C.A.V. Schöuwen-Duiveland had een uitstekend boekjaar ..Flitsen" Brand in houten woning te Oosterland Tijdelijke stop op de mosselexport Blijven TOBBEN? NEE! Direkt INRUILEN JA! voor 'n moderne PFAFF zig-zag lichtgewicht naaimachine. Direkt doen, 't wordt al- :J .leen maar duurder! tNAAIMACHINEHUIS W. RIKKEN N.V. Korte Meestraat 17 BERGEN OP ZOOM Telefoon (01640) 3 58 78 BON Voor gratis folders zenden aan: Pfaff, Antwoordnummer 102, Bergen op Zoom Ne am Adres Plaats uit het buitenland Ontzei nam belangrijk toe Z1ERIKZEE. Het afgelopen boek jaar is voor de CAV gunstig verlo pen, zobieek op de jongste vergade ring. In de eerste plaats is de omzet niet onbelangrijk toegenomen. Oe kg omzet steeg van 20.777 ton tot 24.234 ton. Uitgedrukt in geld bedroeg de omzet t 0.324.315,-. (Vorig jaar r 7.665.173,-) Het financiëele resultaat was eveneens gunstig. Door de gunstige prijsontwikkeling van vooral de tar we was het mogelijk de leveran ciers van dit produkt een nabetaling te doen, van f 1,- per 100 kg. Verder is een groot bedrag aan onderhoud en extra afschrijvingen besteed. Hierna js nog een overschot aanwe zig van f 38608,-. De vergadering gaat ermee akkoord dit bedrag toe te voegen aan de algemene reserve. AI met al een gunstig boekjaar, waarbij mede door de omzetverho- ging de stijgende kosten goed kon den worden opgevangen. Deze kos tenstijgingen welke zich in de toe komst zonder twijfel verder zullen manifesteren hebben de volle aun- dracht van bestuur en directie. Ge tracht zal worden door mechanisa tie daar waar mogelijk en nodig en door omzetverhoging de kostenstij gingen zo veel mogelijk te beperken. Verkiezing leden Bestuur en Commissie van Toezicht De heren A. J. G. Doeleman, J. A. v. d. Bijl, K. A. v. Langeraad en J. v. d. Stolpe werden met algemene stemmen herbenoemd als bestuurs lid. (Allen waren periodiek aftre dend en herkiesbaar,) In de vacature van wijlen de heer C. Dalebout werd de heer K. J. K. v. d. Slikke als be stuurslid gekozen. Als plv. lid van de Commissie van Toezicht werd be noemd de heer P. C. S. van Hattum. Wijziging lidmaatschap In de afdelingen is de omzetting van het lidmaatschap het afgelopen jaar in bespreking geweest. De ver enigingen zijn alle tot een afgerond standpunt gekomen en bij stemming bleek dat 13 afdelingen voor wijzi ging van het lidmaatschap zijn en slechts één tegen. Aan de oude organisatorische opzet komt dus een eind en iedere landbouwer kan per soonlijk lid worden van de CAV in de toekomst. Voor de boer verandert er in de praktijk weinig; voor de CAV kan op administratief/organi satorisch gebied belangrijk doelma tiger worden gewerkt. Aankoop pand fa. Meüer De uitbreidingsmogelijkheden in ruimtelijke zin zijn voor de CAV zover het Zierikzee betreft uitgeput; alle bouwgrond is volledig benut. Omdat niettemin ten behoeve van o.a. uien-aardappelen en meststof- fenopslag uitbreiding nodig is, is be sloten tot aankoop van de panden met bijbehorende bouwgrond van de fa. Meijer te Kruiningen. De fa. Meyer gebruikt deze panden (gele gen aan het Groene Weegje) nog zelf tot het eind van het aardappel seizoen. Vijf-en-twintig jaar bestuurslid Aan het eind van de vergadering vraagt de vice-voorzitter, de heer H. J. v. d. Zande het woord en maakt tot verrassing van de heer v. d. Stol pe zelf en de andere aanwezigen melding van het feit dat de heer v. d. Stolpe 25 jaar zitting heeft gehad in het bestuur van de C.A.V. De heer v. d. Zande memoreerde aan de sterke ontwikkeling van de C.A.V. gedurende deze 25 jaar en stelde dat de heer v. d. Stolpe aan deze ontwikkeling in belangrijke mate heeft bijgedragen. Vooral ge durende de 13 jaar dat hij voorzitter was is hij de stuwende kracht voor het bedrijf geweest. Aldus de heer v. d. Zande en hij sprak namens de vereniging woorden van dank en waardering voor het vele werk wat de heer v. d. Stolpe in het belang der vereniging heeft gedaan. Als blijk van waardering bood hij namens de vereniging de voorzitter een gouden horloge aan. De heer A. M. Geluk, voorzitter van Cebeco, bood hem namens Ce- beco gelukwensen aan en vertolkte de waardering van Cebeco voor de heer v. d. Stolpe. Hij bood de jubi laris het gouden Cebeco insigne aan. Namens de Jongerenraad sprak de heer de Vrieze en bood de heer v. d. Stolpe een wereldatlas aan. De directeur van de C.A.V., de heer de Groot, tenslotte richtte mede namens het personeel het woord tot de voorzitter en bracht woorden van dank voor het vele wat de heer v. d. Stolpe ook in het belang van het personeel heeft gedaan. Deze waar dering werd bezegeld met het aan bieden van een boekwerk. De jubilaris dankte alle sprekers en verzekerde dat hij het werk voor de C.A.V. steeds met grote voldoe ning heeft gedaan, erop wijzende dat alles wat bereikt is tot stand kon komen dank zij de gezamenlijke in zet van leden, bestuur, directie en personeel. De vergadering werd ingeleid dooi de voorzitter, die in zijn openings woord stil stond bij het verscheiden van de heer C. Dalebout. bestuurs lid en de heer I. Quaak, één der kantoormedewerkers van de CAV. Veranderingen In 1970 hebben op velerlei terrein zich veranderingen voltrokken of zijn nog bezig zich te voltrekken. In het bedrijfsleven zijn fusies of grote concentraties aan de orde van de dag.- De georganiseerde boeren zul len een open oog moeten hebben voor de mogelijkheden, die geboden worden, met name in de aan- en verkoopsector op coöperatieve grondslag, waarbij de bedoeling is de produkten gebundeld tot een zo hoog mogelijke waarde te brengen en voor de produkten, die worden gekocht, door de boer in omgekeer de zin. De marktstruktuur immers is in beweging en de afzetcoöpera- ties zullen hierop een passend ant woord dienen te geven. De nood zaak is aanwezig tot bereidheid dei- leden meer bevoegdheden over .te dragen aan hun coöperatie, opdat deze een aktieve marktpolitiek kan voeren. Besprekingen zijn gaande om OOSTERLAND. Zondagavond on geveer zes uur brak brand uit in één van de houten woningen van het voormalige werkkamp „Oosterland", bewoond dcor de familie Bekker, waarvan de man werkzaam is op de fabriek van de fa. Freriks alhier. De familie was op kerstbezoek bij familie in Wageningen en men had, waarschijnlijk met het oog op de vorst, de oliekachel aangelaten. Ge lukkig was de gealarmeerde brand weer van Duiveland spoedig ter plaatse en men was het vuur met de hogedrukspuit spoedig meester. Echter niet dan nadat enige man schappen voorzien van een pers luchtmasker het woonvertrek waren binnengedrongen, waar een ontzag gelijke hitte hen tegemoet kwam, en van de rook niets te zien was. Het huisraad werd eex-st naar buiten ge werkt, waarna men de brandhaard kon bereiken, en de schade beperkt kon worden tot een verbrand houten schot en een groot gat in het pla fond. Het is aan het kordaat optre den van de brandweer te danken, die onder commando van de heer M. Dane vlot optrad, te danken dat hier geen catastrofe is ontstaan. Het gehele kamp bestaat namelijk uit houten huizen. Gelet op de vrij felle oostenwind zouden deze gebrand hebben als fakkels. Overigens was BRUINISSE, 28-12. Leden, gasten en helpsters van de Bruinisser be- jaardenbond vierden vorige week een gezellig kerstfeest onder leiding van mevrouw P. IJzelenberg-Olree. Nadat gezongen was Psalm 98 1 heette de presidente alle aanwezigen welkom. Nadat enkele mooie kerst gedichten waren gedeclameerd volg de de theepauze met versnaperingen. Zo ging het programma door; kerst vertellingen, gedichten en zang. Aan het einde volgde een brood maaltijd, voorafgegaan door soep. Dit alles bijeen vormde een geslaag de middag, die door mevrouw IJze- lenberg met de beste wensen voor 1971 en veel dank voor het gebodene kon worden gesloten. Ook de chr. jongerenclub onder leiding van de heer E. Vetter kwam Eerste Kerstdag bijeen voor een goe de kerstviering, met zang, het lezen van het Kerstevangelie, een kerst- de zuid-westelijke coöperaties in Ne derland tot een nauwer samengaan te brengen. Ook voor de eigen coöpe ratie is hier een belangrijke taak weggelegd en alle mogelijkheden dienen benut, om kostenverlagend te kunnen werken. Goed boekjaar Landbouw en fruitteelt nemen af in aantal en grootte en recreatie stads en dorpsuitbreiding, wegenbouw enz. komen hiervoor in de plaats. In de fruitteelt moeten vele opstanden gerooid. Zij het dat de resultaten in de landbouw van jaar tot jaar wis selend zijn, is hbt boeren jaar gun stig geweest, evenals het afgesloten boekjaar van de CAV. Er was een goede oogst van granen en peul vruchten in alle CA V-sektoren was er goede omzetstijging. Kantoor en kantine werden ver ruimd en het nieuwe gebouw op de plaats van de oude veiling, annex opslag van bestrijdingsmiddelen, voorziet in een grote behoefte. De oude gebouwen kregen een op knapbeurt. Het pand te Brouwers haven voorziet in een behoefte. Een tweede helft werd betrokken in de mechanische koeling. De meststof- fenloods kreeg een moderne opzak machine. Sommige apparatuur werd aangepast en een uitbreiding werd gegeven aan het aantal pallets. Be gonnen werd met de coöperatieve afzet van uien, waarbij de C.A.V. een bemiddelende rol speelt. Tot slot vroeg de voorzitter om durend begrip voor de nieuwe- vorm geving van de coöperatie die beoogt een democratische aanpassing aan de moderne omstandigheden. het voor de bewoners, die hier nog maar kort wonen, omdat zij eerst bij de fabriek in een caravan hebben gehuisd, efen nare thuiskomst. Ze ar riveerden namelijk zondagavond net toen de brandweer in volle aktie was. Twee doden bij bedrijfsongeluk ROTTERDAM, 28-12. Bij een on- geluk op het terrein van het haven bedrijf Frans Swarttouw aan de St. Laurenshaven in Rotterdam zijn maandag twee havenarbeiders om het leven gekomen. De mannen werden getroffen door een van vier meter hoogte neerval lende kabel van een brugkraan. Zij werden naar het Dijkzigtziekenhuis overgebi'acht, waar bij aankomst bleek dat zij waren overleden. De twee slachtoffers zijn de 44-jarige A. Plugge en de dertigjarige A. S. Mo- hamed, beiden uit Rotterdam. Recherche en arbeidsinspectie s'tel- len een onderzoek in naar de o<?r- zaak van het ongeluk. Men vermoedt dat er sprake is geweest van een technisch defect aan de brugkraan. verhaal en het genoegelijk bijeen zijn, met het hapje (slaatje) enz. Zondagsschool Tenslotte de zondagsschool. Lei der, de heer A. de Koning, sprak een welkomstwoord tot kinderen en ou deren, Tweede Kerstdag 's middags in de kerk. De heer W. A. Jumelet vertelde het Kerstevangelie, mevrouw A. M. Jumelet-van Dienst nam de Kerst vertelling voor haar rekening en de kinderen vierden het feest volgens de kerstliturgie van de N.Z.V. Ds. P. 'Post reikte 23 bijbels uit aan hen die de zondagsschool verlieten. De oud-leidster mejuffrouw D. Krijger was aanwezig voor het overreiken van de 23 zendingskalenders, die ook altijd als presentje voor de jeugd die de zondagsschool verlaat, wordt gegeven. TEL AVIV. Israëlische strijd krachten hebben een vergeldings- aanval uitgevoerd'op Libanees ge bied waar zij verscheidene Arabi sche guerilla-strijders doodden en anderen verwondden, aldus een mi litaire woordvoerder in Tel Aviv. Eén Israëlische soldaat sneuvelde en vijf raakten gewond. Vier huizen van Arabieren zijn opgeblazen. DJAKARTA. Indonesië wordt een strijdtoneel voor de Sowjet-Unie en China, die nu beide vastberaden po gingen in het werk stellen hun in vloed in dat land te herstellen, zo schreef het Indonesische militaire weekblad „Chas" maandag. CAIRO. Egypte en de Sowjet-Unie zullen komend jaar een zeer belang rijke overeenkomst inzake economi sche en commerciële samenwerking sluiten, zo heeft het semi-officiële Egyptische blad „Al Achram" mee gedeeld. Het akkoord zal een loop tijd van vijf jaar hebben. NEW YORK. Nu een recordaan tal van 2.34+ voorstellingen heeft de musical „Hello. Dolly'' afscheid ge nomen van Broadway. Tegenover de eerste investernig van ruim een mil joen gulden staat een winst van. ruim 30 miljoen gulden. SAN FRANCISCO. De bekende Amerikaanse strafpleiter Meivin Belli wil het tweede proces in Le ningrad tegen Russische Joden als waarnemer bijwonen. Hij deelde mee dat hij de Russische autoriteiten toesteming daarvoor heeft gevraagd en nu hun antwoord afwacht. TEL AVIV. Israël zal spoedig be sluiten de vredesonderhandelingen onder leiding van Gunnar Jarring te hervatten, heeft de Israëlische minister van buitenlandse zaken Abba Eban vrijdagavond verklaard. Er was geen rechtvaardiging meer voor verder uitstel. ST. JUAN DE LUZ. De ruim drie weken geleden door Baskische na tionalisten ontvoerde Westduitse consul in San Sebastian. Eugen Beihl-Schaeffer, is vrijgelaten. JAEN. Veertien mensen, die ervan beschuldigd worden lid te zijn van de illegale communistische partij in Spanje en het voeren van clandes tiene propaganda, zijn in Jean ge arresteerd. MOSKOU. Het Russiche partijblad „Prawda" heeft zijn voldoening ge uit over de besluiten van de 7de ple naire zitting van de Poolse commu nistische partij om de situatie in het land, met name in de Baltische ha vensteden, te normaliseren. TEHERAN. In Teheran zijn, zo wordt officieel meegedeeld, 25 per^ sonen gearresteerd die de regering omver wilden werpen. Achter het komplot zit volgens Teheran de Baath-partij in Irak, die daar aan het bewind is, en de voormalige chef van de veiligheidsdienst in Perzië, generaal Teymoer Bachtiar. BRUSSEL. De 79-jarige mevrouw Sophia Cauwenbergij-Beyens uit Eindhoven is om het leven gekomen toen de door haar echtgenoot be stuurde auto te Arendonk in België in frontale botsing kwam met de auto van een Antwerpenaar. De be stuurders van beide auto's zijn met verwondingen in het ziekenhuis van Turnhout opgenomen. WASHINGTON. De Amerikaanse regering heeft maandag bij monde van de woordvoerder van het state departement, Mccloskey, haar vol doening uitgesproken over het be sluit van Israël,v de vredesbespre kingen te hervatten. WENEN. Prof.VPaul Schwarzkopf, een internationaal bekende Oosten rijkse natuurkundige, die bekend staat als „de vader van de poeder- metallurgie", is zondag op de leeftijd van 84 jaar overleden. Inbraak in boetiek: Buit groot f 82.000,— DEN HAAG, 28-12. Bij een inbraak in een boetiek aan de Koningsstraat in Den Haag is tussen zondagmiddag en maandagochtend voor f 70.000 aan dameskleding en f 12.000 aan contant geld ontvreemd. De politie stelde vast dat de inbrekers zich toe gang tot het pand hadden verschaft door het forceren van de toegangs deur. Brandweer trad kordaat op Diverse geslaagde kerstvieringen te Bruinisse De kerk te Renesse in de twintiger jaren. Voor de kerk een groepje Re- nesser jeugd. Door de vorst ARAM EN HET GEHEIM VAN DE GESLOTEN DEUR 78. Inmiddels rende Aram met getrokken zwaard de lange gang af naar de deur, welke toegang gaf tot Tamahia^s vertrek ken. Bijna had hij deze bereikt toen hij plotseling van de andere kant twee wach ters op zich zag afkomen. Hun gezichten en hun optreden lieten geen twijfel aan hun bedoeling, zodat Aram zich snel achter een pilaar verschool en zich opnieuw gereed maakte zijn leven en zijn vrijheid te ver dedigen. Beneden in de hall vocht Rock nog steeds verwoed tegen de overmacht van krijgers. De gehele wacht was inmiddels gealar- meeijd en van alle kanten drong men op de reus in. Nog steeds zwaaide hij dreigend zijn knots en ieder ogenblik werd een der wachtposten door het vreselijke wapen ge troffen en buiten gevecht gesteld, doch de anderen, vast besloten om hun gevallen makkerste wreken, drongen steeds dichter Op, zodat het er op een ogenblik lelijk voor de reus begon uit te zien. Rafael had echter in die tussentijd kans gezien de galerij te bereiken. Hij had zijn enorme lans in de steek gelaten, daar het ding hem alleen maar hinderde en dank zij zijn geringe afmetingen was hij ongc- ZIERIKZEE/BRUINISSE, 29-12. Het ziet er naar uit dat de vorst korter of langer tyd belemmerend zal werken op de mosselexport, waardoor dan een tijdelyk halt wordt toegeroepen aan een zeer vreemd mosselseizoen, dat zeker weer wel waard is om te onthouden, maar dan in ongunstige zin. Weer twee dagen gratis treinreizen voor bejaarden UTRECHT, 28-12. In januari kl'ij- gen de ruim 100.000 abonnees van de zogenaamde 65 -f- kaarten bij de N.S., weer twee gratis reisdagen. Beide dagen kunnen ditmaal benut worden tussen 5 en 30 januari. De maanda gen, vrijdagen en zondagen tellen niet mee. Om het de 65-plussers ge makkelijk te maken, heeft de N.S. een speciale 65+ vlag (goen en geel) laten ontwerpen, die op elke gratis reisdag vanaf de stations zal wap peren. DODELIJKE ONGELUKKEN RIDDERKERK. De 45-jarige me vrouw S. J. Grondelle-Taffijn uit Ridderkerk is in haar woonplaats om het leven gekomen, toen zij met haar auto door onbekende oorzaak op een recht stuk weg zonder ob stakels tegen een lantaarnpaal bot ste. Aan de auto werden door de po litie geen mankementen ontdekt. De vrouw zat alleen in de auto. ELST. De 61-jarige G. J. van Bey- num uit Eist is op dé rijksweg Elsl- Lent door een personenauto overre den en daarbij op slag gedood. De man lag. vermoedelijk als gevolg van een val met zijn rijwiel op de rij baan. ZUTPHEN. Op de Rijksweg De- venter-Zutphen onder de gemeente Gorssel is de 61-jarige mevrouw H. A. S. Peters uit Epsen (gem. Gorssel) verongelukt. De bejaarde vrouw die op het rijwielpad fietste werd ge grepen door een vrachtwagencombi natie die was gaan scharen toen de bestuurder daarvan moest remmen voor een voorligger. GRONINGEN. In het Academisch ziekenhuis te Groningen is de 68- jarige mevrouw G. Luktje-van Oos ten uit Zuidbroek aan de gevolgen van een verkeersongeval overleden. De vrouw werd veertien dagen gele den ernstig gewond toen zij bij het oversteken van de Klaas Woltjer- weg in haar woonplaats door een tankwagen werd gegrepen. WORKUM. In Workum heeft men hét lichaam gevonden van de 54-ja- rige mejuffrouw R. Spijksma. Het lag in de sloot achter haar woning in Workum. De vrouw is waarschijn lijk donderdag te water geraakt zon der dat iemand het gemerkt heeft. Buren hadden geen argwaan, omdat men dacht dat zij de kerstdagen bij familie doorbracht. DIESSEN. De 20-jarige verkoop ster C. A. M. van Gils is in haar woonplaats DiessÊn met haar perso nenauto achterop een geparkeerd staande truck met. oplegger gereden. Zij was opslag dood. Een mosselseizoen dat begon met zeer hoge prijzen, die door de kwe kers voor grote goed uitgegroeide mosselen kon worden gemaakt. Een voordeeltje dus voor de kwekers, die in de maanden juli tot en met sep tember over overjarig grote mosse len beschikten, maar anderzijds voor de exporteurs in Frankrijk aanlei ding om elders contracten af te slui ten te weten Duitsland, Denemarken (met reeds bestaande relaties) maar ook met nieuwe relaties met name in Ierland. En dat betekent dat Ne derland er een paar geduchte "con currenten bij kreeg, met gevolg dat de Nederlandse export niet onbe langrijk achter blijft bij die van vo rige jaren. Jonge mosselen Zeker kan het buitenland niet concurreren tegen de mosselen die thans voor 90 °'u over de mijn te Yerseke worden geleverd. De jonge kleinere sooi-t. Maar deze jonge mosselen worden tegen zo lage prijs door de kwekers aangeboden, dat er weinig plezier aan de leve ring valt te beleven. Er gaan ook nogal wat mosselen in het z.g. Mos selfonds. partijen die geen koper heben, of die de minimumprijs niet kunnen halen (f 12,-). Leveringen in het fonds komen in het vorige sei zoen niet voor. Ook de export verdient niet veel aan de mosselen die voor de mini mumprijs worden ingekocht, want een minimum inkoopprijs geeft ook een minimum verkoop (export prijs).' En de kosten van opvissen en klaar maken stijgen steeds, (loonsverho gingen). Het uitval percentage van jonge en kleine mosselen is ook gro ter dan van flink uitgegroeide mos selen. Geen seizoen dus om met ge noegen op terug te zien. (Advertentie) zien tussen het strijdgewoel doorgeglipt. De balustrade van de bovengalcrij was ver sierd met een groot aantal beelden en nau welijks had de kleine man die in de gaten gekregen of er verscheen een satanische grijns op zijn gezicht. „Bij alle heldendaden van mijn voorvaderen", mompelde hij, „dat zijn nog veel mooiere wapens!" En zonder aarzelen duwde hij de beelden één voor één over de balustrade, terwijl hij gillend Roek waarschuwde. Nog juist bijtijds kon deze opzij springen, terwijl een groot aan tal van zijn aanvallers door de neerstor tende beelden buiten gevecht gesteld werd. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4