OUDEJAARSAVOND 1970 Restaurant „Mondragon" DE ZIERIKZEESCHE COURANT IN BURGOS TECEN ZES BASKEN DE DOODSTRAF GEËIST Jongelui bekennen diefstal van f 14.000,- Aan onze lezers! Staatssecretaris Kruisinga dringt aan op spoed bij Raad Luchtverontreiniging Burgemeester Roemers inspecteert nachtclubs en bars in Vlissingen Tuinman Zoon besluit tot hervatting onderhandelingen Israëlische regering ZIERIKZEESCHE.» NIEUWSBODE te Dinsdag 29 december 1970 127ülc jaargang Nr. 20800 WAARIN OPGENOMEN 1797- 18B9 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. B.j de Vaale, tel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukken, v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 8,95; per maand I 3,per jaar I 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt ohze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. - In dit nummer: (r1070 COOV C A W BURGOS, '28-12. In Burgos z(jn zes doodvonnissen uitgesproken. Het z(jn de zes Baskische nationalisten tegen wie voor de krijgsraad ook de doodstraf was geëist. Drie van hen zyn overigens tweemaal ter dood veroordeeld. De vonnssen zgn door de advocaten aan de pers meege deeld. Dc drie die twemaul ter dood zijn veroordeeld zijn Francisco Javier Izco de ^a Iglesie, een 29-jarige drukker. Eduardo Uriarte Romero, 25 jaar, student in de economie, en Joaquin Gorristidi Artola, een 26- jarige monteur. Zij zijn wegens moord en wegens terrorisme ter dood veroordeeld. De drie andere ter dood veroor deelden zijn do 29-jarige bankbe diende Mario Oniandia Nuchiondo, de 25-jarige student Francisco Ja- vier Larena Martinez en de 29-jarige leraar Jose Maria Donronsoro Cebe- rio. Zij zijn gevonnist wegens moord op de chef van de politieke politie in de provincie Guipuzcua, Meliton Manzanas (2 augustus 1968 te Irun). De advocaten zeiden dat de gevan genisstraffen niet geheel overeen komen met de eis de dc procureur, Granados Mezquita, op 9 december had uitgesproken. De vonnissen zijn bekendgemaakt door de vijf rechters-officieren, on der president kolonel der cavalerie Manuel Ordovas. Direct nadat zij de rechtszaal had- verlaten hebben de advocaten zich afgezonderd in hun hotel om de op merkingen op te stellen waartoe zij volgens het militaire recht 'gemach tigd zijn, en die kunnen worden in- Advertenlie „Mondragon" helpt u weer feestelijk over de drempel Voor de oudejaarsavond bezorgen wij u weer gaarne onze welverzorgde schotels aan huis, over geheel Schouwen-" Duiveland. Buiten Zierikzee uitsluitend bestellingen vanaf f 20,-. Om ons personeel in de gelegenheid te stellen de oudejaars avond in de familiekring door te brengen verzoeken wij u uw bestelling voor 15.00 uur op oudejaarsdag telefonisch aan ons door te geven. O ui O per stuk per stuk Garnalencocktail met toast en boter 6,00 per stuk Huzarensalade met toast en boter 5,00 per portie Russisch ei met toast en boter J,00 per portie Zalm salade met toast en boter 7,50 per portie. Kalfsvleespastei 2,50 per stuk Pastei met crab en garnalen 3,00 per stuk Oude Haven 13 - Zierikzee - Telefoon (01110) 2670 EINDHOVEN. 28-12. Twee Eind- hovense jongelui hebben tegenover dc politic in hun woonplaats bekend verantwoordelijk te zijn voor een diefstal van f 14.000,by de firma Louis van den Heuvel in huishou- NICE. De winter mocht Europa clan in de boeien geslagen hebben, het belette een stoer gezelschap dames en heren te Nice niet om de om deze tijd gebruikelijke duik in het zilte nat te nemen. Het was wel koud, maar de zon scheen. Men grijpt ginds graag vooruit op het seizoen, dat lang en wurm is. gediend voordat de vonnissen aan de kapitein-generaal van het militaire district worden doorgezonden. De vonnissen worden definitief wan neer zij door hem worden bekrach tigd. Dc advocaten hebben tot midder nacht maandagavond de tijd gekre gen om hun stukken op te stellen. Gewoonlijk staat daar slechts twee uren voor. Ook de officier van justitie kan van zijn kant opmerkingen indie nen, die tegelijk met die van de ad vocaten aan de auditor van het mi litaire district worden doorgegeven. Deze rechtsgeleerde stelt zelf aan de hand daarvan een eigen rapport op (dictamen) en stuurt het dossier dan door naar de kapitein-generaal. Veroordeelden ingelicht MADRID. 28-12. De veroordeel den van Burgos zijn maandagavond dooi twee advocaten in kennis ge steld van de vonnissen die de mili taire rechtbank over hen heeft uit gesproken. Na het bezoek lazen de advocaten een verklaring voor die volgens hen door alle veroordeelden was goedgekeurd. „Deze redeloze uitspraak tast on ze revolutionaire moraal in het ge heel niet aan. Van het fascisme kun nen wy alles verwachten", aldus de zestien Basken, die evenals voor dc militaire rechtbank blijven verkla ren dat zij „solidair i evolutionair" zyn. PARIJS, 29-12. Het bestuur van de (verboden) Spaanse communis tische partij heeft maandagavond het Spaanse volk opgeroepen tot een al gemene staking „om de misdaad van Burgos te verhinderen." delijke artickclen in dc binnenstad van Eindhoven. De jongelui, de 20-jarige H. B. B. en de 19-jarige H. W. v. d. B. had den hun slag geslagen in de nacht van 27 op 28 november. Door middel van enkele in een tas gevonden sleu tels hadden zij zonder moeite een greep kunnen doen in de kluis van de firma, waarin de loonzakjes klaar lagen. Een bedrag van f 30.000 dat ook voor het grijpen lag zagen zij over het hoofd. Van het gestolen geld was niets meer over. V. d. B. had van zijn aan deel ondermeer een nieuwe auto ge kocht en had er goede sier mee ge maakt in Eindhoven. In verband met de voortdurende kostenstijgingen zijn de Neder landse nieuwsbladen genood zaakt hun prijzen te verhogen. Hiervoor is toestemming verkre gen van de minister van Econo mische Zaken. Met ingang van 1 januari 1971 zijn onze prijzen als volgt vast gesteld: per exemplaar 0,25 per maand 3,45 per kwartaal10,25 per jaar 41, Van abonnees die een machti ging hebben verstrekt tot auto matische periodieke afschrijving van het abonnementsgeld van hun bank- of girorekening, ne- mij wij aan dat zij ermede ak koord gaan dat bij de eerstvol gende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aange houden. De direktie. AMSTERDAM. Het Nederlandse Auschwitzcomité heeft de regering van de Sowjet-Unie telegrafisch ver zocht om clementie jegens de ver oordeelden tijdens het proces te Le ningrad. DEN HAAG, 29-12. Bij de instal latie van de Raad voor de Luchtver ontreiniging heeft staatssecretaris Kruisinga heden (dinsdag) gepleit voor een zo snel mogelijke behande ling van de adviezen. Op deze wijze kan een belangrijke bijdrage worden geleverd aan een spoedige inwerkingtreding van de wet op de luchtverontreiniging. Een andere overweging is dat het onbe- vredigend is aanvragen voor vergun ningen voor nieuwe vestiging nog te' behandelen op basis van de hinder wet aangezien de nieuwe wet inzake de luchtverontreiniging door de volksvertegenwoordiging reeds is aangenomen. Dr. Kruisinga betreurt het dat niet altijd even krachtig kon worden op getreden tegen bestaande bedrijven, die reeds een vergunning hadden. Maar de nieuwe wet zal na haar vol ledige inwerkingtreding betere mo gelijkheden daartoe bieden. Braiidveiliaheitlsonclerzoek VLISSINGEN, 28-12. Op advies van dc burgemeester van Vlissingen drs. D. Roemers, worden de Vlissing- se cafe's en nachtclubs momenteel aan een nauwkeurig brandveilig- heidsonderzoek onderworpen. Dit gebeurt door de commandant van de brandweer, mensen van bouw- en woningtoezicht en soms zelfs in tegenwoqrdigheid van de burgemeester zelf. Vooral de even tuele vluchtligging en de wandbe- timmeringen krijgen de volle aan dacht. Worden er tekorten geconsta- teert, dan krijgt de eigenaar van het Ontvoerders Canadese betreffende pand enkele dagen tot enkele weken de tijd hierin verande ringen aan te brengen. Gebeurt dit niet, dan wordt zijn zaak gesloten. In januari zullen ook de pensions in Vlissingen in dit onderzoek betrok ken worden. De aanleiding tot deze verscherpte controle is volgens de commissaris van de Vlissingse brandweer, de heer C. Janse, de brand in een pension in Amsterdam geweest, waarbij enkele gastarbei ders om het leven kwamen. minister Laporlc gearresteerd MONTREAL. 28-12. Dc politie in Montreal heeft maandagmorgen vroeg de drie hoofdverdachten in de Canadese ontvoeringszaak-Laporte aangehouden, zo heeft een woord voerder van premier Robert Bou- rassa bekendgemaakt. Het zijn Paul Rose, Jacques Rose en Francis Si- mard. Een aanhoudingsbevel voor het drietal was uitgevaardigd- kort nadat het stoffelijk overschot van minister Laporte op 18 oktober was gevonden. Wij ivensen onze clientele, vrienden en bekenden een gelukkig en voorspoedig 1971 1Ï woninginrichters Mol 1!) Zierikzee MILWAUKEE (V.S.Ecu ran dc bijna JOU Joodse mannen die vrij willig en zonder kosten op kerst avond werkten om daarmee christe lijk personeel vrij van werk te kun nen laten geven. Alfred Jacobs nam plaats achter de telefoon in het SL Mary ziekenhuis in Milwaukee. Ach ter hem slaat verpleeghulp Gale Barrel (l.) en verpleegster Ruth Arentz (r.). Dit nummer beslaat uit 10 pagina's JERUZALEM, 28-12. Met algeme ne stemmen heeft het Israëlische ka binet maandag besloten, dat dc hui dige politieke en militaire omstan digheden de beëindiging mogelijk maken en rechtvaardigen van dc op schorting van Israëls deelneming aan dc besprekingen over de situatie in het Midden-Oosten onder auspiciën van dc V.N.-afgczant Jarring. Een woordvoerder van de Israëli sche regering heeft voorts nog mee gedeeld. dat de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, de betrokken landen of instellingen van dit besluit der Israëlische rege ring op de hoogte zal stellen. Premier Golda Meir zal dinsdag het Israëlische regeringsbesluit aan het parlement voorleggen. De Isra ëlische premier zal er de nadruk op leggen, dat het de Israëlische rege ring niet aan territoriale concessies zal binden. Verwacht wordt, dat hel Israëlische parlement mevrouw Meii een grote meerderheid zal bezorgen. Verwachting tot woensdagavond: Af en toe sneeuw Vrij veel bewolking met ai' en toe sneeuw; meest lichte vorst; zwakke lot matige wind. in hoofdzaak noord oostelijk. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 lot 3. Min.-temperaturen: 2 tot 7 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 3 of meer gra den onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 30 dec. Zon op 8.48. onder 16.36. Maan op 10.05, onder 17.37. 31 dec. Zon op 8.48/ onder 16.38. Maan op 10.54. onder 20.40. Eerste kwartier: 5 jan. (5.55). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 30 dec. 4.28 v.m. 16.49 n.m. 31 dec. 5.10 \\m. 17.34 n.m. BROUWERSHAVEN 30 dec. 4.10 v.m. 16.26 n.m. 31 dec. 4.55 v.m. 17.12 n.m. Springtij: 31 dcc. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 29-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Maandag trok een depressie over de Alpen cn Zuid-Duitsland naar het noordoosten. Dinsdagmor gen lag dil druksysteem boven Po len. terwijl een bijbehorende trog van lagedruk zich tot over onze om geving uitstrekte. Deze trog veroor zaakte op de meeste plaatsen enkele centimeters sneeuw. Intussen koerst een nieuwe depressie over de Mid dellandse zee noordoostwaarts in de richting van de Povlakte. daarbij on geveer de baan van zijn voorganger volgend. Laatstgenoemde depressie wordt voorafgegaan door een zwakke rug van hoge druk. waardoor dc wind tijdelijk variabel wordt, maal later weer wat zal toenemen. Een ander lagedrukgebied, dat over Scandinavië naar het zuiden trekt, maakt de situatie tamelijk gecom pliceerd. maar het ziet er naar uit. dat de wind boven onze omgeving in hoofdzaak oostelijk blijft, zodat dc vorst aanhoudt. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1