Aan onze adverteerders 1 DE ZIERIKZEESCHE COURANT" Kerstvieringen op Schouwen-Duiveland Krachtige protesten tegen de doodvonnissen van Leningrad De „wiebeltax" Kerst in Betlileliem Tonnen stookolie uit kapotte tank Stuk van mes blijft in hoofd steken RUSTIGE VIERING VAN KERSTFEEST IN DE WERELD Kerstboodschap Paus Paulus Tanker brak doormidden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 28 december 1970 127ste jaargang Nr. 20799 WAARIN OPGENOMEN 1797-1669 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken II, Zierikzee, Postbus I, lel. (OHIO) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 »/o B.T.W. In dit nummer: Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Nieuwe processen tegen Joodse burgers in Rusland zouden ophanden zijn Een man is zo oud als hij zich voelt, een vrouw zo oud MOSKOU/DEN HAAG, 27-12. In de gehele wereld is een storm van protesten opgestoken tegen de dood vonnissen die twee Russische Joden in het proces in Leningrad tegen zich hebben horen eisen. Zo vallen niet alleen krachtige ge luiden te horen van officiële perso nen in Israël, maar ook regerings leiders van landen als Zwitserland, Engeland, Denemarken, Australië, België en Noorwegen hebben duide lijk laten blijken het niet eens te zijn met de in hun ogen ongerechtvaar digd hoge straffen die zijn uitgespro ken. Zelfs de Italiaanse communis tische partij, normalter een trouw volgeling van het Kremlin, heeft de Russische leiders gevraagd de dood vonnissen niet uit te voeren. De protesten worden bovendien hier en daar overstemd door berich ten van ophanden zyndc nieuwe pro cessen tegen de Joodse burgers in Rusland. Zo zal op 29 december (het A.N.P. berichtte dit op 18 december reeds) een tweede proces in Leningrad plaatsvinden tegen Joden die op de zelfde dag werden gearresteerd als de veroordeelden van nu, op beschul diging van medeplichtigheid aan de poging tot vliegtuigkaping. Het zijn Wladimir Moqilever, 30 jaar; David Tsjernoglaz, 31 jaar; Lev Korenblit. 48 jaar; Gylia Butman, 38 jaar; Las- sal Kaminsky. 40 jaar; Solomon Dreizner, 38 jaar en Lev Yagman, 30 jaar. Allen zijn academici, die al één of meerdere malen een verzoek tot de Russische autoriteiten hebben ge richt om naar Israël te mogen emi greren, echter zonder resultaat. De hoogste straf die zij kunnen krijgen is de doodstraf of gevangenisstraf tot een maximum van 15 jaar. Daarnaast is nog een proces tegen Joden in voorbereiding in Kitsjnew, de hoofdstad van Moldavië. Nadere bijzondreheden hierover ontbreken thans nog. Hoewel nog niet zo snel verwacht, werden de vonnissen in het op 15 de cember begonnen proces in Lenin DEN HAAG. 24-12. Het kabinet heeft donderdag zijn goedkeuring ge hecht aan een beschikking tot tijde lijke verhoging of verlaging van be lasting op grond van conjuncturele overwegingen. Op korte termijn zal deze beschikking in een afzonderlijk wetsontwerp aan de Kamers ter goedkeuring worden voorgelegd. Dit ontwerp zal vergezeld gaan van een nota over de budgetaire consequen ties, ook ten aanzien van de uitga ven en financiering. De beschikking vloeit direct voort uit de woensdag door de Eerste Ka mer aangenomen wet tot tijdelijke verhoging van de inkomsten- en vennootschapsbelasting, de bijzon dere verbruiksbelasting van perso nenauto's en van de benzine-accijns. Voor de toepassing van deze wet is de beschikking noodzakelijk. COLDEN (V.S.). In het Amerikaanse Golden is deze niet-alledaagse schild pad geboren. Het beest werd uitge rust met twee koppen en zes poten. DE BILT, 28-12. - Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen dagen be vonden wij ons aan de zuidflank van een rug van hoge druk, die zich over zuid-Scandinavië naar het zeegebied tussen IJsland en Schotland uit strekte. In de met oostelijke winden aangevoerde lucht vroor het overdag licht en 's nachts in het algemeen matig. Dergelijke temperaturen wer den ook in de ons omringende lan den waargenomen. Alleen op de Brit se eilanden was het minder koud, om dat de lucht daar, via het relatief warme Noordzeewater arriveerde. Strenge vorst kwam daarentegen voor in Rusland. Intussen is een depressie door de Straat van Gibraltar over de Mid dellandse zee naar het noordoosten getrokken, waarbij in de Po-vlakte en het Alpengebied aanzienlijke hoe veelheden neerslag vielen. Verwacht wordt dat dit druksysteem over Beie ren naar het oosten zal afzwenken, terwijl een nieuw lagedrukgebied, dat maandagmorgen ten zuidwesten van Spanje lag, waarschijnlijk de koers van zijn voorganger zal vol gen. Door deze ontwikkelingen zgl de wind iets krimpen van nooi*doost tot noord, waardoor vanuit de Noord zee* wat sneeuwbuitjes landinwaarts kunnen drijven. Daarbij zal het iets minder koud zijn. BETHLEHEM, 25-12. In Bethle hem, de geboorteplaats van Christus, is het kerstfeest onder belangstelling van diplomaten en ongeveer 20.000 pelgrims en toeristen gevierd met eentificale mis ter middernacht in de St. Catharina kerk, die grens aan de Geboortekerk, gebouwd boven de plaats waar volgens de overlevering Christus werd geboren. Op het plein voor de kerk volgden de pelgrims en toeristen de mis op een groot televisiescherm. Onder de belangstellende bevonden zich hip pies. uitgerust met slaapzakken. In de week van OUD- en NIEUWJAAR zal de Zierikzeesche Nieuwsbode verschijnen op maandag 28 december, dinsdag 29 december en donderdag S 31 december. Advertenties voor het nummer van 31 december dienen uiterlijk woensdag 30 december 's morgens vóór 10.00 uur in ons bezit i te zijn. DE DIRECTIE. grad, afgelopen donderdag al uitge sproken. Het Russische persbureau Tass kwam toen met de mededeling dat twee verdachten waren veroor deeld tot de kogel en de negen an deren tot in totaal 101 jaar werk kamp. De twee ter dood veroordeel den zijn de 43-jarige ex-piloot Mark Dymsjits en de 30-jarige Edouard Koeznetsow. Zij zouden zich „sinds eind 1969 actief hebben beziggehou den met de vorming van een misda- digersbende en de voorbereiding van een roofoverval op een vliegtuig om daarmee naar het buitenland uit te wijken". Op 15 juni hadden ze ge probeerd „deze misdadige actie uit te voeren op een wijze die de levens der piloten in gevaar bracht". Andere vonnissen Koeznetsows vrouw, de 26-jarige Silva Zalmanson, werd tot 10 jaar werkkamp veroordeeld, haar broer Izraël tot 8 jaar. De overige vonnissen luidden: Alexej Moerzjenko: 14 jaar; Joeri Fjodorow: 15 jaar; Arje Khnokh: 13 jaar; Ana toli Altman: 12 jaar; Boris Pinson: 10 jaar; Iosif Mendelevitsj15 jaar en Mendel Bodnya: 4 jaar. Naar verluidt moet* een tweede broer van Koeznetsows vrouw nog voor de krijgsraad verschijnen in verband met de affaire. Hij zou re servist zijn in het leger. Drie der be klaagden zijn door de aanklager „zeer gevaarlijke recidivisten" genoemd. GEERTRUIDENBERG, 27-12. Zon dagmorgen omstreeks acht uur is door nog onbekende oorzaak een scheur ontstaan in een van de vier voorraadtanks van de Amercentrale van de provinciale Noordbrabantse electriciteitsmaatschappij bij Geer- truidenberg. De inhoud van de tank, ongeveer 16.000 ton zware stookolie, is wegge stroomd en voor een deel terechtge komen in de rivier de Amer, waar langs de tanks staan. Hoeveel er in de Amer terecht is gekomen kon de directie van de Pnem nog niet schat ten, maar zij neemt aan dat dit maar een klein gedeelte van de 16.000 ton is. De meeste olie is opge vangen in de put, waarin de tanks zijn gebouwd. De olie, die al zeer dik is, heeft als gevolg van de tempera tuur een bijna vaste vorm gekregen en drijft in schollen op de rivier. De oostenwind houdt de schollen aan de z uidoever, waarlangs zij zich hebben vastgezet. De directie van de P.N.E.M. heeft, naar z(j meedeelt, alle betrokken in stanties gewaarschuwd en de oprui mingswerkzaamheden onmiddellijk ter hand laten nemen. GOES, 27-12. Bij een vechtpartij in het woonwagenkamp in Goes tussen enkele woonwagenbewoners werd zondagmiddag de 41-jarige A. van K. een mes in het hoofd gesto ken. Een gedeelte van het mes brak af en bleef in het hoofd steken. Nadat hem in het ziekenhuis in Goes de eerste hulp was verleend, werd het slachtoffer met spoed naar het Dijk- zigtziekenhuis in Rotterdam ver voerd. De Vermoedelijke daders J. van P. uit Bergen op Zoom en diens broer, D, van P. uit Goes hebben 2ich res pectievelijk bij de politie in Bergen op Zoom en Goes gemeld. Verwachting tot dinsdagavond: Lichte vorst Zwaar bewolkt en overwegend droog met lichte vorst; matige tot krach tige wind tussen oost en noordoost. Voor woensdag: Aantal uren zon: tot 3. Min.-temperaturen: 2 of meer gra den onder normaal. Max.-temperaturen: 4 of meer gra den onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 29 dec. Zon op 8.48. onder 16.36. Maan op 10.05, onder 17.37. Nieuwe maan: 28 dec. (11.43). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 29 dec. 3.43 v.m. 16.03 n.m. BROUWERSHAVEN 29 dec. 3.24 v.m. 15.41 n.m. Springtij: 31 dec. HET WEEKOVERZICHT lil Europa sloeg winter tijdens kerstdagen hard toe HAMBURG LONDEN, 27-12. De wereldbevolking heeft Kerstmis zo rustig gevierd als in jaren niet het geval is geweest. Dat gold in het bijzonder ook voor de voornaamste spanningsgebieden: Vietnam en het Midden-Oosten. Büna 15.000 pelgrims en toeristen waren naar Bethlehem gekomen om het kerstfeest te vieren bij de geboorteplaats van Christus. Na een aanslag met een handgra naat aan de rand van Bethlehem en een beschieting met raketten vanuit het gebied rond de staf op de dag vóór Kerstmis, waren ongewoon scherpe veiligheidsmaatregelen ge troffen. De Arabische guerillastrij- ders hadden bovendien met aansla gen gedreigd, maar van incidenten is verder geen melding gemaakt. Met grote opluchting vernam het publiek het nieuws van de vrijlating van de Westduitse consul in San Se bastian, Eugen Beihl, die door Bas- kische separatisten was ontvoerd. In het kader van een algemene am nestie in Bolivia werden met Kerst mis ook de Franse revolutionair Re- gis Debray en de Ai-gentijnse schil der Ciro Roberto Bustus, na een ver blijf van drie en een half jaar in de gevangenis, in vrijheid gesteld. In Griekenland konden 305 gede porteerden het kerstfeest weer in "rijheid in familiekring vieren. Ook de laatste drie van de oorspronkelijk zeventien Zuidkoreanen, die in 1967 door de geheime dienst van hun land uit Frankrijk en West-Duitsland wa ren ontvoerd en later in Seoel we gens spionage voor Noord-Korea wa ren veroordeeld, werden met Kerst mis vrijgelaten. China liet op kerstdag de Britse bankier David Johnston vrij, nadat deze 28 maanden, op beschuldiging van spionage/gevangen had gezeten. Voor twee Joodse Russen bracht Kerstmis een doodvonnis en voor negen medebeklaagden in tot aal 101 jaar gevangenisstraf. De elf - op twee na allen Joden - waren in Le ningrad veroordeeld wegens het be ramen van een vliegtuigkaping. De vonnissen hebben over de hele we reld protesten uitgelokt, zelfs van enige Europese communistische par tijen. Sneeuw en vorsl In Europa sloeg de winter tijdens de kerstdagen ongewoon hard toe. Vooral in Engeland kreeg men te kampen met sneeuw, vorst en ijzel. Ook in grote delen van Italië viel dagen achtereen sneeuw en heerste strenge vorst. Duizenden auto's zijn in en om Genua in de sneeuw blij ven steken. De sneeuwgrens is sinds jaren aan de Middellandse zee niet zo ver naar het zuiden geschoven; zelfs de Etna en de bergen van Mal- lorca dragen nu witte toppen. Voor het eerst sinds acht jaren konden de kinderen in Barcelona weer sneeuw ballen gooien. Van de Sierra Nevada in Andalusië tot voorbij Skandinavië was het ideael weer voor de winter sport. Veel verkeersdoden Tegelijkertijd zijn in Europa bui tengewoon veel verkeersongevallen genoteerd. In Zweden eiste het ver keer 27 doden^ en 50 gewonden; in Milaan deden "zich alleen al in de nacht van zaterdag op zondag vijftig verkeersongelukken voor. In het dik onder de sneeuw lig gende Engeland werd gewaarschuwd de auto thuis te laten en zoveel mo gelijk van het openbaar vervoer ge-* bruik te maken. Zelfs op de Kanaaleilanden en de kust van Cornwall, waar het altijd zacht is, vroor het zondag vier gra den. Het grootste deel van het En gelse kerstprogramma, waarortderde paardenrennen, moest worden afge last. VATICAANSTAD, 25-12. Paus Paulus heeft in z(jn boodschap tot de wereld op de Eerste Kerstdag verklaard, dat de mensheid zichzelf moet bevrijden van „het eeuwenoud vergif" der zelfzucht, haat, strjjd en eigenbelang. De Paus sprak vanaf het balkon van de Sint Pieter. Hij merkte op, dat sociologen en staatslieden aan gedrongen hadden op eenmaking van de wereld. Alles wijst ons er op, dat wij de hinderpalen uit de weg moeten ruimen, die de naties schei den". NEW YORK, 28-12. Vliegtuigen van de Amerikaanse kustwacht heb ben zondagavond op het achterschip van de Finse tanker Ragny, die op de Atlantsche Oceaan in tweeën is gebroken, circa twintig opvarenden waargenomen. Het achterschip* scheen niet in on middellijk gevaar van zinken te ver keren. Verscheidene schepen zijn naar de 11.079-ton metende tanker onderweg. De vliegtuigen hebben markeringsboeien en signaalzenders afgeworpen. De Ragny, die onderweg was van' Freeport op de Bahama's naar Noor wegen en zich op 600 mijl ten zuid oosten van New York bevond toen zij in nood kwam te verkeren, had naar verluidt 3o tot 37 bemannings leden. Later meldde de kustwacht dat al le bemanningsleden gered en onge deerd zijn. Ze zijn door een Ameri kaans vrachtschip aan boord geno men. als zij er uitziet. NEURENBERG. Vier zelfportretten van de schilder Albrecht Dürer zijn op één affiche verenigd, dat de stad Neurénberg bij de 500e terugkeer van de geboortedag van haar beroemde inwoner uitgeeft (foto boven). Daarmee ze gevierde een jury van vakmensen over het oordeel van de Neurenbergse burgers, die uit de meer dan 100 ingezonden affiches en ontwerp gekozen hadden, dat de renaissance-kunstenaar op modieuze wijze laat zien als lang harige hippie foto onder). Een met het oog op de jubileumviering in het komende jaar, bij de organisatie waarvan kosten noch moeite gespaard wor den, waardige beslissing. Het bekroonde affiche herinnert eraan, dat de grootste Duitse schilder, kopergraveur en houtsnijder ook de eerste kunste naar van zijn taalgebied was, die een reeks van zeer belangrijke zelfportret ten geschapen heeft. ROTTERDAM. Bij een brand op de Esso-raffinaderij in Rotterdam zijn zaterdagochtend twee perso neelsleden van Esso zwaar gewond geraakt. Door nog onbekende oorzaak ontstond brand in een pompinslalla- tie op hel raffinaderij terrein.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1