Jaar 1970 rustig voor afd. Schouwen-Duiveland „Schuttevaer" Franse straaljagers voor Indonesië De Nubisclie tempels Verbetering rundveestapel kan goedkoper .;vjf Er Wh*^Wmm^ Voor de veiligheid Rijdt veilig met melk ofwel: hoe Mercedes u bijzonder comfortabel laat rijden in een zeer zuinige diesel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 22 december 1970 Nr. 20797 Nederlandse binnenvaart verbeterd BRUINISSE, 19-12. Onder leiding van de voorzitter de heer D. van den Berg VVz. vergadeide in Hotel Storm de afdeling Schouwen- Dui- veland van de Schippersvereniging Schuttevaer. Mede aanwezig waren afgevaardigden van de afdeling Oude l'onge en Goeree. De voorzitter noemde 1970 voor de afdeling een rustig jaar zonder sterfgevallen van leden. De zorgelijke toestand waarin de Nederlandse binnenvaart enkele ja ren geleden verkeerde is veel ver beterd. Door de sloopregeiing voor kleine schepen voor de noordelijke schipperij zijn 226 schepen gesloopt met een laadvermogen van 15.000 ton, het betrof hier dus scheepjes kleiner dan 100 ton. Deze sloop is nu vrijwel afgelopen, een slooprege iing van schepen kleiner dan 300 ton is nog geldig, ook hiervan wordt druk gebruik gemaakt. Het ontwikkelingsfonds voor het midden en kleinbedrijf biedt hiel de helpende hand. Een wetsontwerp, dat nog meer mogelijkheden biedt voor de sanering van de binnen vaart is ingediend. De techniek in de binnenvaart is duidelijk veranderd, afstoting van oude eenheden en ver vanging door modern materiaal, in andeie branches een natuurlijk pro ces, is in de binnenvaart geen van zelfsprekende zaak en 't wetsontwerp komt nu hierin tegemoet. De bin nenvaart zelf moet daarvoor offers brengen, maar wordt daarbij in niet onbelangrijke mate gesteund uit de algemene middelen. Het vrachtaanbod in 1970 was goed. De Deltawerken gaan door. De afsluiting van het Volkerak maakte de Volkeraksluis noodzake lijk, een obstakel op de vrije vaart naar en van Zeeland, dat soms uren oponthoud geeft. Dc Vissershavcn In de vissershaven te Bruinisse, geeft het lager lopen van de eb (eveneens een gevolg van de Delta werken) tot gevolg dat de schepen aan de grond komen te zitten. De af sluiting van het Haringvliet bracht andere getijbewegingen dan gewoon, de afsluiting van het Brouwersha- vense Gat zal tot gevolg hebben dat een deel van de mosselcultuur uit Zeeland verdwijnt. In de Ooster schei de wordt volgend jaar begon nen aan het derde werkeiland, te vens het laatste en ook hier gaat het werk onherroepelijk verder. Het Grevelingengebied zal straks voor de watersport een geliefd recre atieoord zijn, spreker hoopte dat de rustverstoring voor de omliggende bewoners geen al te grote vormen zal aannemen. Ontvoering liep goed af ERLANGEN, 21-12. De ontvoering van een zevenjarig dochtertje van een rijke industrieel in de Beierse plaats Erlangen is goed afgelopen. Vrijdag hadden twee broers van 18 en 20 jaar oud zich vervoegd bij het huis van de zakenman Rainer Basel. Zij troffen zijn 30-jarige vrouw met haar zoon van acht en haar dochter Renate van zeven jaar thuis. Nadat zij de moeder en de zoon hadden ge boeid, verdwenen zij met het meisje, na een losprijs van een miljoen mark (ongeveer een miljoen gulden) te hebben geëist. Toen het tweetal op een telefonisch afgesproken plaats het geld in ontvangst kwam nemen, hield de politie de twee broers aan. Renate werd ongedeerd in hun auto. aangetroffen. In het vervolg van de vergadering van Schuttevaer bracht de heer Jac. de Waal-van Engelen verslag uit van zijn bezoek aan de jaarvergadering te Krimpen aan de IJssel, en bracht de secretaris-penningmeester de heer S. Beekman een kort jaarver slag uit en las een kasoverzicht voor, met een behoorlijk batig saldo van de 51 leden en 14 niet stemgerech tigden tellende vereniging. De heren S. Beekman en W. van der Klippe waren aftredend, waarbij de heer Beekman bij acclamatie werd herkozen. De heer W. van der Klippe is ze ker zo werd betoogd, een man met getuige zijn hoofdbestuurslidmaat- verdiensten voor de binnenvaart, maar als bestuurder van de afdeling Bruinisse is hij zo goed als nooit in de gelegenheid een bestuursvergade ring bij te wonen en hij is ook niet meer op Bruinisse gedomicilieerd. In zijn plaats werd daarop de heer J. Bestman gekozen, een binnen schipper die wel dommicilie te Brui nisse heeft en zich straks als rus tend schipper hier zal vestigen. De heer Beekman las vervolgens de verzoeken die vorig jaar namens de afdeling zijn gedaan, waarvan sommige wel en sommige niet wa ren ingewilligd. De volgende vergadering van Schuttevear wordt 28 en 29 april te Leeuwarden gehouden, zij zal be zocht worden door de voorzitter en de heer Jac. de Waal. Bij de wensen, die op tafel kwa men, als evenzovele voorstellen voor de algemene vergadering noteerden wij een gasboei bij de scheiding Wit te Tonnevlije-Branbants Vaarwater Een ander soort bebakening op ver schillende rivieren, waar de tonnen te- klein zijn voor de radar, omschre ven als volgt: „aanpassing van de bebakening aan de moderne nauti sche apparatuur". Kustlicht Züpc Eén der aanwezigen verschilde van mening met de heer Beekman door te beweren, dat de rode sector uit het kustlicht Zijpe verdwenen was. Een gasboei tussen Stavenisse en Anna Jacobapolder, afscherming van de verlichting bij van Hattem en Blankevoort te Dinteloord. Opnieuw voor de zoveelste maal, de levens gevaarlijke trappen in de Willems haven te Harlingen, het te vroeg op trekken van de gasboeien Slenk- Noorderbalgen in de Volkeraksluizen een halve sluiskolk te maken, ter be spoediging van het schutten, het aanbrengen van bellenbanen in di verse sluizen, het gebruik van beide sluiskolken 's nachts in de Greve- lingensluizen en het verlengen van de loswal te Bruinisse. Verder werd gepleit voor sterkere verlichting van het Krabbersgat eenz. Hierna, slui ting. DJAKARTA, 21-12. De Indonesi sche regering heelt op het ogenblik een Franse aanbieding tot de ver koop van Mirage-straalgevechts- vliegtuigcn in overweging. Dit heelt de staichef van de Indonesische luchtmacht, luchtmaarschalk Sowoto Sukendar in Djakarta meegedeeld. De Verenigde Statep, Groot-Brit- nnië en Nederland hebben ook vlieg tuigen te koop aangeboden, aldus de maarschalk. Indonesië beschikt thans voorna- lijk over Russische Migs van de ty pen 17, 19 en 21 en over Iljoesjin- transportvliegtuigen en Toepolew- bommenwerpers. Deze Russische toestellen zijn tijdens het bewind van Soekarno aangekocht. CAIRO, 19-12. In Cairo zyn verte genwoordigers van ongeveer 25-lid staten van de V.N.-organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur (Unesco) bijeengeweest om hun toe zeggingen voor hulp bp het in vei ligheid brengen van de Nubischc tempels by Philae vast te leggen. Onder de betrokken landen be vindt zich Nederland. De tempels worden bedreigd door het Nijlwater dat door de dam bij Assoean wordt opgestuwd. Men hoopt het afbreken van de tempels in het begin van het komende jaar te beginnen en de herbouw op een nieuw eiland in de omgeving over vijf jaar te hebben voltooid. De kos ten bedragen dertien miljoen dollar. UTRECHT, 21-12. Het is denkbaar dat door samenwerking de kosten van de rundveeverbeteringsorgani- saties met tien miljoen gulden per jaar zyn te verminderen. Nu bedra gen ze 47* miljoen. De heer J. C. Slikker, hoofd van het bureau voor organisatie en effi ciency van het ministerie van land bouw en visserij, vertelde dit in Utrecht aan de algemene vergade ring van het Nederlandse rundvee- stamboek. Die organisaties zijn: de Stamboe ken, de Verenigingen voor Kunstma tige Inseminatie, de Melkcontrole- diensten (een centrale en verschil lende provinciale) ,de Fok- en Melk- conti'oleverenigingen. Controlediens ten en -verenigingen zorgen samen dat melk-, vet- en eiwitproduktie van de individuele koeien op de aan gesloten bediijven worden nage gaan. Omgeslagen over een melkveesta pel van ruim 1.8 miljoen dieren komt die f 47 miljoen neer op zo'n f 25, per koe, rekende de heer Slikker uit en als men op de oude voet door werkt zou het, bij het door het Cen traal Planbureau verwachten loon stijging van gemiddeld zeven procent per jaar, in tien jaar tijds wel eens vijftig" gulden per koe kunnen wor den. In werkelijkheid moei de boer die aan veever-betering doet veel meer betalen dan die bedragen, om dat lang niet al zijn collega's van de partij zijn. De heer Slikker signaleerde al een duidelijke ontwikkeling in de rich ting van schaalvergroting, behalve bij de rundveeverbeteringsorganisa- ties ook bij de veehouderijbedrijven en bij de melkverwerking. Hij noem de daarvan een aantal oorzaken, waaronder de reeds genoemde loon kostenstijging, en ook het feit dat een moderne bedrijfsvoering in de toekomst zal moeten steunen op meer wetenschappelijk gefundeerde informatie. Bij een kleiner wordend aantal veehouderijbedrijven met ge middeld een grotere veestapel, is er binnen deze bedrijven in toenemende mate behoefte aan een beleid zowel op korte als op lange termijn. Op korte termijn wil de boer weten hoe veel melk er wordt geleverd, tenein de de produktie-omvang te kunnen bewaken, op lange termijn wil hij in formatie over de kwaliteit van vee" en melk. \- ÖJ&, «AtfVV Flitsen uit het buitenland VATICAANSTAD. De Islam krijgt een officiële vertegenwoordiger bij het Vaticaan, zo blijkt uit een com muniqué, gepubliceerd na afloop van een bezoek van vijf dagen aan het Vaticaan van een delegatie vanN de opperste Islamitische raad die in Cairo is gevestigd. PARIJS. Frankrijk zal West- Duitsland twintig snelle patrouille boten, die uitgerust zijn met raket ten, leveren. Het Franse ministerie van marine heeft dt bekendgemaakt. CALCUTTA. Een Russisch vlieg tuig met 17 passagiers aan boord is in West-Bengalen verongelukt. TOKIO. De V.S. hebben er in toe gestemd, 12.00 man Amerikaanse ge vechtstroepen en het merendeel van de Amerikaanse Phantom-jachtbom- menwerpers tegen eind juni volgend jaar uit Japan terug te trekken. HONGKON. Een Italiaanse zee man. die verscheidene maanden lang in China is vastgehouden, is uit Chi na iji Hongkong aangekomen. Het is de 39-jarige Rouno Geatano Neroni. NEW YORK. Het tijdschrift „Ti me" weet te melden dal de Russische kernonderzeebootbasis in Cienfuegos op Cuba blijk s door Amerikaanse verkenningsvliegtuigen gemaakte fo to's bijna voltooid is. PRAAG. De internatonale bekende Tsjechoslowaakse schaakgrootmees ter Ludek Pachman is uit een psy chiatrische inrichting, waar hij meer dan zes maanden gedwongen was te verblijven, ontslagen. Dit is in Praag vernomen. TUCSON. Zeker 25 mensen zijn om het leven gekomen bij een hofel- brand in Tucson in de Amerikaanse staat Arizona. Volgens de brandweer zou het doencijfer 35 bedragen. ATHÉNE. Premier George Papa- dopoelos van Griekenland heeft voor radio en televisie bekend gemaakt, dat het land in 1971 niet zal terug keren naar een parlementaire demo cratie. Hij zei dat de staat van beleg die in april 1967 bij dq militaire staatsgreep werd afgekondigd, van kacht blijft. PARIJS. Columbia heeft in Frank- rijk straaljagers besteld, terwijl Ecuador orders heeft geplaatst voor gevechtstanks. Dit is in officiële kringen in Parijs vernomen. Over de aantallen zei men niets te weten. WASHINGTON. De Amerikaanse minister \an buitenlandse zaken, William Rogers, heeft openlijk een uitspraak van de Senaat tegen het zenden \an troepen of militaire ad viseurs naar Cambodja geaccepteerd. NAHA. Op Okinawa hebben zon dag tweeduizend betogers de Ameri kaanse vliegbasis Kadena bestormd en er enkele gebouwtjes en tachtig militaire voertuigen in brand gesto ken. De demonstranten drongen tot 300 meter op het terrein door, hoe wel door Amerikaanse miltairen met traangas bestookt. TEHERAN. De brand in een hocfdgasleiding in Zuid-Perziè heeft aan 34 mensen het leven gekost. De brand ontstond na een explosie bij lasvverkzaamheden bij het olieveld van Aghajari, vanwaar aardgas via een buisleiding naar de Sowjet-Unie wordt gevoerd. DODELIJKE ONGELUKKEN SPIJKENISSE. De achttienjarige mej. M. J. van der Hoogen uit Den Haag is in het Dijkzigtziekenhuis te Rotterdam Overleden aan de gevol gen van een verkeersongeluk dal plaats had' op de Groene Kruisweg in de gemeente Spijkenissé. HARDERWIJK. In Wierden bij Harderwijk is de 82-jarige mevrouw G. C. Jonker uit die plaats op de ou de Zuiderzeestraatweg van achteren aangereden door een bromfietsberij der. De vrouw moest worden opge nomen in het Piusziekenhuis in Har derwijk, waar zij is overleden. RIDDERKERK. Op de provinciale weg 43 in de Hoekschewaard is in Maasdam bij een slippartij de 25-ja rige J. A. van Os uit Ridderkerk om het leven gekomen. Zijn verloofde, die naast hem in de auto zat, mejuf frouw E. Bos (21) werd zwaar ge wond in het „Refaja ziekenhuis" in Dordrecht opgenomen. v MUNCHEN. Na vier jaar voorberei ding werd recentelijk in het Beierse woud, dicht b{j de Tsjechiesche grens het eerste Nationale Park van de D.D.R. geopend. Het 12000 ha. grote, voor een deel nog oerwoudachtige terrein, dient in de eerste plaats voor de bescherming van zeldzame wilde dieren, als: lynx, wisent, wolj en bever. Uil Scandinavië werden elanden ingevoerd. Advertentie. Een glas melk onderweg maakt u minder moe, laat u sneller reageren en scherper zien. Help ook anderen daaraan te denken. Plak het Rijdt veilig met melk- embleem op uw achterruit. U krijgt het gratis als u een brief (kaart) je stuurt aan NZB, postbus 4530, Rijswijk (ZH) FEUILLETON Advertentie Diesel GT 't Handigste is om bij ons te komen kijken. Ol een lange proetrit te maken. Dan pas wordt het u helemaal duidelijk hoe het mogelijk is dat een Mercedes diesel u op één keer tanken van Arnhem naar Basel ((560 km!) rijdt... voor rondweg de helft van de normale (benzine) brandstof prijs. En wel volop en vorstelijk profiterend van alle komfort en veiligheid van VIS i een volbloed Mercedes. Zó veel dieselzui nigheid gekop peld aan pure Mercedes-Benz al lure, dat mag u ge rust Diesel „Grand- Tourisme" noemen Wanneer komt u? Mercedes-Benz diesels omwille van comfortabele zuinigheid AUTOMOBIELBEDRIJF FA. W. GILIJAMSE, Renesse, Lange Reke 2, tel. 01116-370 Evert houdt zich op devlakte. „Dat moet u zelf uitmaken, meneer Pinneger. De kwestie is, zoals ik al zei: Dit kind beschikt over een bij zonder goed stel hersens. Met alle respect voor de boerenstand, zou hel jammer zijn, als dit kind niet in de gelegenheid werd gesteld om verder te leren." Nu zetten de boer en zijn vrouw grote ogen op. Even kijken ze de onderwijzer half-begrijpend aan. Dan begint dc hper te lachen. „Doorleren.dat moet u eens aan haar grootmoeder vertellen." Evert steekt zijn stekels op. „Ik meen, meneer Pinneger, dat ik in dit geval uitsluitend te maken heb met de moeder en de toeziende voogd. Het'oordeel van de verdere familie leden is van geen belang". „U vergeet dat Griet, - de moeder van Greetje - nog thuis is en geen bron van inkomsten heeft. Ze is he lemaal afhankelijk van haar ouders" Evert gaat rechtop zitten. „Luister eens, meneer Pinneger, ik ben een paar maal op de boerderij geweest en ik heb met eigen eigen gezien, dal Grcetje's moeder van de vroege mor gen tot de late avond werkt. Ze heeft nauwelijks tijd voor haar dochtertje. Die vrouw verdient ruimschoots het, eten en drinken voor zichzelf en Greetje.* Wat zouden die twee oude mensen moeten beginnen zohder hun dochter?" „Nou nou, zc hebben ook nog een knecht. En in de zomer zijn er altijd wel losse krachten voor de oogst- werkzaamheden. Maar wat dat door leren betreftik, geef u geen en kele kans. Als Greet van school komt blijft ze op de boerderij. Dat is zo de gewoonte bij ons". „Hebt u zelf bezwaren?" „BezwarenWaartegen „Dat ze na de lagere school door lopen te hebben gaat doorleren". Opnieuw lacht de boer. zijn vrouw aankijkend. „Denkt u, dat de oude zich aan mijn advies zal storen? Die heeft, zolang ze met mijn oom ge trouwd is, op de boerderij beslist: zo gebeurt het en niet anders. Als ik met zo'n plan zou komen, zou ze in staat zijn me van de steé af te schop pen". „En laat u zich er dan afschop pen?" „Nou ja, zo bij wijze van spreken. Ik heb gelukkig verder" niks met haar van doen". „Luister eens goed, meneer Pin neger,' u bent toeziend voogd en sa men met Greetje's moeder beslist u over haar toekomst. Verder niemand anders. En als de oude vrouw hel er niel mee eens is, waarom haalt u moeder en dochter dan niet hier heen? Die*mogelijkheid bestaat. Als haar onderwijzer ben ik van mening dat het miljeu. waarin Greetje wordt grootgebracht, niet deugt. Hebt u zelf kinderen?" „Zes. meneer", nt woord t de boer in. „Twee ervan zijn op het land en de andere vier zijn nog op school". Ze maakt met haar vlezige handen een wijd gebaar in de kamer. ,.U hebt ons huis gezien. Het is eigenlijk al te klein voor acht mensen. Waar zouden we er nog twee moeten la ten? Bovendien twee vrouwen? Zelf hebben we zes zoons". Evert heeft het huis inderdaad goed bekeken, toen hij aan kwam fietsen .En begrijpt, dat er waarheid schuilt in haar woorden. Ze praten nog een half uurtje en dan weet Evert: Deze man is een sul. die nooit zelfstandig beslissingen zal nemen. Zeker niet in zijn funktic als toeziend voogd, welke kwalifica tie hij enkel als een formaliteit be schouwt. Welke mogelijkheden er zijn om zijn funktic ais toeziende voogd daadwerkelijk uit tc oefenen, dringt totaal niet tot hem door. Veel DOOR GERRIT FRANSSEN medewerking zal hij beslist niet krijgen van Bart Pinneger. Aan het eind van het gesprek stelt Evert de vraag, die hij al verschil lende malen aan anderen heeft wil len stellen, maar iets heeft hem tel kens weerhouden. Doch ditmaal komt die vraag over zijn lippen: ..Wie is eigenlijk de natuurlijke va der van Greetje?" De boerin haalt haar schouders op. Blijkbaar is zij van oordeel, dat op zo'n vraag een antwoord gegeven moet worden door een vrouw. Ten minste, de boer blijft zwijgen, als de vrouw zegt: „Griet heeft het nooit willen vertellen. We weten het niet". „En u vermoedt het ook nieat? Mij dunkt, als we bewijzen hadden, zou den we de man kunnen dwingen mee tae betalen aan de opvoeding van Greetje". Nogmaals een schouderophalen. „Vermoedens.... wat koop je voor vermoedens? Griet was- negentien, toen ze in verwachting raakte. In die tijd ging zc vaak uit met jongens. Wie kan dan uitmaken: hij is de va der?" Toch zegt Evert bij zijn vertrek: ..rk reken ondanks alles op uw 111e- derwerking, meneer Pinneger. u bent toeziend voogd en als het noodzake lijk mocht blijken, zal ik een beroep doen op uw medewerking. En de wet verplicht u tot medewerking. Gaat u dat maar eens informeren". Nog diezelfde middag fietst hij naar boerderij Alfers. Het loopt weer tegen mei kerstijd. Ergens op hel land heeft hij Griet zien lopen, sa men met een knecht. Bij het in rij - hek zet hij zijn fids op slot en de boerderij negerend, loopt hij door dc weiden naar de plek. waar dc koeien bijeengedreven zijn. Het is mei en de koeien zijn waarschijnlijk nog maar enkele dagen van stal. (Wordt vervolgd) t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7