geef iets van de slijter... Algemene najaars-ledenvergadering van V.V.V. Ouwerkerk Brazilië wil eisen van ontvoerders Aantal I.linaen in 1970 (40.000) «.„Itaa, slet l,tS gedeeltelijk il»)illi?ei] Op visite met de feestdagen? hij maakt er een fijn cadeau van! De tariefsherziening van de Watermaatschappij „Zeeland" j Aan onze adverteerders Vakcentrales beraden zich over terugtrekking uit centraal overleg AGENDA ARAM EN HET GEHEIM VAN DE GESLOTEN DEUR STREEKNIEUWS Bekendmaking WIT? OUWERKERK. 21-12. Onder lei ding van de voorzitter, de heer M. K. Romeijn hield V.V.V.-Ouwerkerk in hotel Vijverberg de algemene na jaars-ledenvergadering. Aanwezig waren o.m. de burgemeester De Kam wethouder Overbeeke. de raadsleden Bakker en Stoutjesdük, de heer Lottgering van de prov. V.V.V. en enkele nieuwe leden. In zijn openingswoord zei de voor zitter, beslist niet ontevreden te zijn over 1970. Het aantai overnachtingen van 40.000 is een zeer mooi resultaat; de schatting hiervan is nog aan de voorzichtige kant. Het gemeentebe stuur komt dank toe voor verschil lende uitbreidingen, o.a. het toilet op het strandje. Het schoonhouden van het strandje is een kwestie, wel ke het gemeentebestuur eveneens in de gaten houdt. Er zijn ook nog wel wensen: de steeds drukker wordende verkeersstroom richting caissons is oorzaak, dat de Noorsestraat en de Baalpapenweg langzamerhand te smal worden. Nu het Waterschap de weg van de Buitenlandse Pers heeft verbreed, komt dit temeer tot uit drukking. Het bestuur wil deze zaak gaarne in de aandacht van het ge meentebestuur aanbevelen. Ook de secundaire weg onderlangs het strandje, welke het Waterschap heeft aangelegd, is een flinke voor uitgang. Verheugend is, dat Staatsbosbe heer nu het kinderbad heeft bevei ligd. Verder gaat deze instantie meer bos aanplanten. Een doorn in het oog van V.V.V. zijn echter de vele meterslangen pa lingfuiken in de kreek; die geven veel hinder en onrust onder de va kantiegangers, maar bovenal voor de sportvissers, die maar weinig meer kunnen vangen. Het goede viswater moet behou den blijven. V.V.V.-Ouwerkerk heeft goede contacten met de hengelsport vereniging „Oosterschelde", die pachter is en zal de te nemen initia tieven met alle kracht ondersteunen. Deze ingewikkelde materie is van veel betekenis en zal op den duur misschien rampzalig voor de vissers worden.. De campings en hotels De voorzitter beschouwde vervol gens de in de gemeente gevestigde campings: „Het Sluitgat", „De Vier Bannen", „Camping Wijnen", „Het Hoogezand" en „Sirjansland". De bezetting hiervan bestaat voor het overgrote deel uit vaste staanders en deze bepalen dus de sfeer. Het aantal zomei woningen is van 22 in 1968 gegroeid tot 39, een be wijs, dat de vraag hiernaar steeds groter wordt. (gratis fraaie geschenkverpakking) ZIER1KZEE, 21-12. De N.V. Wa termaatschappij Zeeland heeft - o.a. aan de colleges van b. en w. van de gemeentebesturen in het verzor gingsgebied - een schrijven doen uit gaan als toelichting op de tariefsher ziening per 1 januari 1971. Daarbij wordt erop gewezen dat de grond slag voor de tariefsopbouw gevormd wordt door de totale exploitatie-op zet van de nieuwe maatschappij, nu de fusie tussen de streekwaterlei- dingbedrijven per 1 januari 1970 een feit is geworden. De eerste fase van de uniforme ring van de tariefstruktuur was ver werkt in de tariefsherziening per 1 jan. 1970. Bij de herziening per 1 jan. '71, aldus wordt medegedeeld, zal de uniformering van de struc tuur worden voortgezet. In deze uni formering past ook de algehele ber metering. De voornaamste punten omtrent de voor 1971 vastgestelde tarieven betreffen a. voor de verbruikers met een m:!-meter in Midden- en Noord Zeeland wordt het jaarlijks ver schuldigde vaste bedrag met f 5,- opgetrokken; b. de m;t-prijzen in de sektor klein verbruik worden meer geünifor meerd, te weten: Midden- en Noord-Zeeland 47 cent, Zeeuws- Vlaanderen 68 cent; c. het verschuldigd vast bedrag van alle onbemeterde aansluitingen wordt f 6,- per jaar hoger; d. bij het grootverbruik worden alle m:!-prijzen met 2 cent per m:t ver hoogd. De' accomodatie van hotel „Pan- kow" heeft een volledige verande ring ondergaan en wordt nu gedre ven door het jonge echtpaar. Hotel „Vijverberg" heeft reeds een geves tigde naam. Naast de sportvissers vormen de sportduikers een niet onaanzienlijke categorie. Onder de ingekomen stukken be vonden zich 2 rapporten omtrent de nieuwe structuur-indeling V.V.V., welke voor kennisgeving werden aangenomen. Het jaarverslag Uit het jaarverslag stippen wij aan de evenementen, die in het afgelo pen seizoen hebben plaatsgevonden: twee kampvuren met muziek en lampionoptocht, krekennymf-verkie- zing, kampvuur met draaiorgelcon cert, concert door het Leger des Heils wandeltocht, volleybalspelen, vis wedstrijd, badminton en ping-pong. Er is veel waardering voor de werk zaamheden van de sportvereniging. Ook het muziekgezelschap verdient de welgemeende dank voor alle me dewerking. Het jaarverslag eindigt met de wens, dat de grotere ontwik keling van het toerisme doorgang zal vinden. De heren L. Raamsdonk en W. A. Kesteloo, die aftreden als bestuurs lid werden herkozen. De administratieve werkzaamhe den van de secretaris zijn langza merhand te veel tijd gaan vergen. Het is nodig, dit te verlichten door de benoeming van een administra teur. Gezocht is naar een vx'iendelijke en votale 65-plusser, dit dit werk „pro- deo" wil verrichten. Het bestuur meende, deze te hebben gevonden in de persoon van de heer Th. van Dijk die zich reeds in principe heeft be reid verklaard, het voorlopig voor een jaar te proberen. De vergade ring ging accoord met het voorstel van de vooi'zitter, genoemde heer te benoemen. De financiën De begroting voor 1971 werd vast gesteld op f 2.260,Aan contribu ties werd geraamd f 1.100;de ge meentelijke subsidie is f 1000,en de kosten der evenementen zijn ge raamd op f 800, Het plan is, weer 2 kampvuren met lampionoptocht te houden en verder krekénnymf-verkiezing en medewerking viswedstrijden en aan de sportvereniging. Er zijn moeilijk heden met een terrein waar kamp vuur houden, dit hoort niet thuis op een camping. Men is naar het zoeken voor een goede plaats, liefst zo dicht mogelijk bij de kreken, maar ook weer niet te ver van het dorp af, want het moet te „belopen" zijn voor het muziekgezelschap. Suggesties uit. de vergadering zullen nader bekeken worden. Engels mannenkoor Als aanvulling op de evenementen zal wederom het bekende Engelse mannnenkoor worden uitgenodigd, gezien het succes. Er zijn vriend schappelijke contacten ontstaan. Men zal proberen, de musici bij par ticulieren, die dan ook voor de ver sterking van de inwendige mens zul len zorgen, onder brengen. De be doeling is één week. De heren Stout- jesdijk en Overbeeke waren en thousiast voorstander van dit; de kennismaking is goedbev-llen en de Engelsen willen graag terugkomen. Mevrouw v. d. Heul zou graag bij slecht weer eens een film voor de jeugd willen draaien. Dit zal moei lijk te organiseren zijn. Voor de re genachtige dagen is er altijd ping pong achter de hand in het dorps huis. Het bestuur zegde toe, zich te zullen bezinnen op een a-la-minute- mogelijkheid voor de kinderen bij regen. Er werd tenslotte nog opgemerkt, dat het dorpshuis te klein en te be nauwd wordt bij de krekennymf- verkiezing. Er zijn maar weinig avonden in de zomer, dat het moge lijk zou zijn, dit buiten te doen. Men denkt aan enkele andere geschikte gelegenheden, maar het is voorals nog een probleem. Disco-avonden organiseren zou het proberen waard zijn; dat zal worden doorgespeeld aan het driemanschap van de sportvereniging. RIO DE JA SEIKO, 22-12. De Bra ziliaanse regering is niet van plan alle 70 politieke gevangenen naar het buitenland te laten vertrekken, zoals door de ontvoerders van de Zwitserse ambassadeur Giovanni Enrico Bucher is geëist. Dit blijkt uit een verklaring van de regering, die in de nacht van maandag op dinsdag in Rio de Ja neiro is gepubliceerd. Deze zegt dat 19 van de opgesomde politieke ge vangenen niet zullen worden wijge laten omdat dit moordenaars of tot levenslang veroordeelden zijn. Vier mannen die op de lijst staan bevin den zich op vrije voeten. De verklaring is ondertekend dooi de minister van justitie. Hij stelt de ontvoerders nog eens uitdrukkelijk verantwoordelijk voor het leven van Bucher. In de week van KERSTMIS zal de Zierikzeesche Nieuwsbode verschijnen op maandag 21 december, dinsdag 22 december en donderdag 24 de- cember. Advertenties voor het nummer van 24 december dienen uiterlijk S woensdag 23 december, 's morgens vóór 10.00 uur in ons bezit te zijn. In de week van OUD- en NIEUWJAAR zal de Zierikzeesche Nieuwsbode verschijnen op maandag 28 december, dinsdag 29 december en donderdag S 31 december. Advertenties voor het nummer van 31 december dienen uiterlijk woensdag 30 december 's morgens vóór 10.00 uur in ons bezit 5 te zijn DE DIRECTIE. Dinsdag 22 december Zleriltzee Stadhuis, 8 uur, vergadering ge meenteraad. Herv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, kerstfeestviering Chr. Plattelands- vrouwenbond. Hervormd Verenigingsgebouw, 8 uur vergadering A.R. Haamstede Ger. Kerk, 7.30 uur, gez. kerstvie ring N.C.V.B., Ger. Vrouwenver. Haamstede en Herv. Vrouwenver. Burgh. Rusthuis „Duinoord", 19.30 uur, Kerstviering. Burgh Schoenenzaak Verton, 7.30 uur, op richtingsvergadering cross-brom mers. 16.00 uur, kerstviering bejaardensoos Burgh. Woensdag 23 december Zonnemaire Cafetaria, 7.30 uur, vergadering Groene Kruis Bruinisse Hervormd verenigingsgebouw, kerst viering bejaardenbond „Ons Genoe gen'. Advertentie MOSKOU. In het Kremlin zijn onderhandelingen begonnen tussen de Sowjet-Unie en Egypte. UTRECHT, 21-12. De drie vakcen trales beraden zich op het ogenblik elk afzonderlijk over de vraag, of zij nog wel zullen blijven deelnemen aan het centraal overleg in de Stich ting van de Arbeid, de S.E.R. en an dere organen. Daarna zal worden gepoogd, tot een gezamenlijk standpunt te komen. Zoals bekend heeft de vakbeweging ernstige bezwaren tegen de houding die de werkgevers de laatste weken met betrekking tot de loonmaatregel hebben ingenomen. De voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond, P. J. J. Mer- tens, zei maandagmiddag in Utrecht op de verbondsraadsvergadering van het N.K.V., dat deze zaak vorige week woensdag ook aan de orde is geweest in het overlegorgaan van de drie vakcentrales, maar dat toen na uitvoerig beraad is besloten dat N.V.V., N.K.V. en C.N.V. eerst in ei gen kring hun opvatting zullen for- T axichauf f eur in Rotterdam overvallen ROTTERDAM, 22-12. Heden (dins- dagochtend) om kwart over drie is de 60-jarige taxichauffeur J. Dijk man hevig bloedend en bewusteloos in zijn taxi aangetroffen, op de hoek van de Mathenesserlaan en het Heemraadsplein in Rotterdam. De chauffeur zou ook een pink missen. Hij is naar het ziekenhuis Dijkzigt overgebracht. Korte tijd later heeft de politie drie buitenlanders aangehouden, die er van verdacht worden de taxi chauffeur te hebben neergeslagen. Zij zijn naar het bureau Oostervant- straat overgebracht. Bij brand in manege 30 paarden omgekomen AMSTERDAM, 22-12. Bij een brand in de manege Pondorosa in het Aalsmeerse deel van het Amster damse bos zijn in d)e nacht van maandag op dinsdag dertig paarden in de vlammen omgekomen. Naar schatting vijftig paarden konden worden losgemaakt. De die ren vluchten in paniek het Amster damse bos en de omliggende ge meenten in. Onmiddellijk werden maatregelen genomen om te probe ren de op hol geslagen dieren van de wegen te houden. Ook de Amster damse politie is de hele nacht met man en macht bezig geweest met het verdrijven van de paarden, die op en in de omgeving van de Amstelveense weg in het zuiden van de stad rond zwierven. Een paard dat op de Am stelveense weg in botsing kwam met een auto moest worden afgemaakt. 75. Aram wilde tot elke prijs de boven verdieping zien te bereiken, waar zich de vertrekken van Tamahia bevonden. Vech tend trok hij zich terug naar de trap, ter wijl' drie wachters op hem instormden. Doch ook nu bleek Rock een strijdmakker waarop te rekenen viel. Hij had zich naast Aram opgesteld en zwaaide dreigend met zijn grote knots, waarmee hij al dadelijk een der wachters buiten gevecht stelde. De andere twee stormden met getrokken zwaarden op Aram toe, die echter handig zachtjes en herhaalde zijn list. telkens als een nieuwe krijger hem voorbijstormde. hun slagen wist te ontwijken en zich thans reeds op de onderste traptreden bevond. Eén van de aanvallers maakte op zodanige wijze kennis met het zware wapen van de reus, dat van verdere deelneming aan het gevecht geen sprake meer was. Een ogenblik dat Aram dat het gevaar zo goed als geweken was, doch reeds klon ken in de verte nieuwe voetstappen. De wacht had versterking gekregen. Rafael, de kleine ridder, had zich achter een pilaar gaande. Doch plotseling stormden nieuwe krijgers, vlak langs hem heen, de hall in. „Bij de eer van mijn voorvaderen", mom pelde de kleine man, „wanneer ik niet spoedig ingrijp is alles verloren!" Opeens klaarde zijn gezicht op. Hij had een lumi neuze inval gekregen. Behoedzaam strekte de dwerg zijn reusachtige lans en stak die een der aanstormende krijgers tussen de benen, zodat de man met een doffe bons tegen de grond sloeg. Rafael grinnikte muieren. De heer Mertens zei, dat er tussen de twee alternatieven - ge woon doorgaan met het centraal overleg en het abrupt verbreken van de samenwerking - nog allerlei tus sen mogelijkheden zijn, zoals het niet meer mee doen in bepaalde organen of onderdelen ervan. OOSTERLAND Actie Oost-Pakistan De inzameling hier ter plaatse voor het rampgebied van Oost-Pakistan heeft opgebracht de som van f 815,06. Een woord van dank aan hen die met hun gaven dit zwaar getroffen land willen helpen, en niet minder aan degenen die dit bedrag bijeen haalden, is zeker op z'n plaats. Kerstbakjes voor zieken en bejaarden Door de leden van de chr. vrou wenvereniging „Martha" werden maandagmiddag, 21 december, in het Herv. Verenigingsgebouw een 42-tal kerstbakjes samengesteld, inhouden de fruit en andere versnaperingen teneinde deze te bezorgen bij zieken en ouden van dagen. Het is een tel- kenjare wederkerende attentie van de hervormde gemeente alhier, die door de betrokkenen op hoge prijs wordt gesteld. Bijgevoegd was ook nog een kerstkaart met een bijbel tekst of spreuk, waarop de begun stigde een prettig en gezegend kerst feest wordt toegewenst. Plastic zakken De inwoners van Duiveland ont vangen dezer dagen via de gemeen tewerklieden van Duiveland een 40- tal plastic zakken om het huisvuil in te deponeren, ter meegeving aan de Reinigingsdienst Schouwen-Duive- land. Deze worden, met straks nog een twintigtal, kosteloos verstrekt. Deze 60 zakken zijn voor het jaar 1971 bedoeld. Diegenen die er te kort aan hebben zullen er nog bij moeten kopen tegen een prijs van f 0,15 per stuk. De Kerstwijdingsdienst Het bericht betreffende de aan kondiging van de Kerstwijdings dienst op de avond van de eerste Kerstdag in de Ned. Herv. Kerk al hier, die om zeven uur aanvangt, be hoeft een rectificatie. De medewer king aan de kerstzang is verkeerd geformuleerd, want deze geschiedt door het Hervormd Kerkkoor van Bruinisse-Oosterland, onder direc tie van de heer J. van den Berge. Het koor bestaat uit ongeveer 40 zangers en zangeressen. BRUINISSE Kerstvergadering N.C.V.B. De afdeling Bruinisse van de Ned. Chr. Vrouwenbond hield vorige week een kerstvergadering. De pre sidente, mevrouw van der Spek-de Waal opende, nadat gezongen was Psalm 72 1 en 2 met het lezen van Joh. 1 1-14. Haar meditatie daar over had als thema „Mens.onder de mensen". De dames Kleiberg-de Korte en Van Kooten-Langerak de clameerden daarna de kerstliturgie, uitgegeven door het hoofdbestuur van de Ned. Chr. Vrouwenbond. De chocolademelk werd gegarneerd door een tractatie van enkele leden. Na de pauze kreeg mevrouw Kommers uit Sommelsdijk het woord. Zij de clameerde gevoelvol: Het vertelsel van het Kind, Advent, Immanuel en andere gedichten. Nadat gezamenlijk het Ere zij God was gezongen, sloot de presidente met dankgebed. Gezamenlijke kerkdienst Op de Eerste Kerstdag zullen te Bruinisse de Hervormde Gemeente eft de Gereformeerde Kerk ter plaat se een kanselruil toepassen, al wor den beide diensten in de Ned. Her vormde Kerk gehouden, 's Morgens zal ds. P. Post in een gezamenlijke dienst voorgaan, in de namiddag- dienst zal ds. Rienstra dé Heilige DooV» bedienen aan een kind van een gereformeerd en van een hervormd echtpaar, die daarom hebben gè- vraagd. HOGE RENTE op t erm ij n reken i n gen NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Telefoon (01110) 2310 Reinigingsdienst Gemeente Zierikzee In de week van 20 t/m 26 december en 27 december t/m 2 januari 1971 wordt in verband met de Kerstdagen en Nieuwjaar de ophaalroute voor huisvuil als volgt gewijzigd: a. de route van donderdag 24 de cember en vrijdag 25 december wordt resp. woensdag 23 decem ber en donderdag 24 december opgehaald; b. de route van donderdag 31 de cember en vrijdag 1 januari wordt resp. woensdag 30 decem ber en donderdag 31 december opgehaald. De directeur van gemeentewerken, J. LOUWERSE SANTIAGO. De marxistische pre sident van Chili, Salvador Allende, heeft maandagavond een ontwerp- grondwetshervorming getekend voor de nationalisatie van Chili's reusach tige kopermijnen, die Amerikaans bezit zyn. Bij alle vragen die er worden ge steld, mag er dan nog wel één op geteld: wordt het een witte kerst, want niet alleen Pat Boon „is drea ming of a white Christmas". Nu, het gebeurt maar zelden. Maar wat vorst zou ook al mooi zijn en verbonden met de oschrijving „licht" komt het voor het eerst trouwens in het weer bericht voor. En sneeuw ook! Vanmorgen echter een kenner ge sproken, die de spade had gehan teerd en daarop zijn stelling baseer de: „het wordt nog niks", want hij zag een mooi clubje wormen vrij duidelijk aan de oppervlakte, toen hij niet zijn spa in de weer was. Dat schijnt een onweerlegbaar symptoom te zijn, dat koning Win ter zijn paleis nog niet heeft verla ten. De kortste dag valt dit jaar op de 23ste. Normaal op de 21ste, maat als men er heel veel verstand van heeft, blijkt er een speling van en kele dagen mogelijk. Woensdag is het dan zovermaar het maakt met de magische datum van de 21ste na- tuvrlijk niet v>eel uit. Het kan sneeuwen of vriezen met kerst. Men vergeet het nooit. Ooit beleefden we een kerst met een svcuwjacht, waardoor een Alpen- effekt ontstond in de meest proza ïsche straten. De vlokken wervelden, gedreven door een harde oosten wind, als witte naaldjes over de we reld en elk lichtje toverde een fan tastische gloed in deze bizarre blankte. Misschien drie of vier jaar geleden was er nog volkskerstzang in de „Beuze" (evenals dit jaar (gelukkig) weer). Het vroor toen 10 a' 12 graden en nooit tevoren hadden onder vo- kale invloed van: „De herdertjes de mensen zulke fraaie adempluimen voorhanden. Toch was er het sfeertje helemaal, maar wel inclusief de koude voeten en hier en daar een bibberstemmetje, want het was zo kkkooouuuddd! En nu wachten we het weer maar af. gespannen kijkend naar de weer berichten. Kerst wordt het toch, want tenslotte zal dc nacht in Efra- tha wel zwoel geweest zijn. In Azië, Australië en Afrika zit men trou wens heel luchtig onder de kerst boom. Het zal zijn eigen sfeer wel hebben, maar nooit die van de „Beu- ze". SCH1EREI LANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2