DE ZIERIKZEESCHE COURANT Complete wisseling verwacht in hel Poolse machtsapparaat frites-saus nu ook in een flus De bouwbonden en de lonen voor 1971 Aan onze lezers! Ver. Staten: Sowjet-Unie bemoeilijkt het gesprek over Berlijn Tweede Kaïner gaat akkoord met verhoging van AOW en AWW ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dingdag 22 december 1970 127ste jaargang Nr. 20797 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2933. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. in dit nummer: Gin een schappelijke school te Haamstede Na eerste ommekeer WARSCHAU, 21-12. De verrassen de ommekeer die zich zondag in Warschau met de verwijdering van Wladyslaw Gomoelka en de over winning van 't tweetal Edward Gie- rck en Mieczyslaw Moezar heeft voorgedaan is volgens waarnemers nog slechts een begin van een com plete wisseling in het Poolse machts apparaat in de komende weken. De buitengewone zitting van het parlement, die op zeer korte termijn in Warschau zal plaatsvinden, zal een goede gelegenheid zijn nog in grijpender wijzigingen in de samen stelling van de regering aan te bren gen. De speculaties hebben wat dit betreft hun weg al door de Poolse hoofdstad gevonden. De vooruitzich ten die het meest waarschijnlijk lij ken tonen aan dat de huidige eerste minister Jozef Cyrankiewicz, al 25 jaar in funktie, ondanks vele situa- ticwijzigingen die zich van tijd tot tijd in Polen hebben voorgedaan, zijn plaats zou kunnen afstaan in ruil voor een eervoller baantje. Men denkt daarbij aan de funktie van president (van de staatsraad), die nog steeds wordt ingenomen door maarschalk Spychalski, al heeft hij dan zijn zetel in het politburo verlo ren. Onder de eventuele plaatsvervan gers van Cyrankiewicz is de mecst- genoemde naam die van Pjotr Jaros- zcwicz, de huidige vice-premier wiens inzichten op het terrein van de economie bekend zijn. Het schijnt in ieder geval uitge sloten dat generaal Moczar aan het hoofd van de regering zal worden- geplaatst. Het is vrijwel zeker dat hij zijn rol achter de coulissen zal spe len. Wat betreft de maatregelen die moeten worden genomen om weer een normale situatie in het land te verkrijgen heeft de nieuwe eerste secretaris van de partij al duidelijk omlijnde plannen ontvouwd tijdens zijn toespraak via de televisie zon dagavond: vóór alles gaat het om het hervatten van de dialoog met de arbeiders en alle burgers, een dia loog die de vroegere leidende equipe jaar na jaar had laten verwateren. Edward Gierek heeft zich als taak gesteld „democratische-socialisli- De nieuwe elegante flus (geen fles, geen bus) met 500 gram tijdelijk van 1,95 voor 1.65 UTRECHT, 21-12. De Algemene Nederlandse Bond voor de Bouwnij verheid ontkent in z(jn blad „De Bouwer", dat dc drie bonden in de onderhandelingen over een nieuwe c.a.o. hun eisen aanzienlijk hebben afgezwakt. AMSTERDAM. In Amsterdam heb ben twee tot drieduizend mensen ge demonstreerd tegen het Franco-re gime en het proces tegen de zestien Basken in Burgos. Onder de demon stranten bevonden zich vele Spaanse gastarbeiders, deels van buiten de hoofdstad. Op de foto: de stoet on derweg naar het Spaanse consulaat. Aanvankelijk vroegen de bonden per 1 januari 1971 een loonsverho ging van 7 procent met in de loop van het jaar „opstapjes" om de prijs stijgingen op te vangen. Omdat er van allerlei kanten erg paniekerig werd gedaan over de eerste verho ging 7 procent, aldus de A.N.B., is de verwerking van de f 400 uit de 7 procent-eis gehaald. Inplaats daar van is per 1 januari een verhoging van de uurlonen met 15 cent met daar bovenop een verhoging van 4 procent gevraagd. Van een mati ging van de eisen is volgens de A.N.B. geen sprake: „15 cent op de uurlonen plus 4 procent is minstens zoveel als de aanvankelijke 7 pro cent". sche" methoden te gaan toepassen door informatieve gesprekken aan de basis te laten beginnen en door de arbeiders een nauwe band te geven met de beslissingen die worden ge nomen. De vakbonden hebben via hun dagelijks orgaan al laten weten dat zij bereid zijn aan de dialoog deel te nemen. Hun voorzitter is Lo- ga Sowinski, een vriend van Gol- moelka, die zich al tot de nieuwe politiek bekeerd schijnt te hebben. Aan de andere kant verwacht men dat dc leiders van dc party zeer snel maatregelen zullen nemen om dc rust in het noorden, waar zich de ernstigste onlusten voordeden, te herstellen. Twee jonge Nederlanders in België ingerekend BRUSSEL, 21-12. Twee jonge Ne derlanders, de broers Jan en Frans M. uit Tilburg zijn in het Belgische Turnhout ingerekend omdat ze daar een Belg van 2000 fr. (ongeveer 140 gulden) beroofd hebben. De beide broers, respectievelijk 16 en 17 jaar oud. hebben inmiddels bekend in Tilburg een auto te hebben gestolen en daarmee naar Turnhout te zijn gereden. Chileense boeren bezel ten hacienda's SANTIAGO, 22-12. Meer dan dui- zend kleinere boeren hebben maan dag in de Chileense provincie San Antonio 41 boerderijen van groot grondbezitters bezet. Enkele dagen geleden vonden soortgelijke acties in de provincie Cautin plaats. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's CAMP DAVID. President Richard Nixon (l.) en cle Engelse premier Edward Heath, wandelend in het enge problemenbos" om van gedachten te wisselen WASHINGTON - PARIJS - BER LIJN, 21-12. De Amerikaanse rege ring heeft de Sowjct-Unie verweten dat de viermogendhedenbesprekin- kingen over Berlijn worden bemoei lijkt door het hinderen van het ver keer naar West-Berlijn. „De westelijke geallieerden menen dat dit hinderen van het verkeer vragen oproept over het Russische bereidheid de toestand rond Berlijn te verbeteren en de rust in de stad te bevorderen", aldus de Amerikaan se regeringswoordvoerder Robert McCloskey. Hij zei dat de SPD-bijeenkomst in Berlijn, waartegen de Oostduitse ac tie zich richt, niet ongewoon is en niet in strijd met de belangen van het viermogendheden-overleg. Op de vraag of de Amerikaanse rege ring met deze verklaring de eerlijke bedoelingen van de Russen in twijfel wil trekken, antwoordde McCloskey dat dat onvermijdelijk is, „want het hinderen van het verkeer kan de on derhandelingen niet bevorderen". Willy Brandt De Westduitse kanselier Willy Brandt heeft boodschappen gestuurd aan Frankrijk, Engeland en de Vere nigde Staten over de komende be sprekingen tussen de beide Duits- landen over onder meer vervoers problemen naar Berlijn, zo is in Pa rijs vernomen. Woensdag zullen de Westduitse staatssecretaris Egon Bahr en zijn Oostduitse collega Mi chael Kohl hierover in Oost-Berlijn overleggen. Volgens diplomatieke kringen in Parijs zijn de Oostduitsers bereid met Bonn een „doorgangs"'- regeling te sluiten voor het verkeer van en naar West-Berlijn. De West duitsers zouden echter, met het oog op de rechten van de westelijke ge- Doodstraf geëist in procs te Leningrad MOSKOU, 21-12. De openbare aanklager in het proces in Leningrad tegen 11 personen van wie het me rendeel Joden heeft tegen twee ver dachten dc doodstraf geëist. Welingelichte kringen in Moskou zeggen dit te hebben vernomen van mensen die hel proces hebben bijge woond. Een officiële bevestiging voor deze berichten is niet te krijgen. De aanklager zou tegen dc andere negen verdachten verbanning naar arbeidskampen hebben geëist voor perioden van gezamenlijk meer dan 100 jaar. In verband met de voortdurende kostenstijgingen zijn de Neder landse nieuwsbladen genood zaakt hun prijzen te verhogen. Hiervoor is toestemming verkre gen van de minister van Econo mische Zaken. Met ingang van 1 januari 1971 zijn onze prijzen als volgt vast gesteld: per exemplaar 0,25 per maand 3,45 per kwartaal 10,25 per jaar 41,— Van abonnees die een machti ging hebben verstrekt tot auto matische periodieke afschrijving van het abonnementsgeld van hun bank- of girorekening, ne- mij wij aan dat zij ermede ak koord gaan dat bij de eerstvol gende afschrijving dc nieuwe abonnementsprijs wordt aange houden. De direktie. Onze eigen gebreken ergeren ons het meest bij anderen. allieerden in Berlijn, staan op een regeling door de grote vier, waarna de beide Duitslanden de technische details zouden regelen. Verwachting tot woensdagavond: Sneeuwbuien Heldere nacht met overwegend lichte vorst; morgen overdag half tot zwaar bewolkt met sneeuwbuien; middag- temperaturen iets boven het vries punt; matige, morgen tijdelijk krach tige noordelijke wind. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: 1 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 23 dec. Zon op 8.47. onder 16.31. Maan op 3.18, onder 12.53. 24 dec. Zon op 8.47. onder 16.32. Maan op 4.35, onder 13.10. Nieuwe maan: 28 dec. (11.43). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 23 dec. 10.27 v.m. 23.17 n.m. 24 dec. 11.39 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN 23 dec. 10.29 v.m. 23.07 n.m. 24 dec. 11.38 v.m. n.m. Doodtij: 23 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Ten westen van de Britse eilanden bevindt zich een krachtig hogedrükgebied. Het houdt boven Scandinavië, de Noordzee en west- Euröpa een noordelijke stroming in stand. Hierin is koude lucht tot noord-Italië en de Franse Rivièra doorgedrongen. In de Povlakte vroor het in de nacht van maandag op dinsdag 5 a 10 graden. In ons land werden in het binnenland minima gemeten van enkele graden onder het vriespunt. Om bovengenoemd hogedrükgebied trekt een frontale storing naar het zuiden. Dinsdagoch tend passeerde deze het eiland Jan Mayen en wordt woensdag boven onze omgeving verwacht. Op grond hiervan wordt tijdelijk ook in het binnenland neerslag verwacht. Voor af- zal het in de nacht licht vriezen. Levenslang voor Stangl DUSSELDORF. 22-12. De 62-jarige Franz Stangl -die commandant van het vernietigingskamp Treblinka in Polen is geweest, is dinsdag in Düs- seldorf tot levenslange gevangenis straf veroordeeld wegens moord op minstens 400.000 Joden. DEN HAAG, 21-12. De Tweede Kamer is maandagavond zonder hoofdelijke stemming: akkoord ge gaan met de verhoging per 1 januari a.s. van de uitkeringen krachtens dc algemene oudersdomwet. dc algeme ne weduwen- en wezenwet en met do- verhoging van dc inkomensgren zen van dc ziekenfondsverzekering voor bejaarden. Eerstgenoemde uitkeringen zullen met 7 procent worden verhoogd, zijnde 2 proc. structurele verhoging, 2 procent voorindexering en 3 pro cent op grond van dc stijging van het indexcijfer der regelingslonen. De socialist mr. Van Lier diende bij dit debat een motie in waarin de regering werd gevraagd de uitkering ineens aan bijstandstrekkers jnet honderd gulden te verhogen. Naar dc mening van zijn fractie staal deze uitkering, die op 177. 125. 124 of 80 gulden is gesteld (resp. ge zinshoofd, bejaard echtpaar in be jaardenoord, alleenstaande, en thuis wonende minderjarigen en alleen staanden in bejaardenoord) in geen enkele verhouding tot de uitkering van f 400, Het rijk zou deze extra lasten moeten dragen, aldus mr. Van Lier. volgens wie de hiervoor benodigde 25 miljoen uit dc extra-belastingop brengst uit de 400-gld golf kunnen worden gefinancierd. Verder diende hij een amdement in, dat beoogde de uitkering ineens aan invaliden, werklozen en zieken op ten minste f 300 te brengen in plaats van de f 210,als door de regering voorgesteld. Want ook deze uitkering steekt schril af tegen de f 400 die validen hebben ontvangen. Minister Roolvink wees zowel mo tie als amendement voh dc hand. Hij cijferde voor dat van de opbrengst aan belastingen uit dc f 400 bewe ging niet zoveel overblijft als door mr. Van Lier was berekend, terwijl ook op de begroting geen ruimte aanwezig is. Dc heer Roolvink sprak dc hoop uit dat dc aow-aww verhoging nog deze weck door dc Eerste Kamer zal worden aanvaard, zodat uitbetaling in januari zal kunnen plaatsvinden. De extra bijstandsuitkeringen zijn al verstrekt of zullen dezer dagen wor den uitbetaald. Dc Kamer zal heden (dinsdag), bij de stemming over het wetsontwerp tot verlening van dc uitkering ineens over amendement en motie beslissen. Het zag er maandagavond niet naar uit dat de regeringspartijen zich ach ter het socialistische initiatief zou den plaatsen. 4 i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1