Diploma's uitgereikt te Zierikzee aan de geslaagde cursisten Verkeer op West- Berlijn gehinderd „Flitsen" uit het buitenland Te innige zoen STREEKNÏEUWS ARAM EN HET GEHEIM VAN DE GESLOTEN DEUR Geslaagde brom-erosswedstrijd in „Boeije's Bosch" te Burgh Verboiul voor Veilig Verkeer „Big S" (Westhoek") organiseerde (donkere) rally ZIERIKZEE, 18-12. Vorige week hield de Afdeling Zierikzee van Vei lig Verkeer Nederland in het Huis van Nassau de jaarlijkse algemene ledenvergadering, na daaraan voor afgaande door de instructeur, de heer Eckhardt, wachtmeester der Rijkspolitie, alhier en bestuur van genoemde afdeling, een schriftelijk examen te hebben afgenomen van cursisten die de Verkeers-cursus hadden gevolgd. Met uitzondering van één kandi daat, kon aan alle cursisten het zo begeerde diploma worden uitge reikt, terwijl een vijftal cursisten door ziekte of anderszins, verhinderd waren aan het examen deel te ne men. De opkomst naar de vergadering was zeer gering. Zeer waarschijnlijk had de T.V.-uitzending van een voet balwedstrijd daar mede schuld aan. Hoe het ook moge zijn, voor het be stuur minder prettig. - De voorzitter bracht naar voren, dat bestuurders van motorvoertuigen brommers en rijwielen, alsmede voetgangers, te Zierikzee woonachtig er zich wel van bewust moeten zijn, dat alle werkzaamheden door het bestuur belangloos in hun eigen vrije tijd worden verricht, uitslui tend met het doel medewerking te verlenen ter verkrijging van meer verkeers-veiligheid voor elke weg gebruiker. Als de statistiek in 1969 een do dental aangeeft van rond de 3000, die in het verkeer zijn omgekomen en 'een tiental duizenden gewonden, waaronder blijvend invaliden, is toch het bewijs wel geleverd, dat on kunde op verkeers-gebied, daarbij een grote rol speelt. DODELIJKE ONGELUKKEN MUIDEN. De 22-jarige dienst plichtige militair Jelle de Vries uit Amsterdam is om het leven gekomen bij een verkeersongeluk op de weg Amsterdam-Hoevelaken ter hoogte van de Merwedebrug. Hij reed op de oostelijke toerit, passeerde een daar stilstaande vrachtwagen en botste toen frontaal op een tegenligger. KAMERIK. Op de Van Teylingen- weg te Kamerik had een botsing tussen twee auto's plaats, waardoor een van de voertuigen in het water van een wetering terecht kwam. De bestuurder, de 27-jarige inkoper J. van Duijn uit Woerden, kon niet meer tijdig uit de auto worden be vrijd. VLAARDINGEN. Tengevolge van een ongeval aan boord van de sleep boot „Hudson", liggende in de Ko ningin Wilhelminahaven, is vrijdag in het „Dijkzigt ziekenhuis" in Rot terdam overleden de negentienjarige matroos W. Klunder uit Apeldoorn. DORDRECHT. Een te Rotterdam wonende Spaanse werknemer is om het leven gekomen ten gevolge van een autobotsing. Het is de 37-jarige José T. Sanuruja. De bestuurder van de auto, de 32-jarige Salvador H. Corelle, ook te Rotterdam wonend, werd zwaar gewond naar. het zieken huis te Dordrecht gebracht. Ditmaal snelle machines aan de start BURGH, 19-12. De mist was za terdagmiddag geen spelbreker bü de op het circuit „Boeye's Bosch" ge houden wedstrijden voor bromcross- machines met een cilinderinhoud van 49 m De organisatie lag in han den van een viertal enthousiastelin gen voor deze sport, n.l. de heren C. J. Boot, J. Geleijnse, W. P. Kloet en L. J. Verton. Deze heren hadden ge zorgd voor een zeer uitgebreid ren- nersveld met deelname van uitste kende rijders uit Vlissingen en Mid delburg waar reeds verenigingen be staan. Daarom was een speciale ca tegorie open gesteld voor deze jon gelui met hun extreem snelle ma chines. Voor een juiste afzetting van het circuit was de medewerking van en kele leden der jeugdsoos „Big S" Nadat de voorzitter enkele door het bestuur ondernomen activiteiten op verkeers-gebied aan de vergade ring had medegedeeld, werd een kleine pauze gehouden. Verkeersquiz Na de pauze werd door de instruc teur en bestuur voor de leden een quiz op verkeersgebied en van alge mene aard gehouden. Brachten eerst bedoelde vragen de betrokken kan didaat terug in de schoolbank, bij de gestelde vragen van algemene aard daarentegen, brak meerdere malen een bulderend gelach uit, zodat niet- BURGIf, 19-12. De hengelsportver- cniging „De Krabbe" heeft zaterdag middag het seizoen afgesloten met een „verrassings"-wedstrüd. De vangsten waren zeer minimaal doch de verrassingen waren formidabel. Alle deelnemers moesten na de te rugkomst van de zeedijk in café-bar „De Westhoek" afwachten op het geen er voor het „in de pen" zat. Dit werd duidelijk gemaakt dooi de voorzitter van de vereniging, de Overval op Boerenleenbank LEENDE, 19-12. Drie mannen heb ben een gewapende overval gepleegd op de Boerenleenbank in Leende (bij Eindhoven). Ze verdwenen met een buit van ca f 15.000. Twee van de mannen drongen de bank binnen en eisten van de kassier geld. De derde bleef in de auto. Na de overval reden de mannen weg in de richting Eindhoven. Het onderzoek van de politie heeft tot dusver geen resultaat opgeleverd. C.B.A.T. achter loonmaatregel UTRECHT, 18-12. Het hoofdbc- stuur van de C.B.A.T. (christelijke bond van werknemers in de agrari sche bedrijfstakken, de zuivelindu strie en tabaksverwerkende indu strie) heeft vrijdag in Utrecht in een extra vergadering besloten, de ge wijzigde loonmaatregel van de re gering als een voldongen feit te aan vaarden. Zulks in overeenstemming met het advies van de vakcentrales. Deze maatregel, aldus de C.B.A.T., is op democratische wijze totstandgeko men en ook de vakbeweging dient zich aan de spelregels van de parle mentaire democratie te houden. Dit betekent dat geen politieke stakin gen e.d. mogen worden uitgelokt of worden gesteund. Het hoofdbestuur van de C.B.A.T. zal zich nog nader beraden over de vraag of de be staande C.A.O.'s met éen half jaar moeten worden verlengd of dat per 1 januari a.s. verbeteringen voor het gehele jaar moeten worden overeen gekomen. zeer welkom. Natuurlijk ontbrak ook het Rode Kruis niet op het terrein, doch de hulp beperkte zich tot wat kleinigheden. Ongelukken deden zich niet voor, doch na afloop toen er nog wat geoefend werd kwam Hans Ver ton uit Burgh zodanig ten val dat hij met een verzwikte voet naar de dokter gebracht moest worden. Vóór de prijsuitreiking sprak de heer C. J. Boot een toepasselijk dankwoord waarin hij naast de 30 rijders die deze middag meereden ook het pu bliek bedankte.(door de mist was het niet mogelijk het aantal mensen te tellen, doch het waren er honderden) en tevens partikulieren en midden standers die voor de prijzenpot hadden gezorgd. Ook het Rode Kruis (afd. Schouwen Westhoek) werd in het dankwoord betrokken. De prijsuitreiking In de klasse van „het zware ge weld", de super-crossers overhan- digde mevr. Kloosterman-de Jager tegenstaande de geringe opkomst, de stemming er wel in bleef. Na het be ëindigen van de quiz kon elke deel nemer daarvan een bescheiden prijs je uitzoeken. Vanzelfsprekend mocht de winnende ploeg het eerst uitzoe ken. Hierna werd de instructeur, na mens de cursisten door de heer Ver kerk hai-telijk dank gezegd voor de leerzame en prettige wijze, waarop hij de cursus had geleid. Bij het sluiten van de vergadering bracht ook de voorzitter, mede na mens het bestuur hartelijk dank aan de heer Eckhardt voor diens voor treffelijke wijze van theorie geven. heer M. Th. Wessels, die na een be groetingswoord de deelnemers in ijl tempo drie-, of naar gelang de uitslag twee of één kip(pen) in de handen duwde. Nu is iedereen niet zo levende-kippen-minded, en wel dra ontvluchtten de eerste kakelende en krijsende tweevoetei*s de mensen handen en verkozen de vrijheid in de rokerige en warme barruimte. Over het biljart, onder stoelen, in de gor dijnen en i'ond de bar zochten ze een goed heenkomen. Toen alle vijftig kippen waren uitgereikt had menig een een veer in zijn bierglas. Onder de vele bezoekers, familie en kennissen van de vissers waren ook kindei'en en een paar honden. De kinderen, beangstigd door het kippenlawaai, opende hun kelen en dat ^vas ook het sein voor de hon den cm zich in het lawaai te stor ten. Het werd een ware „heksenke tel" waartegen de juke-box op de achtergrond het moest afleggen. Het verrassingselement was voor hon derd procent geslaagd, met alleen een grote schoonmaakbeurt voor het gebouw als nadeel voor de eigenaai". Het vervoer van de kippen naar huis bezorgde de nieuwe eigenaars ook nog al wat pi'oblemen. De „Krabbe" kan terugzien op een bij zonder geslaagde verrassings-vis- wedstrijd. WEST-BERLIJN, 19-12. Het ver keer tussen West-Berlijn 'en West- Duitsland wordt sinds zaterdag weer bemoeilqkt bij de Oostduitse contro leposten. 'De vertragingen houden kennelijk vei'band met het feit, dat maandag in West-Berlijn de leidei's van de socialistische fracties in de landda gen van de tien Westduitse deelsta ten en in de Westberlijnse senaat bijeenkomen. De Sow jet-Unie heeft al tegen deze conferentie geprotes-, teerd en gesteld, dat Amerika, Enge land en Fi-ankrijk verantwooi'delijk zijn voor de eventuele gevolgen. Ook van Oostduitse zijde is gewaar schuwd, dat dergelijke bijeenkom sten een succesvol verloop van de vier mogendhedenbesprekingen over Berlijn in de weg staan. de wisselbeker, uitgeloofd door haai man, aan Jaap Verton uit Burgh (op Rond Sachs) die opnieuw onver- slaanbaar was. Tweede was A. Doek- keer uit Vlisingen (Kreidler) en der de J. Prins uit Vlissingen (Zündapp), Vierde S. Capelle, Bruinisse (Zün dapp). Categorie gewone ci-oss-brommei's Eerste met de wisselbeker .van dhr. C. J. Boot opnieuw Jaap Verton nu op Batavus; 2. Hans Verton (Bata- vus); 3. B. Tangeman (Minelli); 4. C. Kloet en 5. J. Kloet, allen uit Haam stede. Een heel leuk veld bracht de jeugd en er schuilt zeer goed materiaal on der. Doch zij moeten dan eerst 16 jaar worden en de sleutel nog vaar diger hanteren. De uitslag: 1. Addie Bom, Burgh; 2. Jan Deurloo, Zie- rikzee; 3. Ab van Dongen, Burgh; 4. Piet Straaijer, Haamstede; 5. Jan Flikweert, Zonnemaii-e en 6. Jan Kloet, Haamstede. HAAMSTEDE, 19-12. De Jeugd soos ,Big S" spuit de laatste t\jd het ene evenement na het andere. De duistere zaterdagavond was goed ge noeg voor een auto-rally waaraan een flink aantal leden deel nam. Leuke opdrachten, waarbij de 30 km snelheid wel zeer goed aange houden moest worden, omdat anders de opdz-achten de mist ingingen. JERUZALEM. Zondagmorgen zijn in de Joodse sector van Jeruzalem twee Katioesjoe-i-aketten geëxplo deerd. Een van de raketten veroor- zaakte schade aan een flatgebouw. De'.andere, kwam óp een onbebouwd teri-ein terécht. Er zijn volgens de politie geen slachtoffers. RIO DE JANEIRO. In de nacht van zaterdag op zondag is men in Brazilië begonnen met het bijeen brengen van de zeventig politieke gevangenen die tegen de Zwitserse ambassadeur Bucher te zullen wor den uitgewisseld. Aldus heeft het Franse persbureau AFP in Rio de Janeiro vernomen. GEORGETOWN. In Georgetown is officieel bekendgemaakt, dat de Su- riname-Guyana-commissie binnen drie weken in Guyana haar eerste bijeenkomst zal hebben. UTRECHT, 20-12. Een zeer in- nige omhelzing is een 23-jarige Rotterdammer zondagavond bijna noodlottig geworden. Hij vertrok voor vier maanden naar Zwitserland en hij was op het station Rotterdam-C.S. zo intens bezig afscheid van zijn verloofde te nemen, dat hij niet merkte, dat de Inter im city-trein naar Utrecht ver- trok. De automatische weuren waren al gesloten toen hij op de trein sprong en hangende aan de buitenkant verdween hij richting Utrecht. Gelukkig werd hij opgemerkt door een r N.S.-er op een wachtpost voor t station Rotterdam-Noord, die i hel eerstvolgende sein op on- I veilig zette, zodat de trein moest stoppen. Als dat niet ge beurd was, had hij tot Utrecht aan de deur moeten hangen, want de Intercity reist Gouda en Woerden voorbij. De Rot terdammer hoefde de ietwat buitenissige manier van reizen nu „maar" acht minutenvol te houden. Hij was nog op tijd in Utrecht om over te stappen op de Holland-Italië express. Vakken tellen op parkeerterreinen, palen noteren langs de zeedijk wa ren niet al te moeilijke opdrachten, doch het op de wip rijden en dqn balanceren was vrij moeilijk. Dit ge beurde in de schuur van de heer Kloosterman waar tevens ring werd gestoken. Toen iedere deelnemer weer in het sooshome aan het Sluis- pad was teruggekeerd, wachtte hem nog een opdracht. Hun werd ge vraagd om eer^ relaas te geven van de gereden rit en de beste daarvan kregen weer extra punten. De ge sproken beschrijving werd beoor deeld door een judy, bestaande uit mevrouw de Bel-v. Weizen, mejuf frouw E. v. d. Stadt en de heer A. Damman. Gecombineerd met de prestaties in de gereden rally maak te de voorzitter van de soos, Piet Jan Landëgent de uitslag békend. Winnaar werd de equipe Addie Plaating, Cora Everaers, Roel Feijen en Liset Plaating. Zij ontvingen naast een geldprijs de wisselbeker. Tweede equipe: Adrie Geleijnse, Oli vier Blom en Hans Geleijnse; derde: equipe Harry Boot, Ko Simmers en Herman Padmos; vierde: equipe Cor Rademaker, Mattie Steur en Rini Jonker. Allen kregen geldprijzen. De poedelprijs (een taart) was voor de equipe Barry Rijstenbil, Corrie Lan- degent, Mar joke Krijger en Jenneke Simmers. Na afloop werd nog een poosje ge zellig gedanst. DREISCUOR Oliebollenaktie korfbalvereniging „N.O.A.D." De korfbalvereniging „N.O.A.D." te Dreischor speelt dit seizoen met vijf teams in 'de microkorfbalcompe titie en hiervoor moeten een flink aantal reizen gemaakt, moeten wor den naar Haamstede, Oude Tonge en Middelharnis. Boevendien speelt N.O.A.D. I in de competitie van de vroegere Zeeuwse korfbalbond en ook dat betekent verre reizen, die veel geld vragen. Daarom gaan de leden van N.O.A.D. op oudejaarsdag weer op grote schaal oliebollen bak ken en deze in Dreischor aan de man brengen. Op deze wijze hopen de blauw-witte korfballers de kas wat aan te kunnen vullen. Ze zullen thuis worden bezorgd, inclusief de polder Dreischor. OOSTERLAND Rembrandt-causerie ,'oor Vrouwenvereniging Donderdagavond 17 december trad voor de chr. vrouwenvereniging „Martha" alhier op ds. J. B. Assen dorp uit Zierikzee, met een lezing, verlucht met lichtbeelden, over de beroemde zeventiende eeuwse kunst schilder, graveur en tekenaar Rem brandt Harmensz. van Rijn (1606- 1669). Ingeleid door de presidente, mevr. Ommering-Korpel, die vooraf een toepasselijk bijbels onderwerp le verde over bovengenoemde inleiding, besprak ds. Assendorp het leven van de in Leiden geboren molenaarszoon Rembrandt, zijn huwelijk met Saskia van Uylenburgh en na haar door zijn vrij huwelijkmet de vroegere dienst maagd Hendrikje Stoffels. Zijn voor naamste leermeesters waren Van Swanenborgh en Lastman. Zijn oeu vre bevat niet minder dan 350 schil derijen, circa 300 etsen en rond 1600 tekeningen. Hij bezat een bijzondere gave om penseel en tekenstift te han teren en had een grote kennis van het clair-obscur, d.i. de schilderwijze welke zich bijzonder richt op het ver krijgen van effect dooi' het tegen over elkaar stellen van licht- en schaduwpartijen. Vooral ook hier door zijn Rembrandt's werken we reldberoemd, terwijl zijn portretten van ongeëvenaarde schoonheid zijn, qua details en gelijkenis. Jammer dat dit genie door een betrekkelijk los bandig leven later nog aan lager wal raakte en in armoede stierf. Tal van lichtbeelden met reprodukties ver duidelijkten dit leerzaam betoog. Na afloop dankte de presidente de inleider en bood hem een boekenbon aan. Hierna werd de vergadering ge sloten. DJAKARTA. Tegen 1974, aan het eind van hel eerste vijfjarenplan, zal Indonesië 14,42 miljoen ton rijst pro duceren, voldoende om in de eigen behoefte te voorzien. Een verstild plaatje van een nog ge heel landelijk Renesse in 1902. Bij zonder reliëf aan de foto geven de twee dames in Schouwse dracht, die zich „midden op de weg" (waarom niet?) lieten mee fotograferen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Onderhandelingen in Moskou tussen een delegatie van de Benelux-landen en een delegatie van de Unie van socialistische republie ken. hebben geleid tot de parafering van de handelsverdrag en drie an dere documenten, een overeenkomst inzake het handelsverkeer en de be talingen. AMSTERDAM. Op de bij Mak.van Waay in Amsterdam begonnen kunstveiling is een klein schilderij (21 x 30) van Jan van Goyen, voor stellende vissersschepen op eon ri viermond, door een Nederlandse handelaar voor 44.000 gulden gekocht SCHIPHOL. Op Schiphol heeft de .rijkspolitie de 23-jarige loswerkman Louis N. gearresteerd, verdacht van poging tot doodslag op een 24-jarigè Rotterdammer De loswerkman stond op het punt om terug te vliegen naar zijn geboorteland Suriname, toen de rijkspolitie hem aanhield. UTRECHT. De begroting van 1971 van' de gemeente Utrecht ver toont een tekort van ruim 16.5 mil joen gulden op een totaal aan uitga ven van 241 miljoen. In 1970 was dit te kort ruim 20.8 miljoen bij eén budget van 206 miljoen. DEN HAAG. Op verzoek van Zuid Korea heeft het Nederlandse Rode Kruis, via het Internationale Rode Kruis in Genève. de Rode Kruis-ör- ganisaties van de Sowjet-Unie en Roemenië benaderd over elf Zuid- Koreanen die ruim een jaar in Noord Korea verblijven. DEN HAAG. Het omvormen van de dienst Bescherming Bevolking tot een rampenbrigade zal lange tijd vergen, aldus heeft de minister van binnenlandse zaken, mr. H. K. J. Beernink in de Eerste Kamer mee gedeeld. DEN HAAG. De regering zal geen voorstel indienen om Prinsjesdag met enkele weken te vervroegen, zo hebben minister-president De Jong en minister Beernink van binnen landse zaken in een brief aan de Tweede Kamer meegedeeld. DEN HAAG. Minister Luns zal van 29 december tot 8 januari offi ciële bezoeken brengen aan achter eenvolgens Iran, Saoedi-Arabië en Koeweit .aldus heeft de woordvoer der van het ministerie van buiten landse zaken meegedeeld. DEN HAAG. Tot adjudant van prins Bernhard is benoemd de luite nant-kolonel vlieger H. J. Holthuis. Overste Holthuis volgt de luitenant kolonel K. van Gessel op, die met ingang van 1 november jl. eervol ontslag is verleend uit de militaire dienst. UTRECHT. Op een met automati sche halve overwegbomen beveilig de overweg even buiten Amersfoort is een personenauto vrijdagochtend in botsing gekomen met een goede rentrein uit Zwolle. De twee inzit tenden raakten licht gewond. UTRECHT. De heer P. Beukers (27) uit Bunschoten, die op 10 de cember zwaar gewond werd toen hij in Hoogland met zijn auto tegen een stilstaande vrachtwagen botste, is in het academisch ziekenhuis in Utrecht overleden. APELDOORN. Het hoofdbestuur van de marechaussee-vereniging heeft in een uitgegeven verklaring gezegd, de maatregel om f 500 extra te geven aan de marechaussee's, die daadwerkelijk politiebijstand hebben verleend, „onbegrijpelijk en onaan vaardbaar" te vinden. EINDHOVEN. De Eindhovense po litie heeft door de arrestatie van een tiental jongelui een eind kunnen maken aan een reeks schoolinbra- ken. Reeds geruime tijd was een groep jonge inbrekers aan het werk, die verschillende scholen van bu reau en lesapparatuur beroofde. HOEK VAN HOLLAND. Met twee man aan boord is vrijdagmorgen vroeg in dichte mist een bootje bij Hoek van Holland tegen het verleng de stuk van de Noorderpier gevaren. Het vaartuig. „De Zeearend" van de dienstkring Hoek van Holland van Rijkswaterstaat, is gezonken. 74. De wachter zette de hand aan zijn mond en riep met luide stem zijn kame raden te hulp. Aram hoorde zijn geroep en hij begreep meteen wat dat betekende. „Wij zijn ontdekt, mannen", sprak hij, „doch laat je door niets en niemand weerhouden. Wij moeten in ieder geval de vertrekken van Tamahia zien te bereiken!" De drie mannen zetten het op een lopen, doch reeds kwamen van alle kanten wacht posten toegesneld. De man, die hen ontdekt had, stormde met gevelde lans op Aram toe, doch de jonge krijger had bliksemsnel zijn zwaard getrokken en met een gewel dige slag, waarop de ander niet verdacht was, hakte hij het wapen van zijn tegen stander in tweeën, zodat de man nu mach teloos stond. Van alle kanten klonken nu echter dravende .voetstappen en Aram be greep dat zij zich weldra tegen een over macht zouden moeten verdedigen. Even be kroop hem een gevoel van wanhoop. £ou hij nu, zo vlak bij het doel, zijn zending nog zien mislukken? Inmiddels was ook Tamahia opgeschrikt door het geroep en het geluid van dravende voetstappen. „Zouden zij teruggekomen zijn?" flitste het door haar hoofd: Zij sprong overeind en wilde zich nahr de deur haas ten om te zien wat er gaande was, doch deinsde verschrikt terug toen zij een ge daante op zich toe zag sluipen, met een op geheven dolk in de handen. Kippenspektakel na wedstrijd H.S.V. „De Krabbe" 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4