AGENDA Bekendmaking Algemeen Z.L.M.-secretaris: „1970 was allesbehalve gunstig" Lichtpuntje aan de prijzenhemel: Hogere notering brouwgerst Minister Bakker stelde eerste 25 km autosnelweg in gebruik Coüp. Lamlboiiwvereiiiging „Ermlrachl Biiull" NIEUWERKERK, 18-12. la de grote zaal van „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk vond de algemene le denvergadering plaats van de Coöpe ratieve Landbouw vereniging „Een dracht Bindt" o.Lv. de heer J. v. d. Zande. voorzitter. In zyn openings woord heette de voorzitter in het bij zonder de spreker voor deze avond, de heer A. Korteweg welkom, en ook de voorzitter en de directeur van de C.A.V.. Vervolgens gaf hy een kort. overzicht wat betreft het jaar 1970. „Dit jaar is allesbehalve gunstig geweest, behalve het vee, wat be treft de melk. De opbrengsten van tarwe en gerst waren zeer matig. De aardappelopbrengst was groot, maai er was veel uitval te bespeuren. Zo als bekend is, is de fruitsektor mi serabel slecht, en er wordt nog steeds gerooid". De heer Van der Zande merkte op dat. hoewel de lonen steeds stijgen, de produktieprijzen niet meegaan. Hierna kwamen de ingezonden stukken ter tafel. Allereerst de be groting van de Zeeuwse Landbouw- Maatschappij, waarin o.a. ter sprake kwam dat de contributie over 1971 ongewijzigd zal blijven. Ook dit jaar zullen aan de afde ling Nieuwerkerk, evenals aan alle andere afdelingen, door de Z.L.M. „vraagpunten" worden gezonden met als onderwerp: „De organisatorische werkwijze van de Z.L.M." Terzake is een studiecommissie in het leven ge roepen, die bestaat uit de heren: H. J. Boot, C. P. Flikweert. M. v. Klin ken, J. J. de Vlieger, J. H. v. d. Zan de en Jac. Kooijman. De heer A. Korteweg, algemeen secretaris van de Z.L.M., sprak over „Actuele landbouwvraagstukken". Hij constateerde dat er grote span ningen, veel onzekerheden en veel vragen over de toekomst zijn in de landbouwkringen, vooral als het gaat over de E.E.G.-beweging. met het oog op de uitbreiding ervan, door toetreding van eventueel Engeland, Denemarken e.d. „Welke gevolgen zal dit voor ons met zich meebren gen?", vroeg spreker zich af. „Dene marken. staat op het ogenblik te drin gen omdat het exportgebieden zoekt. De landbouw is daar net als bij ons. Het. aantal mensen dat werkzaam is in.de landbouw vermindert, en men heeft daardoor grotere bedrijven. Het gemiddelde bedrijf in Denemar ken is twee keer zo groot als in Ne derland. De landbouwberoepsbevol- king in Nederland vormt 8 pet. van de beroepsbevolking; in Engeland is dat 4 pet.. Over het prijsbeleid zei de heer Korteweg: „Het prijsbeleid is hier bevroren voor de landbouw. De melk bijvoorbeeld is in tien jaar tijd voor de producent met 10 pet. gestegen, maar voor de consument 40 pet.". Hij trok de algemene conclusie: „Wil men verder kunnen werken, dan moeten de bedrijven worden vergroot, of men moet bepaalde vor men van samenwerking zoeken, ter drukking van de kosten". Ook merk te spreker op dat het afstemmen van de prodiiktie op de vraag, heel moei lijk is. Voorts is er onlangs weer bij de E.E.G.-commissie op aangedrongen 'om de richtprijzen te verhogen, en tot afschaffing te komen van de zg. „concurrentievervalsende maatrege len" in verschillende landen. Veider legde de spreker de nadruk op de bundeling van de afzet, zodat ook de landbouw op die manier haar eisen kan stellen. Experiment Mansholt-systeem „Enkele Kamerleden", aldus de heer Korteweg, „hebben aan de mi- Een wet op de Gewesten DEN HAAG, 19-12. Het Kabinet heeft ingestemd met de indiening van een ontwerp van wet op de ge westen, dat een formeel-juridisch bader voor de gewestvorming geeft. Het ontwerp gaat uit van het be ginsel, dat de Gewesten primair dooi en vanuit de plaatselijke besturen tot stand zullen moeten worden ge bracht. Het zal in beginsel aan de gemeenteraden zijn te bepalen, of en zo ja wanneer een gewest moet worden gevormd en welke, binnen het gestelde kader, inrichting, taken en bevoegdheden van het Gewest zullen zijn. De Gewesttfesturen zullen een pro gramma voor de ontwikkeling in hun gebied vaststellen én aangeven, hoe deze ontwikkeling dient te worden gerealiseerd. Zij zullen het beleid van de gemeentebesturen in hun ge bied co-ordineren en ook het treffen van bepaalde grootschalige voorzie ningen zelf ter hand nemen. nister van landbouw gevraagd om een experiment met het Mansholt- systeem. Men denkt aan een proef bedrijf van 300 ha. en een veeteelt bedrijf van 500 stuks melkvee. Men zou dan kunnen zien of het systeem werkelijk de gestelde voordelen geeft". De spreker wees echter op het feit dat in het buitenland al ver schillende van deze bedrijven aan wezig zijn, en dat men daar even goed zich kan oriënteren. Hij noem de „postie van de boer aan het be drijf" gebonden", en dat men toch mag eisen dat men als landbouwer een menswaardig bestaan heeft. Spreker noemde meer onderlinge hulp en samenwerking onontbeerijlk. Hij besloot zijn landbouwpraatje met een opwekking dat voor een goede ondernemer toch nog wel goede mo gelijkheden zijn^en dat hij moet blij ven zoeken naaf nieuwe wegen. Hierna vond de behandeling van het jaarverslag van de C.A.V. plaats. Het jaarverslag werd toegelicht dooi de heer R. de Groot, direkteur van de C.A.V., waarna de vereniging het jaarverslag goedkeurde. Vervolgens ging men over tot wijziging van de statuten van de C.A.V., waardoor de mogelijkheid geschapen wordt om persoonlijk rechtstreeks lid te wor den. Voorheen was het zo dat alleen de afdelingen lid waren. De leden van die afdelingen waren dus indi- rekt lid. De heer De Groot behan delde de statuten artikelsgewijs en beantwoordde verschillende vragen, waarna de leden zich akkoord ver klaarden met het voorstel tot wijzi ging. Tot slot van de vergadering ein digde de heer J. v. d. Zande met een dankwoord. Meisje van geld beroofd Brugge gaat „jumelage" ROTTERDAM. 19-12. Een zeven tienjarig Rotterdams meisje is op de Dorpsweg in Rotterdam-Zuid door een nog onbekende man be roofd van haar tas, waarin f 2.700 zat. Op straat had de onbekende het meisje de rode vistramtas uit de handen gegrist, nadat hij haar had neergeslagen. De rover verdween in een personenauto, die even verderop met draaiende motor en met een man achter het stuur stond te wachten. Volgens de politie heeft het meisje ernstig letsel aan het hoofd opgelo pen. Het gelid dat het meisje bij zich had was afkomstig van een filiaal van de Algemene Bank Nederland. Zij had het bedrag daar juist opge haald. De politie is een uitgebreide speuractie begonnen naar de dader. Overval in dichte mist HENGELO. 19-12. Zaterdag is in Hengelo bij dichte mist een roofover val gepleegd op een benzinestation aan de Oelerweg, een van de uit valswegen van Hengelo. De dader drong op een stil moment het kan toortje van de 35-jarige pompbedien de J. H. M. M. van het garagebedrijf Bleeker binnen en sommeerde deze hem® het geld uit de kluis te geven. De overvaller verdween met f 1300 in de mist. De pompbediende kon als signalement alleen opgeven dat de overvaller een donkere bril droeg. DODELIJKE ONGELUKKEN DEN HAAG. De Spaanse politie heeft zaterdag het lijk van de 25- jarige Nederlandse Sonia Lohmann in haar woning te Fuengirola (bij Malaga) gevonden. Zij zou circa twee weken geleden een natuurlijke dood gestorven zijn. Het lijk verkeerde in vergaande staat van ontbinding. UTRECHT. De 32-jarige heer J. Rietveld en zijn 34-jarige echtgenote A. L. Rietveld-den Daas uit Utrecht, zijn in de nacht van zaterdag op zon dag om het leven gekomen, toen zij op de Alexander Numankade in Utrecht met hun personenauto te gen een stilstaande vrachtwagen met aanhanger botsten. GOUDA. De 51-jarige heer A. Wolf uit Boskoop is zaterdag op het station te Gouda om het leven geko men. Hij wilde in een rijdende trein springen en viel tussen het perron en de trein. BEEMSTER. Zaterdagochtend is in een sloot langs de Klemweg in Beem- ster het stoffelijk overschot gevon den van de 58-jarige boekhouder J. Joosten uit Oosthuizen. De man bleek door verdrinking om het leven te zijn gekomen. POSTERHOLT. In de Friese ge meente Opsterland is zaterdagoch tend in alle vroegte de 23-jarige Duitse gemeente-ambtenaar Fried- helm Marcowski met zijn personen auto verongelukt. AMSTERDAM. Bij een brand op een in het water van de Oude Schans te Amsterdam liggend woonscheepje is zondagmorgen vroeg een ongeveer 23-jarig meisje om het leven geko men. OSS. De 16-jarige Anton van de Venne is in zijn woonplaats Oss met zijn bromfiets in botsing gekomen met een personenauto. Hij was op slag dood. aan met Malang BRUSSEL, 19-12. De Belgische stad Brugge en het gemeentebestuur van Malang (Oost-Java) overwegen een jumelage aan te gaan, in het ka der waarvan de inwoners van Brug ge elk jaar enkele miljoenen francs zullen bijeenbrengen voor landbouw projecten en scholen. Het gemeentebestuur van Brugge heeft elke inwoner verzocht vijf francs te storten in een ontwikke lingsfonds. In Brugge zullen diverse tentoonstellingen van Indonesische kunst worden gehouden. Diverse za ken, die zich toeleggen op de ver koop van Indonesische produkten, hebben een wedstrijd uitgeschreven, met als hoofdprijs een reis voor twee personen naar Indonesië. DJAKARTA. De bank Indonesia zal de komende maanden beginnen met de uitgifte van munten van 50, 25 en 10 rupiah, die voorlopig naast de bestaande bankbiljetten in roula tie komen. Doden door le grote C dosis geneesmiddelen PARAMARIBO. 19-12. Het aantal doden door het by vergissing toe dienen van een te grote dosis genees middelen in het Surinaamse Lely- dorp is gestegen tot vyf. De vjjf kin deren ztfn in Paramaribo begraven. De plechtigheid werd geleid door ds. Doth en pater Mul. Tot de aan wezigen behoorden minister dr. Von- see van volksgezondheid en de mi nister voor de ontwikkeling van het binnenland en de districten, ir. C. Ramsikor. Op het ogenblik zijn er nog acht kinderen die tijdens een kuur ter bestrijding van wormen door een op passer een te grote dosis chenapo- dium toegediend kregen, in het zie kenhuis. Toenemende misdaad in de Verenigde Staten WASHINGTON, 21-12. In de eer- ste negen maanden van dit jaar is volgens cijfers van de Federale Re cherche het aantal misdaden in de Verenigde Staten met tien procent gestegen. Het aantal roofovervallen was vijftien procent groter, het aantal moorden negen procent en het aan tal verkrachtingen twee procent. De diefstallen van vijftig dollar of meer namen met veertien procent toe, de autodiefstallen met zes procent. Twee «loden door defekt aan remmen HORST. 19-12. In Horst (L.) rijn de 69-jarige mevrouw P. de Kuijper- Gerritsma en de 75-jarige mevrouw M. Stax-Everaerts om het leven ge komen doordat een vrachtauto op de Venloseweg door een defect aan de remmen van de weg schoot. De vrachtwagen raakte eerst een tege moetkomende auto en een lantaarn paal en reed toen het trottoir op. De beide vrouwen waren op slag dood. De vrachtauto kwam tot stilstand tegen een meubelwinkel, die zware schade opliep. De beide chauffeurs kwam er zonder verwondingen af. Proces tegen in Rusland joden Dinsdag 22 december Zierikzee Huis van Nassau, 14.00 uur, forum middag Z.L.M. Stadhuis. 8 uur, vergadering ge meenteraad. Herv. Verenigingsgebouw. 7.30 uur, kerstfeestviering Chr. Plattelands- vrouwenbond. Hervormd Verenigingsgebouw. 8 uur vergadering A.R, Haamstede Ger. Kerk, 7.30 uur, gez. kerstvie ring N.C.V.B., Ger. Vrouwenver. Haamstede en Herv. Vrouwenver. Burgh. GEVAARLIJKE AUTO'S DEN HAAG, 10-12. Een op de twintig gekeurde auto's is ver- keersgevaarlijk. Dit is de voor naamste conclusie, die de A.N. W.B. uit zijn in oktober in Den Haag gehouden winterkeuring heeft getrokken. Het betreft hier de resultaten van 853 keu ringen. Van deze auto's was 1/3 ouder en 2/3 jonger dan 5 jaar. De verkeersgevaarlijke wagens waren op één na alle maal ouder dan 5 jaar. DEN HAAG, 19-12. De Israëlische Vereniging van Advocaten heeft aan. de procureur-generaal van de Sow- jet-Unie een telegram gestuurd met het verzoek Israëlische juristen toe stemming te geven in de hoedanig heid van waarnemers het proces te gen Russische joden in Leningrad bij te wonen. Het telegram is ver stuurd via de Finse ambassade in Tel Aviv, die de Russische belangen in Israël behartigt. Prinses Armgard vierde haar 87ste verjaardag DIEPENHEIM. 18-12. Prinses Arm- gard heeft vrijdag op haar Diepen- heimse landgoed „Warmelo" in goe de gezondheid haar 87ste verjaardag gevierd. Prins Bernhard was donder dagavond al naar Diepenheim geko men. In de loop van vrijdagmiddag arriveerden ook koningin Juliana, prinses Beatrix, prins Claus, prinses Margriet en mr. Pieler van Vollen hoven op „Warmelo". Vanavond was er in intieme kring een klein diner, waaraan behalve de jarige ook de le den van de koninklijke familie en enkele zeer goede kennissen aanza ten. Ook de Diepenheimse gemeenschap liet zich niet onbetuigd, blijkens de vele felicitaties en bloemstukken, die van die zijde op „Warmelo" arriveer den. De leden van haar kleine hof houding verrasten in bijzijn van prins Bernhard de jarige slotvrouwe van „Warmelo" mei een grote bak azalea's. Vereniging „Landbouwbelang" te Kerkwerve KERKWERVE, 19-12. Vrydaga- vond j.l. hield de landbouwvereni- ging Landbouw Belang te Kerkwer ve een ledenvergadering in café De Heerenkeet te Flaauwers. Be voor zitter, de heer K. A. van Langeraad, kon in zyn openingswoord een ma tig aantal leden welkom heetten. Een bijzonder woord van welkom richtte hy tot de heren. S. Francke, burgemeester van Middenschouwen, J. v. d. Stolpe, voorzitter van de Co öperatieve Aankoopvereniging te Zierikzee, J. H. Zwart van de Ryks- landbouwvoorlichtingsdienst en J. Francke, vertegenwoordiger van de C.A.V. Het afgelopen jaar overziende constateerde de voorzitter dat het voor de landbouw een moeilijk jaar was geweest» Allereerst kon te laat worden begonnen met de inzaai van de verschillende produkten met als gevolgd dat de oogst niet geheel aan de verwachtingen kon beantwoorden Hierbij kwam nog de lage prijzen voor vele produkten, zodat ook fi nancieel van een moeilijk jaar kan worden gesproken. De aanvragen om prijsverhogingen worden niet inge willigd en gezien de ontwikkeling in de E.E.G. is er ook niet veel te ver wachten in de komende jaren. Als klein lichtpuntje noemde de voor zitter de verhoging van de prijs van brouwgerst. Het afgelopen jaar stond voor de Aankoopvereniging in het teken van de overgang op het per soonlijk lidmaatschap, terwijl tevens wordt gewerkt aan verdere samen werking met andere coöperaties. De Oosterschelde In zijn openingswoord ging de voorzitter in op het vormen van een aktiegroep tegen de afsluiting van de Oosterschelde. Hoewel de voor zitter zei dat er begrip dient te zijn voor andere meningen van de nauw bij de afsluiting betrokken personen stelde hij als het allergrootste be lang van de afsluiting de veiligheid, welke hiermede is gediend. Door de afsluiting komt een groot gedeelte van het onderhoud van de lange oe ververdediging te vervallen en gelet op de toestand van sommige delen van de oeververdediging is afsluiting zeker wenselijk. Onder de ingekomen stukken was een aantal agenda's van vergade ringen welke geen aanleiding tot op merkingen gaven. De rekening werd vastgesteld met een klein nadelig saldo. In verband met periodieke aftre ding van de voorzitter werd deze bij akklamatie herkozen. Op voorstel van het bestuur werd als lid van de financiële commisie gekozen de heer Bolkenbaas. Hierna kwam het punt statuten wijziging van de CAV aan de orde. Wegens familieomstandigheden was de directeur van de CAV, de heer De Groot verhinderd deze avond bij te wonen. In zijn plaats gaf de heer V. d. Stolpe een algemene en artikels- gewijze toelichting op de nieuwe statuten. Reeds in een vorige verga dering was uitvoerig van gedachten gewisseld over de overgang op het persoonlijk lidmaatschap van de CAV en deze avond werden dan ook maar enkele vragen gesteld. In feite geeft het weinig verande ring tezien met de huidige gang van zaken, doch h t eerst vragen van een bëslissing aan 16 aangesloten vere nigingen, zoals thans, is vaak te om slachtig en uit de tijd. Met algemene stemmen ging de vergadering akkoord met de voor gestelde statuten. Wel werd door en kele aanwezigen opgemerkt, dat dit niet tevens inhield dat zij straks als lid zouden toetreden. Hierna gaf de heer V. d. Stolpe een toelichting op de agenda voor de komende vergadering van de Coöperatieve Aankoopvereniging, waarvoor de afgevaardigde van de vereniging op die vergadering met alle voorstellen kan instemmen. 19,30 7.30 uur, op- cross-brom- Rusthuis „Duinoord" Kerstviering. Burgh Schoenenzaak Verton, richtingsvergadering mers. 16.00 uur, kerstviering bejaardensoos Burgh. Woensdag 23 december Zonnemairc Cafetaria, 7.30 uur, vergadering Groene Kruis Bruinisse Hervormd verenigingsgebouw, kerst viering bejaardenbond „Ons Genoe gen'. Advertentie Uw salaris via de Nutsspaarbank V2 biedt vele voordelen Vraagt inlichtingen NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Verdergaande samenwerking Hoewel het intussen laat was ge worden werd door de heer J. H. Zwart nog een korte inleiding ge houden. Hierin ging de heer Zwart in op de noodzaak om te komen tot betere en verdergaande samenwer king. Er zal een efficiënter gebruik gemaakt moeten worden van machi nes en arbeidskrachten wil de land bouw het vol kunnen houden. De consument zal geen dure landbouw- produkten kopen indien er een goed kopere produktiemethode is. Thans is het vaak zo dat machines te wei nig worden gebruikt naar verhou ding van hun investeringen. Volgens spreker moet het mogelijk zijn door samenwerking de kostprijs te verla gen, zodat een beter inkomen kan worden verkregen. Hij waarschuw de dat de konsekwenties van het ge heel zelfstandig en alleen uitoefenen van het bedrijf aanvaard moeten worden. Uit de hierop volgende diskussie bleek dat het allemaal niet zo een voudig is en dat nog velen drempel vrees hebben om tot een verder gaande samenwerking met andere bedrijven te komen. De voorzitter stelde dat al reeds verschillende ma len is getracht te komen tot geza menlijke aanschaf van een machine, maar dit is gestrand op te weinig deelnemers. Bezien zal worden of in deze materie nog een taak ligt voor de landbouwvereniging. In het alge meen is men er wel van bewust dal het huidige systeem niet gehand haafd kan blijven, doch men is bang zijn volledige zelfstandigheid prijs te geven. Ook burgemeester Francke dacht dat door het bestuur of een te vor men werkcommissie hier een belang rijke taak kon worden verricht. Nadat de voorzitter nog woorden van dank had gesproken tot de aan wezigen werd de vergadering gëslo- ten. Reinigingsdienst gemeente Zierikzee In de week van 20 t/m 26 decmber en 27 december t/m 2 januari 1971 wordt in verband met de Kerstdagen en Nieuwjaar de ophaalroute voor huisvuil als volgt gewijzigd: a. de route van donderdag 24 de cember wordt resp. woensdag 23 december en donderdag 24 de cember opgehaald; b. de route van donderdag 31 de cember en vrijdag 1 januari wordt resp. woensdag 30 decem ber en donderdag 31 december opgehaald. De directeur van gemeentewerken, J. LOUWERSE Bouwproject Olympische Spelen meer dan miljard MÜNCHEN. 19-12. Het bouwpro- ject van de Olympische Spelen 1972 in München gaat 1,35 miljard gul den kosten. De Raad van Toezicht van de Olj'mpia-Bouwmaatschappij maakte vrijdag in München bekend dat dit bedrag overeenkomt met een vorig jaar gemaakte raming. Bij dit be drag komt nog 40 miljoen voor een perscentrum, een worstel- en judo hal en een botenhuis voor kano's en ongeveer 150 miljoen gulden voor verwachte prijsstijgingen. VOLENDAM. „The Cats" tekenden een wereldcontract met Bovema- hetgeen betekent dat hun platen nu in 38 landen op de markt gaan verschijnen. Ter gelegenheid van dit, feit, kregen de leden van de maatschappij een porseleinen gram mofoon. Vierbaansweg tussen Nieuw- en St. Jooslaiul (Walcheren) en Biezelinge (Z,-Bev.) MIDDELBURG, 19-12. Minister J. A, Bakker van verkeer en water staat heeft zaterdagmorgen de eerste 25 km autosnelweg tussen Nieuw- en St. Joosland op Walcheren en Bie zelinge op Zuid-Beveland geopend. De opening kon negen maanden eer der plaatsvinden dan in het bestek wa« voorzien. In dit wegvak komen J3 viadukten voor, waarvan de tota le kosten ruim zeven miljoen gld. bedragen. In de toekomst zal Rijks weg 58, Vlissingcn via Breda en Eindhoven naar Limburg de belang rijkste Oostwestverbindlng vormen. De nieuwe Rijksweg kruist o.m. het kanaal door Zuid-Beveland via een tunnel. Naar verwachting kunnen medio 1971 de eerste werkzaamheden wor den aanbesteed. Rijkswaterstaat streeft ernaar de tunnel eind 1973 voor het verkeer te kunnen open stellen. De hele rijksweg op Zuid- Beveland en Walcheren zal naar verwacht wordt begin 1973 gereed zijn, met uitzondering van de ver- keerstunnel onder het kanaal door Zuid-Beveland. Ten oosten van deze tunnel zal de rijksweg terzijnertijd een aansluiting krijgen met de toe komstige oeververbinding Wcster- schelde. Geen hangbrug over Westerschelcle Minister Bakker zei in zijn toe spraak o.m. dat juist dezer dagen het rapport van de projectgroep Vas te Oeververbinding Westerschelde is gereed gekomen. „De tijd heeft mij zelfs ontbroken het even vluchtig door te lezen, laat staan dat Rijks waterstaat er al diep is ingedoken. Wel heb ik het uit nieuwsgierigheid al doorgebladerd, waarbij ik de con clusie tegenkwam. De studies leidden tot de slotsom dat de brugtunnel- verbinding volgens het tracé Krui- ningen-Ossenisse 15 pet. goedkoper komt dan de hoge brugverbinding volgens het tracé Waarde-Walsoor den. Daarmee wordt de vroegere voorlopige conclusie bevestigd die al eerder was getrokken, n.l. dat we de hoge hangbrug moar moeten verge ten. Een belangrijke conclusie is dat de vaste oeververbinding het rijk niet duurder zou komen dan de in standhouding en uitbreiding op z'n tijd van de alternatieve veerverbin- ding. De verdere technische voorbe reiding zal nog ongeveer een jaar vragen. Of dan tot realisering be slist kan worden, zal afhangen van de conjunctuur van dat ogenblik en vooral ook van de situatie op de ka pitaalmarkt", aldus minister Bakker in zijn toespraak.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2