DE ZIERIKZEESCHE COURANT Partijsecretaris Goniulka en vier anderen zijn afgetreden frites-saus nu ook in een flus HET PROCES IN LENINGRAD Geen Fransen in Middelburgse bars Congres D'66 Zes verkeersdoden op de Afsluitdijk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 21 december 1970 127ste jaargang Nr. 20796 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken IJ, Zierikzee, Postbus t, tel. (OHIO) 2255, na 18.00 uur: lei. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakfeur: M. J. Bij de Vaate. lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 8,95; per maand 1 3,per jaar J 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Landbouw onder de loep op vergaderingen Polen kreeg nieuwe politieke top WARSCHAU. 21-12. Polen heeft zondag een nieuwe partijtop gekre gen door het aftreden van eerste se cretaris VVIadyslaw Gomulka en vier andere leden van het politieke bu reau na een week van hevige onge regeldheden in verscheidene steden. Opvolger van Gomulka, die „wegens moeilijkheden met de bloedsomloop, waardoor hij niet goed meer kan zien" in een ziekenhuis is opgeno men, is de 57-jarige technocraat Ed ward Gierek. Deze had zich volgens welingelichte kringen in de Poolse hoofdstad fel verzet tegen de prijs verhogingen die de aanleiding vorm den tot de uitbarstingen van woede in de afgelopen week. Gierek, een voormalig verzetstrij der tegen de Nazi's in België, die na zijn terugkeer naam maakte als brenger van welvaart in het kolen- mijngebied van Silezië, verklaarde zondagavond voor radio en televisie dat de kwestie van de prijsstijgingen, het economisch plan voor 1971 en het vijfjarenplan opnieuw zullen worden bezien. Problemen „Er zijn problemen die niet op weloverwogen wijze zijn opgelost", aldus Gierek, „de prijsstijgingen hebben de koopkracht van de ar beidersmassa verminderd. Wij zullen deze kwestie opnieuw bezien". Het socialisme en het bondgenoot schap met de Sowjet-Unic zouden echter niet worden opgegeven. „In tegendeel, \vy zullen onze banden met de Sowjet-Unie en de andere socialistische landen versterken". Met Gomulka zijn afgetreden: Bo- leslaw Jaszczuk, een economisch des kundige die in hoofdzaak voor de prijsverhogingen verantwoordelijk zou zijn, Zenon Kliszko, de topideo- loog van de partij, maarschalk Ma rian Spychalski, die wel staatshoofd blijft, en Ryszard Strzelecki, die be last was met de organisatorische kwesties binnen de partij. Opvolgers De nieuwe elegante flus (geen fles, geen bus) met 500 gram tijdelijk van 1,95 voor 1.65 O MOSKOU, 19-12. In het proces te Leningi ad tegen een groep joden, beschuldigd van pogingen een Rus sisch vliegtuig te kapen cm ermee naar het buitenland te vliegen, heeft een verdachte verklaard dat hij inderdaad van plan was een toestel te kapen gezien het antisemitisme in de Sowjet-Unic en de Russische po litiek in het Midden-Oosten. Dit is vrijdag van welingelichte zijde in Moskou vernomen. De verdachte, een voormalige pi loot die Mark Dymsjits zou heten, zou gezegd hebben dat hij de bin nenlandse politiek van de Sowjet- ROTTERDAM. In het nieuwe Prins Willem Alexander-dok op, de Ver- olmewerf heeft een tweede proef- dokkiny plaats gevonden. Het dok ontving ditmaal de 225.000 tons tan ker „Esso Europoort", welke met 34ti meter op het ogenblik het langste schip ter wereld zou zijn. Zoals be kend is het dok geschikt voor repa ratie van schepen tot 300.00 ton. Russische regering inzake de kwes tie van nationaliteit met betrekking tot de Joden afkeurt. In Moskou zei men dat acht van de elf verdachten Joocl zijn de ande ren Rus of Oekraiener. Zij zijn in staat van beschuldiging gesteld op grond van artikel 64 van het Russi sche wetboek van strafrecht dat be trekking heeft op verraad. De dood straf is de maximumstraf voor dit vergrijp. Volgens genoemde Moskou- se kringen hebben de verdachten schuld bekend, zij het niet volledig en in verschillende mate. Minstens zes zouden hebben verklaard ak koord te zijn gegaan met het plan een vliegtuig te kapen om naar Is raël te kunnen gaan. Hoewel de verdachten die op het vliegveld van Leningrad gearres teerd zijn, zouden zijn aangehouden voor zij aan boord van het vliegtuig konden gaan, zei men in Moskou dat de openbare aanklager blijft hame ren op de aanklacht wegens ver raad cp grond van artikel 15 van hei strafwetboek. Hun opvolgers zijn. de 56-jarige generaal Mieczyslaw Moczar die als partijsecretaris verantwoordelijk is voor de veiligheid en de strijdkrach ten, generaal Pjotr Jaroszewicz, Ste fan Olszewski en Edward Babiuch. Voorts werd Jan Szldlak tot lid van het politieke bureau benoemd. De wijzigingen zijn een overwin ning voor de technocraten onder lei ding van Gierek en de „Partizanen" onder leiding van generaal Moczar. De Partizanen vormen een militante nationalistische groep binnen de partij, die voor het grootste deel be staat uit oud-verzetsstrijders. Stakingsgeruchtcn WARSCHAU, LONDEN, 20-12. Ra- dio-Szcecin heeft zondag gemeld dat de arbeiders van twee scheepswer ven in Szczecin besloten hebben het werk te hervatten. Verwacht wordt dat zij vandaag (maandag) weer ge woon aan de slag zullen gaan. Intussen^ blij ven de geruchten aan houden over stakingen en langzaam- aan-acties in diverse delen van Po len in verband met de lonen en de pi-ijzen. „Trybuna Ludu", het offici ële blad van de Poolse communisti sche partij, heeft de stakingen ver oordeeld en verklaard dat loonkwes- ties alleen maar op bevredigende wijze geregeld kunnen worden in een rustige sfeer van wederzijds ver trouwen. De verklaring van het blad kwam na de beloften in de Poolse pers dat de grieven van de arbeiders onder zocht zullen worden. MIDDELBURG, 20-12. Enkele Middelburgse bars hebben sinds kort een bordje voor het raam han gen, waarop staat: Les Francias n'ont pas entree ici", oftewel „Fransen niet gewenst". Deze maatregel is vooral gericht tegen werknemers van het Franse bedrijf Pechiney in het Sloegebied. Deze Franse gastar beiders zouden zich volgens de café houders hinderlijk gedragen, ruzie maken en vrouwen lastig vallen. De caféhouders voelen zich gedupeerd, omdat andere vaste klanten wegblij ven door deze schermutselingen, barhouders in Vlissingen overwegen eenzelfde houding tegen deze Fran sen aan te nemen als hun Middel burgse collega's. De Vlissingse com missaris van politie vindt deze ma nier van handelen discriminerend. Hij kan de houding van de caféhou ders dan ook beslist niet toejuichen zo verklaarde hij. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's GDANSK (Polen). - Gemeentewerklieden bezig met het herstellen van de schade na de plunderingen in de Poolse stad Gdansk. Honderd vijftig miljoen extra voor de defensie Ongeregeldheden in Rotterdam ROTTERDAM, '21-12. Op enkele plaatsen in Rotterdam is het zondag avond tot ongeregeldheden gekomen tussen Zuidmolukse en Nederlandse jongeren. Tijdens een treffen tusSen deze twee groepen in de omgeving van het Centraal Station moesten de ruiten van gewapend glas van hel autobusstation aan het Delftseplein het ontgelden. DEN HAAG, 19-12. Minister Den Toom heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat be oogt de komende vijf jaar 150 mil- Nieuwe schepen voor de Kon. Marine DEN HAAG, 19-12. De Koninklijke Marine zal in de komende tien jaar vier jagers van de Holland-klasse, acht jagers van de Friesland-klasse en zes fregatten uit de Roofdier klasse door nieuwe schepen vervan gen. De schepen zullen op Nederlandse werven worden gebouwd. Door deze beslissing is het Nederlands-Engelse ontwerp voor een Anglo-Dutch fre gat van de baan. Hiei'over werden geruime tijd besprekingen gevoerd, doch de Koninklijke Marine kon zich niet verenigen met het ontwerp voor een fregat zoals de Royal Navy dit wenste. BREDA, 20-12. Het congres van de partij Democraten '66 heeft zich ook zondag nog niet uitgesproken voor een samenwerking of het aangaan van een stembusakoord met de Partij van de Arbeid. Een resolutie om in samenwerking met het partijbestuur van .de P.v.d.A. en eventueel met andere zich pro gressief opstellende partijen een stembusfikkoord voor te bereiden, werd namelijk verworpen met over grote meerderheid (11 stemmen voor en 85 stemmen tegen). MENALDUMADEEL. 19-12. By verkeersongelukken op de Afsluit dijk z(jn vrijdagmiddag zes mensen om het leven gekomen. Tijdens dichte mist op de Afsluit dijk wilde de bestuurder van een personenauto een vrachtauto inha len. Er ontstond een botsing met een tegemoetkomende auto, alsmede met de vrachtauto. Alle vier inzittenden van de auto die wilde inhalen, kwa men om het leven, evenals de be stuurster van de tegemoetkomende auto. Het ongeluk gebeurde tegen half drie vrijdagmiddag. In de inhalende wagen zaten: de 40-jarige adjudant van de Kon. Het ,.;Salt"-gesprek wordt 15 maart voortgezet HELSINKI. 19-12. De Verenigde Staten en de Sowjet-Unic zullen hun geheime besprekingen over be perking van de strategische wapens (SALT) op 15 maart in Wenen voort zetten. Dit staal in een gezamenlijk communiqué dat de twee onderhan- dclingsdclcgaties vrijdag in Helsin ki, na afloop van de derde onder handelingsronde. hebben gepubli ceerd. Volgens het communique zijn de twee landen „vastbesloten de onder- In de politiek gaat de keuze meestal tussen (ivee kwaden. joen gulden extra voor defensie uit te trekken, 30 miljoen gulden in 1972 en 120 miljoen in de vier daarop volgende jaren. Zoals bekend hebben de ministers van defensie van tien Europese Na- vo-landen-op 1 december im Brussel-- in beginsel overeenstemming bereikt over een extra-infrastructuurpro- gramma van 420 miljoen dollar. Dit programma, dat voorziet in de bouw van betonnen U-vormige vliegtuig beschermingen en het opzetten van een communicatiesysteem te velde, was tevens oorspronkelijk bedoeld om de Amerikaanse regering in staat te' stellen beter weerstand te bie den aan de druk van het congres om de troepensterkte in West-Europa te verminderen. De kosten van dit programma worden over de tien landen oversla gen ki-achtens de verdeelsleutel die geldt *voor het infrastructuurpro gramma waaraan ook de Verenigde Staten en Canada deelnemen, waar bij het aandeel van de V.S. en Cana da door de Europese landen worden gedragen. Budget technisch wordt de post „internationale verplichtingen in verband met infrastructuur", die op de begroting 1971 124 miljoen gul den vermeld, tot 274 miljoen ver hoogd. Schilderijen terug TOULOUSE, 18-12. Negentien ver miste schilderijen van Franse im pressionisten ter waarde van vijf miljoen tranCs zijn in een kerk in Toulouse teruggevonden. Zij zijn 27 november gestolen uit een museum in Montpellier. Een onbekende heeft de politie van.de vindplaats op de hoogte gesteld. Luchtmacht P. M. Hartman uit Leeuwarden, zijn echtgenote A. B. Hartmap-Schul (40), hun dochter J. J. Hartman (12), mevrouw J. Ginkel- Hartman (48) uit E>en Haag. De be stuurster van de. andere auto was de 42-jarige lerares huishoudschool A. Adema uit Drachten. Kort tevoren had op de Afsluit dijk nog een botsing met dodelijke afloop plaats. Eveneens bij een in haalmanoeuvre in dichte mist botste een auto op een personenauto die werd bestuurd door de 64-jarige fa- frieksarbeider T. Grocneveld uit Minnértsga. Hij kwam om het le ven; vier andere inzittenden wer den gewond. handelingen voort te zetten om te komen tot een beperking van de strategische offensieve en defensie ve bewapening. Tijdens de reeks be sprekingen van de afgelopen zeven weken in de Finse hoofdstad „is ver dere opheldering verschaft over een aantal aspecten van de ter discussie staande kwesties". In het communique wordt slechts gezegd dut oen groot aantal uiteen lopende zaken is besproken, maar over de inhoud van de onderhande lingen is niets meegedeeld. Iets lagere temperaturen Verwachting tot dinsdagavond: Perioden met zon maar ook enkele buien, waarvan sommige met hagel; vannacht overwegend lichte vorst en morgen overdag iets lagere tempera turen dan vandaag; matige tot vrij krachtige wind uit noordwest tot noord. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 22 dec. Zon op 8.46. onder 16.31. Maan op 2.04, onder 12.40. Nieuwe maan: 28 dec. (11.43). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 22 dec. 9.18 v.m. 22.06 n.m. BROUWERSHAVEN 22 dec. 9.22 v.m. 21.58 n.m. Doodtij: 23 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde drong op de oceaan een hogedruk- gebied langzaam naar het oosten op. Tegelijkertijd trok een front van een depressie bij noord-Noonvegen over de Britse eilanden en onze omgeving naar Polen. Het front maakte een einde aan de mistperiode van eind vorige week. De komende 24 uur handhaaft het eerder genoemde ho- gedrukgebied zich ten westen van de Britse eilanden. Het houdt boven de Noordzee en onze omgeving een noordwestelijke stroming in stand, waarmee koudere en onstabiele lucht zal worden aangevoerd. Daar deze lucht over het relatief warme Noordzeewater van 9 graden strijkt, zullen buign, waarvan sommige met hagel of sneeuw, het land binnen drijven. Tijdens heldere perioden in de nacht zal de temperatuur in het binnenland tot onder het vriespunt dalen. Recruteringsbureaux geplunderd in de V.S. ELIZABETH. 19-12. De rekyute- ringsbureaus in Elizabeth en Union City, twee steden in de Amerikaanse staat New Jersey, zijn vrijdagmor gen, voor de opening, geplunderd. Duizenden dosiers van toekomstige rekruten zijn vernield of meegeno men en op de muren waren leuzen gekalkt tegen de oorlog in Vietnam. Steeds meer verwijzingen •naar specialisten UTRECHT, 19-12. In lien jaar tijd is het aantal keren dat ziekenfonds patiënten jaarlijks door de huisarts wordt verwezen naar een specialist -toegenomen van 33,4 tot 41 proeent. De voornaamste oorzaken hiervan zijn de veroudering van de bevolking de verstedelijking, de snelle stijging van het aantal verkeersongevallen, en het toenemend aantal gevallen van hart- en vaatziekten, kanker en ziekten van het centrale zenuwstel sel. Men mag verwachten dat bij het voortduren van deze oorzaken nog een verdere stijging van het aantal verwijzingen zal plaatshebben. Deze conclusie heeft het Nederlandse Huisartsen-Instituut in Utrecht ge trokken uil een onderzoek naar de huidige samenwerking tussen huis arts en specialist.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1