Scherper zien onderweg door melk onderweg De expositie Zeeuwse boerderijen in archief te Middelburg Rijdt veilig met melk Ontstellende ontdekkingen bij landelijke alcohol-verkeerscontrole Wat biedt de BEELDBUIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Muildag 2l december 1970 Nr. 20796 Drie ver&ehillende typen in provincie MIDDELBURG, 19-12. lu verband met de In het Rijksarchief te Mid delburg ingerichte tentoonstelling: „De Zeeuwse Boerderij als monu ment en als bedrijf", schryft men ons het volgende: Hoewel ons land erg klein is. is de verscheidenheid in velerlei op zicht erg groot. Zo ook by de bouw vorm van boerderijen. Per provincie en vaak zelfs per gedeelte van een provincie zijn boerderijen verschil lend gebouwd. Zelfs in Zeeland zijn drie verschillende boerderijtypen. Dit is echter slechts schijn: het zijn drie vormen van één type. Zowel bü de boerderijen in Zeeuws-Vlaande- ren, als op dc Zeeuwse eilanden en zelfs bü de Schouwse stolp is het principe van de indeling gelyk n.l. een deel of dorsvloer op de lengte richting van het gebouw. Maar toch zün er verschillen. Deze verschillen zijn historisch gegroeid. Vroeger bouwde meri houten schu ren met stro-daken, die ook nu nog het Zeeuwse landschap sieren. Deze materialen zijn goed brandbaar, re den waarom in 1736 door de Staten van Zeeland werd gewaarschuwd tegen het roken in schuren. Later werden de huizen veelal in steen op getrokken. Dit gebeurde dan met ge le IJsselstenen. Ook gebruikte men Woerdense pannen, Moskovische sparren en Dordtse kalk.' Veel bouwmaterialen moesten dus van Abortussen in Rotterdam ROTTERDAM, 19-12. Dit jaar zul- len in de Rotterdamse ziekenhuizen ca. 800 abortusingrepen worden ver richt, zo heeft de Rotterdamse wet houder G. Z. de Vos (volksgezond heid) donderdag in de gemeenteraad meegedeeld bij de behandeling van een voorstel om de Stichting Me disch Verantwoorde Zwangerschaps onderbreking (Stimezo) garanties te verlenen voor een lening van 400.000 gulden ten behoeve van een in de Maasstad in te richten abortuskli niek. Advertentie heinde en ver naar Zeeland worden vervoerd. Hierdoor en door de hoge re arbeidslonen, met name in Zeeuws-Vlaanderen, zag het College 's lands van den Vrije van Sluis zich in 1733 genoodzaakt een request in te dienen bij de Staten-Generaal om een verzoek van Salzburgse emi granten om grotere huizen af te wij zen. Zeeuws-Vlaanderen Hier komt het oudste nog bekende type in Zeeland voor, dat overeen komt met 1 a nggevel boerderij en in West-Vlaanderen. De schuur en het woongedeelte zijn in de lengte aan elkaar gebouwd en gescheiden door een stenen muur, waarin geen deur zit. De deeldeuren of mendeuren steken boven de dakrand uit, waar door het strooien dak over de deu ren golft. In een later stadium wordt het woonhuis van de schuur gescheiden om het risico van brand te beperken en om de ratten buitenshuis te hou den. Vooral in Oost-Vl anderen groepeerde men de schuur, het wagenhuis en de bakkeet (of zo merhuis) verspreid over het erf. De Bevclanden Hier treft men de grootste hofste den aan met kolossale schuren en soms wel vier dwarsdelen. Op Noord-Beveland waren veel hofste den eigendom van de Prins van Oranje. Op Zuid-Beveland schijnt vroeger een vex*schil in beschilde ring tussen schuren van katholieke boren en van protestantse boeren ge weest te zijn. De schuren van katho lieke boeren waren geheel zwart ge teerd, maar die van protestantse boeren hadden langs de deeldeuren en om het klinket (het kleine deur tje in de deeldeur, waardoor de boer naar binnen kon zonder de zware deeldeuren te openen) witgeschil derde randen. Dit verschijnsel kwam vroeger ook voor in Hulster-am bacht (veel katholieke boeren) en in Axeler-ambacht (veel protestantse boeren). In het uiterste oosten van Zuid-Beveland komt hier en daar een boerderij voor van een ander type, nl. het Vlaamse-schuur-type. Deze bouwwijze is via West-Brabant uit Vlaanderen afkomstig en vindt zijn oorsprong in de Vlaamse kioos- terschuren. Deze schuren hadden een deel langs één van de houten wanden, een langsdeel. Walcheren Op Walcheren waren de boerde rijen klein als gevolg van de geringe mogelijkheden van de landbouw. Daarvoor was het land te drassig. Waar landbouw wel mogelijk was, ontstond vanuit het oudere smalle type een naar één kant uitgebreide boerenschuur. Die uitbouw had een stenen muur, die veel lager was dan de houten wand langs de andere zij de. Na de veepest van 1744/1745 gin gen de boeren veel weiland scheu ren, waardoor de schuren groter moesten worden om de oogst te kunnen bergen. De vele adelijke huizen op Walcheren hadden ook schuren op hun terrein b.v. het ver dwenen huis Waterlooswerve bij Aagtekerke. Ook een zgn. herenka- WASHINGTON. Bruce N. Harlow, één van president Nixon's belang rijkste adviseurs, heeft zijn ontslag genomen. Als reden voor dit ontslag gaf Harlow op dat hij in zijn pogin gen een einde te maken aan discri minatie in de regeringsprogramma's sterk door ambtenarij werd belem merd. mer kwam soms voor op een boerde rij. Schouvven-Duiveland Ook op Midden-Schouwen was het land erg drassig. In de winter wer den om de boerderijen dammetjes aangelegd om ten minste op het erf droge voeten te houden. Op Schou wen ontstond zo een geheel eigen soort boerderij: de Schouwse stolp, waarbij alles onder één tentdak (of afgeknot tentdak) zat. De stolp is ontstaan door inkrimping van het algemeen gangbare Zeeuwse schuur- type. Helaas zijn de beide laatste stolpen in februari 1953 vernield. Sinds in de vorige eeuw de bema ling veel beter werd, kon men gro tere schuren gaan bouwen en zo verschijnt sinds plus minus 1880 ook op Schouwen het nieuwere Zeeuwse type. Elders op Schouwen-Duive- land, waar het minder drassig was, komen nog oudere boerderijen voor. (b.v. Dreischor). Tholen en St. Philipsland Op Tholen trekken sommige boe renwoningen de aandacht door op merkelijke details. In St. Annaland staat de hoeve „Nooitgedacht" met een trapgevel. In St. Maartensdijk de hoeve „Reygersburg", waarvan zelfs de bakkeet ovale vensters heeft. Op St. Philipsland en ook op Tho len komt het type van de Vlaamse schuur met zijn langsdeel voor. Koop en Pacht Vanaf de vroegste tijden werden boerderijen gekocht en verkocht, en verpacht en gepacht. Reeds in de oudste nog overgeleverde keur van Floris de Voogd van ongeveer 1257 is een bepaling opgenomen over het recht van naasting bij de ver koop van hofsteden en landerijen. De oudste transportakten in het ar chief dateren van ongeveer 1360. Een aantal koop- en pachtcon- tracten geven een beeld van het ju ridisch handelen van de boer dooi de eeuwen heen. Landbouworganisaties In 1843 werd de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Vee teelt in Zeeland opgericht. Het doel van deze Maatschappij werd o.a. verwezenlijkt door grote landbouw tentoonstellingen. Bij dergelijke ten toonstellingen ontbrak het diner niet. Overheidsbemoeiingen Tot de Franse tijd waren de boe ren veelal tot herendienst verplicht. Soms weigerde een boer deze dienst te verrichten. In één geval werd hi? door het gerecht veroordeeld om zijn plicht te doen en de kosten van het proces te betalen. In de Franse tijd en ook tijdens de laatste bezetting werden de land bouwers verplicht koolzaad te ver bouwen. Ook overigens waren de regels voor de landman in deze pe riodes strak. In de periode 1940/45 werd boven dien veel land geïnundeerd, wat voor de landbouw nare, zoute ge volgen had. DEN HAAG, 19-12. De landelijke alcoholcontrole, die de politie in de nacht heeft genomen, heeft ontstel lende resultaten opgeleverd. Drie en veértig bestuurders ver keerden zodanig onder drankinvloed dat zij werden aangehouden en te gen hen proces-verbaal t.z.v. over treding van art. 26, le lid van de Wegenverkeerswet werd opgemaakt. In 2 gevallen moest hiertoe een ach tervolging worden ingezet. Daarenboven waren 44 bestuur ders zodanig onder invloed dat hen verder rijden werd verboden. In 2521 gevallen bleken de auto papieren niet in orde te zijn. In 244 gevallen werd proces-verbaal opge maakt t.z.t. het rijden met gladde banden. In verband met de verlichting werden 720 proces-verbaal opge maakt. Tijdens de aktie werd één gesto len voertuig achterhaald. De be stuurder werd ingesloten. Bovendien kon iemand worden aangehouden wiens opsporing was verzocht. Gezien de slechte weersomstan digheden (mist) geven met name de cijfers betreffende het drankgebruik en het aantal malen dat gladde ban den werden geconstateerd indicaties voor het nut van dergelijke akties, aldus de Centrale Politie Verkeers- commissie. DEN HAAG. Het invoeren van een bepaling, waarbij het verkeersover- treders wordt verboden op bepaalde dagen, bijv. zon-en feestdagen, te rijden, is een zaak van de grootste urgentie, aldus heeft de minister van justitie, mr. C. H. F. Polak, in ant woord op vragen van dr. E. Bron- gersma (P.v.d.A.) in de Eerste Ka mer meegedeeld. Auto reed op voetgangers in JIPSINGBOERTANGE. 19-12. In Jipsingboertange op de Jipsingboer- tangerweg zijn in de nacht vier voet gangsters door een achteropkomen de personenauto aangexeden. De slachtoffers, de 27-jarige me vrouw G. M. Aalbers-Herbers uit Zandberg, de 16-jarige H. Heibers uit Valthermond, de 15-jarige G. M. Scholte-Aalbers uit Tiendeveen en de 18-jarige A. M. G. Deiman uit Musselkanaal werden met onder meer ei'nstig hoofdletsel en gebroken ledematen naar het Refaja-zieken- huis in Stadskanaal vervoerd. Zij liepen rechts van de weg in de be bouwde kom en kwamen van een bruiloft. MAANDAG 21 DECEMBER. NED. I. Ter gelegenheid van de kerstvakantie voor de kinderen een middagprogramma. Om te beginnen een film vait de dikke en de dunne en een herhaling van de serie „Het intieme leren van een roodborstje", gevolgd door een tekenfilmpje van Charlie Brown. Na de Woe/s en de Lamaars een aflevering van Coro- nationstreet, waarbij de bewoners nog steeds met de diefstal en het auto busongeluk te maken hebben. Aan sluitend op het journaal brengt de VARA Sacha Distel in het Olympia Theater. De bekende entertainer en zanger Sacha Distel gaf daar een overweldigende show. Hij kreeg me dewerking van de Clara Ward Sin gers en de gitarist Stëphane Grap- pely. Niet alleen zingt Distel, maar hij brengt ook een gewelige show van imitaties. Vanavond de laatste keer voor de Gouddieven, die we na Achter het nieuws kunnen zien. Cra- dock zit de grote man achter de schermen nu vlak op de hielen en van hogerhand wordt van alles ge daan om hem tegen te houden. De inspekteur zet ondanks de vele te leurstellingen zijn zin door en zijn vriend en collega Thomas vindt bij de ontknoping de dood. De avond wordt besloten met een dokumentai- re over Hirosjima. Het laat zien in hoeverre de wonden van deze stad geheeld zijn. NED. II. Tot half acht de Woe/s en de Lamaars, het journaal in het kort en het Internationaal agrarisch nieuws. Om half acht tot acht uur de kWiz: Zo vader zo zoon. Aanslui tend op 't tweede journaal een nieu we aflevering uit de serie Memoran dum van een dokter. In Verboden snoepgoed haalt Finley tegen zijn zin een stomme streek uit. Hij geeft een patiëntje dat aan suikerziekte lijdt snoep en dat kost het kereltje bijna het leven. Hoofdschotel van deze avond is de dokumentaire van Jan van Hillo: Station Kilo Stand by. Hij bezocht met een cameraploeg het Nederlandse weerschip „Cirrus" kort voordat het uit de vaart werd geno men. Over het werk van deze sche pen en het onderhouden van de luchtvaartverbindingen, over het le ven van de bemanning handelt deze dokumentaire. Tot slot van de avond aktualiteiten met Achter het nieuws en ds. B. Hoorn in de rubriek In het voorbijgaan. MAANDAG 21 DECEMBER. NED. I: 14.30 Sterreetje; 14.40 De baby in de boom; 15.10 Laurel en Hardy; 15.30 Het intieme leven van een roodborstje; 15.55 Charlie Brown en het kleine grut; 16.30 Het ge schenk; 18.45 Woefs en Lamaars; IS.55 Journaal; 19.04 Coronation- street; 20.00 Journaal; 20.20 Sacha Distel in het Olympia Theatre; 21.10 NED. I: maandag 21 december, 20.20 uur: Sacha Distel in Olympia. Sacha Distel tijdens zijn show. Achter het nieuws; 21.35 De goud- dieven; 22.25 Hirosjima nu 23.05 Journaal. NED. II: 18.45 Woefs en Lamaars; 18.55 Journaal; 19.04 Internationaal agrarisch nieuws; 19.30 Zo vader zo zoon; 20.00 Journaal; 20.20 Memo randum van een dokter; 21.10 Sta tion Kilo stand by; 22.05 Hier en nu; 22.30 In het voorbijgaan; 22.40 Jour naal. DINSDAG 22 DECEMBER. NED. I. Ook in het middagpro gramma voor de kinderen weer en kele leuke onderdelen. Eerst tien minuten met een Hongaarse dans groep, een uur over een oude bron in Mexico, waarin eeuwen geleden allerlei voorwerpen werden gegooid die men er nu uitvist en waarbij men wonderlijke dingen ontdekt. In de musical, gespeeld door Tommy Steel, die hierop volgt, zien we het kostelijke verhaal van een jongen die zich heeft voorgenomen heel hoog te komen op de maatschappelijke lad der. Hij wil rijk worden en als hel even kan nog burgemeester van Londen ook. Dat is geen eenvoudige zaak en zijn leven gaat dan ook niet over rozen. Romantisch en spannend zijn de kenmerken van deze musi cal. Na de Woefs en de Lamaars in het avondprogramma zien we Top- pop en tot het journaal van acht uur Tips voor je toekomst. Aansluitend aan het journaal Peyton Place. An» Colby's vader is begraven en ieder een lijkt belangstelling te hebben voor de gang van zaken op de be graafplaats. Met de Webbers blijft het nog sukkelen. Niemand weet hei fijne van de zaak en Steven en Lee proberen er achter te komen. Dan Muziek is troef, van Pim Jacobs. Verschillende gasten verlenen hun medewerking, o.a. de Wama's, Albert Mol, Mieke Telkamp, Toby Rix, de popgroep The Secrets en Jan Zijdel. Tot slot van de avond vijf minuten zang om ons in de kerststemming te brengen en het laatste journaal. NED. 11. Na de Woefs en de La maars het journaal, Den Haag van daag en Kunstsignalering. Om half acht de voorlopig laatste show van Tommy Cooper, waarin hij o.m. op treedt als brandweerman, barbezoe- ker en Noach. Na- het journaal ook voorlopig voor de laatste keer een aflvering van Mod Squad. De jon gelui trekken zich het lot aan van een man die een tijd in een psychi atrische inrichting heeft gezeten. Kort na zijn ontsnapping wordt zijn vroegere baas dood gevonden en er is reden genoeg om aan te nemen dal dit hel werk van de gestoorde is Hij had er inderdaad wel reden voor. Dan De klop op de deur, dat wordt vooraf gegaan door een aflevering van Brandpunt Speciaal. Vooral Jet je staat nu in de belangstelling. Ze krijgt' een biltere teleurstelling te verwerken en haar vriend de violist schijnt haar niet te begrijpen. De oorfog drukt haar stempel op alle familieleden. Leo Akkermans maak te een dokumentaire met als onder werp: Onderwijskansen voor ieder een. Akkermans nam een kijkje in Zweden waar de problematiek waar wij hier momenteel mee hebben te kampen al veel eerder aktueel was. Dan rest ons alleen nog het laatste journaal. DINSDAG 22 DECEMBER. NED. I: 14.30 Herderdans; 14.40 Een bron vol geheimen; 15.00 Richard Whittington; 18.45 Woefs en Lamaars 18.55 Journaal; 19.04 Toppop;; 19.30 Tips voor je toekomst; 20.00 Jour naal; 20.20 Peyton Place; 21.10 Mu ziek is troef: 22.00 Televizier Maga zine; 22.50 Liederen in kerstsfeer; 22.55 Journaal. NED. II: IS.45 Woefs en Lamaars 18.55 Journaal; 19.04 Den Haag van daag; 19.09 Kunst signalering: 19.30 Tommy Cooper20.00 Journaal: 20.20 Mod Squad; 21.10 Brandpunt Special 21.35 De klop op de deur: 22.30 On derwijs voor iedereen; 23.00 Jour naal. FEUILLETON Op de een of andere manier was Hanekam er achter gekomen, dat Evert met zijn vrouw bij het huwe lijk aanwezig waren geweest. „Dat jij zoiets doet, als christelijke onder wijzer, Veswijk, kan ik niet begrij pen. Die man stoort zich aan God noch zijn gebod. Met zulke mensen moeten wij ons niet bemoeien. We moeten aan onze positie in dit dorp denken". Op afgemeten toon had Evert ge antwoord: „Luister eens, Willem, mijn vrouw en die van Tollebrink waren vroeger collega's. Ze werkten "op hetzelfde bedrijf. Wegblijven zou een belediging zijn geweest. In de tweede plaats heeft een ander niets met mijn privéleven te maken. Ik weet niet, hoe men daarover in dit dorp denkt, maar ik wens geen in menging in mijn privacy. Als je dat nu eens goed in je oren knoopt?" Hanekam was misschien wel even geschrokken. „Ik meende er. goed aan te doen je te waarschuwen. Wij zitten nu eenmaal, gezien onze posi tie als onderwijzer aan een christe lijke school, in een glazen huisje". Evert besloot het maar van de hu moristische kant te bekijken. „Ik zal Dinie vragen een paar gordijnen te maken. Dan is mijn glazen huisje tenminste ondoorzichtbaar". Hoofdstuk 13. Evert heeft geen medewerking. In het voorjaar wist Dinie: ik ben in verwachting. Terwijl ze een dag naar het ouderlijk huis was, maakte ze van de gelegenheid gebruik om haar oude huisdokter te bezoeken. De arts in Dalewoud was met vakan tie en zijn vervanger was haar hele maal onbekend, zodat ze zich liever tot haar oude, vertrouwde dokter in de stad wendde. En deze bevestig de, wat ze zelf al enige weken ver moedde: begin november zullen Evert en ik een baby hebben. Toen ze het aan Evert vertelde, was deze minstens even blij en en thousiast als zijzelf. En hij realiseer de zich terdege: dit zal heel wat ver-' anderingen teweeg brengen. Dinie zal zich wat meer moeten ontzien. Bovendien moeten we extra gaan sparen, want een kind kost vandaag de dag een schep geld. Hoewel het dochtertje van Griel Alfers, dank zij de voorzichtige en tactische duwtjes van Evert Ves wijk wat meer, zij het schoorvoe tend, door enkele andere meisjes op de school werd geaccepteerd, maakte Evert zich toch nog zorgen over haar toekomst. Greetje was ontegenzeg gelijk de beste leerling van zijn klas. Ze stak met kop en schouders uit boven alle anderen en op een mor gen, toen hij haar taalschrift corri geerde en als gewoonlijk geen enke le fout kon vinden, kwam dc ge dachte in hem op: Dit kind is uiterst begaafd, dat moet doorleren. Maar hoe zal ik dat voor elkaar krijgen? Tien tegen één, dat men haar nadat ze de leerplichtige leeftijd te boven is. op de boerderij haalt. Hoewel hij de grootmoeder kende als iemand. waarmee niet te praten viel, kwam het plan bij hem op eens met de moeder te gaan praten. Tenslotte moest uiteindelijk zij beslissen. En tevens eens informeren, wie dc toe ziende voogd zou zijn. Dit laatste kwam hij te weten van zijn hoofd, met wie hij een keer over de toekomst van het meisje sprak. Van Bragen was op de hoogte van dc uitstekende vorderingen, welke dit kind op schoof maakte, maar veel kans gaf hij Evert niet. „Ga eens naar die man. Evert. Hij woont een half uurtje fietsen van ons dorp. DOOR GERRIT FRANSSEN Bart Pinneger heet hij. Hij heeft een klein spulletje aan de heiderand." Op een woensdagmiddag fietst Evert naar het naburige Disselberg, een kilometer of zeven van zijn dorp. Na enige vragen aan een paar inboorlingen is hij al spoedig op weg naar de heide. ,Daar waar de groe ne weiden overgaan in het grauw van de heide, staat een laag boerde rijtje, er lopen kippen rond en er gens in de modder wroet een var ken. Een hofhond verwelkomt hem met een nijdig geblaf, maar Evert kan met dieren omgaan, toont zich niet bang en de hond laat. het nog wat wantrouwend toe. dat Evert met de fiets aan de hand het erf be treedt. Dc boer is nog binnen. Blijkbaar heeft hij net zijn middagdutje uit. Evert stelt zich voor en als hij er aan toevoegt, dat Greetjc Alfers in zijn klas zit, worden do boer cn zijn vrouw wat toeschietelijker. Ze druk ken flauwtjes zijn ^uitgestoken hand en maken een bekende beweging. Ga maar ergens zitten. „Moeilijkheden met Groetje, meester?" informeert dc boerin, een dikke vrouw, maar met een inne mend. lief gezicht. Evert schudt, als hij gezeten is, het hoofd. „Integendeel, zij is de «beste leerling van mijn klas en misschien van de hele school." „Dat valt me dan echt mee." bromt de boei*, terwijl hij een pijp gaat stoppen. „U bent immers de toeziende voogd?" informeerde Evert. „Zo noemen ze dat. geloof ik." antwoordt de ander, grinnikend. „Mag ik u vragen; Komt u wel eens in Dalewoud bij lv ar moeder?" De man denkt even na. „Zo'n paar keer per jaar. Moet dat?" (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 9