goldschmeding Raad Middenschouvven voor handhaving gemeentelijke indeling Onderzoek naar rassendiscriminatie bij de Amerikaanse strijdkrachten SOLID ARIDAD INTERKERKELIJKE ADVENTSAKTIE VOOR LATIJNS AMERIKA Wetsontwerp op basisonderwijs in 1971 OP ÉÉN BEEN Meer dan 200 tips bij Delftse politie Nieuwe Nederlandse postzegels in 1971 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 18 december 1970 Nr. 20795 On-eens mei standpunt van gemeente Brouwershaven SCHARENDIJKE. 18-12. De raad van Midilensehouwen kwam donder dagavond jl. in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van burgemeester S. Francke. Naar aanleiding van de notulen van de vorige vergadering deelde de voorzitter mede, zulks n.a.v. een toen door de heer L. C. Hart gestelde vraag, dat b. en w. aan de PZEM prijsopgaaf hebben gevraagd voor het plaatsen van een lichtmast aan de Kuijerdamseweg te Ellemeet ter hoogte van de zuiveringsinstallatie. Misschien zijn nog meer lichtpunten gewenst, doch dit wordt aan de ge meente Westerschouwen. overgela ten. Ten aanzien van de zich onder de ingekomen stukken bevindende be groting 1971 van het Rode Kruis zie kenhuis Schouwen-Duiveland merk te de voorzitter op' dat de begroting een tekort aanwijst van f 4,45 per inwoner .Mogelijk wordt dit tekort gedekt door de aangevraagde ta riefsverhoging. Wat betreft de jaarstukken 1969/ 1970 deelde de voorzitter mede, dat schooltandverzovging aan de scho len in Ellemeet en Scharendijke achterwege is gebleven, daar geen schooltandarts beschikbaar was. Aan het bestuur van de Stichting Schooltandverzorging is verzocht oen andere verdeling van de werk zaamheden toe te passen, zodat een betere verzorging kan worden ver kregen. Bejaardenwoningen Naar aanleiding van de op 7 de cember jl. gehouden vergadering van het bestuur van de Stichting Woningen en Woongebouwen voor Bejaarden op Schouwen-Duiveland deelde de voorzitter mede, dat b. en w. hebben medegedeeld aan de stichting, dat te Scharendijke nog 10 bejaardenwoningen kunnen wor den gebouwd. De raad kon zich hier mee verenigen. De heer M- Boot in formeerde of in Kerkwerve ook be hoefte bestaat aan bejaardenwonin gen. De voorzitter antwoordde, dat in Kerkwerve weinig vraag is naar bejaardenwoningen. De raad kon zich verenigen met de ontwerpvan een structuurplan „Kuststrook Scharendijke". Het wachten is op bericht van het ge meentebestuur van Westerschouwen, waarmee overleg dient te worden gepleegd omdat het gebied van het structuurplan aan deze gemeente grenst. De raad besloot tot verkoop van een aan de Deltastraat te Scharen dijke gelegen bouwgrond, groot 325 m-, aan de heer K. J. Steenstra te Rotterdam, tegen een prijs van f 20 per m- of in totaal f 6.500, Bungalowbouw Besloten werd tot het aangaan van een overeenkomst SKV Recrea tiemaatschappij, de N.V. Aanne- mings- en Bouwbedrijf P. J. Roos en de heer M. K. Romeyn, waardoor deze combinatie ook voor de le fase van het zomerhuizenterrein te Scha rendijke Ijet alleenrecht verkrijgt voor het bouwen van bungalows. De heer M. Boot meende hebben begre pen, dat in de le fase niet dezelfde woningen zullen worden gebouwd als tot dusver. De voorzitter beaam de dit. De te bebouwen oppervlakte vormt ectjter min of meer een aan eensluitende strook, zodat iets ande re bebouwing niet storend zal zijn. Nota gemeente indeling In bespreking kwam de nota van b. en w. waarin uitgesproken wordt, de tegenwoordige gemeentelijke in deling van Schouwen-Duiveland te handhaven, zulks in tegenstelling tot het standpunt van het gemeente bestuur van Brouwershaven. De hee^ M. Boot kon zich in hoofdzaak wel met de nota vereni gen. Wat een goede technische dienst betreft biedt een grotere ge meente voordelen. Dan kunnen meer gespecialiseerde ambtenaren wor den aangetrokken. Spreker was het niet eens met de mening van b. en w., dat de ambtenaren in een grote re gemeente geringere interesse hebben voor de te behartigen zaken. Wat dit laatste betreft antwoordde de voorzitter, dat de mindere inte resse in de praktijk elders is waar genomen, bij een grotere dienst. Advertentie Spelen is voor iedereen anders. Daarom hebben wij zo'n grote sortering. In alle prijsklassen. En 'voor elk interieur. Nieuw, maar ook in occasions. Inruil is mogelijk, evenals huurkoop. Maak eens ken nis met onze service en ons vakmanschap! C is er voor iedereen CJ Lange Kerkstraat 41, Goes. Haamsteedse kleuters genoten van echt kerstdiner HAAMSTEDE, 18-12. De leerlin gen van de kleuterschool „Het Kleu terbosje' te Haamstede hebben jaar lijks enige hoogtepunten, één daar van is het „Kerstdiner" dat vlak voor de kerstvakantie wordt gege ven. Donderdagmiddag was het zover. Omstreeks vier uur in de middag be traden de 73 leerlingetjes een der lo kalen, waar een prachtige kerstboom en talloze kaarsjes op de tafels voor een bijzonder sfeer zorgden. Zelfs het menuutje keurig geïmiteerd op rose papier met een fraaie kerstster er op ontbrak niet. De dames van de oudercommissie, bijgestaan door de trouwe hulp uit de kleuterschool, de heer en mevrouw v.d. Berge kregen het nadat de kinderen kerstliedjes hadden gezongen en de leidster mej. Romijn en mej. v. d. Have het Kerst verhaal hadden verteld, bijzonder druk want 73 kopjes soep vullen is een hele opdracht. De tweede gang bestond uit patat jes met een worstje. Het bleek wel dra dat dit op een kleuterdinétje een succesnummer was. Elk bordje was spoedig leeg. Met een mandarijntje als slot werd het etentje besloten en na het zingen van enkele kerstliedjes konden de ouders hun kinderen weer afhalen. Een bijzonder geslaagde middag. Het is ons niet bekend waar alle in grediënten vandaan kwamen doch dat die stille medewerkers de dank van alle kleuters hebben verdiend is een feit. Natuurlijk heeft het heel wat voorbereidingswerk gekost. Daar hebben de leidsters veertien dagen lang heel wat overuren voor ge maakt. Volgt verder nog de onmis bare steun van de oudercommissie. Donderdagmiddag maakte ook me vrouw Everwijn-v. d. Bout het eten tje mee. WASHINGTON. 17-12. Onder de negers bij de Amerikaanse strijd krachten in Europa heerst veel ver bolgenheid en frustratie, omdat zij Giro 1804444 Den Haag Wat een technische dienst betreft gaf de voorzitter toe, dat een grote re dienst betere service kan verle nen. Op Schouwen-Duiveland bleek samenwerking tussen de gemeenten op dit gebied niet mogelijk, zodat de dienst is uiteengevallen. De heer M. Boot repliceerde, dat wanneer er een grotere gemeente wordt gevormd er een goede tech nische dienst kan komen. Zonder herindeling komt er z.i. op dit punt geen verbetering. Overigens gaf de heer Boot toe, dat grotere gemeen ten niet goedkoper werken. Spreker was van mening, dat de gemeente Middenschouwen voorlopig wel voor haar taak berekend is. De afstand van bestuurders tot bestuurden wordt groter bij de vorming van een grotere gemeente. Mevr. Kloet wees er op, dat iedere gemeente bij het innemen van haar standpunt over de herindeling naar eigen voordeel kijkt. De gemeente Brouwershaven denkt waarschijnlijk, dat dan plan nen kunnen worden gerealiseerd, die ander niet kunnen worden uitge voerd. De raad besloot met algeme ne stemmen tot aanvaarding van de nota van burgemeeser en wethou ders. Subsidies Aan de Streek V.V.V. Schouwen- Duiveland zal een bijdrage van f 0,25 per inwoner worden toege kend in de kosten van een eiland folder. Overeenkomstig art. 22b van de Lager-onderwijswet 1920 besloot de raad tot instandhouding van de openbare lagere school te Kerkwer ve. De vergoeding in de kosten van het vakonderwijs voor de chr. nat. school te Kerkwerve over 1969 vast- gseteld op f 2.081,36. Voor 1971 zal aan de minister van onderwijs en wetenschappen weer toepassing worden gevraagd van art. 55 quater der Lageronderwijs- wet 1920 voor de openbare lagere scholen in de gemeente. Het bedrag per leerling voor het bijzonder lager onderwijs werd voor 1971 vastge- - steld op f 144,06 Eveneens geschied de vaststelling van de werkelijke uitgaven van het openbaar kleuter onderwijs over 1969. Afwijzend werd beschikt op een aanvraag van het bestuur van de chr. nat, school te Kerkwerve om gelden beschikbaar te stellen voor uitbreiding van de rijwielbergplaats wegens het ont breken. van een verklaring voor storting van een waarborgsom. Met het schoolbestuur is kontakt opge nomen over een goedkopere oplos sing. Daar de aanvraag echter niet is ingetrokken, dient hierop afwij zend te worden beschikt. De beer I. J. G. Geschiere, tijde lijk onderwijzer aan de o.l. school te Kerkwerve, wordt met ingang van 1 januari 1971 in vaste dienst be noemd. Uitkering-ineens Overeenkomstig het voorstel van b. en w. besloot de raad tot het toe kennen van een uitkering-ineens aan het gemeentepersoneel (de z.g. f 400,- uitkering). In de behandeling kwam de ge meentebegroting en de begroting van het woningbedrijf voor 1971. De heer M. Boot bracht dank aan de secretaris en zijn staf voor het vele werk, dat moest worden ver richt. Ten aanzien van de brandbe strijding merkte de heer Boot op, dat de vergoedingen z.i. te laag zijn. Aan niet-zelfstandigen wordt f 5,- per uur vergoed; dit bedrag dateert van 1968. De voorzitter zegde toe, dat de verordening tot het toekennen van vergoedingen aan het brandweer personeel onder de loep zal worden genomen. De heer Boot deelde mede, dat het brandweerpersoneel niet te vreden is over de huidige vergoe dingen. De voorzitter wees erop, dat de ge meente steeds aan vele verlangens van de brandweer is tegemoetgeko men. B. en w. hebben de werkzaam heden van de brandweer steeds ge waardeerd. Het deed daarom wat "minder prettig aan, dat de indruk wordt gewekt, dat de brandweer niet tevreden is. Nogmaals werd toege zegd dat de vergoedingen bekeken zullen worden. Naar aanleiding van een vraag van de heer M. Boot over verhoging van het weegloon aan de haven Klooster nol, deelde de voorzitter mede, dat de besprekingen in het college van zich het slachtoffer voelen van ras sendiscriminatie. Tot deze slotsom is een commissie gekomen, die in opdracht van het ministerie van defensie in Washing ton een onderzoek heeft ingesteld naar aanleiding van talrijke rassen- rellen tussen Amerikaanse militai ren in West-Duitsland. De commissie beveelt aan de offi cieren en onderofficieren die er blijk van geven geen gevoel te hebben voor rassenkwesties, van hun com mando te ontheffen. Bij haar inspectietocht van 25 da gen langs bases in West-Duitsland, Italië, Engeland en Spanje heeft de veertien leden tellende groep van burgerlijke en militaire deskundigen veel klachten van negers gehoord over het promotiebeleid, de militaire rechtspraak, de werkverdeling en discriminatie bij huisvestingszaken. De groep wijt het bestaan van ras- senspanningen vooral aan de Ame rikaanse militaire leiding in Europa. De groep werd geleid door de on derminister van defensie Frank Ren ders, die er op moet toezien dat bij de strijdkrachten iedereen gelijke kansen krijgt. Renders is zelf een neger. Volgens hem hebben vooral in West-Duitsland negers .last van discriminatie op huisevstingsgebied. Zij zouden o.a. meer moeten betalen dan blanken. b. en w. hierover zijn afgerond, zo dat in de eerst komende raadsverga dering een gewijzigde verordening op de heffing van haven-, kade-, overslag, lig- en weeggelden aan de orde kan komen. De heer M. Boot had (in de op somming van uit te voeren kapi- taalswerken) in de aanbiedingsbrief van b. en w. de jachthaven te Scha rendijke gemist. De voorzitter antwoordde, dat voor uitvoering een subsidie nodig is van het ministerie van economische za ken. Ged. Staten hebben meegedeeld dat de eerstvolgende jaren geen sub- sidievoorstel aanhangig kan worden gemaakt. De heer I. C. Padmos was van ge dachten, dat na afsluiting van het Brouwershavense Gat in de haven te Scharendijke wel enige pontons kunnen worden gelegd om meerge- legenheid voor jachten te krygen. De voorzitter deelde mede, dat aan de Centrale Dienst „Noord-Zeeland' ge ruime tijd geleden is verzocht een plan te maken tot het scheppen van voorzieningen voor de sportvisserij. Is er ruimte over, dan bestaat er geen bezwaar, dat ook jachten lig plaats innemen. De eigenlijke jacht haven komt echter aan de andere zydc van de havendyk. De heer M. Boot hoopte dat in 1971 de verbetering van de Heuvels- weg zal worden uitgevoerd. Volgens de voorzitter is van ged. staten geen toezegging voor een bij drage in de verbeteringskosten ont vangen, hoewel wat de verkeesinten- siteit betreft de Heuvelsweg vol gens gehouden verkeerstellingen drukker is dan b.v. de weg tussen Noordgouwe en Zonnemaire, welke wel een grote verbetering heeft on dergaan. Bij ged. staten zal op mede werking worden aangedrongen. Nadat de commissie voor onder zoek van de gemeentebegroting had geadviseerd tot vaststelling van de begrotingen op de aangegeven cij fers, besloot de raad zonder hoofde lijke steming tot vaststelling van de begroting van het woningbedrijf en de gemeentebegroting, incl. de wij zigingen, voor het jaar 1971. De gemeentebegroting beloopt op de gewone dienst in ontvang en uit gaaf f 2.207.549,23. Voor onvoorziene uitgaven was beschikbaar f 33.304,28. De kapitaalsdienst bedraagt in ontvang f 3.086.352.09 en in uitgaaf f 3.528.823.68, nadelig slot f 442.471,57 Man stak huis in brand LEIDSCHENDAM, 17-12. In een vertwijfelde poging zich te wreken voor de openbare verkoop van zijn bungalow heeft de 41-jarige J. M. R. uit Leidschendam donderdag zijn huis in brand gestoken. Tot een ver woestende brand is het niet geko men, want de politie, die wist dat R. al eerder met brandstichting had ge dreigd, was er vlug bij, en had het vuur gauw onder controle. De schade bleef beperkt tot enkele verbrande gordijnen en een gat in het plafond. De heer R. verkeerde al enige tijd in overspannen toestand, onder meer door financiële zorgen. Zijn huis werd woensdag openbaar verkocht, nadat er beslag op was gelegd, ter voldoening van zijn crediteuren. De man is voorlopig op het poli tiebureau ingesloten. DEN HAAG, 17-12. Minister dr. Veringa (onderwijs en wetenschap pen) zal nog vóór maart van het vol gend jaar het wetsontwerp op het basisonderwijs indienen. Dit wetsontwerp geeft regels voor nieuwe onderwijskundige en orga nisatorische structuren bij het lager onderwijs. Minister Veringa deed deze aan kondiging donderdagochtend tijdens het debat over de onderwijsbegro ting in de kamer. Daarnaast stelde hij enkele andere zaken in het vooruitzicht: - Er komt een wetsontwerp inzake de erkenning van de theologische (Advertentie) kunt U niet lopen Dat kunnen de meeste naaimachines ook niet. Zulke wondermachines hebben wij nu ontvangen. We noemen ze de machi ne met de „derde hand". Ze is niet de goedkoopste, maar wel iets heel bijzon ders, wat U nergens ter wereld vindt. Moet U eens laten demonstreren NAA (MACHINEHUIS W. RIKKEN N.V. Korte Meestraat 17 BERGEN OP ZOOM Telefoon (01640) 3 58 78 BON Voor gratis folders "zenden aan: Pfaff, Antwoordnummer 102, Bergen op Zoom Nsam AMSTERDAM. Vier Engels spre kende mannen hebben donderdag de koopavond in Amsterdam benut door een plateau met horloges, ter waarde van tienduizenden guldens, te roven uit een vitrine van de juwelierszaak Kiek in de Leidschestraat. DELFT, 17-12. Bij de Delftse po litie waren donderdagavond 22.00 uur al meer dan 200 tips binnenge komen van mensen die de stem van „Mijnheer X", de vermoedelijke moordenaar van de 21-jarige me vrouw Lansbergen-Hölscher menen te herkennen. Direct na de uitzending van de journaals op Nederland 1 en 2 via de televisie, was een geluidsbandje ten gehore gebracht met de stem van „Mijnheer X". De telefoontjes kwamen uit het gehele land. Dit was ook het geval toen de stem op 30 november voor de eerste keer in een uitzending van een actualiteitenrubriek was te be luisteren. DEN HAAG. 18-12. De P.T.T. heeft voor 1971 het volgende voor lopige postzegeluitgifteprogramma bekendgemaakt: Datum: Uitgifte: 16 febr. 14e algemene volkstelling (een zegel van 15 cent). 20 april zomerzegels (vijf zegels met toeslag, te weten 15 en 10, 20 en 10, 25 en 10, 30 en 15 en 45 en 20 cent): 3 mei Europazegels (twee zegels van resp. 25 en 45 cent). 29 juni vier bijzondere postzegels ter gelegenheid van de 60e verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard. Een van deze ze gels heeft een toeslag ten bate van de stichting „Be houd Boroboedoer". Oktober Sluiting Haringvliet (een zegel van 15 cent). 9 nov. Kinderzegels (vijf zegels met toeslag t.w. 15 en 10, 20 en 10, 25 en 10, 30 en 15 en 45 en 20 cent). In de loop van februari zal het aantal waarden van de definitieve gebruiksserie worden uitgebreid met een zegel van f 1,50 met de beeltenis „Juliana Regina". faculteiten, die tot gevolg heeft de erkenning van graden en getuig schriften daar behaald. In maart 1971 zal worden nage gaan of de stijging van de prijsin dex een herziening van de studie toelagen over het studiejaar 1970- 1971 noodzakelijk maakt. De afvloei van personeel bij Van Houten WEESP, 17-12. De bekende choco ladefabriek Van Houten gaat - gelijk gemeld - sluiten, waardoor medio 1971 300 lot 400 man produktieperso- neel zullen moeten afvloeien. De vakbonden zijn over deze zaak tijdig ingelicht. Over een afvloeiingsrege ling worden nog onderhandelingen gevoerd. De personeelsleden van de afdeling verkoop zullen volgens de woordvoerder in dienst kunnen blij ven. Philips betaalt stakiiigsuur niet uit EINDHOVEN. 17-12. Philips zal de werknemers die dinsdag aan de zg. werkonderbreking van één uur heb ben deelgenomen het salaris over dit uur inhouden. De werknemers zijn of worden in de gelegenheid gesteld via een extra uur de schade in te halen. De Philips-persdienst deelde mede, dat in Huizen de inhaalactie door weinig werknemers is benut. DEN HAAG, 17-12. Ook Shell Ne derland N.V. - Koninklijke Shell groep - zal het stakingsuur van dins dag jl. niet aan de werknemers uit betalen. De directie heeft de werk nemers de vraag voorgelegd of zij voorkeur hebben voor inhouding van één uur salaris, of voor het inhalen van het stakingsuur. De handel niet Oost-Europa BRUSSEL, 16-12. De Europese Ge meenschap heeft besloten een nieu we uitbreiding aan haar handel met de Oost-Europes landen te geven. De raad heeft op voorstel van de Eu ropese commissie namelijk besloten opnieuw een belangrijke uitbreiding te geven aan de zogenaamde libera- lisatielijst van 19 december 1969, dit maal met een lijst van 361 volledige posten van het gemeenschappelijke douanetarief. Uit dit besluit blijkt duidelijk de grote vooruitgang die geboekt werd bij de harmonisatie van de handelspolitiek ten opzichte van de landen met staatshandel, vooral met betrekking tot de U.S.S.R. SPORT KORFBAL ADSPIRANTEN Delta I-All Ready I 4-4 Zo speelden de All Ready adspi- ranten hun eerste wedstrijd in de microcompetietie te Oude Tonge te gen Delta I. Aanvankelijk waren de Delta adsp. in het begin al in de meerderheid, hetgeen hun ook al vlug een voor sprong opleverde (1-0), doch gelukte Angeliek Koevoets toch, met een doorloopbal, de stand weer op gelij ke voet te brengen (1-1). Na de vak verwisseling was Delta echter volle dig in de meerderheid, hetgeen ook uitkwam in twee doelpunten (3-1). Nog voor de rust werd All Ready een strafworp toegekend, doch deze wist Angeliek Koevoets niet tot doelpunt om te zetten. Na de rust ging het spel toch wat beter en gelukte het Sjaak Dekker al vlug, door een goed afstandsschot, de stand weer te ver kleinen tot 3-2. Kort daarop kon Sjaak Dekker, door een goede door loopbal de stand weer gelijk maken (3-3). Met volle moed ging het ver der en wist Wim Meerdink zelf nog te scoren (3-4), zodat het voor Delta nu aanpakken werd om deze achter stand nog in te lopen, hetgeen hun toch, even voor het einde nog geluk te, zodat de eindstand weer gelijk was 4-4. Ditmaal - aanvullend - nog een plaatje van oud A.J.-Polder, waar mede Schouwen-Duiveland, door de veerdienst, altijd veel te maken ge had heeft. De Dorpsstraat in 1906. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3