rnco Voordelig uit gedurende defeestdagen Weekendretours Avondretour 2+-kaart AGENDA Begin van onderzoek naar plaatsen Waddenzee mosselpercelen »»>t 200 Premies sociale verzekeringen voor 1971 Indonesië vraagt voor 1971 meer hulp van donorlanden Bestellers te Utrecht gaan de achterstand wegwerken Onttrekking van gronden aan de landbouw niet onrustbarend werknemers Finaneieringsmaatregeling hij 1 i(|iiidatie DEN' HAAG, 17-12. Met het onderzoek naar de plaatsen in de Waddenzee waar nieuwe mosselpercelen kunnen worden aangelegd, is reeds een begin gemaakt. Dit is ook het geval met de proeven ten aanzien van het „schonen' van de mosselen. Hoewel niet kan worden gezegd binnen welke termijn de resultaten van de proefnemingen bekend zijn, mag worden verwacht dat - bij het slagen van de proefnemingen de definitieve kunstmatige mosselver- waterplaats gereed zal zijn voordat het verwateren van mosselen op de .na tuurlijke plaatsen in de Oosterschelde onmogelijk is geworden. Dit zeggen de ministers van ver keer en waterstaat, J. A. Bakker, van sociale zaken en volksgezond heid, B. Hooi vink, van financiën, H. J. Witteveen en van landbouw en visserij J. P. Lardinois in hun me morie van antwoord naar aanleiding van vragen van leden van de vaste kamercommissie voor verkeer en waterstaat. De vragen hadden be trekking op het wetsontwerp inzake tegemoetkoming voor anderen dan oesterkwekers in schade bedoeld in art. 8 van de Deltawet en tegemoet koming in schade als gevolg van de afsluiting van de Lauwerszee. (prijs dagretour f 1.-) vrijdag 25 december heen, zaterdag of zondag terug, vrijdag 1 januari heen, zaterdag of zondag terug. (prijs van een enkele reis één kwartje) ook geldig op de vrijdagen 25 december en 1 januari vanaf 18 uur. nu ook verkrijgbaar op de vrijdagen 25 december en 1 januari. voordelig uit met NS Niet wachten Mosselkwekers, die zowel in Zee land als in de Waddenzee percelen hebben en die tot volledige bedrijfs beëindiging wensen over te gaan, be hoeven hiermee niet te wachten tot de afsluitingen zijn voltooid, zo zeg gen de ministers. Zij kunnen op elk eerder tijdstip hun bedrijf liquide ren. De ministers zeggen voorts bereid te zjjn om na te gaan of mosselkwe kers die uitsluitend in de Waddenzee percelen hebben ook in de gelegen heid kunnen worden gesteld hun be drijven tegen een redelijke financië le vergoeding te liquideren. Dat zal echter alleen maar dan gebeuren als blijkt dat er onvoldoen de percelen in de Waddenzee vrij komen voor uit Zeeland afkomstige mosselkwekers, die in de Waddenzee hun bedrijf wensen voort te zetten. Enkele tientallen personen hebben zich inmiddels aangemeld voor ver- De o verheids personeel s- salarissen DEN HAAG, 17-12. Het centraal georganiseerd overleg in ambtena ren zaken heeft in zijn vergadering van donderdag onder voorzitter schap van de staatssecretaris van binnenlandse zaken, mr. C. van Veen, het gesprek over de salaris maatregelen o.a. voor het overheids personeel in 1971 voortgezet. Gesproken werd onder andere over de wijzigingen in de regerings maatregelen tot matiging van de loonkostenstijging: de .verwerking reeds per 1 januari a.s. van de f 400 in de salarissen van 1971. Unaniem waren de centrales met staatssecre taris Van Veen van gevoelen dat de bijzondere uitkering ineens over 1970 voor het overheidspersoneel met in gang van 1971 kan worden verwerkt door verhoging van het maandsala ris met een bedrag van f 33,35, zulks uiteraard binnen het kader van het trendbeleid. Voor het jeugdige per soneel zal een afbouwregeling gel den. De wijze van doorwerking van de uitkering ineens in de overheids- pensioenen zal nog nader worden bezien. Wijziging A.O.W. en A.W.W. DEN HAAG, 17-12. Blijkens een overzicht van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid zijn de premies voor de sociale verzekeringswetten voor het jaar 1971 als volgt vastgesteld: Volksverzekeringen Algemene ouderdomswet Algemene weduwen- en wezenwet Algemene kinderbijslagwet Alg. wet bijz. ziektekosten Werknemersverzekeringen Kinderbijslagwet loontrekkenden Wet arbeidsongeschiktheidsverz. Werkeloosheids wet (werkeloosheidsverzekering, premie voor de helft voor rekening van het rijk) Ziekenfondswet 1971 1970 verschil 9,9 1.5 2,- 1.6 9,9 1,5 2,15 1,29 0,15 0,31 3,3 3,3 5,6 5,3 0,8 0,8 7,7 7,5 0,2 De verzekerden in de bejaardenverzekering van de Ziekenfondswet zijn voor 1971 de volgende premies verschuldigd: Inkomensklasse 1) - .6264,— 6264,72724,— 7274,9132,— 9132,10989.— Voor ongehuwden per week: 4,75 9,55 11,90 16,70 11,90 per maand: 20,70 '41,40 51,75 72,45 51,75 1) Vermeld zijn de huidige bedragen. Bij herziening van het A.O.W.-pen- sioen worden deze bedragen van de inkomensklasse verhoogd met het bedrag waarmee het gehuwdenpensioen wordt opgetrokken. krijgen van een vergunning voor de uitoefening van de palingvisserij in de Grevelingen. Als gegadigden met priotriteit zullen worden beschouwd de vissers en mosselkwekers die on der het betreffende artikel van de Deltaschad^wet vallen. Veerdiensten Ten aanzien van beëindiging vari veerdiensten in het Deltagebied zeg gen de ministers, dat een tegemoet komingsregeling in deze gevallen niet binnen het kader van het wets ontwerp behoort te vallen. Opvissers, die door het afsluiten van de Oosterschelde genoodzaakt zijn de zee op te gaan en daarvoor grotere investeringen moeten doen, zijn de bepalingen inzake aanpas sing dan wel beëindiging van hun oorspronkelijk bedrijf van toepas sing, aldus de memorie van ant woord. Dodelijke afdaling BERCHTESGADEN, 17-12. Op de eerste kunstijsrodel- en bobbaan ter wereld in Berchtesgaden heeft don derdagmiddag de dood voor de twee de maal toegeslagen. In de derde af daling om de Austria Cup 1970 werd de 29-jarige Oostenrijker Josef Schnellrieder bij een snelheid van bijna honderd kilometer van de tweemansbob geslingerd. Hij is aan zijn verwondingen overleden. Op 1 februari 1969 verongelukte de Pool Stanislav Peczka op dezelf de baan. toen hij in een S-bocht van de bob vloog en met zijn hoofd tegen een boom kwam. in moeilijkheden VEENDAM, 17-12. Het constructie bedrijf Ten Hori) Nederland N.V. te Veendam (tweehonderd werknemers) heeft surseance van betaling aan gevraagd. De verliezen in de laatste drie jaren hebben tot een steeds slechter wordende liquiditeitspositie geleid. Hierdoor kon in het belang van alle betrokkenen, waaronder werknemers, leveranciers en afne mers een beslissing tot aanvraag van surseance niet langer worden ge wacht, aldus de directie. Landbouwer met tractor verongelukt WINSCHOTEN. 17-12. De 58-ja- rige landbouwer H. J. Schippers te Winschoten is donderdag veronge lukt. De man wilde op een stuk land waar hij aan het werk was, vermoe delijk met zijn tractor draaien en is daarbij te dicht bij de rand van een deipe sloot gekomen. De tractor kan telde in het water. De landbouwer kwa monder het voertuig" in de sloot terecht en verdronk. Rotterdamse raad geeft Stimezo garanties ROTTERDAM, 17-12. De gemeen- teraad van Rotterdam heeft donder dag definitief aan de Stichting voor Medische Verantwoorde Zwanger schapsonderbreking (Stimezo) garan ties gegeven voor rente en aflossing van een door Stimezo af te sluiten lening van f 400.000 voor eqn abor tuskliniek in Rotterdam. Enkele we ken geleden accepteerde de raad al een initiatiefvoorstel van enkele le den van de P.v.d.A., D '66, VVD en CPN om Stimezo een dergelijke ga rantie te geven. ROTTERDAM, 17-12. Indonesië heeft voor het nieuwe begrotings jaar, dat op 1 april a.s. begint, 640 miljoen dollar hulp gevraagd aan de donoi landen. Dit is veertig miljoen dollar meer dan was toegezegd voor het begro tingsjaar 1970-1971. De gevraagde hulp bestaat voor 480 miljoen dollar uit financiële hulp en voor ongeveer 160 miljoen dollar uit voedingshulp. Dit is donderdagmorgen door mi nister Udink van ontwikkelingshulp in een persconferentie meegedeeld, na afloop van de conferentie van de landen en de internationale instel lingen, die gezamenlijk hulp verle nen aan Indonesië. Een aantal landen kon in deze conferentie reeds een bedrag aan hulp toezeggen voor het financiële jaar. Nederland heeft 35 miljoen dol lar toegezegd, dat is twee miljoen dollar meer dan over het jaar 1970- 1971. De Verenigde Staten verhoog den hun hulp van 120 tot 125 mil joen dollar. INDONESIË ARMSTE LAND VAN Z.O.-AZIE DEN HAAG, 17-12. De Indonesische minister van financiën, prof. Ali Wardhana, heeft volgens Antara meegedeeld, dat het nationale inkomen van Indonesië per hoofd van de bevolking ongeveer 300 gulden bedraagt. Dit is aanzienlijk lager dan in de andere landen van Zuid-Oost-Azië, waar het inkomen per hoofd van de bevol king twee a drie keer zo hoog is. Bij het huidige peil van de ka pitaalinvesteringen zal het dertig jaar duren om het nationale in komen te verdubbelen of althans op hetzelfde peil als de Philippij- nen te bereiken, aldus de minister. UTRECHT, 17-12. Districtsbe stuurders van de bonden van over heidspersoneel hebben donderdag meegedeeld dat naar hun indruk de Utrechtse postbestellers gehoor heb ben gegeven aan de oproep van de vakbonden om de stipheidsactie te beëindigen of op te schorten. De heer A. W. Paulis van de Ka tholieke Bond van Overheidsperso neel voorziet dat binnen vier of vijf dagen de achterstand bij de brief- bestelling in Utrecht en omstreken wel zal zijn ingelopen. Drukwerken zullen nog wel enige vertraging blij ven houden dat is in deze tijd van het jaar vrij normaal, aldus de heer Paulis. Op het Utrechtse statiqn stonden woensdagochtend nog circa 50 ongeloste perronwagentjes met postzakken, maar men verwacht dat de postverwerking op het station voor het weekeinde weer normaal zal zijn. ZEIST. 18-12. De onttrekking van gronden aan de landbouw ten be hoeve van woon- en werkgebieden is nog niet onrustbarend. Dit zei ir. J. J. Westerhof. president-directeur van de Grontmjj in de Bilt, vrijdag in Zeist op de jaarvergadering van het Utrechts Landbouw Genoot schap. Van de 3,3 miljoen hectare land oppervlakte van ons land wordt nog geen tien procent in beslag genomen door stedelijke bebouwing, wegen, werkgebieden, recreatieterreinen en zovoorts. Zelfs indien door de bevol kingsaanwas de oppervlakte van alle steden, dorpen enz. zouden moeten worden verdubbeld in de eerstvol gende decennia, dan zou dat beteke nen, dat er 2,2 miljoen ha voor de landbouw zou resteren. Wel neemt volgens ir. Westerhof het tempo van onttrekking van gron den aan de landbouw onmiskenbaar toe. Tien jaar geleden was dat 6.000 ha, nu ongeveer 10.000 ha per jaar, maar zelfs een dergelijke oppervlak te betekent een verlies van nauwe lijks 0,4 procent per jaar. Veel ster ker 'is de daling van de, beroepsbe volking in de landbouw, circa vijf procent per jaar, dat wil zeggen het tienvoudige van de daling van de oppervlakte cultuurgrond. Hieruit blijkt wel de op gang zijnde produk- tiviteitsverhoging, mechanisatie en schaalvergroting in de landbouw, al dus ir Westerhof. Vroegtijdige planning In verband met het feit dat binnen enkele decennia 90 procent van de Nederlandse bevolking in stedelijke gebieden woont (momenteel) 70 pro cent) bepleitte hij vroegtijdige plan ning van aanleg van parken en groenstroken bij nieuwbouwwijken en stadsdelen, opdat een goed woon- en leefklimaat kan wordën verkre gen wanneer de bewoners hun hui- zën betrekken. Bovendien kunnen goede groenvoorzieningen in de na bijheid van woonkernen de recrea tiedruk op wegen en open ruimte af remmen. Ir Westerhof pleitte ervoor bij het onttrekken van landbouw gronden voor recreatieve doeleinden een volledige en aantrekkelijke scha deloosstelling aan de boeren te ge ven. De heer Westerhof constateerde dat, in tegenstelling tot b.v. Oosten rijk, in ons land de overheid nauwe lijks het aanbrengen van toeristische verblijfsaccomodaties op landbouw bedrijven stimuleert. „De hieruit verkregen aanvullende inkomsten zjjn natuurlijk geen op lossing voor de landbouwproblema tiek, maar wjj geven de landbouw organisaties in overweging deze zaak nader te bestuderen in overleg met V.V.V. en provinciale en gemeente lijke organen", aldus ir Westerhof. Iljj voorziet dat over twintig jaar de helft van de 150.000 boerderijen zijn agrarische bestemming zal hebben verloren. Aanslag op pijpleiding in Spanje SARAGOSSA, 18-12. Saboteurs hebben getracht de pijpleiding tussen Rota en Torrejon op te blazen. Dit is donderdagavond door de politie van Saragossa meegedeeld. De aan slag, die dinsdag al gepleegd is, heeft geen ernstige ^schade aangericht, al dus de politie. C.B.T.B. en fruitteelt ZIERIKZEE, 17-12. In de deze week te Goes gehouden vergadering van de C.B.T.B. - zie ook elders in dit numer - heeft voorzitter G. J. de Jager er op gewezen dat het tot de taak van de organisatie blijft beho ren te trachten wegen te vinden om de bedrijfstak fruitteelt in stand te houden. Voor diegenen die de fruitteelt willen beëindigen zijn goede verbete ringen tot stand gekomen. Waar het nu op aankomt, aldus de voorzitter, is voor de perspectiefbieÜende be drijven openingen te vinden. De heer De Jager achtte het een goede zaak dat de minister opdracht geeft aan een onafhankelijk onderzoekinstituut om de vooruitzichten van de Neder landse fruitteelt in Europees verband te bekijken. Daarnaast komt een ge mengde werkgroep van overheid- en bedrijfsleven om de sterke en zwak ke punten duidelijk op een rij te zet ten. Het opnieuw vormen van een visie achtte de heer De Jager een van de voornaamste doelstellingen, direct gevolgd door een adequaat aangepast beleid. „Daarmee is de fruitteelt en zijn de fruittelers beter gebaat dan met een zich afzetten te gen de huidige regelingen. I Nog geen goede vakantiespreiding DEN HAAG, 17-12. Alle po gingen om in de zes landen vfln de E.E.G. in gezamenlijk overleg de jaarlijkse vakantie periodes rast te stellen en de data van bepin en einde van de schoolvakanties te spreiden stuiten op grote moeilijkhe den. De enkele pogingen die door sommige landen zijn ge daan hebben slechts weinig be vredigende resultaten opgele verd. Dit heeft de Europese Commissie meegedeeld in ant woord op vragen van het Westduitse lid van hel Euro pese parlement, Horst Seefeld (soc.). Het vaststellen van de schoolvakanties is in eerste instantie een zaak van de na tionale ministeries van onder wijs. Maar de commissie is bereid de mogelijkheid te on derzoeken in hoeverre zij door het organiseren van gedach- tenwisselingen en het uitwis selen van ervaringen kan bij dragen tot een oplossing. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 19 en zondag 20 december Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112)480, neemt waar voor dokter Van Hoorn en dokter Bontkes. Dokter H. J. Simons, Renesse, tel. (01116) 280, neemt waar voor dokter Stenger en dokter Terp stra. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113) 280, neemt waar voor dokter Speelman. Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwer- kerk, tel. (01114)-1388, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Zuster J. Anker-Voogd, Zonncmaire, tel. (01112) 387, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee, tel (01110)2180 heeft dienst. De weekeinddiensten vangen aan op zaterdagmorgen om half tien Advertentie gezellig bij de haard met kaas niet vergeten.,. Frico eten Vrijdag 18 december Zierikzee „De Kluut", 8 uur, filmavond P.J.Z. Stadhuis, 8 uur, openbare raadsver- gadering. Burgh Het Wapen van Burgh, 7.30 uur, tweede uitvoering „Witte van Haem- stede". Zonnemalre Verenigingsgebouw, 7.30 uur, Kerst feestviering afdeling Noordgouwe e.o. Ned. Bond van Plattelandsvrou wen. Zaterdag 19 december Zierikzee Land- en Tuinbouwschool, Postze- gelbeurs Philatelica. Gymnastiekzaal Calandweg, gymna- stiekwedstrijden, (open kampioen schappen s.v. Delta-Sport), jongens en meisjes van 12-16 jaar. Aanvang jongens 14.00 uur, meisjes 16.15 uur. Bruinisse Populariteit van Nixon is gedaald WASHINGTON, 17-12. Blijkens het resultaat van een onderzoek naar de openbare mening in Amerika is het percentage Amerikanen dat het beleid van president Nixon goed keurt, sinds november van 57 tot 52 gedaald. Dit is een dieptepunt in de twee jaar die Nixon nu staatshoofd is. De stijging van de werkloosheid tot 5,8 procent kan verantwoordelijk zijn voor deze daling in populariteit. Hond beet machinist, trein bleef staan UTRECHT, 17-12. In Apeldoorn is woensdagavond een trein blijven staan omdat de machinist door een hond was gebeten. De machinist, die om 21.53 uur uit Hengelo in Apeldoorn aankwam, had daar 22 minuten de tijd voor zijn trein weer aan de terugreis zou be ginnen. Hij wilde de pauze gebrui ken vöof het nuttigen, van een cro quet je, maar werd op het perron door een hond gebeten. Omdat hij bang 'was voor infectie, besloot hij even naar het ziekenhuis te gaan. Op het station sprak hij af, dat de ma chinist van de eerstvolgende binnen komende trein, die pas om 22.37 uur naar Zutphen moest vertrekken, met hem zou ruilen zodat hij wat meer respijt kreeg. Ondanks deze voorzorgsmaatregel redde hij het niet: hij» was te laat terug en bovendien verbood men hem in het ziekenhuisaan het werk te blijven. Het gevolg was, dat N.S. de trein Apeldoorn-Zutphen moest opheffen. Voor het trajekt Zutphen- Winterswijk werden nog op tijd een andere trèin en een andere machinist gevonden. Ned. Herv. kerk, 8 uur, uitvoering Herv. kerkkoor en Chr. Gem. Koor „Zingt met Aandacht" en samen zang. Dinsdag 22 decembei Zierikzee Huis van Nassau, 14.00 uur, forum middag Z.L.M. Stadhuis, 8 uur, vergadering ge meenteraad. Herv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, kerstfeestviering Chr. Plattelands vrouwenbond. Hervormd Verenigingsgebouw, 8 uur vergadering A.R. Haamstede Ger. Kerk, 7.30 uur, gez. kerstvie ring N.C.V.B., Ger. Vrouwenver. Haamstede en Herv. Vrouwen ver. Burgh. Woensdag 23 december Zonnemaire Cafétaria, 7.30 uur, vergadering Groene Kruis Dagelijks geopend van 9-4 uur. Donderdagavond van 7-8 uur. NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Havenpark 16 FIN F 55- „Contact", het orgaan van het Prof. Zeeman-lyceum, de vroegere Rijks H.B.S., het blad waaraan vele schoolgeneraties hun beste krachten hebben gegeven, is ter ziele. De res tanten wat op een redaktie zou kun nen lijken, hebben er nog een on- ogelijk zwart omrand, geniet, sten- ciltje uitgeperst en daarin staat dan de jobstijding, dat het met „Contact" „fini" is. Jamer, jammer, jammer en feitelijk nog veel meer. Enkele dapperen hebben het nog lang volgehouden en verschillende leraren hebben nog wel eens een peppil aan de jeugd verstrekt, maar het heeft niet mogen baten. Na 34 jaar is het „gebeurd met de koop man". Er is een tijd geweest dat redak- teuren op reis gingen in de week einden om verschillende mensen te interviewen; er was een (wisselende) staf van mensen, die advertenties ophaalden: er waren lieden die schreven, contacten onderhielden met de drukker, aan de lay out sjouwden, corrigeerden, kortom de heler reutemeteut en dat in een tijd, waarin een vrije zaterdagmorgen onbekend was. Wel zes uurtjes les en een schep huiswerk voor de maan dag. Nu zal het weer wel een ouder wetse en ongenuanceerde uitlating zijn, maar je vraagt je toch wel af: waarom toen ivel en nu niet? Mis schien nu toch iets meer vrije tijd en in ieder geval meer centjes en geen eigen schoolblad meer voor de „broodnodige" inspraak, die men zo begeert. Voor de ingebouwde moge lijkheid iets van zich af te schrijven, voor een handvol jeugdromantiek, die men kwijt wil in próza en poëzie. Laat ik maar niet naar oorzaken zoeken, maar ditmaal dan met een toch wel acceptabel excuus me geestelijk opwrijven aan de paal der herinnering, toen „Contact" nog bloeide en er elke veertien dagen een compleet nummer op school werd rondgedeeld. En de meisjes en de jongens stonden zich te verdringen om het in ontvangst te nemen. Als er dan tientallen op „het plein" rondliepen, met een opengevouwen „Contact" kreeg men die prik van voldoening. Verrekt, ze lezen het; dat is is lollig! „Contact" is nu bijge zet in het mausoleum pan de tijd. Gelukkig is de (boeiende) historie nog juist vastgelegd in het herden kingsboek, uitgegeven bij gelegen heid van het 100-jarig bestaan vaw de school. Daarin staat het allemaal uitvoerig. Niemand vermoedde toen dat het zo kort nadien echt helemaal voltooid verleden tijd 'zou zijn. Jam mer, maar dat zeiden we al! SCH1EREILANDMAN I l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2