Bemia DE ZIERIKZEESCHE COURANT Onlusten in Polen breidden zich uit tot voormalig Stettin frites-saus nu ook in een flus j Aan onze adverteerders Politie behoedt krakers voor vergissing Alarm op Kaap Kennedy Verplichte pensioensregeling huisartsen Protest tegen uitbreiding van Maasvlakte Franco bij demonstratie NIEUWJAARS WENSEN Aan onze lezers! l 4 - jJ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijtlag 18 december 1970 127ste jaargang Nr. 20795 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 8,95; per maand f 3,per jaar J 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 fl/o B.T.W. In dit nummer: Midden-Schouwen niet pro één gemeente Reeds vele doden en honderden gewonden WARSCHAU, 17-12. Premier Cy rankiewicz van Polen heeft donder dagavond bekendgemaakt, dat by de onlusten der afgelopen drie dagen in Gdansk en andere plaatsen ojtn de Poolse Oostzeckust tientallen mensen om het leven z(jn gekomen en enkele honderden zyn gewond. De Poolse premier verklaarde ver-' der in een radio en televisie-uit zending dat er op leden van de mili tie en op militairen geschoten was. In de loop van de gebeurtenissen van deze week, aldus Cyrankiewicz, waren de ordetroepen gedwongen geweest van hun wapens gebruik te maken. Volgens een nader bericht, zei Cyrankiewicz, dat er een vijftiental doden en enkele honderden gewon den zijn gevallen. De Poolse regeringsleider gaf te kennen dat de onlusten niet beperkt geweest waren tot de zone Gdansk- Gdynia, maar dat zij zich ook voor gedaan hebben in Szecin (het voor malige Stettin). Hij zei voorts dat „vijandige machten" nieuwe haarden van anar chie trachten te scheppen en het De nieuwe elegante flus (geen fles, geen bus) met 500 gram tijdelijk van ƒ1,95 voor 1.65 in 2 In de week van KERSTMIS zal de Zierikzeesche Nieuwsbode verschijnen op maandag 21 december, dinsdag 22 december en donderdag 24 de- cember. Advertenties voor het nummer van 24 december dienen uiterlijk S woensdag 23 december, 's morgens vóór 10.00 uur in ons bezit te zijn. S In de week van OUD- en NIEUWJAAR zal de Zierikzeesche Nieuwsbode verschijnen op maandag 28 december, dinsdag 29 december en donderdag J Z 31 december. Advertenties voor het nummer van 31 december dienen uiterlijk woensdag 30 december 's morgens vóór 10.00 uur in ons bezit Z te zijn. DE DIRECTIE. -■ ren echter niet op de hoogte van het feit, dat een bakkerij het pand on langs heeft gekocht. Buurtbewoners die de krakers de ruiten met stenen hoorden ingooien, waarschuwden de politie. In september was het pand voor de eerste keer gekraakt door een- gorep mensen die er in verband met de ontwikkelingen rond Gerzon een „informatiecentrum voor belazerd winkelpersoneel" wilde vestigen. AMSTERDAM. 17-12. Dc Amster- dames politie heeft circa dertig ka bouters donderdagavond behoed voor dc vergissing een verkeerd pand te kraken. De dertig kabouters waren in de loop van de avond vertrokken uit hte B.B.K.-centrum in de hoofdstad met het plan het leegstaande pand van de firma Van Veen -in de Har tenstraat binnen te dringen. Zij wa- werk in de bedrijven en het leven in Polen pogen te ontwrichten. KEULEN/WARSCHAU, 18-12. Ra- dio-Sczenin heeft donderdagavond blijkens een in Keulen ontvangen uitzending de bevolking van deze stad - het voormalige Stettin - op geroepen de rust en orde te handha ven. Voor de stad werd donderdag avond zonder enige verklaring een uitgaansverbod van kracht. „Werkers van Sczenin, uw huis aan de Oder heeft u met uw eigen handen weer opgebouwd. Uit de puinhopen heeft u fabrieken, een haven en scheepswerven doen ver rijzen. Het is gemakkelijk dit alles te verwoesten, maar het is moeilij ker alles weer op te bouwen", aldus de oproep van radio-Sczenin. In de oproep werd er de nadruk opgelegd, dat rust en orde noodzakelijk zijn voor het welzijn van de bevolking van de stad en voor de rest van Po len. Eerder had het radiostation de ouders en leerkrachten geadviseerd de kinderen van de straat te hou den. De jeugd werd opgeroepen kalm te blijven en niet naar de on ruststokers te luisteren. Het luchtverkeer tussen Sczenin en Warschau is donderdagavond ge staakt. Het telefoon- en telegraaf- verkeer met de stad is verbroken. Volgens in Bonn ontvangen uit zendingen van een radiostation in Sczenin heeft de stad een „grote ramp" getroffen. Veel gebouwen zouden in brand staan. „Onrustzaai ers" en „misdadige elementen" had den deze branden gesticht, aldus deze Poolse radiozender. Zij hadden ook winkels geplunderd. De bevol king wordt herhaaldelijk opgeroe pen zich aan het uitgaansverbod te houden. Elders in dit nummer vindt men een bericht dat - althans te Gdansk - de rust zou zijn weergekeerd. Een deel van dit bericht heeft door het „nieuwe nieuws" over Polen, althans voor een deel zijn waarde verloren. KAA PKENNEDY (Florida), 18^12. De politie heeft donderdagavond het ruimtevaartcentrum op Kaap Ken nedy uitgekamd op zoek naar explo sieven nadat een anoniem telefoon tje was ontvangen dat twee auto's met dynamiet op weg naar het NA SA-centrum waren. V.olgens NASA - functionarissen heeft de federale recherche (F.B.I.) een man aangehouden en wordt naar medeplichtigen gezocht. Chartertoestel naar Oost-Pakistan DEN HAAG, 17-12. Zatcrdagmid- dag om 13.00 uur zal een door het Nederlandse Rode Kruis gecharterd KLM-vrachtvliegtuig met 34.650 molton dekens en één miljoen wa terzuiveringstabletten vertrekken naar Dacca in Oost-Pakistan. Het aantal speciale chartervluch ten van het Rode Kruis ten behoeve van de slachtoffers van cycloon en vloedgolf komt daarmee op vier. Naar de door aardbevingen getei sterde landen Turkije en Peru wer den dit jaar resp. één en twee vlieg tuigen met hulpgoederen gestuurd. De nieuwe dekenzending van het Rode Kruis vindt plaats op verzoek van de hulpteams, die nu overal in het rampgebied zijn. In totaal zal het Nederlandse Rode Kruis zater dag 117.900 dekens ter beschikking van de slachtoffers hebben gesteld. MIDDELBURG. Van LI december IUT0 tot IJ februari 1071, WOrdt in het [?ijksarch>ri ui Zeeland te Middelburg een tentoonstelling gehouden „De Zeen u se Boerderij". Aan de hand van kaarten, oude en nieuwe tekeningen, foto's, mauneltes en archiefstukken geeft de tentoönstelling een indruk van de kenmerkende'ti/pen van boerderijen, zoals die in Zeeland voorkwamen en nog worden gebouwd. Dc foto toont ren oude Schouwse stolp uit het archief van de Z.N., met vele andere op deze tentoonstelling te zien. UTRECHT, 18-12. Als een groep van beoefenaren van een zelfstandig beroep heeft dc landelijke huisartsen vereniging, L.H.V., zichzelf donder dag in Utrecht een verplichte pen- socnrcgeling opgelegd in het kader van het bjj de Tweede Kamer aan hangige wetsontwerp betreffende de verplichte deelname in een beroeps pensioenregeling. Óe L.H.V. heeft zelf een belang rijke bijdrage geleverd- aan het tot stand komen van het wetsontwerp. Op de algemene vergadering stemden slechts vier leden tegen. De overgrote meerderheid van de huis artsen nam het voorstel aan onder voorbehoud, zowel van goedkeuring van de wet door het parlement als van de gelijke behandeling in fis caal opzicht van de premies en pen sioenen uit de verplichte collectieve regelingen, die krachtens deze wet tto stand zullen komen en die, wel ke tot stand komen of zijn gekomen krachtens de bedrijfspensioenfond- senwet. MADRID, 17-12. De Spaanse pre sident generaal Franco heeft don-' derdag het- paleis „Pardo" verlaten om bij het Oosters paleis" getuige te zijn van een betoging van onge veer 100.000 mensen, die hun steun aan de regering-Franco willen be tuigen. Ook de Spaanse prins Don Juan Carlos de Bourbon, die'als op volger van Franco is aangewezen, is bij het „Oosters paleis" naar de de monstratie gaan kijken. HELVOIRT. De 63-jarige J. Scha pendonk is donderdagavond veron geluk! op de Udenhoutsexveg in Hel- voirt. Hij \verd aangereden door een hem tegemoet komende auto. toen hij op de fiets linksaf wilde slaan. DEN HAAG, 17-12. De Stichting „Het Zuid-Hollandse Landschap" is in beginsel tegenstander van iedere uitbreiding van de huidige Maas vlakte, dan wel vestiging van mi lieuvervuilende bedryven hierop. Zij grondt dit op het feit, dat een verder belasting van het Rijnmond gebied uit een -oogpunt van milieu hygiëne (in de ruimste zin van het - woord) ongewenst is. Dit heeft de stichting gezegd naar aanleiding van de „Schets ruimtelijke structuur" van het openbaar lichaam Rijnmond waarin een verdere uitbreiding van de basisindustrieën (1500 ha bruto) in de vergrote Maasvlakte word aanbevolen. Strand' en Duingebied van Voor- ne zijn belangrijke recreatiegebieden voor het gehele IJijnmondgebied en in het bijzonder voor de stadsbewo ners van -Rotterdam. Dit blijkt uit een onderzoek* van de stichting, die op Voorne natuurgebieden van ca. 350 ha beheert. Citroen G.S.: „Auto van liet jaar" AMSTERDAM. 17-12. Technische originaliteit, esthetische vormgeving en tegenwaarde voor het geld. Dit zijn de punten, waarop een jury van 44. vooraanstaande autojournalisten (waarvan 4 uit Nederland) uit 12 lan den hun oordeel baseerden bij hun jaarlijkse verkiezing van de auto van hiet jaar. De titel, zo werd donder dag tijdens een persconferentie be kend gemaakt, ging dit jaar. naar de Citroen G.S., die 223 van de in to taal 660 door de jury toe te kennen punten kreeg toebedeeld. Waarschuwing tegen vervuiling van zeeën ROME, 17-12. Rond 400 ecologen en andere deskundigen hebben don derdag op een conferentie in Rome over dc vervuiling van de zeecn, ge organiseerd door de F.A.O. - dc voedsel- en landbouworganisatie van dc V.N. - aangedrongen op in ternationale aktie op korte termijn om de toenemende vervuiling van dc oceanen te voorkomen en te bestrij den. In een resolutie noemen zy dc on gecontroleerde industrialisatie en andere afvalproduccrcnde aktivitcit dc voornaamste belemmeringen voor het succes van dc maatregelen die eventueel genomen zullen worden om een oplossing te vinden voor het probleem van de vervuiling. Z(j me nen voorts dat de groei van de we reldbevolking de oplossing moeilij ker maakt. Het onderzoek heeft voorts aange toond, dat de belangstelling van de bewoners van de linker-Maasoever voor Voorne aanmerkelijk groter is dan die van de bewoners van de rechter-Maasoever, die tijdens het weekeinde vooral naar de stranden van het Westland trekken. Het aantal strandbezoekers op hel noordelijke deel van Voorne (Oost- voorne) bedroeg in 1969 naar schat ting meer dan 400.000. Evenals vorige jaren bestaat gelegenheid tot het plaatsen van uw nieuwjaarswens in ons nummer dat op donderdag 31 december a.s. zal verschijnen, tegen gereduceerde prijs. Inzending ervan kan geschie den tot en met uiterlijk zater dag 19 december a.s. Dc administratie. In verband met dc kortdurende kostenstijgingen zijn de Neder landse nieuwsbladen genood zaakt. hun prijzen te verhogen. Hiervoor is toestemming verkre gen van de minister van Econo mische Zaken. Met ingang van 1 januari 1971 zijn onze prijzen als volgt vast gesteld: per exemplaar per maand per kwartaal per- jaar 0,25 3,45 10,25 41.— Van abonnees die een machti ging hebben verstrekt tot auto matische periodieke afschrijving van het abonnementsgeld van hun bank- of girorekening, nc- mij wij aan dat zij ermede ak koord gaan dat bij de eerstvol gende- afschrijving dc nieuwe abonnementsprijs wordt aange houden. Dc direktie. LEIDEN. Met het uitspreken van een oratie aanvaardde prof. Sijes enige tijd geleden als eerste buitengewoon leraar de „Cleveringastoel" aan de Leidse universiteit. Prof. dr. B. A. Sijes met Simon Wiesenthal in ge sprek in de Pieterskerk. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's WAT IEQT Of BILT "f: -7, Weinig verandering Verwachting tot zaterdagavond: Op vele plaatsen nevel of mist, maar geen neerslag van betekenis; zwakke tot matige zuidwestelijke wind; wei nig verandering in temperatuur. Voor zondag: Aantal uren zon; 0 tot 4. Min. temperaturen: omstreeks nor maal. Max. temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 19 dec. Zon op 8.44, onder 16.29 Maan op 23,44, onder 12.10 20 dec. Zon op 8.45. onder 16.30 - Maan op onder 12.19 21 dec. Zon op 8.45, onder 16.30 Maan op 0.54, onder 12,29 Laatste kwartier: 20 dec. (22.09). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 19 dec. 7.04 v.m. 19.34 n.m, 20 dec. 7.42 v.m. 20.16 n.m. 21 dec. 8.27 v.m. 21.06 n.m. BROUWERSHAVEN 19 dec. 7.02 v.m. 20 dec. 8.30 v.m. 21 dec. 8.30 v.m. Doodtij: 23 dec. 19.19 n.m. 20.04 n.m. 20.56 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 18-12. Het K.N.M.I. deelt mede: In een zuidwestelijke stroming bereikte donderdagavond zachte en vochtige lucht het westen van ons land en vloeide in de daaropvolgen de nacht langzaam over het land uit. Dit ging op uitgebreide schaal ge paaid met vorming van mist, waar bij de temperaturen niet meer onder het vriespunt kwamen. Het rustige weer van vandaag werd veroorzaakt door een gebied van hoge barometer standen boven Frankrijk met een uitloper over ons land en de noord- zee in de richting van Scandinavië. Op dc oceaan trekt een depressie via IJsland naar de Noordelijke IJs zee. Deze depressie zal het hoge- drukgebied boven tnidden-Europa nauu'elijks 'aantasten, waardoor ook het komende etmaal op rustig weer zal mogen worden gerekend. In dé aanwezige vochtige lucht zal veel mist voorkomen. 1 I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1