CB.T.B.-ledenvergadering te Goes De ziekenfondsen en de abortus Weer rustig na onlusten in stad Gdansk Wat biedt de BEELDBUIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 18 december 1970 Nr. 20795 Z1EKIK.ZEE, 17-12. Woensdag jl. werd te Goes de jaarlijkse leden vergadering gehouden van de C.B. T.B. West Nederland, sektie Zuid. In deze vergadering werd door de voorzitter de heer Z. J. de Jager een uitvoerige toespraak gehouden waarin nader werd ingegaan oj de indringende vragen waarvoor de landbouw zich vandaarg de dag ge steld ziet en gewezen werd op de ernstige gevolgen van de voortgaan de inflatie. Utrecht nam verkeer*»- televisie in gebruik UTRESHT, 17-12. Door enkele toetsen op een bedieningspaneel in te drukken heeft Utrechts burgemees ter II. G. I. baron van Tuyll van Se- rooskerken op het hoofdbureau van politie de verkeerstelcvisic officieel in werking gesteld. Utrecht werd daarmee nu Eind hoven de tweede stad in Nederland, waar televisie-observatie ten behoe ve van de verkeersgeleiding op grote schaal worden toegepast. Het verkeer in de Utrechtse bin nenstad wordt - vooropig nog alleen tijdens de spitsuren - geobserveerd door vijf camera's, die op hoge pun ten in de stad zijn opgesteld. Door dat de lens een grote lichtsterkte heeft gegeven de camera's ook 's nachts bij normale straatverlichting zeer duidelijke beelden. Daar de ca mera's aan weer en wind zijn bloot gesteld zijn ze voor zien van een ruitenwisser, die door de waarne mer op het hoofdbureau in werking kan worden gesteld. UTRECHT, 17-12. Hel gemeen schappelijk overleg van ziekenfonds organisaties heeft besloten, de Zie kenfondsraad de vraag voor te leg gen of de kosten van ziekenhuisver- pleging en specialistische hulp bij abortus provocatus ten laste van de ziekenfondsverzekering kunnen wor den gebracht. De ziekenfondsen vin den dc bestaande voorschriften op dit punt niet duidelijk en daarom achten ze het gewenst dat de zieken fondsraad duidelijke richtlijnen aan de fondsen geeft. Meteen plaat vindt iedereen z'n draai Een proces dat van alle achter ons liggende jaren in 1970 een diepte punt heeft bereikt van 6 a 7 procent aldus de heer De Jager, die in dit verband o.a. constateerde dat de overheid bijzonder weinig effectief is in de beteugeling van de inflatiespi- raal. „Het benauwende is dat de landbouwondernemer mede daar door geconfronteerd wordt met een stuk kostenstijging waarhij nauwe lijks wat aan kan doen en die hem niet in de schoenen geschoven kan worden. Deze kostenontwikkeling gekoppeld aan het al vele jaren vas te prijsniveau van onze produkten verklaren een groot deel vari de op tredende spanningen". De heer De Jager zei verder: „Wat dan de deur helemaal dicht doet voor velen is het ontbreken van een werkelijke visie, van een duidelijk de richting aangeven waar het naar toegaat in de land- en tuinbouw. Er wordt over de problemen zo pntzag- lijk veel getheoretiseerd en gefiloso feerd maar een radikale aanpak blijft uit. Iedereen ook in de E.E.G. dueait als een kat om de hete brij en verschuift de moeilijkheden naar morgen". Kort en bondig stelde de heer De Jager: de E.E.G.-minister raad vertoont al jaren een niet te aanvaarden steriliteit, wanneer het aankomt op het nemen van initiatie ven of beslisingen. „Als dan onze minister vxan landbouw in zijn me morie van toelichting vaststelt aan de hand van hem ter beschikking staande cijfers, dat de ontwikkeling van het agrarisch inkomen vanaf 1960 nog vrij gunstig is geweest, bpn ik zo vrij daar enkele grote vraagte kens bij te plaatsen. De praktijk be oordeelt de situatie heel wat min der gunstig". De heer Dc Jager meende verder dat de cijfers die de minister han teert geen doorsnee-beeld geven van b.v. dc situatie in het Zuid-Westen, maar gebaseerd zyn op een aantal bedrijven van een bepaalde grootte klasse. „Wc willen niet bestrijden, dat dc cijfers voor het doel waar voor ze geproduceerd zijn,juist zijn. Ons grote bezwaar is, dat ze nu on genuanceerd worden gehanteerd en daarmee een volkomen misleidend totaalbeeld geven va nde inkomens situatie in het Zuid-Westen van het land". VRIES. De 52-jarige arbeider J. Ellens uit Zuidlaren is in Vries bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij wilde met zijn'brom fiets aan de hand de Rijksweg over steken en werd aangereden door een trekker met oplegger. De heer Ellens was op slag dood. WOERDEN. De 8-jarige Caroline Ruijs is in haar woonplaats Woer den na schooltijd met haar fietsje tegen een vrachtauto gereden, waar na zij is gevallen en onder de ach- térwielen terecht is gekomen. Het meisje was op slag dood. WARSCHAU/HAMBURG, 17-12. Na de bloedige botsingen tussen de monstranten en militie's in de Pool se stad Gdansk dc rust blijkbaar hersteld. Radio Warschau berichtte donderdagmorgen dat het leven in de stad aan de Oostzee weer volko men normaal verloopt. In de sectoren van het vervoer en c!e handel is de arbeid hervat. Uit gezonderd enkele zwartgeblakerde muren en gebroken ruiten hebben de straten weer hun normaal aan zien gekregen. De officiële cijfers van de incidenten van maandag en dinsdag spreken van zes doden en vele tientallen gewonden, van wie enkelen ernstig. In niet bevestigde berichten is melding gemaakt van meer dan 150 gewonden. Uit de berichtgeving van Poolse pers- en radio-instellingen wordt vernomen dat momenteel in het ge hele land partijbijeenkomsten, zowel op regionaal als provinciaal niveau, plaatsvinden. Men houdt er zich voornamelijk bezig met economische vraagstukken, met het komende vijf jarenplan, met de voorbereidingen van de economische doelstellingen in het komende jaar en met de on langs gehouden plenaire zitting van het centrale comité. ROME. Onze landgenote mej. Adema, researchmedewerkster van de ctfclc- deling biologie van het centraal laboratorium van hel T.N.O. tc Delft, tijdens haar toespraak, gedurende het technische congres van de wereldvnedBélnr- ganisatie met betrekking tol de waterverontreiniging. Advertentie Ben platenbon is altijd raak 15.- T.5O IO.- 15.- «O.- 25.- ZATERDAG 19 DECEMBER. NED. I. In het zaterdagprogramma van de kinderen door de E.Oop nieuw voorbereidingen voor het kerstfeest. De rubriek Een dagje ouder" is ook aanwezig waarin o.m. recepten, gymnastiekles en het ma -ken van kerstkaarten. Hierna tot besluit van het kinderprogramma Bananasplits met dolle avonturen. Het avondprogramma vermeldt: Woefs en Lamaars, Journaal en tot het journaal en weeroverzicht van acht uur weer een dolle show rond Lucie Ball. Lucie neemt het niet langer. Ze gaat in staking tot haar looneisen zijn ingewilligd. Harry sluit een levensverzekering op haar af, by haar overlijden uit te betalen aan hemzelf. Lucie vertrouwt hem daarna voor geen cent meer. Aan sluitend aan het journaal Een van de acht, van Mies Bouwman. Naast de gebruikelijke kandidaten ontvangt ze enige opmerkelijke gasten waar onder Willeke Alberti. Bovendien komt uit Portugal de bekende fado KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De Tweede Kamer is van oordeel dat de Chinese Volks republiek de Chinese zetel in de Verenigde Naties dient te bezetten. ROTTERDAM. De Stichting Sa menwerkende Rotterdamse Zieken fondsen en de plaatselijke huisart senverenigingen hebben gezamen lijk een beroep gedaan op de ge meente Rotterdam financiële steun te verlenen aan de oprichting van tien groepspraktijken voor huisart sen. DEN HAAG. Zweden en Neder land werken op talrijke gebieden vruchtbaar samen, in het bijzonder in de Ver. Naties en gespecialiseerde instellingen, op het terrein van ont wapening en in de raad van Europa, aldus heeft de Zweedse minister van buitenlandse zaken, Torsten Nilsson, verklaard aan het diner dat de Ne derlandse regering hem in Den Haag heeft aangeboden. DEN HAAG. Het Tweede Kamer lid mevr. Padt-Jansen (P.v.d.A.) heeft aan de minister van justitie een reeks vragen gesteld n.a.v. het overlijden van de Amerikaan Tho mas Legaz in het Huis van,Bewaring in Haarlem. DEN HELDER. Op de Noordzee is het stoffelijk overschot gevonden van de schipper van de Texelse vis sersboot „De tijd zal het leren", de 27-jarige G. A. van der Star. MARKELO. Bij het oversteken van de onverlichte Rijssenseweg te Markelo is de 73-jarige H. Knopers uit Diepenheim aangereden door een auto. Hij overleed ter plaatse. AMSTERDAM. Minister dr. M. G. M. Klompé (C.R.M.) heeft in Am sterdam de eerste varende jeugdbi bliotheek in Nederland officieel ge opend. De doopplechtigheid verliep niet geheel vlekkeloos, want de fles spat'te pas na de derde poging van de minister op de scheepswanden uit een. HAARLEM. Conforni de eis van de officier van justitie heeft de rechtbank in Haarlem donderdag morgen de 55-jarige advocaat mr. J. V. uit Heemstede wegens verduiste ring van 15.000 gulden tot een voor waardelijke gevangenistraf van zes maanden veroordeeld. UTRECHT. D e Ziekenfondsraad heeft besloten, de- richtlijnen voor de beoordeling van aanvragen voor plastisch-chrurgische behandelingen te verruiTnen. De raad overwoog daarbij, dat afwijkingen in het uit- terlijk die door de één worden aan vaard als min of meer normaal, dooi de ander als abnormaal kunnen worden ervaren. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zuidhorn: H. J. Bos, Wognum; te Kollum: C. J. Baart, Raamsdonkveer. Aangenomen naar Kruiningen: H. Bossenbroek, Bussum. Bedankt voor Dordrecht (toez.): C. den Boer, Zeist; voor Soest (geeste lijk verzorger „Zonnegloren"): H. W. Colstee, Zuidlaren; voor Dintel- oord: A. van Brummelen, Hierden. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Rotterdam- Kralingen: P. Melse, Boechout (Bel gië); de benoeming tot docent gods dienstonderwijs bij de christelijke scholengemeenschap te Assen: H. J. van Oostrum, missionair predikant, Waingapoe (Soemba); naar Dronten: D. W. Dondorp, Voorthuizen, die bedankte voor Hoogezand cn Enk huizen. Beroepen le Harderwijk: D. Klop penburg, Drachten; te Waarder: A. C. Langendijk, Scheemda. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Daarlerveen: G. A. Jansen, Loppersum en Wes- teremden. - Christelijk Gereformeerde Kerken Bedankt voor Papendrechf: J. van Amstcl, Middelburg; voor Droge- ham: A. W. Drechsler. 's-Gravenha- ge-Zuid. zangeres Amalia Rodriguez. In de Engelse serie De wereld van Somer set Maugham, krijgen we een bewer king te zien van het verhaal de Deugdzaamheid. Het is een drie hoeksverhouding die zich afspeelt in het oude kolonialisme. Hoofdperso nen zijn een jonge knappe man die in Malakka heeft gewerkt en een echtpaar. De man daarvan is een stuk ouder dan zijn echtgenote. Zij heeft een pretige verhouding met de jonge man die haar later weer ont moet. Er ontstaat een warme ver houding die later uitloopt op een verzoek van de jongen aan haar om er samen tussen uit te knijpen naar Malakka. Het vrouwtje blijft echter haar man trouw, zo deugdzaam is ze. Hierna rest nog de aktualiteilenru- briek Achter het nieuws en het laat ste bulletin van de journaaldienst. NED. II. Na de Woefs en de La maars komt ook op het tweede net de E.O. aan bod. Medewerkers, zijn o.a. het Radio Philharmonisch Or kest en Arie Pronk had de leiding van het concert „Rotterdam zingK, Na het journaal gaan we verder met de serie „Zo vader zo zoon". De ju ry moet uitvinden welke vader bij de zoon hoort, iets wat nog niet eens altijd meevalt. In de Amerikaanse serie De regels van het spel, een af levering getiteld „De medeplichtige" Dan Farrel en zijn vrienden krijgen met een merkwaardige zaak te doen. Een gevangene is ontsnapt. Hij is een uitermate deskundig kraker en een bendelider heeft hem bij zijn ont snapping geholpen. Farrel krijgt de indruk dat hij met geweld uit de ge vangenis is gehaald, omdat men van zijn diensten gebruik wilde maken. Daarna is hij dubbel in hem geïnte resseerd. Veertig minuten zijn dan uitgetrokken voor het programma Aktie. De schijnwerper wordt gericht op de nieuwe woonwijk Ommoord.in Rotterdam-Noord. Hoe is de samen werking van de kerk in deze ge meenschap en hoe zijn andere sa- menwerkïngen. In deze reportage zullen deze vragen worden beant- Advertentie Een platenbon is altijd raak f 5,- 7,50 IO,-15,- 20,- 25,- woord. Tot slot van de avond tien minuten samenzang in de Grote Kerk te Zwolle. ZATERDAG 19 DECEMBER. NED. I: 15.30 Kerstvoorbereidin gen; 16.00 Journaal; 16.02 Dagje ouder; 17.00 Banana splits; 18.45 Woefs en Lamaars; 1S.55 Journaal; 19.04 Lucie Ball; 19.30 Koning Klant 20.00 Journaal; 20.20 Een van de acht22.00 De wereld van W. So merset Maugham; 22.50 Achter het nieuws; 23.15 Journaal. NED. II: 18.45 Woefs en Lamaars; 18.55 Journaal; 19.04 Rotterdam zingt 20.00 Journaal20.20 Zo vader, zo zoon; 20.45 De medeplichtige (film); 22.00 Aktie Ommoord; 22.40 Zater dagavondzang; 22.50 Journaal. ZONDAG '20 DECEMBER. NED. I. Voorafgaand aan de vaste zondagmiddagrubrieken een nieuwe cursus van de Teleac, nl. Eerste hulp bij ongelukken. Dan het nieuws, weekjournaal, verkeersinformatie en een aflevering van The Borderers. Gravin moet een mooie juf bevrij den die uitgehuwelijkt dreigt te wor den. Wel een leuke opdracht. Open baar Kunstbezit besteedt haar tijd aan de tentoonstelling 50 x 50. Dan kunnen we gedurende vijftig minu ten beelden zien van volleybalwed strijden tussen Nederland en België. Het avondprogramma begint met de Woefs en de Lamaars, gevolgd door Woord voor woord, en Zingend ge loven. Om half acht een programma rond Beethoven. Het Radio Philhar monisch Orkest brengt het Piano concert no. 1 in C groot opus 15. Willem Duys zal de pianist Andor Foldès inleiden. Aansluitend op hel tweede journaal twee afleveringen van Lijmen van Willem Elsschot, die vopraf worden gegajan door tien mi nuten Jan Brusse uit Parijs. De we duwe Lauwereyssen is voor de bijl gegaan, maar ze slikt haar neder laag op een vreemde manier. Laar mans die nu het wereldtijdschrift op zijn eigen manier leidt, kan niet goed hooghartig tegen haar optreden. Boormans krijgt spijt en tracht zijn fout nog goed te maken. De wedu we voelt er niets voor en wenst ook geen cent van hem aan te nemen wat hij ook probeert. De kunstru briek Een oog in een hand van Pier re Janssen en Leen Timp wordt ge volgd door vijf minuten liederen in kerstsfeer met o.a. het Utrechts By- Een oude foto uit Bruinisse. - Het postkantoor en omgeving in de der tiger jaren. Advertentie Een platenbon is altijd raak f5,-7,50 10,-15,-20.-25,- zantijns koor. Tot slot van het zon dagavondprogramma een uitzending van Morele Herbewapening die ge wijd is aan de vraag of de huidige dosering drugs en se.v, die men te genwoordig toegediend krijgt, geen gevaar voor de maatschappij ople vert. NED. 11. Na de Woefs en de La maars een nieuw avontuur van de serie Fabian, waarin de toverkunsten van Mammelies per ongeluk worden overgedragen op het zoontje van Da vid en Melle die de pop Knudde heeft gevonden. Gelukkig stuurt de knaap Knudde naar Mammelies te rug. Isabeau zit nog steeds vast. Twee afleveringen van Studio Sport worden gescheiden door Panoramiek en een gek verhaal in de serie Dub beldekkers. Stan krijgt moeilijkhe den met de liefde, omdat zijn liefje ruzie krijgt met haar hospita en hij haar niet in de kou tail laten zitten. Hierna is het tijd voor Kort Geding. De vraag die ter discussie wordt ge steld is reclame dient primair de belangen van de producen ten gaat daardoor vaak ten koste van de con sument. ZONDAG 20 DECEMBER. NED. I: 15.00 Journaal; 15.02 Weekjournaal; 15.25 The Borderers; 16.15 Openbaar Kunstbezit; 16.30 Volleybal; 18.55 Woefs en Lamaars: 19.00 Woord voor woord; 19.05 Zin gend geloven; 19.30 Andor Foldès speelt Beethoven; 20.20 Journaal 20.25 Jan Brusse, Parijs; 20.35 Lij men; 22.15 Een oog in een hand; 22.40 Kerstliederen; 22.45 Drugs, sex en de maatschappij22.55 Journaal. NED. II:- 18.55 De Woefs en de La maars; 19.00 Journaal1.9.05 Fabian; 19.30 Studio Sport; 20.20 Panoramiek 20.45 De Dubbeldekkers; 21.10 Studio Sport; 21.35 Kort Geding; 22.35 Jour naal. FEUILLETON Voorzichtig naar zijn woorden zoe kend, antwoordde Evert: „Die man staat natuurlijk goed bekend, al is hij bij geen enkele kerk aangesloten. Persoonlijk ken ik hem nauwelijks, want bij mijn weten ben ik nog maar één keer tijdens een vergadering bij hem geweest. En op straat heb ik hem een paar keer ontmoet. In de raad - hij heeft voor de VVD zitting - weet hij zijn mond wel te roeren, maar omdat hij als éénling er zit. kan hij natuurlijk weinig bereiken. Veel kan ik je dus niet over die man vertellen". „Hij beheert met zijn moeder het hotel", ging de vrouw verder, „maar zijn moedei- wil naar een bejaarden tehuis en al heeft hij wel betrouw baar personeel, hij wil graag een vrouw in huis". Het was Dinie, die de rechtstreek se vraag durfde te stellen. „Houd je van hem? Tenslotte is een huwelijk een kontrak! voor de rest van je le ven". De vrouw stak weer een sigaret op. „Dat is juist het probleem. Ik mag hem wel. Bijzonder graag zelfs, maar het is heel anders als inder tijd met Bert. Toen was ik dolver liefd. Maatschappelijk bezien doe ik waarschijnlijk wel een goed huwe lijk. Hij heeft me precies verteld, wat hij allemaal bezit. In vertrouwen natuurlijk. En dat is heel wat. Ik zal beslist een onbezorgd leven hebben met Pim. Maar er is nog iets. Mis schien is hot voor Evelien ook beter als ik hertrouw, omdat Evelien uit stekend met hem overweg kan. niet Evelien?" Het meisje knikte enkele malen. ..O ja. En ik vind het hier wei fijn in Dalewoüd. In dc stad werk ik op kantoor, maar als mam met hem trouwt, kan ik misschien ook in het hotel helpen en dat lijkt me fantas tisch". Evert besloat: „tk zal eens naar hem informeren. Heel discreet. Laten we afspreken, dat ik je met een week of zo schrijf. Goed?" De vrouw keek hem dankbaar aan. „Fijn, Evert. Ik wist niet, tot wie ik me wenden moest. Evelien zei: Waarom ga je niet naar meneer Ves- wijk, die onderwijzer, waar we van de zomer waren. En zodoende zijn we hier". „Goed. Ik zal naar hem informeren en dan hoor je nog van me". Maar tot Evert's verontrusting was het oordeel over de hotelhouder in het dorp niet 'onverdeeld gunstig. In tegendeel. Van Bragen, het hoofd, tot wie Evert zich in eerste instantie wendde, zei: „Ik kan je weinig over die man vertellen, Evert, hoewel ik hem al jaren ken. Zijn moeder is ronduit gezegd een kreng. Valt dood op een cent. In feite is het hotel van haar. maar ik heb vernomen, dat ze er uit wil en als ToIIebrink in zijn eentje het gaat beheren, moet jc maar afwachten, wat er van terecht komt. In de raad is hij het enfant terrible, gooit op alle slakken zout. maar men neemt hem al lang niet meer serieus. In hel verleden heeft hij wel eens wat gehad met een ka mermeisje. Dat schijnt zijn moeder met geld gladgestreken te hebben. In ieder geval was het kind meteen verdwenen en niemand heeft ooit meer wat van haar gehoord. En de laatste tijd reist hij nog al eens naai de stad. Wie weet. wat hij daar heeft zitten. Té hooi en tc gras informeerde Evert ook nog bij enkele winkeliers, die hij wat beter kende, doordat hun kinderen bij hem in de klas zaten, maar veel wijzer werd hij er niet DOOR GERRIT FRANSSEN van. Eén ding was hem wel duide lijk: de meerderheid van Dalewoud was bevooroordeeld, omdat ToIIe brink buitenkerkelijk was. En bui tenkerkelijken werden in deze con treien nog als „heidenen" gedood verfd. Of het al of niet waar was van dat kamermeisje, kon hij niet controle ren. Ik kan moeilijk naar zijn moe der gaan en vragen, wal hij inder tijd heeft uitgehaald. En zelfs als het waar is.... menigeen haalt in zijn jonge jaren wel eens iets uit. wat niet helemaal door de beugel kan. Moeten we hem dan maar meteen veroordelen? Na het verstrijken van dc week schreef Evert een briefje, waarin hij zich zoveel mogelijk op de vlakte hield. Gaat het later mis, dan zal ze mij in elk geval niets kunnen ver wijten. In het voorjaar trouwden Pim ToI Iebrink en Alie Stavenisse in de woonplaats van de bruid. Evert en Dinie waren uitgenodigd en Evert nam een vrije dag van de school, zo dat hij het huwelijk kon bijwonen. Hoewel Alie al bijna veertig was. zag ze er op haar huwelijksdag uit als een stralende, jonge bruid. Evert moest toegeven, dat ToIIebrink een knappe vrouw in zijn huis kreeg. Hoewel de knapste van allen onte genzeggelijk de dochter was. Als die in Dalewoud kwam wonen, kon dat nog wel eens moeilijkheden geven. Dalewoud zelf nam het bericht, dat ToIIebrink getrouwd was niet een knappe weduwe, die een nog veel knappere dochter bezat, met weinig interesse op. Eentje uit de stad. con cludeerden dc Dalcwoudse vrouwen, dus veel bijzonders zal het wel niet zijn. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 9