Sfeervolle kerstviering afd. Schouwen Plattelandsvrouwenbond Aantasting gevreesd van Brabants recreatiegebied „Stick er niet in Brief van ontvoerde Westduitse consul Hoog kwalitatieve produkten tegen laagst mogelijke prijs ARAM EN HET GEHEIM VAN DE GESLOTEN DEUR „Glaasje op ZIERIKZEE, 15-12. Aan de sfeer vol versierde tafels met kerststuk jes en kaarsen vierden de leden van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen afdeling Schouwen dinsdag avond in het hervormd verenigings gebouw hun kerstavond. Allereerst richtte de presidente mevrouw D. Gast-van Dijk een wel komswoord tot de talrijk opgekomen dames in het speciaal tot het koor van de Plattelandsvrouwen en de heer en mevrouw F. van Hinlopen- Nanninga die een groot deel van de avond verzorgden. In haar toespraak zei de presidente te beseffen, welk een voorrecht het is nog zo rustig als vrouwenvereniging bijeen te kunnen komen terwijl op de hele wereld oorlog en ellende heerst. Hierna ver tolkte het koor o.l.v. mevrouw M. Coumou-Groenendijk en aan de pia no begeleid door mevrouw A. Coer- des-Meinsma op een zeer zuivere en sfeervolle wijze de kerstliederen „Nu syt wellecome"; „Bij mijne schapen hield ik de wacht"; „Daar stond een ster te gloren" en „La vierge a la crèche". Vervolgens kwamen de heer en mevrouw Van Hinlopen uit Haarlem aan het woord. Zij hebben vele rei zen gemaakt, o.a. diverse keren Is raël bezocht. Op deze reizen maak ten zij vele dia's, kochten grammo foonplaten met muziek uit betref fende landen en maakten historische en culturele studies van de landen die zij bezochten. Het onderwerp van deze avond was de reis van Na zareth naar Bethlehem die destijds Josef en Maria maakten. Ook de heer en mevrouw Van Hinlopen zijn deze route gevolgd en maakten er vele dia's van zodat deze avond de aanwezigen als het ware de reis meemaakten. In het gedeelte voor de pauze werd de tijd vanaf Abraham tot de geboorte van Christus getoond met behulp van dia's veelal gemaakt van reliëfs op de deuren van de Dom van Pisa die en de beroemde mozaï- ken in het Byzanthijns kerkje van Daphne bij Athene. Tijdens de pauze werd er warme wijn geserveerd en diverse hartige hapjes. Kenmerkend voor de lezing was DODELIJKE ONGELUKKEN APELDOORN. Op het kruispunt Deventerstraat-Molenstraat in Apel doorn is het twaalfjarig meisje E. L. Koning uit Apeldoorn verongelukt. Het kind werd bij het oversteken ge schept door een trekker met opleg ger, bestuurd door de 22-jarige H. P. uit Nijverdal. BREDA. De 37-jarige veehande laar W. Timmermans uit Ulvenhout is bij een verkeersongeluk op een kruising in Breda om het leven ge komen. Hij werd met zijn personen auto door een vrachtauto die door het rode verkeerslicht was gereden, gegrepen. Hij was op slag dood. Het verkeer moest drie kwartier wor den omgeleid. SASSENHEIM. De 33-jarige heer W. W. Steenwijk uit Den Haag is bij een verkeersongeval op rijksweg 44 in de gemeente Sassenheim om het leven gekomen. Hij sloeg met zijn personenauto over de kop toen hij plotseling moest remmen, werd uit de auto geslingérd en was vrijwel op slag dood. EDE. Bij een verkeersongeluk op de vluchtstrook van rijksweg 12 on der Ede is in de nacht de 41-jarige heer A. A. van der Meijder uit Maarssen om het leven gekomen. De man zat als bijrijder in een tankauto, die een op de vluchtstrook gepar keerde trekker met oplegger aanreed. DEN HAAG. Woensdagochtend heeft mevrouw Jo Manders op pa leis Soestdyk het eerste exemplaar van het door haar geschreven ge denkboek „De lach uit leed geboren" aan koniging Juliana aangeboden. Het boek samengesteld uit verhalen van geïnterneerden in Japanse vrou wenkampen in het voormalige Ne derlands Oost-Indië. Scheepvaartberichten Abida, 25-12 Panamakanaal. Acmaea, 15-12 te Kopenhagen. Atys, 15-12 155 m. w.z.w. Karachi. Camitia, 23-12 te Curagao verwacht. Diloma, 16-12 van Singapore naar Mena Al Ahmadi. Kara, 16-12 aank. Milfordhaven. dat geschiedenis en heden elkaar op een boeiende wijze afwisselden. Na de pauze werd de reis van Na- ervoor zagen we beelden van profe ten die lang geleden de komst van de Messias aankondigden. Het geheel werd afgewisseld door sprekende teksten, gedichten en muziek, die bestond uit Israëlische, Byzanthijnse en kerstmuziek. Tot slot van deze sfeervolle en interessante lezing werden dia's van een zonsondergang in Israël getoond waarbij de gram mofoonplaat van Mahalia Jackson werd gedraaid, waarop zij een een voudige maar ontroerende manier haar vertolking geeft van „Silem night, holy night." Tot slot van de avond sprak de presidente dankwoorden namens alle dames aan de heer en mevrouw Van Hinlopen voor de prachtige le zing en liet deze dank vergezeld gaan van 'n presentje. Ook ging haar dank naar het koor en niet te ver geten de kerkstcommissie die de zaal zo sfeervol versierd had. Nadat ge zamenlijk het „Ere zij God" was ge zongen bleef men nog een poosje bij een bij een kop koffie MIDDELBURG, 15-12. Drs. W. L. A. Lockefeer, lid van de Eerste Ka mer voor de K.V.P., heeft als Zeeuws statenlid t\jdens de Provinciale Be grotingsvergadering zijn afkeuring uitgesproken over de vooral uit Zee land gepropageerde middenroute als belangrijkste noord-zuid-transport£^s die o.a. door het Brabantse recrea tiegebied zou moeten gaan lopen. De Amsterdamse haven AMSTERDAM, 16-12. De toekomst van de Amsterdamse havenagglo meratie kan met optimisme tegemoet worden gezien mits de aanleg van een buitenhaven, de ojitwikkèling van een slagvaardig marketingbeleid en een versnelde zeehavenindustria lisatie worden verwezenlijkt. Dit is een van de Belangrijkste conclusies van een rapport, dat het internatio nale adviesbureau Inbucon in Lon den over de economische betekenis van de havengebieden van Amster dam en Noordzeekanaal heeft opge steld. De studie werd verricht in op dracht van de gemeente, de Scheep vaartvereniging Noord en de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam. De Inbucon heeft grote ervaring in havenstudies over de gehele wereld. DEN HAAG, 16-12. Een voorlich tingscampagne inzake het gebruik misbruikvan drugs, waarvan tie kosten ongeveer een miljoen gulden zullen bedragen, is de nieujvste ac tiviteit van de Volksbond tegen Drankmisbruik. Deze bond gaat zich via de ouders van de leerlingen, en tot de leerlingen zelf richten. Zij allen zuilen de folder „Stick er niet in" ontvangen. In de folder, met kleurenfoto's, wordt uiteengezet welke verdovende middelen er bestaan en wat de ge volgen zijn van het gebruik. Ook wordt gewezen op de oorzaak van het gebruik van drugs: vereenza ming. Hij achtte een dergelijke weg fa taal voor dat groene hart. Deze mid denroute zou een uitgesproken re creatiekarakter moeten hebben, zo dat het noord-zuid-transport langs de Zoomweg zou kunnen lopen. Doordat de door de Raad van Advies voor ruimtelijke ordening goedge keurde middenroute-gedachte niet overeenstemt met het Zeeland, redu ceert zij ze de Zeelandbrug tot en kel en toeristische bezienswaardig heid. De heer Lockefeer stelde aan G.S. de vraag hoe, als verwacht wordt dat een deel der bouwkosten van de Zeelandburg bij het gereed komen van de weg over de dam dooi de Oosterschelde, niet zal zijn afge schreven, het college dan denkt te handelen in het licht van de nieuwe concurentiegevoelige situatie die dan ontstaat, - vooral ook al omdat G.S. in de begroting van 1971 (even als in voorafgaande jaren het geval is geweest) een totale uitgave van 1.750.000 guldens wegens uitkering aan de N.V. Provinciale Brugmaat- schappij hebben opgenomen. Daar komt dan nog bij, dat de waarde van deze brug voor de provincie een der gelijk bedrag niet rechtvaardigt, al dus drs. Lockefeer. SPORT MICROKORFBAL WION-DFS 6-3 Tegen het technisch beter, maar toch zeker niet imponerende W'ION, leed DFS dindsdagavond te Rotter dam een 6-3 nederlaag in de 3e klas C van de landelijke microkorfbal- competitie. DFS had de pech dat het in deze wedstrijd zonder mevr. Da- lebout-Mellema moest aantreden. De Schouwenaren, die klaarblijkelijk de reis in de benen hadden, hadden het in de eerste helft bijzonder moeilijk daar zij niet „in hun spel" konden komen. WION wist hier goed van te profiteren. Bij het afsluiten van de le helft met een 4-0 voorsprong, zag het er naar uit dat er geen vuiltje meer aan de lucht was. Bij de stand 3-0 had Peter Tangeman voor DFS nog een straf worp onbenut gelaten. Waar eigenlijk niemand meer in ge loofde gebeurde na de hervatting. Er kwam een volledig herboven DFS binnen de lijnen, dat er zelfs in slaagde de zege van de thuisclub in gevaar te brengen. Uit een goed op gezette aanval bracht Joop Hanse de achterstand terug tot 4-1. Deze tref fer betekende voor de Zeeuwen een belangrijke stimulans opi door te gaan. Men slaagde er in zich meer dere kansen te scheppen uit een waarvan Jan van Nieuwenhuize de stand op 4-2 bracht. Ook na de vak verwisseling bleef DFS doorgaan. Wim van Dienst wist de achterstand zelfs tot 4-3 te reduceren. Toen de gelijkmaker binnen hun bereik lag bleek, dat de zwrae krachtsinspan ning om terug te komen net iets te veel van de krachten van de DFSers had gevergd. Ondanks het feit dat zij moedig bleven volhou'den konden zij niet voorkomen dat WION met twee treffers de zege definitief veilig wist te stellen. DEN HAAG. De minister van landbouw en visserij, ir. P. J. Lardi- nois, heeft op verzoek van het Land bouwschap thans definitief besloten aan de fruittelers een verhoogde bij drage te verlenen in de kosten van dekking van de risico's van hagel- schade in het jaar 1970. ST. JEAN DE LUZ, 16-12. De ont voerde Westduitse consul in San Se bastian, Eugen Beihl, heeft in een brief aan zyn broer Karl van 12 de cember verklaard dat hij maar wei nig hoop heeft het daglicht nog eens te zien en dat hij zich zorgen maakt over zijn vrouw en dochter. Dit heeft de Westduitse televisieverslaggever, Albert Gaum, woensdag in het Fran se stadje St. Jean de Luz, tegen ver slaggevers gezegd. Baum had de brief doorgestuurd aan Karl Beilh die in Asperg bij Stuttgart woont. Hoe hij er aan was gekomen wilde hij niet zeggen. Wel had hij de brief laten zien aan de echtgenote, van de consul die het handschriff herkend had als dat van haar man. De ontvoerde consul zegt in zijn brief, althans volgens de Franse ver taling die Baum gaf, dat zijn gezond- Voorzitter A. M. Geluk op Cebeco-vergaclering: AMSTERDAM, 17-12. In l&esteu- ropa moeten we voor de toekomst nu eenmaal rekening houden met een agrarische produktie die in het alge meen eerder een te veel dan een te weinig laat zien. In zo'n situatie is de enige mogelijkheid voor boer en tuinder in Nederland, hoog kwalita tieve produkten te produceren te gen de laagst mogelijke pr\js. Daar moet alle inspanning van boer en coöperatie op gericht zyn. Aldus de heer A. M. Geluk uit Noordgouwe, voorzitter van de agra rische topcoöperatie Cebeco, in de donderdag in Amsterdam gehouden algemene vergadering. De heer Geluk vond het heel be grijpelijk dat de boer voor zijn pro dukten een hoge prijs verlangt. Maal laat men niet vergeten dat bij hoge re prijzen ook de concurrent gemak kelijker in het zadel komt. De agra rische |Uitvoer bedraagt ongeveer 25 procent van de Nederlandse totale uitvoer. Het handhaven van die agrarische uitvoer is voor onze land bouw in zijn geheel een levensbelang en het zal vanzelfsprekend beter lukken als we tegen een lage prijs exporteren dan tegen een hoge. Engelsen en Denen De Nederlandse boeren zullen straks hun Engelse en Deense colle ga's op hun weg ontmoeten en kun nen ook van hen op dit gebied wel iets leren. Men zal dus verder moeten gaan met de pogingen, enerzyds de kosten zo veel mogelyk te drukken, ander zijds zo efficiënt mogelijk een goed produkt af te leveren. Op velerlei gebied is Cebeco, mede via zijn deelnemingen of in samen werking met anderen, hiermee al bezig. Enige toekomstige projecten zouden volgens de voorzitter kunnen zijn: gezamenlijke studie om de mengvoederfabricage en -distributie landelijk op de meest verantwoorde wijze te doen geschieden; gezamen lijk beraad over doelmatige aanpak van de zaaizaadvoorziening; ontwik- 72. Terwijl zij voorzichtig verder reden, overlegde Aram met Rock hoe zij het beste ongezien het paleis konden binnenkomen, Want voordat Aram wist wat er zich tij dens zijn afwezigheid had afgespeeld, achtte hij het raadzaam de uiterste voorzichtig heid in acht te nemen. Zij waren het kasteel genaderd tot op kleine afstand. Toen Rock plotseling in het kreupelhout wees. Onmiddellijk herkende Aram het paard dat Rela bereden had. Zij was dus reeds aangekomen en bevond zich in het paleis! Dan was er ook geen ogen blik te verliezen. De drie ruiters hielden hun paarden in en overlegden fluisterend wat hen te doen stond. Waarom had Rela haar rijdier hier achtergelaten, vroeg Aram' zich af. Doch op hetzelfde ogenblik gaf een kreet van de kleine Rafael hen antwoord op die vraag. De dwerg was afgestegen en had plotseling het luik ontdekt dat toegang gaf tot de geheime gang. „Dit is de weg, waar langs Rela het paleis is binnengekomen", stelde Aram vast, „en wij doen het beste als we eveneens van die weg gebruik ma ken. Ik weet wel niet waar deze gang uit komt, doch waarschijnlijk zal hij ons bin nen de muren brengen". Uiterst behoedzaam daalden zij de stehen treden af en zodra zij beneden waren ging Rafael vooruit en gluurde voorzichtig om een hoek om te zien of hen gevaar dreigde. TEL AVIV. Premier Golda Meir van Israël brengt haar stem uit tijdens de in Israël gehouden verkiezingen van de Labour Partij. heid niet zo goed is maar dat niet zo belangrijk is. „Mijn gedachten en zorgen gaan uit naar Boni en Luci (zijn vrouw en zijn dochter). De uren en dagen lijken een eeuwigheid. Ik doe mijn best het hoofd koel te hou den, maar dat is vreselijk moeilijk". De ontvoerde consul heeft het dan over de onmacht van de Spaanse en de Franse veiligheidsstrijdkrachten en de machteloosheid van de West duitse regering die hij stelt tegen over de „koelbloedigheid" van de politieke organisaties, kennelijk een verwijzing naar zijn ontvoeders. Hij zegt tot slot dat de brief bedoeld is als levensteken. ERMELO. De zeventienjarige T. Mouw, uit Houtdorp (gemeente Er- melo) is woensdagmorgen op de Gar- denseweg in Ermelo met zijn brom fiets verongelukt. Amsterdamse Theatergezelschap Wim Zomer naar het dorpshuis te Renesse waar het stuk „De Minstreel" werd opge voerd. De tonelisten speelden hun spel niet op het toneel, maar in de zaal, terwijl de kinderen in een gro te kring om hen heenzaten. Zij wer den regelmatig bij het spel ingescha keld. Het programma bestond uit twee delen. In het eerste stuk liet men de meest elementaire vormen van het theater zien, zowel in spel als techniek (mu ziek, geluid, lichteffecten). Het twee de stuk bestond uit het uit elkaar pluizen van 't stuk. Er werden sce nes uitgehaald en naar aanleiding daarvan werd geïmproviseerd, waar bij gebruik werd gemaakt van de kostuums, maskers en rekwisieten van het gezelschap. In het. licht van vloeistofprojecties bewogen en im proviseerden de kinderen op muziek. Bij navraag, bleek dat deze toch niet dagelijks op het schoolmenue staan de vorm van expressie bij de meeste kinderen goed was aangeslagen het geen een succes voor het gezelschap betekent. op basisschool te Renesse RENESSE, 16-12. Vrijwel de ge hele woensdag zijn leden van het Amsterdamse Theater gezelschap van Wim Zomer met kinderen van de openbare basisscholen uit Renes se, Haamstede en Ellemeet expres sief beziggeweest met het doel hun belangstelling voor het theater in het algemeen te stimuleren. 's Morgens werden daartoe in de verschillende lokalen door één of meer theaterleden lessen gegeven. Er werd de kinderen iets verteld over hoe men o.a. toneelspeler kon worden, waarna er ook met de kin deren zelf werd gewerkt. Zij werden zelf. tot spelen gebracht. 's Middags togen de drie scholen keling van een gezamenlijk beleid bij de afzet van landbouwwerktui gen; het verzamelen en verwerken van allerlei gegevens om een doel gericht en slagvaardig beleid te kun nen voeren; op internationaal niveau tijdig aandacht schenken aan de ge meenschappelijke positie van de Europese boeren op de meststoffen- markt. De voorzitter constateerde daï zo wel Cebeco als andere coöperaties hoe langer hoe meer posities gaan innemen op neventerreinen. Gezien de risico's die specialisatie met zich meebrengt is dat ook logisch. In het bijzonder de Suiker Unie heeft zich dit jaar op het gebied van de diver sificatie actief betoond. Omdat co öperaties investeren uit de porte- monnaie 'van de boer vond de heer Geluk gezamenlijk optreden dan wel informatie en coördinatie bij de di versificatie gewenst. Die vele porte- monnaies vormen samen de coöpera tieve beurs en het geld uit die beurs moet doelmatig worden gebruikt: daardoor wordt als het ware de arm van de boer langer. BURGERLIJKE STAND en loop der bevolking ZIERIKZEE Geboren. 10 dec. Marinus Jacob, z. van Willem Jacob de Vlieger en Jo hanna van DrieL(Middenschouwen); JO dec. Dirk Cornelis, z. van Willem Jacob de Vlieger en Johanna van Driel (Middenschouwen); 12 dec. Esther Elena, d. van Nicolaas van der Wekken en Lena Pieternella FÜkweert (Duiveland); 12 dec. Ro- landa, d. van Willem Karei Schot en Helena van der Molen (Zierikzee); 15 dec. Rachel Clara, d. van Petrus Jozefus Noordermeer en Maria Bar- tholomea Cornelia Johanna Otjes (Zierikzee). Gehuwd. 10 dec. Francois Cornelis Dieleman, 21 jr. (Goes) en Johanna Maria Catharina v. d. Broek, 22 jr. (Zierikzee)11 dec. Christiaan de Jong 21 jr. (Leiden) en Ellen Mathilde de Fisser, 18 jr. (Leiden); 11 dec. Sandei' Flikweert, 21 jr. (Duiveland) en Lena van Leeuwen. 20 jr. (Zierikzee); 11 dec. Adriaan van Nieuwenhuijze, 24 jr. (Brouwershaven) en Deonarda Hendrina Maria Duymeünk (Zierik zee); 11 dec. Cornelis Struijk, 20 jr. (Zierikzee) en Lena Cornelia Koster, 21 jr. (Zierikzee). Overleden. 9 dec. Elisabeth Nelisse 84 jr. (Westerschouwen), geh. gew. met Pieter Abraham van Almkerk; 9 dec. Willem Meenks, 41 jr., echtg. van Margaretha Jannigje v. Hoorn (Zie rikzee); 11 dec. Dina de Rijke, 71 jr. (Zierikzee), echtg. van Pieter Corne lis Blok, eerder geh. gew. met Simon Folmer; 13 dec. Louis Francois van Wijck, 88 jr., geh. gew. met Maria Leenhouts (Zierikzee). Nieuw stranrl voor Hoek van Holland DEN HAAG, 16-12. In dé loop van 1971 zal, als gevolg vau de werken aan de havenmond van Hoek van Holland, in totaal 14 miljoen kubie ke meter zand vrijkomen. Rijkswaterstaat heeft het plan de ze hoeveelheid ten noorden van de Noorderdam bij Hoek van Holland te storten en op te spuiten. Op deze manier ontstaat hier kunstmatig een nieuwe duinenrij, met een meer zee waarts gelegen strand. Dit nieuwe strand zal bereikbaar worden ge maakt door de aanleg van enkele nieuwe wegen, aldus het ministerie van verkeer en waterstaat. Over dit plan wordt thans nog overleg gepleegd, onder andere met de gemeente Roterdam. UTRECHT, 16-12. Tijdens de veelal drankdoordrenkte fees telijke decemberdagen houdt „Veilig Verkeer Nederland" weer de bekende actie „Glaas je op? Laat je rijden". Overal in het land zullen affiches met daarop een duidelijk aange schoten mannetje de wegge bruiker manen toch vooral in nuchtere toestand zijn voertuig voort te bewegen en, na ge bruik van sterke drank, zich door een nuchterling te laten rijden. De actie wordt onder steund met een televisiespot, die regelmatig op de beeldbuis zal verschijnen. Verder heeft V.V.N. een miljoen bierviltjes loten vervaardigen, voorzien van het actie-thema, die deze maand dankzij de medewer kingvan slijterijen hun weg naar de huiskamers zullen vinden. LAND- EN TUINBOUW Uienexport blijft groot DEN HAAG, 15-12. Nog steeds gaan er wekelijks rond 6 miljoen kg. Nederlandse uien naar het bui tenland. Dat zijn voor de tijd van het jaar grote hoeveelheden. West-Duits- land is een belangrijke afnemer van dit Nederlandse tuinbouwprodukt. Ook de Afrikaanse landen zijn gere geld aan de markt evenals Frankrijk en Engeland. Volgens een overzicht van het Produktschap voor Groenten en Fruit wordt door het C.B.S. de totale zaai- uienproduktie van ons land dit jaar geschat op 335 miljoen kg. Het vorig jaar was dat 249 miljoen kg. en in 1968 213 miljoen kg. Aanvankelijk ging men uit van een produktie dit jaar van 308 miljoen kg. maar tijdens de oogst bleek voor al in Zeeland en Brabant de produk tie mee le vallen. De met zaaiuien beteelde oppervlakte bedroeg dit jaar in ons land niet minder dan 8460 ha. tegen het vorig jaar 6865 ha. De ge middelde produktie per ha. wordt gesteld op 39.5 ton tegen in de twee voorgaande jaren 36.5 ton per ha. Landelijk gezien blijft Zeeland het belangrijkste produktiegebied van zaaiuien met dit seizoen een oogst van 131 miljoen kg. Hierop volgen dc IJsselmeerpolders met 91 miljoen kg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4