Wethouder AGENDA Schrijven Werkgroep Milieubeheer aan gemeentebestuur over plannen aanleg van rioolwaterpersleiding naar Oosterscïielde Engeland's bijdrage aan de E.E.G. V erolme-directeur Fusie op komst Algemene Bond van Ambtenaren wil P.T.T.-stiptheidsactie opschorten gewetensgeld 1500 gulden N.K.V.-centrale spreekt over „verraad" Noodtoestand in Engeland ten einde Om Brabants mooiste rivier Betoging voor Franco in Burgos rekeningen nutsspaarbanK zierikzee Postauto met 15 mille gestolen dure roemer Het zij verre ons hier met intern politieke zaken in te laten, inaar het door betrokkene ingediende ontslag van mr. K. A. Keuning als wethouder, vergt wel een aanteke ning, die heen wil wijzen naar de wat wijdere betekenis voor Zierik- zee. Vooropgesteld zij dat het plot selinge vertrek van de wethouder van onderwijs op een aller onge lukkigst moment valt. Juist in een interimperiode moet men bestuur lijk terug kunnen vallen op goed ingewerkte mensen en de vakature van én een" burgemeester én een wethouder is niet alleen uitzonder lijk, maar spijtig en ongewenst. Op de achtergrond staat dan nog het feit dat de raad in nieuwe samenstelling feitelijk nog maar net van start is. Bij elkaar is het dus allemaal nogal ongelukkig, temeer „dusv omdat er in de raad ter voor ziening in de vakature niet zulke duidelijke alternatieve oplossingen liggen. Misschien wel potentiële wethoudersmensen, maar dan toch geen geschoolde. Wilde men kennelijk gezamen lijk mr. Keuning - op grond van zijn politieke besluit - zo graag wippen, dan was het heel verstan dig geweest, met het eventueel in dienen van een motie van wan trouwen te wachten tot de nieuwe burgemeester is benoemd. Tenslotte staat ook een loco burgemeester boven de partijen, Wij hebben niet de minste be hoefte deze zaak in het persoon lijke en/of menselijke vlak te trek ken, maar Vonden mr. Keuning een uitstekend wethouder. Hij was (en is) een man die goed op de hoogte is en het heel vaak op een bijzon der indringende wijze wist te zeg gen. Hij heeft voor Zierikzee tal rijke belangrijke zaken ge-enta- meerd en uitgewerkt en het wil niet erg duidelijk worden, waarom deze man, al zou het maar tijde lijk zijn, ineens niet meer geschikt is dit werk te doen. Hier zijn geen utiliteits- maar politieke overwegingen gebruikt. Dat is op zichzelf niet zo vreemd, zeker niet gezien voor de bril van de oud-partijgenoten, maar minstens wel eigenaardig voor de rechtse partijen, die - men zou het zich hebben kunnen voor stellen - moeilijk bezwaar kunnen maken tegen de gewijzigde.stand punten, die ten grondslag liggen aan de partijwisseling van de be trokken wethouder. Het heeft alles niet zo mogen zijn blijkbaar. De wethouder heeft het allemaal niet afgewacht en is zelf teruggetreden. De raad staat thans voor de noodzaak van een vakature-vervulling, waarvoor - naar verluidt - een tweemanschap gekozen zal worden. Wij wensen haar daar veel succes mee. Al JEN. In een moeras bij Ai jen (Noord-Limburg) is het stoffelijk overschot gevonden van de 51-jarige J. Thoonen uit Bergen. De man had zondag zijn woning verlaten, en was sindsdien spoorloos. Toenemende wateronttrekking in liet Schouwse duingebied WESTENSCHOUWEN, 16-12. De afdeling Waterverontreiniging van de Werkgroep Milieubeheer van Leidse biologiestudenten heeft dezer dagen een schryven gericht aan de gemeenteraad van Westerschouwen naar aanleiding van de plannen van de gemeente tot het aanleggen van een grote rioolwater- persleiding naar de Oosterschelde. Zoals bekend vormt het rioolwater van tienduizenden zomergasten een probleem waarvoor tot heden geen oplossing gevonden was. Door de lozing van een groot deel van het rioolwater zonder verdere behandeling in open slootjes kan de hygiënische toestand slecht worden genoemd. „Het is duidelijk dat er voor dit probleem een oplossing gevonden moet worden, te meer daar uitbrei ding van de recreatieve voorzienin gen onder deze hygiënische omstan digheden niet langer toelaatbaar is", aldus constateert de werkgroep Mi lieubeheer, welke het echter niet eens is met de oplossing van het pro bleem, zoals door de gemeente gedacht, namelijk het aanleggen van een grote rioolwaterpersleiding naar de Oosterschelde. In dit verband merkt de werk groep op dat lozing van ongezuiverd slechts gechloreerd rioolwater, van 100.000 inwoners in de zomer op de Oosterschelde waarschijnlijk proble men zal opleveren, terwijl na afslui ting van de Oosterschelde deze pro blemen zich in ieder geval in het- voor de recreatie bestemde Zeeuwse Meer zullen voordoen, „Bo vendien, aldus wordt gesteld, zal LONDEN, 16-12. Engeland heeft voorgesteld dat zijn bijdrage aan de begroting van de Europese Econo mische Gemeenschap gedurende de eerste vijf jaar van het Britse lid maatschap toeneemt tot dertien a vijftien procent. Over dit voorstel, dat woensdag in Brussel aan de Europese Commissie is voorgelegd, heeft de Britse onderhandelaar over Engelands toetreding, Georgrey Rip- pon, in het Lagerhuis mededelingen gedaan. De Britse regering heeft voorge steld haar bijdrage vijf jaar lang met gelijke bedragen te verhogen tot een basispercentage van dertien of vijf tien procent van de totale E.E.G.- begroting is bereikt, zo zei hij. Dure toegangs kaartjes MUNCHEN, 16-12. „Honderd guldenis de prijs voor een toegangskaartje voor de ope ningsplechtigheid van de Olympische Spelen 1372 in Miinchen. De Westduister die dat felbegeerde kaartje wil kopen, moet daarvoor naar het buitenland. In zijn eigen land kan hij het alleen winnen in een nationale loterij. Hel orga nisatie comité heeft hiertoe zijn toevlucht genomen, omdat het Olympisch stadion slechts plaats biedt aan 80.000 toe schouwers. Men rekent, op twee miljoen aanvragen. Ver der heeft het comité de prij zen bekend gemaakt voor de plaatsen bij de verschillende sportevenementen. Een plaats bij de eindstrijd van. de atle tiekwedstrijden varieert van 20 tot 80 gulden. een dergelijke afvoer verdroging van het Schouwse duingebied in de hand werken met alle gevolgen vandien voor flora en fauna". Naar de mening van de Werkgroep Milieubeheer heeft de gemeente in deze zaak niet de besteoplossing voor ogen. Het lykt beter het riool water goed te zuiveren en het daar na in het duingebied terug te voeren zodat het gebruikt kan worden om de waterhuishouding te verbeteren. De Werkgroep sehrijft verder zich bewust te zijn van de buitengewoon moeilijke positie waarin de gemeente Westerschouwen verkeert en heeft er kennis van genomen dat de riole ringszaak al zeer lang slepend is en dat hierdoor de toeristische ontwik keling van de Westhoek in de afge lopen jaren geremd is. Andere zuivering De Werkgroep wijst er verder op, dat, wat betreft de gewijzigde situa tie na afsluiting van de Oosterschel de, Rijkswaterstaat voornemens is zeer kostbaré installaties in de stroomsluizen van het Volkerak aan te brengen teneinde verontreiniging van het Zeeuwse Meer door voe- dingszouten uit het Rijnwater zoveel mogelijk tegen te gaan. Het wordt daarom zeer onwaar schijnlijk geacht dat de gemeente Westerschouwen na afsluiting van de Oosterschelde nog langer toe stemming zal verkrygen om afval water, ryk aan voedingszouten, op het Meer te lozen. ROTTERDAM, 16-12. Volgens de president-directeur van het Verolme- concern, de heer Barend Scheffer, zijn er aanwijzingen die ero pduiden dat op betrekkelijk korte termijn een fu sie tot stand 2al komen tussen het Verolme-concern en de Rijn-Schelde groep. Deze fusie zou volgens de heer Scheffer gerealiseerd kunnen worden op voor alle partijen billijke voor waarden. De pfesident-directeur van het Verolme-concern schrijft dit in het personeelsblad Verolmenieuws. Zeer waarschijnlijk zal een ver dere zuivering, waarbij de voedings zouten aan het water onttrokken dienen te worden, verplicht gesteld worden. De investeringen voor het zuiveren van het rioolwater zullen dus dan nog hoger komen te liggen. In dit verband meent de Werkgroep dat het aanbeveling verdient andere plannen nader te bestuderen, zoals het aanleggen van een aantal mid delgrote zuiverings installaties in 't duingebied. Dit heeft o.a. als voor delen: het geeft een betere water huishouding in het gebied en onaf hankelijk van het al dan niet afge sloten zijn van de Oosterschelde. De water onttrekking Een ander facet van de zaak wel ke volgens de Werkgroep nadere be schouwing verdient is de toenemen de wateronttrekking in het duinge bied. De hoeveelheid te produceren afvalwater vormt ongeveer 57 pro cent van de beschikbare hoeveelheid regenwater in de Schouwse duinen. Dit betekent dat door het afvalwater niet terug te voeren nnaar de duinen een sterke verdroging zal optreden. Hieuit zal het volgende voortvloei en: 1. de biologische en recreatieve waarde van het duingebied sterk zal verminderen; 2. het nodig zal zijn tegen hoge kosten extra drinkwater aan te voeren; 3. de kans op duin- verstuiving groter zal worden, en 4. er zoutschade aan gewassen zal op treden. Kerstviering koninklijke familie DEN HAAG, 16-12. De kerstviering met de koninklijke familie tezamen met de leden van het personeel, werkzaam bij de verschillende de partementen en domeinen, zal dit jaar plaatsvinden in het paleis Huis ten Bosch te Den Haag op woensdag 23 december aanstaande. Hieraan zal medewerking worden verleend door leden van de Koninklijke Militaire Kapel, onder leiding van luitenant- kolonel R. van Yperen, en dertig le den van het Don Bosco Jeugdkoor. DEN HAAG, 16-12. Het bestuur van de Algemene Bond van Ambte naren heeft woensdagavond besloten de leden onder' het bestellend per soneel van de P.T.T. te adviseren de stiptheidsactie van het P.T.T.-perso- neel op te schorten. Op zaterdag 19 december wordt te- Amsterdam een vergadering gehouden met de leden om de ontstane situatie te bespreken. De heer J. Dekker, bestuurder van de A.B.V.A., deelde na afloop van de van half acht tot half elf gehouden vergadering mee, dat alle facetten van het ogenblik bezien werden. Ge zien de standpunten, die tijdens het overleg van woensdagmiddag wer den ingenomen door de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidsper soneel, de Katholieke Bond van Overheidspersoneel, de directie van P.T.T. en minister drs. J. A. Bakker van verkeer en waterstaat werden VELP, 17-12. Bij het bureau te Velp van de dienst van gemeente werken van de gemeente Rheden is woensdag een brief gedeponeerd met een bedrag van f 1500, dat werd aan geduid als „gewetensgeld". Op een begeleidend briefje stond: „Hier hebt u dan het geld, met de rente. Ik heb u ooit bedrogen". Bij de dienst heeft men geen idee van wie het geld afkomstig is. EX HAMBURG. In deze Adventstijd staan in vele steden en dorpen kerstbomen opgesteld. Ze doen het overal goed, maar cr is goed, beter, best. Hier een boom in het middeleeuwse Miltenberg D.D.R.die het bijzonder fraai doet tegenover de fraaie vhkwerkhuizen. BREDA, 16-12. Het bestuur van de N.K.V.-centrale Breda heeft in een brief aan het overlegorgaan van de drie vakcentrales ten felste ge protesteerd tegen dc houding van uit de vakbeweging afkomstige Tweede Kamerleden by dc stemming over dc loonmaatregelen van dc regering. „Opnieuw heeft een aantal van onze eigen mensen in de Tweede Kamer de vakbeweging verraden"., aldus deze brief. De N.K.V.-ccnlralc in Breda dat dc vakbeweging cr goed aan zou doen voorlopig alle overleg in dc Sociaal-Economische Raad en de "Stichting van de Arbeid op te schor ten. „De regering en alle tegenstem mers van de motie-Den Uyl hebben de vakbeweging een regelrechte klap in het gezicht gegeven, door haar voor onbetrouwbaar uit te maken". De centrale vraagt de loonmaatrege len niet te aanvaarden en „hard te rug te slaan" om te bewijzen wat de werknemers feitelijk waard zijn in de samenleving. De vakbeweging moet zich naar de mening van de Bredase N.K.V.-cen- trale nu uitspreken voor een pro- gresieve politiek in de toekomst, zelf haar eisen stellen, cn dc men sen ter beschikking stellen om die politiek ook inderdaad uitgevoerd te krijgen. ZIERIKZEE. Wij vestigen nog eens - met het oog op de kersttijd - de aandacht op de verkoop van kinder zegels en vooral kaarten, die in deze tijd goed van pas komen. Vooral ook door hun artistieke uilvoering, zijn ze het versturen en ontvangen waard. Zegels en kaarten zijn - gelijk be kend - te koop in de speciale stand in de hal van het postkantoor. Om een vaste verbinding over de Westersclielde MIDDELBURG, 16-12. Ged. Staten van Zeeland hebben dinsdag de ver gadering van "de Provinciale Staten meegedeeld dat zij het plan hebben samen met tien aannemingsmaat schappijen een vennootschap op te richten voor de bouw en exploitatie van de vaste oeververbinding over de Westerschelde. Het zal op deze wijze niet nodig zijn een beroep tè doen op de rijksfinanciën. G.S. zullen „zeer binnenkort" de ontwerp-statuten voor de brugmaat- schappij bij de staten indienen. ingenomen, heeft het A.B.V.A.-be- stuur besloten de leden niet te ad viseren de actie te beëindigen - zoals de N.C.B.O. en K.A.B.O. deden - maar mee te delen, dat de actie moet worden geschorst. De Amerikaanse troepen in Europa WASHINGTON, 16-12. De Ameri- kaanse minister van defensie, Mei vin Lair, heeft dinsdag op een pers conferentie in Washington verklaard dat de aanvalskracht van de met conventionele wapens uitgeruste Amerikaanse troepen in Europa ver groot en verbeterd zal worden. Op het ogenblik zijn er rond 300 duizend man Amerikaanse troepen in Europa. Er is plaats en ruimte voor ongeveer 315.000 man. De minister zei ingenomen te zijn met het aanbod van 10 Europese Na- vo-landen om 1 miljard dollar uit te trekken voor de defensie in de ko mende vijf jaar. WARSCHAU. By de ongeregeld heden In de Poolse steden Gdansk cn Gdynia zyn zes personen gedood cn tientallen gewonden gevallen, zo wordt aanvullend bericht over de onlusten in Polen. LONDEN, 16-12. De Britse rege ring heeft woensdag besloten de noodtoestand te beëindigen, zo heeft de vooi-zitter van het Lagerhuis, Wil liam Whiteham, bekend gemaakt. De noodtoestand werd zaterdag afge kondigd van wege de stiptheidsactie van de werknemers in het elektrici teitsbedrijf. Sinds de werknemers maandag hun actie beëindigden is nergens meer het uitvallen van de stroom gemeld. De regering heeft van het afkondigen van de noodtoe stand alleen gebruik gemaakt om de lichtreclames en de etalage-verlich ting te verbieden. BOXTEL, 16-12. Er is ernstig ver zet gerezen tegen de plannen van het waterschap „De Domincl", om deze rivier in haar benedenloop, na melijk van Boxtel tot St. Michiels gestel te gaan kanaliseren. Een twee maanden geleden opge richte stichting „Landschap en Re creatie" heeft nu dit project als eer ste beetgepakt om te trachten die mensen bij elkaar te brengen, die uit het oogpunt van hun deskundigheid kunnen aantonen, dat de door het waterschap „De Dommel" destijds ontwikkelde plannen zijn achter haald en dat daardoor de kanalisa tie van de mooiste rivier, die Bra bant nog rijk is, niet meer urgent genoemd kan worden. BURGOS, 16-12. In Burgos is woensdagmiddag een grote betoging voor generaal Franco gehouden. Dui zenden mensen waren op het plein voor het stadhuis bijeengekomen op verzoek van verschillende organisa ties om steun te betuigen aan het Spaanse staatshoofd, het leger en de politie. De demonstranten protes teerden tegen de „internationale campagne", gericht tegen de krijgs raad in Burgos waarvoor de zestien Baskische nationalisten terechtstaan. De burgemeester van Burgos hield een korte toespraak, waarin hij on dermeer zei dat Burgos trouw blijft aan generaal Franco. Succes na langdurige hartmassage HONGKONG, 16-12. Hel persbu reau „Nieuu? China" meldt, dat Chi nese artsen er in geslaagd zijn door langdurige hartmassage een lid van het personeel van een marinestation in Noord-China, wiens hart door een elektrische schok stilstond, te redden. Na 159 minuten massage en 3 uur en 23 minuten nadat 's mans hart door de schok was blijven stilstaan, begon het hart opnieuw te kloppen. Drie dagen later had de tnan zijn be wustzijnt herkregen. Na drie weken was ook zijn ge heugen teruggekeerd. Protest van Picasso BARCELONA, 16-12. Pablo Picas so, dc beroemde schilder van Spaan se Afkomst, heeft de autoriteiten in Barcelona verboden aan dc open stelling van een tentoonstelling van 900 van zyn werken een officiële ka rakter te geven. Volgens welingelich te kringen wil Picasso op deze wyzc protesteren tegen het proces tegen dc Baskische nationalisten Burgos. Het gaat om een expositie van een collectie van vroege werken, die Pi casso heeft geschonken aan Barcelo na waar hij in zijn jeugd heeft ge woond. De tentoonstelling gaat vrij dag open voor het publiek. De, nu 89-jarige Picasso is een be kend tegenstander van hel bewind van Franco. Hij is na dc overwinning van Franco in de burgeroorlog in 1939 niet meer in zijn geboorteland terug geweest. Donderdag 17 december Scharendykc Gemeentehuis, 19.30 uur, vergade ring gemeenteraad Middenschouwen. Vrijdag 18 december Zierikzee „De Kluut", 8 uur, filmavond P.J.Z. Stadhuis, 8 uur, openbare raadsver gadering. Burgh Het Wapen van Burgh, 7.30 uur, tweede uitvoering „Witte van Haem- stede". Zonnemaire Verenigingsgebouw, 7.30 uur, Kerst- feestviering afdeling Noordgouwe e.o. "Ned. Bond van Plattelandsvrou wen. Zaterdag 19 december Zierikzee Land- en Tuinbouwschool, Postze- gelbeurs Philatelica. Gymnastiekzaal Calandweg, gymna- stiekwedstrijden, (open kampioen schappen s.v. Delta-Sport), jongens en meisjes van 12-16 jaar. Aanvang jongens 14.00 uur, meisjes 16.15 uur. Bruinissc Ned. %Herv. kerk, 8 uur, uitvoering Herv. kerkkoor en Chr. Gem. Koor „Zingt met Aandacht" en samen zang. Dinsdag 22 december Zierikzee Huis van Nassau, 14.00 uur, forum middag Z.L.M. Stadhuis, 8 uur, vergadering ge meenteraad. Herv. Verenigingsgebouw, 7.30. uur, kerstfeestviering Chr. Plattelands vrouwenbond. Advertentie Dagelijks op de hoogte van het saldo van uw rekening via met dagafschrift Formulieren en overboekingen geheel kosteloos Van Houten slaakt (na overneming) de produktie WEESP. 16-12. Het Duitse choco- ladeconcern Leonard Monheim Gbmh te Aken zal per 1 april 1971 de ex clusieve rechten verwerven om Van Houten-produkten te fabriceren en te verkopen onder deze naam in vrij wel alle landen van de wereld. Door het coördineren van de Van Houten- produktie en verkopen met die van haarzelf, streeft Leonard ^Monheim naar rationalisatie van produktie en verkoop 'waarbij vooral de nadruk wordt gelegd op de markten binnen de E.E.G., aldus deelt Kon. Fabriek van Cacao en Chocolade C. J. van Houten en Zn. N.V. mede. HEERLEN, 16-12. Aan de.Heerler- baan te Heerlen is woensdag om streeks 6 uur in de middag een door P.T.T. gehuurd busje gestolen. De inhoud, twee postzakken, twee post- paketten en meegenomen kasgeld van een postagentschap, totale ge schatte waarde minstens f 14.000, verdwenen met het busje. De dief stal was mogelijk omdat de bestuur der, P.T.T.-man, het autosleuteltje in het contactslot had laten zitten en de deur niet had afgesloten. Verkeersslachtoffers in West-Duitsland WIESBADEN, 16-12. In de eerste negen maanden van dit jaar zijn in West-Duitsland bij 273.848 verkeers ongelukken 13.364 mensen om het leven gekomen. Dit is 14 procent meer dan in het voorafgaande jaar. In totaal werden dit jaar 388.210 mensen gewond, hetgeen ten opzich te van de eerste negen maanden van 1969 een stijging van 12 procent be tekent. Deze cijfers zijn woensdag bekend gemaakt door het Westduitse bureau voor de statistiek in Wies- baden. AMSTERDAM, 16-12. Op de woensdag bij Mack van Waay in Amsterdam gehouden kunst veiling, waar o.m. moderne schilderijen. Chinees porselein en glaswerk onder de hamer kivaPien, heefl een roemer met het opschrift „Dat vat amici- tia" 11.200 galden opgebracht. Een Nederlandse antiquair ivas de koper. Een soortgelijke roe mer bracht eveneens een zeer hoog bedrag op, namelijk 9.200 gulden. Het porselein ivas ook bijzonder hoog in prijs.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2