r geef iets van ae slijter... relatiegeschenk? Gemeente Zierikzee zet vaart achter de „combi"- plannen hij maakt er een fijn cadeau van Ernstige botsingen in Poolse steden Gratis fruit op Schiphol Achterstand in post te Amsterdam Wat biedt de BEELDBUIS? Mogelijk heeft Renesse binnen veertien dagen eigen ijsbaan k ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 17 december 1970 Nr. 20794 Na lit' halt' miljoen ZIERIKZEE. 10-12. Het is al weer enkele weken geleden, dat de slot- avond van de aktie „Onderdak" werd gehouden. Tijdens deze slot- avond werd de magische grens van vijfhonderd duizend gulden ten be hoeve van de bouw van een sport hal en zwembad overschreden. Het bestuur van de stichting „Sportcen trum Schouwen-Duiveland" is in ruste gegaan en verder moet de ge meente Zierikzee ot' een nog op te richten nieuwe stichting de zaak voortzetten. Daar de burgerij van Schouwen- Duiveland zo enthousiast heeft mee gedaan meent het gemeentebestuur van Zierikzee verplicht te zijn alle belangstellenden op de hoogte te houden van de verdere gang van za ken. Belangrijk is het te weten, dat de vijf ton nog met 5 moet worden vermenigvuldigd om het voor de bouw nodige kapitaal bij elkaar te brengen. Meerdere tonnen moeten uit allerlei subsidiepottentevoor schijn komen. Nog voor dat de slotavond van de aktie„Onderdak" werd gehouden zijn verzoeken om subsidie uitge gaan naar de volgende instanties: de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, Gedeputeer de Staten van Zeeland en de Neder landse Sport Federatie. Het door het Bouwbedrijf Pellikaan te Tilburg in gediende bouwplan is om advies ge zonden aan de daarvoor in aanmer king komende instanties. Verklaring G.S. Van een tweetal adviserende or ganen zijn de adviezen reeds binnen. Een belangrijke verklaring, nodig op grond van de subsidievoorwaarden die door het rijk worden gesteld, is binnen, namelijk de verklaring van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dat zij zich in beginsel met de bouw van een sporthal-zwembadcombina tie te Zierikzee kunnen verenigen. Een andere zaak die de volle aan dacht heeft is het oprichten van een Advertentie (gratis fraaie geschenkverpakking) WARSCHAU/STOCKHOLM, 16-12 In verscheidene Poolse steden waar onder Gdansk en Gdynia zyn dins dag hevige gevechten uitgebicken tussen enerzijds demonstrerende ar beiders en studenten en anderzijds de politie en de militie. Woedende demonstranten hebben met name in Gdansk enkele grote gebouwen in brand gestoken en zou den in enkele steden plunderend de straten zijn getrokken volgens de zeer spaarzame berichten van oog getuigen zouden vele politie- en mi litievoertuigen in vlammen zijn op gegaan. Van officiële Poolse zijde is over de oorzaak van de incidenten niets bekendgemaakt, evenmin trouwens als over het verloop ervan. De nieuwsvoorziening is bovendien ern stig bemoeilijkt door het feit dat vanaf dinsdagmiddag reeds de tele foon- en telexverbindingen met de betreffende steden zijn verbroken. Ook het lucht- en treinverkeer van en naar Gdansk is stopgezet. Volgens berichten, opgevangen van radio Gdansk, hebben de auto riteiten in de steden Gdansk, Sopot en Gdynia een avondklok ingesteld van 18.00 uur 's avonds tot 0.5.00 uur 's morgens. nieuwe stichting voor bouw en ex ploitatie van de combinatie. De ont- werp-statuten zijn gereed. Deze zul len worden behandeld in een in ja nuari a.s. te houden vergadering van de Zierikzeese gemeenteraad. Wetende welke instanties allemaal hun inbreng moeten hebben bij dit project meent het gemeentebestuur verheugd te kunnen zijn over de voortgang van de nu eenmaal af te leggen weg. Degenen die hun toezegging op de burgerzinlening reeds in klinkende munt hebben omgezet, kunnen aan het eind van december hun eerste rentebetaling tegemoet zien. Militairen krijgen geen l>oter meer BRUSSEL, 16-12 De Europes land bouwraad heeft in Brussel besloten om de regeling voor boterafzet aan bepaalde categorieën van consumen ten te wijzigen. Die regeling was onder meer ge troffen om de Europese boterberg tot smelten te brengen. Zo omvatte in 1970 een totaal van 10.000 ton voor de gehele gemeenschap. Die boter ging bijvoorbeeld naar de legers van de lidstaten, naar sociaal minder be deelden en naar instellingen voor weldadigheid. In Nederland was de enige categorie die er voor in aan merking kwam het leger. Besloten is nu om geen boter meer ter beschik king te stellen van de legers. Sol daten zullen het voortaan weer zon der moeten doen. Gelden Europees Landbouwfonds verdeeld BRUSSEL, 16-12. De Europese Landbouwraad heeft in Brussel de verdeling vastgesteld van een bedrag van rond 430 miljoen dollar van de afdeling oriëntatie van het Europese Landbouwfonds. 50 miljoen daarvan is bestemd voor reeds aangegane verplichtingen en 180 miljoen dollar zal worden gereserveerd voor struc turele maatregelen in het kader van het plan-Mansholt. 200 miljoen dol lar zal bestemd worden voor indivi duele structuurverbeteringsacties. De afdeling oriëntatie van het fonds ontvangt nu nog een bedrag van rond 300 milpoen dollar, dat nog res teert uit voorgaande jaren en dat nog niet opgebruikt is omdat de aan vragen ervoor nog niet kon worden afgehandeld. SCHIPHOL, 16-12. Op Schiphol is een actie gestart om het Nederland se fruit meer bekendheid te geven en op die manier de verkoop te sti muleren. In de vertrekhal is een rijk met fruit beladen stand ingericht, waar van een ieder zoveel appels mag pakken als hij wil. Op borden staat de uitnodigende tekst „Take an ap ple" en „Eet Nederlands fruit" en „Dutch fruit best". De actie, die ge organiseerd wordt door de Neder landse fruittelersorganisatie, duurt tot kerstmis, de appels zijn afkom stig van de veiling te Kampen. De fruittelers zijn met deze actie begonnen omdat de Nederlandse consument zich volgens hen nauwe lijks realiseert of hij Nederlands dan wel buitenlands fruit koopt. Zij zijn van mening dat het fruit van eigen bodem vaak beter van kwaliteit is dan het buitenlandse. Geen kerst- en nieuwjaarskaarten in Rotterdam ROTTERDAM, 10-12. Als de stipt- heidsactie van de Rotterdamse PTT- bestellers wordt doorgezet, zal dat er in de Maasstad toe leiden, dat geen kerst- en nieuwjaarskaarten kunnen worden besteld. Het zal gaan om miljoenen kaar ten. Reclamedrukwerk zal ook niet besteld kunnen worden, terwijl de behandeling van ander drukwerk rond de feestdagen zeer aanzienlijk vertraagd zal worden. Ook de brief post zal in Rotterdam aan het eind van de maand, als de stiptheidsac tie van de bestellers doorgaat, slechts met vertraging kunnen wor den besteld. De directeur van het postdistrict Rotterdam, de heer J. Lugte, deed deze sombere voorspel lingen woensdagmorgen tegenover een verslaggever van het A.N.P. AMSTERDAM, 16-12. Volgens di recteur J. H. W. Meijer van het post district Amsterdam groeit de achter stand in de bestelling van drukwerk en periodieken sinds dinsdagmorgen gestadig aan tot minstens één dag. De briefpost zou daarentegen nog wel „bij" zijn. Indien uit het overleg tussen de bonden en de regering geen resulta ten zullen voortkomen, wordt de si tuatie! bijzonder onbehaaglijk, aldus de heer Meijer. Hij zei, dat de kerst en nieuwjaarspost absoluut niet be steld zal worden, als de actieat in verhevigde mate rond de kerstdagen blijft voortduren. De bestelling van weekbladen zal deze week reeds in gevaar komen. DONDERDAG 17 DECEMBER. NED. I. Na het journaal de Woe/s en de Lamaars en een avontuurtje van Betty Boop. De rest van de tijd tot het journaal van acht uur brengt ons echte blues uil Chicago. Velen denken dat de blues dood zijn maar ze zijn springlevend. In café's en kroegen zingen de mensen hun ver driet en ellende uit of hun vreugde. En al deze jaktoren maken dat de blues momenteel zo populair zijn. Na hei journaal tien minuten voor de rubriek Was er nog wat? en een be levenis van Stan en Olivier. Hierna weer muziek, namelijk met Georgie Fame en Allan Price die een half uur met bekende gasten voor fijne muziek zorgen. Het laatste onder deel van het VPRO-programma heet Tse in Dracula. In hei Mickery The atre in Loenersloot treedt op het Ar gentijnse gezelschap Tse dat heel modern toneel voert. De griezelige figuur van Dracida speelt de hoofd rol in verschillende schetsjes. NED. II. Na de Woefs en de La- mbaars het nieuws, Van gewest tot gewset, Den Haag vandaag, Tips van het nationaal buro voor toerisme en het tweede journaal en weerover- zicht. Hierna een onmogelijk avon tuur, verzorgd door Mission Impos sible. In het diner treden de heren op als bedienend personeel dat tij dens een etentje voor beruchte on derwereldfiguren wordt gegeven. Te gelijkertijd gaan enkele heren van MIP de brandkast van de misdadiger gastronoom te lijf. Het wordt een verschrikkelijk spannend avontuur. Ook donderdag wordt Beethoven niet vergeten. Het betreft hier een NED. 1: donderdag 17 december, 19.10 uur: Chicago Bht.es. Mei medewerking van Muddy Waters. Duitse film waarvan hel tweede deel op kerstdag wordt uitgezonden. Ook in deze film weer veel muziek. Nadat Sal Tas zijn praatje heeft gehouden, in „Waar het om gaat", wordt er in Dubio het rapport Israël, land en twlk, door prof. dr. H. Berkhof be sproken. Dan rest ons alleen nog het laatste nieuws. DONDERDAG 17 DECEMBER. NED. I: 18.45 Woefs en Lamaars; 18.55 Journaal; 19.04 Betty Boop; 19.09 Chicago Blues; 20.00 Journaal; 20.20 Was er nog wat?; 20.30 Laurel en Hardy; 20.50 Het gezicht van de zwijgende meerderheid; 21.20 The price of the Fame, Mickery Theatre; 22.30 Journaal. NED. II: 18.45 Woefs en Lamaars; 18.55 Journaal; 19.04 Den Haag van daag; 19.09 Van gewest tot gewest; 20.00 Journaal; 20.20 Mission Impos sible; 21.10 Ludwig von Beetahoven; 22.05 Waar gaat het om; 22.20 Dubio; 22.50 Journaal. VRIJDAG 18 DECEMBER. NEDI. Na de Woefs en de La maars en het journaal in het kort een aflvering van het mini circus Piste. Na het journaal een afleve ring van de wonderlijke belevenis sen van de Baron von Miinchhausen. De baron 'ontmoet op zijn reizen Elizabeth de Eerste, gespeeld door niemand minder dan Adèle Bloemen- daal. Zij is dol op hem en laat dit ook duidelijk blijken. Toch blijft hy zijn Hilde trouw en als hij haar in zijn armen sluit is de serie afgelopen. Na Brandpunt de wel heel succesvolle serie De Wrekers. In de Volgende Morgen komen John en Tara in kon- fliktmet een onguur persoon die over middelen beschikt om iedereen snel in slaap te krijgen en daar ook mooi misbruik van maakt. John en Tara worden er ook het slachtoffer van maar als ze dan eenmaal ont waken zijn ze wakkerder dan ooit en daardoor kunnen ze de dans net ont springen. De Riskante kerk sluit sa men met het journaal de avond af. NED. II. Tot het journaal van acht uur de volgende programma's: De Woefs en de Lamaars, het journaal en aktualiteiten met Ter visie. Dan Verkeersbeeld met o.a. een bespre king over een oud kevertje. Aanslui tend op het journaal Televizier Sup plement. High Chaparrel is ook deze vrijdagavond present en wel met de aflevering Scalpjagers. We kennen het verhaal allemaal nog uit onze jeugd: die Indianen wisten soms met een handige snede van een groot mes de hoofdhuid van een overwon nene af te snijden. Zo'n haardos was een scalp. Omgekeerd gebeurde het ook, zoals we kunnen zien, want een mijneigenaar heeft zijn mijn moeten sluiten omdat hij moeilijkheden had met de Apachen en hij looft een be loning uit voor iedere Indianenscalp die men hem brengt. Zo'n priué-oor- log komt de mannen van High Cha parral natuurlijk helemaal niet van pa's en dus besluiten John en zijn vrienden de scalpjager te grazen ie nemen. Als diens zoon gewond raakt en op de ranch wordt verpleegd ont staat de mogelijkheid om in te grij pen. De rest van de vrijdag is voor Willem Duys met zijn Voor de vuist weg. Het programma wordt gevolgd door 5 mimiten Liederen in Kerst sfeer met het Haagsea Matrozenkoor en hel Utrechts Byzantijns Koor. VRIJDAG 18 DECEMBER. NED. I: 18.45 Woefs en Lamaars; IS. 55 Journaal; 19.04 Piste; 20.00 Journaal; 20.20 De baron von Miinch hausen; 21.05 Brandpunt; 21.35 De wrekers; 22.25 Riskante kerk; 22.55 -Journaal. NED. II: 18.45 Woefs en Lamaars; 18Ji5 Journaal; 19.04 Ter visie; 19.20 Verkeersbeeld; 20.00 Journaal; 20.20 Televizier Supplement20.45 High Chaparral; 21.35 Voor de vuist weg; 22.45 Liederen in kerstsfeer; 22.50 Journaal. FEUILLETON Voortvarend initiatief DOOR GERRIT FRANSSEN RENESSE, 15-12. De IJsvereniging Renesse is in haar opzet geslaagd nl. de realisering van een wedstrjjd- baan iets buiten de kern van het doip. Op de laatste ledenvergade ring werden reeds tastbare feiten op tafel gelegd, waaronder verschillen de schetsen van wcdstrydbanen. Er werd teen flink over de technische aanpak gesproken maar niemand zal wel vermoed hebben dat de realisering zo nabij was. Verleden week gaf de Stichting Moermcnd de gemeente Wester- schouwen een lap grond achter het sportterrein „De Laone" in pacht. De gemeente nu stelde dit weer ter beschikking aan de ijs vereniging. Hier werd men direkt aktief. Er werden kontakten gelegd met de aannemersmaatschappij Schouwen- Duiveland uit Zierikzee, die reeds vorige week een bulldozer op het terrein inzette. Deze heeft het ter rein, ruim 17.000 m- nu grotendeels afgegraven en spoedig zal aan de af werking van de baan kunnen wor den begonnen. Het was eerst de be doeling van de werkkommiissie ge ilet geëgaliseerde terrein. De norm van de baan is reeds te zien. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). weest alleen een wedstrijdbaan te laten aanleggen, maar mede door het deskundig advies van technici van de K.N.S.B. en de dienst ge meentewerken besloot met later ook het gehele middenstuk te laten uit graven. Wanneer men dit later toch zou willen doen zou dit alleen maar geld kosten. 10.000 De baan wordt begroot op onge veer f 10.000. Dit geld tracht men bijeen te krijgen door de uitgifte ob ligaties van f 50. De stukjes zijn renteloos en het ligt in de bedoeling er jaarlijks 10 van af te lossen. Reeds zijn enkele toezeggingen bin nen waaronder zelfs van een van f 500 en van f 1000. Men gaat ervan uit dat de baan reeds deze winter in gebruik zal worden gesteld hetgeen betekent, dat Renesse na Kruinin- gen en Zierikzee de derde baan in Zeeland zal hebben. De baan is fraai gelegen. Op drie plaatsen omzoomd door de bossen van Moermond en aan een kant be schut door een nog op te werpen dam zal het voor de liefhebbers een lust zijn er hun sport te beoefenen. En er worden veel liefhebbers ver wacht. Niet alleen uit Renesse, maar vooral uit de onmiddellijke omge ving. Natuurlijk zal er een toegangs prijs worden geheven, maar dat kan nauwelijks een bezwaar zijn, temeer daar de ijsvereniging natuurlijk om geld zit te springen o.a. om de ac commodatie nog meer te verbete ren. Toch is de grootste zorg van de organisatoren het verkrijgen van mensenmateriaal voor controles, het schoonhouden van de baan enz. Hoofdstuk 12. Glazen huisje. De ouderavond is in zoverre nut tig geweest, dat Greetje Alfers door gaans niet. meer alleen is tijdens het speelkwartiertje. Doortje bemoeit zich wat meer met het verlegen meisje en zowaar mag ze af en toe eens meedoen met een paar andere meisjes. Soms ontmoeten hun blik ken elkaar even. Dan geeft Evert het kind een knipoogje, dat een lachje tovert op haar gezicht. Dit kind hun kert gewoon naar een beejte liefde of genegenheid^ Als Evert op een woendsagmiddag thuiskomt, zitten er twee dames in de voorkamer. Hun gezichten komen hem bekend voor, maar toch kan hij niet terstond zeggen, wie het zijn. In de keuken begroet Dinie hem. „We hebben visite". Evert knikt. „Ik zag ze zitten. Wie zijn het?" „Ze was hier van de zomer ook, weet je het niet meer? Alie Stave- nissc, de kantinejuffrouw van ons bedrijf. Met haar dochter. Ze wil jouw advies". Verbazing op het gezicht van Evert. „Mijn advies? Waarover?" Dinie lachte geheimzinnig. „Dat zal ze je zelf wel vertellen". In de kamer begroet Evert zijn gasten. En valt het hem op, dat de dochter een knap meisje is gewor den. Een echt dametje. Hoewel hij nieuwsgierig is naar de redenen van dit bezoek, wacht hij af, tot ze er zelf over begint. Dus wordt er eerst gegeten, waarna de dames afwassen. Woensdagsmiddags is er geen school, dus Evert heeft alle tijd. En als ze dan weer gevieren bij elkaar zitten, komt hel hoge woord eruit. Alie Stavenisse dooft haar sigaret in de asbak. „Ik ben hierheen geko men. omdat ik graag jullie advies wil. De kwestie is, jullie beiden zijn al enige tijd in Dalewoud en kennen de mensen. Ook Tollebrink. We wa ren hier van de zomer en van 't na jaar zijn we er nog een weekeind geweest. Als een soort schadeloos stelling, weet je nog wel? Ik wilde graag betalen, maar hij wou toen geen cent aannnemen. Maandags morgens zei hij: „Kom nog maar eens een weekeind". Maar dat doe je na tuurlijk niet. Enfin, een paar maan den geleden stond hij onverwacht bij me voor de deur, toen ik 's avonds van m'n werk thuis kwam. Hij moest in de stad zijn en zei: „Kom, ik dacht laat ik mevrouw Stavenisse een op zoeken". Nu ja, je laat hem natuur lijk binnen. We zijnv die avond uit gewgest, hij kwam nog eens en nog eens.... en gisteravond, toen Eve lien uit was, was hij er weer en enfin, hij vroeg me ten huwelijk". Evert knikte. Half en half ver moedde hij al, dat zoiets uit de bus zou komen. De bezoekster vervolgdè: „Ik ben nu al heel wat jaren weduwe en ik heb een goeie baan. Evelien verdient ook, ik heb nog altijd teen klein pen sioentje, en een leuk flatje in de stad. Enerzijds is er voor mij geen enkele reden om dit alles op te ge ven. Maar. Opnieuw knikte Evert. „Maar je mag hem". Alie knikt. „Ja. En Evelien vindt hem ook aardig. Indertijd.ik was achttien, toen ik met Bert trouwde, was ik eigenlijk veel te jong. maar ja, het was een paar jaar na de oor- iog en Bert had relaties, dus konden we een huis krijgen. Iedereen vond, dat ik hel moest doen, dus trouwden we. Bert was geweldig voor me, doch we zijn slechts twee jaar gelukkig geweest met elkaar: hij kreeg een aulo-ongelük en was bijna meteen dood". Ze wacht even en slikt moei lijk. Al is het la geleden, toch wordt re ontroering haar nog even iets te machtig. Doch ze heeft zichzelf weer onder controle, als ze vervolgt: „Toen dacht ik enkel aan Evelien, die was nog geen jaar. Voor haar moest ik verder leven, dat was ik aan Bert verplicht. En voor andere mannen zou toch geen plaats meer zijn in m'n leven. Maar ik ben nog geen veertig en eigenlijk nog te jong om altijd alleen te blijven. Natuurlijk mag ik Pim.. Pim Tollebrink graag, anders zou ik gewoon „nee" hebben gezegd. In veel opzichten lijkt hij op Bert. altijd vol attenties en hartelijk. Een echte heer. Voor Evelien is hij ook altijd gewedlig voorkomend, die eerste keer van de zomer al. Maar - en daarom ben ik nu hier - ik weet verder niets van die man". Evert dacht na. In het dorp was Tollebrink niet bepaald populair. De man deed nergens aan en was het enige VVD-lid in de gemeenteraad. Als eigenaar van het enige hotel- restaurant ter plaatse had hij dus geen concurrentie, 's Avonds had hij zijn stamgasten en de toneelzaal werd enige malen in de winter ge bruikt voor uitvoeringen van de mu ziek- en zangvereniging, omdat de gymnastiekzaal van de christelijke school voor dergelijke evenementen te klein was,, en verder waren er geen zalen in het dorp. Ook waren er wel eens vergaderingen en de no taris uit een naburig dorp hield er een paar keer per jaar zijn verko pingen. Tenslotte maakte Tollebrink wat reclame in de landelijke dagbla den. zodat er verleden jaar voor het eerst een aantal zomergasten in zijn hotel had vertoefd, (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7