Bomalarm tijdens rechtszitting tegen Zuidmolukkers in Den Haag Geslaagde uitvoering Kon. harmonie „Witte van Haemstcdc" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 15 december 1970 Nr. 20793 GISTEREN (maandag) verschenen vier Zuidmolukkers als eersten in de rij van 35 voor de Haagse rechtbank in verband met hun rol bjj de bezet ting van de woning van de Indone sische ambassadeur en de dood van de Wassenaarse politieman Mole naar. De rechtszaal moest maandagmor gen om kwart over elf plotseling worden ontruimd. Er was telefonisch bericht binnengekomen dat een bom in het gebouw was geplaatst. Met de grootst mogelijke spoed werden alle in de zaal aanwezigen gedirigeerd naar de voorste vertrekken van hei gerechtsgebouw. Politie en brand weer konden echter niets vinden. In deze eerste zitting, waarvoor grote belangstelling bestond en waarin de vier verdachten uitvoerig werden ondervraagd, gaf de officier van jus titie mr. dr. H. van 't Veer uiting KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ALMELO. In het piinses Irenezie- kenhuis in Almelo is overleden de 57-jarige heer D. M. Valk uit Hel- lendoorn. De heer Valk was vorige week donderdag met zijn bromfiets op de Steenhaarweg in Hellendoorn geslipt en met een schedelbasisfrac- tuur naar het ziekenhuis overge bracht. OUDE PEKELA. In samenwerking met de gemeentepolitie te Gronin gen heeft de gemeentepolitie van Oude Pekela twee van de drie da ders gearresteerd van de inbraak bij de machinefabriek Restola te Veen- dam, waar uit een kluis een bedrag van 22.000 gulden werd gestolen. OUDE PEKELA. Twee meisjes van elf en twaalf jaar uit Oude Pe kela zijn verantwoordelijk voor de brand in een open loods van de stro kartonfabriek Brittannia, waarin zich 300 ton balen oud papier bevon den, en die een schade aanrichtte van een half miljoen. WANNEPERVEEN. De 73-jarige J. Huisman is in zijn woonplaats Wanneperveen verongelukt toen hij te voet de Veneweg overstak. De be jaarde man werd gegrepen door een personenauto en overleed ter plaatse aan de verwondingen. ROSSUM. De 31-jarige G. A. M. Harperink uit Oldenzaal is bij een frontale botsing tussen twee perso nenauto's om het leven gekomen. De botsing ontstond tijdens een inhaal manoeuvre in een onoverzichtelijke bocht in de provincialeweg Glden- zaal-Ootmarsum. ROTTERDAM. Op de Veiolme- werf te Alblasserdam is de kiel ge legd voor de 340000-ton buik-carrier, die op deze werf gebouwd zal wor den voor rekening van de rederij Unterweser in Bremen. Het schip wordt 184 meter lang en 25 meter breed en krijgt de naam Bocken- heim". ROTTERDAM. Op het Schouw burgplein in Rotterdam is een 43- jarige portier van het Lumière-thea- ter door twee mannen beroofd van een geldkistje met f 10.000. MAASSLUIS. Tegenover Maas sluis, op de zuidelijke oever van de Rotterdamse Waterweg is begonnen met het lossen van acht betonnen segmenten, elk van vijftig ton, be stemd voor de bouw van twee vuur torens in het Europoortgebied. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft twee waarschuwings schoten moeten lossen om 2 inbre kers de Haagse verkoper G. A. E. (36) en de autohandelaar J. E. O. (24) zonder vaste woonplaats, tot over gave te dwingen. GRONINGEN. De Groninger po litie heeft twee Italianen aangehou den in verband met een in de nacht van 4 op 5 december gepleegde in braak in „De Groninger Schatka mer". Daarbij werd voor ongeveer f 24.000,aan sierraden gestolen. aan zijn verontwaardiging over het feit dat de Ambonese predikant Me- tiary - voorzitter van de federatie van Zuidmolukse groeperingen in Nederland - een pamflet de wereld heeft ingestuurd waarin hij de Ne- deilandse regering beschuldigt van „geestelijke genocide" (geestelijke volkenmoord) op de 30.000 hier te lande verblijvende Zuidmolukkers. „Dit soort propaganda wordt door de hele wereld gestuurd. Het is propa ganda tegen de Nederlandse regering en het Nederlandse volk", aldus mr. Van 't Veer. SPORT MICROKORFBAL All Ready I en Valto I de grote verliezers Zierikzee - In de landelijke 3e klasse B van dc microkorfbalcompe- titie is het Zierikzeese All-Ready er ook in haar tweede gespeelde wed strijd niet in geslaagd om enig suc ces te boeken. De rood-zwarten heb ben niet meer die kracht van vorig seizoen en wat nog belangrijker is: de tegenstanders zijn veel sterker. Dit seizoen wordt louter en alleen tegen C.K.B.-clubs gespeeld en deze komen op een enkele uitzondering na uit hogere afdelingen. Behalve de ruime 4-10 overwinning van Vrien denschaar op All-Ready wonnen de Giessendammers eerder in de week met 8-5 van Valto I uit De Lier, zo dat Vriendenschaar nu inmiddels kon oprukken naar de derde plaats. Behalve dat Valto van Vrienden schaar verloor werd ook van TOP I uit Rotterdam met 7-6 verloren ter wijl ook Jodan Boys (Gouda) ster ker bleek te zijn dan het team uit het Westland. De Gouwenaren ble ven in ieder geval met 9-5 in de meerderheid. Door al deze uitslagen staan de Westlanders met 0 punten uit drie gespeelde wedstrijden op de ZIERIKZEE, 14-12. Op dinsdag 22 december- wordt een vergadering ge houden van de gemeenteraad. Door vertrek van de burgemeester is een vakature ontstaan in het be stuur van de Stichting Nederlandse Centrale voor Bijzondere Huisves tingsnormen. Voorgesteld wordt in de vakature, tot het tijdstip waarop de nieuwe burgemeester in dienst treedt, 'te benoemen wethouder C. Bij de Vaate. Verder komt een groot aantal subsidieverleningen op de agenda: voorgesteld wordt de subsidie aan het Zeeuws Instituut voor de Gees telijke Volksgezondheid jaarlijks met f 0,10 te verhogen tot een bedrag van f 1 is bereikt. Voorgesteld wordt verder de sub sidie voor de Zeeuwse Stichting voor Revalidatie op te trekken van 3 cent tot 5 cent per inwoner, in twee etap pes, zodat de bijdrage voor '71 4 cent wordt. De Nederlandse Hartstichting blijft 1 cent behouden, als het voor stel van b w wordt goedgekeurd. Verder: afwijzend dient beschikt op een verzochte verhoging Werkcom- missie Sociaal Pedagogisch Werk in Zeeland. De subsidie aan hét Plaat selijk Schoolmelkcomité kan ver laagd tot f 730,De bibliotheken dienen - naar inzicht van b. w. - weer vijf cent per boek te krijgen. Het subsidie voor het Zeeuws Insti tuut voor Kunstzinnige Vorming, is voor '71 geraamd op f 1000,F 2000 wordt voórgésteld voor de instellin gen voor Gezinsverzorging en f 700 voor de U.V.V.-afdèling. T.a.'v! de Kón. Harmonie „Kunst en Eer" wordt voorgesteld de subsidie te handhaven op f 1750. Voorgesteld wordt de subsidie aan hét Leger des Heils van f 750 te verhogen tot f 3750 als bijdrage" in het tekort, dat vorig jaar f 22.000 bedroeg, doch de ge meente' niet te binden aan de rijks regeling tot het verlenen van een extra subsidie. Mocht de raad an- laatste plaats. All-Ready I staat er dus nog iets beter voor. De stand is nu: H.K.C. I TOP I Vriendenschaar Albatros Jodan Boys All-Ready Valto - De Lier VOETBAL S.K.N.W.K. A I-D.F.S. A I 3-0 Het slagvaardiger en beter van de kansen profiterende SKNWK be haalde in eigen huis een verdiende overwinning op het toch wel wat te genvallend DFS. Vooral aanvallend bleek het elftal uit de Westhoek niet in staat te zijn een vuist te maken. SKNWK kon de eerste helft afslui ten met een 1-0 voox*sprong uit een strafschop welke door Piet Slotema- ker werd benut. Na de thee speelde de strijd .zich voor het belangrijkste deel op het middenveld af. De aanvallen van de thuisclub behielden een gevaarlijker karakter. Joost Folmer gaf aan de voorsprong iets meer gestalte door die op 2-0 te bepalen, waarna Peter Goedegebure de eindstand op 3-0 bracht. Goes A I-Zierikzee A I 2-0 Het onbenut laten van een aantal goede scoringskansen had tot gevolg dat koploper Ziei-ikzee beide puntjes bij Goes moest achter laten. In het veld was Zierikzee allerminst de mindere van de thuisclub. Over het geheel bezien was het veldspel van de rood-zwarten zelfs wel iets beter. Scoringskansen wist Zierikzee zich zeker net zo veel, zo niet meer dan Goes te scheppen. Dat desondanks de puntjes vei-loren gingen vond ooi-zaak in het feit dat het in de spits van de aanval niet liep zoals het in de meeste voor gaande wedstrijden gebruikelijk was. Nadat de eerste helft met blanke stand was afgesloten wist Cees Bal na 4 minuten spelen in de 2e helft Goes de leiding te geven 1-0. Zie rikzee probeerde hierna tevergeefs om de kansen te doen kex-en. In de slotfase ging men in een alles of niets offensief in de aanval. Twee minuten voor tijd werd hen dit noodlottig toen Kees Sox-ber wist door te bi-eken en de eindstand op 2-0 bracht. ders besluiten, dan betekent zulks dat in 1983 een netto subsidie wordt gevraagd van f 3.821,40. Zowel voor de Streek-V.V.V. als voor de eigen V.V.V. worden sub sidies gevi'aagd, respektievelijk van f 0,10 en f 0,30. Verder: Vereniging Milieu Hygië ne Zeeland f 50,plus lidmaatschap gemeente ad f 25,per jaar. Re- classeringsvex-enigingenafwijzend- beschikken. Nationaal Brandpreven tie Instituut: afwijzend beschikken. Centrale Militaire Tehuizen: afwij zend beschikken. Vereniging Be scherming Voetgangers: afwijzend beschikken. Voor de leden van de Rotaryclub, aanwezig met hun dames in Mondx-a- gon, sprak ir G. L. Binnendijk te Schuddebeurs over een door hem ge maakte reis naar Zuid-Afi-ika. Ir Binnendijk vertoefde negen weken in dat land, met een vijftal andei-e Nederlanders, onder auspiciën van Rotary, in het kader van de Gi-oups Study Exchange. Tijdens zijn reis kreeghij volop gelegenheid het land beter te lei-en kennen en werd daarbij onontkoom baar geconfronteerd met het pi-o- bleem van de rassendisci'iminatie, dat voor Zuid-Afi'ika heel wat kon- sekwenties heeft, inzonderheid voor de zwarte bevolking en de Indiërs, die op bepaalde manier lijden onder deze disci'iminatie, maar ook onder de blanken bij wie men - zeker on der de Engelssprekenden - een zeke re angst bespeurt over de situatie. Hij bereisde de voornaamste gebie den van het reusachtige land en was o.m. in Swazziland en de Transkei, een „thuisgebied", waar de Bantoes worden geconcentreei'd in wooncen- tra. Met behulp van een groot aantal BURGH, 14-12. De Kon. Harmo nie „Witte van Haemstede" ziet te rug op een uitstekend geslaagde eerste jaarlijkse donateursavond, welke vrijdag jl. plaatsvond in ho tel „Het Wapen van Burgh". Voor zitter de heer H. P. Verton sprak een kort openingswoord. Kort maar krachtig: „U ziet hier de muzikan ten in de nieuwe uniformen, maar ze zijn allemaal betaald". De ver vanging van de versleten oude uni formen kent een lange voorgeschie denis. De aktie werd mede een suc ces via „oud papier" en een loterij. Spreker vei*welkomde de be- schei-mheer in de persoon van bur gemeester H. P. Everwijn, vertegen woordigers van de zusterverenigin gen uit Renesse en Nieuwe Tonge. Het speet hem dat er zo weinig raadsleden en geen wethouders wa ren. De voorzitter gaf geen relaas over het afgelopen muziekjaar maar adviseerde het vei'slag der vergade ring van jaunai-i te lezen. Cnder leiding van de dirigent, de heer L. Horseling, voerde de harmo nie een 7-tal nummers uit. Het corps heeft inmiddels enige jeugdleden gekx-egen en deze bliezen hun partij dapper mee. Zoals gewoonlijk enkele „uitschieters" in het muzikale ge deelte met „Mijn Gebed" van Joop Stokkermans wel als nummer één. Ook de Ti'iomphmars uit Aïda van Verdj werd uitstekend vertolkt. Jammer dat de hitte in de zaal eni ge afbreuk deed aan de muziek, maar over het algemeen gespi*oken kunnen de muzikanten terugzien op een goede uitvoering. De jongelui van de di*umband hebben duidelijk laten horen dat zij het rythme vol ledig beheersen, onder leiding yan hun leer meester de heer M. Post. Jeugd korps Hartverwarmend (het kon er nog bij) was de uitvoering van enkele eenvoudige nummers door het Jeugdkorps. Nog maar twee jaar be zig, maar in hun keurige blauwe capetjes al een niet meer weg te denken onderdeel van de muziek. De stiptheidsactie bij de P.T.T. UTRECHT, 14-12. De, mogelijk verscherpte, stiptheidsaktie van de postbestellers heeft in het postdis- trict Utrecht tot dusver wel tot ver- tragingen geleid maar niet tot een chaos. Districtdirecteur mr. H. Snel deelde maandagmorgen mee dat men er tot nu toe over het algemeen in is geslaagd met de bestellingen elke dag „schoon" te komen. „In de meeste gevallen is er sprake van een beheerste achterstand, die in de loop van de dag meestal wel weer wordt ingelopen", aldus mr. Snel. „Overigens voorzie ik als het zo doorgaat wel, dat het met de ko mende feestdagen een enorme chaos wox-dt". dia's toonde hij aan, dat de di\)ogte voor Zuid-Afrika een groot pi-o- bleem is (erosie) duidelijk versterkt door een in het verleden plaats ge had hebbende en nog wel doorzet tende (in de „zwarte" gebieden) ont bossing. Industralisatie, onderwijs, studentenbewegingen, het Bantoe- vraagstuk, een partikulier ontwik- kelingsprojekt, de Indiërs (qua ont wikkeling vaak gelijk aan de blanke, maar toch gediscrimineerd), ontwik kelingsmogelijkheden van de neger, de veeteelt en de steden kwamen ter sprake in het kader van een met talrijke interessante dokumentatieve gegevens doorspekt commentaar, dat het allemaal weer een beetje duide lijker maakte, hoe het in Zuid-Afri- ka ligt. Bijzondere noot vormde een bezoek aan het Krugei'-wildpai-k en het bezoek aan een negerkraal en havenwerken in verschillende ste den. De voorzitter van de Rotaryclub, Zierikzee, mr. J. Ligthart sprak een dankwooi-d, nadat nog vëi-sehillende vragen waren beantwoord. Tijdens de laatste we reldoorlog werd het be kende hotel Juliana aan de Lange Nobel- straat te Zierikzee tijde lijk omgedoopt in „De Korenbeurs". Later werd het weer Juliana doch reeds spoedig werd het gebouw veranderd in een filiaal van een wasserij terwijl de lin kerkant als parage in gebruik werd genomen. Onder leiding van mej. J. Bliek de den ze het weer voortreffelijk. Burgemeester Everwijn richtte zich na afloop dan ook eerst tot de jeugd. Hij had een fijne vooruitgang geconstateerd. Ook het publiek had dit optreden ten zeerste gewaar deerd gezien de stilte voor- en het applaus na elk nummer. Over het grote corps was de burgemeester wat minder tevreden. De te kleine bezetting vraagt dringend om aan vulling. Hij wenste het corps van harte succes toe in de toekomst, evenals de drumband. Toneel „De parel van het huis" was de ti tel van een dolle klucht op uitne mende manier door de „Zeeuwse Komedie" uit Vlissingen ten tonele Flitsen uit het buitenland BRUSSEL. Ter gelegenheid van de tiende verjaardag van het huwelijk van koning Boudewijn en koningin Fabiola van België zal de koning een algemene amnestiemaati-egel in Bel gië afkondigen. ATHENE. De Griekse regering heeft veroordeling tot levenslange gevangenisstraf mogelijk gemaakt voor degenen die op zeer grote schaal verdovende middelen smok kelen en illegaal verkopen. - WARSCHAU. Blijkens officiële mededelingen in de Poolse dagbla den zijn de prijzen van levensmid delen en brandstoffen in Polen met tien tot dertig procent verhoogd. Het gaat om 46 artikelen. PALM SPRINGS. De Amerikaan se zangeres Nancy Sinatra (30), dochter van Fi-ank Sinatra, is in het huwelijk getreden met de 40-jarige choreograaf Hugh Lambert. ANTWERPEN. Tijdens een bijeen komst van de Vlaamse bosbouwver- eniging in Antwerpen, is een plei dooi gehouden voor hei-bebossing van bepaalde delen van België. NEW YORK. „De Palestijnen wil len een seculiere, democratische en niet-zionistische staat, waarin wij in vi-ede en gelijkheid kunnen leven zoals wij dat duizenden jaren heb ben gedaan", heeft de Palestijnse verzetsleider Jasser Arafat in een gesprek met het Amerikaanse tijd schrift Time gezegd. BRUSSEL. Uit een school van de Belgische Rijkswacht in Elsene zijn in het afgelopen weekend een der tigtal pistolen en 400 patronen ver dwenen. Het zijn pistolen van het kaliber 7,65 en 9 mm. Onmiddellijk na de ontdekking van deze wapens en munitie is er alarm gegeven. In het gehele land land is een grote op sporingsactie ingezet. WASHINGTON. Koning Hoessein heeft zich in een vi-aaggespi-ek voor de televisie een voox-stander getoond van een internationale vredesmacht om aan de gevechten in het Midden- Oosten een definitief einde te maken De Sowjet-Unie en de V.S. zouden daarin moeten zijn vertegenwoor digd ,zei hij. PARIJS. Koning Hoessein van Jordanië en pi*esident Geoi-ges Pom pidou van Frankrijk hebben maan dag in Parijs gezegd te hopen op een spoedige hervatting van de Arabi- sche-Israëlische besprekingen onder V.N.-bemiddelaar Jarring. Jongetje omgekomen bij brand LOOSDUINEN, 12-12. Een felle brand heeft zaterdag in korte tijd de woning van de familie Langeveld verwoest. De 2-jarige Roeltje Lange veld is hierbij om het leven geko men. De andere drie kinderen van het gezin waren tijdig gevlucht of gered. De brand is in afwezigheid van de ouders ontstaan toen een van de kinderen de kerstboom wilde aansteken. De 5-jarige Robbie, die volgens zijn eigen verklaring tegenover de politie een lucifer in de opgetuigde kerstboom had gegooid, vluchtte het huis uit,, toen de boom als een fakkel begon te branden. v gevoerd. De première van het stuk te Burgh werd een volledig succes. De inhoud is eenvoudig. Mijnheer en mevrouw des huizes hebben elk een medepartner en een reisje zal de ontmoeting met hun reserve-ge- liefdes mogelijk moeten maken. De „Parel van het huis", de dienstbode, weet de zaak in goede banen te houden. De rollen werden vertolkt door mej. Wil Meurs, mej. Emmy Jansen, mevr. De Leeuw en de he ren Frans Priester en Ben van Dam me. De w.n. voorzitter, de heer M. Ho- genstein dankte na afloop het ge zelschap voorlopig en hoopte daar a.s. vrijdag, bij de tweede uitvoering nog op terug te komen. Met de „Medley's" konden de aanwezigen zich nog enige uurtjes op de dans vloer uitleven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). INGEZONDEN STUKKEN Vereniging Aktiegroep Oosterschelde Uit uw krant hebt u vorige week kunnen lezen dat in Zierikzee is op gericht de Vereniging Aktiegroep Oosterschelde, waarvan het doel is op korte termijn een nieuw onder zoek naar de wenselijkheid van af sluiting te bewerkstelligen. Dit zou dan een onderzoek moeten zijn waarin alle argumenten, zowel voor als tegen, worden betrokken, dus ook die gegevens en argumenten die dateren van de laatste jai-en. Op goede gronden kan immers worden aangenomen dat, gezien de hedendaagse wetenschappelijke ge gevens en inzichten, het volledig en definitief afsluiten van de Ooster schelde twijfelachtige en zelfs ge vaarlijke kanten heeft. Deze gege vens wai*en ten tijde van het aan nemen van de Deltawet niet vol doende bekend, en zijn dus toen niet voldoende overwogen. Een belangrijk argument vóór af sluiting is altijd geweest de veilig heid. Zonder definitieve afsluiting van de Oosterschelde kon de veilig heid van Zeeland niet voldoende gewaarborgd worden. Het valt nog te betwijfelen of dit laatste juist is maar hooi't Zeeuws-Vlaanderen dan niet tot Zeeland? Moet de Wester- schelde dan niet eveneens worden afgesloten? Of zou het dan toch waar zijn, - zoals boze tongen vaak beweren - dat economische motie ven hier een veel grotere rol spe len? Het Ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft tot nu toe niet naai de waarschuwende stemmen willen luisteren. Men beweei-t daar graag dat deze stemmen overdrijven en dat men dus niet hoeft te luisteren. Bovendien, zegt het Ministerie, ko men deze stemmen niet uit het ge west zelf, men is in het gewest dus kennelijk blij met die afsluiting. En verder onthoudt het Ministei'ie het gewest de informatie die aantoont dat afsluiting, zeker op de lange duui*, misschien toch minder ver standig is. Hebt u ook al die arti kelen in de P.Z.C. gelezen, waarin de huidige argumenten tégen afslui ting breed worden uitgemeten? De Vereniging Aktiegroep Ooster schelde wil u die informatie wél ge ven, opdat u zich een oordeel kunt vormen. De vereniging is van me ning dat het hard tijd wordt om vi-agen te stellen en vooral lastige vragen. Uiteraard dienen deze vra gen óók uit het gewest te komen, al was het alleen maar om het Mini sterie één van haar belangrijkste argumenten te ontnemen. En mocht u nu vinden dat deze hele zaak ook u aangaat, dat kunt u zich altijd op geven als lid van onze vereniging, via een schriftelijke aanmelding bij het secretariaat. Wij vragen niet van u dat u met spandoeken gaat lopen of dat u barricades opricht, wij vra gen slechts uw stem te laten horen. Voorlopig kan dat nog kosteloos, onze vereniging is nog zo jong dat wij tot nu toe geen tijd gehad heb ben ons het hoofd te breken over zaken als contributie. Waarschijn lijk zullen wij in een later stadium een bijdrage van u vragen. U moest echter eens weten wat u, als u ons steunt, kunt kopen voor de prijs van zeg vijf pakjes sigaretten! Ver. Aktiegroep Oosterschelde voorl. secr. Regenboogstraal 39 Zierikzee Vergadering gemeenteraad Zierikzee op 22 december Dia-lezing over Zuid-Afrika voor RotaryclubZierikzee 4 3 0 16 21-19 2 2 0 0 4 12-10 3 2 0 14 22-14 2 110 3 15-12 3 1113 21-18 2 0 0 2 0 10-19 4 0 0 4 0 22-31 Jeugdige muzikantjes in actie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 11