Gratis reizen voordelig uit met NS W.S.V. „De Kaag" liet liet oog vallen op Brouwershaven Natuurgebied „De Maire" te Oosterland STREEKNIEUWS werd veilig gesteld Bietencampagne in Duiveland is ten einde PARIJS. Na Colette, die een paar jaar geleden is overleden, heeft het Frans literair gezelschap „Academy Concourt" weer een vrouw waardig bevonden voor toetreding. In het overigens uitsluitend mannelijke gezelschap is de schrijfster Frangoise Mallet-Joris verkozen in de open gevallen plaats, ont staan door het recente overlijden van Pierre MacOrlan. Proef wedstrijden in 1971 BROUWERSHAVEN, 14-12. Op een zaterdagmiddag in café-res taurant Jacob Cats te Brouwersha ven belegde bijeenkomst tussen de Watersportvereniging „De Kaag" uit Warmond, de watersportvereniging „Brouwershaven" en het gemeente bestuur is het plan naar voren ge komen van de W.S.V. „De Kaag", waarmee z(j interesse toont voor de vestiging van een jachthaven in Brouwershaven. Beide watersportverenigingen \vil~ len trachten gezamenlijk een depen- BRUINISSE, 12-12. De bieten campagne, een week vroeger dan werd verwacht, geëindigd. Elf weken reden de bietenwagens van alle kan ten naar de haven van Bruinisse, waar op deze manier 67.341.060 kg. bieten werden aangevoerd, die wer den verscheept in 139 schepen. Vrijdagavond werd gereden tot on geveer 11 uur en zaterdag tot 5 uur DODELIJKE ONGELUKKEN BERKEL EN RODENRIJS. De 58- jarige expeditieknecht D. van der Ent uit Berkel en Rodenrijs is tegen de linker achterzijde van een buiten de bebouwde kom en onverlicht ge parkeerd staande auto gebotst. Hij viel en werd daarna overreden door een personenauto. De man overleed ter plaatse. AMSTERDAM. De 58-jarige tech nicus D. Geurs uit Amsterdam, die maandag met zijn auto op de pro vinciale weg Diemen-Weesp door on bekende oorzaak op de linker weg helft kwam en daar een vrachtwa gen in de flank raakte, is aan de op gelopen verwondingen overleden NIJMEGEN. De 23-jarige landbou wer C. J. Jilesen uit Mill is in een ziekenhuis te Nijmegen overleden aan de verwondingen die hij zondag had opgelopen bij een verkeerson geluk. Voor 50 jaar NOORDGOUWE. Alhier begint eerdaags een cursus in verbandleer en eerste hulp bij ongelukken. Er worden door het Rode Kruis een tiental lessen gegeven en aangezien de belangstelling groot is zal de cur sus zeker slagen. ZIERIKZEE. Als een eigenaardig heid kan vermeld worden dat van zaterdagmiddag tot zondagavond een grote hond in een wildklem heeft vastgezeten op het terrein van de vruchtentuin aan de Blokweg. Een toevallige vóorbijgangerzag het dier en kon het ongedeerd bevrijden. ZIERIKZEE. Advertentie. Huis moeders: gebruik alleen Lisa eau de cologne want het helpt radicaal le gen levend hoofdrein voor uw kin deren. Gerechtelijk onderzocht en goedgekeurd. Lisa bevordert de haargroei. CHINA. 30 miljoen mensen wor den in China door hongersnood be dreigd want in vier provincies heeft het al een jaar niet geregend en de mensen leven hier van wortels en gras. In de hele wereld is men een actie begonnen om deze arme men sen te helpen. DREISCHOR. De gemeentveld- veldwachter en een ambtenaar van de belasting hebben alhier maandag ongeveer tachtig liter gcdisüleerd in beslag genomen. Het gedistilleerd was niet gedekt door een galeidebil- jet en er was geen accijns op be taald. dance te stichten aan het Grevelin- genbekken en na grondig onderzoek bleek de Smalstad de beste perspec tieven te bieden. Bruinisse bleek te ver afgelegen van goed wedstrijd- water. De watersportvereniging „De Kaag" organiseert ieder jaar de bekende Kaagweek en men is voornemens om reeds in de zomer '71 vanuit Brou wershaven proefwedstrijden te hou den op 20, 21 en 22 augustus. Hoe wel er dan nog geen jachthaven is zullen aan deze wedstrijden zo'n kleine 150 vaartuigen deelnemen. In een toespraak zei burgemeester J. P. Boersma te verwachten dat „De Kaag" de nieuwe jachthaven in 's middags, toen was de campagne 1970 weer achter de rug, een cam pagne die wat het kilogewicht en het suikergehalte betreft, niet mee viel. In deze campagne werd opnieuw duidelijk dat Bruinisse als haven aan diep vaarwater ideaal gelegen is, voor vci'schcpingen vanaf Schouwen- Duiveland. B. en w. en de gemeente raad zullen dan echter wel bij de tijd moeten blijven en de loswal (nu 120 meter lang), tijdig verlengen. Het zou daarbij natuurlijk van be lang zijn, om te weten of men een aantal jaren op de bietenverschepin gen kan rekenen. Het is ons bekend dat de meeste landbouwers de verzending per schip prefereren. Maar ook wanneer het bietenvervoer zou wegvallen, dan nog blijft verlenging van de loswal een urgente zaak. Aldus onze corres pondent te Bruinisse. ZIERIKZEE Postzegelbeurs in „De Kluut" In de lagere land- en tuinbouw school „De Kluut" aan de Gracht- weg te Zierikzeè wordt op zaterdag 19 december a.s. door de afdeling Schouwen-Duiveland van „Philate- lica" een postzegelbeurs gehouden. Verbouw Veilig Verkeer De afdeling Zierikzee van het Verbond voor Veilig Verkeer belegt op woensdag 16 november a.s. de jaarlijkse algemene vergadering in het „Huis van Nassau". Geslaagden bij politiekorps Bij het te 's Gravenhage gehouden examen ter verkrijging van het di ploma Duitse taal voor Politieamb tenaren, slaagden van de Groep Zie rikzee der Rijkspolitie de wacht meester le klas 3. W. Eckhardt en de wachtmeester J. A. C. Muller. Kerstviering Chr. Plattelands vrouwenbond afd. S.-D. De Chr. Piattelandsvrouwenbond houdt dinsdag 22 november haar kerstfeest viering in het Hervormd verenigingsgebouw te Zierikzee Vriendinnen en kennissen van de le den worden ook uitgenodigd. Filmavond P.J.Z. In ,.De Kluut" wordt op 18 decem ber een bijeenkomst gehouden van de P.J.Z., waarop een drietal films wordt vertoond, t.w.; „Dc kwestie Israël-Arabië", „Het leefklimaat van 1970" en „Waterzuivering". Na de films volgt een diskussie. Vrouwencontact P.v.d.A. Op woensdag 16 december houdt de afdeling Zierikzee van het Vrou wencontact van de P.v.d.A. in het Huis van Nassau de maandelijkse bijeenkomst. Mevr. Boot-Mengold scjioonbeidsadyiseusc, zal een toe lichting geven op het gebruik van make-up-artikelcn. Brouwershaven zal exploiteren, een reden voor het gemeentebestuur om de plannen van een dergelijke haven te realiseren. Afgewacht zal dienen te worden in hoeverre dit giganti sche werk gesubsidieerd zal worden. De voorzitter van „De Kaag", de heer J. Vollebrecht merkte op, dat zijn vereniging genoodzaakt is ge worden naar uitwijkmogelijkheden te zoeken en daarbij is het oog ge vallen op Brouwershaven, wegens zijn zeer gunstige ligging aan het Grevelingenmeer. Hoogste punt bejaardencentrum Op maandag 21 december wordt het hoogste punt bereikt van het in aanbouw zijnde bejaardencentrum in plan-West. WESTERSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad De agenda van de op maandag 21 december ten gemeentehuize te hou den raadsvergadering omvat een 14- tal punten. Als punt 12 staat geno teerd de aanbieding van dc gemeen tebegroting 1971. De gemeentelijke vergoeding vak onderwijs voor de chr. nat. school te Haamstede is vastgesteld op f 1832,04 en zal ter goedkeuring aan de raad worden voorgelegd. De welpenhorde „Kaninefaten" te Burgh heeft groot gebrek aan spel materiaal en daar deze groep pas op 1 april 1970 opnieuw is gestart zit ze nog zonder de broodnodige financië le middelen. Door de ouders wordt een bijdrage gegeven evenals door de stichting N.P.G. en daar de groep nu is uitgegroeid tot 25 leden adviseert het college van b. en w. een éénma lige subsidie te verlenen van f 200. Aan Ged, Staten zal verzocht wor den goedkeuring te geven aan een optrekking van de vergoedingen dei- raadsleden voor het bezoeken dei- raadsvergaderingen tot f 30,en voor de commisie's tot f 15, Het teruggenomen voorstel subsi die Hartstichting komt nu opnieuw ter tafel in een voorstel van f 50, per jaar, met ingang van 1971. Het college heeft een nieuw sche ma voor de vergoedingen bij gladbe- strijding samengesteld. Bij sneeuw ruimen en de bestrijding van glad heid zullen de chauffeurs/contro leurs een jaarlijkse vergoeding krij gen van f 150,en de helpers/bijrij ders. f 75,per jaar. De regeling wordt geacht in werking te zijn ge treden met ingang van 1 december 1969. Aan de heer R. De weid te Moer- kapelle zal het laatste stuk bouw grond (groot 700 m-) aan de W. G. Bootlaan te Burgh, kavel 26 ver kocht worden voor f 25,per m". BROUWERSHAVEN Kerstbijeenkomst Piattelandsvrouwenbond Op 15 december (vandaag) wordt door de Ned. Bond van Plattelands vrouwen afdeling Brouwershaven een kerstbijeenkomst gehouden in het jeugdgebouw. Op het program ma staan o.m. het kerstspel „Het Licht" en er worden kerstdia's ver toond, die vergezeld gaan van een toelichting. NOORDGOUWE Kerstwijdingsdienst Op de Kerstwijdingsdienst die hier op le Kerstdag gehouden zal wor den in de Ned. Hervormde kerk zal men iets afwijken van het nox-male gedragspatroon. In deze dienst zal medewerking worden verleend door de plaatselijke muziekkorpsen Con Amore en Apollo o.l.v. dii'igent de heer E. A. de Looff. Verder werken aan deze dienst mee de zondags schoolkinderen o.l.v. mevr. Nelisse en de plaatselijke organist de heer W. Lokkerse. Mevrouw Boon uit Rotterdam zal in deze dienst voor gaan. DUIVELAND Verkeerskursussen De afdeling Duiveland van het Verbond vóór Veilig Verkeer heeft het voornemen om binnenkort bij voldoende deelname, weer te starten met een tweetal verkeerscursussen, ditmaal in de dorpen Ouwerkerk en Sirjansland. Deelnemers en deel neemsters kunnen zich voor deze leergangen opgeven, voor 1 januari 1971, te Ouwerkerk bij de heer P. K. van der Werf, Phoenixstraat 1, en te Sirjansland' bij de heer W. Mol, Sportweg 11. Vermoedelijk zullen deze cursussen worden gehouden in januari of februari van het volgend jaar. Ongetwijfeld zullen velen weer van deze gelegenheid gebruik maken, om in deze tijd van steeds intensie ver wordend wegverkeer, hun ken nis te vergroten, vooral ook voor die genen die auto- of motorrijlessen ne men zijn deze lessen zeer aan te be velen. OOSTERLAND Zegeltjesaktie C.J.V. De volgende jongedames, leden van de meisjesclub: „Dc Zonne straaltjes" alhier, hebben in het ka der van de zegeltjesaktie ten bate van het Chr. Jongeren Verbond (het C.J.V.) zich verdienstelijk gemaakt door de verkoop van zegeltjes: Wil- ma van den Bos, Riada Dalebout, Henny, An ja en Jblanda Dorst, Laura van der Have, Marian van 't Hoff, Janny de Later cn Corrie van der Werf. De opbrengst bedroeg f 62,-. Chr. Vrouwenvereniging Op donderdagavond 17 december zul voor de Chr. Vrouwenvereniging „Martha" alhier, optreden ds. J. 13. Assendorp te Zierikzee, met het on derwerp: „De schilder Rembrandt Harmenz. van Rijn (1609-1669). De vergadering wordt gehouden in het Hervormd Verenigingsgebouw. Het belooft een leerzame causerie te worden met lichtbeelden over deze grootmeester der Nederlandse schil derskunst. Kleuterschool en „Hulp bij rampen" In het kader van het jeugd- en jongerenprogram van 't Ned. Jeugd Rode Kruis, betreffende „Hulp bij rampen", zijn aan het onderwijzend personeel der christ. kleuterschool „Radda Barnen" alhier een aantal formulieren uitgereikt die aan de kleuters naar huis zijn meegegeven, waarop de ouders over het algemeen gunstig hebben gereageerd. Het resultaat van deze aktie is dat er drie grote dozen goederen voor het rampgebied in Pakistan konden wor den verzonden, inhoudende speelgoe deren, schrijfgereedschap, zeep, tan denborstels, handdoeken, zakdoeken, veiligheidsspelden, kammen en plas ticbekers. De ervaringen hebben ge leerd dat deze inhoud aan elemen taire behoeften voldoet voor kinde ren in rampgebieden. Snoep of ver snaperingen kunnen niet worden meegegeven in vei'band met de ge voeligheid voor bederf. De aktie van de kleutersehool- ouders der leerlingen verdienen dan ook een dankwoord voor deze ge voerde aktie, waardoor de ontstel lende nood in het zwaar getroffen Pakistan weer wat wordt gelenigd. BRUINISSE Bouw negen woningen Architect H. Nelissen te Hoeven heeft namens de Woningbouwvere niging „Schouwen-Duiveland" te Zierikzee het bouwen van negen wo ningen te Bruinisse gegund aan Den Hartog N.V. te Zierikzee-'s Graven deel voor de bouwsom van f 252.000. Sleepboot ramde paal Een sleepboot met een sleepschip Ponton van de N.V. Bitumarin (de maatschappij die gebitumeerd zand onder water aanbrengt, te gebruiken bij de afsluiting van de zeegaten in het kader van de Deltawerken) ram de een paal van het remmingswerk in de toegang van de Schutsluis in de Grevelingendam. De vallende paal vernielde een stuk van het hek van de lange loopsteiger langs de vissershaven te Bruinisse. Tijdlede S.G.P, Donderdagavond 17 december, zal in de kerk der Gereformeerde Ge meente te Bruinisse ds. 3. Catsburg uit St. Maartensdijk voor de afd. Bruinisse der S.G.P. een tijdrede houden. Mevrouw J. Kik-Schoenmaker 25 jaar bij de P.T.T. Mevrouw J. Kik-Schoenmaker te Bruinisse was maandag 14 december 25 jaar in dienst bij de P.T.T. als schoonhoudster van het kantoor. Ter gelegenheid van dit jubileum mocht zij vele bloemstukken ontvangen, terwijl maandagmiddag in een intie me bijeenkomst de directeur van de P.T.T. rayon Schouwen-Duiveland, de heer H. van der Post te Zierikzee een bedrag onder couvert uitreikte, terwijl namens de personeelsvereni ging op Schouwen-Duiveland een ets werd aangeboden. De heer M. Kem- pe, kantoorhouder, prees, evenals zijn voorganger, de ijver, stiptheid en netheid van de jubilaresse en bood namens het personeel Bruinisse een kristallen suikerpot op voet aan. De jubilaresse verwierf uiteraard ook het zilveren P.T.T.-speldje, Uitbaggeren havens In Bruinisse is een begin gemaakt met het uitbaggeren van de beide havens, de vissershaven en de indus triehaven. Een kraanbak van de fir ma T. Verschoor uit Rotterdam bag gert, resp. met hoog water in de in dustriehaven, met laag water in de vissershaven. Tij-verschil speelt dus in deze geen rol, men kan altijd door werken. KERKNIEUWS Ncd. Herv. Kerk Afvaardiging zeiidings- echtpaar Drejer BRUINISSE, 13-12. Na dc door ds. D. Goudzwaard uit Zwammcrdam gehouden adventspredikatie, werd zondagavond door ds. W. van der Linden uit St. Philipsland, voorzitter van de Classicale zendingscommissic der Ncd. Hervormde Kerk (classis Zierikzee) het zendingsechtpaar dok ter en mevrouw Dreyer officieel af gevaardigd. Dr. Drejer is zendeling-arts in Kameroen, afgevaardigd door de classicale vergadering van Zierikzee. Hij was tijdelijk met verlof in Ne derland en zal op 30 december weer naar zijn zendingspost vertrekken. Ds. Van der Linden las eerst Han delingen 13 1-3, de afvaardiging te Antiochië van Barnabas en Paulus en trok vervolgens een parallel tus sen de afvaardiging van toen, en die van nu; beiden zullen moeten werken onder leiding van de Heilige Geest. Na een gebed om leiding van deze Geest ook bij deze afvaardiging, werd het zendingsechtpaar toege zongen: Psalm 121 1 en 4. Velen kwamen na afloop van dc dienst het echtpaar Dreijcr. de hand drukken. Gereformeerde Gemeenten Oude Tongc: Donderdag 17 decem ber, 17.30 uur ds. P. Blok, Dirksland, (voorbcr. H. A.); zondag 20 december 10 en 18 uur ds. P. Blok, (H.A. en Nabetrachting). OOSTERLAND, 14-12. In de raads vergadering van de gemeente Dui veland van 26 november j.l. werd met algemene stemmen besloten voor het natuurgebied: „De Maire", gelegen ten zuiden van het dorp Oosterland, en eigendom van dc Ambachtsheer van Oosterland: F. A. L. C. baron Schimmelpenninck van der Oye te Wassenaar, een voorbe- Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 16 DECEMBER NED. I: Li het kinderprogramma onder andere een aflevering van de avonturen van Bruintje Beer en de rubriek Kijk zelf maar eens. Na de Woefs en de Lama ars en het nieuws in het kort Den Haag vandaag en Vrij-uit waarin aandacht aan win tersportvakantie met de auto en ca- ravxan wordt besteed. Kenmerk vult de tijd tot het journaal van acht uur Na het journaal een uitzending van de Commuhistische partij Nederland en een filmpje van de stichting So- cutera. De rest van de avond is aan Beethoven gewijd. Op 16 december 1770 werd Ludwig vön Beethoven geboren. Het eerste kwartier van deze avond brengt ons de uitvoering van de ouverture Leonore II door het Concertebouworkest. Hoofdscho tel is de film Eroica waarin Edward- Balser de rol van Beethoven speelt. De film behandelt een kwart eeuw uit het leven van Beethoven. De fi guur van Napoleon speelt hierin een grote rol. Beethoven aanbad de kei zer zoals blijkt uit zijn vermaarde concert gewijd aan de slag bij Wa terloo. Zijn Eroica was eigenlijk ge ïnspireerd op de idealen van Napo leon en de Franse evolutie. Later kwam de componist tot inkeer en maakte zich los van de keizer. Hij nam de wijk naar Wenen waar hij twee vrouwen ontmoette die veel voor hem zouden gaan betekenen- Hier trof hem. zijn doofheid die van de kalme zachte man een verbitterd figuur zou maken. Later overwon hij deze handicap en leerde er mee le ven. In zijn laatste jaren schreef Beethoven zijn grootste werken. Tot slot van de Beethovenavond wordt zijn 2e symphonie uitgevoerd. Stu- dio Sport brengt enkele sportflitsen en tot slot van de avond het laatste journaal. NED. II: Na de Woefs en Lamaars en het Journaal de Boertjes van Buuten" in de stadsschouwburg te Den Helder. Na het tweede journaal een aflevering vit de Amerikaanse serie The Outsider. De titel is het vermiste meisje. David Ross krijgt opdracht t verdwenen vriendinnetje van een rijke meneer op te zoeken. Zou ze vermoord zijn of ontvoerd of nog iets anders? David vindt al snel een spoor en treft hèt meisje in zeer slechte toestand aan. Ze is in de on derwereld verzeild geraakt. Als er een moord iji haar omgeving wordt gepleegd vind Ross het tijd om in te grijpen. Hierna Zelf doen" de ru briek voor Doe-het zeivers en infor matie op woensdag WOENSDAG 16 DECEMBER NED. I: 17.00 Bruintje Beer; 17.10 Kijk zelf maar: 18.45 Woefs en La maars18.55 Journaal; 19.04 Den Haag Vandaag; 19.09 Vrij uit; 19.30 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.20 Uit zending CPN: 20.30 Socutcra; 20.35 Uitvoering; 20.50 Eroica; 22.15 Uit voering; 22.50 Studio Sport; 23Ï15 Journaal. NED. II: 18.45 Woefs cn Lamaars; 18.55 Journaal: 19.04 Mik; 20.00 Journaal: 20.20 The Outsider; 21.10 Zelf doen; 21.50 Verslag op woens dag; 22.25 Journaal. i rcidingsbesluit tc nemen, zulks om te voorkomen dat de reeds aanwezi ge landschappelijke, natuurweten schappelijke of cultuur-historische waarden van dit gebied verminde ren zouden. Het uitgestrekte reservaat, hier ter plaatse meer bekend onder de naam „De Aanwas', komt voor op de lijst van meldingsgebieden, waarin het is ingeschreven als vogelbroedterrein van nationaal wetenschappelijke be tekenis. Het betreft hier een voorlo pige maatregel omdat de bestem mingsplannen van de dorpskommen van de Duivelandse dorpen reeds zijn aangewezen, in tegenstelling met de buitengebieden. In afwach ting van deze realisatie zijn de on derhavige natuurgebieden reeds bij voorbaat door dit raadsbesluit veilig gesteld. Het komt hierop neer dat in deze gebieden niets mag worden ge bouwd, nog veranderd, in die voege dat hierdoor de aard van deze na tuurgebieden zouden worden bena deeld of teloor zou gaan. Het is zeer verheugend in deze tijd, waarin zo veel verloren dreigt te gaan, ook van onze fauna door veelvuldige vergif tigingen, door sproeiïngen en derge lijke in de agrarische sector, dat er nog terreinen worden bewaakt waar onze vogels en andere dieren, nog ongehinderd kunnen voorttelen. An ders is het gevaar niet denkbeeldig dat we spoedig een landschap zullen krijgen zonder vogels, die het land schap zo mooi stofferen. Een in alle opzichten „doods" landschap. MOSKOU. Twee Russen die deel genomen hebben aan de gruwelda den van de nazi's in het bezette deel van Rusland, zijn veroordeeld tot de dood door de kogel. Drie andere kre gen vijftien jaar gevangenisstraf. WASHINGTON. President Nixón heeft maandag bekendgemaakt, dat minister van financiën David Ken nedy zijn functie zal neerleggen. Tot zijn opvolger is benoemd John Con- nally, ex-gouverneur van Texas. Kennedy zal waarschijnlijk tot 1 fe bruari aanblijven. (Advertentie) Blijven TOBBEN? NEE! Direkt INRUILEN JA! voor 'n moderne PFAFF zig-zag lichtgewicht naaimachine. Direkt doen, 't wordt al leen maar duurder I '.NAAIMACHINEHUIS W. RIKKEN N.V. Korte Meestraat 17 BERGEN OP ZOOM Telefoon (01640)3 58 78 BON Voor^ gratisfolders zenden a^n; Pfaff, Antwoordnummer 102, Bergen op Zoom Naam Adres Plaats Advertentie 2 januaridagen op uw 65+kaart Van 51/m 30 januari 1971 kunt u met NS op uw 65-(-kaart twee dagen gratis en onbeperkt reizen. Welke dagen? Kiest u er maar twee uit: elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in de periode van 5 t/m 30 januari is er goed voor. Hoe? Door simpelweg uw 65+kaart aan het loket te laten afstempelen. Hebt u nog geen 65+kaart? Koop er dan een aan het loket. Verkrijgbaar voor iedere 65-plusser. Uw vrouw mag jonger zijn. Legitimatie en pasfoto meebrengen. De 65+reductiekaarfc geeft recht op reizen tegen de halve enkele-reisprijs. Een driemaandskaart ko3t f 20.-, voor echtparen f 30.-. Jaarkaart f 50.-, voor echtparen f 75.-. Vraagt u gelijk een j anuarikalender t j e

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 10