Scherper zien onderweg door melk onderweg BLIK DOOR HET WERELD Mao en Tsjang Kai-sjek een paar apart Rijdt veilig met metk ARAM EN HET GEHEIM VAN DE GESLOTEN DEUR ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 15 december 1970 Nr. 20793 In oktober 1011 brak in het Jung- tse-gebied de opstand uit, die zou leiden tot de val van het Chinese keizerhuis der Mantsjoes. De Kwo Min-tang, de modern-Chinese volks partij onder leiding van Soen Yat- sen kreeg de macht in handen. Maar in de dertiger jaren moest een stand beeld van hem nabij de hoge poort van het voormalige keizerijlk paleis in Peking worden afgebroken. Dit op last van China's nieuwe leider, ge neraal Tsjan Kai-sjek, die op zijn beurt in 1949 uit de gratie viel, toen de legienen van Mao Tse-toeng hun communistische maatschappijleer aan China's miljoenenbevolking op drongen. Tsjang Kai-sjek nam de wijk tiaar het eiland Taiwan (For mosa), waar hij regeert over 12 mil joen mensen maar zichzelf blijft be schouwen als de leider van China's vastelandsbevolking, een slordige 750 miljoen mensen. Wanneer het aan Mao Tsje-toeng had gelegen, dan zou er allang rat- tekruid inplaats van sambal ge strooid zijn over de bamischotels ,die Tsjan Kai-sjek tot zich pleegt te ne men, want het bewind op Ta wain is een werkelijkheid, die voor de Chi nese communisten onverdraaglijk is. Tsjang Kai-sjek wakkert deze ge prikkelde stemming nog aan door zich overal uit te geven voor de wer kelijke leider van China. Hij doet er af en toe zelfs een schepje bovenop door te verkondigen dat het vaste land van China spoedig bevrijd zal worden De gespannen verhouding tussen Peking en Taiwan is er de oorzaak van dat rood-China ook het afgelo pen jaar de weg naar een zetel in de Ver. Naties is versperd. Want China Advertentie Ton schade door brand in Herkingen (Flakkee) HERRINGEN, 12-12. Door nog onbekende oorzaak is zaterdagavond brand ontstaan in de kapitale land- bouwschuur van de landbouwer K. Tanis in Herkingen (Flakkee). De brandweerkorpsen uit Dirks- land, Melissant en Herkingen waren snel ter plaatse, maar konden niet verhinderen dat de schuur geheel afbrandde. Enkele landbouwmachi nes gingen verloren, alsmede uien, aardappelen en stro. Het woonhuis kon worden behouden, ook het vee kon nog op tijd worden gered. De schade wordt geschat op 100.000 gul den. wordt in New York vertegenwoor digd door de volgelingen van Tsjang Kai-sjek, de man, die sinds 21 jaar geen stap meer op Chinese bodem heeft mogen zetten Deze absurde toestand duurt nu al jaren en schaadt het aanzien der Ver. Naties. Want wat betekent een wereldorga nisatie, wanneer ze 750 miljoen men sen buiten de vergaderzaal houdt? Groeien Rusland en China weer naar elkaar toe? Taiwan is de nagel aan de dood kist van Mao Tse-toeng. Dit eiland, dat de eerste helft van deze eeuw door Japan werd bestuurd, wórdt b- ewoond door 12 miljoen mensen, on der wie slechts 2 miljoen oorspron kelijke Chinezen. Met Amerikaans kapitaal en wajpentuig houdt Tsjang Kai-sjek het eiland militair onder controle en een Chinese aanval op dit bolwerk lijkt uitgesloten, tenzij rood-China een oorlog met Amerika zou durven riskeren. Dat Taiwan een zetel in de Ver. Naties moet heb ben, lijkt alleszins redelijk. Maar Tsjang Kai-sjek heeft hogere aspi raties. Hij verbeelt zich dat het ge zag in Peking ontwettig is en dat hij nog steeds wettige leider van het ge hele Chinese volk is. De generaal is kennelijk vergeten dat in 1949 juist uit de groep grootgrondbezitters, plaatselijke bestuurders en militaire leiders, waarop hij vertrouwde, een nieuwe intelligentsia naar voren kwam, waaruit Mao Tsje-Toeng zijn voornaamste medewerkers recrute- ren kon .Er is geen enkele reden om aan te nemen dat in rood-China een stroming bestaat die terug zou ver langen naar generaal Tsjang Kai- sjek, die zich in de jaren dat hij op het vasteland zetelde niet bepaald ontpopte als een groot en kundig staatsman. Maar als de man zo graag in de waan leeft dat hij nog steeds China's leider is, laat hem dan. Maar het absurde is dal een organisatie als de Ver. Naties hem in die waan sterkt. Want China's zetel in de V.N. en in de Veiligheidsraad is in han den van de z.g. nationalistische re gering van Tsjang Kai-sjek. Een miljoenenbevolking wordt vertegen woordigd door een man, die door datzelfde volk is verdreven. •Tweederde meerderheid Deze caricaturale situatie is een uitvloeisel van de koude oorlog-poli tiek uit de vijftiger jaren. Amerika zag onmiddellijk een bedreiging in het Chinese communisme, mede om dat Peking toen krachtige steun van Moskou genoot. Daarom moest de verdreven Tsjang Kai-sjek kost wat kost worden gesteund. Al zou de Ver. Staten zijn laatste kanonnen naar. Taiwan moeten brengendan zou dat gebeuren. In de Ver. Naties torpedeerden de Ver. Staten en zijn bondgenoten elk voorstel om rood-China tot de orga nisatie toe te laten. Tsjang Kai-sjek en zijn regiem vertegenwoordigen heel China en daarmee uit. In de vijftiger jaren verkreeg Amerika steeds een ruime meerderheid voor dit standpunt. Maar dat veranderde in de zestiger jaren, toen tal van neutralistische, pas onafhankelijk geworden landen toetraden tot de V.N. Toen wist Amerika evenwel te bewerkstelligen dat de kwestie-Chi- na voortaan als een belangrijke kwestie" zou worden behandeld. En deze kwesties vereisen een -!% meer derheid. Deze strategie heeft succes gehad. Ook het afgelopen jaar, toen liefst 51 landen de toetreding van rood-China steunden en 25 landen (waaronder Nederland) zich onthielden. Geen -/a meerderheid voor de toetreding van rood-China dus. Het stijgend aantal „onthouders" duidt er echter op, dat ook in de kring van Amerika's bondgenoten een eventuele toetreding van rood- China tot de Ver. Naties geen af schrikwekkende gedachte meer is. Slechts het feit dat Peking Taiwan niet in de Ver. Naties duldt, heeft vele landen genoopt zich te onthou den. Toch heeft rood-China in 1970 forse diplomatieke winst geboekt. Westerse landen als Canada en Ita lië hebben het bewind in Peking nu ook erkend. In de naaste toekomst is het niet onmogelijk, dat enkele landen Tai wan en dus ook de Ver. Staten zul len afvallen en de toetreding van rood-China tot de Ver. Naties be langrijker zullen vinden dan het handhaven van Taiwan's positie. Zelfs is het niet uitgesloten dat roodvChina op de duur een zetel in de V.N. ook wil aanvaarden, wan neer Taiwang zitting blijft houden, maar het permanent lidmaatschap van de Veiligheidsraad aan Peking wordt toebedeeld. Verschillende westerse landen, waaronder België, zijn voor een dergelijke oplossing te vinden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De drie Christelij ke partijen K.V.P., A.R.P en C.H.U. hebben zich achter het gemeen schappelijke ontwerpurgentiepro - gram geplaatst, waarop zij de ko mende kamerverkiezingen zullen in gaan. HOOGRHEIDE. In hotel William in Hoogerheide brak brand uit. Het vuur, dat door nog onbekende oor zaak in de bar ontstond, heeft aan het interieur een schade van 20.000 gulden aangericht. HILVERSUM. Rond zestig jonge- reen hebben op de stoep en in de tuin van minister B. Roolvink in Hilversum gedemonstreerd tegen de loonmaatregelen van de regering. Met spreekkoren gaf men luidruch tig uiting aan de verontwaardiging over de loonstop. ROTTERDAM. Bij het leegpom pen van de Liberiaanse tanker „Pa cific Glory" in de vierde petroleum haven in Europoort zijn de lijken ge vonden van twee vermiste zeelie den. De mannen zijn omgekomen toen het schip onlangs voor de kust van het Britse eiland Wight na een door een aanvaring veroorzaakte explosie in brand raakte. HILVERSUM. Het bestuur van de Nederlandse Omroep Stichting heeft in een terkennis van de minister van C.R.M. gebrachte brief zijn ver wondering uitgesproken over de wijze, waarop de regering heeft ge reageerd op de televisieuitzending „Ter Visie" van afgelopen woensdag. AMSTERDAM. Een jonge vrouw is verdronken, nadat zij met haar auto het water van de Kloveniers burgwal in Amsterdam was in ge reden. Het slachtoffer is de 30-ja rige mevrouw H. Haenraets- Schuursma uit Bergen (N.H.). DEN HAAG. Ongeveer 200 per sonen hebben in Den Haag een pro-' testdemonstratie gehouden „tegen de uitmoording van de Indianen in Zuid-Amerika", MAARSSEN Bij een frontale bot-, sing tussen twee personenauto's op. de Rijksweg 2 in de gemeente Maar- ssen werd een passagiere van een van de voertuigen levensgevaarlijk gewond. Het is de 18-jarige Eliza beth M. Weber uit Amsterdam. Zij overleed aan haar verwondingen in een ziekenhuis in Utrecht. UTRECHT. Maandagmorgen is op het baanvak Nijmegen-Wychen een' auto tegen een passerende trein ge botst. De autobestuurder, de 33-ja- rige A. L. Lemmers uit Wychen, is hierbij gedood. Het ongeluk gebeur de in de gemeente Nijmegen bij een onbeveiligde spoorwegovergang. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Katwijk aan Zee J. C. Schuurman te Putten; te Barne- veld C. van Baart te Putten. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Brouwersha- ven-Zonnemaire P. A. de Bres, kand. te Dordrecht. Bedankt: voor Zwolle Han Bing Kong te Soerabaja; voor Rotterdam- Feyenoord (o.a. werk onder de schippers) G. K. Geerds te Keulen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Amersfoort ds. A. N. Hendriks te Delft. Gereformeerde Gemeenten Bedankt: voor Veen C. Harinck te Utrecht. Tweetal te Rotterdam-West H. Ligtenberg te Genemuiden en E Ve- nema te Zwijndrecht. .AMMAN. Jordaanse leger-eenhe- den en Palestijnse verzetsstrijders hebben in de nacht van zondag op maandag felle gevechten geleverd zowel in de hoofdstad Amman als in het 30 kilometer noordelijker gelegen Jerasj. Volgens welingelichte krin gen zouden minstens 10 personen zijn gedood of gewond. Middenstandsaclie Haamstede-Burgh ten einde HAAMSTEDE-BURGH, 12-12. De Middenstands-Sinterklaasaktie is ten einde. Alle zegelboekjes' zijn in geleverd in het Prijzencentrum waar velen hoopvol binnenkwamen en soms gedessillusioneerd weer buiten kwamen als de prijs tegenviel. Doch zü die een fiets of een koelkast, schemerlamp en andere prachtige prijzen wonnen, kwamen juichend de deur uit. Het bestuur van de Middenstands vereniging is over de afloop zeer te vreden en de burgerij deed haar plicht om met Sinterklaas zoveel mogelijk in de beide dorpen te ko pen. Vrijdag werd de uitslag van de aktie horende opgaves bekendge maakt. Alle prijswinnaars kunnen zich vervoegen bij de fa. Gebr. Ver ton te Burgh waar zij hun gewon nen prijzen kunnen afhalen. „Voor de Vuist Weg". Er werden 357 formulieren ingezonden waarvan er 197 fout waren. Uit de overgeble ven 160 deelnemers kunnen de hier onder genoemde zich tot de prijs winnaars beschouwen. J. C. Oosse- Baart( Noordwelle), A. H. v. Twist, Burgh; Theo den Engelsman, Burgh; P. Tuinman, Haamstede; P. C. Han- se, Haamstede; J. Koole-Alsbach, Burgh, B. W. Siesse, Haamstede, S. Roos, Westenschouwen; M. L. Jon ker, Haamstede; Daan Blom, Haam stede! J. M. Hogenstein, Haamstede; M. de Meij-v. d. Houten, Burgh; A. BAZEL. De presidenten van de centrale banken van de meest voor aanstaande westerse industrielanden hebben zich tijdens hun maandelijk se bijeenkomst in het gebouw van de bank voor internaitonale betalingen in Bazel, die dit weekeinde is gehou den, in beginsel akkoord verklaard met de eerste fase van het plan- Werner. Dalebout, Haamstede; M. J. A. v. d. Bijl, Haamstede, E. Pilaar, Haamste de; J. A. Mol, Westbout; C. B. Noordhoek, Burgh; C. Beije, Burgh (Hogeweg); J. den Haan, Haamstede; J. Kosten, Haamstede. Foto - legpuzzel De foto-legpuzzel waarbij de ont brekende stukjes tussen de drop pings-folder waren verpakt was voldoende voor 161 deelnemers. De gelukkigen waren hier: L. C. van Damme, Haamstede; N. A. de Graaf, Haamstede; P. v. d. Weel-Bom, Wes tenschouwen; J. v. Nieuwenhuize, Haamstede; Joop van Damme, Haamstede; J. de Munnik, Haamste de; J. Pos, Haamstede; L. M. Koo- man-v. d. Klooster, Burgh; mej. J. Landman, Haamstede; W. H. Boo- gert, Burgh, D. E. den Boer-v. d. Graaf, Haamstede; W. Slager-Hen- drikse, Burgh; Ineke Tuinman, Haamstede, Carolien Hack, Haam stede, mej. A. C. Aalbrecht, Haam stede, mej. C. Slager, Haamstede (Dapperweg); Marion Tangeman. Haamstede; J. v. Dienst-de Jonge, Haamstede; Heieen Bom, Haamste de; Johan.Vredenbregt, Haamstede. Kleur wedstrijd De kleurwedstrijd waaraan zij mee konden doen in de leeftijd van 3-15 jaar bracht 122 platen voor het oog van de jury. De uitslag is naar leeftijd beoordeeld. De uitslag is als volgt: Anita Quist, Haamstede; Martin Kooman, Haamstede; Coertje Bouwman, Burgh, Bruno v. d. Hoek, Haamste de; Riani Kort, Haamstede; Ellie Dalebout, Burgh, Leo van Twist, Burgh; Janet van Zalm, Haamstede; André Boot, Burgh; Freddie Hille- brand, Haamslede; Bert Pos Haam stede; Joop Janse, Haamstede; Ja cob den Engelsman, Burgh; Jake- lien Zandijk, Westenschouwen; Mie- neke Schoonaard, Burgh; Jopie Speelman, Haamstede; Ellie Thijsse, Burgh; Mar ja Mes, Haamstede; Pe ter Straijer, Haamstede en Corien Boot, Burgh. DEN HAAG. Van links naar rechts minister Witteveen, premier De Jong, minister Roolvink en minister Nelissen tijdens een persconferentie over de loonmaatregel in Nieuws poort te Den Haag. Partij hasjiesj in beslag genomen HARDERWIJK, 13-12. Een partij van 1,7 kilo verdovende middelen, vermoedelijk hasjiesj, is door de ge meentepolitie van Harderwijk zon dag in beslag genomen. De partij werd in een auto aange troffen, waarin zich drie personen bevonden, de 24-jarige G. J. M. uil Australië, diens 23-jarige landgenoot F. C. E. en het 21-jarige Nederlandse meisje A. ten B. uil Amsterdam. Het drietal is ingesloten. De gemeentepolitie van Harder wijk had van Interpol de tip ont vangen dat uit Marokko of Tunesië via Duitsland een partij verdovende middelen in Harderwijk zou zijn ge arriveerd. Ditishetrecept: Kaasfonduevan Nederlandsekaas. Caquelon inwrijven, niet knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden Jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. gen. Binden me FEUILLETON „Geef haar maar veel van jouw liefde, jongen," zegt ze zacht. „Al is ze een onecht kind, ze is gedoopt en zodoende ook een kind van God. Want de doop is Gods levensverze kering." Evert kijkt haar van terzijde ver wonderd aan. „Liefje, hoe kom je aan die wijseheid? Ik bedoel van die le vensverzekeri ng? „Dat hoorde ik eens een dominee zeggen na de doop. Ik ben het nooit vergeten." „Het is in elk geval typerend uit gedrukt," antwoordt hij, nadenkend. Thuis maakt Dinie nog een kopje koffie klaar, terwijl Evert zit te pie keren, hoe hij verandering kan aan brengen in deze situatie. Maar hij ziet geen oplossing. Als Dinie de koffie voor hem neer gezet heeft, schiet hem plotseling 71. Uiterst behoedzaam sloop Rela dooi de gangen van het paleis. Wel voelde zij zich betrekkelijk veilig in haar vermom ming van Tamahia's dienstmaagd, maar toch slaakte zij een zucht van verlichting toen zij ongezien de deur van Tamahia's vertrekken bereikte. Een wrede lach plooide zich om haar lippen, toen zij met een bijna liefkozend gebaar de kleine dolk tevoor schijn haalde. Onkundig van dit alles stond Tamahia nog steeds voor het venster. De maaltijd, welke Aya haar gebracht had, stond nog onaangeroerd op tafel. Zozeer werd zij door zorgen gekweld, dat zij geen hap door haar keel had kunnen krijgen. Angstig staarde zij uit over het prachtige landschap, terwijl duizend vragen door haar hoofd woelden. Nog steeds was er geen bericht binnenge komen van haar broer en ook van Aram had men niets meer vernomen. Weinig kon zij vermoeden dat de laatste op dat ogen blik slechts weinige minuten gaans van haar verwijderd was. De jonge krijger en zijn twee metgezellen hadden aan één stuk door in gestrekte draf gereden en hun paar den begonnen zichtbare tekenen van ver moeidheid te tonen, toen Aram plotseling mot een ruk de teugels inhield en voor zich uit wees, waar in de verte de torons van Tudor's palcis oprezen. iets anders te binnen. „Liefje, heb jij nog wat lekkers in huis? Chocola, of iets dergelijks?" Ze kijkt verwonderd. „Waarom? Heb je soms honger? In de ijskast heb ik nog wel een hartig hapje." „Nee, dat is het niet," zegt hij on geduldig. „Het isalle kinderen vinden morgenochtend wat lekkers in hun lessenaar, vanavond door de ouders neergelegd, als een soort be loning. begrijp je? Dat is hier zo de traditie. Maar in Greetje's lessenaar ligt natuurlijk niets, want haar moe der was er niet. Als jij soms wat hebt...." Hij kijkt haar vragend aan. Dinie begint het te begrijpen en knkit. Ik heb nog twee repen cho cola. Ik zal ze even halen, dan kun jij ze morgenvroeg, voor de school begint, in haar lessenaar leggen." Met een ruk komt hij overeind. „Dinie, je bent een schat. Je be grijpt me. he?" Ze strengelt haar armen om zijn hals en kust hem. „Ik zal mijn eigen lieve mannetje niet kennen! Doe het maar, lieverd, dan kunnen ze bij haar thuis gaan puzzelen, wie die snoep aan dat meisje heeft gege ven." De volgende morgen is Evert al een half uur voor de school aangaat in de klas. Hij ruimt de rommel op en bergt alle schriften en boeken weg. En pasant kijkt hij in dc lesse naars. Ja. overal liggen versnaperin gen. Behalve bij Grectjc. Omzichtig naar de glazen deur kijkend, stopt hij gauw de twee repen in haar les senaar. Ziezo, kind, jij zult vanmor gen in het speelkwartier net zogoed wat te smikkelen hebben als dc an deren. Na het binnenkomen van dc kin deren liet Evert even hun nieuws gierigheid bevredigen. Met een glimlach op züjn gezicht zag hij naai de verrassende blikken en hoorde de o's en a's aan. De roodharige Bep haalde een zak toffee's omhoog en liet het triomfantelijk aan haar bankgenote zien. „Jij krijgt er straks ook een paar, hoor!" belooft ze vriendelijk. En toen ze haar hoofd nog een onder dc lessenaar stak, riep ze uit; „Meid. waarom haal jij je snoep or niet uit?" Grote verbazing op het gezicht DOOR GERRIT FRANSSEN van Greelje. Evert ziet haar blik vol ongeloof en twijfel en dan duikt ook Greetje in haar lessenaar, om even later met twee repen in haar hand weer omhoog te komen. De verba zing is, nu nog groter. „Gommie, meid, wat een lekkere repen. En zulke dikke. Zullen we straks rui len? Krijg jij toffee's van me en ik een stuk reep? Ja?" Greetje kijkt vol uiterste verwon dering naar de heerlijkheden. Tol er iets in haar begint te werken. Haar blik gaat naar Evert, doch die heeft juist bijtijds een paar tikken gegeven. „Zo, jongelui, nu weten we allemaal, dat we in het speelkwar tier geen honger zullen hebben. Op bergen tot half elf en wie er vóór die tijd nog een keer aankomt, is hot kwijt. Dan heb ik tenminste ook wat," voegt hij er knipogend aan toe. Er is even een gejoel. Evert ge niet van zijn grapje. De kinderen hebben het natuurlijk dadelijk door. Eén van de meisjes zegt: ..U krijgt van mij wat, hoor meester." Hij knikt haar vriendelijk toe. „Dat is geweldig. Alie. Zo jongelui, nu in alle ernst. Nu gaan we God danken voor zijn goedheid. Eer bied. Tijdens de bijbelles weet hij Greetje's blik onafgebroken op hem. Ze is intelligent, dit schuchtere kind. Daarom zal ze beslist wel door hebben, van wie ze deze chocola heeft. Maar dat is niet erg. Dat we ten de andere kinderen niet. Dit jaar heeft Greetje geen lege lesse naar. In het speelkwartier observeert hij haar. Ze staat als gebruikelijk bij de schoolmuur, maar naast haar staat Bep Torsius en zusterlijk de len ze hun snoep met elkaar. Het is niet zo best voor de tanden, maar alia, die éne keer in het jaar.... Zowaar hoort hij haar schaterla chen. Gelukkig, dit kind is tenmin ste een kwartiertje blij. Dank u. God. voor uw levensverzekering op dit kind. U zult zelf nog beter weten dan. ik, hoe goed het aan dit schuch tere vogeltje is besteed.... (Wordt vervolgd) I i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7