OPRECHTE DANK AAN SCHEIDENDE MAGISTRAAT Lentebode Explosie vernielt Belgisch gemeentehuis Aanslag op computercentrum STREEKNIEUWS Dank gemeente voor ex-bibliotheekmedewerker M. J. Kosten ARAM EN HET GEHEIM VAN HE GESLOTEN DEUR ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag U december 197# Nr. 20792 Vertrek burgemeester kastelein ZIEKIRZEE, 12 december. Op de „twaalfde van de twaalfde" heeft burgemeester D. W. Kastelein af- seheid genomen van Zierikzee. Hij wordt straks - 16 deeember - burgemeester van Loosdreeht. Hem is be heerst maar toch hartelijk hulde gebracht voor zijn werk gedurende 4VSs jaar te Zierikzee. Als vanouds was plaats van handeling de trouwzaal - het roccoco van de raadszaal verdraagt geen grote massa mensen - waar een groot aantal genodigden de burgemeester - aanwezig met echtgenote en kinderen - uitgeleide deed. Onder hen: de „chairman" van de Rural District Council liattield, mrs. Peacock, de burgemeester(es) van de Engelse adopticgemeente mr. Asquith. gemeentesecretaris van die stad met echtgenote en de erebur ger van Zierikzee de heer J. Blouin, die burgemeester Guincbault van St. Hilaire verving. Verder de hoofden van dienst, burgemeesters, raadsleden, personeel en handenvol andere genodigden, o.w. de yertegenwoordiger van Zeeland's commissaris, mr. II. F. M. van der Heyden. Burgemeester Kastelein tijdens zijn afscheidsrede (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). De heer Kastelein - het bleek duide lijk uit zijn toespraak - heeft te Zie rikzee een niet altijd gemakkelijke, maar toch goede en zeer drukke tijd gehad. Hij prefereerde een plaats in het centrum des lands en hij toonde zich verheugd in de gelegenheid te zijn in de trouwzaal afscheid te ne men. Engels en Frans waren „in" op deze middag, in verband met de bui tenlandse gasten. De burgemeester herinnerde aan de Engelse hartelijk heid en gastvrijheid en zijn bezoek aan Hatfield bij gelegenheid van de ingebruikstelling van het (moderne) zwembad in die gemeente. Een zelfde teneur in de woorden tot de vertegenwoordiger van St. Hi- laire-du-Harcouët, de in 1944 geheel verwoeste Normandische stad, die na de stormramp banden aanknoopte met Zierikzee, die nog steeds op ver schillende wijzen in stand worden gehouden. Ook in die stad ervoer de burgemeester een innemende gast vrijheid. Gelukki" mens' Herinnerend aan zijn komst - zo mer 1966 - naar Zierikzee, stond de heer Kastelein stil bij het hem toen bereide welkom, de installatie en de optocht door de stad. Zijn voorgan ger, mr. F. Th. Dijckmeester - ziende op de benoeming - zei toen: „U bent een gelukkig mens" en de burge meester kon dit beamen, ziende op alles wat te Zierikzee in de afge lopen periode passeerde. Hij schetste die als een „boeiende" en dankte voor het ondervonden begrip en de sympathie. tigd als ze leiden tot een beter en goedkoper resultaat ten gunste van het publiek. Hij bleef het zien als plicht én recht de raad te informeren inzake het door hem genomen initiatief ten aanzien van de toltarieven Haring vlietbrug. Hü keerde zich tegen ak- ties - zonder inspraak van de wet tige overheid - terwijl men ander zijds wél een beroep op die overheid wil doen. Na ook de pers bedankt te hebben voor de goede samenwerking, zei de heer Kastelein hier - met Gods kracht - met veel voldoening, onder vindend veel medewerking, te heb ben mogen arbeiden. Hij besloot met een: „Zierikzee, het ga u goed" - „God bless you all". De heer Kastelein hing hierna lo co-burgemeester Keuning de ambts keten om en overhandigde de voor zittershamer. „Het was een vreugde met b. en w. en de raadsleden te vergaderen. De besprekingen waren prettig, op peil en niet gespeend aan humor". De scheidende burgemeester bond de blijvende bestuurders op het hart te blijven streven voor behoud van het monumentaal karakter van de stad en alles te doen binnen het fi nancieel mogelijke. Hopend op vol doende werkgelegenheid verwachtte hij een ontwikkeling op verantwoorde wijze van het geheel. Een bijzonder dankwoord ontving de secretaris, de heer R. van Omme ren, die hij schetste als betrouwbaar, deskundig. Hij - en het gehele perso neel - zijn een grote steun voor hem geweest. In zijn dankwoord betrok hij ook het echtpaar De Massier, voor de goede zorgen, met name voor het proper houden van het stadhuis. Hel verenigingsleven Aparte aandacht besteedde de scheidende magistraat aan het Zie- rikzeese verenigingsleven, hopend dat deze stad met burgerzin (een half miljoen voor de burgerzinlening) ach ter deze verenigingen zal blijven staan. Met name noemde de heer Kastelein verder „Beter Wonen", de brandweer en politie en de vereni ging van Burgemeesters, wethouders en secretarissen. Ten aanzien van het ziekenhuis hoopte hij op een goede pei'soneelsvoorziening. Hij vroeg de andere gemeenten in de regio, Zierikzee steeds als cen trum te willen blijven zien. Fusies vond de burgemeester alleen gewet Toespraak „loco" Loco-burgemeester mr. K. A. Keu ning was aar\het tellen geslagen en noteerde in de periode-Kastelein 225 vergaderingen van het college (900 uren). Hij constateerde dat het col lege op elkaar was ingespeeld en had veel waardering voor de wijze waar op de burgemeester elk der leden van alle zaken de gemeente betref fende - ook al was hij hiertoe niet altijd verplicht - op de hoogte te stellenNiet minder dan vijfduizend onderwerpen kwamen aan de orde en meestal werd een aanvaardbare oplossing gevonden. Vooral de finan ciële aspecten konden aan de burge meester worden overgelaten en voor de Haringvlietbrug stond hij op de bres. Op humoristische wijze memo reerde de „loco" de tocht naar de spits van de St. Lievensmonstertoren en sprak tenslotte de hoop uit dat het de familie Kastelein te Loos dreeht goed zal mogen gaan. „Veel geluk en voorspoed", zo zei hij. Namens de gemeenteraad bood hij een vierarmige zilveren kandelaar aan. Stem van de raad Als nestor van de raad, sprekend namens de raadsleden, wees de heer Simmers er op, dat de scheidende burgemeester thans weer terugkeert naar de onmiddellijke omgeving van de plaats waar hij eerst burgemees ter was. Hij feliciteerde hem met zijn nieuwe benoeming en merkte op dat een periode van 4% jaar te kort is om continuïteit in het beleid te waarborgen. Hij hoopte dat de op volger hier langer werkzaam zal mogen zijn. De heer Simmers noem de in het bijzonder de woningbouw, waarvoor de heer Kastelein zich heeft ingespannen, terwijl ook de gemeenschappelijke regelingen veel- van zijn tijd vergden. Ook de nestor noemde de pogingen tot het tolvrij maken van de Haringvlietbrug en geloofde in het nut van openbaar making. Hij dankte de scheidende burgemeester voor de wijze, waar op hij de raad „altijd het volle pond" heeft gegeven en betrok in zijn dankwoord ook mevrouw Kas telein. Toespraak secretaris Woordvoerder van \het voltallige personeel was de heer R. van Om meren, gemeentesecretaris, die de hoop uitsprak dat Loosdreeht voor de heer Kastelein veel genoegdoe ning zal schenken en de herinnerin gen aan Zierikzee van prettige aard zullen mogen zijn. „Wij gunnen het u van harte, maar zuiver bestuurlijk gezien is een periode van vier en een half jaar wel te kort", aldus de se cretaris, die evenwel de persoonlijke redenen van de scheidende burge meester wilde respekteren. Hij prees de hartelijke verhouding tussen de burgemeester en het personeel, voor al prijzend de vriendelijkheid en openheid van de heer Kastelein. ,Er zijn wel onvervulde wensen, maar dat zal altijd wel zo blijven". De secretaris wenste de burge meester Gods zegen toe in de nieuwe standplaats en zegde de interim-be stuurders de volle medewerking toe voor de eerstkomende tijd. Als per- soneelsgeschenk overhandigde hij een fraaie sierfles. Buitenlandse stemmen De burgemeester van Hatfield herinnerde aan de aanwezigheid van Hatfield bij de komst van de burgemeester; het is begrijpelijk dat Hatfield ook thans met een beschei den delegatie aanwezig is. Zij hoop te dat de banden met Zierikzee, ook onder de toekomstige burgemeester gehandhaafd zullen blijven en sprak de wens uit dat de heer Kastelein ook elders in het land succesvol werkzaam zal mogen zijn. Zij bood een zilveren peper en zoutstel aan. De heer Blouin, sprekend namens de burgemeester van St. Hilaire, die hij excuseerde, gaf de markatiepunten aan van de banden tussen beide ste den, verbonden door de „jumelage", als de sport- en jeugduitwisselingen en teruggrijpend naar de oorlog, bracht hij de strijd van beide lan den tegen de tyrannie in herinne ring, daarbij Willem van Oranje ci terend. Als stoffelijk blijk van waar dering bood de heer Blouin een mi niatuur Calvados-tonnetje aan. Het Rode Kruis-ziekenhuis De heer S. Francke, burgemees ter van Middenschouwen en lid van de Raad van Bestuur van het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis herinnerde met name aan het werk door de heer Kastelein verricht ten behoeve van het ziekenhuis. Hij greep de gelegenheid te baat de du rende noodzaak van een ziekenhuis op Schouwen-Duiveland te onder strepen, waartoe de gemeenten be reid zullen moeten zijn zo nodig een financieel steentje bij te dragen. De heer Francke dankte voor de wijze waarop de burgemeester zich in de ziekenhuisproblemen heeft verdiept en de ondervonden vriendschap. Hij bood een geschenkenbon aan. Dankwoorden namens de georga niseerde visserij sprak de heer B. W. Schot, voorzitter van de vereniging „Helpt Elkander", die herinnerde aan de vele visserij besprekingen. Woordvoerder van de kerken was ds. J. v. d. Schee, die de drie minu ten spreektijd benutte voor „zeven kerken". Hij dankte voor de veel zijdige belangstelling voor de kerk en de persoonlijke inbreng als lid der hei-vormde gemeente. Tot slot sprak drs. A. J. van den Hoorn, geneesheer-directeur van het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis, die het accent legde op het gecompli ceerd karakter van de ziekenhuis- problematiek, zodat het haast niet mogelijk is een besluit te nemen, waarop geen kritiek komt. Hij dank te voor het werk t.b.v. het zieken huis en vooral voor de belangstel ling jegens het personeel. In een an dere kwaliteit - als voorzitter van het Chr. Schoolbestuur - dankte hij voor de belangstelling voor het on derwijs. Uitvoerig ging burgemeester Kas telein hierna nog in op de toespra ken, inhakend op de verschillende opmerkingen. In de secretariskamer namen allen daarna met een hand druk afscheid van de familie Kas telein, waarop de bijeenkomst werd afgesloten met een drankje. Rode Kruis neemt Prinses Irenefonds over DEN HAAG, 12-12. Per 1 januari zal dé Stichting Prinses Irenefonds worden overgenomen door het Ne derlandse Rode Kruis. Met ingang van de datum zal het werk van het fonds, dat bestaat uit het brengen van ontspanning in zie kenhuizen, revalidatiecentra, ver pleeg- en verzorgingstehuizen en in richtingen voor bejaarden, worden voortgezet onder de naam Prinses Irenefonds van het Nederlandse Rode Kruis. Er is een adviescom missie geïnstalleerd, waarin ook de leden van de voormalige Stichting Prinses Irenefonds opgenomen zijn. Loenochod reed verder op de maan MOSKOU. 12-12. Het Sowjetrus- sische 8-wielige maanvoertAig Loe- nochod-1 is vrijdagochtend op bevel van de aarde in een tijdsbestek van negen- uren verder over de maan ge reden en heeft daarbij een grotere afstand afgelegd dan in de eerste week was gedaan, namelijk 244 me ter, aldus het Sowjetrussische pers bureau Tass. De eerste week was 197 meter afgelegd. Spaanse kunstenaars protesteren tegen Baskenproces MADRID, 13-12. Sinds de afkondi ging van de noodtoestand een week geleden in de Baskische provincie Guipuzcoa zijn daar omstreeks 200 mensen gearresteerd, zo is uit welin gelichte bron vernomen. Meer dan 300 Catalaanse kunstenaars en in tellectuelen hebben zich ingesloten in het oude Benedictijnerklooster Montserrat, ten westen van Barcelo na. Tot de bezetters, die protesteren tegen het Baskenproces in Burgos, behoren o.m. de beroemde schilder Joan Miro, de theater-directeur Joe- se Montanes, de zanger Joan Manuel Serrat en de dichter Joan Brogsa. STEENWIJKERWOLD, 12-12. Een van de Drentse .schapen van de ge meentetuinman H. J. Wardenier in Steenwijkerwold heeft het leven ge schonken aan een lammetje. De va der volgde in de weide de verrich tingen van zijn dochter op de voet. BRUSSEL, 13-12. Een hevige ex plosie heeft zaterdag het gemeente huis van het Belgische plaatsje Ben- Ahin, gelegen tussen Hoei en An- denne, volledig vernield. Oorzaak van de ontploffing was een lekkende gasfles op de eerste verdieping van het gebouw. Drie mensen die zich op het moment van de explosie in het gebouw bevon den konden alle drie ongedeerd uit het puin worden bevrijd. Onder hen bevond zich de burgemeester. De explosie heeft verder veel glas schade aangericht aan in de buurt staande huizen. De totale schade wordt geraamd op meer dan 150.000 gulden. Aardverschuivingen en overstromingen in Oost-lndonesië DJAKARTA, 12-12. Bij aardver schuivingen en overstromingen zijn op de Indonesische Sanghie-eilanden 82 doden gevallen, zo is vrijdag in Djakarta bekend geworden. De overstromingen deden zich vo rige week voor, doch eerst thans worden uit het getroffen gebied be richten hierover ontvangen. De gouverneur van noord-Celebes heeft Djakarta om hulp gevraagd. In 22 dorpen op verscheidene eilanden zijn meer dan 26.000 mensen dakloos geworden. LAWRENCE, 12-12. Het computer centrum van de universiteit van Kansas is vrijdagavond door een ontploffing vernield. Drie minuten tevoren had een onbekende telefo nisch gewaarschuwd dat er een bom zou ontploffen. Drie mensen werden gewond. Boswachter schoot zijn kleinkind dood BRUSSEL, 14-12. Een boswachter in Ukkel, een van de 19 Brusselse agglomeratiegemeenten, heeft zon dagochtend zijn achtjarig kleinkind doodgeschoten. De man hoorde 's ochtends vroeg gerucht beneden in zijn huis. Hij dacht met inbrekers te doen te hebben, pakte zijn geweer en ging naar beneden. Toen hij halverwege de trap was werd hij met een zaklantaarn in het gezicht geschenen. De boswachter loste een schot. Toen hij beneden aan de trap kwam bleek dal hij zijn achtjarig kleinkind gedood had die bij hem logeerde. ZIERIKZEE Pastorie-fonds „Klein Maja" Op zaterdag 19 december zal ten bate van het bekende pastoriefonds „Klein Maja" weer een oliebollen- aktie worden gehouden. De bollen woz'den huis-aan-huis- verkocht MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 14-12. Aangevoerd 2068 dieren, t.w. 1724 x-underen en 344 varkens. Prijzen per kilogx-am: slachtrunde- ren extra f 4,80-5,30; le f 4,20-4,55; 2e f 3,65-3,95; 3e f 3,45-3,60; stieren f 4,60-5,30; wox-stkoeien f 3,30-3,50; slachtvarkens le f 2,28-2,33, 2e f 2,25- 2,28, 3e f 2,20-2,25; slachtzeugen f 1,55-1,60; zwai-e varkens f 2,10-2,20. Rundex-en: aanvoer gx-oot, handel redelijk, pxijzen onveranderd. Varkens: aanvoer groter, handel vlot, prijzen fijne varkens onvex*an- derd; slachtzeugen lager; enkele pri ma's boven notering. Plechtigheidje in „Ons Huis" te Zierikzee ZIERIKZEE, 13-12. Een lieél hartclyk „dank u wel", gevoegd by een twee tal kistjes sigaren, werd de heer M. J. Kosten, oud-medewerker van de stedelijke Nutsbibliotheek, zondagmiddag toegevoegd op zyn 80ste jaardag, die hy - met familie - vierde in de recreatiezaal van „Ons Huis" aan Het Vrye. Het dankwoord kwam van de zijde van het gemeentebestuur, ver-^ tegenwoordigd door loco-burgemeester mr. K. A. Keuning, die in gezelschap was van twee andere heel dnidelyke „Nuts-figuren", de heren dr. J. C. Röh- ncr en G. H. Brcetvelt. Reeds geruime tijd geleden nam de heer Kosten afscheid als medewer ker-uitlener van de Nutsbibliotheek, maar het gemeentebestuur nam de gelegenheid van zijn 80ste jaardag te baat betx-okkene haar welgemeende dank over te brengen voor het wex*k in dienst van het bibliotheekwezen, gedurende enkele tientallen jai-en, verricht. Mx\ Keuning vertelde hoe de ge meente recentelijk is geconfronteex-d met breed opgezette bibliotheekplan nen (elders klaax'gemaakt) voor Zie rikzee, die de gemeentekas f 32.000, zouden gaan kosten. „Op zo'n mo ment begrijpt men dat Zier-ikzee met een subsidie van f 200,aan de Nuts bibliotheek beslist niet hoog uit de bus komt". Mensen achter het werk Er zijn ook instellingen - de Nuts bibliotheek is er één van - die geen grote aanslag doen op de gemeente kas en - nog steeds aldus de wet houder - „het is alleen mogelijk als er mensen achter staan die daaraan vrijwillig hun tijd geven en er altijd voor klaar staan. Eén van hen was de heer Kosten". De loco-burgemeester had veel waax-dex-ing voor hetgeen de jarige belangeloos voor heel veel anderen heeft willen doen. Een cijfer in dit vex-band is illustx-atief: Er is een jaar uitlening van 20.000 exemplax-en en „we werken thans ook weer in de richting van de oudere en hogere subsidie. Namens het gemeentebestuur bx-acht mi*. Keuning zijn gelukwensen over, gecombineex-d met de dank van de gemeente, die de plezierige houding van „we zullen het zelf wel pi-obe- ren te doen", uitermate weet te waax-- deren. Zijnex-zijds dankend zei de heer Kosten het werk voor de bibliotheek altijd met veel genoegen te hebben gedaan. De loco-burgemeester feliciteert de oud-bibliotheekmedewerker (Foto. Zierikzeesche Nieuwsbode). 70. Zodra Rela met haar weerloze slacht offer veilig en wel achter het gordijn ver dwenen was. fluisterde ze Aya nogmaals toe: „Denk er aan, wanneer jc tracht mij tc weerstreven of to verraden, heb ik geen medelijden meer met je. Wanneer je daar entegen doet wat ik je zeg, zal geen haar op je hoofd gekx-enkt woiden!" Ze beval het sidderende meisje zich van haar boven kleed en hoofdtooi te ontdoen. Snikkend deed Aya, die geen andere uitweg zag, wat de ander ha ar vroeg en haastig trok Rela de kledingstukken aan, zodat zij nu uit de verte als twee dx*uppels water op de dienst maagd geleek. Vex-volgens bond zij het meisje stevig op een stoel vast, zó dat ze niet de minste beweging kon maken en oxn te beletten dat ze zou gaan schreeuwen, bond Rela haar nog een doek voor de mond. „Die kan mij tenminste voox'lopig geen kwaad doen", fluisterde ze lachend, terwijl ze haar werk met welgevallen bekeek. Ver volgens vcx'liet zc voorzichtig het kleine vertrek. Vanachter een pilaar wiex-p ze een steelse blik door de hal}, maar opnieuw was het geluk met haar. 'Er was niemand te zien. Zij raapte de kandelaar op die Aya tijdens de worsteling had laten vallen en begon de trap te bestijgen welke naar de vertrek ken van Tamahia leidde. „En nu zal ik met haar afrekenen", mompelde zij, terwijl haar hand bijna liefkozend de kleine dolk streelde, welke zij tussen haar kleed ver box-gen had.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3