Berna DE ZIERIKZEESCHE COURANT K.V.P.-BESTUUR WIL BEMIDDELING „STERKE MANNEN" frites-saus nu ook in een flus Noodtoestand in Verenigd Koninkrijl k Da jan wenst geen vredesmacht Andere datum voor Prinsjesdag? Regering wil minimumloon op 1 januari verhogen Verscherpte voortzetting stiptheidsactie van postbestellers Aardverschuivingen teisteren Columbia Meer dan vijf miljoen voor Pakistan Vakcentrales roepen alle werknemers op tot proteststaking ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 14 december 1970 127ste jaargang Nr. 20792 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01 f 10) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Afscheid burgemeester ran Zierikzee Poging partijen in looncoiifliet bij elkaar te brengen Kort geding van regering tegen de vervoersbonden BREDA, 13-12. Het K.V.P.-bestuur gaat proberen de by het loonconflict betrokken partijen nog vóór het Ka merdebat van morgen (dinsdag) tot elkaar te brengen. Daartoe werden intussen enkele vooraanstaande Nederlanders door partijvoorzitter mr. Van der Stee benaderd, met het verzoek werk gevers en werknemers „op een redelijk, ook voor de regering aan vaardbaar, niveau" bijeen te bren gen, zodat de maatregelen van de regering kunnen worden ingetrok ken. Het partijbestuur besloot zaterdag avond hiertoe op een spoedvergade ring, na afloop van de in Breda ge houden partijraadsvergadering. Mocht deze laatste poging niet voor dinsdag slagen dan zal het K.V.P.- bestuur een beroep op de K.V.P.- fractie in de Tweede Kamer doen om tijdens het Kamerdebat te bepleiten de loonmaatregel zodanig te wijzi gen, dat een betere spreiding van de reeële loonstijging over het gehele jaar 1971 wordt bereikt. Het partijbestuur heeft in deze spoedvergadering voorop gesteld dat de verwezenlijking van een vooruit strevend program in Nederland al leen te realiseren is, wanneer alle bevolkingsgroepen een zekere mati ging in de groei van hun privé-be- stedingen willen aanvaarden. Positief out vangen DEN HAAG, 13-12. Het initiatief van het K.V.P.-bestuur om te trach ten enige „sterke mannen" alsnog een bemiddelingspoging in het loon conflict te laten ondernemen, is in brede kring positief ontvangen. De woordvoerder van de partij voorzitter, mr. Van der Stee, kon zondagavond meedelen dat geduren de het weekeinde druk overleg is ge voerd met vooraanstaande Neder landers, van wie enigen zich niet af wijzend tegenover het verzoek om te bemiddelen hebben opgesteld. Zij moeten echter eerst aftasten hoe de mogelijkheden liggen alvorens defi nitief het verzoek te kunnen inwil ligen. Mr. Van der Stee had de indruk dat men bereid is op alle fronten medewerking aan het initiatief te verlenen. Zo nodig kort geding DEN HAAG, 14-12. De drie ver voersbonden hebben zondagnacht De nieuwe elegante flus (geen fles, geen bus) met 500 gram tijdelijk van ƒ1,95 voor 1.65 LONDEN, 12-12. Koningin Eliza beth heeft zaterdagmiddag het rege ringsbesluit bekrachtigd tot afkondi ging van de noodtoestand in verband met de stiptheidsactie van bet 125.000 man tellende personeel van de elektriciteitscentrales. Als eerste maatregel zal het vanaf heden (maandag), als de noodtoe stand van kracht wordt, verboden zijn elektrische stroom te gebruiken voor reklame-doeleinden, etalage verlichting en schijnwerpers. Over- treders kunnen worden gestraft met drie maanden gevangenisstraf of een boete van 100 pond sterling (860 gul den) of beide. De maatregelen zullen maandag aan het parlement worden voorge legd en 28 dagen van kracht blijven. De regering kan ook militairen ge bruiken om de elektrische energie voorziening te garanderen, maar sommige ministers hebben al gewe zen op de praktische moeilijkheden daarbij. van de regering te verstaan gekre gen, dat onverkort zal worden vast gehouden aan het stakingsverbod. Mocht dit niet gebeuren dan zullen de Nederlandse Spoorwegen op uit drukkelijk verzoek van de regering een kort geding aangespannen tegen de betrokken organisaties. Vertegenwoordigers van de drie vervoersbonden kregen dit te horen op de bijeenkomst ten huize van de staatsscretaris van Verkeer en Wa terstaat, de heer M. J. Keyzer, bij het gesprek waren voorts de staatssecre taris van Justitie, Mr. K. Wiersma, de president-directeur van de Ne derlandse Spoorwegen, mr. M. G. de Bruin, en de directeur ir. Bosboom aanwezig. WASHINGTON, 13-12. De Israëli sche minister van defensie, generaal Mosje Dajan, heeft zondag gezegd dat Israël geen vredesmacht als on derdeel voor een regeling in hel Midden-Oosten op zijngrondgebied zal aanvaarden. De gedachte aan ge demilitariseerde zones verwierp hij niet geheel, maar hij sprak er wat schamper over. Israël aarzelt met hervatting van vredesbesprekingen met de Arabieren omdat het niet wil onderhandelen onder dreiging van een geweer dat op zijn hoofd gericht is, en evenmin onder dreiging van een geweer dat op zijn hoofd gericht is, en evenmin onder dreiging van inmenging door de V.N. DEN HAAG, 13-12. De regering zal dinsdag aan de grondwetscommissie uit de Tweede Kamer meedelen of zij het mogelijk acht, Prinsjesdag - nu de derde dinsdag in september - in de toekomst naar een vroeger tijd stip te verschuiven. Een groep Ka merleden heeft, zoals bekend, voor gesteld dat prinsjesdag wordt ver vroegd opdat er voldoende tijd zal zijn voor de Tweede Kamer om de begrotingen af te handelen. De datum van prinsjesdag ligt vast in de grondwet. De Kamerleden willen de vervroeging van prinsjes dag tegelijk met de andere grond wetswijzigingen behandelen, opdat de invoering reeds het volgend jaar kan plaatsvinden. DEN HAAG, 12-12. Het kabinet- De Jong zal met spoed een advies aanvrage tot de Stichting van de Ar beid richten over een tussentijdse verhoging van het minimumloon. Premier De Jong zei vrijdagavond, na afloop van de wekelijkse bijeen komst van de ministerraad, dat bij stelling van het minimumloon jaar lijks in juli plaatsvindt. De regering wil deze bijstelling echter vervroegen tot 1 januari a.s. Kerstpakketten WASHINGTON, 12-12. De Ameri kaanse douane heeft beslag gelegd op bijna 20 pond heroine voor een waarde van ongeveer 21 miljoen dol lar die als kerstpaketten uil Zuid- Am erika per vliegtuig naar Miami in Florida zijn gezonden. Twee Ameri kanen en twee Zuidamerikanen zijn gearresteerd. AMSTERDAM, 12-12. De stipt- heidsaktie van de postbestellers en ander lager geklasseerd personeel van het district Amsterdam zal tot na nieuwjaar verscherpt worden voortgezet. Ruim 600 PTT-ers besloten hier-, toe op een emotionele vergadering, "die zaterdagmiddag in het Van Nis- penhuis in Amtserdam is bijeenge roepen door de SBO, de samenwer kende bonden van overheidsperso neel, afdelingen Amsterdam, In een aan alle deelnemers der ver gadering in duplo uitgereikt stencil staan nieuwe adviezen vermeld voor de voortzetting van de actie. Er wordt onder meer op aangedrongen dat de postbeambten hun instructie boekje nauwkeurig zullen raadple gen. Dat betekent volgens het sten cil, dat men de juiste gewichten aan post moet bestellen en niet zwaar der: b.v. 18 kilogram voor een loop- bestelling, - 3o kilogram voor een fietsbestelling en 40 kilogram voor een postboybestelling, zonder dat men ook nog een tas op de rug draagt. Minstens 200 mensen omgekomen BOGOTA, 13-12. De overstromin gen en de daarmee gepaard gaande aardverschuivingen (op 78 plaatsen) in Columbia hebben tot op dit mo ment ai aan minstens 200 mensen het leven gekost. Over de schade die is aangericht zijn nog geen cgfers bekend. Dit is in de hoofdstad Bogo ta vernomen. De overstromingen zijn het g'evolg van de enorme hoeveelheden regen die er de laatste dagen zijn geval len. Tussen de plaatsen Pintada en Supia, 250 km ten noordoosten van Bogota, zijn de wegen en de spoor banen met duizenden tonnen aarde bedekt. Een uit acht wagons be staande goederentrein evenals tal rijke partikuliere auto's zijn geheel onder de dikke brei van modder en zand verdwenen. Het zelfde is het geval met een auto die 32 Colum- DEN HAAG, 12-12. - Op giro 777 voor hulp aan Oost-Pakistan was vrijdag f 5.151.331 gestort. Het Nederlandse Rode Kruis maakte een nieuwe som van f 50.000 over aan de Liga van Rode Kruisverenigingen te Genéve voor de aankoop in de om geving van het rampgebied van tra ditionele kleding voor de slachtof fers. Hieraan bestaat nog grote be hoefte in het kader van de eerste hulpverlening. Inmiddels komt de wederopbouw- fase langzamerhand in zicht. De acht Het centrum van de Smalstad roept bij de nadering van het einde der bie tencampagne herinneringen op aan vroegere „bietenjaren' toen ook het gehele Marktplein onder de „peeën" was bedolven. Om de riflevering zo snel mogelijk te doen verlopen, n orden momenteel de bieten, waneer cr geen schip is. op het Ha ren plein opgeslagen rondom de mijmerende Vader Cats. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). UTRECHT. 11-12. Dc drie vak centrales hebben vrijdagavond na onderling beraad besloten, alle Ne derlandse werknemers op te roepen tot een proteststaking van een uur. Ze vragen leden en niet-lcdcn hun werk aanstaande dinsdag 15 decem ber, de dag waarop het parlement moet oordelen over het loonmati- gingsbcsluit van dc regering, van elf tot twaalf uur te onderbreken. Deze actie is bedoeld als een onderstreping van het protest van de vakcentrales en dc vakbonden tegen dc aangekon digde loonmaatregelen. Dc voorzitter van het overlegor gaan van de drie vakcentrales, de heer A. H. Kloos, zei vrijdagavond na de vergadering in Utrecht, dat N. V.V., N.K.V. en C.N.V. erop vertrou wen dat de protestactie op gedisci plineerde wijze zal worden uitge voerd. Voor vitale bedrijven bevelen de centrales een aangepaste vorm van protest aan, waarbij ze er op re kenen dat de werknemers er zelf voor zullen zorgen dal het werk in deze vitale bedrijven niet zodanig stagneert, dal daardoor niet bedoelde schade zou kunnen ontstaan. De vakcentrales hebben ook een beroep gedaan op hun regionale en plaatselijke afdelingen en op de le den van de ondernemingsraden, hun misnoegen over de loonmaatregel SCHIPHOL. Burgemeester mr. F. Th. Dijekmeester van Haarlemmer meer heeft op de luchthaven de eer ste steen gelegd voor hel Hillonholel dat op Schiphol zal verrijzen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's biaanse toeristen naar Venazuela wilde brengen en een autobus die 48 personen vervoerde. Lijken van vele slachtoffers drijven her en der op het water rond. Achterstand in post bestelling te Amsterdam AMSTERDAM, 12-12. - „Door de achterstand van dit ogenblik, die nog gering is, kan de toestand bij voort zetting van de actie der postbestel lers zeker penibel worden. Vooral de kerst- en nieuwjaarspost kan danig in het gedrang komen", aldus de heer J. H. W. Meijer, directeur van het postdistrict Amsterdam. Op enkele kantoren in Amsterdam was vrijdagmiddag reeds een geringe achterstand, die door het wegvallen van de zaterdagbestelling deze week vele problemen zal opleveren. Nederlandse hulporganisaties die sa menwerken in het Comité nationale actie Oost-Pakistan, onderhouden daarover contact met de eigen inter nationale organisaties. Zo werken zo wel de Wereldraad van Kerken als Caritas Internationalis thans in Ge néve plannen uit voor hulpverlening op langere termijn. Het Rode Kruis zal in elk geval het waarschuwingssysteem voor or kanen herstellen en verbeteren, meer vrijwilligers voor hulpverlening op leiden en een rampendepöt met voor raden vestigen in Chittagong. vóór dinsdagmiddag twaalf uur tele grafisch kenbaar te maken aan de Tweede Kamer. Dc heer Kloos zei nog dat het hem niet zou verwonderen als de werkne mers "de Kamer-debatten 's middags via radio en (eventueel) televisie zou den willen volgen, aangezien het om een voor hen zeer belangrijke zaak gaat. Dc bedoeling van dc vakcentrales Is, zoveel druk op het parlement uit te oefenen, dat dc loonmaatregel te ruggenomen wordt. „Een paar amen dementen, bijvoorbeeld over de ver werking van dc 400 gulden, zijn niet voldoende", aldus dc ltccr Kloos. Men prijst gewoonlijk slechts om zelf geprezen te worden. Verwachting tot dinsdagavond: Af en toe zon Plaatselijk een bui, maar ook enkele zonnige perioden; in de nacht en ochtend hier en daar mist; overwe gend matige wind tussen west en noord; dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Max.-tempera turen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 15 dec. Zon op 8.41, onder 16.28, Maan op 18.53, onder 11.07. Laatste kwartier: 20 dec. (22.09). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 15 dec. 4.41 v.m. BROUWERSHAVEN 15 dec. 4.26 v.m. Springtij: 14 dec. 17.01 n.m. 16.39 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 14-12. Het KNMI meldt: Zondagmorgen drong vanuit het zuidwesten zachtere en vochtige lucht ons land binneil. Het zwakke front, dat de voortse begrenzing van deze luchtmassa vormde, werd ge volgd door een opvullende trog van lage druk. De drukverschillen wer den hierdoor kleiner, zodat er wei nig wind was. Op vele plaatsen wist zich laaghangende bewolking te handhaven, maar toch werden in de zachte lucht middagtemperaturen van 7 tot 10 graden bereikt. Inmid dels trekt een rug van hoge druk. die maandagmorgen boven de Britse eilanden lag. oostwaarts naar de Noordzee. Opklaringen, die hiermee samenhangen, zullen zich verder naar onze omgeving uitbreiden, waardoor in de nacht van maandag op dinsdag op beschutte plaatsen lichte vorst kan optreden. Overigens wordt overwegend droog weer ver wacht niet dezelfde middagtempcra- turen als maandag of iels lagere.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1