DE ZIERIKZEESCHE COURANT President Nixon richt ernstige waarschuwing tot Nojord •'Vietnam TUINMAN Zuidmolukkers achter „33" van Wassenaar Industriële bonden vinden loonbesluit onaanvaardbaar „Stichting Nederlandse Vrijwilligers" Bouwbonden negeren de loonmaatregelen hoogwaterstanden Golda Meir wil met Sadat spreken Onrust bij R.D.M. en Wilton-Fijenoord De cholera Britten lijden onder stiptheidsactie in de elektriciteitsbedrijven NIEUWJAARS- I WENSEN ZIERIKZEESCHE.™ NIEUWSBODE^ Vrijdag 11 december 1970 127ste jaargang Nr. 20791 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Boek: Overzetveren in Zeeland'' Bombardementen bij militaire opbouw WASHINGTON, IX-12. President Nixon heeft donderdagavond Hanoi in krachtige bewoording gewaar schuwd dat h(j de bombardementen op militaire doelen en aanvoerlijnen in Noord-Vietnam zal laten hervat ten als een militaire opbouw van de communisten de terugtrekking van Amerikaanse troepen uit het zuiden in gevaar zou brengen. Tijdens zijn eerste persconferentie in het Witte Huis sinds zeven maanden herhaal de de Amerikaanse president met grote nadruk eerder gedane waar schuwingen dat de Noordvietname- zen zelf krachtige tegenakties uit lokken als zij blijven doorgaan on gewapende Amerikaanse verken ningsvliegtuigen ten noorden van de gedemilitariseerde zone aan te val len. Nixon kondigde aan dat hij bereid is een beperkt staakt-het-vuren in acht te nemen tijdens Kerstmis, Nieuwjaar en het tot Nieuwjaar aan het eind van januari. Hij verwierp echter het idee van een uitgebreid eenzijdig bestand door de Verenigde Staten vanaf Kerstmis tot eind ja nuari omdat Noord-Vietnam een eika woning kunnen wij co wrFon Tabel innichrtefi WONINGINRICHTING MOL 17 - 19 ZIERIKZEE TELEFOON (01110) 2887 DUISBURG. De nieuwe Rijnbrug bij Duisburg is op hel ogenblik de groot ste stalen middendrager-hangbrug" ter wereld en helemaal zonder klink nagels gelast. De gegevens: 778 me ter lang, 350 meter stroomopening, 36,6 meter breed, met zes rijbanen, fiets- en voetgangerspaden. Tiendui zend ton staal werden in totaal ver werkt en voor de 50 meter hoge pylonen voor de eerste maal in de Bondsrepubliek Duitsland hel spe ciale staal N-A~Tra 70 gebruikt, waarvan de belastingsgrens 70 kilo pond per vierkante mitimeter be draagt. Van iedere pyloon lopen drie dubbele kabelbundels van 108 kabels (50-80 mm dik) naar de hoofddra gers. Inclusief de verbindingen met de autosnelweg. Europaweg 3 - deze loopt van Portugal lot Finland - als mede de Roersnelweg in richting Nederland kostte het interessante bouwwerk 37 miljoen Dmark. Van de in Bonn tot eind van de 80er ja ren geplande 25 nieuwe Rijnbruggen (tot nu tóe 34) worden er thans reeds vijf gebouwd. dergelijk voorstel op voorhand al had afgewezen. Terugkerend naar de eventuele hervatting van de bombardementen zei Nixon onder meer: „Indien de Noordvietnamese infiltratie en ge- vechtsaktiviteit ondanks de terug trekking van Amerikaanse troepen gaat toenemen zodanig-dat de ach terblijvende troepen in gevaar ko men dan zal ik opdracht geven de bombardementen op militaire doelen in NoordVietnam, op aanvoerlijnen vanuit het noorden naar het zuiden en op militaire complexen te her vatten". En met grote nadruk: „Dat zal mijn reaktie zijn". Verkenningsvluchten Nixon verwierp de mening van „duiven" en andere Amerikanen dat Hanoi nooit toestemming heeft ge geven tot vluchten met ongewapen de verkenningsvliegtuigen boven Noordvietnam als een voorwaarde voor het beëindigen van de lucht oorlog boven het noorden in novem ber 1968. Hij zei dat er volgens de vroegere president Johnson wel de gelijk een dergelijke overeenkomst was en dat ook andere leden van de regering Johnson van het bestaan ervan afwisten. Zelfs al zou er ech ter sprake zijn van een misverstand dan „wil deze president die overeen komst met betrekking tot de ver kenningsvluchten wel aanhouden". Nixon liet er vervolgens geen twijfel over bestaan dat de*verken- ningsvluchten kost wat kost worden voortgezet, „omdat ik, nu we troe pen uit het zuiden weghalen, moeten weten of er kansen bestaan voor een aanval op de troepen die blijven, en bovendien moeten we militaire op bouw in het noorden in de gaten houden". AMSTERDAM, 10-12. „Vr|jwcl de gehele Ziridmolukse gemeenschap in Nederland staat achter de „33" van Wassenaar, die volgende week in Den Haag worden berecht. Men kan stellen, dat door hun ac tie de band tussen de Zuidmolukkers groter is geworden en de kans op in tegratie van Molukkers in de Neder landse gemeenschap kleiner". Tot deze conclusie is „onderzoekgroep Krisissituaties", verbonden aan het Sociologisch Instituut van de univer siteit van Amsterdam, gekomen in haar voorlopig verslag van een on derzoek naar de problematiek rond de Zuidmolukse gemeenschap in Ne derland. De bedoeling van dit rap- poi-t is een beter inzicht te verschaf fen in de situatie van de Zuidmoluk kers in ons land en daarvoor begrip te wekken. Het leek de onderzoek groep gewenst dit nog voor het be gin van het proces tegen de „33" van Wassenaar te doen. De groep houdt zich bezig met bliksemonderzoek van crisis- en conflictsituaties. UTRECHT, 10-12. Het door dc re gering aangekondigde loonmati- gingsbesluit zal tot grote spanningen onder de werknemers leiden. De da gelijkse besturen van de drie indu striële bonden, de Algemene Be drijfsgroepen Centrale, St. Wille- brordus en de Christelijke Bedrijfs groepen Centrale, in een verklaring die zij donderdag na een gezamen lijk beraad hebben uitgegeven. De bonden stellen zich achter de uitspraken van de drie vakcentrales. Op grond van hun praktische kennis van de situatie in de ondernemingen die onder de 325 door hen afgesloten C.A.O.'s vallen, beoordelen zij de maatregel als onverstandig en onver antwoordelijk. In het bijzonder het verbod, de DEN HAAG. 10-12. Blijkens het jaarverslag van de „Stichting Ne derlandse Vrijwilligers" is het pro gramma van de Stichting overeen komstig het vierjarenplan (1968 t/m 1971) in 1969 kwantitatief verder uitgegroeid. Eind 1969 waren 392 personen in het veld tegen 340 ultimo 1968. Te vens is veel aandacht geschonken aan de kwalitatieve verbeteringen, zowel wat betreft de projekten als Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Laat de zwaarste plicht de allerheiligste voor u zijn! UTRECHT. Enige tijd geleden werd de 23-jarige Carla St&avert uil Zutphen gekozen tot ambassadrice van de Nederlandse Spoorwegen voor 1971-1972. uitkering ineens over 1971 na 1 ja nuari te verwerken, schept volgens hen een onaanvaardbare situatie, omdat veel werknemers die onder C.A.O.'s vallen die op 31 december aflopen, op die datum in inkomen achteruit zullen gaan, terwijl de prij zen op datzelfde tijdstip gaan stijgen. In veel ondernemingen is een ge spreide betaling van een deel van de extra uitkering overeengekomen in de vorm van bijslagen over de laat ste maanden van 1970 en de eerste maanden van 1971. A.B.C., St. Willibrordus en C.B.C. waarschuwen met nadruk voor de gevolgen van de onrust die in de bedrijven kan ontstaan. Ze doen een dringend beroep op het parlement het loonmatigingsbesluit te verwer pen. Verwachting tot zaterdagavond: Droog Droog en nevelig weer met veel laag hangende bewolking; merendeels ma tige wind uit zuidoost tot zuid; in het zuiden van het land dezelfde, elders lagere temperaturen dan vandaag. Voor zondag: Aantal ux-en zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: 2 tot 7 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 1 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 12 dec. Zon op 8.39, onder 16.28. Maan op 15.32, onder 8-45. 13 dec. Zon op 8.40, onder 16.28. Maan op 16.29, onder 9.48. 14 dec. Zon op 8.40, onder 16.28. Maan op 17.38, onder 10.34. Volle maan: 12 dec. (22.03). de voorbereidende fasen van de uit zending naar het veld. Hierbij werd de nadruk gelegd op het verbeteren en geleidelijk uit bouwen van de lopende program ma's, veeleer dan aan het entame ren van nieuwe aktiviteiten. Deze lopende programma's vinden plaats in Ivoorkust, Kameroen, Kenya, Ni geria, Opper Volta, Zambia, Bolivia, Brazilië, Columbia, Peru, Ceylon en de Philippijnen. UTRECHT, 1012. De in de Cen trale Commissie Bouwnijverheid samenwerkende bonden in de bouw nijverheid zullen niet aan de uit voering van de loonmaatregel mee werken. Dit hebben de vertegen woordigers van de bondsbesturen donderdagmiddag beslist na een ge meenschappelijk beraad in Utrecht. De bonden zijn ernstig verontwaar digd over de inhoud van de loon maatregel. De verontwaardiging van de drie bouwbonden wordt blijkens een na afloop verstrekt communique ver sterkt door de overweging, dat de vakbeweging duidelijk bereidheid heeft getoond tot matiging in de Io nen overeenkomstig het advies van de sociaal-economische raad. „De thans getroffen loonmaatregel is on rechtvaardig en zal in de praktijk onuitvoerbaar zijn. Het verbod tot verwerking van de f 400, die reeds thans tot het inkomen van de bouw vakkers behoort, moet in het bijzon der als een grove onrechtvaardig heid worden beschouwd", aldus de verklaring' van de Centrale Commis sie Bouwnijverheid. TEL AVIV, 11-12. De Israëlische premier mevrouw Golda Meir is be reid de Egyptische president Anwar Sadat op zijn verzoek te ontmoeten om de crisis in het midden-oosten te bespreken. Indien noodzakelijk wil zij ook een privé-uitnodiging ont vangen om in het geheim te gaan onderhandelen. Mevrouw Meir ver klaarde dit donderdagavond tijdens een bijeenkomst van de Arbeiders partij in Tel Aviv. Ze voegde er aan toe dat ze voor een dergelijke ont moeting zonder enige moeilijkheden de goed keu ring van het Israëlische kabinet zou verkrijgen. ZIERIKZEE 12 dec. 13 dec. 14 dec. 2.27 v.m. 3.16 v.m. 4.03 v.m. 14.48 n.m. 15.38 n.m. 16.23 n.m. BROUWERSHAVEN 12 dec. 2.09 v.m. 14.29 n.m. 13 dec. 2.57 v.m. 15.16 n.m. 14 dec. 3.45 v.m. 16.00 n.m. Springtij: 14 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 11-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedrukgebied dat don derdag boven de Noordzee lag heeft zich naar mdiden-Europa verplaatst maar een uitloper ervan handhaaft zich nog boven de Noordzee en zuid- Scandinavië. Kleine trogvormige sto ringen trekken via de Golf van Bis- caje noordwaarts. Met een zuidoos telijke wind wordt thans iets koudere en drogere lucht naar onze omgeving getransporteerd, waardoor de kans op opklaringen toeneemt. De thans aanwezige bewolking is zo dun dal de regenkansen vrijwel nihil zijn. Boven zuid-Frankrijk aanwezige zeer zachte lucht kan in de loop van het weekeinde tot onze omgeving door dringen. In geheel Europa komt nog steeds geen vorst van enige beteke nis voor. ROTTERDAM, 10-12. Als ant woord op de looningreep van de re gering is er donderdag bij de Rotter damse Droogdokmaatschappij en Wilton-Fe|jenoord weinig of niet ge werkt. Bjj beide bedrijven hebben enkele duizenden werknemers hun tijd benut om met elkaar te praten over dc loonsverhoging en de uitke ring van 400 gulden, die naar aanlei ding van de recente stakingen in september j.l. z|jn toegezegd. De directie van Wilton-Feijenoord wilde het donderdagavond geen of ficiële staking noemen. Zij sprak van onrust onder de arbeiders. Toe gegeven werd dat er praktisch niet gewerkt is. De directie verwacht dat er vandaag (vrijdag) normaal ge werkt ral worden. Later op de avond heeft de ondernemingsraad de niet- werkende metaalbewerkers toege sproken en getracht enig licht te scheppen in de onduidelijke situatie. De arbeiders eisen echter een dui delijk antwoord, dat uitbetaald zal worden wat is overeengekomen. Een woordvoerder van de Rotter damse Droogdok Maatschappij -be vestigde dat het personeel voor hel overgrote deel niet gewerkt heeft donderdag. Ook hier is de situatie niet geheel duidelijk. Het is nog niet bekend of het werk morgen normaal zal doorgaan. GENÈVE. 11-12. Dertig landen hebben binnen een tijdsbestek van drie maanden 22.000 gevallen van cholera gemeld bij de wereldgezond heidsorganisatie, zo is vrijdag in Ge- nève benkendgemaakt. Een deskundige van de Wereldge zondheidsorganisatie zei echter dat het hier maar om de „top van een ijsberg' gaat, en dat het werkelijke aantal choleragevallen veel groter is. LONDEN, 10-12. De Britten gaan steeds meer l|jdcn onder de stipt heidsactie van de 125.000 arbeiders van de elektriciteitsbedrijven, die om een loonsverhoging van 25 pro cent te krijgen langzaam zyn gaan werken. Dc vrees bestaat dat door het kou de weer vooral oudere mensen het slachtoffer van de staking zullen worden. De „Electricity Board" heeft op het publiek een beroep gedaan zuinig mei elektriciteit te zijn: „ie dere keer dat u onnodig het licht aandoet, kan betekenen dat een spoedoperatie in een ziekenhuis daarvan last ondervindt". Bij veel industrieën heeft men de produktie geheel of gedeeltelijk moeten staken In Noord-Ierland zijn door hel sluiten van fabrieken naar schatting 200.000 mensen zon der werk gekomen. De vakbonden hebben woensdag avond een aanbod van de regering om te bemiddelen van dc hand ge wezen. X Evenals vorige jaren bestaat 4 gelegenheid tot het plaatsen van uw nieuwjaarswens in ons nummer dat op donderdag 31 4 4 december a.s. zal verschijnen. 4 tegen gereduceerde prijs. dén tot en met. uiterlijk zatcr- 4 dag 19 december a.s. 4 De administratie. 444444444444444444444444

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1