biefstuk DE ZIERIKZEESCHE COURANT REGERING BESLUIT TOT MATIGING VAN DE LONEN Felle reacties van vakbonden op aangekondigde loonmaatregel De loonmaatregel 'li' ÏI) goed idee na al die zoetigheid nu lekker met peper en zout Tegen zes verdachten in militair proces de doodstraf geëist MAANSTEEN IN GOES ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 10 december 1970 127ste jaargang Nr. 2079Ü WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lei. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v/h Lakenman 6. Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand i 3,per jaar J 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje'' (max. 4 regels) I 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Regio moet ziekenhuis altijd houden Verwerking van de '100,— niet vóór 1 juli 1971 DEN HAAG, 9-12. Met ingang van - vermoedelijk - 11 december a.s. wordt een loonmatigingsbesluit van kracht. Daarin zal worden bepaald dat gedurende zes maanden na het expireren van een lopende c.a.o. de lonen enz. gematigd moeten worden en wel in die zin dat contracten die per 31 december 1970 aflopen per 1 januari 1971 drie procent loonsverhoging mogen omvatten en per 1 april 1971 nog eens twee procent. mag pas 1 juni 1971 in de contracten worden verwerkt. De minister heeft het besluit, dat nog in de Staatscourant moet ko men, genomen op grond van de over-, weging dat het belang van de natio nale economie (de formule die de wet op de loonvorming daarvoor aan geeft) vordert dat maatregelen voor het peil van de loonkosten, in samen hang met andere maatregelen, moe ten worden genomen. De wet schrijft voor dat in het ge val van zo'n maatregel de Sociaal- Economische Raad en de Stichting van de Arbeid worden gehoord. De S.E.R. heeft er zich, inzijn advies over het pakket bijsturingsmaatrege len, reeds over uitgesproken; de Stichting (eigenlijk de looncommis- De minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Kool- vink, heeft hiervan woensdagmiddag mededeling gedaan aan de looncom- missic van de Stichting van de Ar beid. De bijeenkomst begon ongeveer een uur later in het gebouw van hot ministerie dan was venvacht en duurde tot ruim half zes. Onder de per 31 december a.s. af lopende contracten vallen ongeveer 550.000 werknemers. De langlopende contracten vallen voorshands in 1971 buiten dit mati- gingsbesluit, maar ze zullen na af loop per 31 december 1971 (de con traeten in de metaalindustrie en -nij verheid) dan een half jaar doorlopen. De f 400,inkomensverbetering sie, maar' die is deze middag als Stichting opgetreden) is woensdag middag gehoord. Het besluit zal, overeenkomstig de artikelen 10, 11 en 12 van de wet op de loonvorming, de volgende bepa lingen bevatten: Het wordt de werkgever verboden af te wijken, gedurende een periode van zes maanden na het aflopen van een collectief arbeidscontract, van arbeidsverhoudingen die zijn inge gaan vóór het in werking treden van het besluit en die betrekking hebben op de toepassing van lonen en an dere arbeidsvoorwaarden. Het wordt de werkgever ook verboden in ar beidsverhoudingen die eerst op, of na, het tijdstip waarop het besluit van kracht wordt zijn ingegaan, voor wat betreft lonen en andere arbeids voorwaarden, gedurende zes maan den af te wijken van de arbeidsvoor waarden die in overeenkomstige ar beidsverhoudingen, die reeds vóór de inwerkingtreding van het besluit zyn ingegaan, slechts van toepassing mo gen zijn. Het tijdvak gedurende hetwelk af wijkingen voor de werkgever zijn verboden, begint met het inwerking- DEIN HAAG. 9-12. De eerste reac tie van de N.V.V.-voorzitter A. Kloos cp het loonmatigingsbesluit van de regering was, dat de regering volkomen door de knieën is gegaan voor de werkgevers, die al geruime tijd op een loonpauze hebben aan gedrongen en nu hun zin hebben gekregen. De heer Kloos zei dit in een uit zending van „Achter het Nieuws". Naar zijn oordeel zullen de werkne mers er in de eerste helft van 1971 op achteruitgaan, omdat zij gewend zijn aan een uitgavepakket dat over eenstemt met een verhoging met de f 400,aldus de N.V.V.-voorzitter. De vakcentrales zullen thans in de eerste plaats overleg plegen om een antwoord te vinden op de vraag wat hen thans te doen staat. De heer Kloos zei zich niet te kunnen voor stellen dat de vakbeweging zich bij de loonmaatregel zal neerleggen en dat is volgens hem ook niet nood zakelijk. Want, zo voerde hij aan, de regering heeft dit plan weliswaar geponeerd, maar het parlement zal zijn goedkeuring nog moeten geven. De N.V.V.-voorzitter verwachtte niet dat het parlement in „deze onzin" zou trappen. Onbegrijpelijk, onwijs en onver antwoord, zo kwalificeerde C.N.V.- voorzitter J. Lanser woensdagavond in het N.O.S.-journaal het loonmati gingsbesluit van de regering. Volgens de heer Lanser had er he lemaal geen loonmaatregel moeten komen. De regering zou in deze rich ting door de werkgevers gedrongen zijn, hetgeen volgens zijn oordeel een kwalijke zaak is. De vakcentra les waren juist begonnen de tijd rijp AMSTERDAM. - Pastoor G. H. J. Kerkhof uit Almelo is door de be volking van de Noorse plaats Skane- vik uitgeroepen tot hun „Sportvisser van het jaar 1970", omdat hij in de afgelopen zomer de grootste zeevis - een pollak van ruim kilo - heeft gevangen in het Skanevik-fjord in West-Noorwegen. De titel met de bijbehorende trofee werd hem te Amsterdam aangeboden. V.l.n.r. de Noorse hotel-directeur K. Guddal, naast zijn vrouw, reikt de trofee over aan de pastoor. te maken voor een matiging van de lonen en het „schip in rustiger vaar water" te krijgen. Met het nemen van het loonmati gingsbesluit is de regering volgens de C.N.V.-voorzitter een heilloze weg in geslagen. Hij achtte het voorts afkeurens waardig dat de f 400-uitkering niet direct verwerkt mag worden in de lonen Yan het komende jaar. Kot was volgens hem de bedoeling dat deze uitkering zou leiden tot een continue inkomensverbetering. Het kabinet heeft door het nemen het loonmatigingsbesluit het sociale klimaat in ons land ernstig verslech terd. Aldus een eerste reactie van het N.K.V. op dat besluit. Naar de mening van deze' vakcen trale heeft het kabinet met dit be sluit een basis gelegd voor een on dergrondse loonbeweging, met alle sociaal onaanvaardbare gevolgen daarvan. Het N.K.V. merkt in zijn eerste reactie verder o.m. op dat het mati- gingsbesluit neerkomt op een daling van het x*eël besteedbare loon. De gemiddelde loonstijging, aldus deze vakcentrale, zal het eerste halfjaar van 1971 uitkomen op ongeveer vier pet. De pi ijsstijgingen door verho ging b.t.w., de verwerking van de f 400 in de prijzen, de huurverhoging per 1 april, en door andere factoren, zal ongeveer vijf pet. bedragen. Daar komen dan, volgens het N.K.V. nog bij extra belastingstijging en stijging van premies voor sociale verzeke ringen. Er wordt dus een reëele ach teruitgang geboekt, aldus deze vak centrale. Het kabinet legt een forse loonhy- potheek op het komende kabinet. Hdt huidige kabinet lost naar de mening van het N.K.V. de huidige moeilijkheden op dcor een, naar de mening van dit verbond, verwerpe lijke maatregel die na 1 juli 1971 - en voor langlopende contracten zelfs na 1971 - nieuwe moeilijkheden oproept. UTRECHT, 9-12. De drie bouw bonden, die vorige week woensdag een laatste vruchteloos gesprek heb ben gevoerd met de werkgevers over een nieuwe cao voor de 250.000 werknemers in deze bedrijfstak per 1 januari aanstaande, zijn unaniem in hun grote teleurstelling over de loonmaatregel van de regering. „Een waanzinnig verhaal", noemt de heer A. Buijs, voorzitter van de N.V.V. bouwbond het regeringsstuk en de heer L. Brouwer, voorzitter van Sint Joseph, spreekt van „diefst-T ten na- dele van de werknemers1', omdat de regering heeft bepaald dat de extra- uitkering van f 400 pas op 1 juli in de loonschalen, mag worden ver werkt. Commentaar voorzitter V. NO AMSTERDAM, 9-12. Drs. S. C. Bakkenist, voorzitter van het Ver bond van Nederlandse Ondernemin gen, zei: „ik ben van mening dat het een ongebruikelijke maatregel is, maar de regering heeft haar uiter ste best gedaan om het over te la ten aan het georganiseerde bedrijfs leven. Tot de maatregel is overge gaan, nadat de vakcentrales niet be reid bleken de gewenste matiging te concretiseren in de zin' zoals door de regering was voorgesteld: een reële loonstijging in 1971 van 0 tot 2 pet. De werkgevers waren wel bereid om op deze basis een bindende afspraak te maken. Toen de vakcentrales hiertoe niet bereid bleken, bleef de regering niet anders over dan deze loonmaatregel te treffen. Daar moe ten wij alle begrip voor hebben. Wij zitten in een ernstige economische situatie, onze welvaart staat op het spel. Er dreigt een voortgezette ernstige inflatie en een terugslag van de con junctuur, met grote gevolgen voor de werkgelegenheid. Zo'n situatie rechtvaardigt een ingrijpende maat regel en de regering heeft dan ook recht op de medewerking van het gehele Nederlandse volk, want het is een maatregel in het belang van het Nederlandse volk, aldus drs. Bakke nist in een commentaar op de loon maatregel van de regering. treden van het besluit - dus vermoe delijk 11 december 1970. Dat tijdvak eindigt voor lopende contracten zes maanden na afloop van de contractsduur, doch uiterlijk achttien maanden na het inwerking- teden van het besluit (derhalve, aan nemende dat de ingangsdatum 11 de cember 1970 is, uiterlijk anderhalf jaar later, 11 juni 1972. Dat tijdvak eindigt voor alle an dere arbeidsverhoudingen 8 maan den na het inwerkingtreden van het besluit. Het besluit kent voorts een aantal vrijstellingen van het verbod voor de werkgever; o.a. voor tussentijdse al gemene verbeteringen in langlopende contracten. Onder die vrijstellingen vallen ook de maximale verhoging van 3 pro cent ingaande 1 januari 1971 voor contracten die 31 december 1970 af lopen en vervolgens een maximale verhoging van 2 procent per 1 april 1971. De verwerking van de inkomens verbetering van maximaal f 400, bruto uit 1970. niet eerder dan 1 juli 1971 in de arbeidsvoorwaarden, kan uit de tekst van het besluit worden gevist op grond van de daarin ge noemde bedragen, die nagenoeg over eenkomen met hetgeen op dit gebied al is afgesproken tussen partijen in het Rotterdamse Waterweggebied en in sommige bedrijven in Amsterdam, De verwerking van die f 400,per 1 juli 1971 mag niet meer zijn dan f 7,70 per week óf f 33,35 per maand. DEN HAAG, 9-12. Hieronder volgt puntsgewijs de globale inhoud van de loonmaatregel: Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De wijze mens is zelden slim E.E.G.-personeel staakt BRUSSEL, 9-12. Nadat dinsdag het gesprek tussen de vertegenwoordi- gèrs van de E.E.G.-ministers en de vertegenwoordigers van de E.E.G.- personeel is afgesprongen, is woens dag een algemene staking onder het E.E.G.-personeel in Brussel (en naar verluidt ook in andere communau taire centra) uitgebroken. Deze sta king, zo is aangekondigd, zal duren tot maandag aanstaande. De regering heeft zich genood zaakt gezien een algemene maatre gel af te kondigen op grond van de wet op de loonvorming. De regering beoógt daarmee de loonstijging te matigen, doch slechts zodanig dat een reeële verbetering van het looninkomen mogelijk blijft. m De maatregel houdt in dat gedu rende een termijn van zes maanden de contractloonstijging wordt be perkt tot drie procent bij de aanvang van die termijn, welk percentage met twee wordt verhoogd nadat drie maanden van deze vaste termijn zijn verstreken. De zes maanden periode waar het hier om gaat vangt aan bij de afloop van elke cao afzonderlijk, doch uiterlijk over een jaar precies. Zolang de vaste termijn van zes maanden voor een bepaalde cao nog niet is aangevangen mogen tussen tijdse verbeteringen zoals in die cao zijn voorzien ongehinderd doorgang vinden. Voor wat betreft de verwerking van de zgn 400 gulden uitkering in de contractlonen is in de beschikking bepaald dat dit niet eerder mag ge schieden dan per 1 juli 1971. Een en ander betekent voor een cao die op 31 december a.s. afloopt dat met ingang van 1 januari 1971 het contractloon met ten hoogste drie procent mag worden verhoogd en met ingang van 1 april 1971 nog eens met twee procent. Voor een meerjarige cao die pas eind 1971 afloopt betekent de maat regel dan tot medio december vol gend jaar alle in de huidige cao voorziene tussentijdse verbeteringen mogen doorgaan doch in de periode medio december 1971 tot medio juni 1972 een maximum zal gelden van drie procent voor de eerste drie maanden, verhoogd met twee pro cent voor de laatste drie maanden. WAT HOT VI bilt 1, r a t TA *Ti a±n 1 v Advertentie Doe mee met de kerstprijsvraag van de Stichting Voorlichtingsbureau Vléés, Vleeswaren en Vleesconserven in uw Radio-TV blad van 26/27 dec. a.s. Verwachting tot vrijdagavond: Plaatselijk mist Plaatselijk mist maar overigens droog weer met verspreide opklaringen; de zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere; meest zwakke wind, draaiend naar richtingen tussen zuid en oost. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: van 2 graden onder tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 11 dec. Zon op 8.38, onder 16.29. M^an op 14.50, onder 7.28. Volle maan: 12 dec. (22.03). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 11 dec. 1.34 v.m. 13.58 n.m. BROUWERSHAVEN 11 dec. 1.17 v.m. 13.42 n.m. Springtij: 14 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Er komt nog geen einde aan de periode met rustig weer veroor zaakt door een zeer krachtig hoge- drukgebied in onze omgeving. In het komende etmaal zal het centrum met een waarde van 1041 mbar zich waarschijnlijk langzaam verplaatsen van de Noordzee naar Noord-Duits- land. De zwakke wind zal daardoor naar oost of zuidoost ruimen, waar door iets koudere lucht vanuit Duits land en België naar ons land kan stromen. De nabijheid va nhet hoge- darukcentrum houdt de neerslagkans uiterst gering. Mogelijk zullen in het wolkendek gaten vallen, maar dan neemt de kans op mist weer toe. El ders in Europa blijven de tempera turen nog steeds hoger dan normaal. Door aanwezigheid van het grote hogedrukgebied kunnen neerslag storingen alleen Scandinavië en Zuid Spanje bereiken. Basken-proces in tumult geëindigd BURGOS, 9-12. Het fel omstreden militaire proces in de Spaanse stad Burgos tegen 16 Baskische nationa listen is woensdagmiddag voortijdig achter gesloten deuren geëindigd, nadat de verdachten in de rechtszaal in opstand waren gekomen en had den getracht de leden van de krijgs raad aan te vallen. De zitting werd gesloten na het requisitoir van de aanklager, waarin hij tegen zes der verdachten de doodstraf eiste en in totaal 724 jaar gevangenisstraf vor derde. Volgens militaire kringen zul len de vijf rechters over twee of drie dagen vonnis wijzen. Het tumult borstte los toen als laatste verdachte Mario Onaindia werd ondervraagd. Hij sprong plot seling op, hief zijn vuist en deed on der de kreet „Leve de vrije Baski sche natie" een uitval naar de krijgs raad. Een politieman sprong op zijn nek voor hij de tafel kan bereiken, terwijl de andere verdachten natio nalistische leuzen en een marslied uit de burgeroorlog aanhieven. Nog een Bask probeerde de tafel van de krijgsraad te bereiken, waarna een heftige worsteling ontstond waarbij een officier zijn sabel trok en een politieagent met een pistool zwaaide. Onder het publiek, slechts door een laag hekje van de zaal gescheiden, brak paniek uit. Na enige minuten was de orde hersteld en de zaal ont ruimd. De verdachten werden ge boeid weggevoerd, en pas na het re quisitoir teruggebracht voor de rech ters. Toen de president van de krijgsraad vroeg of ze nog iets te zeggen hadden, antwoordden ze in de Baskisch taal (verboden in de rechtszaal) met nationelistische leu zen. De verdediging De verdedigers, die na de ontrui ming van de zaal hadden afgezien van hun recht om getuigen op te roepen, weigerden ook na het requi sitoir hun standpunt uiteen te zetten. Zij dienden de tekst van hun plei dooien op schrift in, waarbij zij er tegen protesteerden dat zij niet vol doende mogelijkheden hadden ge kregen om de belangen van hun cliënten te behartigen. Later deelden ze mee dat ze tegen hun wil in de rechtszaal waren gehouden. De ver dachten hadden na het incident de krijgsraad elke bevoegdheid ontzegd en hun advocaten verzocht, er ver der maar mee op te houden. Toen de verdedigers te kennen gaven dat ze de zaal wilden veriaten, had de rech ter hun echter gelast te blijven. Zij hadden in het procesverslag laten aantekenen, dat de verdachten van af dat moment niet meer verdedigd werden en dat de advocaten nog slechts lijfelijk aanwezig waren. HILVERSUM, 9-12. Een reportage ploeg van de actualiteitenrubriek „Brandpunt" van de KRO, bestaan de uit cameraman Ad Braamhorst en Brandpunt - redacteur Charles Schwieters, is in Spanje gearres teerd, toen men opnamen wilde ma ken in het kader van het proces te gen de zestien Basken in Burgos. Het tweetal werd door de politie meege nomen en op brute wjjze behandeld. Na verhoor en inbeslagneming van een aantal (onbelichte) films zjjn Ad Braamhorst en Charles Schwieters. weer op vrjje voeten gesteld. De op namen, die al waren gemaakt en in de auto verborgen lagen, zjjn door de politie niet gevonden. Deze beelden zjjn zaterdag in „Brandpunt" te zien. Advertentie Op de ruimtevaarttentoonstelling in Goes, welke gehouden wordt op 12 en 13 december 1970, in de veilinggebouwen van „Zuid;Be- veland", Fruitlaan te Goes, zijn zeer interessante voorwerpen uit de ruimtevaart te zien. Het klapstuk is „maansteen". De tentoonstelling is geopend op beide dagen van 9.00 uur tot 22.00 uur. Toegangsprijs f 1.50 p.p.; kinderen tot 14 jaar f 1,-.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1