Minder moe onderweg door melk onderweg Elf vergunningen worden uitgegeven voor Grevelingenmeer Sint zag maquette in rusthuis „Duinoord" Nederlandse volk heeft weinig over voor defensie Rijdt veilig met melk Verdeeldheid rond ualvisKerij' BKU1NISSE, 4-12. In het her vormd Vereniging.? Gebouw kwam een groot antal vissers bijeen, die belangstelling hebben voor de pa lingvisserij op het toekomstige Gre velingenmeer. Achter de bestuurstafel hadden plaats genomen de heren Van Hurk en Petter, de vertegenwoor digers van de afd. Binnenvisserij van het departement van landbouw en visserij, maar ook de heren Fad- degon (Ned. Heide Mij), Van Heuvel eveneens departementsambtenaar, burgemeester Van Doorn van Poort vliet als voorzitter van de Zeeuwse Vereniging van Aalvissers, burge meester G. Hokken van Bruinisse en de heer Van der Klooster (voorzitter van de visersvereniging Ouddorp). In de zaal mosselvissers uit Brui nisse, zeevissers uit Ouddorp, pa lingvissers uit geheel Zeeland enz. Burgemeester G. I-Jokken heette de talrijke aanwezigen welkom en droeg daarna de leiding over aan burgemeester Van Doom uit Poort vliet als voorzitter van 'de Zeeuwse Vereniging van Aalvissers. De voorzitter herinnerde aan de vorige vergadering, die gehouden was en stelde nog eens de twee kernpunten vast waarvan men uit gaat. a. Er is plaats Voor 11 aalvissers op het toekomstige Grevelingen meer. b. Er zijn 35 aanvragen voor een vergunning om daar te vissen in gediend. Er moeten er dus 24 af vallen. a. Om voor een vergunning in aan merking te komen mopt men al eer der op de Grevelingen gevist hebben waarbij het er niet toe doet of men paling, mosselen, garnalen of iets anders heeft gevist. b. Wie straks een vergunning ont vangt, mag uitsluitend aalvisser op de Grevelingen zijn en geen neven functies hebben. Hij zal ook uitslui tend op de Grevelingen mogen vis sen, dus mag niet meer op de Oos- terschelde of een ander viswater ko men. Met deze kernpunten ging men al gemeen akkoord. Beroepsvisser!) "De heer Van Hurk bevestigde nog eens uitdrukkelijk, dat alleen en uit sluitend de beroepsvisserij moet worden uitgeoefend, door wie in aanmerking wil komen voor een ver gunning. Onder beroep wordt ook de moselvisserij en de garnalenvisserij begrepen, maar dat wie aalvisser wil worden, geen recht heeft op schade vergoeding ex art. 8. Hij kan wel bij Rijkswaterstaat claimen de kosten die nodig zijn om over le schakelen, dus de investerings kosten om op de aalvisserij over te schakelen. Wel zit hier nog een addertje on der het gras in de vorm van art. 17 van 'de Deltaschadewet. Wie visser is geworden, om een uitkering vr.h de Deltaschadewet te claimen dus op een tijdstip dat verondersteld werd f DIKKE DEUR" ASTEN, 7-12. Met het gie ten van de „Dikke Deur" dié in tal van Brabantse gemeen ten onderwerp van emotionele raadsdebatten is geweest, is in aanwezigheid van de commis saris der koningin in Brabant, ir. C. Kortman, in de klok kengieterij Eijsbouts in Asten officieel een begin gemaakt. Het gaat om een bronzen deur voor de Statenzaal van het nieuwe Brabantse provin ciehuis in 's-Hertogenbosch, aangeboden door de vereni ging van Ned. Gemeenten. De dikke deur, „het grootste stuk kunstgietwerk, dat de gieterij Eijsbouts ooit onder handen heeft gehad", heeft zijn naam gekregen wegens de hoge kosten ervan, die in dertijd op 200.000 gulden wer den geschat. Het zullen er wit- eindelijk 130.000 worden. Eni ge jaren geleden kregen alle honderdveertig Brabantse ge meentebesturen het verzoek aan het geschenk bij te dragen door hiervoor een dubbeltje per bewoner uit te trekken. Dit verzoek werd niet door alle gemeentebesturen even welwillend ontvangen. Enkele besturen gaven hun financiële bijdrage alleen op voorwaar- dat het geld voor een ander geschenk dan de bronzen deur zou worden bestemd. Acht ge meenten weigerden de bijdra ge. bekend to zijn, dat schadeuitkering zou kunnen worden geclaimd, krijgt ■niets. De leeftijd Een ander punt, waarover na eni ge diskussie wel overeenstemming was te bereiken was de leeftijd, die men zou moeten hebben om juist nog wel in aanmerking te kunnen komen voor een vergunning, de groep Zee land van de aal visserij stelde 55 jaar met een overgangsbepaling voor hen die jarenlang al palingviser waren tot 60 jaar. Burgemeester* Hokken wilde zelfs wel naar 65 jaar gaan, maar dit werd toch niet algemeen ondersteund. Een andere groep wilde tot 60 jaar gaan. De erfopvolging kwam hier nog om de hoek kijken, maar het zal geen bezwaar zijn, dat een zoon een vader in zijn bedrijf opvolgt. Tenslotte kon men zich wel vinden in het bovengenoemde compromis, 55 jaar, in- exceptionele gevallen tot 60 jaar. Naast burgemeester Van Doorn, was het vooral de heer W. Schot Bwz., die de belangen van de be- roepsaalvissers bepleitte. Het debat splitste zich toe, toen het ging om de duur dat men de visserij moet heb ben uitgeoefend, alweer om een ver gunning te kunnen claimen, één van de elf, die worden uitgegeven. Vier jaar meende mr. Van Doorn, maar dat was niet naar de zin van Brui nisse en Ouddorp. Vijftien jaar werd er gezegd, maar men werd het sa men eens over 10 jaar. De heren Van Doorn en Schot hiel den het op vier jaar. Prioriteit De vereniging van aalvissers is een betrekkelijk jonge vereniging. De heer L. de Waal Johz., bestuurs lid van de mosselkwekersVereniging Algemeen Vissersbelang hield een harstochtelijk pleidooi voor de oude re mosselkwekers, eventueel oude garnalenvjssers, nog niet aan hun A.O.W. toe, uit hun Bedrijf gestoten door de Deltawerken toch zeker een prioriteit zouden, moeten krijgen. Een argument fel bestreden dooi de heer Schot. Zou men dan aalvis sers die al enkele jaren aalvisser zijn die tijdig zijn overgeschakeld de du pe moeten laten worden van de af wachtende andere vissers? Men kwam hier tot een vergelijk en de met aandacht luisterende heer Van Hurk, van wiens advies en wiens opstelling veel zal afhangen zei de enquêteformulieren eerst eens te zullen gaan schiften in Grevelin- genvisers en andere vissers. „Wie is werkelijk gedupeerd" vroeg de heer Van Hurk, „hij die op de Grevelin gen al vele jaren zijn brood verdien de en niet hij die twee maanden op de Grevelingen viste en 10 maanden elders". Oudere vissers kunnen beter hun schadevergoeding ex art. 8 claimen, meenden de jongeren, maar dit standpunt vond bij de ouderen wei nig, waardering. Want art. 8 van de Deltawet, daar is tot heden nog niets uitgekomen. Wanneer zal dat wel het geval zijn? Zo werd de vergadering, die eenstemmig was begonnen in verdeeldheid gesloten. HAAMSTEDE, 5-12. Geen Sinter klaasfeest zonder een bezoek aan het Rusthuis „Duinoord" dacht de KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zetten-Andelst: J. M. de Raad, Sint Annaland; te Rand wijk: J. van der Haar, Achterberg, door de classis Amsterdam tot pre dikant voor bijzondere werkzaamhe den (pastoraal medewerker bij de Hervormde Stichting voor geeste lijke Volksgezondheid te Amsterdam en omgeving); M. B. Blom, laatstelijk predikant voor buitengewone werk zaamheden (vlootpredikant, wonende te Oegstgeest). Aangenomen naar Beirut als pred. voor buitengewone werkzaamheden (docent Morgenlandzending aan de Near East School, of Theology) C. G. Baart, Het eren. Bedankt voor Boven-Hardinxveld; C. van Schoonhoven, Vreeswijk; vöor Scherpenisse: C. J. van den Broek, Weesp; voor Colijrtsplaat: G; E. Hui zing, Haamstede; voor Lunterén: A. Gooijer, Delft; voor Nièuw-Weerdin- ge: G. J. Martens, Kérkdriel; voor Bleiswijk: J. C. Koolschijn, Zeven bergen;' voor Zeist: J. A. Poelman, Temeuzen. Gereformeerde Kérken Beroepen te Ènkhuizen: D. W. Dondorp, Voorthuizen; Niet beroepbaar,-maar \yel bereid 's zondags de kerken té dienen: kan didaat Q. P. vaii Dam, Zach. Janse- straat 46 ÏII, Amsterdam-Oogt en kandidaat W. J. Eeltink, Bilderdijk- park 811, Amsterdam-West. Aangenomen naar IJsselmuiden, kandidaat P. J. van Gulik, Kampen. Christelijk Gereformeerde Kerken Beroepen te Heerde: G. dé Vries, Rijnsburg. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Groningen: A. Hoo- gerland, Werkendam; te Bodegraven: J. van Haaren, Amersfoort. Bedankt voor Herkingen: D. Hak kenberg, Dordrecht. goedé Sint en welgemoed stapte hij, na een telefoontje vooraf, de grote zaal binnen waar h(j met een toe passelijk lied werd ontvangen. Nog maar nauwelijks gezeten naast Zwarte Piet en de staf van het rusthuis waarbij zich ook burge meester Everwijn had aangesloten, was hij getuige van een verzoek door een paar dames van het perso neel aan de burgemeester om in een eventuele verdere uitbreiding van het rusthuis wat personeelkamers te maken. Hoe dat zal moeten hadden de dames in maque.ttevorm uitge beeld die aan de burgemeester werd overhandigd. Deze beloofde er aan dacht aan te schenken. In hqt grote boek van Sinterklaas was in dichtvorm elke kamer be dacht met een paar regels en tevens werden de personeelsleden hierin genoemd. Toepasselijke geschenken overhandigde Sinterklaas aan de be woners van het rusthuis. Tussen de toespraakjes en bedankjes werd er nog naar hartelust gezongen en ge smuld van speciaal Sinterklaas-ge bak bereid door de kok, de heer M, Kommer. Aan het slót van deze bijzonder geslaagde bijeenkomst dankte bur gemeester Everwijn, tevens de voor zitter van het Stjchtings-bestuur een ieder die aan dit feest had meege werkt. RANGOON. Birma is na een zorg vuldige voorbereiding van vier maanden overgegaan van links op rechts verkeer. De overschakeling heeft omgerekend ruim zeven mil joen gulden gekost. LINDEN. De politie en de Federa le Recherche zijn een onderzoek be gonnen naar de mogelijkheid van sa botage bij de hevige explosie, die za terdagavond zware schade aanricht te op de olieraffinaderij van Esso in Linden, in de Amerikaanse staat New Jersey. DEN HAAG, 7-12. „Het is een trieste constatering te zien hoe wei nig het Nederlandse volk bereid is adequaat bij te dragen voor de de fensie. Steeds zjjn de uitgaven ver minderd, maar - en dat is ook de buitenlander niet onbekend r een groot percentage is bestemd voor de betaling van onze rekruten die ver uit gaat boven welk ander land in Europa. Sinterklaasfeest openbare lagere school Oosterland OOSTERLAND. 7-12. Ondanks de slechte weersgesteldheid was de „Confei entiekamer" vrijdagmiddag j.l. toch nog stampvol bij de Sinter klaasviering va nde Openbare basis school alhier. Als belangstellenden waren behalve veel ouders der kinderen, aanwezig ds. H. Ommering en de handwerk- onderwijzeres, mevr. Hage-Hage uit Ouwerkerk. Bij de aanvang werden door de verschillende klassen liedjes gezongen totdat het grote ogenblik, daar was dat Sint Nicolaas met Zwarte Piet de school binnenstapten, waarbij de kinderen een welkomst lied aanhieven en enige gedichten voordroegen bedoeld als welkom. Sint verzocht vervolgens aan de aanwezige ouders om hem ook een lied toe te zingen, waaraan staand werd voldaan. Klasse 3 en 4 zongen met blokfluitbegeleiding een lied ter ere van Sint en knecht, terwijl de 5e en 6e klasse 't lied „Piet waait Weg" zongen. Door klasse 2 werd een ge dicht voorgedragert en een voor- drachtje van een Sinterklaasverhaal, waarna een klein toneelstukje werd opgevoerd. Jaaiverslag Hierna kwaip de. Goedheiligman aan het woord mét het voorlezen van een jaarverslag terwijl hij ver volgens kindéren bij zich liet kómen die van hem een vermaning of een prijzend woord ontvingen, al naar zij in het afgelopen jaar hun werk op school etc. hadden verricht. Alle zés- klassen kwamen hierbij aan bod. Het werd weer tijd voor het hoge gezel schap om te vertrekken. De kinderen zongen daartoe een afscheidsiied „tot volgend jaar"1. Het mooiste möest nog komen voor de kinderen, n.l. het uitdelen van de cadeautjes. En wanneer het dan gaat om een derde van één procent van onze rijksbegroting en hiertegen van vele kanten wordt geprotesteerd, terwijl bijvoorbeeld de opbrengst van de volkshuishouding voor sociale zaken in luttele jaren is gestegen van 13 tot 18 miljard gulden tegen 4 mil jard voor onze defensie, dan is dit toch wel een luttel bedrag". Dit verklaarde mr. J. M. A. H. Luns van buitenlandse zaken in een t.v.-interview na afloop van de Na- vo-besprekingen in Brussel tussen de Navo-ministers van defensie en van buitenlandse zaken. Minister W. den Toom openbaarde tijdens deze conferentie enkele tekQrtkomingen van de Alliantie. Volgens de Neder landse minister mankeert het in Ne derland - en ook in andere landen - aan de voorlichting, wat de defensie aangaat. MARKTBERICHTEN UTRECHT, 7-12. Op de paarden markt in Utrecht werden maandag 448 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paarden f 1475- 1900; werkpaarden f 1400-1700; ou de paarden f 900-1675; 3-jarige paar-, den f 950-1125; 2-jarige paarden f 700-950; veulens f 300-650; hitten f 700-900; slachtpaarden per kg ge slacht gewicht f 2,80-3,75; jonge slachtpaarden per kg geslacht, ge wicht f 3,75-4,15. De handel was ma tig. Flit sol r uit het buitenland CATANZARO. De Italiaanse poli tie heeft in Catanzaro een 34-jarige man gearresteerd in verband met de verdwijning, nu tien dagen geleden, van de zoon van een rijke aanne mer. OMAHA (Nebraska). Precies 27 uur en 14 minuten hebben zij het vol gehouden, de 38-jarige Dan Kluson en de even .oude Christie Gorup uit Omaha in de Amerikaanse staat Ne braska. Al die tijd waren hun lippen stevig op elkaar in een poging het wereldrecord kussen te verbeteren. VATICAANSTAD. Paus Paulus heeft in een toespraak tot rond 50 duizend mensen op het Sint Pieters plein in Rome de aanslag op zijn le ven in Manilla door de 35-jarige Bo- liviaasne kunstenaar Benjamin Men- doza y Amor, de daad van een gek genoemd. Hij zei God te danken dat hij hom had beschermd. DJAKARTA. Een opstandelingen leider in West-Irian, Joseph Indem, heeft zich met zijn volgelingen bij Manokwari aan Indonesische troe- nen overgegeven, zo meldde het In donesische persbureau Antara. MOSKOU-HAVANNA. Een Rus sisch smaldeel zal deze maand een bezoek aan Cuba brengen, het derde dit jaar, zo is in Moskou en Ha vanna bekend gemaakt. Het smal deel bestaat uit drie schepen - een duikbootbestrijdingsvaartuig, een on derzeeër en een bevoorradingsschip. DACCA. Volgens de regering van Oost-Pakistan hebben Indiase poli tiemannen en burgers bij een aanval op een Pakistaanse enclave in India 300 Pakistanen, onder wie vrouwen en kinderen, gedood en er 700 ver wond. De bewuste enclave was die van Batrigsj in West-Bengalen. BRUSSEL. Nog-niet de helft van de Belgen van vijftien jaar en ouder gaat per jaar twee of meer dagen met vakantie, zo heeft een recente, in België gehouden enquête, uitge wezen. Van hen die wel met vakan tie gaan, blijft de helft in eigen land of gaat niet verder dan Luxemburg. TEL AVIV. Een Israëlische pa trouille heeft een gevecht geleverd met een Egyptische eenheid, die het Suezkanaal overstak, zo is in Tel Aviv bekendgemaakt. Een Egypte naar was gedood. De Israëliërs le den geen verliezen. GAZA. In de woestijn van Gaza zijn de lijken van drie doodgescho ten Bedoeinen gevonden. Ze waren 's nachts door gemaskerde mannen uit hun tenten gesleept. Er zijn de afgelopen week in de door Israël be zette strook van Gaza in totaal der tien moorden gepleegd. HOUSTON. Meer dan 20.000 men sen, een record aantal in de filmge schiedenis, hebben in het Astrodome sportstadion van Houston, Texas, de première van Robert Altmans „Brew ster McCloud" bijgewoond. De film werd vertoond op een reusachtig doek van 47 bij 18 meter. BEIROET. In de nacht van zondag op maandag is het in Amman en Je- rasj en andere plaatsen in het noor den van Jordanië opnieuw tot schiet partijen gekomen. De Palestijnse commando's zijn in strijd met de overeenkomsten met de Jordaanse regering en het leger zwaar bewa pend opgerukt naar Jerasj. DJAKARTA. Overstromingen en aardverschuivingen hebben op de Indonesische Sangir-eilanden ten noordoosten van Celebes aan 17 mensen het leven gekost, zo meldt het persbureau „Antara". Ongeveer twintig woningen werden vorige week tijdens zware regenval wegge spoeld. Sint maakte scholentoolit te Brouwershaven Bij Sint op schoot. (Foto: Zierikzeeschc Nieuwsbode). BROUWERSHAVEN, 5-12. Vorige week heeft Sint Nicolaas een bezoek gebracht aan de scholen te Brou wershaven. Zijn eerste bezoek gold de kleuterschool „De Blokkendoos" waar het hoge gezelschap werd ver welkomd door de hoofdleidster mej. E. Quant. Aanwezig waren hier ook de bei de wethouders de heren L. M. Moer- mon<J en P. de Moor, benevens de oudercommissie. Sint onderhield zich met elk kind apart waarbij hij hen een zowel vermanend als bemoedi gend woord toesprak. Na het zingen van diverse Sint Nicolaasliederen werden de kleintjes getracteerd op limonade en kon naar hartelust wor den gegrabbeld, wanneer Zwarte Piet stooide. Elk kind ontving een prach tig kadootje en voor de school had Sint vogelnestkastjes' meegebracht. Het tweede bezoek gold de openbare basisschool waar eerst een bezoek werd gebracht aan de le en 2e klas. Hier werd Sint verwelkomd door mevr. M. Hanse-Cashoek Ook hier werd na het zingen en tractatie elk kind een geschenk overhandigd, zo ook in de 3e en 4e klas van de heer H. v. d. Sloot en de hoogste klassen van de heer R. v. Snippenburg. Zaterdagmiddag brcht het hoge gezelschap een bezoek aan de VéGé- winkel van de heer J. de Nooyer en Zoon. Daar de middenstanders zoals de voorgaande jaren gebruikelijk was geen Sint Nicolaasfeest organi seerden nam voornoemde winkel zelf het initiatief om de Sint zelf uit te nodigen, die een hele middag in de winkel de kleintjes verwelkomde en hen een zak versnaperingen over handigde. Het was er overstelpend druk om de Goedheiligman, zij het dikwijli" met kloppend hart, de hand te schudden. LAND- EN TUINBOUW Betere regeling hij bedrijfsbeëindiging DEN HAAG, 7-12. Het bestuur van de Stichting Óntvvikkelings- en sa neringsfonds voor de landbouw heeft een aantal belangrijke verbete ringen tot stand gebracht in de maatregelen ter verlichting van de problemen bü bedrijfsbeëindiging in de land- en tuinbouw. De minister van landbouw en vis serij, ir. P. J. Lardinois, heeft aan deze verbeteringen zijn goedkeuring gehecht. De wijzigingen treden 1 ja nuari 1971 in werking. Om voor een bedrijfsbeëindigings vergoeding in aanmerking te kunnen komen, moet de aanvrager jonger dan 65 jaar zijn, terwijl zijn belast baar inkomen over de drie laatste bekende jaren na aftrek van kinder bijslag, niet meer dan f 15.000 per jaar mag hebben bedragen. De uitkeringen bestaan uit een be drag ineens op basis van de gemid delde bedrijfsomvang over de jaren 1968, 1969 en 1970, een groeiende maandelijke uitkering, en een hec tare-toeslag. Voorts wordt thans de mogelijk heid geopend, dat een eigenaar-gei bruiker, die beëindigt, zijn gronden gaat verpachten. BURGOS. Een der zestien Baski- sche nationalisten die in Burgos te recht staan heeft verklaard dat hij tijdens de politieverhoren „systema tisch" was gefolterd. FEUILLETON Laat in de avond terug, vertelde Evert het resultaat van het onder houd met boer Bijlvank aan zijn vrouw. Deze was er niet helemaal gerust op. „Als je later maar geen moeilijkheden met hem krijgt, Evert Ik heb wel bekeken, dat je hier ter dege moet oppassen. In ieder op zicht". „Liefje, waar blijft mijn prestige, tegenover het hoofd, tegenover mijn collega's en tegenover de andere ou ders? Om van mezelf nog maar te zwijgen als ik zou toegeven. Die jongen is feitelijk nog te stom voor de derde klas, die wil eenvoudig niet. Dat moet hij nu maar eens goed voelen. Toen ik hem van de week vertelde, dat hij de vierde klas nog een jaartje moest overdoen, grin- - nikte hij enkel en antwoordde: „Dat neemt mijn vader toch niet." Nu zal hij spoedig genoeg merken, dat zijn vader het wel moet nemen, of hij wil o fniet. Ik heb Bijvank zelfs voorge steld zijn zoon van deze school te nemen en* hem naar de stad te stu ren. Daar is zo'n school voor indivi- dueal onderwijs. Mijns inziens zou den ze daar nog wel wat van hem kunnen maken, temeer ook, omdat hij dan in een vreemd miljeu terecht komt, begrijp je? Waar hij niemand kent. Hier is hij op de weg en op het speelterrein de branie, de grote bink. Chris Bijvank, de zoon van een der grootste boeren uit de wijde Omge ving, wiens vader bovendien school bestuurder, kerkvoogd en bestuurs lid van een aantal agrarische vereni gingen is. Noem maar op. Doch in de stad is hij één der velen, niet meer en niet minder in tel dan al de an deren. Haha, dat kun je net denken! Daar piekert Bijvank niet over. In de eerste plaats gaat dat geld kos ten en voorzover ik het vanavond heb bekeken, is hij behoorlijk op de penning., In de tweede plaats is zijn zoon dan veel later thuis en kan hij niet onmiddellijk uit school vandaan meehelpen op de boerderij. Liefje, ik heb die boer met zijn eigen wa pens verslagen. Heb ik hem niet een paar maal gewaarschuwd, dat zijn zoon geen enkele les kon missen? Maar toch moest hij Chris af en toe thuishouden, ondermeer in de hooi- - tijd. En dat wreekt zich nu. Die Bij vank is heus niet achterlijk, Dinie. Hij heeft wel zoveel verstand om te begrijpen, dat er tussen mijn rede neringen geen speld te steken is. Hij moest me gelijk geven". Dinie Veswijk haalde haar welge vormde schouders op. „Nu ja. Evert, jij zult het wel beter weten dan ik. Maar toch.wees voorzichtig'.'. „Ik kan niet schipperen, liefje. Of het één, of het ander. Ik heb nog zo'n twijfelachtige leerling in mijn klas: Bertus van Doeveren. Het éne moment zit hij volledig geconcen treerd te werken, doet zijn best en als ik dan zij nschriften bekijk, zeg ik: hij is geen licht, maar hij heeft in ieder geval perioden, dat hij zijn best doet. Een dag later is hij hele maal van de kaart, hangt er een beetje bij en laat zich opwarmen door Chris Bijvank. Hij heeft enkele onvoldoendes op zijn rapport. Ik heb hem van de week na schooltijd laten blijven en ernstig met hem ge sproken. Hem proberen duidelijk te maken, dat het ditmaal een dubbel tje op z'n kant is geweest. Als hij over een jaar niet met betere cijfers uit de bus komt, blijft hij doubleren. Denk je, dat het indruk op hem heeft gemaakt? Achteraf denk ik, dat hij nog .liever bij Chris in de DOOR GERRIT FRANSSEN vierde was gebleven. Kijk, die jon gen zal moeite hebben om mee te komen, maar als hij doorzet, kan hij het. Doch bij Chris is het gewoon onwil. Die beschouwt de hele school als flauwekul. Dat is zijn stopwoord. Aannemende, dat hij tezijner tijd, dank zij het ouderlijke kruiwagen- tje, met zoveel in de melk le brok ken zal hebben als zijn vader, kun- .nen we deze nul in het kwadraat al- ,vast beschouwen als toekomstig schoolbestuurslid. En nu begrijp je misschien wel, waarom we hier in Dalewoud nog zo'n mooie school hebben uit het jaar negentienhon derd en elf." Van Bragen heeft het feil, dat Evert zes kinderen in klas vier Iaat doubleren, zonder meer geaccep teerd. Toen Evert het hem een paar dagen voor de uitdeling der vappor- ten had verteld, haalde, hot hoofd zijn schouders op. „Evert, ik heb je al eens verteld, dat dit helemaal een kwestie is van de onderwijzer of on derwijzeres. Daarvoor draag jij de verantwoording. Hoewel ik wel zo modern ben, dat ik doubleren slechts in zeer bizonderc gevallen toepas, laat ik de leerkrachten in dit op zicht volkomen vrij. Jij en Steen beek en Hanekam cn de dames Vin- ker en Tomessen hebben een heel jaar je kinderen. Niemand kan be ter over hun vorderingen, hun al of niet willen, hun intelligentiepeil en wat dies meer zij oordelen dan ik. Als jij nodig acht. dat je zes kinde ren in vier achterlaat, is dat jouw goed recht en als de ouders of het schoolbestuur op welke manier dan ook daartegen protesteren, zul jij jezelf moeten verantwoorden." (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 5