AGENDA Bezorgdheid over ontwikkeling in nabije en verre toekomst Drie doden door foute inhaalmanoeuvre Nederland krijgt kabelnet voor t.v. „V. N.- vrijwilligers" Twee broertjes (15 jaar) verdacht van brandstichting in gastarbeiderspension Jonge vrouw uit Lier ontvoerd Inwoner van Oosterland mist 1000 liter olie uit zijn tank Ir. Prins in algemene vergadering van de Z.L.M. GOES, 7-12. Op de maandag in Goes gehouden algemene vergadering van de Maatschappij tot Bevordering van Landbouw, Tuinbouw en veeteelt in Zeeland en Noord-Brabant bleek dat er bezorgdheid heerste over de ontwik keling in de nabjje en Verre toekomst. Verdere fiseale verruiming gewenst De voorzitter, ir. J. Prins, ging op deze bezorgdheid in. Hij wees erop, dat het agrarisch inkomen, dat zich toch al teleurstellend ontwikkeld, slechts gedeeltelijk consumptief is. Hij zei een verdere fiscale verrui ming te wensen om het zelfstandig bestaan te behouden. Hij drong aan op het instellen van een grondbank om de problemen rond de financiering van de grond tot een bepaalde oplossing te bren gen. Hij toonde zich verheugd dat de regering voor dit probleem enig be grip toonde. Hij pleitte voor een sterk samengaan van de nu bestaan de handelskanalen zodat meerjarige posities op de markt ingenomen kun nen worden, zij het dan ten koste van' de gedeeltelijke zeggenschap van de producent over zijn eigen produkt. Héhdening van de prijzen achtte hij noodzakelijk, ook om het effect van de inflatie weg te nemen. Hij toonde zich tegenstander van het toeslag-idee van de heer Mansholt. Schaalvergroting Daarna voerde ir. M. A. Geuze, ere-voorzitter van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij het woord. Ook hij deelde de algemene bezorgd heid, maar hij zei te willen afwach ten of de schaalvergroting van de bedrijven de gewenste oplossing zal geven. Met meer zekerheid meende hij te moeten voorspellen dat de ka pitaalrente in Nederland voorlopig hoog zal blijven en dat allerwegen grote concentraties zullen plaatsgrij pen, terwijl het transport een ver dere evolutie zal ondergaan, welke van invloed zal zijn op het gehele levenspatroon, dus ook op de agra rische producenten. Ook meende hij, dat de prijzen ten gevolge van de inflatie gecorrigeerd moeten worden, maar hij hield zyn gehoor voor dat dit in E.E.G.-ver- band niet zonder slag of stoot zal gebeuren. Over de toetreding van Engeland zei hij, dat dit land geen structuur probleem kent, zoals in Europa. De landbouwbedrijven zijn daar groter. Hij zei te verwachten dat bij het toe treden van Engeland ook Nieuw- Zeeland om gehoor zal vragen. HU drong aan op bundeling van krachten, zowel van de boeren coöperaties als met de andere orga nen van het bedrijfsleven. De oude opzet van de produktie en handels coöperatie zal z.i. sterk veranderen, gezien de hedendaagse ontwikkelin gen. Hij vroeg zich af of de jonge boer zonder personeel nog tijd en rust zal vinden om zich naast het eigen bedrijf ook nog voor zijn orga nisaties in te spannen nu zulke inge wikkelde vraagstukken zich aandie nen en om een oplossing vragen. MEPPEL, 7-12. Bij het viaduct in Ane op Rijksweg 34 zijn zondag-, avond bij een mislukte inhaalma noeuvre drie mensen om het leven gekomen. Drie anderen werden ern stig gewond. De slachtoffers zijn: Dodelijke val van trap AMSTERDAM, 8-12. In de Johan nes Verhuststraat in Amsterdam is maandagavond de 69-jarige mevr. W. van Maneren-Flohr, vermoede lijk doordat zij duizelig werd, van de trap van de eerste verdieping geval len en aan de opgelopen verwondin gen overleden. Echtpaar verdronken in auto UTRECHT, 7-12. In de nacht van zondag op maandag, omstreeks drie uur, is een personenauto vanaf de Gageldijk het water van het Fort de Gagel in gereden. De inzittenden, de 28-jarige Utrechtse grossier A. A. Boereboom en zijn 27-jarige echtge note M. M. Boereboom-Worst, ver dronken. De auto is door de brand weer, geassisteerd door drie duikers, uit het water .gehaald. De politie ver moedt dat de heer Boereboom de bocht met te grote snelheid heeft genomen. Doordat de wagen op zijn kop in het water terecht kwam kon het echtpaar zich er niet meer uit bevrijden. HILVERSUM, 7-12. De Casema is klaar om geheel Nederland van een kabelnet te voorzien. Dit zei zondag avond in het NOS-televisieprogram- ma „Panoramiek", dr. C. M. E. van Schelven, commissaris van Casema en lid van de Omroepraad. De aan leg zal ongeveer tien jaar gaan du ren. Den Haag zou al binnen drie jaar geheel bekabeld kunnen zijn, wat f 25 miljoen zou kosten. De heer Van Schelven zei niet te knnnen voorspellen of de Tweede Kamer snel een besluit over kabel- aanleg zal nemen. Minister Bakker van verkeer en waterstaat zal nog voor het einde van dit jaar zoals be kend zijn nota hierover bij de Kamer indienen. mevrouw Z. W. A, van de Riet-Com- pagner uit Emmen, haar vierjarig zoontje en een ongeveer zeven maan den oude baby van het echtpaar Van der Riet. De auto, die door de heer Van dei- Riet bestuurd werd, raakte bij een inhaalmanoeuvre aan het slingeren en kwam in botsing met een tege moetkomende auto, bestuurd door de 24-jarige heer M. T. uit Nijverdal. De auto van de familie Van der Riet werd in de flank geraakt en volko men vernield. De ravage was zo groot, dat de politie aanvankelijk niet kon vaststellen, welke personen in welke auto hadden gezeten. Pas maandagmorgen kon met zekerheid de identiteit van de slachtoffers wor den vastgesteld. Politie adverteert eisen LONDEN, 7-12. De Britse po litie, die niet mag"staken, heeft maandag haar eisen geformu leerd in een advertentie van een halve pagina in het dag blad Times. In de advertentie, die f 11.610 zou hebben ge kost, zegt zij een salarisverho ging van 35 procent noodza kelijk te achten- aangezien an ders een ernstig personeelste kort dreigt. Kapers veroordeeld ALGIERS, 7-12. Drie Algérijnen die in augustus een vliegtuig van hun land kaapten en dwongen naar Zuid-Slavië te vliegen, zijn maandag door een rechtbank in de Algerijnse stad Annaba* tot gevangenisstraffen van zes tot twaalf jaar veroordeeld. Geen kranten in Engeland LONDEN, 8-12. Geen van de tien landelijke dagbladen in Engeland kan dinsdag verschijnen. De vakver enigingen van drukkers en electri- ciens hebben hun leden verzocht te staken „uit sympathie met de beto gers tegen de door de regering voor gestelde wettelijke maatregelen", waarbij onder meer wilde stakingen verboden worden. LINDEN (V.S.). Deze foto loont de enorme vuurzee boven het terrein van de olieraffinaderij van de Stan dard Oil Company, waar zich een hevige explosie heeft voorgedaan. De brand woedde aanvankelijk over een oppervlakte van bijna vijf vier kante kilometer. Er zyn meer don veertig gewonden en enkele doden gevallen als gevolg van deze ramp. Minister drs. J. A. Bakker (verkeer en waterstaat) zal op 21 december offi cieel het eerste deel van het landelijk praatpalennet. in gebruik stellen. Dit gebeurt in hel rayon 't Harde waar de eerste gele palen met het telefoon- embleem op de zijkant langs rijksweg 28 slaan opgesteld. In totaal zijn langs deze autosnelweg tussen Hoevelaken en Zwolle 74 praatpalen ge plaatst. Via kabels zijn deze palen verbonden met de centrale in hel lóegen- wuchtstation bij 't Harde. Moeder zwaar gewond; kindje gedood bij ongeluk EMMELOORD, 8-12. Bij een ver- keersongeluk in Emmeloord is maan dag een baby van dertien maanden om het leven gekomen. Het kind zat in een afzonderlijk zitje achterin de auto, die door rijn moeder werd be stuurd. De auto werd maandagmor gen op de kruising aangereden door een zwaarbeladen veeauto, die geen voorrang verleende. Het zwaar ge wonde kind overleed in de loop van de dag in het R.K.-ziekenhuis te Zwolle. De moeder, de 27-jarige me vrouw G. G. de Wolf-van der Borgh werd ernstig gewond opgenomen in het ziekenhuis te Emmeloord. NEW YORK, 8-12. Met 91 stem men voor, bij 12 onthoudingen, heeft dè V.N.-assemblee maandag de op richting goedgekeurd van een inter nationaal vrijwilligerskorps, dat in de ontwikkelingslanden zal werken. Het korps zei „V.N.-vrijwilligers" heten. Aan de V.N.-leden wordt verzocht bijdragen te storten Diplomatieke betrekkingen tussen Bonn en Warschau WASCHAU/BONN, 7-12. West- Duitsland en Polen zullen na het in werking treden van het normalise ringsverdrag diplomatieke betrek kingen aanknopen. Dit zijn bonds kanselier Willy Brandt en premier Jozef Cyrnkiewicz na ondertekening van het verdrag in Warschou over eengekomen. Zwitserse ambassadeur in Brazilië ontvoerd RIO DE JANEIRO, 8-12. De Zwit serse ambassadeur in Brazilië, Gio vanni Enrico Bucher, is maandag door een groep terroristen, gewa pend met machinepistolen, ontvoerd. De lijfwacht van de diplomaat werd gewond. De diplomaat werd dicht bij zijn woning ontvoerd, op slechts 500 me ter afstand van het paleis van de Braziliaanse president. Bucher, een 57-jarige vrijgezel, is sinds 1966 am bassadeur in Brazilië. Waarnemers menen dat de keuze van een Zwitser als slachtoffer mogelijk samenhangt met de uitwijzing uit Zwitserland land van drie Brazilianen. Landhuis uit sloopmateriaal MELBOURNE, 7-12. Het ochtend- blad „The Suh"m heeft een uitvoerig artikel gewijd aan sloper Peter Bos uit de voorstad South Yarra die op een groot stuk land in het nabij Melbourne gelegen Narre Warren een fantastisch landhuis heeft ge bouwd dat geheel is opgetrokken uit waardevol oud materiaal van ge sloopte oitde gebouwen en woningen. Elke plank, pijp, baksteen, dak pan en wat dies meer zij komt van sloperswerk. Het huis, waarover Pe ter Bos in zijn vrije tyd vijf jaar deed, is gemaakt van 20.000 zwarte stenen. De oprijlaan bestaat uit 35 duizend bakstenen klinkers en de massieve poort komt van een ge sloopte kerk in South Melbourne. Gevechten in Rome bij auti-Franco-betoging ROME, 7-12. In Rome heeft de po litie maandagavond hevige strijd ge leverd met ongeveer 600 betogers, die op wilden trekken naar de Spaanse ambassade om uiting te ge ven aan hun verontwaardiging over het proces in Burgos tegen 16 Bas- kische nationalisten. De demonstran ten, die leuzen riepen als „Franco, beul", en „Burgos, vrijheid", revo lutionaire liederen zongen en rode vlaggen meevoerden, werden bij dc ambassade opgewacht door een ster ke politiemacht, die een regen van traangasgranaten afvuurde. LAATSTE NIEUWS AMSTERDAM, 8-12. Het onder zoek naar de oorzaak van de brand in het gastarbeiderspension op de hoek Amstelstraat-Paardenstraat in Amsterdam, heeft geleid tot de ar restatie van de 15-jarige tweeling broers W. W. en A. W. De jongens - beide schildersgezel - worden ervan verdacht de brand, die BRUSSEL, 8-12. Een 21-jarige vrouw (Anita de Weerdt) uit Lier is maandagavond ontvoerd door twee jongemannen. De vrouw wilde met haar moeder juist het huis van een arts binnengaan, toen er een auto stopte waaruit twee mannen spron gen die de jonge vrouw in-de auto sleurden en wegreden. De ontvoering gebeurde op enkele tientallen meters afstand van een politiebureau. De moeder heeft het nummer van de auto kunnen note ren. De jonge vrouw, van wie be kend is dat ze geruime tijd in Ant werpen gewerkt heeft, was heden (dinsdagochtend) nog steeds zoek. Ook de politie had nog geen spoor van de ontvoerders. Vreemde kinderziekte in Algerije ALGIERS, 7-12. Sinds enkele we ken sterven in een dorp in het zui den van Algerije gemiddeld twee kinderen per dag aan een ziekte, waarvan men de aard nog niet heeft kunnen vaststellen. Totdusver heeft de mysterieuze epidemie het leven geëist van meer dan veertig kinderen in de leeftijd van vier maanden tot zes jaar, zo meldde maandag het Algerijnse blad „La Republique". Verscheidene gezinnen in het dorp, dat in het district El Bayed ligt, heb ben al twee of drie kinderen verlo ren. De medici in deze streek, voorna melijk Chinese artsen, zijn er nog niet in geslaagd een diagnose te stel len. Ook de door hen voorgeschreven medicijnen helpen niet. De patient jes raken bewusteloos en sterven binnen een week. „Flitsen" uit het buitenland NEW YORK. Dc Afrikaanse en Aziatische leden hebben de Veilig heidsraad verzocht Portugal te ver oordelen „wegens het binnendringen van dc republiek Guinea". BRUSSEL, 7-12. Volgens de statis ts'" c,v,o dienst van de Europese Com missie zal de groentenoogst van de gemeenschap in 1970 25.4 miljoen ton 'bedragen tegen 25 miljoen ton vorig jaar. Voor de jaren 1965-1969 lag het gemiddelde van de oogst op 24,2 miljoen ton. acht Marokkanen en een Tanzaniaan het leven kostte, te hebben gesticht. Volgens hoofdinspecteur J. Peets- ma werden de broertjes in eerste in stantie als getuigen gehoord. Het tweetal legde echter zulke tegen strijdige verklaringea af, dat zij thans als verdachten worden be schouwd. Zij verklaarden o.m. vrij dagavond omsteeks half elf - ander half uur voordat de brand uitbrak - uit de bar van het pension te zijn vertrokken en daarna een nacht voorstelling in een bioscoop te heb ben bijgewoond. Volgens de heer Peetsma zijn de verdachten echter even vóór de brand uitbrak nog in de Amstelstraat. gesignaleerd. MEZEN De koolmeesjes hippen weer door de vnnterse tviren cf hangen aan een snoert.ie pinda's. Een mooi gelig vogeltje, lief en verstandig, lekker ..hip" en ook merkwaardig. Over dit laatste weet „Sterna", het blad van de Vogelwacht interessant te ver tellen en het is allemaal gebeurd op Schouw en-Duivel and. Het is eigen lijk zó grapnig. dat we hier ditmaal pi y maat durven te plegen. Man slaapt met open raam en wo-di op een morgen geivekt door heilig rukken aan zijn haar. Een koolmezenpaar had - om materiaal te krijgen voor de vesthouw - een welgevallig (knip)oogje laten vallen op de weelderige haardos van de man. maar natuurlijk hebben de meesjes in dit geval toch naar an dere vestbouwstoffen moeten uitzien. Dan was er fdif jaaj een mezen- paar dat een uitstaandebrieven bus had geadopteerd om daarin te nestelen. Het was een brievenbus aan de weg, aangebracht met het oogmerk de posl een loopje naar het (buiten)huis te besvaren. De mezen kwamen toen de familie op reis was en het werd prompt een hele toe stand in die bus. Alle ingebrachte correspondentie werd uit de bus ge mikt en zelfs ontzagen de mezen zich niet de beruchte ..blauwe brief" van de belastinginspekteur, uit de bus in het lage struikgewas te kieperen. Heeft de man (na te late betaling) tegen de belastingmannen gezegd: ,,'t Komt van de mezen", maar zo iets staat niet als excuus in de dikke fiskale boeken. Als de mezen vroeg in de weer zijn, komt er een strenge winter. Zegt .men. De winter wordt „dus" streng, want in het Duivelandse hin gen eind september - het was toen nog warm - al mezen in de pinda- snoeren. In Renesse eten twee meesjes uit de hand van de bewoonster van het huis en in Noordgouwe hebben twee mezenparen dit jaar in één nest kastje gebroed. „De mezen zijn onder ons" en soms weten ive hel niet eens, totdat het zwart op wil staat. Mezen doen kennelijk wal ze willen. Het zijn de vagebondjes in de broedtijd en de bohémiens in de winter en waard om verzorgd te worden. Men weet niet zo wat er in de knikkerkopjes van een koolmeesje omgaatmaar misschien zijn ze wel gelukkiger dan de mensen in deze tijd. 't Zou best kunnen! SCHIEREI LANDMAN. Dinsdag 8 december Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur, vergadering IJsvereniging. Huis van Nassau, 8 uur, Ver. van Oudleerlingen. Burgh-llaamstedc Hotel Bom, 8 uur, vergadering V.V.V. Sirjansland Schoolgebouw, 7.30 uur, ouderavond. Woensdag 9 december Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Herv. Verenigingsgebouw, 8 uur, ver. van Rechtz. Hervormden. Vrijdag 11 december Zierikzee Mondragon, clubavond Delta-Foto. Herv. Verenigingsgebouw, 8 uur, so lo-toneelavond John Leddy, m.m.v. Gerry Kley, zang, (Speak easy sing song, Z.V.U.). Huis van Nassau, 19.15 uur, openb. bijeenkomst (lezing), afd. Zeeland, Ver. tot Bevordering der Homoeopa- thie in Nederland. Burgh Hotel „Het Wapen van Burgh", 7.30 uur, uitvoering „Witte van Haemste- de" (Tweede uitvoering op 18 decem ber a.s.). Zaterdag 12 december Zierikzee Stadhuis, 14.30 uur bijzondere raads vergadering, afscheid burgemeester D. D. W. J. Kastelein. Graanbeurs, 7.45 uur, bijeenkomst tennisclub. De Gekroonde Suikerbiet, 19.00-24.00 uur, duiventenloonstelling „Gevleu gelde Vrienden". Zondag 13 december Zierikzee De Gekroonde Suikerbiet, 10.00-16.00 uur, duivententoonstelling „Gevleu gelde Vrienden". Maandag 14 december Zierikzee Mondragon, 8 uur, Philatelica, (Fa milie-avond). Tot en met donderdag 17 december a.s.: toneelinstructiemiddagen op di verse l.o.-scholen op Schouwen-Dui- veland. Dinsdag 15 december Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 8 uur, Kerstavond Plattelandsvrouwenbond Noordgouwe Café v. d. Weijde. 7.30 uur, ledenver gadering Groene Kruis Noordgoitwe- Schuddebeurs. Woensdag 16 december Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Vrijdag 18 december Burgh t Het Wapen van Burgh, 7.30 uur, tweede uitvoering „Witte van Haem- stede". Zaterdag 19 december Zierikzee Land- en Tuinbouwschool, Postze- gelbeurs Philatelica. Eerste hypothecaire geld'eningen op courante woon- en winkelhuizen, alsmede landerijen NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE ROTTERDAM. De Rotterdamse recherche heeft een 21-jarige chauf feur uit de Maasstad gearresteerd, die ervan wordt verdacht op vrij dagavond 27 november de overval op hel bijkantoor van de spaarbank Rotterdam aan de Groene Hilledijk te hebben gepleegd. EIBERGEN. De 18-jarige J. Th. J. Groot Zevert uit Lichtenvoorde is in de nacht van maandag op dinsdag to Eibergen met een vrachtauto te gen een boom gereden en overleden. Hij is door onbekende oorzaak van de weg geraakt. Politie (na aangifte) sveet van niets" 5? OOSTERLAND, 7-12. Uit een voor- raadtank huisbrandolie van een be woner aan dc Ound Heih'gcwcg te Oosterland, is een hoeveelheid olie vermist van ongeveer 1000 liter, dat - naar wei met zekerheid mag wor den aangenomen - is ontvreemd. Ook op ccn ander adres in de zelfde buurt schijnt olie op myste rieuze wijze verdwenen te zijn. De eerstgedupeerde heeft van de vermissing aangifte gedaan bij dc politie te Oosterland, waarna begon nen is met een onderzoek. Van politiezijde kregen wij op onze informatie een hoogst merkwaardige reaktie. De politie „wist nergens van" en reageerde „dan weet u meer dan wij", terwijl notabene de gedupeerde bij dezelfde politie aangifte van de vermissing heeft gedaan. „Rond" Er is wel aanleiding hierbij een aantekening te maken. In sommige politiekringen heerst nog de opvat-, ting dat een zaak - zoals dat heet - „rond" moet zijn voordat er over mag worden gepubliceerd. Dat is voor de journalistiek een nietszeg gende dooddoener, want een feit is een feit. Als er een inbraak is ge pleegd, is er een inbraak gepleegd en als er geslolen is is er gestolen. Hoe de politie verder het onder zoek gaat aanpakken, is uiteraard haar zaak, al steken daar vaak ook nieuwselementen in die best gepu bliceerd zouden mogen worden, zon der dal „het onderzoek bemoeilijkt wordt", een andere afleidigsmanoeu- vres, waarmede kranten vaak met 'n dikke kluit het riet ingestuurd wor den. Pertinente ontkenningen hou den - in hel onderhavige geval - een pertinente onwaarheid in en we ge loven niet dat politiemensen onwaar heden mogen debiteren. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2