DE ZIERIKZEESCHE COURANT Grootscheeps onderzoek in Sluis naar omvangrijke zwendel De ouders en het onderwijs zon- en maanstanden Hoogwaterstanden Loonoverleg in impasse geraakt - Partijen niet tot elkaar Westduits-Pools verdrag ondertekend Achttien doden bij vliegtuigongeluk Nederland moet zijn overheidsuitgaven rigoreus beperken 1 DEURLOO - ZIERIKZEE Werkloosheid in november Herziene E.E.G.-rooiregeling betekent aanmerkelijke verbetering ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 8 december 1970 127ste jaargang Nr. 20789 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand i 3,per jaar J' 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 2.25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. WAARIN OPGENOMEN In dit nummer: Vergadering gemeenteraad Brouwershaven MIDDELBURG. 7-12. In het pand van de zogenaamde Intercambio In ternational Bancario S.A. te Sluis hebben agenten van de rijkspolitic te Zeeuwsch-Vlaanderen en van de gerechtelijke politic in België huis zoeking gedaan. Bij deze huiszoeking, die is ver richt in opdracht van de officier van justitie te Middelburg, mr. J. A. Blok en op verzoek van de onderzoeks rechter te Kortwijk (B.), mr. J. Man- ne Keus, zijn 'n groot aantal beschei den in beslag genomen. De Inter cambio zou zijn hoofdzetel in Pana ma hebben. De directeur, de 40-jari- ge W. J. V. is al geruime lijd spoor loos en wordt er door de Belgische politie van verdacht oplichtipg en valsheid in geschrift in België te hebben gepleegd, op grond waarvan eerder in een pand van de bank te Kortrijk een inval werd gedaan. Volgens mr. Blok verdenkt de Belgische politie V. van geknoei met aandelen op grote schaal in België. Hij kon niet bevestigen dat het hier bij zou gaan om een bedrag tussen de 20 en 25 miljoen gulden. Men hoopt dat daarover bij de bestude ring van de thans in beslag genomen stukken meer aan het licht zal ko men. In België is men al vele maanden bezig met een onderzoek in deze af faire, waarvan talrijke Belgische be leggers gelokt door hoge renteper centages (soms tot boven de 10 pro cent) de dupe dreigen te worden. De directeur van Intercambio. die overigens in Panama niet officieel erkend wordt, werd reeds gezocht door de politie van Zeist en Gro ningen eveneens op verdenking van oplichting en valsheid in geschrifte. Vermoed wordt dat V. met achterla ting van een enorme schuldenlast in Nederland, naar Londen is uitgewe ken. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's j Het meeste verdriet komt f enkel zou gauw omdat wij het halverwege tegemoet gaan. AMSTERDAM. De dirigent Anton Kersjes (Amsterdams Philharmo- nisch Orkest) zal van 5 tot 25 januari 1971 een tournee maken door de Sowj et-Unie. H.A.L. laat cruiseschepen bouwen ROTTERDAM, 7-12. De Holland- Amerika Lijn in Rotteidam gaat twee nieuwe cx-uiseschepen bestellen, zo is maandagmox-gen in Rotterdam bekend geworden. De schepen zullen worden gebouwd door de N.V. Scheepswex-f en Machinefabriek „De Merwede" v.h. Van Vliet en Co. te Hardinxveld-Giessendam. Met de opdi-acht is een bedx-ag van xuim honderd miljoen gulden gemoeid. UTRECHT, 7-12. „Terw(jl steeds meer de nadruk valt op de wense- lijheid van een betrokkenheid van de ouders bij het onderwijs, bljjven die ouders in de ontwerpwet basisonder wijs juist teveel buitenspel". Dit staat in een nota aan de rege- ï'ing vol ki*itiek en tegenvoox-stellen, die de Vereniging voor Openbaar Ondei-wijs (150.000 leden) publiceert in haar maandblad „Inzicht". De V.O.O. vindt dat de ontwei*p- wet geen nieuwe gezichtspunten t.a.v. de adviesorganen voor het openbaar ondex-wijs biêdt. De moge lijkheid die in het ontwerp wordt geboden niet langer een oudercom missie aan elke openbare school te verbinden, wordt in de nota volko men onjuist genoemd. LONDEN. De Britse diplomaat James Cross (49) weer verenigd met zijn vrouw Barbara (47) en dochter Susan (24) na aankomst op de luchthaven. Cross, die bijna twee maanden jdoor zijn ontvoerders is vastgehouden, werd met een vliegtuig van de Ca nadese luchtmacht naar Engeland gebracht. Verwachting tot woensdagavond: Weinig wind Licht tot half bewolkt en overwe gend droog weei-, met in de nacht en ochtend plaatselijk mist; in het algemeen weinig wind; ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een dx-oge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 pi'ocent. 9 dec. Zon op 8.35, onder 16.29. Maan op 13.58, onder 4.37. 10 dec. Zon op 8.37, onder 16.29. Maan op 14.20, onder 6.03. Volle maan: 12 dec. (22.03). BROUWERSHAVEN 9 dec. 11.59 v.m. n.m. 10 dec. 0.38 v.m. 13.01 n.m. ZIERIKZEE 9 dec. 11.54 v.m. n.m. 10 dec. 0.24 v.m. 12.51 n.m. Springtij: 14 dec. WARSCHAU, 7-12. In Warschau hebben maandag bondskanselier Willy Brandt en premier Jozef Cu- iankiewicz het verdrag tot normali sering van de Westduits-Poolse be trekkingen ondertekend. De over eenkomst was op 18 november al geparafeerd door de twee ministers van buitenlandse zaken, Scheel en Jedrychowski. In een rede welke door alle radio- en televisiestations in de bondsrepu bliek werd uitgezonden, verklaarde de bondskanselier dat het verdrag „een streep moet zetten onder het lijden en de,offers van een slecht NEW YORK. In de bijna vrieskou trachten stakende taxichauffeurs de handen boven een vuurtje warm te houden. Zij posten bij een grote taxiparkeerplaats in Manhattan. verleden en een bx*ug moet slaan tussen de twee staten en de twee volkeren". Volgens Bi'andt wordt in het verdrag niets prijs gegeven, wat al niet lang vei-speeld was, „niet door ons die in de Bondsx-epubliek politieke verantwoording dragen, doch door een een misdadig regime, het nationaal-socialisme". Aan de plechtigheid in het Rad- ziwill-paleis namen aan Poolse kant o.a. het gehele kabinet en partijlei der Gomulka deel. De twee minis ters van buitenlandse zaken zetten ook ditmaal hun handtekening onder het stuk. Kernpunt is dat de twee partijen vaststellen, dat de rivieren Oder en Neisse de westelijke grens van Po len vormen. Voorts zien de twee landen af van het dreigen met en het gebruik van geweld. Onbekende eist smarte- geld voor echtgenoot van vermoorde vrouw DELFT, 7-12. Een onbekende heeft maandag in een anoniem telefoonge- spi-ekje met de xedactie van Het Nieuws van de Dag (Telegraaf) 20 duizend gulden van de Delftse poli tie geëist als smartegeld voor de echtgenoot van de vermooi'de Ada Lansbergen in Delft. Wanneer dit bedrag niet vóór 31 december betaald zou zijn, zou mevrouw van Strien, echtgenote van een van de Delftse x-echercheux-s die bij het ondex-zoek .in de wux-gmoox-dzaak betx-okken is. worden vermooi-d op het adx-es waar zij momenteel vex-blijft. De onbe kende man duidde de omgeving uit waar mevr. van Strien zou wonen. Hoofdinspecteur J. M. M. van der Ven van de Delftse politie verklaar de maandagmiddag weinig waai-de aan dit zoveelste anonieme telefoon tje te hechten. Europese Commissie: BRUSSEL, 7-12. Nederland dient* zijn overheidsuitgaven rigoreuzer te beperken en het regeringsprogram ma voor stabilisatie van de econo mie in 1971 strenger uit te voeren. Bovendien moeten de normen voor de kredietverlening in ons land in verhouding hoog woi-den gesteld. Dit schx-ijft de commissie van de Europe se Gemeenschappen volgens Reuter in een vertrouwelijk stuk, dat de mi nister van de zes aangesloten landen volgende week in hun vei'gadering zullen behandelen. De commissie doet de regeringen der „zes" de aanbeveling de snelle stijging van kosten en prijzen op vier fi'onten te bestrijden, omdat de in flatie nog steeds het kritieke aspect is van de economische ontwikkeling op korte tex-mijn. De vier punten zijn: ten eerste krap geld, ten tweede zorgvuldige beheersing van de over- heidsuitgaven, ten derde gezamen lijk optreden van werknemers en werkgevers om de ontwikkeling der inkomens in de hand te houden en ten vierde bestrijding van de werk loosheid door middel van het schep pen van nieuwe arbeidsplaatsen en herscholing van wei-knemex-s. Kleuter omgekomen bij brand HEERLEN, 7-12. Bij een brand die maandagmiddag door nog onbeken de oorzaak in een kamer op de bo venverdieping van een pand aan de St. Franciscusweg in Heerlen ont stond, is het 2V2 jaar oude dochter tje Elisabeth van de familie Regtop, die het pend bewoont, om het leven gekomen. De ouders die zich bij het ontdekken van de brand ou de bene denverdieping bevonden, konden het huis tijdig verlaten. Laatste (mislukte) poging om te komen tol een gematigde loonontwikkeling Telefoon (01110) 2825 iTiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimmiiiiiiimiiiiimiiiiïi TEL AVIV, 7-12. Bij het veronge lukken van een Roemeens vliegtuig, dat op weg was van Tel Aviv naar Constanza, zijn maandag achttien mensen om het leven gekomen, zo hebben functionax-issen op het inter- nationale vliegveld van Lydda maandagavond meegedeeld. Het vliegtuig is in Roemenië neergeko men. Onder de doden zijn de Roemeense handelsattaché in Israël, Paul Marin diens vrouw en hun twee kinderen, en twee andere Roemeense diploma- tën. uitzicht had gewekt, hebben de drie gespiekspartnex-s afzondei-lijk ver teld wat er was voorgevallen en niet was voorgevallen. De werknemerswoordvoei'der A. H. Kloos, gesecundeerd door P. J. J. Mex-tens en J. Lanser, vertelde dat er geen overeenstemming was be i-echt. „Men heeft gepi-obeerd ons op een percentage maximale loonstij ging in 1971 te nagelen, maar daar hebben we geen ja op gezegd. We willen ons niet op een pei-centage binden." Hij vestigde er de aandacht op dat het zich binden op centraal niveau 'aan een peicentage in de vrije loonpolitiek eigenlijk neerkomt op een op dat niveau afgespx-oken centx-ale loonronde. DEN HAAG, 7-12. Eind november 1970 waren 36.000 mannen zonder \Vei-k. Dit komt ovex-een met 1,2 pet. van de afhankelijke mannelijke be- i-oepsbevolking. Eind oktober jl. wa ren 30.700 mannen werkloos. In de verslagmaand is een stijging opge- ti-eden van 5.300. Ten opzichte van november voi*ig jaar is het aantal wei-kloze mannen gedaald met 3.0000, aldus blijkt uit het maandelijks overzicht van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. DEN HAAG, 7-12. Minister B. Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid trad maandag avond in het gebouw van het Minis terie van Justitie in Den Haag op als gastheer van een aantal bewinds lieden en voorzitters van centrale organisaties van werkgevers en werknemers, in een gesprek over het loonbeleid in 1971. Dit gesprek was een laatste poging partijen op centraal niveau van het bedrijfsleven nader tot een gezamen lijk standpunt te brengen over dat loonbeleid. Tegen halftwaalf bleek dat het niet mogelijk is geweest partyen na der tot elkaar te brengen. Verwacht werd dat het kabinet vandaag (dins dag) in speciale vergadering bijeen komt om zich te beraden over het geen hem nu te doen staat. Minister Roolvink blijft hopen op een oplossing voor de impasse waar in het loonoverleg is geraakt. De minister van sociale zaken zei maandagavond, na afloop van het gesprek met het geoi-ganiseex-de be drijfsleven, dat de laatste poging om tot een gematigde loonontwikkeling te komen is mislukt. „Gebleken is dat wex-kgevers en werknemers elkaar niet kunnen vin den. Het kabinet zal zich nu op deze duidelijke situatie moeten beraden, maar ik hoop nog steeds dat er dins dag een telefoontje komt. Vanavond- zat het er beslist niet in", zo deelde hij nog mee. De bewindsman zei verder alles in het werk te hebben gesteld om, in dien enigszins mogeljjk een loon maatregel te voorkomen. „Nu de be sprekingen tot drie keer toe zijn mislukt heeft de regering echter haar eigen verantwoordelijkheid". Op de vx-aag of de minister bereid is zijn politieke lot aan het treffen van een loonmaatregel te verbinden, antwoordde minister Roolvink: „wij hebben gedaan wat wij kunnen. Met de grootste tegenzin zal ik tot een loonmaatregel overgaan. Ik hecht namelijk de grootst mogelijke waar de aan het overleg. Het kabinet zal echter tot een maatxegel moeten pro beren. te komen, die zo passend en zo rechtvaardig mogelijk is". Na afloop van het gespi-ek, dat te gen half twaalf eindigende, toch dóór de lange duur enige hoop op Advertentie UlIflflfffüfffffflIfflffffflfliflIllflIfflflIllffflfflffffffiflflIlftffffflIffffflfltffffflIfffflfffMMI Grote collectie niet tot nieuwe aanplant is ovex-ge- gaan). Gebleven van de vorige E.E.G. rooiregeling is het herinplantverbod van fxoiitbomen gedurende vijf jai-en. Indien toch wordt ingeplant, zal de premie worden teruggevorderd. De premie zal voor de helft dooi de lidstaten worden gefinanciëi-d en voor de andex-e helft uit het Eui-ope- se Oriëntatie- en Gax-antie Fonds voor de landbouw. Evenals b(j de vorige E.E.G.-rooi regeling het geval is geweest, zou deze herziene regeling in ons land worden uitgevoerd door het Ontwik- kelings- en Sanerings Fonds voor de Landbouw. Nadere gegevens over de uitvoering kunnen dan ook binnen afzienbare tjjd van de zjjde van dit fonds worden tegemoet gezien, aldus een mededeling van het ministerie van landbouw. DEN HAAG, 7-12. Mede op sterk aandringen van de minister van laudbouw en visserij, ir. P. J. Lardi- nois, heeft de E.E.G.-ministerraad besloten tot herziening van de Hui dige rooiregeling voor appel-, pere en perzikbomen. Dit besluit is thans formèel bekrachtigd in de E.E.G.- raad van ministers, .die maandag in Brussel bijeen was. De herziene E.E.G.-x-ooiregeling zal met terugwerkende kracht per 1 ja- nuri 1970 in werking treden. Fruit- telei's, die tot rooien van hun bo- maen overgaan, zullen een px-emie van maximaal 800 dollar f 2896, per gerooide hectare fi-yit ontvangen (was 500 dollar, dat is r 1810,De ze premie zal in éénmaal woi-den uitbetaald (was: in twee tex-mijnen, de eerste helft na het rooien en de tweede helft dx-ie jai'en daarna, mits

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1