zierikzeesche nieuwsbode Maandag 7 december 15*71) Nr. 20788 Westhoek zag pittige bromfietsen-cross in „Boeiies Bosch" Sint ileed zijn werk in natte Westhoek kerknieuws Voor het eerst experimentele mosselen in de handel HET L00NBELEID IN 1971 Fatale explosie en brand op terrein super-raffinaderij bij Newark (V.S.) Vogelwacht Schouwen-Duiveland keert zich tegen praktijken in België ARAM EN HET GEHEIM VAN DE GESLOTEN DEUR STREEKNIEUWS marktberichten 1 c J J Ned. Hei v. Kerk BURGH, 5-12. Voor het eerst in de Westhoek vertoond, heeft de brom fietsen-cross van zaterdagmiddag bewezen dat er animo voor bestaat. Niet alleen van de ztyde van de deel nemende jongelui doch ook door de grote opkomst van het publiek. Uit alle delen van Schouwen-Duiveland waren belangstellenden naar Boefj es Bosch" in Burgh getrokken waar een geschikt parcours was uitgezet. Ondanks de regen die in de voor gaande nacht overvloedig viel, was het parcours uitstekend te berijden. Een goede 20 deelnemers waren aan de start verschenen. Het was triest voor de gebroeders Van der Klooster uit Renesse die door materiaalpech een uur te laat aan de start versche nen en niet meer ingeschreven kon den worden. Veel lawaai, veel sleutelen en veel opgejaagde grond kon men consta teren tijdens de eerste ritten. Dit waren de jongelui onder de 16 jaar die met hun standaardmachientjes er danig op los draaiden. Doch het zware geschut kwam pas toen de speciale cross-brommers aan de start verschenen. Daarónder was Jaap Verton uit Burgh op een wat opge voerde Batavus-brommer een klasse apart en zonder de minste bedrei ging eindigde hij met bijna een ron de voorsprong op zijn collega's als nummer één. Hij liet enkele speciale fabrieksmachines ver achter zich. De prijzen bestonden uit bekers en geld prijzen die door de Middenstands- voorzitter, de heer J. Geleijnse wer den uitgereikt. Deze dankte tevens de heren Boot uit „Boeijes Bosch" voor het ter beschikking stellen van het terrein. Ongelukken deden zich niet voor. De afdeling Westhoek van het Rode Kruis had gezorgd voor een eerste-hulp-post. De uitslagen "De uitslagen waren: Jongelui onder de 16 jaar: 1. Ab van Dongen, Burgh; 2. Addie Bom, Burgh en 3. Jan Kloet, Haamstede. Categorie 16 jaar en ouder op ge wone brommers: 1. G. Flik weert, Zonnemaire; 2. Jan Boot, Westen- schouwen en 3. Jan de Vries, Seroos- kerke. Categorie speciale cross-brom mers: 1. Jaap Verton, Burgh: 2. Jan Kosters. Burgh en 3. Hans Verton. Burgh. Overeenstemming werd bereikt om de jongelui in het vervolg en mo gelijk tot maart 1971 op dit parcours verder te laten oefenen, doch alleen op de zaterdagen. Verder is het niet uitgesloten dat op zaterdag 19 de cember opnieuw wedstrijden gehou den zullen worden. Paraplu kwam er au» te pas ZIERIKZEE/BRUINISSE, 5-12. Vo rige week was de heer II. A. M. van Eip, inspecteur der visserijen, enkele uren op Yerseke, om regelingen te treffen voor het in de handel bren gen van een partytje mosselen ver waterd in de kunstmatige indichting daarvoor, zoals die in Het Horntje bij Texel is gebouwd. Een partijtje van 50 tonnen (5000 kg) zal door een viertal mensen, af gestaan daarvoor, door een viertal exportbedrijven verzendklaar wor den gemaakt, de mosselen worden gralis ter beschikking gesteld van de handel, een achttal handelaars, zal de mosselen tussen hun exportorders verzenden. Vervoer en verzendklaar maken is voor rekening van bedoel de exporteurs. Dit zal de eerste keer zijn, dat deze mosselen verwaterd in de handel worden gebracht en voor de afloop van dit experiment bestaat in ex porteurskringen wel belangstelling. In het dillemma, wat moet gebeu ren na de afsluiting van de Ooster- schelde, de kunstmatige verwatering te Yerseke, (aanvoer van zeewater via pijpleiding, naar Yerseke of kunstmatige verwatering in Het Horntje in de kringen van de be trokken regeringsinstanties voorals nog wel de hoogste ogen. De heer drs. Drinkwaard, bekend als tegenstander van de afsluiting van de Oosterschelde, verbonden aan het Instituut voor Visserijonderzoek, heeft in het Horntje de leiding. DEN HAAG. 6-12. Het vrijdag avond na de ministerraad door mi nister-president De Jong aangekon digde gesprek tussen een delegatie uit het kabinet en de voorzitters van de centrale organisatie van werk gevers, ondernemers en wexknemers, zal maandagavond 7 december om 9 uur 's avonds beginnen in het ge bouw van het ministerie van justitie in Den Haag. Het gesprek is een laatste poging pai'tijen in het be drijfsleven alsnog samen te bi'engen over het loonbeleid in 1971. Kerstfeest voor arbeiders op stations UTRECHT, 5-12. De directie van de Duitse spoorwegen vi-eest, dat dit jaar ongeveer 90.000 gastarbeiders, die Kerstmis in hun vadex-land wil len doorbrengen, op de Duitse sta tions acht ex-blij ven. Alle extra en gewone treinen zijn al volgeboekt. Het aanbod van gast- ai-beiders, dat met Kerstmis naar huis en haard wil, is dit jaar onge veer een derde groter dan vox-ig jaar. Gerekend woi'dt op 560.000 gastax-- beidei's, onder wie enkele duizenden uit Nederland. De ervaring heeft ge- leex-d, dat ongeveer 65 procent van de kerstx-eizigex-s onder de gastarbei- dei's de laatste tien dagen voor Kerstmis op stap gaat. HAAMSTEDE. 4-12. Sinterklaas moet wel een enorm slechte indruk gekregen hebben van het klimaat op Schouwen-Duiveland. In vergelijking met zijn heerlijk tropische omgeving in de Spaanse hoofdstad en vakantie oorden was het in de Westhoek een zielig een nattig gedoe voor de an ders zo met zon overgoten goed hei lig man. Hij moest af en toe voor de regen beschermd worden met een bijna totaal onbekend apparaat, n.l. de paraplu. Ondanks het hondeweer trok de Sint er welgemoed op uit om de scholen in Haamstede en Bux-gh een bezoek te brengen. Natuui'lijk was de kieutei'school een der eersten en het binnentreden van de Sint deed alle stemmetjes verstommen Doch weldra was het ijs gebroken en be schouwden ze de jaax-lijkse 5-decem- ber man als één der hunnen. Ze zon gen Sintei-klaasliedjes, klommen bij hem op schoot en vertelden hun wen sen. Sint liet zich niet onbetuigd en had voor ieder wat. Op andex-e* scholen het zelde schouwspel. Daar werd al het gx-ote boek gehanteerd en werden verma ningen gegeven die altijd weer met een sisser, hier in de vorm van een De winnaars met hnn tropheeën. (Foto: Ziei*ikzeesche Nieuwsbode). BURGH, 6-12. Zondag 6 december werd in Tienen (België) een grote bijeenkomst gehouden van z.g. „vo gelliefhebbers". Dit zijn echter de zelfde mensen die voor een deel of soms geheel hun bestaan vinden in het aan de markt brengen van merels, lijsters en andere kleinere zangers. Deze vinden als delicatesse in di verse hotels in België nog steeds gretige aftrek. De Vogelwacht Schouwen-Duiveland heeft gemeend tegen deze bijeenkomst te moeten protesteren en richtte een brief aan het gemeentebestuur van Tienen die als volgt begint. De Vogelwacht „Schouwen Duive- land" te Haamstede protesteerd na mens haar 750 leden en ruim 250 jeugdleden ernstig tegen het samen komen in uw stad van wat zich noemt een vereniging van „vogel liefhebbers" op zondag 6 december. De brief gaat verder met te wijzen 1 op het volkomen verkeerde dat deze vogelmensen in België met de kleine zangers doen. We vernemen dat ook van elders brieven met deze strekking naar Tienen werden verzonden. Ook van scholen op Schouwen-Duiveland werden lijsten met handtekeningen als px-otest naar deze stad verzonden. Of fiet helpen zal is een tweede doch de Belgen moesten zich toch scha men om nog steeds achter deze mensonterende vogelvangst en slachtex-ij te staan. NEWARK, 6-12. Zaterdagavond heeft zich een hevige explosie voor gedaan op het terrein van de olieraf finaderij van de Standard Oil Com pany in Linden nabij Newark in de Amerikaanse staat New Jersey. De administratiegebouwen en in stallatie van de olieraffxnaderij ston den in lichterlaaie. De explosie werd tot op een afstand van vele kilome ters gehoord. De honderd meter hoge vlammen waren tot op grote afstand zichtbaar en verlichtten de nachtelij ke hemel boven het met vele olie tanks bedekte complex, in de verre omtrek sneuvelden de x*uiten. De po litie pati-ouilleerde in de stx*aten van de plaatsen in de omgeving om te voorkomen dat er geplunderd werd in de pakhuizen, waarvan de ramen door de kracht van de ontploffing waren weggeslagen. Vijf vierkante kilometer De bx*and woedde over een opper vlakte van bijna vijf kilometer. Alle brandweerkorpsen in de omgeving werden opgeroepen om de brand te bestrijden. De autoriteiten hebben ook blusboten ingeschakeld, die de schepen moesten beschermen die op de rivier de Hudson voor anker lig gen. Newark ligt tegenover New York. Beide steden zijn van elkaar gescheiden door de Hudson. Het vuur bedreigde het stateneiland in de baai van New York. Bij het terrein van de raffinaderij was een gi-oot aantal ziekenauto's aanwezig. Ondanks het gevaar van explosies sloegen ongeveer 5000 nieuwsgieri gen de brand gade. Men vreesde dat twee mensen zijn omgekomen. Meer dan 25 pei-sonen zouden vex-wondingen hebben opge lopen. De raffinaderij is een van de grootste in het nooi'd-oosten van de Verenigde Staten en ligt tussen Eli zabeth, een stad met 120.000 inwo ners, en Linden, met een bevolking van ongeveer 44.000 mensen. Drie ton voor „kerstman" MUNCHEN, 6-1. De hoofdkassier van öen warenhuis in München ki'eeg zaterdag bezoek van de kerstman, die zijn kantoor binnenstapte en de kas opeiste. Het personeel dacht eerst dat het een grap was, maar de^ kerstmantrok een revolver, riep „dit is geen grap" en maakte zich uit de voeten met 300.000 markt (ongeveer 300.000 gulden). 66. In volle galop joegen Aram en zijn twee zonderlinge helpers-door het bos. Ze gunden zich geen ogenblik de tijd om te rusten, ofschoon het duidelijk te merken was dat hun paarden reeds een lange rit achter zich hadden. Een onbestemde vrees dreef Aram echter zonder ophouden voor waarts. De jonge krijger had wel degelijk reden om zich ongerust te maken en toen Rock opeens naast hem kwam te rijden en gromde: „Beter paarden rust geven", legde hij de reus uit dat dit onder de gegeven omstandigheden onmogelijk was. Rela had een grote voorsprong op hen gekregen en het zou zeker niet lang meer duren of zij zou het paleis bereikt hebben Dat zij voor niets terugdeinsde, had de reus reeds on dervonden en toen Aram hem uitlegde dat Tamahia zich alleen en vrijwel onbe schermd in het paleis bevond en dat Rela alles zou beproeven om zich van haar te ontdoen, bromde Rock instemmend: „Goed, wij snel paleis. Prinses redden". Aram had juist gezien, want inmiddels was Rela het paleis tot op korte afstand genaderd. Er kwam een wrede trek om haar fraai gevormde mond, toen zij in de verte de torens zag oprijzen van het kasteel waar zij zo lang een gevangene was ge weest. „Maar thans zal ik met u beiden afrekenen", siste zij, terwijl zij haar paard de sporen gaf. handvol pepernoten afliepen. Elk jaar ziet men ze weer voor de Sint verschijnen, de kletsmajoors, de verchtersbazen, de duimzuigers, de clowns, de imitatoi-s en alle bena mingen die hij in de loop van het jaar in het grote boek heeft geno- teei'd. Af en toe een pakje met een toepasselijke inhoud doch-de hoofd- schotèl bleef pepei'noten. In de Openbare Basisschool te Haamstede ontmoette de Sint een jeugdige colle ga met 3 Zwarte Pieten. De begroe ting was allex-hartelijkst. Het bleek dat deze groep later een klein to neelstukje op zouden voex-en. Sint had het bijzonder druk op de ze vx-ijdagmiddag want met ongeduld wachtten ook de kindex'en van de Chr. Nat. School te Haamstede. Ook daar ontmoette de Sint weer oude bekenden van vorig jaar en wisselde goedkeux-ende woorden zich af met beiispingen. Forummiddag Z.L.M. Het bestuur van de Kring Schou wen-Duiveland van-de Z.L.M. orga niseert op dinsdag 22 december in het Huis van Nassau een middag bijeenkomst, waarin gespx-oken zal wox-den over „Schouwen-Duiveland in de Delta". In deze bijeenkomst zal een tweetal inleiders zoi-gen voor de nodige gespi-eksstof, namelijk drs. J. L. P. Post, inspecteur van de ruim telijke ordening in Zuid-Holland en Zeeland, en drs. D. H. Franssens, se cretaris van de subcommissie plano logie van het Landbouwschap. Na de inleidingen - maximaal een half uur - zal een forum discussi ëren over vi-agen die door de aan wezigen kunnen woi-den gesteld. In het forum zullen zitting hebben de heren A. J. G. Doeléman, Ki'ingvoor- zitter, drs. Fi-anssens, drs. Post, ir. J. Prins, voorzitter ZLM en burge meester H. P. Everwijn, burgemees ter van Westerschouwen. ZIERIKZEE Prijzen op konijnententoonstelling Op de nationale konijnententoon stelling, gehouden op vrijdag en za terdag jl. te Oude Tonge, waren aan merkelijk meer inzendingen te be wonderen dan de voorgaande jaren. Er waren ongeveer 450 inzendingen, waarvan 21 van de heer J. H. Bak ker uit Ziei'ikzee. Aan de inzendin gen van de heer Bakker wei-den de volgende prijzen toegekend: 2 haas- kleurige Vlaamse reuzen ram jong I z.z.g. en voedster jond I z.z.g. De voedster werd algemeen kampioene van de gehele tentoonstelling en de haaskleur ramjong werd i-eseiwe kampioen van de grote rassen. Met di-ie oude witte Wener rammen be haalde de heer Bakker I z.z.g. II z.g.g., Ill z.z.g. en met 4 oude Wener voedsters I z.z.g., II z.z.g., III z.z.g. en IV z.z.g. en met 7 witte Wener rammen jong I z.z.g., II z.z.g., III z. z.g., V z.z.g., VIII z.z.g. en X z.z.g. en nog een keer z.g. Met 6 witte We ner voedsters jong I z.z.g., II z.z.g., 1 x z.g. en 2 x g.g. Met de jonge We ner ram behaalde de heer Bakker het algemeen kampioenschap van de middenrassen. Vier jaar geleden werd de héér Bakker te Halsteren (N.B.) ook algemeen kampioen met dit ras. ZIERIKZEE/BRUINISSE De aanvoer \van jonge mosselen Ook deze week was de aanvoer van jonge mosselen te Yex-seke zo groot dat woensdag en dondei-dag, partijen die niet voor verkocht wa ren, wei-den doorgedraaid, c.q. niet werden verkocht omdat er niet op werd geboden. Verschillende andere pai-tijen werden voor de minimum prijs van f 12 (of iets daarboven) ge leverd. Niet verkochte mosselen kunnen worden geleverd in het op- vangfonds. Engeland heeft di-ie hoge Sow- jet-Russische handelsfunctionarissen uitgewezen. Volgens het Britse dag blad Daily Mail, dat dit maandag be kend maakte, hebben de di-ic Rus sen zich aan spionage schuldig ge maakt. Bevestiging en intrede ils. Jansen Schoonhoven te Serooskerke SEROOSKERKE, 6-12. Zondag- middag had in de Ned. Herv. Kerk te Serooskerke de bevestiging en intre de plaats van ds. Jansen Schoonho ven. Ds. Jansen Schoonhoven is door de Prov. Kerkvergadering van Fries land. wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd emei-i- taat verleend. Op 22 november j.i. heeft ds. Jansen Schoonhoven zijn ambtsbediening als dienstdoend pi-e- dikant in de Ned. Herv. Kerk te Warns en Scharl, in de classis Sneek, neergelegd. De predikant werd te Serooskerke in het ambt bevestigd door de voor malige piedikant van Serooskerke, ds. F. v. d. Grift, thans emei*itus pre dikant te Idsgegahuizen. Als tekst voor de intrede had ds. Jansen Schoonhoven gekozen: Jo hannes 4 vei-s 35 b: „Heft uwe ogen op en aanschouwt de landen, want zij zijn aireede i*ijp om te oogsten". Na de prediking werd de nieuwe predikant namens de burgerlijke ge meente toegesproken door de burge meester van Westei'schouwen, de heer H. P. Everwijn. De bui-gemees- ter verheugde zich dat in een kleine gemeente als Sei-ooskerke de predi kantplaats weer bezet is. Namens de classis Zierikzee, waar Ds. Jansen Schoonhoven, pastorale bijstand zal verlenen, sprak de voor zitter van de classis Ds. v. d. Schee uit Zierikzee. Namens de kerkeraad der Ned. Herv. Kerk te Serooskerke sprak ouderling J. Hanse, die tevens dank bracht aan de ring-predikanten voor de vervulde vakatux-e-beurten. Door de gemeente werd ds. Jansen Schoonhoven staande toegezongen: Psalm 84, vers 6. Hierna dankte de nieuwe predikant alle sprekers, i.z. ds. v. d. Grift en de consulent ds. v. d. Bei-ge uit Schai-endijke, waarna de dienst werd beëindigd. Na de dienst was er in het Dox-ps- huis gelegenheid om met de niéuwe predikant en zijn vrouw kennis te maken. Ger. Kerk Brouwershaven/Zonnemaire De bei-oepen kandidaat door de Gei-el'ormeerde Kerk van Brouwers- haven/Zonnemaii-e, de heer P. A. de Bres te Doi-drecht, heeft dit beroep aangenomen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kruiningen (toez.): H. Bossenbroek, Bussum; te Weesp: J. Breeuwsma, Hoogeveen; te Sittard: G. Vex-schi*agen, 's-Gravenzande (bui tengewone wijkgem. in wording). Aangenomen naar Delfzijl: J. Pan- nekoek, kand., Bergharen; naar Arn hem, als pred. met bepaalde op- di-acht (pastoraat diakonessenhuis(: M. H. Knijff, Arnhem. Bedankt voor Urk: J. L. Ravesloot, Veen. Geref. Kerken Beroepen te Meppel: H. J. Bruning, Metslawier. Aangenomen naar Smilde: D. J. Suurmond, Pui-merend; naar Baai-n: H. Pepei-, Rottei-dam-Bai-endi-echt, die bedankte voor Gouda. Geref. Kei-ken Vrijgemaakt Beroepen te Zuidhorn: A. Kooij, Emmen. Aangenomen naar Hattem: M. van Dooi-en, Vlaardingen. Bedankt voor Harderwijk; D. van Houdt, Uithuizermeeden. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Papendrecht: J. van Amstel, Middelburg. Geref. Gemeenten Bedankt voor Gorkum: Chr. v. d. Poel, Yex-seke. Python vex-slond mensen DJAKARTA, 5-12. Een python heeft in een dertig meter diepe put in Zuid-Sumatra dxie arbeiders ver slonden, zo is zaterdag in Djakarta vernomen. Een vierde arbeider die ging kijken waar zijn collega's ble ven, doodde het dier met behulp van een lading dynamiet. De drie slacht offers bleken te zijn overleden. Het hoi-loge van één hunner tikte nog. De put bevond zich bij Moeax-a Me- gang, waar de Indonesische olie maatschappij Pertamina boiingen verricht. Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM. 7-12. Aangevoerd 1630 dieren, t.w. 1320 runderen en 310 varkens. Prijzen per kg: Slochtrunderen, ex tra 4,80-5,30, le 4,20-4,55, 2e £3,65- 3,95, 3e 3,45-3,60; stieren f 4,60-5,30' worstkoeien 3,30-3,50; slachtvar- Icens le f 2,28-2,33,,2e 2,25-2,28, 3e f 2,20-2,25; slachtzeugen f 1,60-1,65; zware varkens f 2,10-2,20. Runderen: aanvoer iets korter; handel redelijk; iets stijver in prijs! Varkens: aanvoer groter; handel vlot! prijzen fijne varkens onveranderd, slachtzeugen lager, enkele prima's boven notering. Coöp Veliiwsc Eierveilingr Barnevcld Aanvoer 1.255,680 stuks stemming flauw. Prijzen (in guldens per 100 stuks): eieren van 47/52 gram 9.21- 9,87; van 52/57 gram 10,08-10,88; van 57/62 gram 11,11-11,20; van 62'67 gram 11,19-11,38. Eicrvciling Barnevcld Aapvoer 605.770 stuks, stemming flauw. Prijzen (in guldens per 100 stuks): eieren van 51/52 gram 9,70- 10,20; van 56/57 gram 10,13-10,98; van 61/62 gram 11,14-11,59; van 66/ 67 grom 11,32-11,72.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3