DE ZIERIKZEESCHE COURANT Jongeman doodt dierenarts met messteken Minister Den Toom Fatale brand in Amsterdams café-pension eist negen levens praatte geld los Omgekomenen durfden reddende sprong niet aan Briefkaart van ontvoerde Westduitse consul in Bilbao Het einde van de NAVO-conferentie De regering wil een nader loongesprek Poging tot moord met elektriciteit ft De inzameling voor Oost-Pakistan Maandag 7 december 1970 127ste jaergang Nr. 20788 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lek (01)10) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruilbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar na 10.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en yi ft"*.» uur (01110) 2158. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) In dit nummer: \jrYOCllC IY/tIIS"# IISIC lil 3CI lOll'lVizll Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! v/h Lakenman 6, Ochtman, Zierikzee. 4 B.T.W. BOEDAPEST-OOST BERLIJN. - De Oosteuropese communistische leiders hebben van gedachten kunnen wisselen tijdens het tiende congres van de Hongaarse communistische partij in Boedapest en de rode topconferentie in Oost-Berlijn. De Russische partijleider Leonid Bresjnev (l.) staat hier arm in arm met de Tsjechische partijleider Gustav Husak, doch de gezichten r>erraden een ernstig gesprek, waarover men slechts kan gissen. Drama te Deventer DEVENTER, 4-12. In de nacht van donderdag op vrqdag, omstreeks half vier, is de 31-jarige dierenarts H. A. Kraneveld in zijn woning in Deventer gedood door de achttien jarige H. D. uit Deventer. De jongen bracht hem met een mes twee ste ken in de borst toe. Poging tot wurgmoorcl HOOGEVEEN, 5-12. Naar eerst nu bekend is geworden heeft een onge veer 18-jarige jongeman in Hooge- vcen een poging tot wurgmoord ge daan cp de 29jarige schoolschoon- maakster mevrouw A. Nieboer. Mevrouw Nieboer die nog over stuur was, was alleen in een kleu terschool toen zij in de gang door de indringer werd vastgegrepen. Zij schopte terug en wist zich los te ruk ken. Tot tweemaal toe probeerde hij daarna een koord dat hij aan zijn polsen had bevestigd, haar om de hals te werpen. Beide keren slaagde mevrouw Nieboer er in om weg te duiken. Zij wist aan hem te ontko men door een flatgebouw binnen te vluchten. De dader, die een bivak muts en .een groen militair veld jack droeg ging er vandoor met een hand tasje met f 50, De politie zoekt verband tussen deze wurgpoging en dé vele gevallen van tassenroverij die de laatste tijd in Hoogeveen plaatsvinden. D. gaf na zijn aanhouding tijdens het eerste verhoor door de politie als motief voor zijn daad op het feit, dat de familie Kraneveld het niet eens Was met de verhouding die hij had met het dienstmeisje. Al eerder had hij hierover zijn misgenoegen te ken nen gegeven door de voorruit van de auto van de dierenarts te verbrij zelen. De arts was gehuwd en had drie kinderen in de leeftijd tussen zeven weken en zes jaar. D. was de woning van de heer Kra neveld aan de Brinkpoörtstraat bin nengedrongen om naar hij beweert, daar iets te stelen. Al eerder had hij uit het huis een geldkistje, overigens met geringe in houd, weggenomen. Toen mevrouw Kraneveld, die ge rucht hoorde, de deur van de slaap kamer opende,' zag ze iemand met een groot mes in de hand staan. Ze deinsde terug én haar echtgenoot die inmiddels ook wakker geworden was, schoot haar te hulp. Er ont stond een vechtpartij, waarbij de dierenarts messteken in de hart- streek en bij de longen opliep, waar aan hij kort daarop overleed. Enkele uren na het gebeurde werd H. D. in zijn ouderlijke woning ge arresteerd. Hij vertelde toen, dat hij de verbreking van de verhouding met een gewezen dienstmeisje voor een groot deel aan de bemoeiingen van de familie Kraneveld weet. Hij wilde daarom de familie het leven zo zuur mogelijk maken. BRUSSEL, 5-12. Minister Den Grote staking in Baskenland DEN HAAG, 5-12. De inzamelings actie in kerken en gemeentehuizen vorige week vrijdagavond voor hulp aan de slachtoffers van de ramp in Oost-Pakistan heeft in elk geval meer dan twee miljoen gulden op gebracht, aldus een voorlopige schatting. Het totaal bedrag van de giften, gestort op giro 777 van het Nederlandse Rode Kruis, onder de vlag waarvan thans acht Nederland se hulporganisaties samenwerken, is deze week van f 1,4 miljoen tot f 3,4 miljoen gestegen. Donderdag kwam een half miljoen gulden binnen, vrij dag driekwart miljoen gulden. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een van de moeilijkste op gaven in deze wereld is een .trouw ervan te overtuigen dat ook een koopje geld kost. UDEN. De 19-jarige H. Kanters uit Handel (gem. Gemert) is bij een be drijfsongeval in Uden om het leven gekomen. had gebaand door de bovenste etages - nog twee verdiepingen en een vlie ring - verdrongen tientallen bewo ners zich in paniek voor de ramen. De dappersten klommen naar buiten en waagden de sprong naar beneden soms vanaf de derde etage. Zij kwa men terecht in vangzeilen van de brandweer, in door burgers geïm proviseerde vangnetten of zo maar pardoes op straat. Op de witte gevel banden zaten bl&edsporen van de mannen, die zich alvorens te sprin gen, daar een steunpunt hadden ge zocht. i JammcrlUk omgekomen Maar acht ongelukkigen durfden niet te springen of konden niet meer tijdig een uitweg vinden. Zij kwa men jammerlijk in de vlammen om. Een van de slachtoffers had nog een raam op de derde verdieping kunnen bereiken maar was op de venster bank blijven steken. Later bemerk- ten de brandweerlieden dat de man niet verder had kunnen komen om dat een tweetal anderen wanhopigen zich in hun doodsnood aan zijn be nen had vastgeklemd. Omtrent het ontstaan van de brand waren er diverse lezingen. Volgens een getuige was er in de op de eerste verdieping gelegen bar een vechtpartij geweest, die werd ge volgd door een kleine explosie. On middellijk daarna had deze getuige de vlammen gezien, die gretig om zich heen gegrepen. Een andere getuige had buiten op straat staande op de eerste verdie ping een lichtflits bespeui-d. Hij had niets van een explosie gemerkt. Vol gens beide getuigen waren direct na het ontstaan van de brand twee mannen uit het nauwe trappenhuis gekomen, en weggerend. Zij worden door de politie gezocht, omdat men rekening houdt met eventuele opzet. Hongerstaking MADRID, 5-12. In de Nordspaanse stad Bilbao is zaterdag per post een briefkaart van de ontvoerde West duitse consul, Eugen Beihl, ontvan gen. Daarop werd meegedeeld, dat h(j een gevangenne was van de Bas- kische extremistische nationalisti sche beweging E.T.A. Een woord voerder van de Westduitse ambas sade in Madrid heeft dit meegedeeld. De briefkaart werd ontvangen door de Westduitse consul in Bilbao, dr. Erich Schmitt. Uit het poststempel bleek dat zij vrijdag in de Baskische stad Vitoria op de bus was gedaan. De woordvoerder van de ambassade zei dat de kaart authentiek lqkl jNl zijn. De ET.A. heeft intussen laten we ten, dat het lot van Beihl nauw ge koppeld blijft aan dat van de zes tien Basken die sinds donderdag in Burgos terechtstaan. Uit protest te gen het proces zijn in Baskenland naar schatting 70.000 arbeiders in staking. Vrijdag kondigde de regering van BRUSSEL, 5-12. In een stemming van opluchting, die volgens minis ter Luns te danken was aan de vaste verklaring van president Nixon, dat de Amerikaanse troepen in Europa niet zullen worden verminderd, zo lang met de tegenpartij tot troepen vermindering overgaat, hebben de ministers van buitenlandse zaken van de Navo-Ianden de conferentie in Brussel beëindigd. In het communiqué, dat tot slot tot stand kwam, zeggen zij welis waar enige vooruitgang te hebben geconstateerd in de bilaterale ver kennende contacten tussen Navo- landen en landen van het Warschau pact, maar hebben gehoopt, dat de resultaten substantieier zouden zijn geweest. Zodra de besprekingen over Berlijn, die - naar in de conferentie door de betrokken landen was me degedeeld, een uiterst stroef verloop hebben - een bevredigende afslui ting hebben gekregen en voorzover de andere aan de gang zijnde onder handelingen (bedoeld zijn de inter- dutise contacten en de onderhande lingen van West-Duitsland met Tsje- cho-Slowakije) een gunstig verloop hebben, is de Navo echter bereid, de contacten tussen oost en west te multilateraliseren en te onderhouden of het mogelijk zal zijn 'n Europese beveiligheidsconferentie te houden. Is dat het geval, dan zal de Navo- raad in speciale zitting bijeenkomen en niet wachten tot de eerstvolgende routinebijeenkomst, die in Lissabon zal worden gehouden. Een „laatste beroep1 DEN HAAG, 5-12. Het kabinet- De Jong heeft besloten een laatste beroep op het georganiseerde be drijfsleven te doen om mee te wer ken aan de door de regering nood- zakelyk geachte matiging van de loonontwikkeling. Daartoe zal het kabinet de voor zitters van de centrale organisaties van werkgevers en werknemers uit nodigen voor een nader gesprek op korte termijn. Bedoelde voorzitters zijn reeds van dit voornemen op de hoogte gesteld. De ministerraad kwam tot dit be sluit, na een groot deel van de vrij dagzitting aan de loonontwikkeling te hebben gewijd. Daarbij kwamen uiteraard de brieven van de centrale organisaties van werkgever-s en wei-knemers over de loonontwikke ling in 1971 aan de orde. De woordvoerder van de rijks voorlichtingsdienst deelde mee dat het kabinet dit laatste beroep op het georganiseerde bedrijfsleven wil doen alvorens een definitieve beslis sing over het loonbeleid te nemen. Het gesprek met de organisaties zal hoogst waarschijnlijk vandaag (maandag) plaats vinden. Aangenomen mag worden dat me- ido deze week het kabinet opnieuw bijeenkomt om dan het definitieve standpunt af te ronden. Franco voor de provincie Guipuzcoa, met de hoofdstad San Sebastian, de noodtoestand af. Volgens welinge lichte kringen zijn in Guipuzcoa sinds het begin van het proces ongeveer 170 arrestaties verricht. In de pro vincie wordt druk gepatrouilleerd door de politie, die is uitgerust met pantserwagens. Vernomen is dat politiemannen vrijdagavond in Eibar het vuur heb ben geopend, waardoor twee perso nen werden gewond, van wie er één in kritieke tosetand verkeerde. De gewonden behoorden tot een groep die wegversperringen had opgericht. In de kathedraal van San Sebastian zijn zaterdag acht mannen en vrou-. wen in hongerstaking gegaan. Betoging in Frankfort In de Westduitse stad Frankfort zijn tijdens een betoging tegen Fran co de ruiten van het Spaanse consu laat-generaal ingegooid. Aan de de monstratie namen meer dan duizend mensen deel, van wie ongeveer de helft uit Spaanse gastarbeiders be stond. Eerder hadden zes Spanjaar den een vergeefse poging gedaan tot bezetting van het consulaat, dat sinds vrijdag onder politiebewaking staat. AMSTERDAM, 7-12. Wegens po ging tot moord is in Amsterdam aangehouden de 30-jarige fotograaf G. P. uit de hoofdstad. De politie verdenkt hem ervan dat hij zijn ex- echtgenote Yvonne de Mooy (24) door middel van elektriciteit heeft willen doden. Verdachte zelf ver klaarde dat hij haar alleen maar schrik wilde aanjagen. Toen de vrouw zondagmiddag omstreeks vier uur thuis kwam trof zij op de voordeur van haar woning in Molenwijk in Amsterdam-Noord een briefje aan met de tekst „waar schuwing 220 volt" en daaronder een doodskop. Aan de deurknop wa ren met koperdraad twee kettingen bevestigd die via de brievenbus naar een plankje met contactenin de gang liepen. Van het plankje ging volgens de politie een snoer naar een stopcontact. Aan de binnenkant van de deur was een schakelaar beves tigd waarmee de stroom kon worden ingeschakeld. De installatie werd onklaar gemaakt door enkele poli tiemannen die zich via de achterzij de toegang tot de woning verschaf ten. Het echtpaar was op 19 novem ber gescheiden maar zij woonden nog steeds samen. De woning was aan de vrouw toegewezen. Verwachting tot dinsdagavond: Zonnige perioden Vanavond en vannacht in de kust provincies nog een enkele bui; in het binnenland plaatselijk mist en tem peraturen om het vriespunt; morgen overwegend droog weer met wolken- velden, afgewisseld door zonnige pe rioden en ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag; tot matig of zwak afnemende wind tussen zuid west en noordwest. Voor woensdag: Aantal uren zon: L tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal. 60 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 8 dec. Zon op 8.34, onder 16.29. Maan op 13.42, onder 3.11. Volle maan: 12 dec. (22.03). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 8 dec. 10.48 v.m. 23.31 n.m. BROUWERSHAVEN 8 dec. 10.48 vrm. 23.21 n.m. Doodtij: 7 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-12. Het K.N.M.I. deelt mede: De kans op neerslag wordt geleidelijk kleiner, dit wordt ver oorzaakt door een krachtig gebied van hoge luchtdruk ten westen van Ierland, dat zich uitbreidt in de rich ting van Westeuropa en van ons land. Tegelijkertijd trekt een depres sie, die maandagochtend boven zuid- Zweden lag, naar Rusland weg. Een front van deze depressie passeerde zondag met regen ons land. Aan de achterzijde ervan stroomde met noordwestelijke winden onstabiele lucht binnen, waarin plaatselijk bui en voorkwamen. Maar geleidelijk neemt de kans op buien af onder in vloed van het eerdergenoemde hoge- drukgebied. Ook de windkracht wordt kleiner. De komende nacht kan-bij helder weer1 de temperatuur in het binnenland plaatselijk tot en kele graden onder het vriespunt da len. Overdag worden ongeveer de zelfde temperaturen verwacht als maandag. COLUMBUS. V.S. - Paul Narkin - volgens het persbureau UPl een ad- vokaat, afkomstig uit Amsterdam - heeft bij het gerechtshof een eis tegen luitenant Callev en de Amerikaanse regering ingesteld voor 400 miljoen dollar schadevergoeding aan de overlevenden en nabestaanden van de slachtoffers van de z.g.n. massamoord in My Lai, Zuid-Vietnam. Toom van defensie, is op de Navo- conferentie, die vorige week in Brus sel is gehouden, de grote man ge weest. Van alle delegaties heeft hij ge lukwensen in ontvangst moeten ne men voor het feit, dat hij er in ge slaagd is de Europese Navo-landen ertoe te bewegen in totaal zo'n 3,5 miljard gulden meer voor de geza menlijke defensie uit te geven in een periode van vijf jaren. Zijn collega Luns vertelde vrijdag, dat minister Den Toom allerwege werd geprezen voor zijn initiatief en voor de energie en de tact, waarmee hij zijn plan tot een goed eind heeft weten te brengen. Hij zou een goede secretaris-gene raal van de Navo zijn, aldus de man die zelf als opvolger van Manlio Brosio indiens functie wordt gedood verfd. AMSTERDAM, 5-12. Negen gast arbeiders, waarschijnlijk Marokka nen, zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag bjj een felle brand in het café-pension „Johnny" in Amster dam om het leven gekomen. Van de negen slachtoffers overleden er acht in het op de hoek van de Paarden straat en de Amstclstraat gelegen pand, één overleed in het Binnen gasthuis, waar in hij ernstig gewond was opgenomen. Van de in totaal zes gewonden, die naar het Gasthuis t werden overgebracht werden er ten slotte twee. een Duitser en een Ma rokkaan, ter verpleging opgenomen. De drie anderen konden na behan deling weg gaan. De brand, die volgens ooggetuigen in de op de eerste etage gelegen bar of daarnnaast in het trappenhuis, moet zijn ontstaan, gaf aanleiding tot afschuwelijke tonelen. Kort nadat de brand in razendsnel tempo een weg A 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1