Onderscheiding voor 40 jaar trouwe dienst bij Waterleiding via de postgiro Paus Paulus richt zich tot China ARAM EN HET GEHEIM VAN DE GESLOTEN DEUR Beeld voor vaderlandse tuinbouw somber ZIERDvZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 4 december 1970 Nr. 20787 De heer L. Kloet werd hartelijk gehuldigd Tijdrede ds. S. de Jong voor S.G.P. te Oosterland HAAMSTEDE, 4-12. Dezer dagen kreeg de heer L. Kloet uit Haamste de, wegens 40 jaar trouwe dienst b(j de YVatermaatschappij Zeeland (in clusief NV Waterleidingmaatschappij „Schouwen-Duiveland") uit handen van burgemeester H. P. Everwijn, tijdens een jaarlijkse feest- en jubi- larissenavond in de „Prins van Oranje" te Goes, de zilveren medail le verbonden aan de orde van Oran je Nassau. De heer Kloet begon zijn loopbaan bij de waterleiding op 22-jarige leef tijd, en wel op 30 juni 1930. Hij ver richtte eerst werkzaamheden bij de firma v. d. Valk uit Nieuwdorp, die in het pompstation aan de Adriaan v. d. Weijdeweg buizen aanlegde. Daarna werkte hij mee aan de aan leg van het buizennet op Schouwen- Duiveland met Burgh als eerste dorp. (Zoals bekend stemde Haam stede eerst tegen de komst van het water). Officieel kwam hij in tijdelijke dienst, dat ging door als werkman tot in 1938, toen hij bevorderd werd tot motordrijver aan het pompsta tion. In 1959 volgde de bevordering tot werkman A, en in 1968 tot vak man-hulpmachinist bij de n.v. Wa terleiding Maatschappij Midden Zee land, nu genaamd N.V. Watermaat schappij Zeeland. De burgemeester speldde hem on der applaus van de aanwezigen de medaille op en sprak een toepasselijk woord, besloten met een gemeente lijke gelukwens. De eerste dienstjaren De heer Kloet, trots met zijn lintje vertelde ons dat het ongeluk van een hoofdmachinist in het pompsta tion de oorzaak was van zijn komst naar het pompgebouw. In de eerste OOSTERLAND, 3-12. Het was don derdagmiddag een gezellige boel op de bejaardensociëteit te Oosterland in het hervormd verenigingsgebouw, toen daar met de bejaarden het Sin terklaasfeest werd gevierd. Dat er iets bijzonders viel te beleven bleek wel uit de overgrote belangstelling. Behalve vele bejaarden was het gehele damescomité aanwezig met de serveersters. De leiding berustte ditmaal bij mevrouw Hoekman-Ju- melet die een welkomstwoord sprak tot de bejaarden en even later tot Sint Nicolaas die, hoewel zonder Zwarte Piet, in levenden lijve de soos met een bezoek wilde vereren. Mevrouw Hoekman zeide zeer ver rast te zijn en ingenomen met dit bezoek. Ze kon Sint meedelen dat er steeds een -gezellige en intieme sfeer heerst op de bijéénkomsten. De bejaarden moesten één voor één bij Sint komen om een cadeautje in ontvangst te nemen, terwijl er voor ieder een waarderend woord of een kwinkslag was. Eén der trouw ste bezoekers, de heer Willem Kloo- te, die veelal als spreekbuis optreed voor de bejaarden, sprak namens al len een dankwoord tot Sint en tot het damescomité. Hij wenste Sint een goede reis en een behouden thuiskomst toe, waarna de bejaarden nog enige Sinterklaasliederen aan hieven, herinneringen uit hun lang vervlogen jeugd. Na vertrek van Loonexplosies zijn funest HAARLEM, 3-12. Volgens de voor zitter van de vankbond Tuinders van de (gewestelijke katholieke) Land en Tuinbouwbond, de heer J. de Groot uit Warmenhuizen, is er voor de tuinbouw weinig aanleiding om te spreken over optimisme. Duidelijk is gebleken dat in de tuinbouw een toenemend aantal on dernemers de strijd om het bestaan niet kan volhouden, aldus merkte hij donderdagmorgen in de jaarverga dering van de vakbond op. „Het pro ces van afvloeiing komt nu steeds sneller op gang. Vele vrienden moe ten de rijen verlaten en het is nodig heh te helpen". De heer De Groot zei dat er weinig reden voor optimisme bestaat ten tien jaar was het rustig, maar de oorlog bracht veel verandering. Reeds op de eerste dag van de oor log werden vanuit de lucht alle rui ten kapot geschoten. Nog enkele be schietingen moest het pompstation ondergaan, bij een bombardement in 1945 kwam zelfs een collega om het leven. Sinterklaas werd koffie met gebak geserveerd. Onder orgelspel door mevrouw J. Stoutjesdijk-Borst wer den nog enige liederen ten gehore gebracht, waarmee een einde kwam aan deze zeer genoegelijke feestvie ring. Mevrouw Hoekman sprak tot slot nog een dankwoord aan allen die hadden meegewerkt om deze middag zo uitstekend te doen slagen. Advertentie Ditishetrecept: Kaasfonduevan Nederlandsekaas. Caquelon Inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwannen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 600 gr fijngesneden Jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. aanzien van de bedrijven met glas teelten, de vollegrondsteelten en het fruit. De enorm gestegen kosten van de brandstoffen en de lonen zullen het bijna onmogelijk maken om het hoofd boven water te houden. Geen enkel teken wijst er op dat aan de prijsstijgingen een einde is gekomen integendeel. Dit geldt evenzeer voor de lonen. Geregeld stijgende loon kosten weet men nog wel in de be drijfsvoering mee te nemen en daar in in te passen. Loonexplosies als de uitkering van f 400 tasten echter de liquiditeitspositie aan en schaden werkgevers, werknemers en de zwakste groepen in de samenleving. De voorzitter noemde nog vele andere risico's voor de tuinbouw maar meende niettemin dat Neder land, door het blijven produceren van goede kwaliteitsprodukten, de plaats op de markt in de E.E.G. zeker kan behouden. Nu gaat alles rustig zijn gang. De elektromotoren zoemen hun melodie bij het waterpompen, een zware die sel staat gereed om in te vallen als het nodig moest zijn. De heer Kloet ontving van zijn maatschappij het gouden embleem en het vererend getuigschrift. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Russisch schip werd aan ketting gelegd PANAMASTAD, 4-12. Een Russi sch passagierschip „Shota Rustave- li" is donderdagavond vrijgegeven nadat de Russische regering een borgsom van 12 miljoen dollar had gestort. Het schip was eerder bij het passeren van het Panamakanaal aan de ketting gelegd in opdracht van de Panamese rechtbank overeen komstig een verzoek van een Libe riaanse rederij, die van de eigenaars van het Russische schip 12 miljoen dollars eist. AMSTERDAM, 3-12. De heer A. M. Bergers jr., directeur van de Stich ting Uitvoeringsorgaan Financiële Acties (S.U.F.A.) heeft donderdag middag in Amsterdam, naar zijn zeggen, een wereldprimeur gelan ceerd: een loterij, die alleen via een postgirorekening te bespelen is. Na machtiging van de postgiro zal het gironummer tevens het „lotnum mer" van de speler zijn. De loterij zal eens in de twee maanden, dus zesmaal per jaar, trekken. Prijswinnaars krijgen au tomatisch van de ogranisatoren be richt als ze een prijs hebben gewon nen, welke kort daarna overgemaakt wordt op hun girorekening. Diegene die niet over een dergelijke rekening beschikken, krijgen er een gratis toegewezen. De Sufa heeft in het verleden meer loterijen gehouden, zoals de SUS-actie en de Voor- en Najaars loterijen, o.m. ten goede aan het Ko ningin Wilhelminafonds, het Prins Bernhadfonds en de Kruisvereni gingen. CAIRO. Egypte en Jordanië z(jn overeengekomen, hun beleid op el kaar af te stemmen. Dit wordt ver klaard in een gemeenschappelijk communique, dat donderdag in Cai ro is uitgegeven na afloop van be sprekingen tussen koning Hoessein van Jordanië en de Egyptische pre sident Anwar Sadat. OOSTERLAND. Voor een bij nu geheel gevuld kerkgebouw der Oud Ger. Gemeente aan de Burg van der Havestraat alhier hield ds S. de Jong Ned. Herv. predikant te Ouddorp (Flakkee) woensdagavond jl. een tijd rede, op uitnodiging van de kiesver eniging van de Staatkundig Gerefor meerde Partij alhier. Bij de opening werd gezongen Ps. 42 1 en 10 waarna gelezen werd Jeremia 1. Na inleidend gebed be paalde de predikant zijn talrijk ge hoor bij de woorden uit Jeremia 8 21, deze woorden: „Ik ben ge broken vanwege de breuke van de dochteren mijns volks, ik ga in het zwart, ontzetting heeft mij aange grepen". De predikant wees op het feit dat hij met enige schroom de kansel was beklommen om hier een tijdrede uit te spreken. „We leven namelijk allen zo van den Heere af. Maar ondanks dit alles is er toch nog het Woord in deze zo oordeels- zwangere tijd". Hij schetste de per soon van de profeet Jeremia die ge zonden werd naar een" volk dat God op het hoogst verlaten had en die, ofschoon zeer jong, zich kon beroe men in de gunst van God. Toch zag de profeet tegen deze opdracht op, zoals uit de tekst blijkt. Hij kreeg niet alleen het volk tegen zich, maar ook de koningen van Juda en de Ned. Ilerv. Kerk Zierikzee: Grote Kerk: 9.30 uur de heer Malipaard; 7 uur ds. J. v. d. Berg, (jeugddienst); Lutherse kerk: 10 uur ds. Assendorp; Herv. vereni gingsgebouw: 19 uur ds. Assendorp. Kerkwerve: 10 uur mevr. A. S. de Boon-Tol, Rotterdam; 11.30 uur zon dagsschool. Serooskerke: 2 uur be- vestigings- en intrededienst ds. L. Jansen Schoonhoven. Burgh: 10 uur da. Van Leeuwen. Haamstede: 10 uur ds. Huizing; 7 uur ds. v. d. Kooij, (gez. dienst met de ger. in de Herv. kerk). Renesse: 9.30 uur de heer Al- lewijn, Middelburg. Noordwelle: 11 uur de heer Allewijn. Scharendijke: 10 uur ds. v. d. Berg. Brouwersha ven: 11 uur ds. Feunekes, 12 uur zondagsschool Zonnemaire: 9.30 uur ds. Feunekes, 11.00 uur zondags school. Noordgouwe: 11 uur ds De Wit. Dreischor: 9.30 uur ds. De Wit. Ouwerkerk: 10 uur ds. Faber. Nieu werkerk: 10 uur ds. v. d. Heuvel Oosterland: 10 uur ds. Ommering, 6 uur da. Van Leeuwen. Sirjansland: 10 uur ds. v. d. Schee, (H.A.), 2.30 uur ds. v. d. Plas, Ooltgensplaat. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Post. Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 ds. Favier, 18.30 uur ds. Schravendeel, Middelharnis. Haamstede: 10 ds. v. d. Kooij, 7 uur, gemeensch. dienst met de hervorm den in de Herv. kerk, (ds. v. d. Kooij). Scharendijke: 10 uur ds. Put, 2.30 uur ds. v. d. Kooij. Brouwers haven: 10.30 en 3 uur kand. S. T. Bakker, Amstelveen, (Voorber. H.A.) Zcnnemaire: 10 en 2.30 uur de heer Lodder, Rotterdam. Nieuwerkerk: 10.30 uur ds. J. Noordhof, Wemeldin- ge; 5 uur ds. Rienstra. Bruinisse: 10 BEIROET. Een woordvoerder vanj de militaire leiding der „Palestijnse Revolutie" heeft meegedeeld, dat de trein Jeruzalem-Haifa maandagoch tend vroeg door Palestijnse verzets strijders is opgeblazen in de buurt van Beit Safata. BRUSSEL. De totale hulp die de Europese Gemeenschap aan hét door overstromingen getroffen Pakistan verleent omvat een bedrag van 18 miljoen gulden. PARIJS. Een dertienduizend men sen zijn donderdagavond door Pa- rij se straten getroken uit protest te gen het proces tegen Baskische na tionalisten in Burgos. MONTEVIDEO. - „Tupamaros" hebben donderdagochtend in Monte video de studias van het t.v.-station Saeta opgeblazen. Dat werd gedaan door zes mannen en een vrouw. ADDIS ABEBA. Ethiopië heeft China erkend, zo wordt officieel in Addis Abeba meegedeeld. LISSABON. De Portugese regering heeft bij het parlement een wets ontwerp ingediend dat moet leiden tot opheffing van de perscensuur. priesters. Maar loeh klonk zijn waarschuwende stem in deze zo be narde tijd, die veel overeenkomst vertoont, aldus spreker met onze tijd van diep verval. Gods Woord en wet is geen richtsnoer meer in deze tijd, en de schuld hiervan moet niet bij God. maar bij ons worden ge zocht. We moeten voor God in de schuld komen. De predikant wees op de Godsoordelen van 1940-'45, de oorlog en die van de watersnood in 1953 en wat hebben we hier van ge leerd zo vroeg spreker zich af. „We kunnen om alles bedroefd zijn, be halve veelal om de geslagen breuk niet en we mogen het de psalmdich ter wel nazeggen: „We hebben God op 's hoogst misdaan en zijn van 't heilspoor afgegaan, zo wij als onze vaderen tevens". Er is geen groter kwaad dan de zonde; de tijdgeest heeft ons te pakken en zelfs Gods kinderen moeten hierover klagen. De vorst der duisternis boekt steeds meer winst. In de bange tijden van heden zijn de voetstappen van de komende Koning steeds duidelijker te horen. Spreker eindigde zijn met grote belangstelling aangehoorde re de met de wens dat de Here de ernst der tijden op ons aller hart moge binden en we allen mochten worden als Jeremia. Hierna volgde dankge bed en werd nog gezongen Ps 79 4. uur ds. Rienstra; 3 uur ds. Meeder, Ooltgensplaat. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven: 9 en 7 uur lees- dienst. Chr. Geref Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. Westerink. Haamstede: 10 uur lees- dienst; 3 uur ds. Westerink. Nieu werkerk: 10 uur leesdienst; 3 uur ds. Op den Velde. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur de heer A. van der Meer. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Leger des Heils Zierikzee: Poststraat 37 - 10 uur heiligingsdienst; 12 uur jeugdsamen- komst; 19.00 uur verlossingssamen komst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: zaterdag 19 uur; zondag 8 en 10 uur. Haamstede: Strandkerk zondag 10 uur. Pinkstergemeente Zierikzee: 10 uur dienst. „Oorlog en vrede"- marathon, NEW YORK, 3-12. Het New- Yorkse radiostation „Wbai" is woensdagavond begonnen met een „oorlog en vrede"-mara- thon die vier-en-eën-halve dag zal duren. Ongeveer 200 vrijwilligers, onder wie vele bekenden zullen in die tijd Tolstoi's boek „Oorlog en Vre de" voorlezen ter afsluiting van het herdenkingsjaar van de 100ste verjaardag van de publikatie van het boek in Rusland. De voorlezing zal slechts worden onderbroken door nieuwsbulletins. KERKNIEUWS HONGKONG, 4-12. Paus Paulus de zesde heeft vrijdag de 700 mil joen inwoners van Communistisch China voorgehouden dat de liefde- boodschap van Christus niet minder voor hen bedoeld was dan voor de rest van de mensheid. De Paus sprak tijdens de viering van een mis in een sportstadion in Hongkong, ongeveer een uur nadat hij daar vanuit Djakarta met het speciale toestel van Alitalia was aangekomen. Vatikaanse kringen beschouwen de toespraak als een historisch gebaar van verzoening tegenover het China van Mao Tse Toeng. De paus was voorzichtig ge noeg om politieke aspecten heen te gaan opdat hij de Britse autoritei ten in Hongkong en de Nationalis- tische-Chinese bveolking van Tai wan niet in verlegenheid zou bren gen .Hij zei: „Rondom ons heen - we voelen het bijna - hebben wij alls Chinezen, waar ze ook mogen zijn. Voor de eersté keer in de ge schiedenis komt naar dit land in het verre oosten de nederige apostel van Christus. En wat zegt hij? Waarom komt hij hier? Om het in één woord te zeggen -liefde. Christus is een leraar, een schaapherder en oen liefdevolle Velosser, ook voor Chi na". KERKNIEUWS Herv. kerkvergadering wil vernieuwing DRIEBERGEN, 3-12. De Algeme- ne Hervormde Kerk Vergadering (A.K.V.) die op 2, 3 en 4 januari 1971 in Driebergen haar slotzitting zal houden, krijgt een groot aantal voorstellen te verwerken, die ge richt zijn op vernieuwing van de kerk. „Uit de zes rapporten, die voor deze tweede landelijke zitting zijn samengesteld, blijkt dat men op zoek is naar nieuwe, creatieve structuren, met de sterke nadruk op de verant woordelijkheid van de gemeentele den en een beleid dat van beneden af wordt opgebouwd", aldus domi nee F. N. M. Nijssen, voorzitter van de A.K.V.-begeleidingscommissie. Hij zei dit op een persconferentie, die in Driebergen werd gehouden. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Leusden: W. Si- rag, Rotterdam-Zuid; de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Se rooskerke: L. Jansen Schoonhoven, emerituspredikant te Warns. Bedankt voor Kesteren en Rou- veen: J. C. Schuurman, Putten; voor Zegveld: C. J. van den Broek, Weesp Gereformeerde Kerken Beroepen te Stadskanaal H. J. Bruning, Metslawier, die geen verder beroep in overweging kan nemen; te Hoogezand-Sappemeer: D. W. Don- dorp, Voorthuizen; te Roosendaal (N.-B.): H. H. Zomer, kand. te Kam pen; te Apeldoorn: H.R. Zijlstra, Driebergen. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Urk en Nagele B. de Vos, Ten Boer. Geref. Kerken Vrijgemaakt (buiten verband) Aangenomen naar Wormer: A. Koers, Gorinchem; naar Heerde (voor het verlenen van hulpdiensten) H. Veltman, emerituspredikant te Zeist. Chr. Geref Kerken Beroepen te Papendrecht: J. van Amstel, Middelburg; tweetal te Heerde: J. van Amstel, Middelburg en G. de Vries, Rijnsburg. Bedankt voor Lutten: W. de Joode Rotterdam-Oost; voor Noordsche- schut: kand. drs. W. C. Moerdijk, Apeldoorn. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Wolphaartsdijk Chr. v. d. Poel, Yerseke; te Haarlem: P. Honkoop, Kampen; te Biezelinge: P. van der Bijl, Katwijk aan Zee. OVERDENKING „Zalig die treuren, want zij zul len vertroost worden". (Mattheüs 5 4). 't Zijn niet bepaald woorden, die we ais geijkte adventstekst kunnen gebruiken. Deze zaligspreking dooi de Here Jezus Christus veronderstelt dat Hij al gekomen is. Hij is al aan het woord. Toch zal menigeen juist in deze dagen wel eens met deze woorden bezig zijn. De donkere dagen voor Kerst hebben hun intrede weer ge daan. De maand van feest op feest is weer begonnen. Maar er zijn zovelen voor wie het geen feestmaand is. Want juist in deze dagen voel je het gemis dubbel en word je er met je neus opgedrukt, dat je maar alleen bent. De lange avonden en nachten geven voor zulke mensen alle reden tot treuren. En moeten we het Jezus Christus nu zomaar nazeggen: Zalig die treu ren, want zij zullen vertroost wor den? Is dat niet een manier om snel aan de eenzamen voorbij te lopen, op weg naar je eigen Kerstfeest? 't Is echt niet een woord wat je zomaar troost in het midden van alle ellende kunt laten vallen. Het is een woord van Christus, en Hij is niet het grote voorbeeld, dat wij maar moeten na-apen. Wij moeten naar Zijn woord lui steren. En dan blijkt, dat de Here Jezus hier spreekt tot mensen die in Hem geloven; dat om aan die troost deel te krijgen nodig is je met huid en haar aan Jezus uitleveren. En dan blijkt verder, dat het treu ren echt niet een zaak alleen van de eenzamen is of van de getroffen ge zinnen. Treuren kan een heleboel oorzaken hebben. Treuren kun je ook uit niet-egoïstische motieven, 't Is om te huilen wat er allemaal wel niet in deze wereld gebeurt. Recht wordt met voeten getreden. Honger en gebrek wordt er geleden. De overdaad van onze december maand steekt wel schril af bij het gebrek van zovelen. Daar treuren mensen om. En echt niet alleen men sen die aan al die rijkdom niet toe komen. Er zijn jongeren, die voor de Kerstdagen al weer een hongersta king hebben aangekondigd. Ze treu ren over het feit, dat we vaak niet meer doen dan leven om te eten, terwijl anderen geeneens kunnen eten om te leven. Zalig die treuren. Zalig de mensen die er nooit gewoon aan raken, die bet ontzettend blijven vinden, dat het leven door haat en nijd en, niet te vergeten, egoïsme ontluisterd wordt Zalig zij die treuren, want zij zul len vertroost worden. Zij zullen ge sterkt worden door de zekerheid, dat Gods Rijk toch komt, dat tranen zul len worden gedroogd en recht en ge rechtigheid zullen zegevieren. Zó gezien heeft de tekst boven de ze overdenking toch alles met advent te maken. Advent betekent namelijk: Hij komt er aan. Alleen zij die treuren, dat Jezus nog geen Koning is op alle fronten, maar dat dood en duivel nog zo veel te vertellen hebben, alleen zij zullen werkelijk vertroost worden. Want. de door velen gedroomde toekomst zal nooit anders tot werkelijkheid kun nen worden dan door het feit, dat Jezus Christus zelf onze schamele pogingen om zijn Rijk op te richten te hulp komt. Scharendijke, p. 65. Nu was de strijd spoedig beslist. Het moedige ingrijpen van de kleine ridder had de kansen doen keren. Nog voordat het stamhoofd van zijn verrassing bekomen was. had Aram zich aan zijn greep ont worsteld en de man onschadelijk gemaakt. Rock had inmiddels met de anderen afge rekend en slechts één van het troepje had de wijste partij gekozen en zich zo snel mogelijk uit de voeten gemaakt. Terwijl Aram zich met de hoofdman be zig hield, nadat hij de stralende Rafael be dankt had voor zijn moedig optreden, hield Rock zich onledig met de gevangenen. Met een stevig eind touw, dat hij onder één van de zadels gevonden had, bond hij de man nen aan een boom. Daarna onderging hun aanvoerder hetzelfde lot. „Zij ons niet hin deren", gromde de reus, terwijl hij met vol doening zijn werk bekeek. Aram en Rafael hadden inmiddels de naar alle kanten wegvluchtende paarden opgevangen. Zij kozen de beste dieren uit en stegen op. „En nu voorwaarts, mannen!" beval Aram. „Wij mogen ons door niets meer laten tegenhouden, want iedere mi nuut kan onze zaak noodlottig worden!" Hij gaf zijn paard de sporen en draafde de anderen vooruit, in de richting van de hoofdstad, terwijl hij somber bedacht dat Rcla nu minstens een halve dag voor sprong "op hen had. Nu zij echter paarden hadden, konden zij veel van de verloren tijd inhalen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3