Rapport werkgroep „jeugd en Schouwen-Duiveland" besproken Duitsland maakt Nederlands aardgas vloeibaar In 1970 duidelijk minder toeristisch bezoek aan Zierikzee Werkgeversstandpunt over loonbeleid '71 ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3 december 1970 Nr. 20780 „Hearing" te Zierikzee Vakbonden hielden feestavond te Bruiiiisse ZIERIKZEE, 1-12. Op de dins dagavond gehouden ..hearing" van de werkgroep Jeugd en Schouwen- Duiveland in de foyer van Mondra- gon is het onlangs uitgekomen rap port uitvoerig besproken en uit be langstellenden kon een initiatief groep worden samengesteld die het verdere werk van de werkgroep overneemt. De voorzitter van de werkgroep mr. J. P. Boersma opende de „hea ring" met een welkomstwoord aan de belangstellenden en zei ver heugd te zijn dat het rapport nu verschenen is. Een woord van dank ging naar de adviseur van de nota, de heer J. den Hoedt. Hierna werd het rapport ter diskussie gesteld, waarbij allereerst de beschouwingen ter sprake kwamen. Naar voren kwam de vraag of de gemeentebe sturen van Schouwen-Duiveland, waaraan het rapport gezonden zal worden zich niet zullen stoten aan de konklusie dat er zo weinig en thousiasme leeft onder de bevol king voor georganiseerd jeugdwerk. De voorzitter dacht dat in ieder ge val deze konklusie niet weggelaten kon worden, daar deze volledig op waarheid berust. Er werd een voor stel tot afzwakking gedaan en de werkkommissie zegde toe zich hier over nader te beraden. De inciden tele aktiviteiten op het gebied van jeugdwerk werden geprezen, maar zij beslaan maar een klein gedeelte van de op Schouwen-Duiveland aan wezige jeugd. Een van de aanwezi gen kwam met de vraag welke in breng de werkkommissie in het rap port had, waarop werd geantwoord dat de gehouden „hearings" bijge woond zijn en genotuleerd en dat de konklusies van die „hearings" volko men objectief in het rapport zijn zijn weergegeven. Ook werd de vraag gesteld waar om er zo weinig vertegenwoordigers van het reeds bestaande jeugdwerk Advertentie ZIERIKZEE. 2-12. In 1970 werden bfj het informatiebureau van de plaatselijke Vereniging voor Vreem delingenverkeer in totaal 4590 in lichtingen verstrekt, waarvan 992 aan buitenlanders. Over 1969 waren deze cijfers respectievelijk 10.736 en 2691. Een duidelijke vermindering dus, waarvoor de juiste oorzaken nog moeilijk kunnen worden aange geven. HOLLYWOOD. Het zangwonder Heintje is al tot, Hollywood doorge drongen. De 14-jarige trad op in de Chevey-show van de A.B.C.-t.v.- m de werkkommissie vertegenwoor digd zijn, waarop de commissie ant woordde dat degenen die zich inte reseerden in het werk dat voor de ongeorganiseerde jeugd gedaan zal worden weinig belangstelling op de „hearings" toonden. Het feit dat niet alle bestaande jeugdgroepen in het rapport werden genoemd werd door enkelen betreurt, maar de commissie zei er niet voor in te kunnen staan dat het rapport in dit opzicht inkom pleet is mede door het weinige en thousiasme dat voor de „hearings" bestond. Tüdens de werkzaamheden van de werkgroep is er verschillende malen getracht jongeren bijeen te krijgen maar dit stuitte dikwijls op grote moeilijkheden. Het voorstel werd gedaan in iedere gemeente een jeugdraad op te richten die nauw zal samenwerken met het college van b. en w. Tegelijkertijd zal dan een regino- aal bestuur worden opgericht, zodat de kans dat de gemeenten op zich zelf gaan werken kleiner wordt. Met deze plaatselijke raden zal dan over legd worden wat te doen. De heer Boersma achtte het onwaarschijnlijk dat de plaatselijke raden het regio nale bestuur in haar plannen gaat doorkruisen. Door de jeugdraden zal voor ogen gehouden moeten worden welke de plannen van het regionale bestuur zijn. Welke leeftijdsgroep Een diskussiepunt was verder in welke leeftijdsgroep er gedacht wordt te beginnen met het werk. De werkkommisie was van oordeel dat er met de middelbare schooljeugd het best begonnen kan worden. Dan kan men, zo leert de ervaring, later terugvallen op de jongere jeugd. Zierikzee zal een centrumfunktie voor de jeugd gaan vormen en het werk voor de jongeren zal voorna melijk in de dorpen zelf plaats vin den. Op de vraag of het vervoers probleem niet afremmend zou gaan werken deelde de kommissie mede dat de schooljeugd tussen de 12 en 16 jaar voor een groot deel in Zie rikzee naar school gaat. Gekonkludeerd kon worden dat er iets in de jeugd in beweging is maar niet allen willen georganiseerd zijn. De georganiseerde jeugd wil wel iets anders; de ongeorganiseerde wil eerst ruimte. Sommige gemeentebe sturen weigeren of kunnen geen ruimte afstaan als er niet eerst jeugdleiders zijn. Een heel belangrijke vraag was of de toekomstige jeugdleiders alleen voor de ongeorganiseerde jeugd zul len werken of ook voor de reeds ge organiseerde jeugd. De werkkom missie dacht in de eerste plaats aan de ongeorganiseerde jeugd geholpen moet worden, maar in geval van Alsdus delen b. en w. mee in de aanbiedingsnota bij de gemeentebe groting voor 1971. Hieraan wordt toegevoegd: De voorlopige uitkoms ten van diverse toeristische centra tonen echter aan, dat het toeristisch bezoek over de gehele linie in ons land lager ligt dan in de voorafgaan de jaren. Het bezoek aan het gemeentelijk kampeerterrein „Kaaskenswater" is omroep. Hier Heintje tussen Robert Goulet en Barbara Eden in de studio in Hollywood. nood kunnen ook de reeds bestaande verenigingen een beroep op deze deskundigen doen. Het bestuur dat gekozen zal worden door leden van de initiatiefgroep die op deze hea ring door geïnteresseerden in het le ven werd geroepen, zal in overleg met de jeugdleiders opdrachten ma ken en bespreken. Subsidie aanvraag De eerste stappen die gedaan zul len worden is het aanvragen van subsidie door de initiatief groep en de jeugdleiders aanstellen. De heer F. K. Vos, direkteur van de Nutsspaarbank te Zierikzee, zal de funktie van penningmeester gaan vervullen. Tot slot van deze hearing konkludeerde de heer Boersma dat de initiatiefgroep de verschenen no ta als basis voor haar werk zal ge bruiken. Met name werd de Provinciale jeugdraad bedankt voor haar hulp en de C.J.V. voor de toezegging die ztf gedaan heeft haar akkomodatie beschikbaar te stellen. Op 16 decem ber komt de initiatiefgroep bijeen. Indien er belangstellenden zijn voor de initiatiefgroep kunnen deze zich nog opgeven bij de sekretaresse mevrouw E. Boersma-Hofman, Kromwal 25, Brouwershaven, tele foon 01119-431. Voor Oom agent BRUSSEL, 1-12. Een landbou wer uit Damme die dezer da gen tijdens het werk op zijn land twee, uit de tweede we reldoorlog afkomstige mortier granaten vond, deed ze in een zak, stapte op zijn fiets, en reed er mee naar Brugge. De eerste de beste agent van po litie die hij daar zag - een wetsdienaar die bij de Dam poort het verkeer stond te re gelen - duwde hij zonder iets te zeggen de zak met de twee granaten in handen. Daarna stapte hij weer op, draaide en reed op zijn gemak terug naar zijn boerderijtje. Toen het de verblufte agent duidelijk was geworden in wat voor een uiterst explosieve situatie hij zich bevond, liet hij het ver keer voor wat het was en waarschuwde zijn superieuren. Enige tijd later arriveerde de Belgische mijnopruimings- dienst die zich over de mor tiergranaten ontfermde. dit jaar beduidend lager geweest. Konden in 1969 2211 bezoekers en 6040 overnachtingen worden geboekt over het jaar 1970 bedroegen deze cijfers resp. 1349 en 3912. Een ver mindering dus van ruim 40 procent. Door de hogere tarieven waren ech ter de financiële resultaten niet zo veel minder dan in 1969. In 1969 werden aan kampeergelden geïnd f 8.707,62 en in 1970 f 8.354,10. Nu in de loop van dit jaar de voorzieningen op het kampeerterrein beduidend zijn verbeterd en de ca paciteit belangrijk is verhoogd,, ver wacht het college mede door een rui mere reclame, dat het bezoek zal toenemen. Uit reacties van bezoekers is in tussen gebleken dat de aantrekke lijkheid van het terrein nog zou kunnen worden verbeterd door het maken van een aantal speelgelegen- heden voor de kinderen. Het college is voornemens hierin voor het nieu we seizoen te voorzien. Het gezoek van jachten Het bezoek van jachten aan de Zierikzeese haven is in 1970 weer aanzienlijk hoger geweest dan in 1969. In 1970 bezochten n.l. 4605 jachten de haven tegen 3433 in 1969. In aanmerking genomen dat de uit breiding van de aanlegmogelijkhe den pas in de loop van augustus haar beslag heeft gekregen wordt geconstateerd dat in het geheel van de voorzieningen ten behoeve van de recreatie en het toerisme in de gemeente Zierikzee de jachthaven een zeer belangrijke plaats gaat in nemen. „Dit aspect zal dan ook onze bijzondere aandacht blijven vragen", aldus het college. Stijgend bezoek aan het gemeentemuseum Na 1968 en 1969 is ook in het sei zoen 1970 de stijgende lijn ten aan zien van het/ aantal betalende bezoe kers aan het gemeentemuseum voortgezet. Opnieuw werden meer dan tienduizend bezoekers geteld, n.l. precies 10.639, (vorig jaar 10.497) Aan entreegelden werd in totaal ontvangen een bedrag ad. f 4.479,90. Voor de toekomst woi'dt het beste verwacht, temeer omdat tijdens de afgelopen zomer het bezoek aan het gemeentemuseum naar alle waar schijnlijkheid toch nog enigszins is beïnvloed door het over het alge meen fraaie weer en door een ten toonstelling in het Gravensteen. De ze laatste tentoonstelling, „ZZ '70" was een succes en trok in de periode van 26 juni tot 15 augustus ruim 12.500 betalende bezoekers. Medegedeeld wordt nog dat een in het gemeentemuseum gehouden en quête heeft uitgewezen dat van de bezoekers ongeveer de helft badgas ten uit de Schouwse Westhoek zün, de andere helft bestaat uit zg. dag- recreanten. BRU1NISSE, 28-11. De gezamen lijke bij het N.V.V. aangesloten vak bonden (afdelingen Bruinisse en Duiveland) hielden een feestavond in het recreatiekamp Stoofpolder te Bruinisse. Bij het binnenkomen werden alle aanwezigen vergast.op een heerlijke kop koffie, zodat de gezellige stem ming er dii'ect in zat. Na een feestelijk openingswoord van de voorzitter van de plaatselij ke raad de heer J. de Jonge, kreeg de districtsbestuurder de heer Wink gelegenheid een drietal bondsleden, die 25 jaar lid zijn van de A.N.B. een zilveren speldje op de revers te spelden. Voor Bruinisse was dat de DEN HAAG, 2-12. In Stuttgart wordt een fabriek gebouwd voor het vloeibaar maken van aardgas. In deze eerste Europese fabriek van deze aard zal Nederlands gas tijdens de zomermaanden vloeibaar worden gemaakt en worden opgeslagen met het oog op dè vergrote vraag tijdens winterperioden. Dit wordt meegedeeld in een pu- blikatie van Shell Nederland N.V. hierin wordt verder o.a. gezegd, dat de aandacht van de gasverkoop- maatschappijen zich op de Verenigde Staten richt, omdat dit land een be langrijke importeur van vloeibaar aardgas belooft te worden. BUDEL. In Budel is het vierjarig jongetje R. Hompes uit deze plaats bij het oversteken van de straat door een aüto aangereden en even later aan zijn verwondingen bezweken. FEUILLETON De vrouwen schudden elkaar de hand. Dinie keek de ander verheugd aan „Dat kan ik net zo. goed aan jou vragen. Ik woon hier tegen woordig. Mijn man is hier onderwij- zet". „En ik ben hier met vakantie. Met Evelien". Ze keek in het i*ond. „Gut, net stond ze nog naast meMis schien heeft ze in één van de win kels iets gezien, dat haar lijkt. Zo, dus je woont hier? En bevalt het je?" „O best hoor. We hebben een pracht van een huis. Zeg, hoe lang blijf je hier?" „Eergisteren pas gekomen. We blijven twee weken". „Kom eens een avondje, he? Vindt mijn man ook leuk, dat weet ik ze ker. Ik zou wel eens willen weten, of hij je nog herkent". „Van die éne keer op jullie brui loft? Dat zal wel niet. Maar dat doen we, hoor. Zeg maar wanneer". „We zijn elke avond thuis. Ten minste deze week. Volgende week gaan we enkele dagen naar zee. Ja, we moeten dit jaar kalmpjes aan doen, begrijp je? Het nieuwe huis inrichten heeft nogal wat geld ge kost". „Morgenavond?" „Best. Ik reken er op. Hoe vind je Dalewoud?" „Heerlijk rustig. Precies, wat ik me had voorgesteld". „Waar logeer je?" „Hotel „De Lindeboom". Het is er uistekend". De vrouw keek in het rond. „Ik snap niet, waar Evelien blijft". Dinie lachte. „Verdwalen zal ze hier niet, hoor". 's Middags zei Dinie tot Evert: „Je raadt nooit, wid hier morgenavond op visite komt". Matig geïnteresseerd keek hij op uit zijnboek. „De baas en z'n vrouw". „Welnee. Iemand uit de stad. Je heer K. Lemsom; de anderen waren leden uit Duiveland. Mevrouw Lem som kreeg een zilveren bonbon schaaltje. Jammer dat nog vier an deren, voor wie door de heer Wink een zilveren speldje was meege bracht, niet aanwezig waren. Na tuurlijk greep de heer Wink de ge legenheid aan, een goed woord te spreken voor de organisatie. Trou wens. de bestuurders van de diverse bonden waren uitstekend vertegen woordigd. De provincie was verte genwoordigd door de heer Pel, de opvolger van de heer C. Hoek, die lid werd van Ged. Staten. Vele vroegere' landarbeiders wer ken nu in de haven en zo was ook de heer Kuilen, werkzaam voor de belangen der havenarbeiders in de bij het N.V.V. aangesloten bond met zijn echtgenote een welkome gast. In de pauze werden fruitmanden en taarten verloot, alsmede haasjes en wijn. Het gezellentoneel uit Ber gen op Zoom bracht het vrolijke stuk „De ooievaar vergist zich", voor het voetlicht en met spanning wer den de in dit stuk naar voren ge brachte kluchtige ontwikkelingen gevolgd. De Lejos haalden de benen van de vloer en daarvan werd druk gebruik gemaakt tot in de kleine uurtjes. DEN HAAG, 2-12. Het standpunt is bekend geworden van de centrale organisaties van (industriële) werk gevers en van ondernemrs in mid den- en kleinbedrijf en in landbouw over het loonbeleid in 1971. Dit standpunt is bereikt in de raad van bestuur in arbeidszaken, het or gaan waarin de centrale organisa ties van werkgevers en van onder nemers samenwerken die vertegen woordigd zijn in het bestuur van de Stichting van de Arbeid. Deze zeven (alle) centrale organi- raadt het toch niet: Alie Stavenisse. Herinner jij je haar nog?" Evert dacht even na, maar schud de al gauw z'n hoofd. „Spaar me, Dinie, met die hitte"* „De cantinejuf van ons kantoor. Ze is weduwe, weet je niet meer? Ze was ook op onze bruiloft." „Wacht eens.dat mollige, klei ne vrouwtje?" „Precies. Ze is hier met vakantie. In „Lindeboom". Met haar dochter. Vanmorgen, toen ik aan het winke len was, zag ze me. Je vindt het toch wel goed?" „Wat, dat je aan 't winkelen was en zij jou zag?" „Doe niet zo gek, Evert. Dat ze morgenavond een poosje komt." „Allicht. Waarom niet?" Maar Alie Stavenisse kwam reeds die middag met haar dochter langs lopen en betrad het erf. Dinie en Evert lagen achter het huis te zon nen, toen de bel ging. Dinie sprong op en hulde zich in een kimono. „Wie kan dat nu zijn ,met deze hit te?" Even later zaten ze gevieren in de koele voorkamer. „Neem me niet kwalijk, dat ik jullie siësta heb ver stoord, maar we gaan vanavond al weer weg." Dinie keek stom verbasd de be zoekster aan. „Waarom? Is er wat gebeurd?" Alie knikte. „Zeg dat wel. Wat is dit hier voor een achterlijk dorp? Weet je nog, dat wij vanmorgen bij die groentewinkel stonden te pra ten? Intussen was Evelien een an dere winkel ingegaan om een foto rolletje te kopen. Komt ze weer bui ten, passeert er een politieman, die hardstikke lelijk tegen het kind doet en haar meeneemt." „Meeneemt? Waar naar toe?" „Hij wilde haar eerst meenemen naar het politiebureau, maar ten slotte begeleidde hij haar naar ons Een herinnering aan 15 september 1937 bij gelegenheid van de installa tie van burgemeester Baas van de toenmalige gemeente Kerkwerve. Onderscheiding voor ir. F. J. Philips DEN HAAG, 2-12. H.M. de konill- gin en- z.k.h. de prins der Nederlan den hebben op paleis Soestdjjk aan ir. H. J. Philips, president-directeur van de N.V. Philips' Gloeilampenfa brieken te indhoven, de eremedaille voor voortvarendheid en vernuft, verbonden aan de huis-orde van Oranje uitgereikt. Ir. Philips was dinsdag 40 jaar werkzaam bij het Philipsconcern. De echtgenote van de jubilaris, me vrouw S. Philips-van Lennep was bij de uitreiking van de onderschei ding aanwezig. Deze ere-medaille werd eerder uitgereikt aan A. H. G. Fokker in 1924, aan A. F. Philips in 1927, aan dr. F. H. Fentener-van Vlissingen iif 1951, aan prof. ir. J. Thijsse in 1963 en aan prof. dr. ir. F. A. Vening- Meinesz in 1965. saties onderschrijven de uitspraak over het loonbeleicï 1971 in het ad vies van de S.E.R. van 20 november j.l., n.l. dat de verbetering van het reële inkomen in 1971 moet achter blijven bij de stijging van de pro- duktiviteit die wordt geraamd op drie a drieëneenhalf procent. Op deze wijze, aldus deze organi saties, wordt een bijdrage geleverd tot het afremmen van de bestedin gen en van de inflatie, terwijl in de huidige con junctuur fase moet wor den voorkomen dat de concurrentie positie verder in gevaar wordt ge bracht. 24 DOOR GERRlt FRANSSEN hotel. En nu mag jij raden waar om." „Geen idee, Alie." „Omdat ze een short aan had. Nou vraag ik je! Dat heette meneer on fatsoenlijk. Tegen een broek had hij geen bezwaar, maar dan een lange. Moet je wat? Een kind van vijftien jaar! Toen ik terugkwam is het ho tel, zat ze op haar kamer te huilen. Er waren wat mensen bij gekomen, onderweg naar het hotel en die scholden haar uit. Ik zal het maar niet herhalen. Maar daar zei die tuut niks van", (historisch). „En gaan jullie daarom weg?" „Allicht, zeg. Ik ben nog naar dat politiebureau geweest. De man schermde met een of ander arfikel van de plaatselijke politieverorde ning. Ik zeg: Goed, maak dan maar een proces-verbaal op. «Wil ik wel eens zien, of dat doorgaat. Maar dat deed-ie niet". Dinie keek van de bezoekster naar haar dochter, die zat te kijken. En vandaar naar Evert, die zwijgend had geluisterd. „Wat ellendig, zeg. Ik snap het niet; we hebben hier maar drie man rijkspolitie en ze zijn alle drie even geschikt, niet Evert?" „Ik heb tegen Evelien gezegd: „We gaan de rest van de vakantie naar zee, daar kun je in bikini lopen. Het is jammer, vooral omdat we voor de hele periode vooruitbetaald hadden". „Kun je dat niet terugkrijgen?" „Dacht je dat? Ik heb een half uur zitten redeneren met die hotelhou der, maar hij antwoordde, dat hij daar niet aan kan beginnen, dan is het hek van de dam". „Daar zit wel wat in", meende Evert voorzichtig te moeten opmer ken. „Dat zegt u. Maar dan had hij ons van te voren wel eens op de hoogte mogen stellen van de voorhistorische opvattingen in dit dorp". (Wordt vervolgd) Belangstelling voor kampeerterrein Kaaskenswater gedaald - Stijgend aantal jachten en museumbezoekers

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 9