Uitvoering van „Oosterlands Fanfare" met muziek en toneel STREEKNIEUWS ARAM EN HET GEHEIM VAN DE GESLOTEN DEUR INGEZONDEN STUKKEN n<- „muziek" mini afscliekl van twee veteranen OOSTERLAND, 30-11. Er was vrij dagavond niet zo'n grote belangstel ling voor de jaarlijkse uitvoering van de plaatselijke muziekvereniging „Oosterlands Fanfare" als men an ders gewoon was. Naar de oorzaak valt moeilijk te gissen. Feit is dat het gehalte er niet minder om was, wat betreft muziek en toneel. De voorzitter, de heer D. P. van der Werf, sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen, inzonderheid tot burgemeester en mevrouw De Kam van Duiveland. Verder heette hij het erelid, do heer Kloote welkom, het oude lid Liza Stoutjesdijk, door hem genoemd één van de „oude garde" (jarenlang trommelslager en ama teur-tonelist), en de commissie van toezichtleden. In zijn openingswoord maakte de voorzitter zijn excuus over het feit dat directeur Capelle en nog enige leden niet in hun uni form konden verschijnen, omdat een nieuw voor hen in de maak is. Ver der waren enige „invallers" op de ze avond, omdat enige leden verstek moesten laten gaan. Een dankwoord voor deze gewaarde hulp was wel op z'n plaats, aldus de voorzitter, die tevens meedeelde dat tijdens de pauze een lotenverkoop zou plaats vinden ter versteviging van de vere nigingskas. „In de uniformen zitten we momenteel vrij goed", aldus de voorzitter, „doch het instrumentari um zal volgend jaar wat moeten worden aangevuld, wat altijd een kostbare zaak is". Hierna bliezen de muzikanten een zevental nummers, die vooral wat betreft het klankvolume, goed tot hun recht kwamen. De directeur, de heer J. Capelle had zijn mannen goed onder controle. Vooral de twee pittige marsen klonken opgewekt, met een beheerst tempo. Het applaus na dit muzikaal intermezzo bewees dat men dit gedeelte van de uitvoe ring op prijs stelde. Advertentie Na dit gedeelte riep de voorzitter een tweetal oud-gedienden naar vo ren, de heren M. Dorst (74) en E. J. van der Haven (77) tot op heden nog steeds hun partijtje meeblazend in het corps. De voorzitter richtte zich eerst tot de heer Dorst, die binnen kort Oosterland gaat verlaten om zich te vestigen in het bejaafdenhuis te Bruinisse. Hij da/ikto»deze vete raan hartelijk voor alles wat hij in z'n 62-jarige lidmaatschap voor de vereniging heeft gedaan. „U hebt alle lief en leed meegemaakt", me moreerde de voorzitter, waarbij hij opmerkte dat de heer Dorst van 1948 tot 1962 op kundige wijze de mu ziekvereniging als direkteur heeft gediend. Op de repetities was de heer Dorst altijd aanwezig en op tijd. Als dank voor dit alles werd de heer Dorst tot erelid van de vereniging benoemd, wat o.a. inhoudt dat zijn uniform zijn eigendom wordt. Ver der werd de heer Dorst nog een bloemruiker aangeboden en een gro te doos sigaren. Ook de heer Van der Haven werd dank gebracht voor zijn 58-jarig lid maatschap en tot erelid benoemd. Beide heren dankten voor deze mooie geste. Toneel In de pauze had een lotenverkoop plaats, waarna door de toneelclub uit Renesse: „Op Drift" het boeiende to neelspel in drie bedrijven: „Lawine" van M. Dupuis voor het voetlicht werd gebracht. Regiseur van dit stuk was de heer Dokman uit Zierikzee, die zelf meespeelde in de rol van hoofdingenieur. Na afloop dankte de voorzitter alle medespelenden en bood een presentje aan. Hierna volg de de verloting, die wel wat romme lig verliep. De voorzitter was bijna niet te verstaan toen hij na afloop een dankwoord richtte voor deze ge slaagde verloting, en voor alles wat de middenstand in de gemeente in natura hiervoor geschonken had. Na afloop van dit gedeelte verzorgden de heren Jaap van Almenkerk en Joop van der Maas een „bal na", dat nog geruime tijd voortduurde. ZIERIKZEE Bazar in Chr. Mavoschool De leerlingen van de Chr. Mavo- school ontplooien allerlei aktiviteiten om geld op tafel te krijgen voor Oost Pakistan. Er is een soort „heitje voor een karweitje"s-aktie aan de gang, die „aardig loopt" en donder dag 3 december a.s. wordt in het schoolgebouw aan de De Huijbert- straat (35) een bazar georganiseerd, waar allerlei bekende attrakties wor den geboden. Wij wekken het pu bliek gaarne op hiervoor een uurtje vrij te maken. De aanrandingszaak Het zal niemand ontgaan zijn, dat in verband met een recente aanran dingszaak, door het publiek thans klakkeloos allerlei namen worden genoemd van personen, die bij deze affaire betrokken zouden zijn. Het is dringend nodig er op te wijzen ,dat het noemen van namen in dit ver band absurd is, omdat het onderzoek helaas nog niet tot de gewenste re sultaten heeft geleid. Namen en „nieuws" over deze zaak zijn volle dig uit de duim gezogen. Het enige juiste is dat het (moeilijke) onder zoek met kracht wordt voortgezet. De D.F.S.-verloting Het bestuur van de sportvereni ging „D.F.S." verzoekt ons mede te delen dat de verloting ten bate van het nieuwe meubilair in de kantine vlot verloopt. Er zijn nog een aantal loten beschikbaar, doch spoed is ge wenst. De trekking zal plaats vinden op vrijdag 11 december des avonds te 20 uur in de kantine. Op de loten staat gedrukt: 1 december, doch dit berust op een drukfoutje. SCHARENDIJKE Inzameling voor Oost-Pakistan De inzamelingsaktie ten behoeve van Oost-Pakistan heeft voor de ge meente Middenschouwen opgebracht f 1101,50, te specificeren als volgt: Kerkwerve f 457,50; Scharendijke f 520,50; Ellemeet f 105,50. DREISCHOR Aanbesteding Door het Technisch Adviesbureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten werd te Dreischor in het openbaar aanbesteed het maken van een houten steigertje, het verdiepen van de binnenhaven en havenkanaal en het vernieuwen van de oeverver dediging langs het havenkanaal te Brouwershaven. De drie laagste in schrijvers waren: 3. H. Stouten, Brouwershaven met een bedrag van f 198.000; 2. Fa. J. de Ruiter en Zoon, Noordgouwe met f 194.600 en als laagste inschrijver Fa. L. de Koning en Zn. te Papendrecht met f 159.000. ZONNEMAIRE Auto onder vrachtwagen Vanmorgen stond de melkauto van de fa. Van der Wekken, chauffeur J. W. te Zierikzee, geparkeerd aan de Zuidweg in de kom van Zonnemate. De wagen voerde de achterverlich ting, maai- werd te laat opgemerkt door de automobilist J. J. v. A. te Noordgouwe, die onder de vracht wagen schoof. Zijn wagen kan als verloren worden beschouwd, maar de bestuurder zelf liep vrijwel geen letsel op. OUWERKERK In de vergadering van kerkvoog den en notabelen van de Hervormde gemeente is de begroting 1971 vast gesteld. Het stuk ligt ter visie ten huize van de administrateur-kerk voogd, de heer J. P. Dekker. Vergadering „Aller Belang" Op 7 december e.k. vergadert de Coöp. Landbouwvereniging „Aller Belang" in café Vijverberg. De ont werpstatuten van de C.A.V. te Zie rikzee zullen worden besproken. Ook vindt plaats vertoning van het ZLM- journaal. De „kerstlijst" Er circuleert thans de zg. „kerst- lijst" ten behoeve van het aanstaan de kerstfeest met de kinderen der zondagsschool. NIEUWERKERK Hervormde kerk De onlangs gehouden najaarszen- dingskollekte in de Nederlandse Hervormde Kerk te Nieuwerkerk, heeft opgebracht f 693,86. Aktie Pakistan Vrijdagavond was er gelegenheid voor de Nieuwerkerkers om gelden af te zonderen voor het getroffen Oost-Pakistan. De deuren van de hervormde en de gereformeerde kerk stonden hiervoor wijd open. Na le diging van de kollektebussen telde men een bedrag van ruim f 2000. Voor eventuele laatkomers staat het gironummer van het Rode Kruis 777 te Den Haag nog steeds open. Rode Kruis-gift Ook dit jaar weer zal er in Nieu werkerk de traditionele Rode Kruis- film worden vertoond. Dit zal plaats vinden op vrijdag 4 december a.s. 's Middags is er voor de jeugd een kolderparade met de bekende Stan en Ollie. Voor de ouderen is er om 8 uur een film: „The Family Way", een kleurenfilm met in de hoofdrol len Hayley en John Milis. DUIVELAND Vogeltentoonstelling „Oost-Duiveland" Een van de bloeicndste verenigin gen van Bruinisse, die ook nog en kele leden op Oosterland telt is wel de Vogelhoudersvereniging Oost- Duiveland, die het gehele jaar wat in de verborgenheid bestaat, maar die van tyd tot tijd cp de voorgrond komt, met een boeiende tentoonstel ling. Dit was ook vrijdag 27 en za terdag 28 november het geval toen 16 van de 30 leden tellende vereni ging een tentoonstelling organiseer den in het verenigingsgebouw. Van de 243 tentoongestelde vogels waren ruim 100 kanaries en wie nu meent, dat een kanarie uitsluitend geel zou moeten zijn kon op deze tentoonstelling tot andere gedachten komen. Verder waren er grasparkieten, gewone parkieten, tropische vogels, dwergpapagaaien enz., alles over zichtelijk opgesteld. Uit de inzendin gen bleek, dat ook de Bruinisser jeugd veel belangstelling heeft voor het houden, verzorgen en kweken van vogels. Maar ook ouderen vin den in het houden en verzorgen van de kleurige, bewegelijke gevederde huisgenoten een prachtige hobby. De heer C. Bolle uit Zierikzee, had een prachtige stand van alles bij het kweken en houden van vogels te pas komt, met een bijzonder groot aan tal diverse hobby boekjes, al dan niet prachtig gekleurd geïllustreerd, zo dat het houden van vogels met deze uitstekende handleidingen, (er wa ren ook grotere boeken bij) voor niemand een onbereikbare moeilijk heid behoeft te zijn. Zaad en voer waren in rijke mate voorhanden. De Bruinisser bloemenkwekers M. en H. van den Bos, lieten op deze tentoonstelling zien, dat zij prima bloemen kweken en alles ook smaakvol kunnen exposeren. Men kon er verder loten krijgen voor enkele nuttige voorwerpen, maar vooral taarten fruitmanden, rollades enz. wisselden snel van eigenaar. Loco-burgèmeester W. van Gilst opende vrijdagavond de goed geslaagde tentoonstelling, wijzend op de veranderde tijdsomstandighe den vroeger en nu. OOSTERLAND Tijdrede voor S.C.P.-afdelIng Op woensdagavond 2 december a.s. houdt ds. S. de Jong. herv. predikant te Ouddorp in het kerkgebouw van de Cud Ger. Gemeente aan de Bur gemeester van der Havestraat alhier een tijdrede, op uitnodiging van de afdeling „Oosterland" van de Staat kundig Gereformeerde Partij. SIRJANSLAND Rode Kruis film Dinsdagavond a.s., 1 december, draait in het Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw een film van het Nederlandse Rode Kruis, getiteld „The Family Way", 's Middags is er een jeugdvoorstelling met Stan en Ollie. Kollekte De hier ter plaatse gehouden kol lekte voor de geestelijk gehandicap ten heeft f 40,11 opgebracht. BRUINISSE Opbrengst koliekten Hervormde Gemeente De in de Hervormde Kerk te Brui nisse gehouden koliekten brachten in de maand oktober op voor de kerkvoogdij f 1076,60, voor de diaco nie f 856. De ijverige kollektrices voor het zg. verjaardagsfonds had den samen f 149,70 in hun bussen (in de maand oktober). Afscheid R.W.S.-funktionaris H. C. Jansen Superieuren, collega's en vrienden hebben het afscheid van de heer H. C. Jansen te Bruinisse, van de Meet kundige Dienst van Rijkswaterstaat, wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, voor de fa milie tot een onvergetelijke dag ge maakt. Dit afscheid vond plaats in Ho tel Storm en dat hierbij een zeer ge waardeerde werker werd uitgewuifd bleek overtuigend op de afscheids receptie. Het hoofd van de dienst, de hoofd ingenieur-directeur C. Rienstra uit Delft en ir. E. P. Draaisma waren persoonlijk over gekomen om van de heer Jansen afscheid te nemen en in de afscheidsspeech werden de verdiensten van de scheidende meet- assistent nog eens in de schijnwer per geplaatst. Namens de z.g. contactcommissie sprak de heer A. C. Zijderveld uit 's Hertogenbosch en namens de da gelijkse collega's de heer W. J. Wisse uit Goes. Ook de rayonchef ir. E. Bakker uit Vlissingen sprak waarderende woorden over de heer Jansen. De collega's roemden de prettige dage lijkse omgang. Van de contactcom missie werd een barometer overhan digd. Mevrouw Jansen kreeg bloe men. De collega's hadden gezorgd voer een twee persoons elektrische deken en voor mevrouw een pedaal emmer. Vriendschaps geschenk Als persoonlijke vriend gaf de heer D. de Koning een overzicht op rijm van de levensloop van de heer Jansen, sinds hij op Bruinisse kwam wonen. Zijn waardering voor de on dervonden vriendschap liet hij uit komen-in de overhandiging van een elektrisch scheerapparaat. De heer De Koning was bij de meeste aan wezigen bekend, als de man die bij verschillende personeelsaangele- gendheden voor heerlijke mosselen kon zorgen. Tijdens de druk bezochte af scheidsreceptie deden velen hun handdruk vergezeld gaan van bloe men of andere nuttige cadeaux. Op deze afscheidsreceptie was ook ir. Duyvis, de vroegere rayonchef van de heer Jansen aanwezig en vele vrienden en bekenden. De dienstkring van de heer Jansen die 14 jaar lang meetassistent was strekte zich eertijds uit tot Moerdijk. Later werd alleen gewerkt in de provincie Zeeland. „In de winkel van Sinkel" Onder auspiciën van de Midden standsvereniging werd in het recrea tiekamp Stoofpolder aan de inwo ners van Bruinisse een gezellige avond aangeboden, getiteld „In de Winkel van Sinkel". De voorzitter van de Midden standsvereniging de heer P. Maas kant, wees in zijn openingswoord op moeilijkheden en mogelijkheden, waarvoor Bruinisse zich nu en in de toekomst geplaatst ziet. Wat zal er van Bru worden als een belangrijke bron van inkomsten opdroogt. Bruinisse kon en zal Bruinisse. 63. Onder de krijgers ontstond een gewel dige verwarring. Wild steigerden de paar den. De aanvoerder wilde iets schreeuwen, doch op hetzelfde ogenblik voelde hij hoe iemand achter hem op zijn paard sprong, terwijl twee armen hem als een stalen bankschroef omklemden en hem iedere be weging onmogelijk maakten. Rock had in middels reeds afgerekend met de eerste ruiter, die ergens in het stof naar adem lag tc happen. Doch nu hadden de anderen zich enigszins van de verrassing hersteld en met getrokken zwaard stormde een an dere krijger op de reus af. Doch tegen de reus was hij niet opgewassen. Rock sloeg hem met zijn knuppel het zwaard eenvou dig uit de handen, zodat het kletterend tegne de rotsen sloeg. Daarna was het slechts kinderspel voor hem om verder de onthutste krijger neer te slaan.- Ook Rafael had zich moedig in de strijd geworpen. Hij gebruikte zijn boog als knots en sloeg als een dolle man op zijn tegen standers. Inmiddels had Aram echter zijn man ge vonden. Zodra de aanvoerder van de eer ste verrassing bekomen was, had hij zijn paard wild de sporen gegeven, zodat het plotseling hoog opsteigerde. Aram, die hier op niet verdacht was geweest, zag zich één ogenblik genoodzaakt zijn slachtoffer los tc laten cn van dit ogenblik maakte het stam hoofd gebruik om met een bliksemsnel ge baar zijn korte dolk te trekken. Dreigend ging het wapen de lucht in, doch Aram had zich juist bijtijds hersteld en wist dc pols van zijn tegenstander in zijn ijzeren greep te krijgen. Er wordt nog getatoueerd, maar het is een aflopende zaak. De foto toont Stephan Albracht in Sankt Pauli, het vermaakscentrum van Hamburg aan het werk. Hij werkt met kunststof schabionen: van mooie meisjes en vlam mende harten, via moedergraf en fabelwezen tot ankers en schepen. Maar het traditionele beroep sterft langzaam uit. blijven, dat wil zeggen een gemeen schap bruisend van aktiviteit, als we samenwerken en daarbij als grote gemeenschap de eigen middenstand niet vergetend. Als voorbeeld noemde spreker de gemeente Urk. Bij de afsluiting van de Zuiderzee werd Urk door plano logen dood verklaard, maar op Urk bruist het van leven als nooit tevo ren, men vormt er een gesloten ge meenschap van harde werkers, met een uitstekend florerende midden sand. Er is daar sprake van een band onder elkaar, die voor de gehele ge meenschap goede vruchten afwerpt. Voor de pauze werden kleurendia's vertoond van verschillende bekende merkartikelen. Na de pauze volgde een gezellige „quiz", waarbij mooie prijzen te winnen waren. Al met al een gezellige en nuttige avond. Jubilea bij de B.B. De heren P. Bal, P. L. van de Lin de, S. C. Zonder van en Chr. IJze- lenberg waren dit jaar allen meer dan 15 jaar als blokwachter in vrij willige dienst bij de Bescherming Bevolking. Dat betekent dat aan de eerder ontvangen medaille (10-jarige dienst) een gesp met speld mag wor den aangebracht, terwijl aan het 15- jarig dienstverband een oorkonde wordt gewijd. Loco-burgemeester W. van Gilst had van burgemeester Hokken de taak overgenomen de onderscheidin gen uit te reiken, daarbij wijzend op de vrijwilligheid van de taak, die men op zich heeft genomen en de hoop uitsprekend, dat het in theorie geleerde nooit in de praktijk zou moeten worden gebracht. De belang stelling van de betrokkenen, voor deze intieme plechtigheid had groter kunnen zijn. Commissie voor het Bedrijfsleven Onder leiding van burgemeester G. Hokken kwam te Bruinisse de com missie voor het bedrijfsleven bijeen. Vooral de connecties met onze zui derburen, de Belgen, werden bespro ken. De heer A. Korstanje, rijkscon sulent voor Middenstand en Recre atie, had daarover enkele interessan te mededelingen. De kollekte voor Oost-Pakistan De kollekte voor de rampslachtof fers in Pakistan heeft te Bruinisso f 3292,68 opgebracht, namelijk in de post gemeentehuis f 1078,18 en in de post hervormde kerk f 2214.50 (ruim f 1,34 per persoon). Bietenoogst valt tegen Nu de bietenoogst op zijn einde gaat lopen, komt men tot de conclu sie, dat de ramingen die men dit na jaar heeft gemaakt over de te ver wachten kilo-opbrengst per h.a. te ruim is geweest. Met andere woor den, de bietenoogst valt tegen en de campagne zal vroeger zijn afgelopen dan men oorspronkelijk heeft ge dacht. Deze week werden via de haven van Bruinisse afgevoerd 6.009.990 kg. bieten, afgeladen in 12 schepen, het totaal kwam daardoor op 115 sche pen en 55.613.470 kg. Mosselen doorgedraaid In de afgelopen week werden bij de aanvoer van mosselen te Yerseke weer enkele partijen doorgedraaid (er was geen koper voor te vinden en ze werden gelost in het zg. mossel fonds). Vele andere partijen werden juist boven dc minimumprijs (f 12,01 tot f 12,30) door de handel gekocht. Al met al een onbevredigende toe stand, temeer daar door de handel, de prijs voor exportmosselen naar Parijs ook drastisch is verlaagd. Contactavond Hervormde Vrouwenverenigingen Het verslag opgenomen in het vrij dagnummer van de gehouden Con tactavond Hervormde Vrouwenver enigingen, behoeft enkele correcties. Van de verenigingen die te gast waren, was de vereniging van Sir- jansland niet vermeld. De presidente heette mevrouw De Koning-Jumelet en niet mevrouw Jumelet-de Koning. De twee dames zongen niet samen met het koortje. Mevrouw Ommering te Oosterland sprak een dankwoord uit namens de gasten, maar het dankgebed werd gedaan door de presidente van Bruinisse, mevrouw De Koning-Jumelet bovengenoemd. CAIRO. De Egyptische president Anwar Sadat heeft maandag ver- klaaid dat zijn land niet met een nieuwe verlenging van het bestand zal instemmen, wanneer geen vast tijdschema wordt opgegeven voor de terugtiekking der Israëlische troe pen uit alle Arabische gebieden. Rechtvaardigheid Mijnheer de redakteur. Enkele opmerkingen wil ik maken n.a.v. twee gebeurtenissen in mijn gemeente. De eerste was de Oost-Pakistan- aktie op 27 novèihber en de tweede de aktie, althans een gedeelte daar van, georganiseerd door de midden stand te Renesse op 28 november. U zult zich wellicht het verband tussen deze twee afvragen. Welnu! Ik zal kort zijn. Een bedroevend lage opkomst op 27 november; een grote belangstel ling op 28 november. Mijn vraag nu: wordt het geen tijd om de accenten te verleggen? Om bij ons zelf orde op zaken te stellen? Een ieder gun ik het zijne, maar dan ook een ieder! Met dank voor de plaatsing. HANS SIMONS. Renesse. Niemand alarmeerde polilie OEN HAAG. 30-11. Een Huge- naar heeft zondagmorgen een inbreker gepakt en hem laten ontsnappen, omdat geen van ie voorbijgangers bereid bleek de politie te waarschuwen. Een en ander geschiedde in de Boekhorststraat. Een omwo nende merkte, dat een onbe kende met een tegel de ruit van een deur van een confec tiezaak ingooide. De Hagenaar jing zijn huisuit cn zag de man met onder meer drie kostuums over zijn arm in de winkel staan. Na enige gepraat liet d-e inbreker dc buit vallen en stapte naar buiten. De Hage naar slaagde er in de inbreker ettelijke minuten vast te hou den, terwijl hij passanten vroeg de politie te alarmeren, welk verzoek door iedereen werd afgewezen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 5