goldschmeding BLIK DOOR HET WERELD Nixon spiegelt zich niet aan z'n voorganger B. en w. Zierikzee over sporthal-zwembad in aanbiedingsnota begroting 1970 600ste Staatsloterij C. et C." stemt voor persoonlijk lidmaatschap der Coöp. Aankoopver. Open brief aan gemeentebestuur Zierikzee STREEKNIEUWS INGEZONDEN STUKKEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE uiibdac 1 december 1970 Nr. 20705 Advertentie Met grootscheepse luchtbombar dement waarmee de Amerikaanse luchtmacht Noord-Vietnam verraste bereidt president Nixon weinig vreugde. Weliswaar zijn de protesten die opstegen snel overstemd door de mededeling van minister Laird dat tegelijkertijd ook met een luchtlan dingsafdeling een poging was ge daan om krijgsgevangen Amerikanen in Noord-Veintam te bevrijden - wat echter mislukt was. En dat is een zaak waarvoor de publieke opinie meer begrip heeft. De Noord-Vietnamezen gebruiken hun Amerikaanse gevangenen uiter aard als een onderhandelingsobject: het verlangen hen vrij te krijgen moet de V.S. bewegen tot concessies. Maar in de V.S. gaat men zich na dit avontuur wel afvragen of een poging Noord-Vietnam van dit pressiemid del te beroven niet averechts kan werken - de veel gelaakte behande ling van de gevangenen hoeft er niet bepaald beter op te worden nu. De Noordvietnamese mededeling dat de gevangenen waarom het hier ging „door bombardementen omgekomen" zijn moet de Amerikanen nogal lu guber in de oren klinken. En wat die bombardementen betreft: die wa ren officieel een vergelding voor het beschieten van verkenjüngstoestel- len. Onberekenbaar Toen president Johnson een jaar of twee geleden staking van de bom- bardementsvluchten gelastte zei hij erbij aan te nemen dat Noord-Viet nam zich erbij neer zou leggen dat verkenningsvluchten werden uitge voerd: Hanoi heeft daar nooit in toe gestemd en sindsdien zijn al zoveel verkenningsvliegtuigen beschoten, soms ook neergehaald, dat ze al snel steeds begeleid werden door bewa pende toestellen die eventueel schie tende luchtafweer bestookten. De plotselinge noodzaak van ver gelding is daarom niet zo erg duide lijk. Men neemt veeleer aan dat pre sident Nixon is bezweken voor de aandrang van de militairen die met lede ogen zagen dat bij het begin van het droge jaargetijde de voor raden zich opstapelden, gereed voor transport naar Z uid-Vietnam. Die voorraden te vernietigen zou een eventueel offensief iti het zuiden<t voorkomen. Net als Johnson vaak moet president Nixon dit voordeel op korte termijn gekozen hebben zonder te beseffen dat hij een na deel op langere termijn ervoor terug kreeg: de animo van Noord-Vietnam om in Parijs concessies te doen zal niet toenemen. Daar kan men nu met recht stellen dat geen afspraken zijn te maken met Amerikanen omdat ze die toch niet onvoorwaardelijk na komen. Afspraken Het schijnt dat Nixon gekozen heeft voor een politiek waarbij de reacties van de V.S. niet zo voorspel baar zijn - presidentieel adviseur Kissinger is bijvoorbeeld een voor stander van een zekere mate van on berekenbaarheid. Tekenen van deze opvatting zien we ook in de manier waarop Nixon tegenover de Russen de laatste tijd optreedt, zoals in het geval van de vermeende bouw van een duikbootbasis op Cuba. Hij hoopt door zowel harder als onbereken baarder te zijn meer te bereiken. Niet alleen maakt men hiermee niet direct de andere partij zachter en berekenbaar der, maar er is nog een ander nadeel: ook Nixons eigen burgers weten op een gegeven mo ment niet meer waaraan ze toezijn. Er ontstaat een zogenaamde geloof- waardigheidskloofVooral Nixon zou voorzichtig moeten zijn zo'n kloof te laten ontstaan: hij mag zich nog best herinneren hoe een diepe tuimeling zijn voorganger Johnson daarin heeft gemaakt. Advertentie Spelen is voor iedereen anders. Daarom hebben wij zo'n grote sortering. In alle prijsklassen. En 'voor elk interieur. Nieuw, maar ook in occasions. Inruil is mogelijk, evenals huurkoop. Maak eens ken nis met onze service en ons vakmanschap! is er voor iedereen is ervoor iedereen Lange Kerkstraat 41, Goes. Werken nu aan definitieve subsidietoezeggingen ZIERIKZEE. 1-12. In het hoofd stuk sportzaken van de nota van aanbieding bü de gemeentebegroting voor 1971 van Zierikzee wordt in de eerste plaats aandacht geschonker aan de ontwikkeling rond de tot stand koming van een sporthal- zwembadcombinatie. Een aanvanke lijk onbereikbaar geacht bedrag van meer dan f 500.000,werd op de burgerzinlening ingetekend. B. en w. achten in dit verband een woord van hulde aan bestuur van de Stichting Sportcentrum Schouwen-Buiveland met al haar medewerkers zeker op z'n plaats. Mede dankzij het resultaat van de aktie Onderdak is bij de betrokken instanties een goodwill verkregen, die de realisering van dit project, zo verwacht het college, binnen de grenzen van het mogelijke heeft ge bracht. Thans is men doende, aldus wordt verder medegedeeld, definitieve sub sidietoezeggingen te verkrijgen. Het door Pellikaans Bouwbedrijf N.V. te Tilburg ontworpen plan is aan de daarvoor in aanmerking komende instanties voorgelegd. "Wij hopen, aldus b. en w.r aan het begin van het nieuwe begrotingsjaar - in de vorm van een begrotingswijziging - de no dige voorstellen te doen, teneinde met de bouw te kunnen beginnen. Het streven is er op gericht, de fees telijke opening van de sportcombi- natie nog te doen plaatsvinden voor het winterseizoen 1971. Bad De Val Het totaal aantal baders in 1970 in het zwembad De Val bedroeg 26.442, tegen 23.935 in 1969. Ondanks het gunstige weer moest opnieuw een teruggang worden geconstateerd in de verkoop van losse kaartjes en knipkaartjes. De toename van het aantal schoolbaden en lessen kan waarschijnlijk worden verklaard uit de vroeg ingevallen zomer. De gel delijke opbrengst over de jaren 1966, 1967, 1968, 1969, en 1970 was als volgt f 6.833,—; f 13.082.—; f 13.252,— f 12.339,— en f 16.534,—. Een platenbon is altijd raak f 5.. 7.50 ÏO,- IS.- 20,- 2St- In de aanbiedingsnota wordt ver der herinnerd aan uitwisselingsbe- zoeken in het kader van buitenland se kontakten, n.l. met Hatfield en St. Hilaire du Harcouet. De aanwezig heid van de militairen en de chair man van Hatfield en de maire van St. Hilaire heeft er mede toe bijge dragen dat kan worden teruggezien op een waardige herdenking van de gevallenen op 4 mei en een stijlvolle viering van bevrijdingsdag op 5 mei. Plaats vond ook weer de gebruike lijke jeugduitwisseling. Regen maken WASHINGTON, 1-12. - Een groep Amerikaanse geleerden is er bij proeven in Zuid-Flo- rida in geslaagd uit afzonder lijke stapelwolken zevenmaal zoveel neerslag te produceren als er normaal pleegt te vallen. Een rapport over dit experi ment is besproken op een in ternationale conferentie over weerkunde in Tel Aviv. Vol gende zomer gaat men probe ren afzonderlijke stapelwolken te verenigen en dan het expe riment te herhalen. Volgens het rapport was uit een groep wolken die zich spontaan had den verenigd, 22 maal zoveel neerslag gevallen als er uit de afzonderlijke wolken zou zijn neergekomen. Gedetineerden wegens druggebruik BAARN, 1-12. De laatste tijd is er in Nederland weer enige toename van het aantal gedetineerde drugge bruikers te constateren nadat zich sinds de piek in 1966, '67 een daling had voorgedaan. In de Nederlandse huizen van bewaring hebben het laatste half jaar 260 mensen in ver band met druggebruik gevangen ge zeten. Dat is ongeveer 7 procent van de totale bevolking van de huizen van bewaring. Van hen waren slechts 2 procent handelaars die zelf geen drugs gebruikten. Twintig procent was zwaar verslaafd. Derde klasse 1 december 1970 Prijzen van 25,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 06 Prijzen van 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 03 Prijzen van f 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 04 Prijzen van 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 00 Prijzen van 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 45 Prijzen van 100,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 43 Prijzen van 200,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 977 Prijzen van 400,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 503*) Prijzen van 1.000,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 532 Prijzen van 2.000,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 8018 Een prijs van 5.000,— is gevallen op het Een prijs van 5.000,— is gevallen op het Een prijs van 5.000,— is gevallen op het Een prijs van 5.000,— is gevallen op het Een prijs van 5.000,- is gevallen op het De prijs van 10.000,— is gevallen op het De prijs van 25.000,— is gevallen op het De prijs van 50.000,— is gevallen op het De prijs van ƒ100.000,— is gevallen op het De extra prijs van 500.000,— is gevallen in en de troostprijs van 5.000,— op nummer van elk van de andere series. Let wel: Op nummer 503 is tevens de prijs van 50,— op nummer 042645 is bovendien de prijs van 50,— gevallen; op nummer 020404 is tevens de prijs van 50,- gevallen. nummér: 044590 nummer: 038367 nummer: 037072 nummer: 042645*) nummer: 032279 nummer: 054821 nummer: 020404*) nummer: 047497 nummer: 072654 serie N op nummer: 056661 056681 gevallen; DEN HAAG. De Haagse gemeente raad is over het algemeen v n oor deel, dt in het plan „De Nieuwe deel, dat in het plan „De Nieuwe gebouw voor de Tweede Kamer, als het parlement een verhuizing van het Binnenhof naar elders nodig vindt. Advertentie Een platenbon is altijd raak 15,-7,50 10,-16,-20,-25,- „Een „A" om later te kunnen zeggen HAAMSTEDE, 30-11. Met 15-7 stemmen heeft de Coöp. Landbouw- vereniging „C. et C." te Burgh- Haamstede maandagavond het voor stel om over te gaan tot het persoon lijk lidmaatschap der Coöp. Aankoop vereniging Schouwen-Duiveland aanvaard. Te voren keek de voorzitter, de heer M. O. Hanse Sr. terug op het landbouwjaar 1970. Goed werkbaar weer doch de opbrengsten waren matig en het gehalte der bieten te laag. De graanprijzen lagen iets ho ger met een zeer slecht resultaat dei- aardappels. Voor de eerste maal maïs in de Westhoek. Financieel lag - de opbrengst tussen de gerst en tar we in. De heer Hanse roemde de sa menwerking hierin tussen teler, loonwerker en handel, terwijl een dankwoord tot de voorlichter, de heer J. Zwart op zijn plaats was. De fruitteelt blijft een probleem en de telers zakken steeds dieper de put in. „We moeten blijven aandrin gen op recreatie, caravans enz.". De lonen en de prijzen blijven omhoog gaan; het onderhoud wordt duurder en een verhoging der produktenprij- zen zou nodig zijn geweest. Met ver hoging der produktiviteit, een juiste berekening en goed organisatiever mogen met vakbekwame mensen moet deze deviezen-inbrengende groep in ons land, een waardige plaats in onze maatschappij blijven behouden. Het wordt wel heel moei lijk door de verhoogde lonen bij in dustrie, scheepsbouw, politie enz." De vergadering stond geruime tijd stil bij het bietenvervoer. Het be stuur meende dat dit keurig in orde was, alleen de fabriek had wat kri tiek omdat er alleen voor Schouwen- Duivelnad f 150.000,bij moet door verhoogde scheepsvrachtprijzen. De vergadering was het er over eens dit systeem te houden doch de bieten moeten niet te ver op het land liggen Zand op de dammen zou een uit komst zijn. De statutenwijziging der C.A.V. om het verenigingslidmaatschap op te heffen en iedere afnemer persoonlijk lid van de C.A.V. te worden kwam hierna aan de orde. Het bestuurslid van C. et C.. de heer W. Steur gaf een toelichting op het voorstel. Daaruit bleek dat de C.A.V. opge bouwd uit 13 leden (verenigingen) plus de C.B.T.B., nog in deze uitzon derings positie van opbouw verkeert. Nu is het zo dat overal elders in den lande de landbouwer of afnemer zelf lid de niet zakendoenden hiet de C.A.V. wel verantwoordelijk zijn voor de C.A.V., doch bij persoonlijk lidmaatschap niet. Het percentage van de omzet dat de vereniging nu ontvangt komt dan in de zak der af nemers. De vereniging komt er moei lijker door te zitten en de leden zul len de kas moeten gaan vormen. Na dat er vragen waren gekomen wat „er eigenlijk achter zat" zei de heer Steur dat het een a is om later b te kunnen zeggen tegen een gelijkscha keling der Aankoopverenigingen in Zuid-West Nederland en tevens een gelijkstelling der administrtie. Bo vendien is het nu zo dat een lid die nooit van de C.A.V. afneemt, nu pro fiteert van liet verenigingsprocenl. Het wordt dus veel aantrekkelijker kopen voor de leden. Ook het stem recht werd door de heer Steur uit voerig uit de doeken gedaan. Tot slot zei deze dat het persoonlijk lid maatschap een kwestie van volko men vrije wil blijft. Na een schriftelijke stemming bleek het voorstel met. 15-7 stemmen te zijn aangenomen. OUWERKERK. Maandagmiddag ving de sportvisser de heer P. van der Werf te Zierikzee, een fraaie regenboogforel in de kreken van Ouwerkerk. De vis bleek 1270 gram te wegen en mat 46M> cm. De visser had een regenworm aan de haak als aas en had een kwartier nodig oyn de vis binnen te krijgen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). De rondvraag Bij de rondvraag kwamen de dui ven ter sprake. Er zal geld te kort zijn om de uitkering te kunnen vol doen. Doch dit bedrag wordt per hectare omgeslagen. „Weggegooid geld" zeide een landbouwer doch hij bleef eenzaam want de anderen wa ren het eens om het de aktie door te gaan. De vraag werd geopperd of de autoverzekeringspolis van de Z.L.M. ook een clausule bezit waarin zelf ontbranding der wagen wordt uit gekeerd. Van diverse zijden werd deze vraag positief beantwoord. De heer W. Sinke der Z.L.M. ver toonde daarna dia's en films over een door hem gemaakte reis naar Is raël. De aanwezigen hebben met aandacht geluisterd en gelieken naar deze reisindrukken. Tot slot sprak de heer Hanse een dankwoord. Advertentie Een platenbon is altijd raak 15,-7,50 10,-15,-20,-25,- Burgerlijke Stand GEMEENTE WESTERSCHOUWEN Overleden: 11 nov. M. T. Landman ,wed. van Van der Wekken, 63 jr. (Kerkwerve). Gehuwd: 27 nov. P. Hillebrand, 22 jr. (Middenschouwen) en W. C. van Dongen, 15 jr. (Middenschouwen). KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk De te Bruinisse in de hervorm de kerk gehouden oogstkollekte bracht f 4080,70 op. MARKTBERICHTEN Aardappclbeurs Rotterdam ROTTERDAM. 30-11. Klei-aardap- pelen voor het binnenland: Bintje 35 mm opwaarts in twee maten f 10,00- 10,50; Bintje 35-55 mm f 10,00-11,00; Bintje 50 mm opwaarts f 10,50-11,00; Bintje 55 mm opwaarts f 10,50-11.00; Eigenheimers 35 mm opwaarts f 20,00 -22,00; Eigenheimers 40 mm opwaarts f 21,00-23,00. Zand-aardappelen voor het bin nenland: Bintje 35 mm opwaarts f 9,00-9,50. Klei-aardappelen voor de export: Bintje 35-50 mm f 9,00-9,75; Bintje 45 mm opw. bestemd voor Italië f 11,25-11,50; Bintje 50 mm opwaarts f 10,50-11,00; Bintje 55 mm opwaarts f 10,50-11,00. Zand-aardappclcn voor de export: Bintje 35 mm opwaarts f 9,00-9,50. Voer-aardappclcn f 2,50-5,50. Stemming: binnenland en export rustig. Prijzen (exclusief omzetbelasting) vastgesteld per 100 kg af bedrijf op auto volgens kwaliteitseisen binnen land c.q. export. ZIERIKZEE, 30-11. Dc heer C. Boot te Zierikzee heeft zich .met het volgende schrijven gericht tot het gemeentebestuur van Zierikzee. Naar aanleiding van een bekeu ring, die mijn schoonvader vrijdag 27 november j.l. terecht opliep, ben ik zo vrij, U op het onoverzichtelijke van de volgende verkeerssituatie te wijzen. De gele streep langs de stoep van het Huis van Nassau. Zoals U wel licht bekend is, heeft deze stoep ook een gele kleur. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat deze gele streep gemakkelijk over het hoofd kan worden gezien. Vooral wanneer er reeds één of meer, vanzelfsprekend onjuist, auto's vóór staan en er juist nog een plaatsje vrij is, zoals toen mijn schoonvader er parkeerde. Wanneer onder deze omstandigheden de automobilist ook nog een buiten lander is, weer zoals mijn schoon vader, in wiens land deze gele stre pen niet bekend zijn, dan kan men dacht ik wel zeggen; dat de onder havige situatie aan duidelijkheid te wensen over laat. Natuurlijk voldoet de bedoelde streep volledig aan de CAPE KENNEDY. Het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart (NASA) is er maandag niet in geslaagd een onbemande kunst maan voor sterrenkundig ondex-zoek in de beoogde baan om de aarde te brengen. ZIERIKZEE Vertoning Rode Kruis-films Donderdag 3 december wordt in het Hervormd verenigingsgebouw te Zierikzee weer eeh Rode Kruis-film- avond gehouden, 's Middags is er een voorstelling voor de jeugd, die de film „Kolderparade" te zien krijgt, 's Avonds draait de film „The Fa mily Way". Het entreegeldis laag en uiteraard bestemd voor het goede doel. KERKWERVE Vertoning Rode Kruis-films Heden (dinsdag 1 decembex-) wordt vanwege het Rode Kruis in het vex-e- pigingsgebouw weer een filmpx-o- gramma geboden, 's Middags is ex- een voorstelling voor de kindex-en, die de film „Kolderpax-ade" te zien kx-ijgen. 's Avonds gaat de film „The Family Way". Het entx-eegeld is laag en bestemd voor het goede doel. BROUWERSHAVEN Vergadering gemeenteraad Öp maandagavond 7 december aanstaande komt de gemeenteraad van Brouwex-shaven in openbax-e ver gadering bijeen in het Plaatsenhuis te Dreischor. Op de agenda komen o.a. voorstellen voor tot vaststelling van de vijfde wijziging bouwveror dening, wijziging seizoenwoonver- blijvenverox-dening, intrekking ver- ox-dening x-echteix vuilnisstortplaats, vei'Oi-dening x-echten ontsmetting van veewagens, vaststelling wijziging le- gcsvex-oidening. Andex-e voorstellen hebben betrekking op verkoop van grond te Bi-ouwexshaven en te Zon- nemaire, vaststelling voorbereidings- besluit Dreischox- „Hoge Hoeve" en het aangaan van een geldlening van f 400.000. In deze vex-gadering zal de aanbieding plaatsvinden van de ge meentebegroting en begx-oting wo ningbedrijf 1971. Meteen plaat vindt iedereen z'n draai wettelijke eisen. (Het ligt ook aller minst in mijn bedoeling de overtx-e- ding van mijn schoonvader goed te praten, deze dient hier alleen, om mijn bezwax-en als niet ongegrond te illustreren). Maar ik geloof niet, dat in enige wet de verantwoox'delijke instantie vei'boden wordt, duidelijker te zijn dan wettelijk verplicht is. En aan gezien Zierikzee als toeristenstad veel buitenlanders te gast heeft, mag er wel voor wat extx-a duidelijkheid gezox-gd wox-den. Het zou een kwa lijke zaak zijn, wanneer we bij de toex-isten de indruk wekten, hen in de (verkeers)val te lokken om zo nog wat extra's aan hen te verdienen. Overigens heb ik pex-soonlijk al eni ge opmerkingen gehoord, die in de ze richting duiden. En heus geacht college bedoelde gele streep is niet het enige vex-keersad- dex-tje,in Ziex-ikzee, dat weet U net zo goed als ik. Zierikzee is een oud stadje met een, vex-keerstechnisch, moeilijk stratenpatx-oon, dat wil ik best aannemen. Maar voor de gele sti'eep voor het Huis van Nassau, zie ik als leek zelfs wel verbetering in een wat uitgebreider lijnenpa- tx-oon op het wegdek. U zult als ver- keex-sdeskundigen zeker een betex-e oplossing weten te vinden. Nog afgezien van het voox-gaande: Misschien is het vei-standig wanneer U zich wat meer aantx-ekt van de adviezen en bemerkingen van de agenten van politie. Die toch in hun dagelijks werk meer met de prak tische kant van het specifiek Zie- rikzeese verkeer te maken hebben dan wie ook. En zo, niet alleen als uitvoerders van hun politionele taak te zien zijn, maar zeker ook als des kundigen, wiens adviezen zeker het ovex-wegen waard zijn. In de over tuiging, dat in deze bij U het vex-- stand boven het gevoel staat, teken ik hoogachtend. w.g. C. Boot, Lange Nobelstx-aat 18, Zierikzee Zakken Ratten! In december 1967.ontvingen de in- wonex-s van Brouwex-shaven een cir- culaix-e van b. en w., waarin de eilan delij ke x-attenbestrijdingscampagrxe wex-d aangekondigd. Het is nuttig dex-gelijke rondschx-ijvens te bewaren voor later. In 11 punten wox-dt de ingezetenen om medewex-king ver zocht. De eex-ste twee: Doe het afval niet in open dozen, enz., maar in afgesloten vaten en bussen. Wei-p huishoudvuil in gesloten emmers, maar maak deze niet zo vol, dat de .deksels open blijven. En zo hebben de brave burgex*s - naar men mag aannemen - hun eet- pannen enz„ rrtaar in afgesloten va ten en bussen. bare afval met zox-g in dichte vuil nisemmers gedeponeerd, die twee maal per week geleegd konden wor den. Totdat de gemeente Brouwex-s- haven dit voox*jaar moderniseex-de en de plastic zak voor het huisvuil in- voej-de. Nooit hebben de ï-atten zo gelachen. Want de zakken wox-den nu eenmaal per week opgehaald en de twee maal zo gx-ote voorraad kan niet in de ene vuilnisemmer, die men mocht houden. En wie koopt ex- een tweede (of dex-de) vuilnisemmer en wie selecteert het huisvuil in eet baar (voor de zak in de vuilnisem mer) en niet-eetbaar afval? En wie denkt, dat een muis, laat staan een rat, een plastic zak niet kapot, krijgt? Daarom, burgers van Zierikzee, die nu de moderne vuilnistijd tege moet gaan: Bewaar uw vuilnisemmer. Sla vast vex-giftigde haver in. Controleer de deugdelijkheid van uw ratte- en muizevallen. Sterkte! P. J. EMCK, Haven Zuidzijde 15. Brouwershaven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3