tapijten morgen heerlijke varkensfricandeau DE ZIERIKZEESCHE COURANT m dit nummer: „C. et C." voor nieuwe verhouding C.A. V.r Amerika handhaaft troepensterkte in Europa tot midden 1972 Roofoverval te Amsterdam op employé's van Nutsspaarbank De Delftse wurgmoord De paus in Sydney Uitreiking dotaties „Stichting Raiffeisen" 1 DEURLOO - ZIERIKZEE I 1 PERZEN TUINMAN „Ruini Zicht" over de loonontwikkeling ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 1 december 1970 127ste jaargang: Nr. 20785 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (OHIO) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. ROTTERDAM. In Vlaardingen vond de begrafenis plaats van mevrouw Ada Lansbergen, de 21-jarige, kort geleden getrouwde, vrouw, die door een onbekende moordenaar om het leven werd gebracht. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Vraag nooit waarom men je bemint: de ander zou het ver geten kunnen zijn. Verwachting tot woensdagavond: Enkele buien Enkele lokale buien, maar ook op klaringen; westelijke winden; de zelfde temperaturen als vandaag. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN Verklaring van minister Lairtl V.S. en liet Suezkanaal WASHINGTON, 30-11. Amerikaanse verkenningsvliegtuigen van het type U-2 hebben hun vluchten boven het gebied van het Suezkanaal gestaakt. Dit hebben functionarissen van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken maandag verklaard. Deze vluchten hadden ten doel eventuele schendingen van het Egyp- tisch-Israëlische bestand te signale ren. Volgens genoemde Amerikaanse functionarissen zijn de vluchten van de U-2's het onderwerp geweest van besprekingen tussen de V.S. en Egypte. Zij weigerden echter te be vestigen of Egypte tegen deze vluch ten heeft geprotesteerd. De vluchten van de U-2's zijn reeds weken geleden gestaakt en van amb telijke zijde is nog gezegd dat er op het ogenblik nog geen plannen zijn om ze te hervatten. Aan de andere kant zou het opschorten van de lucht- verkenningen niet van invloed zijn op verdere maatregelen, waartoe de V.S. nog zouden kunnen besluiten. In persberichten uit Cairo is ge waagd van bezwaren van Egypte te gen de Amerikaanse vluchten, die als een schending van de Egyptische soe vereiniteit werden beschouwd. Buil: 330.000 gulden AMSTERDAM, 30-11. Twee ca. 20- jarige jongelui hebben maandagoch tend omstreeks kwart over elf op de hoek van het Damrak en de Prins Hendrikkade in Amsterdam uit een auto waarmee twee employes van de Nutsspaarbank voor de Zaanstreek geld vervoerden, een tas met f 330.000,geroofd. Het geld, dat de employés bij de kas-associatie op het Singel hadden opgehaald was bestemd voor de Nutsspaarbanken in de Zaanstreek. De auto van de bank kreeg op het Damrak een lekke band. Toen de inzittenden uitstapten om het wiel te verwisselen stopte achter de auto twee mannen op een motor. De duo passagier kwam naar de bankem ployés toe en zou gevraagd hebben of hij een handje kon helpen. Vrij wel op hetzelfde moment griste hij volgens de politie de tas uit de wa gen en sprong weer op de duo van de motor, die met grote snelheid in de richting van de Prins Hendrikka de verdween. Na de roof gingen de bankem ployés lopend naar het politiepost- DELFT, 30-11. Meneer X., de on bekende in de Delftse wurgmoord heeft zich in de loop van maandag voor.de tweede maal tot de redactie van de Delftse Courant gewend. Zijn anoniem telefoontje hield de mededeling in, dat hij op zijn lijstje nog een tweede slachtoffer heeft staan. De onbekende speculeerde daarbij in de richting van de echt genote van de hoofdinspecteur T. B. C. Brekelmans, die de leiding heeft van het onderzoek naar de dader van de wurgmoord op de 21-jarige Adri Lansbergen-Hölscher.. De recherche beraadt zich er mo menteel op over welke waarde aan dit zoveelste anonieme telefoontje gehecht moet worden. Hangende het beiaad kon nog geen commentaar worden gegeven. huis op het Centraal Station, waar zij hun relaas deden. Inmiddels wa ren al kostbare minuten verstreken en hadden de revers ruim de gele genheid gekregen spoorloos te ver dwijnen.-Zij zouden met een zilver grijze motor hebben gereden. De man op de duo droeg een bruin jack. SYDNEY, 1-12. Paus Paulus is de tweede dag van zijn bezoek aan Syd ney begonnen met een tocht van een half uur door de havens. Hij maakte de rondvaart in de boot van de ha venmeester. Door de vele begelei dende schepen ontstond veel golf slag, waardoor het vaartuig met de paus aan boord zó schommelde, dat de 73-jarige gast uit Rome bijna overboord sloeg. Zijn secretaris, mgr. Pasquale Macchi, wist hem echter op de been te houden. Berechting van marinemannen voor Dainrellen BEN 1IAAG, 30-11. Vtff van de 74 militairen van de zeemacht die heb ben deelgenomen aan de ongere geldheden op de Dam te Amsterdam op 25 augustus, zullen strafrechtelijk worden vervolgd. Zij hebben zich vermoedelijk schuldig gemaakt aan „geweldple ging jegens personen en beschadi ging van eigendommen van derden". Dit heeft de vlootvoogd, de comman dant der zeemacht in Nederland, vi- ce-admiraal A. van, der Moer, beslist na advies te hebben ingewonnen bij de fiscaal bij de permanente krijgs raad in Nederland. De berechting zal door de zeekrijgsraad geschieden. De gedragingen van' de overige militairen, waarbij naar het oordeel van de vlootvoogd vooral het aspect van schendihg van de krijgstucht naar voren is getreden, zullen dooi de eigen commandant krijgstuchte- lijk worden afgedaan. WASHINGTON, 30-11. De Verenigde Staten z(jn van plan hun troepen sterkte in de NAVO tot midden-1972 op het huidige peil te handhaven. Dit heeft de Amerikaanse minister van defensie, Meivin Laird, maandag - één dag voor ztfn vertrek naar Bru- sel voor de NAVO-ministerraad - in Washington verklaard. Hoewel de defensiebegroting voor het huidige begrotingsjaar, dat in juni 1971 afloopt, nog niet door het Congres is aangenomen, zei Laird te vertrouwen op deze goedkeuring, zo dat de troepensterkte gehandhaafd kan blijven. Voor het volgende be grotingsjaar wil het Pentagon het zelfde niveau handhaven, aldus Laird. Een aantal Congres-leden, on der leiding van de democratische se nator Mike Mansfield, wil de Ame rikaanse troepensterkte van 300.000 NAVO-militairen verminderen ten behoeve van de Amerikaanse econo mie, tenzij de Westeuropese landen hun eigen NAVO-bijdrage vergroten. Volgens onbevestigde berichten zou Laird onlangs hebben aanbevo len de Amerikaanse NAVO-troepen- macht in het begrotingsjaar 1972 met 20.000 tot 30.000 man te verminderen. President Nixon zou dit voorstel ech ter hebben verworpen. ANCHORAGE. Een DC-8 van de Amerikaanse luchtvaartmaatschap pij Capitol Airlines, zoals de hier afgebeelde, is met 229 Amerikaanse militairen en gezinsleden, op weg naar Vietnam, tijdens het opstijgen van het vliegveld van Anchorage in Alaska, brandend neergestort. Er waren meer dan 40 doden en vele gewonden. Vele anderen konden ge red worden. UTRECHT, 30-11. Minister drs. B. J. Udink. (ontwikkelingshulp) heeft maandagmiddag in Utrecht de jaar lijkse dotaties, dit keer ten bedrage van bijna drie ton, uitgereikt van de Stichting 150 jaar Raiffeisen. Deze in 1968 opgerichte stichting verleent zoals bekend» jaarlijks fi nanciële steun voor het stimuleren van kredietcoöperaties in ontwikke lingslanden en aan projecten ten be hoeve van geestelijk en lichamelijk gehandicapten in Nederland. Een gift van een ton ging naar de stilting tot hulp aan het autistische kind in Amsterdam, die het geld gaat gebruiken voor uitbreiding van haar kinderdagverblijf. Deze stich ting verleent therapeutische hulp aan minderjarige kinderen die in ernstige mate geremd zijn in hun sociale contacten, waardoor hun maatschappelijke ontplooiing zeer wordt bemoeilijkt. De tweede dotatie, een bedrag van f 180.000, overhandigde de minister aan de ambassadeur van Urugay in ons land, de heer M. Acquire. Het geld zal door het Centro Coöperati- vista Uruguayo, dat credietorganisa- ties in het leven beoogt te roepen, grotendeels worden besteed aan de bekostiging van deskundigen, die tot taak hebben de credit unionsbewe- ging in dit lan dtijdens een driejaren plan uit te bouwen. 2 dec. Zon op 8.26, onder 16.32. Maan op 12.06, onder 20.00. 3 dec. Zon op 8.28, onder 16.31. Maah op 12.31, onder 21.29. Eerste kwartier: 5 dec. (21.36). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 2 dec. 3 dec. 5.12 v.m. 5.49 v.m. BROUWERSHAVEN 2 dec. 3 dec. 5.00 v.m. 5.43 v.m. 17.37 n.m. 18.18 n.m. 17.16 n.m. 18.02 n.m. Springtij: 1 dec. Advertentie lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Grote collectie Tnsliuut voor Neerlandistiek staakt AMSTERDAM. 30-11. Het Insti- tuut voor Neerlandistiek van de uni versiteit van Amsterdam staakt. De 1267 studenten zullen geen onder wijs meer krijgen, omdat de plenaire vergadering het onmogelijk acht voor de hoogleraren om op juiste wijze in het onderwijs le voorzien. Dit is maandagmiddag tijdeps een plenaire vergadering van de Neerlandici in Amsterdam besloten. Teleloon (01110) 2825 minimum Advertentie Een goed stuk vlees hoort erbij bij de bloemkool, sperzieboontjes of worteltjes een koningsmaal op een door-de-weekse dag Doe mee met de kerstprijsvraag van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven in uw Radio-TV blad van 26/27 dec. a.s. Advertentie Voor een grote collectie óók in kleedjes en tafellopertjcs UTRECHT, 30-11. „Het is zonder meer een kolossale vergissing te me nen dat een algemene loonmaatre gel, te nemen door de regering een meer gematigde loonontwikkeling tot gevolg zal hebben dan afspraken in het centrale loonoverleg". Zo reageert „Ruim Zicht" het or gaan van het Nederlands Katholiek Vakverbond, op de houding van een deel van de werkgevers in het over leg tussen de regering en de Stich ting van de Arbeid. „Ruim Zicht" schrijft dat de vak beweging geen waterdichte garanties kan geven ten aanzien van de loon ontwikkeling. „Maar wie kan dat wel in de huidige situatie: de werk gevers zeker niet. Vast staat in ieder geval, dat de chaos, die het gevolg zal zijn van een algemene loonmaat regel, veel groter is, dan die van welke niet waterdichte centrale loonafspraak ook", aldus „Ruim Zicht." Het N.K.V.-blad verwijt de werk gevers, dat ze aansturen op een loonstop, maar dat niet hardop dur ven zeggen. Ze geven daarmee zelf duidelijk aan hoe riskant een loon- pauze volgend jaar is: zo riskant dat ze de verantwoordelijkheid niet niet durven dragen. Ze spelen daar om „op de grote broer" in Den Haag die een loonpauze mogelijk moet maken. Mol 17-19 Zierikzee Telefoon (01110) 2887

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1