JE MERKT GOED DAT DE NMB WEET WAT SNELHEID BETEKENT Oostduitsers treiteren oost èn west BLIK DOOR HET WERELD Handgemeen in V.N.-commissie Donkere Kerst in Engeland? STREEKNIEUWS Voor het laatst over open vaarwater Strijd tegen de auto als vervuiler Oostduitze grenswachten zijn weer een treiteractie begonnen tegen het wegverkeer naar west-Berlijn. De wederopvoering van het befaamde stuk koude oorlog, waartegen als vanouds geprotesteerd wordt, door de Bondsrepubliek en door de Fran sen, Britten en Amerikanen, die op papier toch nog altijd de verant woordelijke bezetters van de oude Duitse hoofdstad zijn. Maar er is een nieuwe toon in de protesten gevaren. Bonn waarschuwt dat hierdoor rati ficatie van het met Moskou, maar ook van het met Warschau gesloten verdrag in gevaar komt. En de Grote DODELIJKE ONGELUKKEN OLST. Op de rijksweg Zwolle-De- venter in Olst is de 58-jarige heer G. Loman uit Olst om het leven ge komen toen hij op zijn bromfiets van achteren werd aangereden door een personenauto. Het slachtoffer was op slag dood. GELDERMALSEN. Een 83-jarige bewoonster van het bejaardencen trum in Geldermalsén, is daar over leden aan verwondingen, die zij vo rige week had opgelopen bij de in tocht van St. Nicolaas in Gelderma- lsen werd zij door een personenauto aangereden. TILBURG. Op de Bredase weg te Tilburg is ter hoogte van Piusoord de 21-jarige C. van der Water uit die gemeente bij het plotseling overste ken van de weg aangereden dooreen auto. DEVENTER. De 17-jarige V. N. M. van Remmen uit Deventer is door een autobus overreden en op slag gedood. De jongen haalde op het Sta tionsplein de bus in waarna hij vlak voor de bus stopte. Het was onmo gelijk voor de chauffeur om nog te remmen en de bus overreed de scho lier. AMSTERDAM. Uit het water van de Zoutkeetsgracht in Amsterdam is het stoffelijk overschot opgehaald van de 45-jarige ongehuwde gemeen te-arbeider I. A. Macdonald. De man werd sinds 6 november vermist. Van misdrijf is niets gebleken. DEN HAAG. Paul van Velsen uit de Van Drieststraat in Den Haag, die in januari drie jaar zou zijn gewor den, is in de sloot langs de Van der Gocslaan verdronken. ARNHEM. Bij een auto-ongeluk op de Apeldoornseweg ter hoogte van Teriet in de gemeente Arnhem is de 27-jarige militaire arts A. van Leeuwen uit Eindhoven om het le ven gekomen. WIERINGERMEER. Door de rijks politie is het stoffelijk overschot van de heer B. Dijkhuis, 66 jaar, aanne mer in Medemblik, opgehaald uit de West Friesevaart, nabij de Overle- kersluis. DIDAM. In de Wilhelminastraat in Didam is de vijfjarige Gerhard Jansen om het leven gekomen toen hij plotseling de weg overstak en werd aangereden door een personen auto. Met ernstige verwondingen werd het kind naar het ziekenhuis in Zevenaar gebracht. UTRECHT. Op de provinciale weg in Bunnik is de 16-jarige monteur N. van den Brink uit Bunnik door een auto aangereden en daarbij zwaar gewond. Op weg naar het zieken huis is hij overleden. Drie zeggen dat op die manier het overleg met de Russen over Berlijn niet kan doorgaan. Het zijn dreigementen die iels waard zyn. De Russische leiders hebben herhaaldelijk er over gespro ken dat zij akkoorden met west- Duitsland en over Berlijn van grote waarde achten - zij menen er nu ook belang bij te hebben om deze zere punten in de verhouding met het westen te laten genezen. We mogen daarom aannemen dat de Oostduitsers op eigen initiatief met treiteren zijn begonnen. Het Oostduits-Russische verdrag zat Ul- bricht al niet lekker, omdat men er daarbij niet over peinsde ook voor hem iets te doen - erkenning door Bonn van zijn staat eisen. Liberalisatie De nauwere relatie tussen Polen en west-Duitsland acht hij beledigend: Polen vindt duidelijk Ulbrichts be lofte dat de Oder-Neissegrens blijft niet genoeg, ze willen ook een West- duitse erkenning. De andere Oosteuropese staten zijn al even begerig de banden met Bonn te verstevigen, dus blijft Ulbricht weg van het Hongaarse partijcon gres, waar dus hartelijk applaus was voor allerlei liberalisaties, waarvoor men indertijd met Ulbricht als stu wende kracht Tsjecho-Slokawije bin nenviel Het schijnt dat minister van bui- tenlundse zaken, Gromiko, even uit Moskou kwam overwippen om de zg. zieke Ulbricht tot de orde te roepen, maar dat heeft toch niet veel succes gehad: de Oostduitsers gingen toch hun eigen gang met het hinderen van het verkeer naar Berlijn. Zo treitert Ulbricht niet alleen de Westduitsers en hun bondgenoten, maar minstens zo zeer de Russen. Het zal interessant zijn om te zien in hoeverre de Russen uiteindelijk toch de Oostduitsers naar huh hand kunnen zetten. Vooral in oost-Euro pa is menigeen daar erg nieuwsgie rig naar. NEW YORK, 2-12. In de sociale commissie van de Algemene Verga dering der V.N. is het woensdag tot een handgemeen gekomen tussen de afgevaardigden van Frankrijk, Uru guay en Saoedi-Arabië. Andere af gevaardigden poogden de vechten den te scheiden en nadat men de hulp van de veiligheidsdienst had ingeroepen, werd de bijeenkomst verdaagd. Het ging om een procedurekwes tie rond de instelling van de functie van hoge commissaris van de V.N. voor de rechten van de mens. Maar wat nu precies de oorzaak van de vechtpartij was is niet bekend. Er waren maar weinig journalisten in de zaal. Een afgevaardigde zei dat men ge prikkeld raakte toen de Franse ge delegeerde en zijn Saoedi-Arabische collega het niet eens konden worden over het aantal vergaderingen dat de commisie zou moeten wijden aan de kwesie van de hoge commissaris. Tijdens de rede van de Saoedi-Ara bische afgevaardigde, Jamil M. Ba- roody, die bekend staat om zijn wijdlopigheid, zou uit de zaal geroe pen zijn: „Hou je mond" LCNDEN, 3-12. Het personeel van de Britse energie-bedrijven zal zon dag vanaf middernacht met een langzaam-actie beginnen als niet die tijd overeenstemming over sa lariseisen wordt bereikt. De bonden verwierpen woensdag een aanbod tot een salarisverhoging van twee pond sterling per week en trokken zich terug uit de onderhandelingen. Door de actie zal de stroomvoor ziening beperkt worden met de kans dat de Britten voor een goed deel met de feestdagen in donker komen te zitten. Nieuwe rooiregeling voor de fruitteelt BRUSSEL, 2-12. De landbouwmi nisters van de zes hebben in Brussel besloten tot een nieuwe rooiregeling voor appel-, pere- en perzikbomen in de gemeenschap. Met terugwerkende kracht tot 1 januari van dit jaar, krijgen fruit telers, die hun bomen rooien, een premie van 800 dollar (f 2.880,per gerooide hectare. De raad heeft daarmee het voorstel van de Euro pese Commissie gevolgd om de pre mie van 500 dollar (f 1.800,te verhogen tot het nu aanvaarde be drag. De verkeersstremmingen aan de zönegrens WEST-BERLIJN, 3-12, Amerika, Engeland en Frankrijk hebben woensdagavond voor de tweede maal in enkele dagen tijds bij de Sowjet- Unie geprotesteerd tegen de hinde ring door Oost-Duitsland van het autoverkeer op de wegen tussen West-Berlijn en de Bondsrepubliek. In nota's aan de Russische ambassa de in Oost-Berlijn waarschuwden ze dat dit optreden de kansen op over eenstemming bij het huidige overleg over de kwestie-Berlijn alleen maar kon schaden. De westelijke mogend heden begrepen niet hoe Moskou dergelijke Oostduitse acties kon toe staan. Het verkeer is overigens in tussen weer vrijwel normaal gewor den. TWEEDE KAMER Zorgen om streekvervoer DEN HAAG, 2-12. De tekorten van het streekvervoer vervullen de staatssecretaris van verkeer en wa terstaat, M. Keyzer, met zorg. In de Tweede Kamer herinnerde de bewindsman, tijdens de begro tingsbehandeling van verkeer en waterstaat, woensdagavond aan de in 1969 voor het eerst verleende bij drage voor de streekvervoeronderne- mingen met f 3 min., welke in 1971 al is opgelopen tot f 25 min. De bewindsman zei niet de indruk te hebben dat de efficiency van de streekvervoerondernemingen in het algemeen onvoldoende is. De regering is thans echter nog niet de mening toegedaan, dat de verliezen in de toekomst geheel zul len kunnen verdwijnen. ZIERIKZEE Bazar Wij vestigen nog eens de aandacht op de heden (donderdag) in de Chr. Mavoschool te houden bazar ten ba te van Oost-Pakistan. (3 uur.) Als je zelf snel werkt en slagvaardig beslissingen moet nemen, verlang je dat ook van je bank. Daarom voert de NMB betalingsopdrachten, die 's morgens zijn binnengekomen, nog diezelfde dag uit. En reeds de volgende dag bent u in het bezit van uw dagafschrift. Maar de NMB kan nog veel meer. Want van oudsher weet de NMB wat er in het bedrijfsleven omgaat. Daarom kan zij u goed en snel helpen bij het oplossen van uw financie ringsproblemen, bij uw zaken met het buitenland, met assurantie-adviezen. Als moderne, dyna mische bank voert zij een volledig diensten pakket. Hoe kan een bedrijf van dit alles profiteren? Door gewoon een reke ning te openen bij de NMB. U bent helemaal klaar met zo'n NMB-reke- ning, want praktisch alle bedrijven - en steeds meer particulieren - be schikken vandaag de dag over een rekening. Zodat betalingen over en weer zeer snel kunnen worden uit gevoerd. ga met uw tijd mee ga naardenmb! nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! Sint naar Scharendljke SCHARENDIJKE, 3-12. Sint Nico laas wil zich niet de kans laten ont gaan voor de laatste maal per schip naar Scharcndijke te komen. Vol gend jaar wordt het onmogelijk, al thans over een open Brouwerslia- vense Gat naar de haven te varen. Morgen (vrijdag) gebeurt dat nog wel.. Sint arriveert om 10.45 uur aan de haven Repard, in gezelschap van de burgemeester. Het eerste doel vormt het gemeentehuis, waar de eerste burger Sint zal toespreken. Daarna volgt een rondgang door het dorp. Belangrijke bezoeken brengt Sint Nicolaas aan de lagere- en de kleu terschool. Rond 12 uur kan de wel doener bij de school zijn. Hij blijft Aartsbisschop duidelijk over apartheid JOHANNESBURG, 1-12. De aartsbisschop van Canterbury, dr. Michael Ramsey, is van mening dat gewelddadigheid in Zuid-Afrika slechts is te voorkomen als een eind wordt gemaakt aan de onmenselijk heid en het onrecht jegens de niet- blanken. Het is kort dag, zei hij op een persconferentie in Johannesburg na een bezoek van drie weken aan Zuid-Afrika. „Ik vertrek met pijn in het hart wegens de tragedie die ik heb ge zien", aldus de aartsbisschop. Hij gaf toe dat het rassenprobleem erg ingewikkeld was. Teveel koolmonoxyde bij keuring van auto's DEN HAAG, 2-12. Meer dan de helft van de door de A.N.W.B. ge keurde auto's verontreinigd de lucht onnodig door een te hoog percentage koolmonoxyde (oo) in de uitlaat gassen. De bond heeft deze conclu sie getrokken uit de metingen die in de week van 2 tot 7 november in-de technostations van de A.N.W.B. te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam zijn verricht. In totaal werden 414 auto's gecon troleerd. Bij de controle werd 4,5 in de uitlaatgassen van een statio nair draaiende motor toelaatbaar geacht. Ravage in meisjesschool te Venlo VENLO, 2-12. Indringers hebben in de nacht van dinsdag op woens dag in de meisjes Mavoschool Vin- kenhof te Venlo een grote en volgens de politie' onvoorstelbare ravage aangericht, waardoor de leerlingen woensdagmorgen naar huis moesten worden gestuurd. In les- en andere lokalen werden laden en kasten opengebroken, ter wijl inktpotten over meubilair en vloer werden geledigd en op de grond stukgegooid. Bloempotten en bloembakken werden vernield en de planten op de grond vertx-apt. Ook een telefoontoestel werd van de muur gerukt, terwijl een bandrecor der en klok werd vernield. Tehslotte werd een grote partij pakjes met snoepgoed, die gereed stond voor de aanstaande Sint Nicolaasviering, opengescheurd en over de grond vex-spreid. Er wordt niets vermist. Inbrekers richten grote schade aan in warenhuis HOGEVVEEN, 2-12. Inbrekers hebben in de nacht van dinsdag op woensdag in con warenhuis tc Hoo- gcvccn voor tienduizenden guldens schade aangericht cn voor een aan zienlijk bedrag aan goederen mee genomen. Honderden eici-en waren door het warenhuis geslingerd waardoor tal rijke goederen weiden besmeurd. Blikken vleeswaren werden vertrapt cn flessen tafelzuur over de goederen uitgegoten. Een camera met oen waarde van f 1500,— werd in stuk ken getrapt. Een aantal andere ca mera's, verrekijkers, kleurenfilms, twintig sloffen sigaretten, een partij schoenen, laarzen cn pantoffels als mede een aantal overhemden en oen grote hoeveelheid levensmiddelen vormden de buit waarmee dc Inbre kers na te zijn uitgeraasd vertrok ken. Voor het I-Ioogeveens Waren huis betekent deze inbraak de vier de binnen een half jaar. daar zelfs gedurende dc middagpau ze, om 's middags (2 uur) de kleuters te bezoeken. LAND- EN TUINBOUW Verplichting gekeurde pootaardappelen DEN HAAG, 2-12. Moet er een aardappelteelti-egeling komen, waar in het gebruik van gekeurde poot- aardappelen verplicht wordt gesteld? Een nota over die vraag, afkomstig van het ministerie van landbouw, zal ter bespi'eking naar de landbouwoi*- ganisaties in de verschillende ge westen worden gestuurd, vergezeld van een handleiding voor de diskus- sie, afkomstig van het Landbouw schap. Aldus heeft het bestuur van het Landbouwschap woensdag op voorstel van de hoofdafdeling akker bouw besloten. Scheepvaartberichten Abida, 10-12 te Honolulu verwacht. Acmaea, 1-12 van Shellhaven via het Kielerkanaal naar Gefle. Camitia, 5-12 bij H. van H. verwacht. Diloma, 20-12 te M. al Ahmadi ver wacht. Zafra, 4-12 te Spezia verwacht. BURGERLIJKE STAND ZIERIKZEE Geboren. 24 nov. Marjan Johanna, d. van Jacobus Marinus van Vossen en Johanna Martina Wiltenbui'g (Zierikzee). Gehuwd. 26 nov. Jacob van der Welle, 22 jr. (Zierikzee) en Maatje Leuntje Wilhelmina Steke.tee, 20 jr. (Bruinisse); 27 nov. Jan van Houselt, 24 jr. (Krimpen aan den IJssel) en Klazina Adriana Paulina van Gent, 23 jr. (Zierikzee); 27 nov. Robert Graham Jones, 26 pr. (Canterbury, Engeland) en Carla Maria Born, 24 ji\ (Zierikzee); 27 nov. Gerrit Jaco bus Bakker, 22 jr. .(Zierikzee) en Ja- coba Johanna van de Sande, 20 jr. (Zierikzee). Overleden. 27 nov. Elizabeth Boot, 71 jr. (Zierikzee), geh. gew. met Jan Albertus de Hooge; 30 nov. Cornelis Adrianus van Beveren, 81 jr. (Zie rikzee), geh. gew. met Geertruida Wijnanda Lemson. GEMEENTE BRUINISSE Burgerlijke Stand en loop der bevolking Geboren: 13. Helena Janna, d. van Stoffel de Koning en Elizabeth Hage 26. Liselore Elizabeth, d. van Hen- drik Gioeneveld en Johanna Baas; 23. Johannes Jan, z. van Adriaan Pieter Geei'tse en Hubertha Goud- zwaai'd. Overleden: 17. Neeltje Boot. 76 jr., echtg. van Cornelis Adriaan Hanse. Gehuwd: Abram Begemer, 27 jr. (Oude Tongej en Sara Haak, 23 jr. Vertrokken: Elizabeth Verwijs naar Goes; Janna J. de Waal naar Halsteren; Rocco Martignonie en ge zin naar Dinteloord; Sara Haak, echtg. van Bezemer, naar Oude Ton- ge; Maatje L. W. Steketee, echtg. van v. d. Welle, naar Goes. NED. I. Vrijdag 4 december, 20.20: Lijmen. Een nieuwe serie met in de hoofdrollen Bob de Lange (links) en Ton Lensink. Wat biedt de BEELDBUIS VRIJDAG 4 DECEMBER. NED. I. Na de Woefs en de La- maars, het journaal en een pro gramma van de E.O. In de derde af levering van „Gespiegeld in kerk glas" krijgt ds. P. H. G. C. Kok als medewerkenden o.a. The Young Cre do Singers. Het tweede deel uit de Amerikaanse dokumentaire „Berlijn tussen twee werelden". In Nader be keken, een interview met Rik Val kenburg en Werner Spruit over de grote manifestering Palaver '70. Na het journaal de grote klap, nl. de eerste aflevering van de met veel spanning tegemoet geziene televisie- beioerking van Lijmen van Willem Elschot. Walter van der Kamp maak te van de beide boeken van Elschot, Lijmen en het Been een 5-deIlge te levisieserie, waarvoor hij een uitste kende cast beschikbaar kreeg. De hoofdrol van Laarmans wordt ge speeld door Ton Lensink. Verder zien we Bod de Lange, Jules Croiset, Will van Seist, Ben Hulsman, Henk Uterwijk, Willy Ruys, Sac co van der Made, Paul Deen, Piet Romer, Bert Dijkstra en Cor Brak. Het geweldige verhaal over de ik-figuur van de kleine burgerman Laarmans ontmoet een oude bekende, die hij zijn nood klaagt. Het leven is niet gemakke lijk. Vroeger was hij zomaar een klerkje, maar sinds kort werkt hij voor ene meneer Boorman, die hem overgehaald heeft bij hem in dienst te treden. Die Boorman geeft een merkwaardig soort tijdschrift uit.' Laarmans heeft in de guten dat er iets niet helemaal klopt. Hierna gaan we op de lichte toer met Thérèse Steinmetz. Ze zingt een aantal lied jes die op haar nieuwe L.P. voorko men. Tenslotte gaat Willem Duys ons weer meenemen met de vuist. NED. II. Na de Woefs en de La- maars de parlementaire rubriek Ter Visie. Hierna zien we een man die de komende maanden weer behoor lijk in de publiciteit zal komen, nl. Leen Pfrommer, trainer van onze schaatsers. Na het journaal de dwa ze avonturen van de baron van Münchhaussen. De baron spoelt aan op een strand waar hij het heel goed heeft. Niettemin vertrekt hij naar het hof van madame de Pompadour waar hij het heel wat minder goed heeft. Ondanks de trekkracht van madame verdwijnt de baron weer. Brandpunt -gaat vooraf aan een nieuwe afleve ring van de Wrekers, waarbij Tara een groot succes blijkt te hebben en echt niets onderdoet voor Diana. In deze aflevering de grote Lijkenroof van de Wrekers. Een geheimzinnig verhaal, waarin zoals de titel al doet vermoeden veel slachtoffers vallen. Bijna onze wrekers ook. Er zit ken nelijk een bende achter die heel vreemde methodes gebruikt om zijn zin door te drijven, want sommige lijken blijken achteraf helemaal geen lijk te zijn geweest. Na dit lugubere verhaal is het tijd voor de laatste uitzending van de week. Het is de kritische rubriek van Frans Wijsen, Riskante Kerk. VRIJDAG 4 DECEMBER. NED. I: 18.45 Woefs en Laanaars 18.55 Journaal; 19.04 Gespiegeld in kerkglas19.25 Requim; 19.43 Nader bekeken; 20.00 Journaal; 20.20 Lij men; 21.15 Thérèse Steinmetz; 21.45 Voor de vuist weg; 22.55 Journaal. NED. II: 18.45 Woefs en La ma ars; 1S.55 Journaal; 19.04 Kopduel; 19.30 Ter Visie; 20.00 Journaal; 20.20 De baron van Münchhaussen; 21.00 Brandpunt; 21.35 De wrekers; 22.15 Riskante kerk; 22.45 Journaal. AMSTERDAM, 2-12, In een open brief aan dc minister president stelt het Milièu Komitee Nederland, onlangs opgericht door ccn aantal studenten van dc Vrije Universiteit in Amsterdam, voor om per 1 januari 1972 (dit als streefdatum) dc invoer en produktic van motorrijtuigen, die niet voorzien z\jn van een zuiverend filter, tc verbieden. Bovendien dienen dan tevens per 1 januari 1973 alle motorrijtuigen, die reeds voor 1 januari 1972 geïmporteerd of ge fabriceerd waren, van dit zuiverend filter tc zijn voorzien. Het milieu komitcc heeft, aldus dc brief, met een steeds toene mende milieuvervuiling weliswaar veel wordt gesproken cn gedis cussieerd. maar dat dit nog niet heeft mogen leiden tot concrete maatregelen tegen dc vervuilers. Ilct zijn niet alleen dc industrieën die vervuilen maar ook de burger zelf. Dc ruim twee miljoen mo torrijtuigen. die zich dagelijks op onze wegen voortbewegen, ziet bet milieu komitcc als dc grootste vervuilers. Er moeten, zo meent liet, stringente maatregelen worden genomen om o.m. deze vorm van vervuiling tegen tc gaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 14