Snel reageren onderweg door melk onderweg Nieuwere eisen en opvattingen gasten door grotere welvaart Jmdbcxgh. si@iralo|: Zeer velen deden mee aan „prijzenrun" bij dropping Haamstede ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 1 december 1970 Nr. 20785 V.V.V. „Renesse Vooruit" RENESSE, 27-11. Belangrijke za ken zijn door gepraat op de V.V.V.- vergadering „Renesse Vooruit", on der voorzitterschap van de heer A. C. W. van der Vet. Voor advertenties had men dit jaar heel wat meer uitgegeven dan vorig jaar. Voor f 500 zal worden deelgenomen in een speciaal op W. Duitsland gerichte krant van het N.B.T. die komend voorjaar zal ver schijnen. De heer V. d. Vet noemde Nederland nu al een der duurste landen van Europa, trok vergelij kingen met ondermeer Spanje en Zuid-Slavië' en concludeerde, dat hierdoor onze vakantiegebieden aan merkelijk moeilijker kunnen wor den verkocht. Er is getracht het sei zoen te verlengen. Een najaarsactie slaagde niet, maar hu reeds is men doende een voorjaarsaktie van bete kenis te organisren. Aan een „Vraag baak voor Renesse" wordt hard ge werkt. Men zal trachten deze ieder jaar te vernieuwen. Mevrouw Borgmeier werd hierna bedankt voor het vele werk dat zij in de zomer voor de V.V.V. aan de bali verrichtte. Strand vervuiling De V.V.V. heeft zich tot het ge meentebestuur van Westerschouwen gericht om de aandacht te vestigen op de strandverontreiniging. Dit naar aanleiding van nogal wat klachten, die er waren binnengeko men. Ook waren klanten binnenge komen over de toestand, waarin sommige strandhokjes zich zouden bevinden. wcn-Duiveland werd gevraagd de vuilophaling in dc zomer niet meer op donderdag, maar op zaterdag te doen geschieden, daar vooral bij wisseling van bewoners in de zomer huizen, de zakken veel te lang aan de weg blijven staan, hetgeen vaak vervuiling veroorzaakt. -noqog jsuoips^uiHiuiou op uvv Wat betreft de provinciale V.V.V. betreurt het bestuur het dat in de nieuwe statuten de plaatselijke V.V.V.'s niet meer zijn opgenomen. Wat betreft de classificatie staat het bestuur op het standpunt, dat dit een noodzaak is. Men had hiermee deze herfst al willen beginnen, maar daar de nationale normen nog niet bekend waren, wachtte men af. Het N.B.T. beloofde echter, dat de Prov. V.V.V. per 1 januari '71 over de nor men zal beschikken. Toch zag de voorzitter nog niet dat er deze zo mer al volgens geclassificeerde lijs ten zou kunnen worden gewerkt. Advertentie de pijp met de vijf pluspunten lichtgewicht droogrokend verwisselbare kop moderne vormgeving en de prijs l^s>- met filter j(!- prijs 14.95 1 VOOR DE HANDEL: B.D. LEEFSMA N.V. KERKSTRAAT 25. AMSTERDAM. TEL. 2327 27 Overigens staat het N.B.T. op het standpunt, dat deze classificatie op basis van vrijwilligheid dient te ge schieden en kosteloos moet zijn. Om dat het eigen apparaat, hoe beschei den wan ook, goed functioneert is het bestuur tegen een optreden van de Provinciale V.V.V. als reserve ringscentrale. En hierin staat zij niet alleen. Klachten Ook dit jaar zijn er weer klachten binnengekomen over o.a. zomerhui zen die niet aan de verwachting vol deden, caravans, die te klein bleken, primitieve toestanden op een cam ping etc. D* klagers waren gelukkig niet groot in getale. In 1969 waren er formulieren inge vuld door de gasten. Hieruit bleek er ook veel wardering te bestaan voor Renesse als badplaats en re creatiecentrum. De stilte en rust en veel lof werd soms toegezwaaid aan verschillende campings en bun- galowbedrijven. Als klachten kwa men meestal naar voren: te hoge prijzen bij de plaatselijke midden stand, de niet altijd even vriendelij ke bediening in sommige winkels, het vuile strand, de op bepaalde campings onvoldoende outillages, slechte overgangen naar het strand, de gevaarlijk geplaatste halte van de RTM aan de Hoogezoom, het ontbre ken van voldoende openbare toilet ten enz. Het bestuur wil deze en- quette graag nog intensiever uitwer ken. Hogere eisen De voorzitter waarschuwde, dat door de gestegen welvaart nieuwe opvattingen baan breken. Men gaat hogere eisen stellen. Het aantl men sen, dat met een primitief onderko men genoegen neemt, neemt sterk af Aan exploitanten van caravans en zomerwoningen worden in dit op zicht beduidend hogere eisen gesteld De evenementen in de zomer zijn weer vlot verlopen en hebben dui zenden vermaakt. De voorzitter dankte de organisatoren en hun me dewerkers voor hun werk. Tot slot herinnerde de voorzitter eraan, dat de vereniging op 6 april a.s. 60 jaar bestaat. Ofschoon er wel aandacht aan zal worden geschon ken zal het gezien de positie van de kas geen groot feest worden. Bij de ingekomen stukken was een brief, die werd doorgegeven aan b. 'en w. Het betrof hier de gedachte meer bomen en struiken op Schou- wen-Duiveland aan te planten. De heer L. C. Hoogerhuis deed hierna verslag van de in de zomer gehou- den evenementen. Ook hij dankte de medewerkers. De evenementen heb ben bij elkar f 1231, 09 gekost. Aan de uitgebrachte evenementenlij st bleek veel behoefte te bestaan. Op het jaarverslag vlogde weinig reak- tie; Ambulance Punt 6 was het voorstel f 500 bij te dragen aan de aktie Ambulance. De voorzitter had er echter geen idee van hoe de wagen geëxploiteerd zou worden, maar gelukkig was dokter H. J. Simons, e ender organisatoren, in de zaal. Hij kon het echter ook niet zeggen. In ieder geval komt de wagen onder auspiciën van het pode Kruis. De heer J. Lustig vroeg zich af of het nu wel verstandig was die f 500 zonder meer te schenken als men niet eens wist hoe de wagen ge ëxploiteerd zou worden. „Ze kun nen nu wel overhouden" merkte hij op. Dokter Simons gaf hierop open heid van zaken en deelde mee dat de wagen wel meer dan f 24.000 zou moeten kosten en dat er nu reeds f 23.000 binnen was. De begroting voor 1971 zat goed in elkaar. Er was een post onvoorzien van f 252, De heer J. Lustig vond de bezet ting in de zomer te gering. De voor zitter deelde mee, dat dit geen full time job is en men nu al zo zuinig mogelijk rret de contributie moet rondspringen. Personeelsuitbreiding is dun onmogelijk. Ook op zondag vond men het over het algemeen niet ncdig om het kantoor open, te houden. Omdat de heer L. Mulder zich voor het bestuur niet herkiesbaar had ge steld, moest zijn plaats worden opge vuld. Na stemming werd de heer Van Broekhoven met 29 tegen 7 stemmen als nieuw bestuurslid ge kozen. De rondvraag Bij de rondvraag vroeg de heer Kristelijn of het niet mogelijk was een strook grond tussen de Jan v. Renesseweg en de Moolweg als plandsoen.te bestemmen. Gemeente- sekretaris de heer J. de Jonge zei, dat men hiervoor b ijde Stichting Renesse moest zijn. Dokter Simons bedankte namens het Rode Kruis voor de f 500. Als voorzitter van de S.V. Renesse vroeg hij om een nieu we wisselbeker voor het camping voetbaltoernooi. De heer J. Janse in formeerde of er nog leden bijkomen. Dit jaar bleek men zo veel mogelijk beheerders van kampwinkels te hebben benaderd. Omdat het in het verleden wel was voorgekomen dat een bedrijf zich aan het lidmaat schap had willen onttrekken óm slechts als begunstiger aan de V.V.V. organisatie gebonden te zijn had men besloten het begunstiger wor den in bedrijfsmatige zin niet te ac cepteren. De heer T. Teeuw vond dat de verhuurbedrijven voorrang moeten hebben boven de particuliere ver huurders. Het h~d hem gestoord dat er een hele lijst particuliere ver huurders zichtbaar was opgehangen. Van V.V.V.-zijde vond men dit dis criminatie van eigen leden. Ook de heer A. Bakker vond dat men de mensen eerst naar de pensionbedrij- ven moest sturen als men naar ka mers vraagt. Dit is nooit de gedrags lijn van de V.V.V. geweest zo stelde men. Men zou echter contact op ne men met andere V.V.V.'s in den lan de. De heer W. Krijger vond dat er ter hoogte van de Julianahoeve, op het strand nog te weinig papierbak ken stonden. De heer H. A. Krijnse- Locker vroeg of het niet mogelijk was met het gemeentebestuur, bouw ondernemingen en particulieren een grootscheepse reclameaktie voor de Westhoek op touw te zetten. Burgemeester H. P. Everwijn bleek min of meer verrast over het openingswoord van de voorzitter. Omdat het gemeentebestuur met ge noemde problemen te maken heeft wilde hij de woorden van de voor- - zitter graag nog eens bestuderen. Wat betreft de reinigingsdienst deel de hij mee dat besloten is het opha len naar het begin van de week te verschuiven, terwijl men voortaan alleen een zak op de ophaaldag bui ten mag zetten. Wat betreft de reclamecampagne had de burgemeester de heer Krijn- se-Locker verkeerd begrepen. Hij stelde, dat men 5 jaar tevergeefs had gepoogd bij verschillende bouwon dernemingen belangstelling voor de streek te kweken. Het laatste jaar was er echter belangstelling geko men en hij zag ook tekenen, dat gro te bouwondernemingen uit de Rand stad deze stree kin het oog kregen. De heer Flohil van de V.V.V. Burgh-Haamstede dankte tenslotte voor de uitnodiging, waarna de voorzitter de vergadering sloot. DODELIJKE ONGELUKKEN ROTTERDAM. Een Italiaanse olieman is aan boord van het Ita liaanse schip „Albisola" bij de Rot terdamse droogdokmaatschappij door een ongeluk om het leven ge komen. Het was de 31-jarige Giova nni Gadaleta uit Malvetti in Italië. HAARLEM. Uit het water van de Nieuwegracht in Haarlem is het li chaam opgehaald van de 56-jarige pater W. C. Tulleken, die sinds 8 november werd vermist. Hij zou die avond op bezoek komen bij zijn broer .die op de Nieuwegracht woont. EMMELOORD. In het ziekenhuis te Emmeloord is de 34-jarige PTT- monteur J. C. Oost uit die plaats overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval. HOGGEVEEN. De 31-jarige boek houder L. Sollie uit Kampen is bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij zou bij een viaduct in Hoogeveen geen voorrang hebben verleend aan een andere auto. EINDHOVEN. De 22-jarige Wil lem Wijgergams uit Eindhoven is op de Aalsterweg in zijn woonplaats verongelukt. De jongeman raakte in een slip en kwam in botsing met een tegemoetkomende auto. Het slachtoffer was op slag" dood. RUURLO. In Ruurlo is de 73-ja- rige H. Veis uit Zelhem bij'een ver keersongeluk om het leven gekomen. De bejaaï'de man werd bij een links- afmanoeuvre met zijn bromfiets ge grepen door een personenauto. Hij werd ernstig gewond overgebracht naar het ziekenhuis te Zutphen waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Geslaagde „lacht-actie" van de middenstand BURGH-HAAMSTEDE, 29-11. Dc Sinterklaas-actie van de Middcn- standsvereniging „Burgh-Haamste- dc" vond zaterdagmiddag een hoog tepunt in de dropping van tiendui zenden reclamefolders waarop waardevolle prijzen te verkrijgen waren. Omstreeks kwart voor twee ver scheen het toestel, met Tonny Prin ce als bestuurder, en „Foto Berge" als „dropper", boven Burgh en Haamstede en werden de eerste fol ders buiten boord gezet. In een gele wolk kwamen de papiertjes naar de grond. De wind was verraderlijk en het gevolg was dat de papiertjes niet in het dorp terecht kwamen, doch er buiten. Vooral in dc bossen fond het Mooi wet y je kwamen grote m veer. Geen nood, v/ant vanf het Duin weeg je v/s: geen obstakel te hoog of te breed. Oud en jong spur'- te door weilanden, sprong over slo ten klom over hekken om snel op de goede plaats te komen. De laatste wei was bevolkt met een aantal paarden en deze begonnen al gauw de gele papietjes te consumeren. Bij de komst van een aantal mensen die in draf hun heiligdom betraden be gonnen de paarden aan een dolle ren door het weiland. Inmiddels cirkel de het toestel boven de dorpen en kwamen steeds meer folders omlaag Onverwachte „prijzen" Iemand stapte in een greppel en verzwikte een voet. Een vrouw deed een misgreep en viel van de stoep. Doch het merkwaardigste ondervond de voorzitter van de organiseren vereniging. Toen hij bij zijn huis i »_'_n geluk:, wolk aan zag ko men .teven/ie hij rechtstreeks naar de door hera geplande landingsplaats Daarbij mee:-' hij door een stuk wei land. Plotseling trapte hij op een fel Causerie en toneel op V.O.O.-avond te Burgh BURGH, 27-11. De afdeling Wes terschouwen van de Vereniging voor Openbaar Onderwys heeft in dc zaal van hotel „Het wapen van Burgh" voor een paar bijzonder gezellige uurtjes gezorgd, in de vorm van muziek en toneel. De volle zaal werd welkom gehe ten door de voorzitter de heer J. Lustig die zich speciaal richtte tot de spreker, de heer M. Hage, voor zitter va nde Prov. Vereniging voor Openbaar Onderwijs, tevens direc teur van de Rijks Pedagogische Aca demie te Middelburg en tot wethou der M. Steur. Een blokfluitgroepje bestaande uit de meisjes Bouwman, Remmers, Speelman, Stoel en v. Twist, onder leiding van mej. J. Bliek opende de avond en vertolkte zeer verdienste lijk enkele menuetjes, ballades, dansjes en een volksliedje. De heer M. Hage wiens opdracht het was wat te „verkopen" verge leek dit werk met een opdracht om in zijn jeugd voor zijn vader die in Guwerkerk een bakkerij had, met „schröosels" langs de deur te gaan. „Ook nu roep ik „volluk" en omdat mijn „schröosels" goed zijn, hoop ik dat het „niks nodig vandaege" niét van toepassing zal zijn op hetgeen ik hier ga zeggen". Spreker zeide dat ouders, school en maatschappij gezamenlijk trach ten hun kind op te voeden„Een nieuwe jeugd staat op en we vra gen ons af: moet dat zo? Het zijn echter ook uw kinderen en de groei periode maakt ze wezenlijk anders. "Vergeet niet dat elk volwassen mens een produkt is dat we samen ge maakt hebben. In de periode van jongelui in de leeftijd van 13 a 14 jaar wordt het voor de ouders on gelooflijk moeilijk. De school, de ka meraden en boeken laten hun in vloed duidelijk gelden". Ouders en school De onderwijskosten in ons land bedragen 7 miljard gulden oftewel f 2.000,,'per gezin. Daarin is alles inbegrepen. V.O.O. vindt het nog steeds noodzakelijk dat de kinderen samenleven met andersdenkenden. Op de vraag wat de ouders voor de school doet kon spreker constateren dat dit maar zeer minimaal is. Een ouderavond bezoeken, bijdragen tot schooh-eisjes afdragen zijn wel de voornaamste. Doch ook de toneelspe lers en speelsters van deze avond geven hun extra tijd om reclame voor de school te maken. „Maak re clame opdat het onderwijs een volkszaak is en beschouw het als uw mprele plicht om lid van V.O.O'. te worden". De heer Lustig dankte de heer Ha ge en bood hem een boekebon aan. Twee kluchten: „Zeg het met bloe men" en „Pa is overspannen" vorm den het slot van de avond en de in houd was van dien aard dat de lach salvo's niet van de lucht waren. Voor dit zo luchtig verteerbaars zorgden de dames J. de Bel-v. Weizen, J. Bliek. M. N. Duson-Tuinman en E. Vos-Simons en de heren A. Damman B. A. Kievith, D. Vos en W. P. de Vrieze. Naast het zo waarderend ap plaus werden zij door de voorzitter in woord en daad in de bloemetjes gezet. De x'egie was in de vertrouw- de handen van de heer G. B. Heu- tink. Een zeer gi'oot aantal voorwer pen en genotsmiddelen ging via een loterij grif van de hand. Tot slot sprak de heer Lustig nog een alge meen dankwooi'd. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Dokkum: J. L. Rave- sloot, Veen (N.B.). Aangenomen naar West-Terschel ling (toez.): P. P. Saraber jr., kand. te Uti-echt. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Bex-oepen te Kaapstad (Vrije Ger. Kerk): J. W. Beekman, Bedum. Chi*. Ger. Kei'ken Beroepen te Di'ogeham: A-. W. Drechsler, 's-Gravenhage-Zuid. Vroeger jaren werden in Zierikzee zogenaamde zomerfeesten gehouden, die altijd veel volk op de been en nog meer vertier brachten. Hier dan de zweefmolen op zo'n zomerfeest in augustus 1917. En nu maar raden wie er allemaal opslaan! Advertentie FEUILLETON DOOR GERRIT FRANSSEN schreeuwend dier dat de trap niet te boven kwam en ter plaatse de geest gaf. Het was een haas. Misschien wel de meest plotselinge prijs die de man kreeg Toen het vliegtuig was verdwenen toonden vele zaterdagse bx-oeken scheuren en waren bemodderd. Daarnaast nog hondex'den natte voe ten en bespatte kledingstukken. Maar de folders waren binnen en de rush naar de winkels kon beginnen. Slechts 5 prijzen, had elke zaak dus de kans op prijs was erg gering. In auto's of per fiets werd elke winkel afgewerkt. Jammer dat de folders waarop geen prijzen vielen werden weggeworpen, zodat beide dorpen 's avonds leken op een ,',gele zee". Dc Middenstandsvereniging oogste ech ter opnieuw groot succes niet deze dropping, waar wel iedereen aan meedeed. „Wullie hè'n de plicht Greet op te voeden in het oude geloof. God zal ons er eenmaal x-ekenschap van eisen; hij is een God der wrake. Lees uw bijbel er maar over na, meester". „Al bent u wat ouder, mevrouw ik ken m'n bijbel ook. En dan lees ik in Johannes 3, dat God zo lief de wereld had, dat Hij zijn eniggeboren Zoon zond, opdat een ieder, die in Hem gelooft, niet verderve, maar zalig woi-dt". De vrouw keek hem neerbuigend aan. „Ik kan wel vernemen, dat meester uit de staad komt. Doar denken ze er allemaol zo licht over". „Maar mevi'ouw, het staat toch in de bijbel?" „En tot dezulken", zo vervolgde de vrouw, als in trance, „zegt de pro feet Zefanja: Komt tot uzelf, ja, komt tot inkeer, gij schaamteloos volk, vooi-dat het besluit tot uitvoe ring komt - als kaf gaat een dag vooi'bij - voordat over u komt de brandende toorn des Heren. Zoekt den Here, misschien zult gij gebor gen worden op de dag van de toorn des Hei-en. Zoek dat maar eens op, meester, het staat in het tweede hoofdstuk, en denk daar maar eens over na. En wijder, in het derde hoofdstuk kunt u dit vinden: Wee u, waarspannige, bezoedelde, verdruk kende stad! Zij hoort naar geen roepstem, zij neemt geen tuchtiging aan. Uit zo'n stad komt u hierheen en u wilt mij dan gaan vertellen, hoe ik Greet moet opvoeden? Gaat u eerst maar eens opnieuw de bijbel bestuderen, meester en kom dan nog eens terug. Goeiemiddag". Terugrijdend naar het dorp. dacht Evert: Wat moet. ik daar nu mee aüli? Heeft 'i"- vrduv haai volïi verstand wel? Reikt dit niet ïuxr godsdienstwaanzin? Ln in zo'n mil- licu leeft dit kind en groeit, er ui Geen wonder, dat het zo'n schuw vogeltje is. Ik zal er eens met Van Bragen over pi*aten. Hoofdstuk 9. Tollebrink neemt zomergasten. De 50mcr zinderde over het land. Een strakblauwe lucht, overspoeld door zonnehitte, met nauwelijks een vleugje wind, matte mensen, die de grond moesten bewerken en de vruchten ervan oogsten, geheel af. De kranten spraken van een hitte golf; dagelijks had er een uittocht uit de steden plaats van grote en kleine mensen, die verkoeling zoch ten in de bossen of langs de stran den; Vakantiegangers, die aanvan kelijk zeiden het uitzonderlijk te hebben getroffen, lagen amechtig in een luie stoel, niet tot enige aktie in staat. Men kan ook teveel van het goede krijgen. In Dalewoud deed men niet aan vreemdelingenindustrie. Het enige non-confessionele raadslid, café houder en hotelier, had er al eens een balletje over opgegooid. Tenslot te bezat Dalewoud natuurschoon, nietwaar? Bovendien was het uiter mate geschikt voor mensen, die en kel rust zochten en geen amusement. Bijvank, die voor de „zwaren" in de raad zat en doox-gaans geen blad voor de mond nam, zei er vierkant tegen te zijn om de zonde in het dorp te halen. „Als je hoort, hoe die toeris ten er soms bijlopen, maar half ge kleed, dan merken we toch wel, dat om geen vreemdelingenverkeer in we naar het einde toe lopen. Daar- Dalewoud". Maar Tollebrink was er de man niet naar om het hoofd in de schoot te leggen, in het voorjaar nam lui een aannemer in de arm. vroeg ccn vcrcunning voor uitbreiding variant hotel aan, -li' 1. geen enkele grond geweigerd kon worden, al voelden b. en w. best, wat de bedoeling was. Intussen plaatste de voortvax'ende hotelier enkele advei'tenties„Ont dek Dalewoud, i-uslig gelegen tussen de bossen met unieke wandelmoge lijkheden. Daai*op kreeg hij zoveel brieven, dat hij in de twee belangrijkste zo mermaanden ziin hotel praktisch vol had. V.V.V. of' geen V.VrV.. als ik verdienen wil aan de vreemdelingen dan doe ik dal, al of niet met toe stemming van de raad. Het handjevol gasten zwierf door het dorp, kocht kaarten in de enige winkel, die dorpsgezichten verkocht en ontdekte de schoonheid van de omgeving. Tollebrink zorgde voor uitstekend eten, zodat zijn gasten te vreden waren. Onder de gasten was een moeder met haar dochter van vijftien. Ze had de advertentie gelezen: Dale woud? Nooit van gehoord. Op een kaai t had ze het dorp opgezocht. En er daarna niet lang over nagedacht, doch meteen geschreven. Nu profi- eteerd ze hier van haar veertien da gen vakantie, terwijl haar dochter zich eveneens vermaakte. Het was op een bijzonder zonnige morgen, dal Dinie Veswijk op de fiets stapte en naar het dorp i-ccd om enkele inkopen te doen. Terwijl ze verdiept stond te kijken voor de uitstalling van een groente- en frui- winkel. hooi-de ze plotseling een stem, die verrast uitriep: „Nee maar Dinie!" Toen/de aangesprokene haar naam hoorde, keek ze vernist op. Het vol gende moment kwam er een glim lach over haar gezicht. Met uitgesto ken hand liep ze naar de vrouw, die zo verrassend haar naam had geroe pen. Mie. wat leuk /eg.... hoe g.xat hel? If e kom jij in Dalewoud ver zeild?" (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 9