Enkele reis één kwartje WESTERSE EENHEID BEDREIGD inttoÊa maakt u het leven lichter. BLIK DOOR HET WERELD VENSTER ARAM EN HET GEHEIM VAN DE GESLOTEN DEUR Werk- roep komt met nota „Jeugd en Schouwen - Duiveland" (II) ZIERIKZEE, 28-11. „Om tegemoet te komen aan de wensen voor hulp aan bestaande groepen van jeugd- en jongerenwerk en het ontwikki-lei] van initiatieven is beroepskader noodzakelijk. Zonder tekort te willen doen aan de eigen verantwoordelijk heid voor allerlei activiteiten die nu door tientallen vrijwilligers worden uitgeoefend, is de hulp van deskun dige professionele jeugdleiders ge vraagd. Het beroepskader zal on dersteunend en initiërend de kwali teit van het werk moeten verbete ren". Aldus wordt geconstateerd in het vorige week verschenen rapport „Jeugd en Schouwen-Duiveland", uitgebracht door een hiertoe speciaal in het leven geroepen Werkgroep Schouwen-Duiveland. (Het eerste deel van dit rapport publiceerden wij in de krant van vrijdag jl.) De nota dient gezien te worden als een discussienota voor de morgen (dins- dagj-avond in de foyer van Mondra- gon tij houden hearing over dit stuk). Opgemerkt wordt verder dat het bedoelde kader enerzijds zal kunnen werken aan verbetering van het pro gramma van activiteiten en de con tinuïteit van het werk kan bevorde ren, terwijl het anderzijds op die plaatsen waar door inertie activitei ten voor de jeugd achterwege blij ven, initiërend kan worden opgetre den. Volgens de samenstellers zal er primair aandacht moeten zijn voor de werkzaamheden met jongeren groepen, nader bepaald, de leeftijds groep na de lagere schoolleeftijd. In verband met de geografische situatie zal de beroepskracht ter beschikking moeten zijn op die plaatsen waar zijn hulp gewenst is. Wat betreft de centrumfunctie van de gemeente Zierikzee wordt gesteld dat deze niet nader behoeft te worden gemoti- veer: „we zien niet in waarom ook ten aanzien van het jongerenwerk die centrumfunctie niet waarge maakt zou kunnen worden". Hier aan wordt toegevoegd: „Maar de plaatselijke organisaties en jonge rengroepen zijn, op de enkele uit zondering van clubhuis De Lichtboei na, tot nog toe niet bij machte ge weest een initiatief te ontwikkelen waarvan we redelijkerwijs kunnen verwachten dat er in de naaste toe komst in deze situatie een verande ring ten goede zal optreden", aldus de Werkgroep. Centrum Voor de ontwikkeling van profes sioneel geleid jeugd- en joiigeren- werk wordt het noodzakelijk geacht dat in de gemeente Zierikzee een centrum ontstaat, waarin uitvoering Schip gezonken HAMBURG, 26-11. Het 'Oostduitse motorschip „Rhoen" is donderdag 15 mijl uit de kust van het eiland Hel goland in aanvaring gekomen met het schip „Trade Marker". De 3.000 ton metende „Trade Marker", waar van de nationaliteit niet bekend is, werd daardoor tot zinken gebracht. Alle 19 opvarenden van het schip zijn gered. Al deze elektrische huishoudapparaten van Kalorik Indola hebben drie dingen gemeen: de techni sche perfektie, de uitstekende kwali teit, de fraaie vormgeving. En verder al die handige snufjes en vondsten die ze bij Kalorik Indola bedenken om U het leven gemak kelijker te maken. Kijk nou zo'n theelicht: mét schakelaar voor „warm" of „heet" als extra. Zo'n elektrische koffiemolen. Slaat de bonen niet stuk, zoals andere doen, maar maalt. Met knopje voor vele standen fijnregeling. De messen slijper slijpt ook scharen, beitels en boren. En de tosti-roostert Heet bij ons eigenlijk sandwich toaster, maar maakt wél échte tosti's! Mmml Niet vergeten: Kalorik Indola maakt U het aan het werk kan worden gegeven. Vanuit een dergelijk centrum zou dan ook de ambulante leiding in de verschillende dorpen kunnen wor den verzorgd. Om een en ander te kunnen bereiken wordt de oprich ting van een regionaal orgaan voor uitvoerend jeugd- en jongerenwerk noodzakelijk geacht. Doelstelling; het verrichten en be vorderen van sociaal-cultureel jeugd- en jongerenwerk op Schouwen-Dui veland. Het algemeen bestuur van dit orgaan zal breed moeten zijn sa mengesteld. Het zal een weerspiege ling moeten geven van levensbe schouwing, bestaande werkvormen voor jeugd- en jongerenwerk en re presentatie uit de betrokken gemeen ten en dorpen. Verder zuilen provinciale jeugd werkadviseurs der verschillende or ganisaties in groeperingen als advi seur moeten worden uitgenodigd. In dit bestuurscollege dient het beleid te worden bepaald. De uitvoering van het beleid kan, volgens de werk groep, dan in handen gelegd worden van een klein werkbestuur. Twee fasen Er zal in twee fasen uitvoering aan het werk moeten worden gegeven, zo wordt gedacht. Fase I: 't op gang brengen van het werk in het alge meen en uitvoerende werkzaamhe den verrichten in plaatselijke situa ties. In deze fase zal ten behoeve van de beroepskrachten een eenvou dig bureau moeten worden ingericht. Fase II: op grond van geordende er varingen werken aan een stichten van het centrum te Zierikzee. Bovendien meent de werkgroep dat uitgegaan moet worden van een experimentele periode van drie jaar, waarin het toekomstige bestuur de financiële middelen worden verstrekt om de eerste fase ten uitvoer te bren gen. Binnen deze periode kan dan in overleg met de subsidiërende over heden ook uitvoering worden gege ven aan de tweede fase. De werk groep komt tot een kostenraming van het project in de eerste fase van in totaal f 72.000. Overval op juwelierszaak FRANEKER, 27-11. Vrijdagmor gen om half vijf is bij juwelier P. Wiedinga in Franeker bij een roof overval voor een waarde van f 50.000 aan sieraden buitgemaakt. Buren zagen, hoe drie mannen uit een, auto stapten, met een moker, de etalageramen insloegen en vervol gens de etalages leeg gristen. Van wege de mist kon echter geen signa lement van de auto, noch van de mannen worden opgenomen. De po litie heeft verder ook nog geen aan wijzingen. Men is bezig met het on derzoek. Belgische makelaar met 7 miljoen zoek BRUSSEL, 28-11. Via Interpol is om opsporing gevraagd van een Bel gische grondmakelaar uit Schilde (de 51-jarige OOscar Ceulemans) die een groot aantal klanten opgelicht zou hebben voor een bedrag dat ge schat wordt te liggen tussen de vijf en zeven miljoen gulden. De man is met zijn vrouw en ge adopteerd dochtertje spoorloos ver dwenen. Zijn zwendel kwam aan het licht nadat de Generale Bankmaat- schappij in België er achter was ge komen dat haar klant, de grondma kelaar, drie wissels had uitgegeven ter waarde van samen 168.000 gul den, die niet gedekt waren. Toen men bij de grondmakelaar informaties wilde inwinnen bleek hij noch op zijn privé-adres in Schilde, noch op zijn kantooradres in Brasschaat te bereiken. Onmid dellijk nadat dit nieuws bekend werd kwam er een aantal mensen opdagen die de grondmakelaar gro te sommen ter beschikking hadden gesteld. De man handèlde in gron den rond de Belgische hoofdstad maar ook in de provincie en op de Canarische eilanden. Hij had een groot aantal klanten onder de Bel gische adel en vermoed wordt dat een aantal benadeelden de makelaar „zwart geld" ter beschikkng heeft gegeven. Het vijfentwintig jarig bestaan van de vrede wordt internationaal gevierd met het aanhalen van de invcerkoorden in die zin dat de be scherming van de eigen industrie toeneemt. Dit is een zeer bedenke lijke zaak als we zien naar de ge volgen die neerkomen op beperking van de wievaart en het kopen van politieke concessies met het toelaten van verhoogde contigenten goederen uit het buitenland. De belangrijkste beschuldigden van de bovenstaande gedragslijn zijn de V.S. Daar heeft men een wetsont- F.A.O. geeft vier miljoen dollar aan Oost- Pakistan ROME, 28-11. De FAO, de voed- sel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties, heeft een record bedrag van 4 miljoen dollar toege zegd voor hulpverlening in Oost- Pakistan. Schilderijendiefstal in Frankrijk PERPIGNAN, 28-11. Uit een hotel in Vernet les Bains bij Perpignan (Frankrijk) zijn in de nacht van don derdag op vrijdag schilderijen en een verzameling munten ter waarde van- 4,5 miljoen gulden ontvreemd. De eigenares, een Engelse, was niet ver zekerd. werp aanvaard om binnenkort de import van schoenen en textiel te beperken. Deze maatregelen moeten de werkloosheid in de V.S. bestrij den. De Japanse concurrentie in vooral textiel en schoeisel blijkt de ze bedrijfstakken ernstig te bedrei gen. Wij kennen dit soort concurren tie ook in west-Europa, hier hoofd zakelijk veroorzaakt door de Oost- Europese landen. Al is het dan zo dat wij als werelddeel deze importen niet bestrijden, wel is het juist dat verschillende landefi deze invoer toch wel belemmeren. Daar komt bij dat de E.E.G. wel geen continentaal stelsel heeft gebracht maar toch een verschil maakt tussen de handel tus sen leden-staten en derden. Zowel Engeland als de V.S. is dit een doorn in het oog. Naarmate En geland nader komt tot de E.E.G. dreigt er landbouwbescherming in het Ver. Koninkrijk, die de V.S. on welgevallig is, want de agrarische produktie is nog altijd een van de peilers van economie aan de andere zijde van de Atlantische Oceaan. Uit dit alles blijkt dat er een zwaar po- kerspel wordt gespeeld met als inzet de beheersing van de wereldhandel, hizet is tevens de steeds toenemen de produktie, die niet in welvaart voor allen kan worden omgezet. Het wordt de hoogste tijd dat de rijke landen de hoofden bij elkaar steken om het produktiepotentieel opnieuw te verdelen. Als zij daarbij de nood zaak tot deflatie en tot sterkere uit voer naar minder ontwikkelde lan den centraal stellen, zal een malaise uit overproduktie, alsmede in een verder verschiet een dreiging tot een derde wereldconflict worden voor van de economie van een halve eeuw komen. We kijken nu in de spiegel terug. De wekelijkse markt werd vroeger te Zierikzee deels op de Schuithaven gehouden. Daar stroomde hei pu bliek naar toe; hier in 1932 bij een stand van fietsen en fietsonderdelen. De belangstelling was duidelijk groot Meisje gestikt in badkamer HAARLEM, 28-11. De 18-jarige leerling-verpleegste Domina de Boer is vermoedelijk door verstikking in een bad om het leven gekomen. Zij was pas een dag op kamers in het Bos- en Vaartkwartier en toen zij in bad lag, ontwikkelde zich, doordat de afvoer niet goed functioneerde, kooloxyde in de kamer. Een collega die in hetzelfde huis woont, heeft het meisje dood in het bad gevon den. Advertentie Voordelig reizen na 6 uur 's avonds. (Elke avond, behalve vrijdags en zondags.) voordelig uit met NS FEUILLETON DOOR GERRIT FRANSSEN Erg welkom ben ik niet bepaald, constateerde hij in stilte. Maar op gewekt ging hij verder: „Omdat Greetje zo uitstekend haar best doet in de klas, heb ik haar een paar dagen geleden een spring touw gegeven, omdat ze er geen had. Nu hoorde ik vanmorgen, dat ze er van u niet mee mag spelen. Ziet u er kwaad in?" „Voor speulen is op de boerderie geen tied. Wullie moeten allemaol een handjie meehelpen in disse we ken. En een touw is altied gevaor- lijk. Vooral dit, met die houten er aan. As 't uutschiet, kan 't deur de ruuten slaon." Hij begon te lachen. Met zijn hand een wijde boog makend, antwoordde hij: „Maar mevrouw, kijk eens wat 62. De twee anderen volgden Aram naar de aangewezen plek. „Vooruit, de boom in", beval de jonge krijger, terwijl hij zelf het voorbeeld gaf en behendig tegen de stam opklauterde. De reus volgde hem met een voor zijn afmetingen ongewone vlugheid, doch dé kleine Rafaël raakte bij het klim men voortdurend in de knoop met zijn schilden en zijn enorme boog, zodat Rock hem tenslotte moest ophijsen. „Van hier zullen ze nooit een aanval vermoeden", fluisterde Aram vanuit zijn hoge schuilplaats. „Zodra ze hier onder door rijden, laten we ons uit de lucht val len. Denk er om, niet te vroeg, want dan zou alles tevergeefs geweest zijn!" Rock en Rafaël knikten zwijgend en het drietal tuurde vol spanning in de verte, waar de ruiters, nog steeds niets vermoe dend, naderbij kwamen. De aanvoerder was thans zo dichtbij, dat ze zijn gezicht duide lijk konden onderscheiden.,, Die neem ik voor mijn rekening", fluisterde Aram. „Jul lie zorgen voor dc rest!" De ruiters hadden waarschijnlijk reeds een grote afstand afgelegd. Hun paarden waren zichtbaar vermoeid en zij kwamen slechts langzaam vooruit. Plotseling suisde er iets door de lucht en voordat de ruiters wisten wat hen overkwam, voelde een van hen een reusachtig lichaam als een blok op hem neerstorten. Op hetzelfde ogenblik sprongen ook Aram en Rafaël naar bene den. een ruimte op het erf. Greetje had er veel plezier mee op 't schoolplein. Vindt u dat nu werkelijk zo erg?" De vrouw keek hem doordringend aan. „Meester, jie komme uut de staad, he'k geheurd. En daor den ken ze over bepaolde dienge anders als wullie. Zukke wereldse diengen zijn wullie niet gewend." „Een springtouw werelds?". Hij schaterde het uit. „Maar mevrouw. meent u dat werkelijk? Gunt u dit kind niet eens een pleziertje? Een kind moet zich op z'n tijd wat kun nen uitleven „Uutleving is slaovernie, meester. Wullie zijn allemaol in zonden not- vangen en geboren en niet tot enig goeds in staat. Daarom moeten we vroeg de ernst van het leven ken nen. Daar zal een kind meer aan hebben dan aan een springtouw." Evert begreep, dat er met deze vrouw niet te redeneren viel. „Nu ja, mevrouw, of ik het met deze ge- dachtengang al of niets eens ben, zullen we maar in het midden laten. Eigenlijk ben ik gekomen voor Greet's ouders. Dan zoek ik haar moeder wel op. Dat weiland is ze ker niet zo ver^" „Ik zou er maor niet heengaon, aanders worden de beesten onrus tig." De vrouw keek hem nu uitge sproken vijandig aan. „Zo u wilt. Ik kom nog wel eens op een gunstiger tijdstip terug. Bij voorbeeld za terdagmorgen. „Dat moest u maor niet doen, meester, dat heeft nog nooit een meester gedaon." „Dan wordt het hoog tijd, me vrouw." Evert begon gepikeerd te raken. Wat heb ik overigens met de ze vrouw te maken? Ik kom voor Greet's ouders, niet. voor oma. „Greet, zit in mijn klas en als ik van mening ben, dat ik met haar ouders wil praten, dan is dat mijn goed recht." „Waarover wilt u dan praten? Wat is er te praten? U zegt zelf, dat ze op school haar best doet?" „Inderdaad. Zo is een der beste leerlingen van mijn klas. Maar ze is me te stil voor een kind van haar leeftijd, te schuw en te eenzelvig. Ze wordt gemeden door andere kin deren, waarschijnlijk niet eens op zettelijk. Ze speelt nooit samen met andere meisjes; in het speelkwar- tiertje staat ze zo'n beetje bij de schoolmuur te draaien. Dat is alle maal abnormaal voor een meisje van tien jaar. Daarom werd ik nieuwsgierig en stapte ik op de fiets om kennis te maken met haar ou ders. Is haar vader ook aan 't mel ken? „Nee," antwoordde de vrouw stug. „Waar kan ik hem dan bereiken?" „Er is geen vader." Évert had even tijd nodig om dit te kunnen verwerken. „Bedoelt u, dat.dat „Precies. Dit kind is in gruwelijke zonden verwekt en draagt daarvan de vloek mee. Samen met de moe der." „En die moeder is uw dochter?" „Ja. Daarom voed ik dit kind op. Omdat haar. moeder de weg niet is gegaan, heden noch gisteren, zegt de profeet." Dc man dacht enkele ogenblikken na. Hij begreep onderhand wel, hoe de sfeer hier in huis was. En dat drukte natuurlijk een stempel op het kind. Vandaar haar onderdanigheid, haar afzijdig houden. En iedereen in dit leuke dorp weet natuurlijk, dat Greetje enkel een moeder heeft en geen vader. Vandaar, dat men het kind negeert en isoleert. Daarom speelt het nooit mee met de anderen. Zoals de ouderen zongen, piepen de jongen. Vandaar de houding van Hanekam: wat is een kind van Al ters? Dat niet eens een vader heeft? Alsof het kind zelf daaraan schuld heeft. En dat noemt zich pedagoog! Zuchtend besloot hij: „Ik bemerk wel, mevrouw, dat ik in dit opzicht met u niet kan praten. Ik kom nog wel eens terug om een praatje te maken met. uw dochtetr. Daartoe heb ik. als klasseonderwijzer, hel recht. Alleen wil ik u dit éne nog zeggen: Greet is een schat van een kind. Bederft u haar karakter alstu blieft niet met uw negativisme. Ze hunkert naar genegenheid, naar liefde, naar een vriendelijk woord, naar een hartelijke bejegening. Dat zal haar meer goed doen dan uw starre overtuiging." (Wordt vervolgd) Discussiestuk voor te houden „hearing"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 5