DE ZIERIKZEESCHE COURANT Normalisatie van situatie rond West-Berlijn heel goed mogelijk V.S. niet langer leider ontwikkeling defensie-uitrusting Drufckersverbond acht verhoging van P.T.T.-drukwerktarieven desastreus Syrië bij het Klein-Arabisch verbond Paus roept op tot vrede in Vietnam Cholera-epidemie in Ghana Milieuhygiëne in de Benelux Betogingen tegen milieuvervuiling De opbrengst van de actie Oost-Pakistan Bij vliegtuigongeluk 46 slachtoffers ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Muaiulag 30 november 1970 I27ste jaargang Nr. 20784 REOAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18,00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar J' 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje' (max. 4 regels) J 2,25. Vraaijt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 m dit nummer: „Droppings" III (Ie WcStllOpk i Heath en Menuhiir LONDEN, 26-11. De Britse i' i1 premier, Edward Heath, en de i1 i1 bekende violist Yehudi Menu- i1 i' hin komen samen voor op een i1 i1 aanplakbiljet voor een concert i' dat zondag a.s. wordt gegeven i' in Chequers, het buitenver- i1 blijf van de Britse eerste mi nister. Heath, iviens Hefhebbe- i1 ry o.a. het bespelen van de piano is zal met Menuhin op- i1 treden voor een gehoor van i> honderd leerlingen van Menu- hins conservatorium. Inbraak Rede van partijleider Breznjev; Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Veel kan de mens ontberen, alleen de mensen niet. LONDEN 28-11. De Sowjct-Unie, welk land de Ver. Staten is voorby gestrccft in aantallen lange af standsraketten voor massa vernieti ging, kan nu ook meer geleide pro jectielen ontplooien tegen schepen dan de westelyke mogendheden. De Verenigde Staten kunnen niet langer worden beschouwd als de enige vernieuwers en leiders bij de ontwikkeling van defensieuitrusting. Tot. deze conclusie komen Ronald Pretty en Denis Archer in hun uit gave voor 1970-'71 van „.Tane's Wea pon Systemc" (Jane's Wapenslelsel), een gezaghebbend naslagwerk over de strijdkrachten in de wereld, waarvan de jongste editie is ver schenen. Volgens „Jane's Weapon Systems 1970-1971", had Amerika in 1969 1060 intercontinentale ballistische raketten en de afgelopen zomer 200 meer. De Sowjet-Unie zou al over een arsenaal van 1300 van deze ver nietigingswapens beschikken. ,.Cheiftain"-tank De nieuwe editie van Jane's meldt voorts dat de nieuwe Britse „Cheif- tain"-tank in de landen in het Mid den-Oosten één van de meest ge vraagde, maar slechtst leverbare wapens is. Het wapen is zo effectief dat het, het evenwicht in het Mid den-Oosten zou kunnen verstoren. Om politieke redenen heeft de Brit se regering dan ook grote orders af gewezen. Tegen het eind van het volgend jaar zullen de Britse strijd krachten 77o ..Chieftains" hebben, waarvan het 120 mm geschut ver nietigend voor elk ander type tank ter wereld is. 500,— voor politie DEN HAAG, 27-11. De regering blijft er bij, dat de extra-uitkering aan de politie f 500 zal bedragen. Al dus heeft minister-president P. J. S. de Jong vrijdagavond meegedeeld na afloop van de wekelijkse verga dering van de ministerraad. MANILLA, 28-11. Paus Paulus heeft zaterdag alle partijen in Viet nam opgeroepen de vrede te tekenen In een toespraak tot de delegatie uit Vietnam op de bisschopsconfe rentie in Manilla zei de paus dat hij alles wil doen wat in zijn macht ligt om de pogingen ter beëindiging van de oorlog te steunen. De man die op het vliegveld van Manilla de aanslag op de paus pleegde, de Boliviaanse schilder Mendoza, kan voorlopig op vrije voeten worden gesteld als hij een borgsom van 25.000 pesos (ruim 14.000 gulden) stort. Aangezien de man niet over een dergelijk bedrag beschikt blijft, hij in hechtenis. Verwachting tot dinsdagavond: Weinig verandering Plaatselijk buien maar ook opkla ringen; overwegend matige zuide lijke wind; vannacht lagere, morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: 0 tot 5 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 1 dec. Zon op 84.25, onder 16.33. Maan op 11.32, onder 18.34. Eerste kwartier: 5 dec. (21.36). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 1 dec. 4.33 v.m. 16.55 n.m. BROUWERSHAVEN 1 dec. 4.18 v.m. 16.33 n.m. Springtij: 1 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie koerste zondag over het Kanaal en Engeland noord- oostwaarts naar de Noordzee. Dit druksysteem veroorzaakte boven on ze omgeving een zuidelijke stroming waarmee zachte lucht werd aange voerd zodat in Limburg en Noord- Brabant het kwik tot 15 16 graden steeg. Later drong, voorafgegaan door regen, iets koelere lucht onze omgeving binnen. De wind ruimde naar zuidwest en nam aan de kust tot hard toe. Verwacht wordt, dat de depressie langzaam naar het noorden zal wegtrekken, terwijl een randsto- ring, die zich maandagmorgen over Engeland naar de Golf van Biscaje uitstrekte, dinsdag het weer in onze omgeving tijdelijk zal beïnvloeden, zodat er met enkele buien rekening moet worden gehouden. Hoewel de temperaturen wat lager zullen wor den, zijn de vorstkansen voorlopig klein. Dit in tegenstelling tot mid den- en noord-Scandinavie, waar het, ook overdag, vriest. in Dorflts warenhuis EILAND BHOLA (Oost-Pa kist an). Een oude man bedelt hier op het eiland Bhoda in Oost-Pakistan wanhopig om een beetje voedsel. Volgens de auto riteiten zullen nog zeer veel mensen, die de ramp overleefden, van de honger en aan ziekten overlijden. AMSTERDAM, 28-11. In een aan de leden van de vaste commissie van verkeer en waterstaat gezonden brief geeft het Nederlands Verbond van Drukkerijen te kennen de plan nen tot verhoging van de PTT-druk- werktarieven desatreus te achten voor de verspreiding van tijdschrif ten, catalegi en prospectussen. Dit drukwerk wordt door de druk kerijen veelal in opdracht van der den uitgevoerd. Het verbond ver wacht dat de doorvoering van deze posttarieven een werkvernietiging van rond f 40 miljoen zal betekenen. Opdrachtgevers voor het uitgeven van prospectussen en catalogi zullen gaan afzien van het verstrekken van de order omdat de postbezorging veel te kostbaar is. Voor veel lezers van tijdschriften doet deze kosten verhoging de deur dicht. Zij zeggen hun abonnement op, aldus het ver bond. De verhoging, zo meent het, zal speciaal die soorten drukwerk treffen die op sociaal, politiek en maatschappelijk gebied nooodzake- lijk zijn voor het "goed functioneren van de verenigingen, die zich op deze terreinen bewegen. CAIRO, 28-11. Syrië is toegetreden tot het onlangs tussen Egypte, Libië en Soedan gesloten Klein-Arabische verbond. Dit werd vrijdag officieel in Cairo bekend gemaakt. Begin deze maand besloten Egypte, Soedan en Libië een federatie te gaan vormen, waarin de respectieve staatshoofden een leidend drieman schap zouden vormen. De drie buur landen zagen, zo werd toen bekend gemaakt, een onderlinge federale band al^ een groot voordeel in de huidige fase van de Arabische strijd. Bovendien kon het verbond een ba sis worden voor een bredere Arabi sche eenheid. Vorige week begonnen in Cairo de besprekingen over toetreding van Syrië. De Syrische delegatie stond onder leiding van premeir Hafez El- Assad, die van Egypte werd geleid door president Anwar Sadat. Ook op de scholen zijn de elektronische media steeds meer in opmars. In de zuidelijke deelstaten van de Bondsrepubliek Duitsland begint men er thans 'mee les te geven met behulp van het televisiescherm. Ongeveer 200 uit gekozen klassen krijgen bij wijze van proef een geprogrammeerd onderwijs in wiskunde en maatschappijleer, dat in samenwerking tussen de televisie en de ministeries voor culturele zaken in de deelstaten uitgewerkt werd. DORDRECHT, 30-11. Uit het wa renhuis Linders te Dordrecht is maandagochtend omstreeks 03.15 uur een grote hoeveelheid confenctiegoe- deren gestolen. Bij deze inbraak wa ren drie mannen betrokken. Zij had den zich toegang verschaft door een grote glazen deur in te trappen. Een omwonende hoorde het ge- luid hiervan en waarschuwde de po litie. Toen deze arriveerde sloegen de inbrekers, met de auto, waarin zij het gestolen goed aan het inladen waren, op de vlucht. Na een achtervolging lukte het de politie de wagen in te halen en tot stoppen te dwingen. Twee van de drie mannen werden gearresteerd. MOSKOU, 29-11. De Russische partijleider Leonid Breznjev heeft zondag verklaard dat een „normali satie van de situatie rond West-Ber- lyn heel goed mogelijk is." Brezjnev sprak over het viermo- gendhedenoverleg in West-Berlijn over de toekomst van de verdeelde stad. „Voor een normalisatie is het voldoende dat alle betrokken par tijen hun goede wil tonen en beslui ten nemen die tegemoet komen aan de verlangens van de Westberlijnse t bevolking en dat zij de wettige be langen en rechten van de D.D.R. in hun overwegingen betrekken", aldus de Russische partijleider op een plechtigheid in Erivan ter gelegen heid van de 50-ste verjaardag van de Sovvjetrepubliek Armenië. Breznjev leverde scherpe kritiek op de Amerikaanse bombardemen ten op Noord-Vietnam vorige week Brand op schip LONDEN, 29-11. Bij een brand op een Amerikaans bevoorradingsschip voor Polarisduikboten op de Ameri kaanse marinebasis Holy Loch in Schotland zijn drie matrozen om het leven gekomen. Tien matrozen lie pen lichte verwondingen op. De brand, die kort voor middernacht uitbrak in een bagageruimte, kon na vier uur worden geblust. Bus in ravijn gestort: 26 mensen omgekomen BOGOTA, 30-11. Bij Ibaque, onge veer 160 km. ten zuidwesten van de Columbiaanse hoofdstad Bogota, is zondag een bus in een ravijn gestort. Bij het ongeluk zijn 26 mensen om het leven gekomen en 20 gewond. en op de uitlatingen van Ameri kaanse politici die een dergelijk „banditisme" willen rechtvaardigen „en de Verenigde Staten het recht willen geven om zich als heer en meester over het grondgebied en het luchtruim va nandere landen te ge dragen." Het Vietnamese volk kan DEN HAAG, 28-11. Eerst in de loop van deze week zal bekend worden hoeveel de bliksemactie voor de hulpverlening aan Oost-Pakistan op vrijdagavond heeft opgebracht. Op deze avond waren overal in het land gemeentehuizen en kerken gedurende enkele uren geopend voor het in ontvangst nemen van giften. Het comtié Nationale Actie Oost- Pakistan besloot dinsdag de inzame- ling-op-grote-schaal te houden. Ge zien de korte tijd van voorbereiding werd afgezien van het inrichten van een centraal bureau, waar nog vrij dagavond de opbrengsten van alle inzamelingsplaatsen gemeld zouden kunnen worden. ACCRA, 28-11. In het westen van Ghana is een cholera-epidemie uit gebroken. Dit is officieel in de Gha- nese hoofdstad Accra bekendge maakt. Hoeveel mensen al door de ziekte zijn getroffen is niet bekend. De gezondheidsautoriteiten stellen een onderzoek in naar de aard van de ziekte. echter rekenen op de hulp en de steun van de Sowjet-Ünie, aldus Breznjev. Gok veroordeelde h ijde „bloedige misdaden van de imperialisten on hun huurlingen in Guinee en ande re delen van de wereld. Daarom is gevraagd de ontvangen gelden te storten op giro 777 van het Rode Kruis. De bedragen worden daarna over de samenwerkende or ganisaties verdeeld. Door het ontbreken van een cen traal bureau was het niet mogelijk een overzicht te verkrijgen van de belangstelling voor de actie. DEN HAAG, 28-11. Het Benelux- parlement heeft zaterdagochtend de drie regeringen gevraagd, bestaande wetten tegen lucht-, grond- en wa terverontreiniging en geluidshinder te harmoniseren, en toekomstige wetgeving te coördineren. Het wil tevens weten, wat het Benelux-pro- gramma voor milieuhygiëne inhoudt dat de ministers op 26 oktober heb ben gQedgekeurd. Motor explodeerde ANCHORAGE, 28-11. Een Ameri kaans passagiersvliegtuig met 216 passagiers en tien bemanningsleden is vrijdagavond vlak na de start van het internationale vliegveld van An chorage, in Alaska, verongelukt. Volgens de laatste berichten kwa men 46 inzittenden om het leven en werden 175 gewond. Vijf mensen worden vermist. De DC-8, van „Capitol Internatio nal Airways", was gecharterd om militairen en hun gezinnen naar Vietnam te brengen. Het toestel zou een tussenlanding in Japan maken, waar de familieleden van de mili tairen zouden uitstappen. Ormiddelijk na de start in Ancho rage, waar een tussenlanding was ge maakt om brandstof te tanken, ex plodeerde een van de motoren. Het toestel viel op de startbaan terug, brak in tweeën en vloog in brand Velen sprongen uit het felbrandende vliegtuig en anderen werden door leden van reddingsploegen uit de wrakstukken getrokken. 175 gewonden zyn in ziekenhuizen in Anchora opgenomen. Een aantal van hen heeft ernstige brandwonden. TOKIO, 29-11. In 150 plaatsen in Japan hebben zondag ongeveer 720.000 vakbondsleden, wetenschaps mensen en andere burgers gedemon streerd tegen de milieuvervuiling. Zij droegen spandoeken met leuzen als „Arbeiders, vissers, boeren en burgers verenig u voor de strijd te gen de publieke gevaren" en „de industriëlen, die de lucht verontrei nigen en het water besmetten moe ten zich hun verantwoordelijkheden realiseren". Arrestaties in Madrid wegens handel in drugs MADRID, 28-11. In Madrid zijn de afgelopen dagen ongeveer dertig jongelui aangehouden op beschuldi ging van handel in het gebruik van verdovende middelen. Onder hen bevinden zich de leden van een psy chedelisch orkest „The Pipers", die afkomstig zouden zijn uit Curasao. Dit ensemble is de laatste tijd met succes in de Spaanse hoofdstad op getreden Doden bij mijnongeluk BOCHUM, 29-11. Bij de mijnon geluk in de mijn Hannibal in de Westduitse stad Bochum zijn zater dag vier mijnwerkers om het leven gekomen. Een vijfde werd zwaar ge wond. Door onbekende oorzaak schoot een transportband plotseling langs een steile helling naar beneden en sleurde de mijnwerkers mee. Regering blijft bij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1