rrico AGENDA Werkgroep komt met nota „Jeugd en Schouwen - Duiveland" STREEKNIEUWS Schoolhoofd J. Berrevoets vijf en twintig jaar in funktie Discussiestuk voor te houden „hearing' (i) ZIERIKZEE, 27-11. Deze week verscheen een door de Werkgroep Schouwen-Duiveland voorbereide en opgestelde nota „Jeugd Schouwen- Duiveland", waarvan de (uitvoerige) inhoud pleit voor de instelling van een regionaal orgaan voor jeugd werk. Over de inhoud van deze nota wordt op dinsdagavond 1 december a.s. in de foyer van Mondragon al hier een hearing gehouden. Het ligt in het voornemen van de werkgroep om opvattingen die uit deze hearing naar voren komen aan de inhoud van de nota toe te voegen. Daarna zal de nota in handen worden gesteld van een te vormen initiatiefgroep. In de inleiding van de nota wordt o.a. gesteld dat de nota de gevoe lens weergeeft van velen die be trokken zijn bij het wel en wee van de jeugd. De nota wordt aangebo den als discussiestuk van de te hou den hearing. De werkgroep geeft als resultaat van zijn werkzaamheden - neerge legd in de nota - de volgende aanbe velingen 1. De instelling van een breed op gezette intiatiefgroep die de oprich ting van een regionale organisatie voor het jeugdwerk bevordert; 2. De opstelling van een plan waarin het programma van aktivi- teiten nader wordt aangegeven; 3. Verzoeken om financiële steun Wethouder voor ontwikkelingshulp BRUSSEL, 26-11. Brugge is de eerste gemeente die een sche pen (wethouder) benoemd heeft die zich met de hulp aan ont- wikkelingslanden moet gaan bemoeien. Het is een vrouwe lijke schepen, mevr. Maes-van Robaeys, die ook de porte feuilles van onderwijs en ge zin voor haar rekening neemt. Per 1 januari van het volgend jaar gaat mevr. Maes haar nieuwe functie uitoefenen. Advertentie voor het regionale jeugdwerk aan de verschillende overheden te rich ten, (de besluiten hierover door de gemeenten op Schouwen-Duiveland zullen bepalen of het regionale jeugdwerk ter hand kan worden genomen); 4. Zodra dit mogelijk is de be nodigde accommodaties te realise ren en de mankracht aan te stellen teneinde het regionale jeugdwerk ten uitvoer te brengen. Teneinde zich een mening te kun nen vormen over de opvattingen van anderen, betrokken bij het jeugd- en jongerenwerk, heeft de werk groep een tweetal hearings georga niseerd. Aan deze hearings hebben bestuurders van bestaande jeugd werkorganisaties, onderwijskrach ten en andere belangstellenden deel genomen. Verder was daarbij ook een aantal provinciale jeugdwerk adviseurs aanwezig. Bestaande verenigingen Uit de beschikbare gegevens blijkt o.a. dat er 31 plaatselijke en 2 re gionale verenigingen op Schouwen- Duiveland zijn in de groep vrije jeugdvorming, (C.J.V., G.J.V. G.J.O., Padvinderij, Plattelands Jongeren, Chr. G. Jeugdverenigingen). Het aantal leden van deze groepen va rieerde van 12 - 41 per vereniging (afdeling) met een gemiddeld aan tal van 22 leden. De leeftijd van de leden varieerde van 6 tot 25 jaar. Tweederde van het totale aantal le den, geschat op plm. 410 leden, be vindt zich in de leeftijdsgroep van de 9-14-jarigen. Van de overige le den zijn er plm. 160 in de leeftijds groep van 14 jaar en ouder. Op Schouwen-Duiveland zijn 4 jeugdso- ciëteiten aanwezig die zich in het bijzonder richten op tieners. Ze heb ben gemiddeld plm. 28 deelnemers. De verkenning van het jeugd- en jongerenwerk in dit gebied, aldus constateren de samenstellers, en de opvattingen en meningen, die naar voren gekomen zijn op beide hea rings, hebben geleid tot de volgende conclusies; de voorzieningen op sociaal- pedagogisch en sociaal-cultureel ge bied hebben op Sehouwen-Duive- land geen gelijke tred gehouden met de maatschappelijke ontwikkelingen in het algemeen en de ontwikkelin gen in het gebied in het bijzonder; het gebied is arm aan activi teitsmogelijkheden op het ge bied van creativiteit in de ruimste zin van het woord om zelfontwikke ling van de bevolking in het bijzon der voor de jongeren en de jeugd. Met name ontspannings- en recrea tiemogelijkheden voor jongeren ont breken veelal; de commissie wil „vragender wijs" enige grond van waarheid signaleren in de geluiden die op het eiland opgaan, geluiden die dfe si tuatie op Schouwen-Duiveland, ge zien in vergelijking met het lande lijke patroon, aanduiden als onvol doende in sociaal-cultureel opzicht. Er is een weinig geïnspireerd en ge ring gemotiveerd betrokken zijn van de bevolking bij de zaken in eigen omgeving, weinig kennis bij de be woners van de ontwikkelingen die zich in de samenleving voltrekken en hun neerslag zullen krijgen in het eigen woongebied; enkele incidentele aktiviteiten, o.a. op het gebied van de creativi- leitsontplooiing (speel jaar) bleken aan te slaan bij groepen van de be volking; er is tot nog toe, noch van par ticuliere, noch van overheidszijde, een totaal-initiatief tot een gecoör- dineei-de aanpak voor het hele ei land ontwikkeld, om deze veront rustende stilstand planmatig op gang te helpen brengen. Geslaagd Onze vroegere stadgenoot de heer C. van Aken. behaalde het trai nersdiploma van de K.N.V.B. Op het te Eindhoven gehouden examen ter verkrijging van de B- akte zwemlerares, slaagde onze stad genote mej. A. van der Schee, lerares aan de Chr. Huishoudschool te Mid delburg. Aan de Gemeentelijke universi teit te Amsterdam slaagde voor het doktoraal examen psychologie, onze stadgenoot de heer H. M. van der Ploeg. de laatste pakjesavonden niet vergeten... frico eten Z.V.U.-toneeivoorstellingen voor jeugd basisscholen De Z.V.U. organiseert op 14, 15, 16 en 17 december a.s. voor de klassen 4, 5 en 6 van de basisscholen op Schouwen-Duiveland een serie voorstellingen van het programma „Jan de Minstreel", door het thea tergezelschap Wim Zomer te Am sterdam. Het bijzondere van dit optreden is dat elke voorstelling - die in prin cipe door niet meer dan plm.' 100 leerlingen kan worden bijgewoond - wordt voorafgegaan door een „to neelles" in de klas. Het programma „Jan de Min streel" bestaat uit twee delen. Eerst het stuk waarin het gezelschap de meest elerpentaire vormen van thea ter laat zien, zowel in spel als tech niek: muziek, geluid, lichteffecten. Daarna wordt met de kinderen het stuk nog eens bekeken, er worden scenes uit gehaald en er wordt naar aanleiding daarvan met de kinderen geïmproviseerd. Daarbij kan de jeugd gebruik maken van de kos tuums, maskers en rekwisieten van de acteurs. De kinderen spelen, be wegen en improviseren op muziek, in het licht van vloeistofprojecties. De bedoeling van het programma is om de kinderen enerzijds kennis te laten maken met gewoon ongecom pliceerd theater, anderzijds hen daadwerkelijk spelend met theater te laten bezig zijn. Succes voor Schouwse sportfokkers In de Vleeshal te Middelburg werd een provinciale „Delta-show" ge houden van hoenders, sierduiven, konijnen, pluimvee, cavia's enz. De tentoonstelling werd georganiseerd door de vereniging „Walcheren", de grootste vereniging op dit gebied in Zeeland. Afgezien van de medailles en bekers werden nog een tweehon derd prijzen toegekend aan de in totaal zeventig sport-fokkers. Gok enige Schouwse sportfokkers waren met hun dieren vertegenwoordigd. Met Buff. Orpingtons behaalde de heer J. C. Everaers jr. te Renessc in de afdeling grote hoenders 2 maal zg-z met trio zg. Verder in de afde ling' dwei-ghoenders, D. C. Everaers te Renesse, met Wijandotte-krielen: zzg-5 maal -zg.-g.g. (met trio g.g.). Af deling sierduiven: D. C. Everaers met witte pauwstaartjes (z x g), met Saksische Eksterkroppers, (1 x g) L. J. J. Verton, Burgh, nam deel aan de tentoonstelling met Hollandse klop pers, (zg-g). ZIERIKZEE Bejaardenmiddag N.C.V.B. In het hervormd verenigingsge bouw werd de bejaardenmiddag, uit gaande van de N.C.V.B. gehouden. De geslaagde middag stond onder leiding van cle waarnemend presi dente mevrouw H. Vorstheuvel-La- brand-Schouten. De heer Th. Pfann te Middelbui'g, van het Verbond voor Veilig Verkeer hield aan de hand van een serie dia's, een zeer leerzame bespreking over de ge dragsregels. in het verkeer. Een voor de bejaarden belangrijk onderwerp, in verband met het steeds drukker wordend verkeer. Geslaagde ouderavond OUWERKERK, 25-11. De voorzit ter der Oudercommissie, de heer M. K. Romeyn opende de Ouderavond van de openbare lagere school, die deze week gehouden werd, met ëen toespraak tot het hoofd, de heer J. Berrevoets. Deze is namelijk 25 jaar geleden, cm precies te zijn op 17 november 1945 zijn werk aan deze school begonnen onder moeilijke omstandigheden in een oud gebouw. In de vijftiger jaren heeft de heer Berrevoets er met zijn beste krach ten aan meegewerkt om een nieuw schoolgebouw van de grond te krij gen. Na de ramp waren er weder om grote moeilijkheden. In de voor bije jaren zijn de onderwijsmetho den en leermiddelen geheel ver nieuwd. „Meester, u hebt grote lief de en een warm hart voor de school", aldus de voorzitter. Omdat de Oudercommissie in de gegeven omstandigheden de wens heeft be grepen; dit jubileum in alle stilte te laten passeren, heeft men dit geres pecteerd en als stoffelijk blijk van grote waardering een standaardwerk over Vincent van Gogh geschonken. Rekening 1969/70 De rekening 1969/'70 geeft aan f 359,30 en aan uitgaven f 82,95, zo doende een voordelig saldo van f 276,35, Daar de heer M. K. Romeyn niet herkiesbaar is werd in diens plaats gekozen tot lid der Oudercommissie de heer P. J. v. d. Werf. Vervolgens gaf het hoofd der school een over zicht van het afgelopen schooljaar, maar stond allereerst stil bij het overlijden van oud-burgemccstcr Romeijn. Op zijn verzoek werd zijn toespraak staande aangehoord. Hij sprak zijn erkentelijkheid uit vcor het uitstekende bezoek op deze avond. Naast de leer- en schoolvak ken krijgt de hedendaagse school het karakter van een „supermarkt". Het aantal van 36 leerlingen is aan grote mate van verschuiving onder hevig. Er zijn nu 24 jongens en 12 meisjes. Verdere bijzonderheden Op 15 januari hebben alle kinde ren een voorstelling te Zierikzee be zocht. De schooltandarts is 2 keer op bezoek geweest: op 6 januari en 25 augustus. Alle kinderen hebben aan de schooltandverzorging deelge nomen. Op 10 maart heeft het ver- keersexamen plaats gehad (8 leer lingen). Praktisch alle kinderen doen mee aan het schoolsparen. De 5e en 6e klas heeft kinderkaarlen en kindezegels verkocht tot een bedrag van f 400,50. De le en 2e klas heb ben op 4 juni een schoolreisje ge maakt naar Renesse; de hogere af deling ging naar Brabant (Tilburg en Breda). Op 24 augustus werden 7 kinderen schriftelijk en op 7 sep tember mondeling getest. Hiermede hoopt men het juiste kind op de jui ste plaats te krijgen. Door de familie Romeyn is kort geleden een t.v. geschonken; deze bevalt uitstekend, zoals voor aard rijkskunde, natuurkunde, creativi teit en tekenen. Tenslotte richtte het hoofd der school dankwoorden tot de schei dende voorzitter voor de prettige samenwerking. Aanhakend op diens openingswoord zei de heer Berre voets dat er voor hem veel goede, maai' ook pijnlijke herinneringen aan die tijd zijn. Hij dankte zeer hartelijk voor het ontvangen sublie me boekwerk. Bijeenkomst tennisclub De Lawntennisclub „Zierikzee" or ganiseert op zaterdag 12 december a.s. een gezellige avond voor haar senior- en juniorenleden in de Graan- beurs van het „Huis van Nassau" te Zierikzee. Deze bijeenkomst wordt speciaal belegd ter gelegenheid van de afsluiting van het tennisseizoen 1970. Op die avond worden na de opening de prijzen uitgereikt door de wedstrijdcommissie. Hulp-aktie voor Oost-Pakistan Heden (vrijdag)-avond wordt ook te Zierikzee een grootscheepse hulp- aktie voor Oost-Pakistan gehouden. Voor het innen der gelden zijn vanavond alle kerken en „De Licht boei" van het Leger des Heils ge opend. De gemeente stelde de stem bussen ter beschikking, waarin de gelden kunnen worden gedeponeerd. Uiteraard staat er ook in het stad huis zelf zo'n bus. Op genoemde plaatsen kan het publiek tussen 6 en 9 uur terecht om te offeren voor het zwaar getroffen land. Mevrouw E. Boersma-Hofman presidente Vrouwencontact P.v.d.A. De jaarvergadering van het Vrou wencontact Zeeland van de Partij van de Arbeid werd in „De Prins van Oranje" te Goes gehouden. In de plaats van de aftredende voorzitster mevrouw J. P. Schouls werd als nieuwe voorzitster gekozen mevrouw E. Boei'sma-Hofman uit Brouwers haven. Als nieuw bestuurslid werd gekozen mevrouw C. Struijk-van der Linde uit Zierikzee. Nieuwe secretaris Kling Zeeland B.B. In verband met zijn benoeming tot burgemeester van Loosdrecht is burgemeester D. W. Kastelein, afge treden als secretaris van de A-Kring Zeeland van de Bescherming Bevol king. In zijn plaats werd als lid van het dagelijks bestuur van de Kring be noemd burgemeester J. D. de Kam van Duiveland. Het secretariaat zal echter worden waargenomen door burgemeester Evers. Ook burge meester G. H. van Süylekom van Kapelle trad af. Hij reikte de voor- zittei-shamer over aan burgemeester Wolthers van Middelburg. Mr. Peyl Hoogeweg van de gemeente Rei- merswaal werd lid van het dagelijks bestuur in de vakature Van Süyle kom. De bijdrage voor de gemeen ten zal in 1971 op 30 cent plus 5 cent gehandhaafd blijven. Schooljeugd in aktie voor Oost-Pakistan van de show zouden kunnen mee maken. De firma Verseput toonde hierna een uitgebreide kollektie wol en patronen, waarna een breishow volgde. Zeven kinderen uit Renesse werkten hieraan mee. Na de pauze werden dames- en herenmodellen geshowd. De nieuwbakken manne quins werdeh door de heer Adsma op hun gemak gesteld, waarna ze zich uitstekend van hun taak kwe ten. De ongeveer 100 belangstellen den waren enthousiast over het ge toonde. Er waren dan ook vele inte ressante jurken, truitjes, poncho's en mutsen tc bewonderen. De kinderen kregen tot besluit een presentje. Tij dens deze avond was men ook in de gelegenheid een expositie van ge knoopte kleden te bekijken. Inder daad voegden tegen het eind van de show de vrouwelijke leden van het kerkkoor zich bij de belangstellen den. Tegen 11 uur werd de show door de heer Adsma afgesloten. NIEUWERKERK De voorzitter deelde mede, dat bij het gemeentebestuur aanhangig is gemaakt %en plan de schoolzolder in te richten voor handen arbeid. Het hoofd der, school gaf hierop een na dere toelichting. Hij achtte het de kans en de gelegenheid, nu het zo ver zou kunnen komen en hij had een begroting gemaakt, die nogal afwijkt van de normen en richtlijnen die de inspectie stelt. Hij heeft om trent e.e.a. een andere zienswijze en is bereid, dit te verdedigen. Er is aanschaf van handleidingen nodig en tekenen cn schilderen behoren ook bij Ihet handenarbeidonderwijs te worden ondergebracht. Op een vraag dienaangaande van mevr. Den Boer zegt de heer Berre voets, dat het gebruik van vilt-stift. vrije wil is. Dc heer W. A. Kuyper geloofde, dat de kinderen tegen woordig in één jaar veel meer leren dan vroeger. In antyvoord hierop zei het hoofd, dat de maatschappij ver anderd is en de school is veel meer een „schakel" geworden. De kinde ren leren van de t.v. en hun alge mene ontwikkeling is daardoor gro ter. De heer W. Bolijn informeerde of er al stappen zijn ondernomen over het gymnastiekonderwijs. Het be stuurslid de heer J. P. Dekker merk te op, dat dit probleem in de schbolrai>cl is ter sprake gekomen, maar het behoort- niet tot zijn com petentie. Het speellokaal is ge heel ongeschikt en in het dorpshuis is de vloer te glad. Wethouder Over- beckc adviseerde, bij het gemeente bestuur aan tc kloppen. De burge meester zei, dat dan alle argumen ten naar voren moeten worden ge bracht cn dat de kinderen van de lagere school en tic leden van de Sportvereniging gezamenlijk zullen gebruld maken van een tc scheppen nieuwe mogelijkheid. Vrijdag 27 november Zierikzee Aula school Manhuisstraat, 8 uur, filmkring „Ziejook". Brulnisse Afdeling P.v.d.A., gezelligheidsavond Burglt Hotel Het Wapen van Burgh, prop.- feestavond Ver. voor Volksonderwijs. Café-bar „De Westhoek", 7.30 uur, jaarvergadering h.s.v. „De Krabbe". Schuddebeurs Café Romijn, 7.30 uur, ledenvergade ring IJsvereniging. Oostcrland Conferentiekamer, 7.30 uur, uitvoe ring Oosterlands Fanfare. Zaterdag 28 november In het kader van de hulpverlening aan Pakistan hebben de leerlingen van Chr. Mavo te Zierikzee een reeks aktiviteiten voorbereid. Men kan binnenkort jongelui van de school verwachten die aanbieden di verse karweitjes te verrichten, zo als autowasscn, ramen zemen, bood schappen doen, koper poetsen, tuin werk, e.d. De leerlingen hebbfen een lijst bij zich, waarop het ontvangen geld aangetekend wordt met de pa raaf van de geholpene. Voorts zullen oud papier, flessen, zegeltjes e.d. op gehaald worden. Het ligt in de be doeling bovendien een bazar te or ganiseren op donderdag 3 dec. in het schoolgebouw. Heeft men geschikte artikelen voor deze bazar? Ze zijn zeer welkom. Tenslotte stellen ook leerlingen zich beschikbaar als ba bysit. (Ook buiten Zierikzee). In lichtingen aan de school in de mor genuren, tel. 01110-2823. KERKWERVE Rioleringen en bestratingen Het gemeentebestuur van Midden- schouwen heeft het maken van i*io- leringen en bestratingen in het be stemmingsplan Kerkwerve-West (2e fase) opgedragen aan Aannemings bedrijf „Schouwen-Duiveland" N.V. te Zierikzee voor f 27.776,-. HAAMSTEDE Begrafenis ds. M. den Boer Na een rouwdienst in de Ger. Kerk die werd geleid door ds. W. van der Kooy, gereformeertl predikant te Haamstede, vond de begrafenis van ds. M. den Boer plaats, emeritus predikant, die op 73-jarige leeftijd te Burgh overleed. Wijlen ds. Den Boer was van ori gine Zicrikzeeënaar. Hij studeerde na zijn ♦gymnasiumopleiding, theolo gie aan de Vrije Universiteit te Am sterdam en diende de gereformeerde kerken van Oudeschoot (F.), Wezep, Voorschoten en Zaamslag, in welke laatste gemeente hij op 1 juli 1966 op bijna 69-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Nadien vestigde ds. Den Boer zich metterwoon te Burgh. RENESSE Breimodeshow in „Het Dorpshuis" Donderdagavond organiseerde de firma Verseput uit Renesse. in sa menwerking met de NEVEDA wol- fabrieken uit Leiden een breimode show in het dorpshuis te Renesse. Presentator, de heer Adsma uit Al phen aan de Rijn, heette allen harte lijk welkom. Hij vond het jammer dat nu juist het kerkkoor repetitie had, maar hoopte dat de hierin zin gende dames toch nog het staartje Wederoprichting Geref. Vrouwenvereniging Dezer dagen kwam het te Nieu- werkerk weer tot een oprichting van een gereformeerde vrouwenvereni ging. Woensdagavond kwamen de leden voor het eerst weer officieel bijeen in vergadering. De avond stond onder leiding van de oud-pre sidente der voormalige vereniging, mevrouw A. v. d. Male-Overbeeke. Zeventien dames waren aanwezig en daar slechts vier leden verhinderd waren, bestaat de vereniging nu wel geteld uit 21 leden. Vermeld zij, dat er bij deze wederoprichting zich ook aardig wat jongeren hebben gevoegd. Een heel nieuw bestuur moest wor den gekozen en het resultaat is als volgt: presidente werd weer mevr. A. v. d. Male-0verbeek; algemeen adjunkt mevrouw Rienstra-Wijnja, secretaresse mej. G. de Bil en pen- ningmeesteresse mevrouw T. van 't Hof-Eerland. Tot aller voldoening namen de dames de diverse funkties op zich voor de periode van één jaar. Op deze avond moest nog veel wor den besproken. Op 9 december a.s. zal de eerstvolgende vergadering zijn in het vergaderlokaal achter de kerk. Inzamelingsaktie voor Oost-Pakistan Evenals op andere plaatsen zal ook op Nieuwerkerk (vrijdag 27 november) een inzamelingsaktie worden georganiseerd voor Oost- Pakistan. Om 6 uur zal de klok voor dit doel worden geluid, terwijl van 6 tot 9 uur n.m. twee kerkgebouwen zullen openstaan om gelden in te- zamelen. De Ned. Hervormde kerk aan de Kerkring en de Geref. kerk aan de Ooststraat zullen voor dit doel gaarne het publiek verwachten. Ook op giro 777 v. h. Rode Kruis kunnen giften worden overgemaakt. In de hal van boven gennemde kerken zal een bus staan om hierin het geld te deponeren. Winkelweek Ook donderdag werd door de jeugd van Nieuwerkerk weer druk gebruik gemaakt van de attractie die de win kelweek bood. Voor de jongens werd gevraagd het opstellen van een voetbalelftal uit 20 topspelers. Voor de meisjes werd gevraagd: „Hoe heet de pop uit de prijzenetalage in de Kerkstraat?" Uitslagen: Pop heet „Elsje". 161 inzendingen kwamen binnen. Slechts 1 goede. Anja Quik is de gelukkige winnares. Voetbalwinnaar is Sjaak v. Dijke. Hiervoor waren 90 inzendingen. Voor vandaag (vrijdag) moet men het aantal watts van de gloeilampen in de etalages optellen. Zaterdag 28 nov. zal om 2 uur n.m. de Elvi-drumband met majorettes een rondgang maken door het dorp. Na afloop, plm. 4 uur, is er voor de jeugd een film in „Ons Dorpshuis". OOSTERLAND Turnwedstrijd S.V. „Duiveland" Op zaterdag 28 november a.s. zal er in de sportzaal aan de Van den Abeelestraat alhier een turnwed strijd plaats vinden, uitgaande van de Zeeuws-Brabantse Turnkring van het K.N.G.V., georganiseerd door de S.V. Duiveland. De aanvang van de wedstrijd voor heren is 3 uur, intui nen 2 uur. De aanvang van de wed strijd voor dames is half vijf en in- turnen: na de wedstrijd van de he ren. Als wedstrijdleider treedt op de heer C. van Weele te Krabbendijke. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 28 en zondag 29 november Dokter C. M. van Hoorn, Zierikzee, tel. (01110)—2080, neemt waar voor dokter Bontkes en dokter v. d. Waarden. Dokter H. J. Simons, Renesse, tel. (01116) 280, neemt waar voor dokter Stenger en dokter Terp stra. Dokter K. van Leeuwen, Bruinissc, tel. (01113) 280, neemt waar voor dokter Speelman. Dokter E. E. Vleugels Schutter, Zie rikzee, tel. (01110)2780, neemt waar voor dokter v. d. Zande. Zuster W. Sleutel, Haamstede, tel (01115)-226, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bcrgsma, Zierikzee, tel (01110)2180 heeft dienst. De weekeinddiensten vangen aan op zaterdagmorgen om half tien. VENLO. De 68-jarige heer A. Ro mijn uit Blerick is donderdag na een verkeersongeluk in Vonlo over leden. Hij werd to enhij per fiets dc Prinsessesingel overstak door een personenauto aangereden. Dorpshuis, prop.-feestavond feest avond Ver. voor Volksonderwijs. Bruinissc Gymzaal, 7.30 uur, uitvoering Kwiek. Maandag 30 november Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, Sint Nicolaasavond voor de bejaar den, (U.V.V.). Dinsdag 1 december Haamstede Hotel Bom, 7.30 uur, oprichtingsver gadering Rij-vereniging. Zierikzee Mondragon, foyer, 8 uur, „hearing" over inhoud nota „Jeugd en Schou wen-Duiveland". Speciale JEUGD- SPAARBANK op donderdag van 4.00-5.00 uur NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE DEN HAAG. Mr. C. van Veen, staatssecretaris van binnenlandse zaken, heeft donderdag in de door hem voorgezeten centrale commissie voor georganiseerd overleg in amb tenarenzaken, meegedeeld dat het overheidspersoneel in actieve dienst in j'anuari de resterende f 200,van de bijzondere uitkering van f 400, over 1970 zal worden uitgekeerd. KOE Voor dit stukje heb ik nódig, dal de politie zonodig f 1200 moet of wil. Voor de „ooms agenten", die in de hoofdstad of Den Haag zo druk met schilden en stokken sjouwen, is dat misschien wel goed, maar in Muntendam, in Jubbega en nog hon derd plekjes was bijna geen fluit te doen en moet daar ook allemaal f 1200 naar toeEnfin, hel is een akelig vraagje natuurlijk, maar - dat verzacht weer wat - het wordt ge ïnspireerd door het verhaal van de koe. Een vooroorlogse, een op zich zelf staande koe, een éénling dus, maar één die verzorging nodig had, als elke koe, zeven dagen in de week. Het beest moest gemolken worden ook. s' Zondags was dat klusje voor de knecht op de boerderij. Nu zal men zeggen: „Wal is nu toch één koe?" Niet veel vrienden, maaieen koe is wel een koe en zij komt twee keer per dag terug met de melkgift. De knecht gaat zich eerst verkleden, gaat daarna de koe vangen, gaat melken en gaat nadien de melkattri- buten: emmers, zeven, schoon ma ken. 's Middags gebeurt dat iveer en die ene koe mishandelde dus de zon dag van de knecht. Er was ook een tarief voor de zon dagse behandeling van did koe. Het was gelijk aan het alle-dag-tarief, zijnde 6 (zes) cent per keer. Dc,knecht beirde dus 2 6 12 cent van zijn koebeest. Hij heeft dat jaren vol ge houden, maar één keer wilde hij toch eens op slap met zijn vrienden en hij kreeg zijn pa zo mal het beest ie behandelen. Maar dat liep kivaad- aardig af. Men ziet het niet zo aan een koe, maar zo'n dier is „éénken- nia". Pa kon dus alleen met hulp van ma, na langdurig trimmen in de wei, de koe te pakken krijgen. Het beest miste echter zijn melkbaasje en hield zijn melk op. Zo zijn koeien wel, altijd melk ophouden als ze de pest in hebben. Eindelijk liet ze toch ivat stromen, maar trapte toen de emmer om. Nooit meer", zei pa na afloop van het avontuur, maar de zoon kreeg toch wel de twaalf cent. Laat men de politei van nu 500 geven en 1200 500 700 aan alle vooroorlogse melkknech ten, die aan de koebeesten 12 cent hebben verdiend. Laten we allemaal f 100 van de f 400 uitkeren aan de melkknechten van toen. Hel waren helden en hadden geen locct van uitkeringen-ineens, procenten bij de kinderbijslag, verhoging van de va- kantiea-uitkering en „dat hele rij tje" van nu, maar ze sliepen ook met z'n zessen op een piepklein zoldertje en stonden om vier uur in het veld. Ze werkten zes uur en sjouwden des avonds in hun eigen tuintje aan de pataften cn :e hielden niet eens pro- testbijcenkomslcn om hun twaalf e ent! SCI 11 ER El LA NDMA N. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2