DE ZIERIKZEESCHE COURANT Boliviaan wilde paus vermoorden bij aankomst in Manilla Textiel wordt duurder Geen aanwijzingen in moord te Delft De Esro ft TUINMAN Per 1 januari gaat de B.T.W. 2 omhoog Drs. R. Zijlstra (Oosterland) wordt voorzitter van de KJNLZ. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 27 november 1970 127ste jaargang Nr. 20783 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE; Jannewekken 11, Zierikzee, Poslbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar f 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Werkgroep komt met Jeugdnota Mislukte aanslag MANILLA, 27-11. Paus Paulus is donderdag voor een bezoek van drie dagen in de Filippijnse hoofdstad Manilla aangekomen. Tjjdens zün aankomst deed een in priesterkleren gestoken Boliviaan een aanslag op de paus. Hjj zou de paus tegen de borst hebben gestompt, onder het slaken van de kreet: „ik zal bevrij den". De man scheen gewapend met een mes, doch had de paus niet ge raakt. Tegenover de politie ver klaarde hij de paus te hebben willen vermoorden. Toen de paus arriveerde luidden alle klokken - ook van de niet- ka tholieke kerken - op de eilanden. Het is de eerste keer in de geschie denis van het overwegend rooms- katholieke Tand, dat een paus hier op bezoek komt. Paus Paulus, die zondag op Samoa wordt verwacht, zal in Manilla aan de conferentie van Aziatische bis schoppen deelnemen. In een door de voorlichtingsdienst van het Vaticaan gepubliceerde boodschap zegt de paus, dat hij naai de Filippijnen is gekomen om naar wegen voor de verkondiging van het evangelie voor de volkeren van Azië te zoeken. „Wij zullen in de geest van het tweede Vaticaanse concillie ALMELO. 26-11. Textielprodukten zullen volgend jaar tien tot vijftien procent duurder worden, zo heeft de heer J. J. C. Alberdingk Thijm, com mercieel directeur van de N.V. Ko ninklijke Textielfabrieken Nijverdal ten Cate. donderdagmiddag meege deeld tijdens een excursie van het departement Almelo van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel. Oorzaak van deze prijsstijging zul len onder meer zijn de gestegen loon kosten en de verhoogde B.T.W. Om verlaging van kiesgerechtigde leeftijd DEN HAAG. 27-11. Het feit, dat in 1968, bij de presidentsverkiezing in Amerika van de jongeren beneden 21 jaar slechts 34 procent opkwam, tegen een algemeen gemiddeld op komstpercentage van 61, is voor de Kamerleden drs. Ed van Thijn en mr. R. van den Bergh (beiden P.v.d.A.), mejuffrouw mr. A. M. Goudtsmit (D'66), drs. H. Wiebenga (P.S.P.) en drs. J. M. Aarden (Groep-Aarden) alleen maar een aansporing te meer om jongeren in een zo vroeg moge lijk stadium met hun staatsburger lijke rechten te confronteren. De Kamerleden gebruikten de ge noemde cijfers - vermeld in U.S. News and World Report" van 23 no vember j.l. - in hun donderdag aan de Kamer gezonden antwoord op de vragen over hun initiatief-wetsont werp de kiesgerechtigde leeftijd te verlagen van 21 tot 18 jaar. Het heeft de indieners niet verrast dat hun voorstel in het algemeen een gunstig onthaal vond bij de Kamer. Immers, zo word gezegd, in brede kring wordt de wenselijkheid van verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd ingezien. AMSTERDAM. In verband met een interne herstmkturering, die o.m. sluiting inhoudt van verschillende zaken van Gerzon, werd een buiten gewone algemene aandeelhouders vergadering gehouden. gezamenlijk onderzoeken hoe het evangelie het best kan worden ver kondigd voor de mensen van onze tijd en van dit continent", aldus de paus. Ongeveer vijfduizend mensen wuifden met Filippijnse en Vati caanse vlaggetjes toen de paus arri veerde uit Dacca, waar hü de be volking van het door een vloedgolf ramp getroffen Oost-Pakistan had aangespoord niet te wanhopen en de katholieken in de gehele wereld had opgewekt tegenover de getroffenen edelmoedigheid te betonen. Hij overhandigde op het vliegveld van Dacca aan de president twee cheques van honderduizend dollar, alsmede een door de hem vergezel lende journalisten verzameld bedrag. Op het vliegveld van Manilla was de president van de Filippijnen, Fer dinand Marcos, aanwezig om de paus te begroeten. DELFT, 26-11. De Delftse politie heeft nog geen aanwijzingen gevon den die zouden kunnen leiden naar de dader van de wurgmoord op de 21-jarige Delftse mevrouw Adriana B. Landsberger-Hölscher. Bij het on derzoek is inmiddels gebleken dat uit de woning van de vrouw voor een "bedrag van f 375,is ontvreemd: f 25,uit een handtasje van het slachtoffer en f 350,uit een vaas je in een kast. Het rechercheonderzoek heeft tol de conclusie geleid dat het slachtof fer dinsdagochtend voor tien uur om het leven gebracht moet zijn. Een 14-jarig meisje, wonend op dezelfde galerij als de familie Lands bergen verklaarde tegenover de po litie dat zij mevr. Landsbergen 's ochtends vroeg om kwart over zeven nog heeft gezien en gegroet. Dat de vrouw voor tien uur werd vermoord werd afgeleid uit het feit dat een elektrische repeteerwekker 's avonds laat nog liep en op vijf' voor tien stond. De knop was niet ingedrukt. Mevrouw Landsbergen had de ge woonte om na het vertrek van haar Romance van prins Charles LONDEN, 26-11. In Londen doen geruchten de ronde dat prins Charles de 22-jarige erfgenaam voor de Brit se troon, zijn eerste romance beleeft. Het meisje is de 20-jarige studente Bettina Mary Lindsay, dochter van lord Balneil, minister van staat in de conservatieve regering. Haar grootvader is de graaf van Craw ford en Balcarres, haar grootmoeder een zuster van de markiezin van Salisbury. Bettina leidde een jaar geleden nog een hippie-achtig leventje in Parijs, waar zij de toneelschool van de mimekunstenaar Jacques Lacoq bezocht. Nu studeert zij in Londen voor onderwijzeres. Dodelijke botsing WIERINGERMEER, 26-11. Don derdagmorgen omstreeks kwart voor zeven heeft zich een verkeersonge val voorgedaan op de E-10 tussen de Hoornsebrug en het viadukt van Lambertschaag. De 24-jarige korporaal der marine, de heer H. A. Pelser uit Berg en Dal, die met zijn personenauto op weg was naar Den Helder, is op onver klaarbare wijze op de linkerweghelfl terechtgekomen. Hierdoor botste de auto vrijwel frontaal tegen een truck met oplegger. De auto werd een eind weg geslin gerd, de heer Pelser raakte klem en moest door de Rijkspolitie uit het wrak worden gezaagd. Men consta teerde de dood. echtgenoot nog tot omstreeks tien uur te slapen. Deze conclusies wor den gedekt door de gegevens die de sectie door de patholoog-anatoom heeft opgeleverd, aldus de politie. PARIJS, 26-11. De Europese or ganisatie voor het onderzoek van de ruimte (ESRO) heeft het grootste deel van haar begroting voor 1971 ten bedrage van ruim 200 miljoen gulden bevroren, aangezien de tien aangesloten landen het niet eens kun nen worden over de toekomstige projecten. Uit de omgeving van de ESRO- raad wordt vernomen, dat Frank rijk, België en West-Duitsland zich niet willen binden. Deze landen doen op uitnodiging van de V.S. mee aan het Post-Apollo programma. Enge land heeft die uitnodiging afgesla gen. KOMPONG SPEOE, 26-11. In Cambodja wordt al dagenlang zwa re str(jd geleverd oin de beheersing van verkeersweg 4 nadat Noordviet- namezen en de Vietcong in het week einde een belangrijke bergpas in de ze weg tussen Phnom Penh en de belangrijke zeehaven Pompong Som in het zuiden veroverden. ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦f Profiteert X i deze week nog 2 van onze IC °/o gratis koopaktie - (i.v.m. de heropening van onze zaak), 2 x zoveel showroom 2 x zoveel etalage Dus: grote keuze in; BANKSTELLEN EETKAMERS VLOERBEDEKKING VVANDMEUBELEN GORDIJNEN, enz. enz. Mol 19, Zierikzee Telefoon (01110)2887 BERLIJN. De 24-jarige hospitaalhulpverpleger Ekkehard Weil stond in de verdachtenbank bij de opening van het proces dat het Britse militair be stuur in het gerechtsgeboiLW te West-Berlijn tegen hem voert, omdat hij op een Russische schildwacht schoot bij het Russische oorlogsmonument in West-Berlijn. Weil hield drie vingers van zijn rechterhand omhoog in de vorm van de letter W om zijn „weerstand" aan te duiden. Tweede Kamer Sommige belastingen: 3 DEN HAAG, 26-11. Per 1 januari wordt het B.T.W.-tarief verhoogd van 12 tot 14 %i. Bovendien zal een tijdelijke wiebeltaxbelastfng van 3 procent te leggen op de loon- en in komstenbelasting, de vennootschaps belasting, de benzine en de z.g.n. verbruiksbelasting op auto's. De omzetbelasting blijft deze keer nog buiten schot, maar de regering kreeg de volmacht, deze belasting een volgende keer ook onder die wiebel- tax te brengen, die al naar gelang de conjuncturele omstandigheden zowel een verhoging als een verlaging met nul tot vijf procent kan inhouden. De regeringspartijen willen echter wel het lage btw-tarief van 4 procent buiten de conjunctuurheffing laten. Minister Witteveen (financiën) was daartoe bereid, mits een suggestie van de christelijk historische afge vaardigde mr. W. Scholten zal wor- Uitbreiding aardgasnet DEN HAAG, 27-11. In verband met de te verwachten groei van de afzet van 30 miljard kubieke meter in 1970 tot ongeveer 70 miljard ku bieke meter aardgas in 1975 heeft de Nederlandse Gasunie een plan opge steld voor de uitbreiding van haar transportsysteem waarmee een in vestering van ongeveer anderhalf miljard gulden zal zijn gemoeid. Na voltooiing van dit plan zal in vijf jaar tijd eenzelfde capaciteit, zijn ge bouwd als in de eerste zeven jaar van het bestaan van de Gasunie. De eerste fase vergde reeds een investe ring van 2,5 miljard gulden. Drie auto's uitgebrand HUIS TER HEIDE, 26-11. Op de rijksweg Utrecht-Amersfoort zijn na een botsing, waarbij vier auto's be trokken waren, drie wagens in brand gevlogen. Het ongeluk gebeurde toen een 66-jarige inwoner van Amster dam zag, dat hij in de verkeerde rij strook had voorgesorteerd en krach tig remde. Achter hem botsten drie wagens op elkaar. De laatste twee vlogen in brand en de vlammen sloegen over naar een auto, die op de andere rijstrook stilstond. Alle bestuurders bleven ongedeerd, de drie auto's brandden totaal uit. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Vrienden z\jn mensen, die van elkaar overtuigd zijn. den aanvaard om oök de alcohol- en bieraccijns onder de werking van de wiebeltax te brengen. De andere re geringspartijen voelden daarvoor echter weinig, waarop de heer Scholten zijn voorstel terugunam. Dodelijk verkeersongeluk BERGEN OP ZOOM, 27-11. Aan de Bergsebaan te Bergen op Zoom is donderdagavond omstreeks elf uur een personenauto met vijf inzitten den, waarschijnlijk tengevolge van de mist, hét ruim acht meter lange talud afgereden van de langs de weg lopende gekanaliseerde rivier de Zoom. De auto kwam op de kop in het slechts enkele decimeters diepe water terecht. Een der inzittenden, een vrouw, liep dodelijke verwon dingen op. Enkele andere kregen lichte verwondingen. Bij het verkeersongeval is om het leven gekomen de 55-jarige me vrouw C. Klupper-de Vos uit Bergen op Zoom. Hervormingen in Egypte CAIRO, 26-11. De Egyptische pre mier dr. Machmoed Fawzi heeft de Egyptenaren ingrijpende sociale her vormingen beloofd en een grotere stem in het overheidsbeleid. De ach terlopende gezondheids-, onderwijs- en andere openbare voorzieningen voor de 34 miljoen inwoners, wier aantal jaarlijks met meer dan een miljoen toeneemt, zullen drastisch worden verbeterd, zo zei dr. Fawzi in zijn eerste grote verklaring over de binnenlandse politiek sinds hij in functie trad na president Nassers overlijden. De Britse mijnwerkers LONDEN, 26-11. Met 158.000 tegen 82.000 stemmen hebben de Britse mijnwerkers na drie weken het aan bod van de nationale kolenraad tot een loonsverhoging van drie pond sterling per week aanvaard. 45.000 mijnwerkers hebben niet aan de stemming deelgenomen. De' eis was vijf pond meer. In alle mijnen wordt al enkele dagen weer gewerkt. Verwachting tot zaterdagavond: Overwegend droog Overwegend droog weer met enkele opklaringen; in de nacht en ochtend plaatselijk mist; mees^zwakke wind; weinig verandering in temperatuur. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temperaturen: 1 tot 5 graden boven normaal. Max. temperaturen: 0 tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 28 nov. Zon op 8.21, onder 16.35 Maan op 8.20, onder 15.38 29 nov. Zon op 8.22, onder 16.34 Maan op 9.37, onder 16.19 30 nov. Zon op 8.24, onder 16.33 Maan op 10.42, onder 17.18 Nieuwe maan: 28 nov. (22.14). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 28 nov. 2.38 v.m. 29 nov. 3.18 v.m. 30 nov. 3.58 v.m. BROUWERSHAVEN 28 nov, 29 nov. 30 nov. 2.16 v.m. 2.55 v.m. 3.37 v.m. 14.50 n.m. 15.32 n.m. 16.13 n.m. 14.34 n.m. 15.14 n.m. 15.53 n.m. Springtij: 1 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Ons land bevond zich de af gelopen 24 uur onder een rug van hoge luchtdruk. Deze behoort bij een luchtdrukmaximum boven zuid- Duitsland, dat geleidelijk in de rich ting van de Balkan trekt. De rug van hoge luchtdruk komt daarbij ten oosten van ons land te liggen. Tege lijkertijd breidt een depressie die al dagenlang boven de oceaan aanwe zig is, zijn invloed wat meer over west-Europa uit, zodat er iets meer wind komt. Als gevolg hiervan zal de mist, die zich donderdagavond in vrijwel het gehele land vormde, de komende avond en nacht niet in die omvang ontstaan. Voor zaterdag mag dan ook op meer zon worden gere kend. Italië worstelt met echtscheiding ROME, 26-11. Een nieuwe rege ringscrisis en een breuk in de cen trum-links coalitie riskeren 33 Ita liaanse parlementsleden van de rechtervleugel van de Christen-De mocratische Partij liever dan aan vaarding van de echtscheidingswet. Zij maakten dit donderdag duidelijk in een brief aan de leiders van re gering, partij en fractie. De fel omstreden wet, waarmee in Italië de echtscheiding zal worden ingevoerd, wordt zeer binnenkort in stemming gebracht. Benoemde verlaat straks Tweede Kamer DEN HAAG, 62-11. Drs. Ztflstra, lid van dc Tweede Kamer voor de A.R.-Paity voorzitter van de Neder landse Christelijke Boeren en Tuin- dersbond, zil binnenkort voorzitter worden van de Koninklijke Neder landse Zuivelbond K.N.Z., het top orgaan van de coöperatieve zuivel industrie. Hü zal in deze functie de heer G. II. E. M. van Wacs, sinds kort burgemeester van Borsele. op volgen. De heer Zijlstra heeft reeds laten weten dat hij de benoeming, die hem door het F.N.Z.-bestuur met unani miteit is aangeboden, zal aanvaar den. Het is nu de bedoeling, hem in een op 22 december a.s. te houden vergadering eerst te benoemen tot adviserend bestuurslid. Deze tussen fase is statutair vereist bij het aan trekken van een voorzitter van bui ten de eigen kring. Drs. Zijlstra had om persoonlijke redenen reeds besloten, zich bij de verkiezingen van volgend jaar niet meer beschikbaar te stellen voor kamerlidmaatschap. Dit heeft voor hem mede de weg geopend om aan het verlangen van het K.N.Z.-be- stuur te voldoen. Hij blijft wel voor zitter van de N.C.B.T.B. en van het samenwerkingsorgaan der drie cen trale landbouworganisaties.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1