m varkenslappen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Stichting van de Arbeid oneens over een loonmatiging in '71 lekker eten tips gevulde Een goed stuk vlees hoort erbij De Amerikaanse poging krijgsgevangenen in Noord-Vietnam te bevrijden Jonge vrouw gewurgd Twee mannen ontsnapt uit Huis van Bewaring te Amsterdam Prijsverhoging aardolieprodukten TUINMAN Y,« „Landbouworganisaties moeten het E.E.G.-beleid uitstippelen" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 26 november 1970 127ste jaargang Nr. 20782 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, Postbus t, lel. (OHIO) 225S, na 18.00 uur: lei. (OHIO) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur; M. J. Bij de Vaale, lel. (OHIO) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij vJb Lakonman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand t 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Burgemeester naar Loosdrecht Geen gemeenschappelijk standpunt DEN IIAAG, 25-11. Het bestuur van de Stichting van de Arbeidnieu- we Stjjl is er woensdagmiddag niet in geslaagd op basis van het advies van de sociaal-economische raad van vrijdag 20 november jl. tot een gemeenschappelijk standpunt te ko men over een concrete formule voor een aanbeveling over een loonmati ging in 1971. De werkgevers en ondernemers zijn niet van hun in de S.E.R. inge nomen standpunt afgegaan deze middag; ze kunnen de door het ka binet in zijn op 15 september jl. aangekondigd pakket bijsturings maatregelen opgenomen loonmaat regel en art. 10 van de wet op de loonvorming nog niet, maar hebben nu begrip voor zo'n maatregel. Ze zeggen: kabinet, ga uw gang. doe datgene wat nodig en nuttig is in de verwachting dat het er de werkge vers over zal raadplegen. Die raad pleging gebeurt vrijdag in een ge sprek tussen een delegatie uit het kabinet met het bestuur der Stich ting van de Arbeid-Nieuwe Stijl. Die Stichting-Nieuwe Stijl is in ze kere zin wellicht een vooruitloen op de „Konzertierte Aktion" zoals men die in de Bondsrepubliek kent en van de kant van de stichting in juni jl. heeft bestudeerd. Het stichtings bestuur was deze middag aangevuld met bestuurders van de werkge vers- en van de werknemersorgani saties in belangrijke bedrijfstakken: bouwnijverheid, metaalindustrie en -nijverheid, vervoer (havens), indu strie, landbouw .grafici. Advertentie Neem dikke varkenslappen die Bakken In 2/3 boter, 1/3 rundvet. u gemakkelijk kunt open- Lappen uit de pan, jus afmaken snijden. Leg er een plakje kaas met paprikapoeder en water, en een plakje ham tussen. Heerlijk bij bloemkool, Zout en peper en paneren of boontjes, Brussels lof en door de bloem wentelen. groene kool. Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees. Vleeswaren en Vleesconserven WASHINGTON. 25-11. Minister van defensie Meivin Laird heeft de „duiven" in de Amerikaanse senaat, die boos z|jn over de jongste akties tegen Nocrd-Vietnam, getracht ge rust te stellen door te verklaren dat er geen wjjziging is gekomen in pre sident Nixons' politiek om de om vang van de oorlog in China te ver kleinen cn een viede door onder handelingen te bewerkstelligen. Laird gaf de verzekering in de senaatscommissie voor de strijd krachten die in besloten vergade ring bijeenkwam om de akties te bespreken. Ondanks Lairds verkla- STUTTGART. Te Stuttgart werd voor het christelijk ontwikkelings- hulp-projekt in Zuid-Amerika, een gospel-festival gehouden, dat een enorm succes werd. De jeugd was er, maar ook de burgemeester, die in zijn gemeente danig de trom had geroerd, zodat er veel belangstelling was; nuttig voor het beoogde doel. ring zijn vele politici van mening dat Nixon Hanoi wil waarschuwen tot de escalatie over te gaan of re kening te houden met meer repre sailles. Het Pentagon rechtvaardigt de mislukte aktie tegen het krijgsge vangenkamp met te verklaren dat de Verenigde Staten deze maand uit onofficiële bronnen hadden verno men dat 17 van de 459 in Noord- Vietnam krijgsgevangen Amerika nen onlangs zijn gestorven. In ver band hiermee had president Nixon de aktie goedgekeurd. „Haviken" en „duiven" waren het er dinsdag over eens dat de bom bardementen en de reddingsaktie een nieuwe en hardere fase in de oolog betekent sedert twee jaar ge leden de aanvallen op Noord-Viet nam werden gestaakt en de gevech ten in Zuid-Vietnam afnamen. „Haviken" en „duiven" verschil len sterk van mening of dit de juis te koers is en of deze koers niet leidt tot een nieuwe opvoering van de strijd of tot maatregelen tegen de Amerikaanse krijgsgevangenen door Hahoi. De vakcentrales zeiden, dat er woensdagmiddag van overleg geen sprake is geweest. Er was h.i. geen reëel overleg mogelijk, over geen enkel punt, ook niet voor de ver werking van de f 400,-. Men zal bij de vakcentrales defi nitief het standpunt bepalen over het op of na vrijdag a.s. door het kabinet te nemen besluit. Mocht dat inderdaad het treffen van een loon maatregel inhouden, dan vreest men grote moeilijkheden. Gescheiden Partijen in de Stichting, die eigen lijk voor het eerst sinds ruim een jaar weer officieel op centraal ni veau over de loonontwikkeling zou den gaan spreken, omdat door het buiten werking stellen van art. 8 van de wet op de loonvorming de weg naar dat overleg voor N.V.V. en N.K.V. weer open was, begonnen dit herstelde overleg na afloop met gescheiden persconferenties. Dat is altijd een teken van onenigheid ge weest. Drs. S. C. Bakkenist, werkgevers voorzitter van het stichtingsbestuur, verklaarde o.m. dat de werkgevers en ondernemers in middenstand en landbouw van gedachte waren ge weest dat ze het met de vakcentra les alsnog over zodanige formule ringen eens konden worden dat de werkgevers en ondernemers zich cok aan de zijde van de vakcentra les zouden kunnen scharen en geza menlijk aan het kabinet, op basis avnhet advies van de S.E.R., zou den kunnen raporteren: kabinet neem nu geen loonmaatregel. Werknemersvoorzitter van het stichtingsbestuur A. H. KIoos zei op de persconferentie van de vakcen- tiales o.m.: we zijn weinig opge schoten. De werknemers hebben een poging gedaan een zekere uitwer king te bereiken en vooral willen praten over indixering. „Er viel geen goed garen met ze te spinnen vanmiddag". DELFT, 25-11. De 21-jarige Adria- na B. Landsbergen-HÖlscher uit Delft is dinsdag door wurging om het leven gebracht. Het stoffelijk overschot van de vrouw werd 's middags gevonden door haar echtgenoot, toen hij van zijn werk terugkeerde in zijn woning op de achtste verdieping van een flatgebouw aan de Papsouwselaan in Delft. De vrouw lag, gekleed in nachtge waad, op bed. De pathaloog-anatoom dr. J. Zeldenrust heeft sectie ver richt en aanwijzingen gevonden die duiden op wurging.. De Delftse poli tie tast., ten aanzien van de eventue le dader, volledig in het duister. De man, die dinsdagmorgen om zeven uur naar zijn werk ging, kwam kwart over vijf terug en vond zijn vermoorde vrouw. Ze waren pas enkele weken ge huwd. DEN HAAG. Prinses Beatrix heeft deze week een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Schok, der Herkenning" in het Haagse Mauritshuis. Op de foto: prinses Beatrix bij „De Kathedraal van Salisbury", een werk van de Britse schilder John Constable. AMSTERDAM, 25-11. Uil het Huis van Bewaring aan het Kleine - Gartmanplantsoen z|jn woensdag middag tijdens het luchten twee ge vangenen ontvlucht. Het zijn de 38-jarige Rotterdam mer J. J. L. en de 20-jarige S. D. De Rotterdammer verbleef tijdelijk in het Huis van Bewaring. Volgens de politie werd hij destijds wegens moord tot 12 jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de Saueringsconiissie Rijnmond ge-installeerd ROTTERDAM, 26-11. De staatsse- cretaris van sociale zaken en volks gezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, heeft donderdagmiddag in Den Haag de saneringscommissie voor het Rijn mondgebied, de eerste van deze aard in Nederland, geïnstalleerd. Deze commissie zal zich gaan beraden over te nemen maatregelen om de luchtverontreiniging in het Rijn mondgebied, dat onlangs door de staatssecretaris tot saneringsgebied werd verklaard, te bestrijden. DEN HAAG, 25-11. De minister van economische zaken is ermede akkoord gegaan, dat voor aardolie produkten de navolgende prijsverho gingen worden doorgevoerd: petro leum 70 cent per 100 liter, autoolie, gasolie, huisbrandolie 1 en 2 en dun ne stookolie 60 cent per 100 liter, autogas (L.P.G.) 80 cent per 100 liter propaangas in bulk f 12, per 1000 kg, butaangas in flessen 55 cent per fles van 13 kg en propaangas in flessen 45 cent per 10,5 kg. regering veroordeeld. Van zijn straftijd was al tien jaar om. De tweede vluchteling zat verdacht van diefstal met geweldpleging' in voor arrest. Door verbreking van een tralie wisten de mannen te ontsnappen uit de kooi waarin zij werden gelucht. Zij klommen over een drie meter hoge muur en verdwenen via de achtertuinen van naast het Huis van Bewaring gelegen weggingen van bewa ki ngspersoheel Ir. Knottnerus in vergadering K.N.L.C. Profiteert deze week nog van onze 10 °/o gratis koopaktie (i.v.m. de heropening van onze zaak). 2 x zoveel showroom 2 x zoveel etalage Dus: grote keuze in: BANKSTELLEN EETKAMERS VLOERBEDEKKING WANDMEUBELEN GORDIJNEN, enz. enz. IV Mol 19, Zierikzee Telefoon (01110)2887 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Het talent arbeidt, het ge nie schept. WAT ÏEQT DE 61LT '4i\ -rf' f\ t Verwachting tot vrijdagavond: Plaatselijk mist Overwegend droog, met vooral in de nacht en ochtend op veel plaatsen mist; weinig wind; lagere middag- temperaturen. Voor zaterdag: Aantal uren zon: van 0 tot 5. Min. temperaturen: van 2 graden boven tot 4 graden onder normaal. Max. temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 27 nov. Zon op 8.19, onder 16.36 Maan op 6.59, onder 15.09 Nieuwe maan: 28 nov. (22.14). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 27 nov. 2.01 v.m. 14.11 n.m. BROUWERSHAVEN: 27 nov. 1.41 v.m. 13.58 n.m. Springtij: 1 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-11. Het K.N.M.I. deelt mede: In het centrum van een hoge- drukgebied vriest het in Beieren in de nacht in mistgebieden 3 a 5 gra den, waarna overdag de temperatuur oploopt tot even boven het vries punt. Dit hogedrukgebied krijgt aan sluiting met een uitloper van een ho gedrukgebied boven de oceaan, dat zich over Schotland en de Noordzee naar het zuidoosten zal uitbreiden. Onder invloed hiervan trekt een front, dat donderdagochtend boven het midden van de Noordzee lag, langzaam in de richting van ons land. Dit betekent dat vrijdag vanuit het noorden enige bewolking is te verwachten. Vooraf zal zich in de komende nacht eerst nog plaatselijk mist vormen. Echtpaar dood door kolendamp MAASTRICHT. 25-11. In Maas- tricht is het bejaarde echtpaar P. Raadschilders-Bronckers door kolen dampvergiftiging om het leven ge komen. Het echtpaar werd woens dagmorgen dood in hun woning aan- de André Severijnweg in Maastricht aangetroffen. DEN HAAG, 26-11. De enige mo gelijkheid om uit de impasse in het É.E.G.-landbouwbcleid te komen is dat de landbouworganisaties van de zes landen gezamenlijk een beleid uitstippelen. Z|j zullen zowel in Brussel als tegenover hun nationale minister dan hetzelfde beleid moe ten verdedigen. De mogelijkheid tot afwijkende nationale posities zou uitgesloten moeten worden. Aldus ir. C. S. Knottnerus, voor zitter van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité K.N.L.C., in de donderdag te Scheveningen gehou den algemene vergadering van deze organisatie. Misschien, zo zei hij, zijn de Ne derlandse landbouworganisaties be reid, in dezen een initiatief te ont wikkelen om tot. grotere activiteit van het C.O.P.A. te komen en tot het ontstaan van een hechte Europese landbouworganisatie voor de zes landen en straks de tien. (Het C.O. P.A. is het samenwerkingsorgaan van de nationale landbouworganisa ties in de zes E.E.G.-landen). Voor de Nederlandse organisaties zag i. Knottinerus het door hem bedoelde initiatief als de meest belangrijke activiteit naast het formuleren van een urgentieprogramma voor de ko mende vier jaren. Wanneer de Europese instanties niet in staat zijn een beleid te voeren dat voor de landbouw in Europa aannemelijk is, zo had de heer Knottnerus even tevoren gezegd, is de konsekwentie dat de landbouw politiek door de regeringen maar weer moet worden teruggenomen. Een zich ontwikkelende economie kan het niet zonder een besluitvoar- dige overheid stellen. Als Brussel zijn besluiten niet neemt zullen zij weer door de nationale regeringen worden genomen, of wij dat nu wil len of niet. De voorzitter van het K.N.L.C. (en het Landbouwschap) had echter ook de indruk dat de landbouworganisa ties hier niet helemaal vr|juit gaan. Hun bijdrage tot het gemeenschap pelijk beleid is bepaald niet groot, z|j spelen allen stuk voor stuk weer op hun eigen nationale minister van landbouw en dat bevordert de be sluitvaardigheid van de E.E.G.-mi- nisterraad ook niet. Dit bracht hem tot z|)n suggestie voor een gezamen lijke bcleidsuitstippciing.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1