Raad hoopt op een korte vakature na vertrek burgemeester BLIK DOOR HET WERELD Vrije meningsuiting in Rusland taboe ZIKRIKZEESCFIE NIEUWSBODE Donderdag 26 november 1970 Nr. 20782 Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE, 24-11. Op de verga dering van de gemeenteraad heeft burgemeester D. W. Kastelein mede deling gedaan van zjjn benoeming per 16 december, tot burgemeester van de gemeente Loosdrecht. De heer Kastelein deelde mede dat zijn vertrek zeker niet wordt in gegeven door Zierikzee of zijn be woners, maar door persoonlijke om standigheden. Hij merkte op dat zijn burgemeestersperiode te Zierikzee hem veel meer heeft gegeven, dan dat hij had kunnen vermoeden of verwachten. De nestor van de raad, de heer Simmers, feliciteerde de burgemeester met zijn toekomstige nieuwe standplaats. Bij de behandeling van de notulen werd gervaagd naai' een eventuele voetgangersbrug bij de Westbrug. Volgens de wethouder van P. W. is deze zaak in studie bij de commissie. Over de huren werd meegedeeld, dat de premiewoningen ongeveer f 290 a f 295 gaan doen. De heer Den Boer attendeerde op de noodzaak van efficiënt reddingsmateriaal aan de havens, zulks naar aanleiding van het b. en w.-schrijven inzake deze reddingsmiddelen. Onder de ingekomen stukken bevond zich verder het overzicht van de conser vator van het gemeentemuseum, in zake het bezoek in 1970. Er blijken 10.639 betalende bezoekers te zijn geweest, die f 4479,90 inbrachten. Daar het aantal verkochte kinder- kaarten iets groter was, was het to taalbedrag iets kleiner dan vorig jaar (f 4514,75). Advertentie Vrouw aangevallen AMSTERDAM. 25-11. In de box bij haar huis in de Spaanse Brabander straat in de hoofdstad is de 23-jarige mevrouw M. G. T. L.-V. aangeval len door een onbekende man. Hij probeerde haar te wurgen met haar sjaal maar sloeg op de vlucht toen mevrouw L. begon te gillen. Tijdens de worsteling in de box heeft de vrouw haar pruik verloren. De Franse auteurs Jean Freustie (l.) en Michel Tournier, die onderschei den zijn met twee befaamde Franse literaire prijzen, nl. de prijs „Renau- dot voor Freustie en cle „Prix Con- court" voor Tournier. Enquêteformulieren Onder de bezoekers werden en quêteformulieren uitgereikt; in to taal 933, waarvan er 899 ingevuld terug kwamen. Gevraagd naar de indrukken van het museum, waren er 499 antwoorden met „uitstekend"; 441 met „goed" en slechts 9 met „matig". Schutterszaal en Schouw- se tegelkamer boeiden het meest (236); de overige zalen kregen 368 gunstige beoordelingen. Gevraagd werd of de trouwzaal voor museum bezoekers altijd open is. Dit bleek het geval, met uitzondering in ge val van trouwpartijen. Gewezen werd op de noodzaak van controle, daar uit de trouwzaal al eens iets is vermist. Grond voor premiewoningen Aan „Beter Wonen" worden voor de bouw van 42 premiewoningen in West I 6840 m- grond verkocht het geen neerkomt op een bedrag van f 265.050,exclusief b.t.w. Vastgesteld werd het bestem mingsplan West V. Het plan is een verdere detaillering van het „ont werp struktuur-plan Zierikzee West" en biedt ruimte voor de bouw van 169 woningwet- en 78 premie woningen, alsmede 19 woningen in de vrije sector. Plan West V is - gelijk bekend - in vergelijking met de andere West-delen ,iets meer naar de Boeren weg gedacht. In be spreking kwam het bekende raads voorstel van de gemeente Brou wershaven, betreffende de positie van die stad in het kader van de ge meentelijke herindeling. De heer Van Kessel citeerde uit het voorstel de noodzaak tot mentaliteitsverande ring. Hij vond het noodzakelijk dat de verschillende „kernen" eerst zelfs iets aan deze mentaliteitsverandering gaan doen. De voorzitter deelde me de dat het college op de onderwer- pelijke zaak nader terug komt af gaande op de betreffende circulaire van de minister, een gedegen stuk. Inspraak Bij de medeling van de burge meester over zijn vertrek, werd uit de raad, met name door de heer Linders, aangedrongen op inspraak bij de toekomstige benoeming van een nieuwe burgemeester. Hij vroeg de zittende leden van het college zich te beraden, hoe dit zo vlug mo gelijk op te lossen, zodat er geen half of driekwart jaar verstrijkt zonder burgemeester. Dwangarbeid voor schrijvende rebel Ruim een eeuw geleden werd de romanschrijver Fedor Dostojefsky wegens zijn politieke overtuiging voor vier jaar naar Siberië verbannen. In novem ber 1970 werd de schrijver Amalrik tot drie jaar veroordeeld wegens zijn „anti—Sowjet verzinsels". De revolutie van 1917, die een einde maakte aan het tsarenrijk en de ge boorte van de communistische Sowjet-Unie inluidde, heeft niet kunnen voor komen, dat in Rusland de vrijheid van meningsuiting nog steeds wordt fijn gewreven tegen de molenstenen van een alles-overwoekerende bureaucratie. De machthebbers in het Kremlin hebben geen enkele tolerantie met degenen die ideeën -verkondigen, welke de gebaande paden van het traditioneel maiwistisch-leninistisch denken driegen te verlaten. Nochtans moet worden vastgesteld dat de schrijversprocessen de voorbo den zijn van een nieuwe ontwikkeling, die de Sowjetleiders niet tegen kun nen houden. Het verlangen naar verandering en vernieuwing is een poten tiële kracht, die ook in de Sowjet-Unie aanwezig is. Wie zal deze kracht kunnen ontketenen? Zijn de schrijvers als de verbannen Amalrik en Nobel prijswinnaar Solzjenytsin eenzame roependen in de Russische steppe, of zijn zij de vertolkers van gedachten, die in veel bredere kringen van het Rus sische volk leven? Schrijvers protest indicatie voor sociale spanningen Toen Lenin in 1920 luisterde naar Beethoven's „Appasionate", zei hij tegen de schrijver Maxim Gorki: „Ik kan niet dikwijls naar muziek luis teren, want dan zou ik graag bemin nelijke domheden zeggen en als po liticus mag ik de mensen niet over het hoofd strijken". De gedachten- gang van de eerste Sow jetleider is duidelijk. Als dictator mag je je emoties niet tonen. Je moet bikkel hard zijn, want zodra je je mense lijke gevoelens laat blijken, is het afgelopen met je macht. Ook Lenin's opvolgers hebben be grepen dat zodra je de mensen de ruimte geeft hun emoties te uiten (en daar is altijd een flink stuk geestelijke vrijheid voor nodig), dit kan leiden tot twijfel aan de geves tigde orde en de vaste principes, waarop nu juist hun imposante macht is gebaseerd. Natuurlijk is twijfel aan de door Marx en Lenin geopenbaarde orde in Rusland toe gestaan, mits men die twijfel maar niet uit. Daaróm heeft het protest van een nieuwe Russische schrij versgeneratie de gevestigde autori teiten zo aan het schrikken gebracht. Want in het proza van deze auteurs herkennen talloze sowjets datgene wat zij zelf zouden willen uit schreeuwen, een roep om bevrijding, een heimwee naar een waarachtig leven. Het is de taal van de underdog als een radicaal protest tegen het toe dekken van het eigenlijke leven apparaatdat er alleen op uit is zijn macht te bestendigen. Maar tezelf dertijd is dit protest de uitdrukknig van een droom die werkelijker is dan alle geweld. Er wordt gedroomd van vrijheid die aan elk mens beloofd is. „I have a dream", zei Martin Luther King, maar het zijn niet alleen de Amerikaanse negers die dromen van de vrijheid. Diezelfde droom werd ruim een eeuw geleden gekoesterd door Dostojefsky en ze wordt in on ze dagen weer door duizenden Rus sen gekoesterd, van wie de verban nen of gewraakte schrijvers slechts de woordvoerders zijn. Weerbarstige intellectuelen De boeken van de opstandige Rus sische schrijvers vormen een indi catie dat er sterke sociale spannin gen heersenin de bovenlaag van de Russische maatschappij. De ontevre denheid onder de Russische intel lectuelen en kxinstenaars valt nau- welijks te kalmeren. De romans van Solzjenytsin zijn in de Sowjet-Unie verboden, maar het is een publiek geheim dat vele Russen met een En gelse vertaling op zak lopen. Vooral onder de studenten wordt de auteur van „Het kankerpavil joen" gretig, zij het klandestien ge lezen. En de beroemde cellist Ros- tropowitsj zon het waarschijnlijk niet gedurfd hebben om de Nobel prijswinnaar lettrekunde 1970 in een openlijk schrijven te steunen, wan neer hij zich niet verzekerd wist van de morele steun van, een belangrijk deel van de Russsiche intelligentsia. De weerbarstigheid van deze intel ligentsia begint steeds groter te wor den. Wetenschapsbeoefening is niet moelij k zonder kritisch denken, en de ervaring leert dat degenen die in hun 'arbeid kritisch moeten denken, op politiek gebied ook geen argeloze kindertjes blijven. Onder Stalin werden deze rebelle rende intellectuelen naar Siberië af gevoerd, maar onder het huidige be wind geeft men dikwijls de voor keur aan de psychiatrische inrich ting. Mensen met afwijkende me ningen kunnen daar genezen. Ros- tropowitsj mag wel uitkijken. Nog één pleidooi voor een in ongenade gevallen schrijver en hij mag voort aan alleen maar op zijn cello spelen in de spreekkamer van de psychi ater. „Flitsen" uit het buitenland DACCA. In de Golf van Bengalen zijn twee Britse oorlogsschepen, de 11.060 ton metende „Intrepid" en het omgebouwde vliegdekschip „Tri umph" van 13.350 ton, aangekomen voor hulpverlening aan de slachtof fers van de vloedgolframp in Oost- Pakistan. PEKING. In Peking is een beta- lings- en goederenruil-overeenkomst tussen de Sowjet-Unie en China ge tekend. Politieke waarnemers zien de overeenkomst als een nieuw te ken dat de twee communistische staten hun betrekkingen willen nor maliseren, ongeacht het ideologische geschillen. TEL AVIV. De Israëlische radio heeft bekendgemaakt, dat het grens- dorpje Metolela dinsdagochtend door Libanese mortiergranaten is getroffen. Er vielen geen slachtof fers. Het vijandelijke geschut werd tot zwijgen gebracht. MANILLA. Officieel is meege deeld, dat de wervelstorm Patsy die over Manilla en Luzon raasde. 140 doden heeft geëist. Het aantal vermisten bedraagt 390, het aantal gewonden 1602. MONROVIA. Radio-Conakry heeft tegen het middaguur melding ge maakt van „de laffe moord op een aantal Europese deskundigen, onder wie twee uit West-Duitsland". De Guinese regering „betreurt deze moorden", aldus de bekendmaking, die in Monrovia is opgevangen. VATICAANSTAD. Paus Paulus zal op zijn reis naar de Philippijnen Dacca in Oost-Pakistan aandoen en daar een uur blijven, zo is in Vati caanstad bekendgemaakt. Benzine ietsje goedkoper SLUISKIL, 25-11. Met ingang van dinsdag zijn de verkoopspi'ijzen (in clusief omzetbelasting) van gewone benzine verlaagd met 0,3 cent per liter en die van autodiesel (af pomp verhoogd met 0,6 cent per liter. De oliemaatschappijen hebben dit de exploitanten in den lande schrifte lijk laten weten. De prijsveranderin- gen zullen deze week nog in de Staatscourant worden opgenomen, zo wordt van de zijde van het ministe rie van economische zaken meege deeld. Finland, IJsland en de E.E.G. BRUSSEL, 25-11. Finland en IJs land hebben dinsdag met de E.E.G. besprekingen gevoerd over speciale banden die deze landen willen aan gaan met de E.E.G. De Finse minis ter van buitenlandse handel, Mat- tila, heeft bij deze bespx-ekingen de nadruk gelegd op de neutraliteit van zijn land en er onder meer op ge wezen dat 15 procent van de Finse handel plaats vindt in de Sowjet- Unie. De IJslandse' minister van handel, Gislason heeft in zijn ver klaring voor de Europest ministers aandacht gevraagd voor het feit, dat de 200.000 zielen tellende bevolking van zijn land voornamelijk is aange wezen als de visserij als bron van inkomsten. Donderdag 26 november, Ned. I, 21.10: Woodhouse festival. Met als gast de Israëlische zangeres Rika Zarai. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 27 NOVEMBER. NED. 1. Nadat de nieuwslezer zijn nieuws heeft verteld en de Woefs en de Lamaars weer een avnotuur heb ben beleefd zingt Middélharnis 56 minuten. Dit alles komt uit de Ne derlandse Hervormde Kerk in Mid délharnis. Na het journaal eerst ak- tualiteiten met Achter het Nieuws en dan de nieuwe rubriek „Moet ej horendie opvolger is van Studio Anno. De humor in deze serie neemt een belangrijke rol in. Vaste mede werkers zijn Joop Doderer, Connie Vink, Charles Janssen, Rita Hovink, de Wama's, Ciska Peters, de Kamé's, Gonnie Baars, Ben Cramer, Ellis de Liefde, Dick Rienstra, Jerry Rix en Bram Biesterveld. Het derde deel van Vakantie in de winter brengt ons naar Spanje, waar steeds meer vooral oudere Nederlanders hun va kantie gaan doorbrengen. Het over winteren is al een soort begrip ge worden. Farce Majeure krijgt daar na 25 minuten om de gebeurtenis sen van alle dag op de hak te ne men en dan volgt Psalter. Alleen het laatste journaal rest ons nog. NED. II. Tot half acht De Woefs en de Lamaars, en Ter visie. Om half acht de beroemde serie Charlie Brown en het klenie grut. Via de ruimtevaart hebben we al kennis gemaakt met deze figuren. Charley Brown, een eigenwijs, dapper jon getje en zijn hond Snoopy. De Apol lo-ruimtevaarders noemden hun ruimtevaartuigen naar deze twee. Snoopy is in deze aflevering ergger- velend en Charley brengt hem naar een asiel. Daar komen natuurlijk al lerlei verwikkelingen uit voort. Na het journaal Mannix. Wie is mijn moordenaar, is de titel van deze af levering. De heer Bred Everett, werkzaam bij een vliegtugifabriek is bijna om het leven gekomen, omdat er aan zijn vliegtuig was geknoeid. Die meneer zou dolgraag weten wie hem dat heeft gelapt. Hij roept Man nix' hulp in en die ontdekt dat er een heleboel mensen zijn die Bred wel om zeep wilden helpen. Vijfen twintig minuten voor de Ombuds man Marcel van Dam en daarna Kort en Klein. Tot slot van de avond Een klein uur U, door Koos Postema met mensen en hun meningen. VRIJDAG 27 NOVEMBER. NED. I: 18.45 De Woefs en de La maars; 18.55 Journaal; 19.04 Middel- harnis zingt; 20.00 Journaal; 20.20 Hier en Nu; 20.45 Moet je horen; 21.35 Vakantie in Spanje22.20 Far ce majeure; 22.45 Psalter; 22.50 Journaal. NED. II: 18.45 Woefs en Lamaars; 18.55 Journaal; 19.04 Ter visie; 19.30 Charley Brown; 20.00 Journaal; 20.20 Mannix; 21.10 De Ombudsman; 21.35 Kort en klein; 22.15 Een klem uur: u; 22.55 Journaal. DEN HAAG. De Nederlandse re gering heeft 25.000 gulden beschik baar gesteld voor de slachtoffers van de stormramp die het midden van Zuid-Vietnam heeft getroffen, aldus heeft de woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken me degedeeld. FEUILLETON DOOR GERRIT FRANSSEN „Waarde collega, ik heb een van jouw leerlingen betrapt op diefstal. Of dat nu een gulden is of een springtouw, doet niet terzake. Laat jij dat ongestraft?" „Maak je alsjeblieft niet zo druk; nogal de moeite waard, zo'n stukje touw. Maar als je er persé op staat. overigens, ik geloof er nog steeds niets van. Bep komt uit een keurig gezin." „Ik heb het niet over het gezin Toppers, maar over Bep Toppers." „Stil maar. Ik zal haar straks on dervragen. Zijn jullie in de stad ook zo verschrikkelijk consciëntieus? Hij Mij dunkt, dat is dan betere zaken waardig." Evert gaf er de voorkeur aan maar niet te antwoorden, doch om kwart over twaalf kwam Hanekam naam hem toe en zei: „Net wat ik dacht, dat touw heeft ze niet van dat kind van Alfers afgepakt, ze heeft het van thuis gekregen. Je was wel een beetje voorbarig in je oor deel, he?" De aangesprokene wond zich op. „Luister eens, collega," begon hij, proberend zichzelf te beheersen, „dit touw - hij haalde het uit zijn zak - is van Greet je Alfers. En weet jij, waarom dat ik zo goed weet? Omdat ik het haar gisteren zelf heb gegeven, snap je? Ik had nog touw, mijn vrouw heeft het op maat ge knipt en ik maakte er een paar handvaten aan, die ik schilderde." Hij hield het de man voor. „Alsje blieft. Wou jij me vertellen, dat ze zoiets in de winkel verkopen? Ik be twijfel of je het zelf gelooft." „Nou, het kan toch? Er zijn mis schien tientallen van zulke dingen. Alle mensen, wat maak jij je daar toch dik over." „Hoor eens, Willem, laten we el kaar nou goed begrijpen, he? Ten slotte moeten wij op dezelfde school samenwerken. En daarvoor is een onderlinge goede verstandhouding nodig. En begrip voor elkaar. Als jij bij me zou komen met de boodschap: een van jouw kinderen heeft gesto len, al was het bij wijze van spreken een dubbeltje, dan neem ik dat voetstoots van jou aan. En dan laat ik het ook aan jou over om de straf maat te bepalen. Tenzij jij zou zeg gen: Maak jij dat maar in orde. In dat geval zou ik het kind straffen. En behoorlijk, daar kun je van op- aan. Zo deden wij dat in de stad en ik meen te mogen verwachten, dat het op elke school op deze wijze gaat. Of moet het hier anders, om dat jij om welke reden dan ook, die Bep Topper de hand boven het hoofd wilt houden?" „Zeg eens even, wat denk je wel van me? Mijn principe is: nooit on derscheid maken, in geen enkel op zicht. Al mijn kinderen hebben ge lijke rechten en plichten. Maar als Bep zelf nu zegt, dat het van haar moeder heeft gekregen „Dan liegt ze bovendien, want Greetje heeft dit springtouw van mij". „Hm. Als je het mij vraagt.... wel een beetje stom. Daarmee steek je de anderen de ogen uit en schep je een precedent." „Daar gaat het nu niet om, Wil lem. Dit springtouw - hi/ haalde het uit zijn zak en toonde het opnieuw - heb ik Greetje gegeven. Dat is één. Een dag later vertelde het meisje me, dat een ander het van haar af gepakt had, maar ze wilde of durf de geen naam te noemen. Dat is twee. Vanmorgen zie ik, dat een meisje uit jouw klas met een vrien dinnetje ermee spi'ingt. Dat is drie. Wat ligt hierin opgesloten. Dat die Bep het van Greet heeft afgepakt. En me bovendien voorliegt, door te zeggen, dat ze het thuis heeft ge kregen. En nou jij weer." Hanekam liep een paar passen van hem vandaan, nadenkend. „Tja, het wordt zodoende een vervelende historie, Evert. Ik ken het gezin Topper als uiterst keurig. Daaren tegen is de moeder van Greet Al fers niet iemand met een onbevlekt verleden." „O. Kan Greetje dat helpen? Jij gaat uit van. de gedachte: de appel valt niet ver van de boom, he?" „Luister eens goed Evert, we moe ten dit niet op de spits drijven. Ik ben hier geboren en opgegroeid: ik ken iedereen in het dorp, mede ook door mij huidige kerkelijke functie. Op het gezin Toppers is niets aan te merken. Dat kan ik van de moe der van Greetje helaas niet zeggen. Wat lig hierin opgesloten? Dat ik Bep eerder geloof dan Greet." „Dank je wel. Mij daarmee stem pelend tot een leugenaar." De ander schudde zijn hoofd. „Hoe kom je erbij? Hoor je me dat zeg gen? Er zullen wel meer springtou wen zijn met gekleurde houtjes er aan. Je kunt je toch vergissen?" Evert borg het touw weg. We zul len de discussie maar sluiten, Wil lem, want het heeft geen zin er langer over te praten. Jij wilt persé iets niet zien. In orde. dat weet ik nu en daarom zal ik dit zaakje zelf wel opknappen." De ander begon rood aan te lopen, pen. „Je zult toch wel zo wijs zijn om niet naar Topper te gaan?" „Dat doe ik nu juist wel, vanmid dag, na schooltijd. En ik ga naarde ouders van Greetje. Het gaat nu niet meer om dit touw, maar om het principe. Ik stel vast: Bep Topper heeft een louw van Greetje Alfers afgenomen. Als ze daarover wordt ondervraagd, liegt, ze ook nog. Als jij deze zaak niet, in het reine brengt doe ik het." „Dat hoeft niet. Ik zal dit opknap pen, daar kun je op rekenen," ant woordde Hanekam. „Meteen van daag nog. Ik moet enkele nog over leggen. hoe ik dat moet doen, want als ik bij Topper thuis kom zanik- ken over een weggenomen spring touw, lachen ze me in nVn gezicht uit." „Ik dacht, dat het zulke fatsoen lijke mensen waren?" „Juist daarom. Laat hel maar aan mij over; ik zoek dit uit. Reken maar." (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7