het ware geschenk komt van Nog plaats voor losse kampeerders op de Westhoek-campings STREEKNIEUWS Causerie in hotel „Vliegveld" viwu^v t 11/ lil III/K i n p nu k'walStoii •il/l/AimwIotii. peetder van nu wil overdekte was- categorieën. Nederland heeft nu Kwaliteit akkoinodatie en inbreng belangrijk HAAMSTEDE. 23-11. In hotel Vliegveld te Haamstede heeft maan dagavond een 25-tal belangstellen den geluisterd naar een inleiding, ge houden door de heer G. v. d. VVeijde, chef staf Algemeen Toerisme van de A.N.YV.B. De heer v. d. YVetfde onthulde een aantal cijfers, waarbij het heel dui delijk wordt dat de caravan ons land heeft veroverd. Uit een in 1967 ge houden marktonderzoek (om de vier jaar), bleek toen dat 8 procent van de kampeerders een caravan prefe reerde en nog 30 procent met de tent kwam. Daarnaast werd in 1969 van alle beschikbare kampeerruimte al 59 procent verhuurd voor vaste standplaatsen voor caravans. Ons land heeft de meeste kampeer ders in de wereld en hun aantal be draagt ongeveer 2Vz miljoen, waar van 500.000 georganiseerd. In het sei zoengaan 1 Vz miljoen naar het bui tenland en blijft 1 miljoen hier, die met Vz miljoen buitenlanders onder gebracht moeten worden in zeven weken vakantie. In deze IV2 miljoen zitten zeer veel verschillende opvat tingen over het kamperen, caravan mensen, de mobielen in hun tenten, ouderen, jongeren, stilte- en gezellig heidszoekers, hobby-isten en veel eisenden. Een behoorlijke basis voor deze mensen is er niet en er is geen sprake van enig wetenschappelijk onderzoek. De Ned. Kampeer ra ad en Staatsbosbeheer zijn nu iets in die zin begonnen, en over een paar maanden mag een goed opgezet mo tivatie-onderzoek verwacht worden voor de mobiele kampeerders, met daarbij een onderzoek naar de vaste standplaatsen. Daaruit kan dan een beleid opgebouwd worden. In 1960 ontstond de bungalowtent en tevens de caravan err als een vloedgolf zijn ze in die tien jaren over de terreinen gekomen. De kam peerder van nu wil overdekte was plaatsen, douches, warm en koud water. De heer v. d. VVeijde meende dat iedereen er in liep want het was maar een minderheid die deze eisen stelde. Redelik goede terreinen De meesten stelden geen verweer en nu hebben we redelijk goede ter reinen terwijl nog zeer velen de een voudige terreinen voorstaan. „De wijze van hoedanigheid van Uw ak- komodatie en het inbrengen van Uw gasten is hoofdzaak, doch niet het vele van alle voorzieningen". Het ge volg is dat de kampeerder niet meer bestaat doch wel de vakantieganger. De A.N.W.B. tracht de moeilijkheden op te lossen die ontstaan omdat niet iedereen het naar de zin te maken is. Daarbij doen zich drie belangrijke problemen voor: 1. De afvoer van afvalwater. Niet alleen op Schouwen urgent. De zomerbevolking is veel groter dan de eigen bevolking. (Vlie land 700 tegen 10.000). Een geluk wens richtte de heer v. d. Weijde tot burgemeester Everwijrr die een op lossing vond. „Bij C.R.M. hoorde ik vaak spreken over die lastige burge meester van Westenschouwen". Zon der een goede riolering is het niet mogelijk een stedelijke bevolking hier te krijgen. De milieu-verontrei niging is hierin ook een zeer belang rijke factor. 2. De verhuur van vaste standplaat sen voor caravans op de terreinen. Deze neemt steeds toe en is prettig voor de eigenaars omdat het een vas te inkomen-post betekent. De A.N.W.B. ziet de noodzaak hier wel van in, doch er blijft slechts 41 0 over voor de mobiele kampeer ders en die willen ook graag een mooi plekje op de camping. Boven dien gaan de vasten een gemeen schap vormen en de mobielen krij gen het gevoel daar niet bij te ho ren. Is een vaste standplaats wel kamperen? Neen, eerder een tweede woning of de voorloper ervan. Do A.N.W.B. zal vechten voor beide KERKYVERVE Causerie voor N.C.V.B.-afdeling De N.C.V.B. afdeling Kerkwerve vergaderde in 't verenigingsgebouw o.l.v. de presidente, mevr. Viergever. Deze opende de avond met het la ten zingen van Ps. 43 1 en met ge bed. Ze las hierna Ps. 43 en hield een meditatie over het zoeken naar de Waarheid. In aansluiting hierop werd Gez E 6 en 7 gezongen. De presidente gaf een kort verslag van de onlangs gehouden gewestelijke vergadering in Goes. Ze deelde o.a. mee dat mevr. Francke-v. Nes rayonpresi dente geworden is voor Schouwen- Duiveland en Noord-Eeveland en hierdoor zitting in het gewestelijk bestuur zal krijgen. Hierna kreeg de heer C. J. van Sluys het woord, die deze avond een lezing hield over „Vooroordeel". Spreker zette uiteen, dat we allemaal dagelijks met voor oordelen te maken hebben. Als de finitie van een vooroordeel gaf hij: antipathie, die berust op een foutie ve en onbuigzame generalisering. Het vooroordeel richt zich op een groep of op een individu als lid van die groep. Zo hebben velen b.v. een vooroordeel tegen negers, tegen Joden. Dat een vooroordeel oneer lijk en onwerkelijk is, kwam duide lijk naar voren. Vooroordelen groei en het best in een samenleving, die in de war is. b.v. in oorlogstijd of in een crisistijd. Een vooroordeel komt uit het onbewuste, uit de ziel. We gebruiken vooroordelen om het le ven doorzichtig en zeker te laten zijn. Spreker legde nog enkele vra gen ter beantwoording voor en ging nader in op opmerkingen en vragen van de aanwezigen. Mevr. Viergever dankte de heer Van Sluys hartelijk voor zijn lezing en deelde nog mee, dat mevr. Bij de Vaate-v. d. Sluis zich als nieuw lid opgegeven had. Nadat de heer Van Sluys nog had laten zingen Ps. 43 3. ging hij voor in dankgebed. BURGH1 Feestavond V.O.O. Het programma voor de a.s. vrij dagavond in hotel „Het wapen van Burgh" te houden feestavond van de Vereniging voor Openbaar Onder wijs is verschenen. De heer M. A. Hage, directeur van de Rijks Peda gogische Akademie te Middelburg zal een kort woord spreken, waarna een blokfluitgroepje o.l.v. mej. J. Bliek concerteert. De toneelgroep van de afd. Westerschouwen van V.O.O. brengt twee kluchten. Dp groep heeft enige uitbreiding onder gaan en de toneelliefhebbers van prestaties uit het eigen dorp kunnen zich vrijdag overtuigen van hun kunde. Aan deze avond is weer een grote verloting verbonden. Jaarvergadering H.S.V. „De Krabbe'' De jaarvergadering van de H.S.V. „De Krabbe" is vastgesteld op a.s. vrijdag 27 november in café-.bar „De Westhoek" aan de Weeldeweg te Burgh. Op de agenda de gewone punten zoals bestuursverkiezing uit reiking der prijzen visseizoen 1970 behoudens een voorstel om de con tributie te verhogen. Op deze verga dering zijn ook de dames van harte welkom. BROUWERSHAVEN: Jaarvergadering Ver. voor Openbaar Onderwijs De Vereniging voor Openbaar Onderwijs te Brouwershaven houdt de jaarvergadering op donderdag 26 november a.s. 's avonds in café-res taurant Jacob Cats. NOORDGOUWE Trekking loterij L.R. „Schouwse Ruiters" Naar wij vernemen vindt a.s. vrij dagavond. 27 november, in Hotel van der Weijde de trekking plaats van de door de L.R. „Schouwse Ruiters" georganiseerde loterij. De trekking wordt verricht door de burgemees ter van de gemeente Brouwershaven mr. J. P. Boersma. Vanzelfsprekend is deze avond toegankelijk voor alle houders van loten. Na de trekking blijft men nog enige tijd bijeen en is er voor de jongeren gelegenheid tot dansen. OUWERKERK Ned. Herv. Kerk Tijdens de godsdienstoefening van 22 dezer, de laatste zondag van het kerkelijk jaar, herdacht de gemeen te degenen, die in het voorafgaande jaar overleden: M. M. F. Romeijn- Krepel, P. van Koten-Olree en J. Romeijn. Ds. Faber predikte n.a.v. 2 Petrus 3 13, 14 en 15. Rode Kruisfiim Maandagavond 30 november draait in het Dorpshuis een film van het Ned. Rode Kruis: „The Family Way", 's Middags is er een jeugdvoorstel ling met Stan en Ollie. NIEUWERKERK A!g. leesbibliotheek Al enige tijd is het leesseizoen weer aangebroken, ook in Nieuwer- kerk, waar in het Ned. Hei-vormde vergaderlokaal „Rehoboth" elke vrijdagavond de deuren opengaan voor de bibliotheekbezoekers. Hier bij wordt meegedeeld dat de tijd van boekenuitlening enigszins verandert. De bibliotheek is nu voortaan geo pend van 6.45-7.30 uur. OOSTERLAND „Artis moet blijven" Teneinde de actie „Artis moet blij ven" te steunen en te stimuleren heeft de chr. kleuterschool „Radda Barnen" alhier, hoofd mej. M. K. Beije. ingehaakt in de grammofoon- platenactie die hiervoor in het le ven is geroepen, en tracht men een langspeelplaat aan de ouders dei- kleuters te verkopen, met leuke Sin terklaasliedjes. gezongen door het Hilversumse kinderkoor. De plaat kost f 10 en het inkomende geld zal worden aangewend voor de bouw van een kleuterdierentuin, een zg. „Mini-Zoo" in de Amsterdamse dier gaarde Artis. Tevens is deze actie bedoeld om de bekende Amsterdam se diergaarde in de hoofdstad te la ten voortbestaan. Reeds werden door de kleuterschool alhier 11 van de ge noemde langspeelplaten aan dc man gebracht. Vergadering Landbouwvereniging „D.E.S." Op woensdagavond 25 november a.s. hoopt de Coöp. Landbouwver eniging „D.E.S." alhier haar jaarlijk se ledenvergadering te houden in hel café-restaurant „De Blauwe Keet", onder voorzitterschap van de heer H. J. van de Zande. Na ope ning door de voorzitter volgen de ingekomen stukken en rekening en verantwoording door de secretaris penningmeester en het jaarverslag door de secretaris. Vervolgens be stuursverkiezing en verslag van de gang van zaken bij de Coöp. Aan koopvereniging Zierikzee, met toe lichting door de directeur hiervan over omzetting van verenigings naar persoonlijk lidmaatschap. Ver der stemming hierover en verdere voorkomende zaken en de rondvraag categorieën. Nederland heeft nu 120.000 caravans en die elk week end over onze wegen weer mee naar huis nemen zou tot een chaos leiden. Het is een internationaal probleem. 3. De jongeren op de kampeerter reinen. Zijn deze jongeren nu zo slecht of zijn de terreinbeheerders er niet tegen opgewassen? Geef de jongens iets te doen. Het is moeilijk omdat juist in die 7 weken van ex tra boterhambeleg die alle aandacht vragen, men ook nog de zorgen over de jongeren er bij krijgt. „Ver geet echter niet dat bij die jongelui de toekomstige vaders en moeders van u zitten met hun kinderwa gens". P.I.R.C. en C.I.O.S. P.I.R.C. (Prov. Interkerkelijk Re creatie Commissie) bestaat ook in Zeeland en overdag nemen deze de kleineren in bescherming terwijl des avonds de zorg voor de groteren wordt opgenomen. Ook van het C.I.O.S. kunnen sportleraren ge kregen worden, om wat levenslust af te remmen. Na de pauze waren er vragen, hoewel de campingeigenaars zelf toch niet los kwamen. De voorzitter, de heer H. P. Everwijn stelde toen zelf vragen aan de zaal waaruit dan de antwoorden kwamen. Het bleek dat allen nog plaatsjes genoeg hadden voor de losse kam peerders. De ingekomen enquêtefor mulieren uitten nog al eens de klacht - tc vol - docht er waren, ook zeer positieve antwoorden bij. De heer Van Zuijlen: „Wat voor de een te vol is, is voor de ander gezellig. Vergeet niet dat ze in Rotterdam boven elkaar liggen, hier naast el kaar". Teveel jongeren drukt een zeker stempel op de camping" zei de heer Moelker terwijl de heer Cil- jam opmerkte dat het dit jaar beter was omdat er minder jeugd kwam. De voorzitter roemde in dit geval het Strandpastoraat dat ook veel met de jongei-en doet doch het niet meer aankan. De heer v. d. Weijde: „Het is niet gemakkelijk, want de jongeren hebben in het seizoen ook vakantie van hun opvoeding. De meeste baldadigheden worden bui ten het kamp uitgehaald". Spreker zeide verder nog dat hij nog grotere toename van vaste plaatsen voor caravans de eisen an ders worden: elektra, waterleiding, afvoer riolering. De voorzitter zeide tenslotte nog dat er in Westerschou wen al een aanvraag voor een spe cifiek jeugd-kampeerterrein ligt. De heer Everwijn bood de heer v. d. Weijde een platenbon aan, waarna sluiting volgde. Uitvoering „Oosterlands Fanfare" Op vrijdag 27 november a.s. hoopt onze plaatselijke muziekvereniging „Oosterlands Fanfare", onder leiding van de directeur de heer Jac. Ca- pelle, haar jaarlijkse uitvoering te houden in de „Conferentiekamer". De „muziek" zal eerst een zevental nummers ten gehore brengen, waar onder twee marsen, waarna de to neelvereniging „Op Drift" uit Re- nesse een toneelspel in drie bedrij ven voor het voetlicht zal brengen, getiteld „Lawine", geschreven door M. Dupuis, waaraan een viertal da mes en evenveel heren meewerken. Dit jaar zal er geen plaatsbespreking plaats hebben. Na afloop van dit ge deelte volgt nog een „bal". Actie voor „Meer en Bosch" De actie, die door leden van de chr. vrouwenvereniging „Martha" al hier werd gehouden, onder leiding van de presidente, mevr. Ommering- Korpel, ten bate van de stichting „Meer en Bosch", inrichting voor lijders aan vallende ziekte, heeft wel succes gehad. Er werden niet min der dan 283 leden gewonnen die jaarlijks samen een bedrag, groot f 732 voor dit nuttige en nodige werk willen opbrengen. Een dank woord aan de dames voor dit werk en niet minder aan diegenen, die dit werk willen gedenken, is zeker op z'n plaats. BRUINISSE Luchtmachtkader at mosselen Vorige week kwam op Bruinissc het bericht, dat het kader van de vliegbasis Gilze-Ryen, trek had in mcssclen en werd het gemeente be stuur van Bruinisse herinnerd aan een oude belofte. Bij de feesten ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan van Bruinisse was de mosselkoningin per helicop ter cp het havenplateau gearriveerd en men had uit dankbaarheid toen aangeboden, te gelegener tijd tot een wederdienst bereid te zijn. Majoor Van Voorst van genoemde vliegbasis herinnerde zich dat aanbod van Bru en zo trokken de heer L. de Waal. S. de Koning en H. Hooger- heide. allen leden van de Visserij vereniging, met enkele zakken mos selen naar het vliegkamp om die op onnavolgbare wijze voor de militai ren klaar te maken. Onnodig te zeg gen, dat de luchtmachtstaf, zich de mosselen goed liet smoken. De „be- reiders" werd een prettig ontvangst bereid. Met genoegen zien ze op hun uitstapje terug. Het verhaal van de „mosselteelt" en de verdwijning uit Zeeland werd met belangstelling aangehoord. Het bietenvervoer Vorige week donderdag vertrok uit de haven le Bruinisse het 100e met bieten geladen schip dc 250 ton grote Lena Johanna, van schipper G. Verkamman van St. Philipsland. In de week van 16 tot en met 20 november vertrokken 14 schepen met 6.682.730 kg bieten. Het totaal vanaf het begin van de campagne werd daardoor 49.603.480 kg. Onze collectie is te groot om alle modellen van „BLOK VAN HEUST" af te beelden Kom zeif eens kij ken, er is veel te zien. In prijzen v.a. 89,50 Hang uw foto's aan de wand. Neem er één of zo veel u er nodig hebt. Per stuk 2.95 Eeuwig durende datumna- lender 4,95 Eén van de vele schouder- J tassen in het moderne uit- poetsleer. 69.5°l Het is prettig kopen bij „Etoile". De sortering is zo groot, dat wij niet alles kunnen noemen. Wij kunnen alleen het advies geven om zelf te komen kijken en de mooiste geschenken te kiezen die u kunt geven. £toih LENGKEEK LEDERWAREN DAM 9 - TEL. 3405 - ZIERIKZEE Feestavond N.V.V. In de vergadering van de plaatse lijke raad van het N.V.V. Bruinisse, onder leiding' van de heer J. de Jonge, werd onder meer gesproken over de feestavond die vrijdagavond 27 nov. wordt georganiseerd. In het recreatiekamp Stoofpolder zal „Het Gezellentoneel" uit Bergen op Zoom, het toneelspel „De ooievaar vergist zich" opvoeren, een klucht in drie bedrijven. Aan de aanwezigen wordt een gratis consumptie ver strekt. Na het toneelspél gezellig samen zijn met medewerking van de Lejos. De districtbestuurder van het N.V.V. de heer Pelt zal een speldje met oorkonde uitreiken aan de leden, die 25 jaar lid zijn van een bij de bestu renbond aangesloten werknemers bond. Uitvoering „Kwiek" Zaterdag organiseerde de g3'in- nastiekvereniging „Kwiek" - als voorproef van de uitvoering - een openbare les voor de twee kleinste kleutergroepen. Ouders en belang stellenden konden zien, wat en hoe er met de kinderen wordt gewerkt, om op deze wijze vertrouwd te ra ken met de gymnastiek. Dc uitvoe ring zal gehouden worden op zater dag 28 november in de gymnastiek zaal. Collecte Nat. Jeugdzorg De te Bruinisse gehouden collecte voor het Nationaal Jeugdfonds bracht f 288,43 op. De helft daarvan is bestemd voor het Jeugdwerk ter plaatse in dit geval voor de Kabou ters van het Ned. Padvindstcrsgildc. Grof vuil Woensdag 25 november wordt te Bruinisse door de Reinigingsdienst grof vuil opgehaald. „Kijk"-avond openbare basisschool Vorige week werd in de lokalen van de openbare lagere school te Bruinisse voor de ouders van de leerlingen een kijkavond gehouden, waar gelegenheid was kennis te nemen van het werk van de school kinderen. Met de leerkrachten kon door de ouders over de kinderen worden gesproken en daarvan werd druk gebruik gemaakt. De ouder avond van de school zal gehouden worden maandagavond 7 decem ber. BRUSSEL. Dc kolenproduktie in de E.E.G. is in de maand oktober van dit jaar gedaald tot 14.782 mil joen ton. Vorig jour bedroeg ze in dezelfde maand 15.934 miljoen ton. Tentoonstelling van vogels en bloemen Vrijdagavond 27 november zal burgemeester G. Hokken in het Ned. Herv. Ver. Gebouw een tentoonstel ling openen van vogels en bloemen georganiseerd door de Bruinisser vogelvereniging Oost-Duiveland. Maxiimim-dagproduktie aardgas van 220 miljoen kubieke meier geen uitzondering DEN HAAG, 24-11. Volgens de Ne derlandse Gasunie zal op echte koude dagen in de komende winter een maximuin-dagproduktie van onge veer 220 miljoen kubieke meter aard gas uit het Groningenveld niet tot dc uitzonderingen behoren. Voor de winter 1971-'72 zal die „produktie- piek' 'ongeveer 260 miljoen kub. me ter per dag zijn en voor de winter 1972-'73 ruim 309 miljoen m:! aard gas per dag. Over een aantal jaren zal mogelijk zelfs tot een produktie van 500 miljoen m:! aardgas worden bereikt op piekdngcn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 5