I tapijten DE ZIERIKZEESCHE COURANT Beweging in Afrikaanse landen tegen invallers van Guinee TRAAG OP GANG Hulp aan Pakistan Daj an wil Israëlisch initiatief Cijfers over ramp in Oost-Pakistan Slagersklanten kijken naar kwaliteit Vergeefse poging tot bevrijding van Amerikaanse gevangenen Meer orders voor de industrie HULP VOOR OOST-PAKISTAN KWAM Veel doden bij wervelstorm in Vietnam? 1 DEURLOO - ZIERIKZEE I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinstlag 2-1 november 1970 127ste jaargang Nr. 20781 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE; Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave; N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochfman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. m dit nummer: Geen nieuwe nijverheidsschool voor Bruinisse Aan la 1 Europese deskundigen vermoord CONAKRY, 23-11. Terivyl radio- Conakry maandagochtend meldde dat dc strijd in Guinee nog niet ten cindeis en dat „een aantal Euro pese deskundigen op laffe wijze" door de zondag gclanddc invallers was vermoord, kwam in een aantal Afrikaanse landen een beweging op gang om Guinee tegen zijn invallers tc helpen. Volgens de Guineese radio was de „vijand er maandag nog steeds". De gehele nacht had hij vruchteloze po gingen gedaan meer huurlingen aan land te zetten. Hoeveel Europese deskundigen bij de inval om het leven zijn gebracht, maakte radio-Conakry niet bekend. Wel werd gezegd dat er twee Duit sers bij zijn. Dinsdag zal in Dakar de raad van ministers van dc landen aan de ri vier de Senegal (Mauretanie, Mali, Senegal en Guinee) bijeenkomen om de toestand in die landen, vooral in Guinee te bespreken. De Volksrepubliek Kongo (Brazza ville) heeft zich tot materiële steun aan Guinee verklaard, evenals Ni geria dat, verklaarde op alle gebie den, ook' militair, steun te willen verlenen. Tanzania heeft al besloten presi dent Toeré van Guinee met 1(1 mil joen shilling (ongeveer 5 miljoen gulden) hulp tc zenden. President Senghor van Senegal verklaarde zich in een telegram aan Toeré solidair. Alle genoemde landen veroorde len de inval. President Hailc Selassie van Ethiopië en Soedan hebben in ver band met dc „agressie tegen Guinee door huurlingen die de steun van Portugal hebben" om een bijeen komst van dc organisatie voor Afri kaanse eenheid" gevraagd. Ondanks het feit dat Portugal heeft ontkend enig aandeel aan de inval te hebben, heeft het zijn troe pen aan de grens tussen Guinee en Portugees Guinea in staat van al arm gebracht, volgens gouverneur- Spinola „om infiltratie vanuit de republiek Guinee" tegen tc gaan Vandaag (dinsdag) wordt het Brit se marinevaartuig Intrepid met een groot contingent kleine boten voor de kust van Chittagong verwacht om aan de hulpoperaties deel te nemen. Ongeveer dertigduizend mensen hebben maandag in het centrum van Dacca gedemonstreerd om te protes teren tegen de „onbekwaamheid" van president Jahja Chan en de centrale regering bij dc organisatie van het reddingswerk. DEN HAAG, 23-11. Op giro 777 van het Nederlandse Rode Kru7s, was maandagmorgen bijna f 350.000 binnengekomen ten behoeve van de hulpverlening aan de slachtoffers van de overstromingsramp in Oost- Pa kistan. In het weekeinde zijn verscheide ne grote plaatselijke acties gevoerd. De opbrengsten daarvan gaan ook naar giro 777, waaruit acht samen werkende Nedeilandse hulporgani saties elk een deel zullen krijgen vcor het werk in het rampgebied. De KLM heeft zaterdag en zondag 6 ton babyvoeding van bet Rode Kruis naar Pakistan vervoerd. Een chartervliegtuig met 15.000 dekens van het Rode Kruis en 19 ton zui- velprodukten van de regering ver trekt vanmorgen (dinsdag) van Schiphol naar Oost-Pakistan. Voor deze vlucht is een landings vergunning op het vliegveld van Dacca verkregen. TEL AVIV, 23-11. De Israëlische minister van defensie, generaal Mosje Daj an, heeft maandagavond in een toespraak gezegd dat Israël alles moet doen om tot een gesprek met de Arabieren te komen en zich niet slechts moet beperken tot po gingen om het bestand te verlengen. „Zelfs als pogingen om tot een ge sprek te komen mislukken, moet het feit op zich dat ons contact met de Arabieren niet met wapenen maar met politieke middelen tot stand ge bracht is, als een buitengewoon suc ces worden beschouwd". DEN HAAG, 23-11. Volgens een mededeling van de Pakistaanse am bassade in Den Haag is het aantal dodelijke slachtoffers van de natuur ramp in Oost-Pakistan gestegen tot 154.720. Bovendien zijn nog 13.275 in woners vermist. Het aantal verwoeste huizen be draagt volgens deze opgave 2.3 mil joen, terwijl 100.000 woningen be schadigingen hebben opgelopen. De oogst van 400.000 hectare grond en 600.000 ton graan is verwoest. De ambassade deelt voorts mede, dat aan rund- en pluimvee in drie provincies 90 procent en in twee an dere provincies respektievelijk 80 en 70 procent verloren is gegaan. x PARIJS. De nieuwe naamborden voor de Parijse Place de VEtoile, nadat de gemeenteraad van de Franse hoofdstad heeft besloten deze om te dopen tot Place Charles 'de Gaulle. Vleesconsument werd kritischer UTRECHT, 23-11. De Nederlandse consument Iet bij de slager steeds beter op wat voer vlees hij in de kuip krijgt. Was een aantal jaren geleden nog sprake van een zekere smaakver- vlakking, recentelijk is de „vlees consument" kritischer geworden. Volgens vorzitter H. de Mooy van de „Slavakto" de stichting' die de maandag in Utrecht begonnen ge lijknamige slagersvaktentoonstel- ling organiseerde, houden de slagers in hun bedrijfsstrategie met deze ontwikkeling gelijke tred. Zij gaan steeds meer de nadruk leggen op de exclusiviteit van hun assortiment onder meer door b.v. naast fabrieks matige produkten ook in de eigen slagerij vervaardigde artikelen aan te bieden. Het bedrijfssehap voor het sla- gersbedrijf heeft ook op deze ten dens ingehaakt en start komend na jaar cursussen waarbij de slager wordt geleerd hoe hij de huisvrou wen het best kan informeren over het zo smakelijk mogelijk bereiden van vlees. WASHINGTON, 23-11. De Verenigde Staten hebben zaterdag per hef- schroefvliegtuig een ontzettings strijdmacht afgezet in een krijgsge vangenkamp bij de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi, in een poging Ame rikaanse krijsgevangenen te bevrij den. Het kamp was echter geëva cueerd en er werden geen gevange nen bevrijd. De ontzettingsmaeht keerde behouden terug en niemand was ernstig gewond. Dit heeft de minister van defensie Meivin Laird, maandag op een pers conferentie bekendgemaakt. Onder leiding van twee officieren waren de bevrijders zaterdagochtend om twee uur Vietnamese tijd geland in het kamp te Santé, op ongeveer 35 km van Hanoi, nadat het Penta gon inlichtingen had ontvangen dat zich daar krijgsgevangenen bevon den waarvan de gezondheidstoestand wanhopig was. „Helaas ontdekte de reddingstroep dat het kamp onlangs was geëva cueerd", aldus de Amerikaanse mi nister. „Wij zullen alle mogelijke in spanningen blijven doen om onze krijsggevangen mannen te bevrij den", aldus Laird. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Liefde begint met zichzelve ie geven. DEN HAAG, 23-11. De Nederland se industrie heeft in november zo wel uit het eigen land als uit het buitenland meer orders ontvangen, zo blijkt uit de conjunctuurtest van het C.B.S. over oktober. De gemid delde dagproduktie bij de in hel on derzoek betrokken ondernemingen gaf een stijging te zien. Rode Kruis-delegatie: BERN, 23-11. Talrjjke slachtoffers van de vloedgolframp in Oost-Pakistan hadden nog gered kunnen worden ais in de eerste fase van de hulpverlening alle mogelijkheden waren uitgebuit. Deze mening is een delegatie van het Zwitserse Rode Kruis toegedaan, die begin vorige week de eerste hulpgoederen naar het rampgebied heeft ge bracht. Een woordvoerder van deze maan dag in Bern teruggekeerde groep zei, dat men het in de eerste week slechts met één hefschroefvliegtuig en en kele motorboten van het Pakistaanse leger had moeten doen. Een exacte opgave van het aantal slachtoffers zal volgens deze woordvoerder wel nooit gegeven kunnen worden, aan gezien het juiste aantal mensen in het rampgebied, onder wie talrijke landarbeiders van Ieders, niet bekend is. Oostpakistaanse politieke leiders veroordeelden maandag de naar hun mening grove nalatigheid van de re gering. In een namens elf politici uit gegeven verklaring spreken zij van harde onverschilligheid van de over heid na de ramp. Zij zonden voorts een telegram naar president Jahja Chan, waarin zij de regering ervan beschuldigen het nieuws over de „grootste ramp in de geschiedenis van de mensheid te hebben gebaga telliseerd". Kritiek De xegering heeft voorts kritiek gekregen in twee Oostpakistaanse bladen, die haar „aarzeling bij het inzetten van de strijdkrachten" voor de hulpverlening verwijten. Volgens de onafhankelijke „Pakistan Obser ver" liggen acht dagen na de ramp in staat van ontbinding verkerende lijken nog steeds over het eiland Ha- tijah verspreid, als gevolg waarvan honderden het slachtoffer zijn ge worden van tyfus en cholera. Het jongste officiële dodencijfer bedi-aagt 168.000. Op het vliegveld van Dacca brach ten maandag vliegtuigen uit vijf lan den hulpgoederen, waaronder heli kopters en vaartuigen met geringe diepgang. Men beschikt voor het aanvoeren van voedsel en andere hulp voor de noodlijdende bevolking in het rampgebied nu over dertien helikopters. HONG KONG, 23-11. B(j een wer velstorm die vijf provincies in het noorden van Zuid-Vietnam heeft ge teisterd zjjn volgens een maandag in Hongkong ontvangen bericht van het persbureau van het Zuidvietnamese Nationale Bevrijdingsfront tiendui zenden mensen omgekomen. DACCA. OOST-PAKISTAN. Een beeld van de opeenhoping van hulp goederen op het vliegveld Dacca in Oost-Pakistan. Omdat het vrijwel onmogelijk is de goederen snel naar het rampebied te transporteren, werd besloten de aanvoer door de lucht voorlopig stop te zetten. Het bureau haalt een „strijdend Zuid-Vietnam" getiteld document aan, waarin wordt gezegd dat de verliezen aan mensenlevens en de materiele schade de grootste zijn in de geschiedenis van deze gebieden. Het aantal daklozen bedraagt vol gens dit stuk meer dan driehonderd duizend, terwijl meer dan de helft van alle landbouwgewassen is ver nield. „De Barbaarse methoden die sinds jaren door de vijand in Zuid-Viet nam worden toegepast hebben de ge volgen van deze tyfoon nog ver zwaard", aldus het persbureau, dat geen datum noemt van de ramp, die zich in afgelegen bergachtig gebied zou hebben voorgedaan. Verwachting tot woensdagavond: Kouile naclit Droog en nevelig weer met weinig bewolking; overwegend matige wind uit zuidoost tot zuid vannacht op en kele plaatsen lichte vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 5 graden boven normaal. Max.-temperaturen: van 2 graden onder normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 25 nov. Zon op 8.16, onder 16.38. Maan op 4.23, onder 14.35. 26 nov. Zon op 8.17, onder 16.37. Maar) op 5.39, onder 14.50. Laatste kwartier: 28 nov. (22.14). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 25 nov. 0.30 v.m. 26 nov. 1.16 v.m. BROUWERSHAVEN: 25 nov. 0.17 v.m. 26 nov. 1.00 v.m. Springtij: 1 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Oosteuropa handhaaft zich een krachtig hogedrukgebied. Tussen dit hoog en een gordel van lagedruk, die zich uitstrekt van het zeegebied ten westen van Noorwe gen, over Schotland naar de Golf van Biscaje, staat boven onze omge ving een zuidelijke stroming. In de ze stroming passerde in de nacht maandag op dinsdag een front, waarna het flink opklaarde. In de komende 24 uur trekt een bij het eerder genoemde lagedrukgebied behorende koufront met regen over Spanje naar West-Frankrijk, maar, het ziet er niet naar uit dat dit het weer in ons land zal beïnvloeden. Met zuidoostelijke winden houdt de aanvoer van droge lucht aan, met weinig bewolking, waarbij in de nacht flinke afkoeling zal optreden. 12.42 n.m. 13.30 n.m. 12.39 n.m. 13.22 n.m. Telefoon (01110) 2825 Advertentie 2.111111111111111111111 i 11111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111 i 11111M11111111 n i in Grote collectie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1