waarom? Aanvraag bouw nieuwe Chr. Nijverheidsschool werd afgewezen vind je dat nou zo gek dat ik klant bij de nmbben... Feestelijke herdenking 25-jarig bestaan afdeling Renesse van de A.N.B. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 24 november 1970 Nr. 20781 Vergadering gemeenteraad Bruinisse Discussie over het geven van Uitvoering toneelver. „Op Drift" van „Lawine Een spelmoment uit „Lawnie": de heer M. de Hamer als ingenieur Wladimir Protofski en op de achtergrond: de heer D. Dokman als hoofdingenieur Jean Debrelle. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). BKUINISSE, 23-11. In de vorige week, onder leiding van burgemees ter G. Hokken gehouden gemeente raadsvergadering van Biuinisse wa ren alle leden aanwezig. Van de 13 punten tellende agenda werden en kele „hamerstukken" vlug afgehan deld, maar de reactie op de nota van Brouwershaven, betreffende de ge meentelijke herindeling en ook het voorstel van b. en w. tot het stichten van een Dorpshuis vergden nogal wat tijd, terwijl bij de be spreking van de uitdieping van de havens het vuur van de discussie fel oplaaide. Bij de ingekomen stukken en me dedelingen, bracht de voorzitter dank aan de firma Bos en Klais te Sliedrecht voor de schenking van f 2500,- in mindering de f 10.000,- die als renteloze lening door die firma was verstrekt ten behoeve van de kleedgelegenheid op het sportterrein. Verder werd 6 meter grond verkocht achter de Kon. Ju- lianastaat, waardoor J. S. Wiebrens gelegenheid krijgt daar een garage te bouwen, een subsidie van f 125,- werd toegekend aan de Ver. voor de Geestelijke Volksgezondheid, aan de firma Braber zal worden bericht, dat haar verzoek om opheffing van de winkelsluiting op dinsdagmid dag, gedurende de zomermaanden niet kan worden ingewilligd, omdat andere zaken in dezelfde branche daartegen zich verzetten. Een nieuw reglement van orde was aan de leden van de raad toegezonden. Verslagen Wethouder S. A. Jumelet bracht verslag uit van door hem bezochte vergaderingen: Beatrixschool, Zw. Roode Kruis ziekenhuis, school tandartsendienst, mevr. A. J. van Leeuwen-Sieling had de vergade ring van de Centrale Werkplaats bezocht, terwijl de heer H. Groene- veld de vergadering van de Chr. Nijverheidsschool voor meisjes te Bruinisse had bijgewoond. Hü deed de teleurstellende mede deling, dat voor de tweede keer de aanvraag vcor de bouw van een nieuwe school was afgewezen, ter wijl er weinig kans meer is, dat de bouw van de nieuwe school, nog wel eens zal worden verwezenlijkt. De aanvraag voor een krediet groot f 45353,60 voor diverse bestra- tingswerken in Plan West II, werd goedgekeurd. B. en w. hadden er nog een aanvraagje bijgedaan, voor het maken van enkele parkeerplaat sen in de Deltastraat, dat eveneens vlot werd ingewilligd. De krediet overeenkomst met de Bank voor Nederlandse Gemeenten ad f 250.000 werd goedgekeurd, evenals een sub sidie van f 25 voor de Vereniging ter- bevordering van de Milieu hygiëne in Zeeland. Getracht zal worden 60 m lange loopsteiger van Rijkswaterstaat te huren i.p.v. 55 m en deze 60 m weer ter beschikking te stellen als lig plaats voor enkele visboten. Aan J. van den Bos, manufaktu- rier in de Molenstraat werd 150 ca grond verkocht tegen een prijs van f 25,per m- is f 3750, De hierop staande onbewoonbaar verklaarde woningen Molenstraat 10 en 12 zullen worden gesloopt. De raad achtte dit voor genoemde mid denstander een unieke kans om zijn zaak te vergroten. Commissie Beroepschriften Ingesteld werd een commissie voor Beroepsschriften, die kennis zal ne men van de aan b. en w. gerichte be roepen tegen een bepaalde beslissing In deze commissie werden benoemd de heren H. Groeneveld en M. J. v. namen aan straten de Velde en mevrouw A. van Leeu wen-Sieling, als plaatsvervangend lid de heer M. Verspoor. Straatnamen Op de door b. en w. voorgestelde straatnamen in Plan West II kwam nogal wat kritiek tegen de namen, Stelbergstraat, Mosselstraat, Oester- straat, Krukelpadje, Hoogaarsstraat, Botterstraat, Boeijerstraat, Ten An ker en 't Hoefje. Ten Anker vond de de heer Verspoor een mooie naam voor een café-restaurant. Sugges ties werden gedaan door de heer Van de Velde en mevr. Van Leeu wen, om onder andere te noemen: Gorselsdstraat, Sliedrechtsestraat, Dortsestraat, Zuilstraat, Ooststraat, Burgemeester van den Bergstraat, Zijpe-, Mastgat- en Keetenstraat (de Grevelingenstraat vond men heel geschikt) enz. Burgemeester Hokken zei teleurgesteld te zijn, dat de raad nu met wijzigingen kwam aandra gen, terwijl men de gelegenheid om voor de vergadering namen te noe men had laten voorbijgaan. Hij wees er op dat ook in Maassluis, naar ou de scheepsmodellen straten zijn ge noemd. De bedoeling van b. en w. was, de historie in de straatnamen te laten voortleven nu de mosselcul tuur verdwijnt. Er is getracht een zekere samen hang in de straatnamen te coördine ren. Maar de bedenkingen bleven bestaan, en volgende keer zal nader worden beslist. Vcor het uitbreiden van de kleu terschool met één lokaal, waarvoor goedkeuring van de minister was RENESSE, 21-11. Vrijdagavond vierde de afdeling Renesse van de Algemene Nederlandse Bouwbe- drjjfsbond in het Dorpshuis te Re- nesse, op feestelijke wijze het 25-ja- rig jubileum. De heer J. Hendrikse heette na mens het bestuur de ongeveer 45 aanwezigen hartelijk welkom. In het bijzonder verwelkomde hij drie le den, te weten de heren L. Dorreman, A. J. Goossens en de heer Bevelan der-, die sinds de oprichting op 8 de cember 1945 lid zijn. Zo ook districtbestuurder, de heer B. Wing uit Goes en het bondsraadlid de heer Plevier. De heer J. Hendrikse memoreerde dat het 25 jaai geleden niet zo ge makkelijk was een afdeling van een arbeidsorganisatie op te rechten, maar stelde dat men nu toch heel blij moest wezen, dat men hier destijds was toe overgegaan. Ofschoon er soms veel „geknokt" moet worden, heeft het sterk georganiseerd zijn toch al veel voordelen opgeleverd. De heer Hendrikse noemde de af deling Renesse een middelgrote af deling, waarvan het ledental de laat ste tijd echter iets is teruggelopen. Dit vond mede zijn oorzaak in het overstappen van leden naar andere bedrijfstakken of het veranderen van woonplaats. Tot de activiteiten van de afdeling neem de de heer Hendrikse het bij wonen door vertegenwoordigers van districts en rayonsvergaderingen en verschillende cursussen. Cok worden leden bedacht bij geboortes, na ziek tes, bij jubilea enz. Dat de afdeling zo goed draait is mede toe te schrij- ven aan het uiterst kundig financiële verkregen verleende de raad gaarne krediet. Van mevrouw Van der Hee- Schoenmaker werden de schuren en andere opstallen gekocht, aan de Weststraat, met de bedoeling te zij ner tijd deze opstallen te verkopen of te slopen, terwijl voor de derde keer een aanvullend krediet werd verstrekt voor het uitbaggeren van de vissershaven en de industrieha ven. De heer M. J. v. d. Velde was van mening, dat de prija voor het bijko mende meerder werk te hoog was omdat de man die baggeren moet af wisselend bij hoog en bij laag water in de getij haven (industriehaven) kan werken en bij laag water in de vissershaven. De voorzitter bestreed dit en beriep zich op de door b. en w. geraadpleegde deskundigen. Afgaande op zyn eigen kennis van zaken, (als opzichter C. in dienst van RU ks waterstaat, heeft hij dagelyks met bakkerwerk en andere water bouwkunde te maken) meende hy de deskundigheid van de adviseurs van het college in twyfel te moeten trek ken. Dit gebeurde in zeer heftige be- woordingen, ook wethouder Van Gilst werd door Van de Velde ver weten, te lichtvaardig te hebben ge zegd, „ik zal dat karweitje wel even opknappen". Het resultaat is, een veel te hoge prijs voor de meerdere kubieke meters. Hij zal daarop la ter nogwel terugkomen. Besloten werd dat wethouder Van Gilst, de aannemer er nog eens op zal wijzen, dat de meerderheid van de raad van mening is, dat stilliggen van de baggerapparatuur in het ge heel niet behoeft voor te komen. beheer van de heer A. J. Goossens. Na 5 jaar sparen is men in staat een avond als deze te organiseren. Namens het Bondsbestuur sprak hierna de districtbestuurder de heer B. Wing. Deze vond de term middel grote afdeling wel wat veel gezegd omdat men bij de bond alles tot klein rekent wat onder de 100 leden zit. De eerste jaren was er een stij ging van het ledental te constateren terwijl het nu wat daalt. Toch was ook hij niet pessimistisch gestemd. De bond in zijn geheel groeit gesta dig en heeft nu een ledental van ruim 88.000 bereeikt. Hij verwachtte zelfs dat, als de meubelmakersbond naar het Bouwbedrijf komt de 100.000 zal worden overschreden» Over dit punt wordt echter nog ver gaderd. Het feit, dat hij bijna nooit in Renesse behoefde te komen pleit voor de organisatie. Namens het bondsbestuur complimenteerde hij die leden, die reeds vanaf de oprich ting lid zijn. Tenslotte overhandigde hij de afdeling ter dekking van de kosten een enveloppe met inhoud. Huldiging jubilarissen Op deze avond wei-den tevens 3 jubilarissen gehuldigd. Het waren de heren L. Doneman en J. en R. Korsman. Zij zijn 25 jaar lid van het NVV en kregen van de heer Wing de zilveren bondsspeld opgespeld. De dames kregen een bonbonschaaltje. Van de afdeling ontvingen de hei-en ieder een fraaie aansteker, terwijl de dames in de bloemetjes werden ge zet. De plaatselijke toneelvereniging „Op Drift" bi-acht hierna het boeien de toneelstuk „Lawine" van Mai-cel Dupuis. Zij oostten hiei*voor na af loop veel applaus. De heer J. Hen drikse dankte na het stuk de spelei*s De avond werd besloten met een ge zellig bal. DODELIJKE ONGELUKKEN UTRECHT. Op een met automati sche halve overwegbomen beveiligde ovei*weg in Vleuten, is dis. J. R. Rit- sema van Eek (33) uit Vleuten, we tenschappelijk medewerker aan de rijksuniversiteit in Uti-echt, met zijn motorfiets tegen de trein Rotterdam- Utrecht gereden en gedood. HUIZEN. Het tweede slachtoffer van de frontale botsing bij Hoevela ken woensdag jl. is geïdentificeerd. Het is de 24-jarige C. A. W. van Wijk uit Utrecht. De auto waarin hij reed, samen met de eveneens omgekomen 20-jarige mejuffrouw G. A. de Ki-uif uit Maarssen, raakte na de botsing in brand. DANTUMADEEL. In de Friese ge meente Dantumadeel is de 49-jarige koopman D. van der Veen uit Ak- kerwoude om het leven gekomen, toen hij de hoofdweg wilde overste ken en werd geschept door een pas serende pei-sonenauto. flARKELO. De 26-jarige spinner H. Koops uit Markelo raakte op de Herikerweg te Markelo de macht over het stuur van zijn personen- auto kwijt, waardoor het voertuig van de weg raakte en in een sloot terecht kwam. De bestuurder is in de loop van zaterdag aan zijn opge lopen verwondingen in een zieken huis te Goor overleden. AMBT DELDEN. Op de Bentlose weg richting Stad Delden is een fiet ser ,toen hij onvei-wacht linksaf sloeg, aangereden door een achterop komende auto en ter plaatse over leden. Het slachtoffer is de 71-jari- ge G. J. Vi-ugteman uit Ambt Delden EMMELOORD. In een ziekenhuis in Emmeloord is de 13-jarige W. Ma rijs overleden. De jongen werd vrij dagavond toen hij in het donker fietste door een passerende auto, die hem te laat opmerkte, geschept. EMMELOORD. De 17-jarige leer ling-verpleegster Y. Mellema uit Swifterband is vei-ongelukt toen zij op haar bromfiets onverwacht links af sloeg. Een achteropkomende auto kon haar niet meer ontwijken. Zij is op weg naar het ziekenhuis overle den. VARSSEVELD. De 52-jarige heer H. van Rosmalen uit Varsseveld, die 's morgens toen hij op de Doetin- chemseweg in zijn woonplaats fiet ste, van achteren door een bestelauto werd aangereden en zware verwon dingen opliep, is aan de verwondin gen overleden. HUIZEN. De 8-jarige Henk Kos uit Huizen is overleden aan de ver wondingen die hij vrijdag jl. had op gelopen toen hij bij het oversteken werd aangereden door de VW-busje. Mét ernstige verwpndingen werd hij naar het Wilhelminagasthuis in Am sterdam vervoerd. ONZE PUZZELRUBRIEK In de puzzel van vrijdag jl. is een fout geslopen. Bij nummer 69 verti caal staat in de omschrijving 69. jachttrofee, roofdier. Dit moet zijn: 69. jachttrofee; 70. roofdier. FEUILLETON „Ik moet uut school vandaon met een naor huus, meester," zegt het meisje. „Dan neem ik het morgen wel mee, hooi-?" Er komt een lach op het gezicht van het kind. Als hij terug is bij de anderen, vi-aagt Hanekam: „Moei lijkheden met dat wicht van Al- fers?" „Welnee, waarom?" „O. Nou, het kon toch? Zo'n lek ker dier is het ook niet." „Zo? Greet is andei-s een van de rustigste kinderen in mijn klas. Ze heeft zo ongeveer het hoogste cijfer vcor gedrag en vlijt." „Wel, wel. Houdt haar maar in de gaten; ze heeft ze achter haar elle bogen, net als haar moedei-." Evert besluit er niet verder op in te gaan. Hij kijkt onwillekeurig naar Steenbeek, maar die houdt zijn ge zicht in de plooi. Met moeite, ver onderstelt Evert. Terug in de klas ontkomt hij niet aan de gedachte, dat er iets aan de hand is met dit meisje. Maar wat? De volgende morgen nam Evert het springtouw mee. Tegen Dinie had hij gezegd, wat hij van plan was. Aanvankelijk had ze enige be denkingen. „Pas op, Evert, je schept zodoende een precerent. Hoe verant- wpord je het, één van je kinderen voor te trekken? Dat kan averechtse gevolgen hebben." „Ben je mal, zo'n simpel stukje touw. Ze is bovendien een van de beste leerlingen; het komt me voor, dat ze een beetje eenzelvig is, want schuw. Waarom weet ik niet, maar daar kom ik nog wel eens een keer achter." Zelf knutselde hij er een paar houtjes aan, nadat Dinie de lengte gecontroleerd had. De volgende dag liet hij Greet bij het begin van het speelkwartier even blijven en gaf haar het touw. „Zo, nu kun jij ook springen, ho? Ga maar fijn een RENESSE. 23-11. De toneelvere niging „Op Drift" gaf zaterdagavond de jaarlijkse uitvoering. In de zeer goed gevulde zaal bevonden zich veel toei isten, wintergasten, die door de heer M. A. Krjjnse Locker in zyn openingswoord apart werden be groet Het toneelstuk „Lawine" van Mar cel Dupuis was de avond ervoor reeds opgevoerd. Ook nu wist het gezelschap de aanwezigen tot het einde te boèien. Ergens in het zuid-oosten van Frankrijk wordt gebouwd aan een autotunnel dwars door de Alpen. De arbeid is zwaar en moeilijk en vraagt veel van het uithoudingsver mogen van de werkers. Ze zijn daar door eerder geprikkeld en conflicten komen gemakkelijker op gang. Als in deze mannengemeenschap de De hertog van Windsor LONDEN, 22-11. Aan de langduri ge vrijwillige ballingschap van de Hertog van Windsor - die in 1936 als koning Edward de Achtste de Britse troon opgaf om in het huweiyk te ti eden met een gescheiden Ameri kaanse vrouw, Wallis Warfield Simpson - komt by zijn overlijden een eind. De hertog zal zijn laatste rust plaats vinden op het terrein van het kasteel Windsor. Ook zijn vrouw zal daar worden begraven. Zo heeft het Britse hof bekendgemaakt. Over het bewuste plan had de hertog al met zijn broer, koning George VI, die hem na zijn troonaf stand in 1936 opvolgde, overeenstem ming bereikt, en koningin Elisabeth hechtte er haar goedkeuring aan. De mededeling van het hof volgde op geruchten volgens welke het herto gelijk paar zich zou laten begraven in Baltimore, de geboorteplaats van de hertogin. poosje buiten spelen." „Ja meester, en dank u wel." Het kind bekeek het simpele stuk je touw met schitterende ogen, waarna ze naar buiten rende. Even later zag Evert haar op het plein springen, in haar eentje. Af en toe keek hij naar het meisje. Ze stond in een hoekje, bij de schoolmuur, ver van de meeste andere kinderen. Doch op haar manier vermaakte ze zich tenminste. 's Middags was het kind weer zonder touw. Evert liep naar haar toe en voerg: „Waar is je spring touw nu?" Bangelijk kijkend en zacht spre kend, antwoordde ze: „Hebben ze afgepikt, meester". „Wie?" Een schouderophalen was het ant woord. „Wanneer?" „Toen ik vanmiddag hier was". Hij begreep: tussen kwart over 12 en half twfee. Het meisje woonde te ver van huis om in die tijd heen en weer te lopen of te fietsen. Dus dan heeft één der andere overblijvertjes Tiet gedaan. „Ik zal wel eens kijken, hoor!" beloofde hij. Zich voegend bij zijn collega's, keek hij scherp in het rond, maar hij zag niet het grijze touw met de roodgeschilderde hand vaten. Maar de volgende morgen zag hij een groter meisje met een ander met het touwspringen. Evert liep er op af. Het was geen meisje van zijn klas. Voor het tweetal bleef hij staan en vroeg: „Van wie is dat spring touw, meisjes?" „Van mijn!" verklaarde dc groot ste, niet bepaald bewijzend, dat ze dagelijks de Nederlandse taal leerde. 'Hij bekeek het een herkende on middellijk zijn eigen handwerk. „Hoe kom je er aan?" „O, heeft me moeder gekocht". „Waar?" „Dat weet ik niet". vrouw haar intrede doet, worden de gemoederen nog sneller verhit, met een dreigende tragedie als gevolg. Als tenslotte de twee kemphanen uit het stuk zich verzoenen volgt hier uit een happy-ending. Het stuk werd geregisseerd door de zelf ook meesplende heer D. Dok man uit Zierikzee. De avond werd besloten met een gezellig bal o.l.v. het trio Cées Hoogersteger uit Goes. PARIJS. In een flatgebouw in Pa rijs hebben zioh kort na elkaar twee ontploffingen voorgedaan, waardoor twintig mensen verwondingen oplie pen. Van enkele van hen is de toe stand ernstig. GELEEN. De 37-jarige J. M. Ha- gemans is op slag gedood toen hij in bad stapte. Hij greep daarbij een verwarmingselement vast dat ondes kundig was gemonteerd en onder stroom stond. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Huizen: J. Kooien, Werkendam; voor Kollum: J. M. Snijders, Warmond; Voor Koudum: E. J. C. Hamminga, Hoogeveen; voor Schoonrewoerd: J. van Wier, Nieu- werkerk aan den IJssel. Ger. Kerken Beroepen te Rotterdam-Feijenoord (o.a. voor het werk onder de schip pers): G. K. Geerds, Keluen. Aangenomen naar Zwartebroek: A. J. L. Hoogkamer, Bolnesdie be dankte voor Berlicum; naar Nijme gen: drs. G. L. Goedhart, Valkens- waard. Ger Gemeenten Bedankt voor Middelharnis: J. C. Weststrate, Meliskerke. 19 DOOR GERRIT FRANSSEN „O. Hoe lang heb je het al?" „Al een hele tijd, he Alie?" De aangesprokene knikte heftig. Het meisje wees naar de rondlo pende onderwijzers. „Bij meester Hanekam". „Hoe heet je? In welke klas zit je?" „En hoe is je naam?" „Bep". „Bep hoe?" „Nee, niet Bep Hoe; Bep Toppers". De stupdiditeit van iets, dat ook als humor uitgelegd had kunnen worden, ontgaat hem niet. Ook al zo'n licht, dit meisje. Liegt boven dien zonder blikken of blozen. „Jij blijft zeker 's middags over?" „Ja, meester". „Mooi. Kom je om kwart over twaalf meteen bij mij in de klas". Hij nam het springtouw af en from melde het in zijn zak. Waarna hij zich omdraaide en zich weer bij de anderen voegde Maar Hanekam had blijkbaar gezien wat er gebeurd was, want hij vroeg: „Wat heeft Bep Top pers gedaan, dat je haar springtouw in beslag nam?" „Dat springtouw is niet van haar, doch van Greetje Alfers. Ik voel haar om kwart over twaalf daarover wel aan de tand". Hanekam fronste zijn wenkbrau wen .„Mag ik je er aan herinneren, dat een het meisje uit mijn klas is?" „Oké, als je daar bezwaar tegen hebtGeef jij haar dan maar straf voor deze diefstal". „Man, gebruik niet zulke grote woorden. Wat voor bewijs heb je? Het woord van dat kind van Alfers geef ik geen cent voor". „Zo? Ik kan anders bewijzen, dat dit touw van Greetje is". „Dat heeft ze zeker zelf gezegd? Man, laat je niet voor de gek hou den. Dat kind heeft nooit iets, dus ook geen springtouw". (Wordt vervolgd) (Advertentie) leder mens vangt geld, geeft geld uit, komt soms geld tekort, kan soms geld overhou den. En geld - da's gewoon iets waar de bank het fijne van afweet. Hou je over, dan vertellen ze hoe je er het meest van kunt maken. Kom je tekort dan weten ze er vaak een mouw aan te passen. Stel dat je centrale verwarming wil laten installeren. Wie heeft daar het geld helemaal voor a~ liggen? Nou, dan stap je bij de NMB binnen. En dan merk je wat v ze allemaal voor je kunnen doen. m Verleden jaar nog, met Ajax naar Madrid. De peseta's, de reisverzeke ring - gewoon, via de NMB in een zucht voor mekaar. En ben je eenmaal klant dan merk je pas hóe makkelijk het is: be taalcheques, persoonlijke leningen, reke ningen laten betalen. .En vergeet het maar dat de bank er voor de upper- ten zou zijn. Da's iets van heel vroe ger. Werkelijk, met de NMB kan ik even goed opschieten als met mijn gereedschap. Heel vlot. ga met uw tijd mee ga naar de nmb! nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 9