Prijsuitreiking afsluiting van Fokveedag 1970 te Zierikzee STREEKNIEUWS VAN HET VADERLANDSE ERF De stijging van de loongrens ziekenfonds Gevaarlijk huishouden Praatje «ver uiolkkoeltanks De jaarlijkse Centrale Fokveedag, die elke zomer traditiegetrouw ge houden wordt te Zierikzee. krijgt al tijd nog een opgewekte afsluiting in het najaar. Vrijdagavond was het weer zover: toen kwamen pryswin- Wonen op de maan HOUSTON, 21-11. Een groep Amerikaanse ruimtevaartdes kundigen zeggen een oplossing te hebben gevonden voor de grote problemen waarmee de mens bij het bewonen van de maan te maken zal krijgen. Deze oplosing bestaat, aldus een verklaring van het bureau voor de ruimtevaart (NASA), uit het produceren van water en zuurstof uit maanstof. Het ontbreken van een dampkring om de maan maakt de pro- duktle van water en zuurstof noodzakelijk als ruimtereizi gers voor een langere periode op de maan willen blijven. De deskundigen hebben nu een apparaat geconstrueerd dat met behulp van waterstof en zonne-energie water en zuur stof uit maanstof kan maken. FINANCIEEL NIEUWS Nieuw hoofdkantoor „Raiffeisenbank" DIEMEN, 21-11. De burgemeester van Diemen, mr. J. H. Strumphlcr Ticleman, heeft zaterdagmorgen de eerste paal geslagen voor een nieuw hoofdkantoor van de „Raiffeisen- bank Amsterdam". Diemen werd als vestigingsplaats gekozen omdat in Amsterdam weinig bouwgrond beschikbaar was. naars en commissieleden bijeen in de bovenzaal van het „Huis van Nas sau", waar de voorzitter, de heer L. M. Moermond, nog eens concludeer de dat deze gehouden Fokveedag aangemerkt kan worden als een ge slaagde dag, al trof men het niet zo bijzonder met het weer. De voorzit ter sprak woorden van dank aan het gemeentebestuur van Zierikzee voor de by de organisatie van de Fokvee dag weer ondervonden medewerking en verwelkomde in het bijzonder de oud-voorzitter, de heer Schoof uit Oosterland en de heer Lantinga van de Voorlichtingsdienst, die deze avond, alvorens werd overgegaan tot de uitreiking van de fraaie prijzen, een praatje hield over melkkoel- tanks. De heer Lantinga zei in z'n praat je o.a. dat de voorlichting in vroeger jaren op landbouwgebied vooral de zuivelsector betrof. Met de2e voor lichting werd een begin gemaakt in 1899. Rond 1900 kwam de fabrieks matige bereiding van zuivelproduk- ten van de grond. Thans zijn de zui velfabrieken niet meer weg te den ken, maar met de komst van de melkkoeltanks komt in feite toch weer een stukje van de fabriek te rug op de boerderij. In een melkkoeltank wordt de melk gekoeld tot precies vier gra den. De melk dient precies op peil gekoeld te blijven en kan dan enige dagen op de boerderij bewaard blij ven, met als gunstige resultaten o.a.: onafhankelijk van de melkafvoer, goede kwaliteitsbeheersing, het bus- sentransport wordt voorkomen (ge vaarlijk op de openbare weg) - een voudige ontvangst bij de fabriek via één buis en één kraan, goedkopere afvoer. Dit zijn zo enige voordelen van de koeltanks, waarvan de ont wikkeling volgens de heer Lantinga niet te stuiten zal zijn. Koeltanks voor melk *ijn overigens al langer dan dertig jaar In gebruik en vor men bepaald geen „nieuws" op zui velgebied. Nederland komt op dit ge bied wel achteraan, maar vast staat dat het aantal geplaatste tanks steeds groter zal worden. De koeltanks kunnen worden onderscheiden in 2 ZIERIKZEE: Jaarvergadering vrouwenkontakt afdeling P.v.d.A. Woensdag 25 november aanstaande wordt door het Vrouwenkontakt in de Partij van de Arbeid afdeling Zierikzee de jaarvergadering gehou den in de koffiekamer van het Huis van Nassau. Op de agenda staat o.a. een bestuursverkiezing. Na de pauze zal een kwis worden gehouden on der leiding van de heer M. de Moor. Bovendien zal in deze bijeenkomst de jaarlijkse „pakjesavond" plaats vinden. Met ingang van 1 januari 1971 zal de loongrens voor de verplichte zieken fondsverzekering worden verhoogd van f 14.850 tot f 17.000. Alle werkne mers. die op 1 november 1970 minder verdienden dan dit bedrag zullen dan verplicht in het ziekenfonds zijn verzekerd. De premiebaten van de zieken fondsen zullen met bijna 100 miljoen gulden stijgen, want door deze fikse loongrensverhoging keren ruim 45.000 werknemers in de verplichte verzeke ring terug. Ook hun gezinsleden zijn dan automatisch verzekerd en dat be tekent dat de ziekenfondsen er het komend jaar zo om en nabij de 200.000 klanten bij krijgen. Vooral voor de gezinnen met kinderen kan deze terugkeer naar de ver plichte verzekering vele guldens „winst" betekenen. Voor de vrijgezellen en echtparen zonder kinderen is dat voordeel geringer, maar de betere dekking tegen de kosten van huisarts, tandarts en apotheek zal ook hen welkom zijn. Bovendien moeten we in aanmerking nemen dat de ziektekosten in de naaste toekomst slechts bij uitzondering aftrekbaar zijn als buitengewone last voor de belasting en dan wordt een verplichte verzekering vooral voor degenen, die veel ziektekosten hebben, nog eens extra aantrekkelijk. Betere dekking tegen kosten huisarts en apotheek De ziektekosten zijn de afgelopen jaren sterker gestegen dan de netto lonen. Het gevolg hiervan ivas, dat ook de particulier verzekerden (wier inkomen dus boven de loongrens lag) steeds hogere premies moesten be talen om zichzelf en hun gezinsle den tegen ziektekosten te dekken. Ook de regelmatige verhogingen van de huisartsenhonoraria en de prijs stijgingen in de medicamenteuze sec tor confronteerde hen met soms zeer hoge kosten. Vooral in gezinnen met kinderen knabbelden de ziektekos ten steeds meer af van het reëel be schikbare inkomen. Bij een particu liere verzekering moet immers pre mie worden betaald voor ieder ge zinslid (zij het meestal voor niet meer dan drie kinderenen voor menig gezin betekent een premie stijging dan ook een volkomen te niet-doen van de ontvangen loons verhoging. of erger. Het is duidelijk dat vooral dege nen, wier inkomen niet ver boven de loongrens uitkomt, een zware tol aan deze ziektekosienstijging moesten betalen. Iemand, die f 15.000 ver dient zou beter f 150 per jaar min der kunnen verdienen, dan zit hij in de verplichte verzekering en betaalt de helft van de premie (7,5 pet.), ter wijl zijn werkgever de rest voor zijn rekening neemt. Hij is dan ook te allen tijde verzekerd tegen de kos ten van huisarts en medicijnen. De bedoeling van de voorgestelde loongrensverhoging is nu om een grote groep mensen, wier inkomen net iets boven de huidige grens ligt, de kans te bieden een betere dekking te verkrijgen tegen de kosten van huisarts, tandarts en medicijnen. Voor de gezinnen met kinderen is dit zonder meer een verbetering, voor vrijgezellen en echtparen zon der kinderen kan het een verbete ring zijn. Het hangt er tenslotte ook maar van af, hoe vaak men een dok ter of een apotheek nodig heeft, en wie kan dat vooraf voorspellen? Volksverzekering In januari 1971 zal het aantal ver plicht verzekerden in ons land stij gen van 6,6 naar plm. 6,8 miljoen. Daarnaast zijn er nog zo'n 1,5 mil joen vrijwillig verzekerden, die even eens gebonden zijn aan de loongrens. Tenslotte zijn er nog zo'n 850.000 be- jaa.den, die in een ziekenfonds zijn verzekerd. Kortom, veruit het groot ste deel van de bevolking (rond 70 pet.) zit in het ziekenfonds. De vraag kan worden gesteld, of we niet langzaam maar zeker naar een„volksverzekering" voor alle ge neeskundige risico's moeten koersen. Er bestaat nu reeds een volksver- .ekering tegen langdurige genees kundige risico's (de algemene wet bijzondere ziektekosten) en het heeft zelfs weinig gescheeld of ook de kosten van ziekenhuisverpleging ge- rende het eerste jaar waren in deze volksverzekering opgenomen. (jdel name van de zijde van de mid denstand was men hiervoor gepor teerd). En als men al zover is dat men dit ernstig overweegt, dan zou ook overwogen kunnen worden, of men andere geneeskundige risico's niet in één grote volksverzekering onderbrengt. Minister Veldkamp's gedachten gingen destijds reeds deze richting uit, maar hij kon toen de Kamer niet meekrijgen voor zijn plannen. Of moeten we zeggen: nog niet meekrijgen? typen: tanks met directe en met in directe verdamping. Over het alge meen kan worden gezegd: „een melk koeltank kan een mensenleeftijd blij ven staan", aldus de heer Lantinga, die vervolgens een serie gekleurde dia's over dit leerzame onderwerp vertoonde. De avond werd afgesloten met het uitreiken van de pryzen aan de ei genaars van de prijswinnaars van de Fokveedag. De fraaie prijzenschat die hiervoor beschikbaar was gesteld werd terecht bewonderd. De heer Moermond constateerde hierby dat de Fokveedag 1970 wel de „Dag van Simonse" genoemd kan worden, om dat de meeste kampioenspryzen naar de Frieslandhoeve en z(jn nieuwe ei genaar, de heer Simonse gingen. DE GEEST VAN GROOTVADER DEN HAAG, 22-11. De 29-jarige in Zeeland wonende Ambonees Izak J. Rikimahu wil de achternaam van zijn moeder krijgen, omdat naar zijn zeggen zijn overleden grootvader re gelmatig aan hem verschijnt en dit van hem eist. Zijn beroep tegen een afxvijzende beschikking van de staats secretaris van justitie heeft dinsdag gediend voor de afdeling voor be- stuursgeschillen van de Raad van State. Volgens de Ambonese traditie moe ten een of meer kinderen uit een huwelijk de naam van de grootva der van moederszijde dragen. De gemachtigde van de jonge Ambonees de heer W. F. de Quillettes, die de betrokken familie goed zegt te ken nen, deelde mee, dat Izak de eerste vijf jaar na zijn geboorte inderdaad de naam van zijn moeder, Kalay, droeg. Zijn ouders waren toen niet voor de ivet getrouiod. Toen zijn va der echter in 1946 na cle Japanse ca pitulatie door het K.N.I.L. werd op geroepen, ontstond de moeilijkheid, dat het huwelijk gelegaliseerd moest worden, als moeder en kind bij de vader wilden wonen. Na overleg met de familieraad werd besloten het kind te erkennen. Hierbij werd echter voorbij gegaan aan de wens van de grootvader, en ook werd aan deze niet door gebe den aan diens graf om toestemming gevraagd, aldus de heer Quillettes. Izak doorliep de l.t.s. en ging om streeks zijn achttiende jaar varen. Maar toen verscheen hem, midden op zee, zijn grootvader van moeders zijde. Deze verweet Izak dathij de naam van zijn vader droeg. In te genstelling tot de plechtige belofte van zijn moeder. De jongen werd opgenomen in een sanatorium, maar daar verklaarden de doktoren dat hij geestelijk niet gestoord was, aldus de heer Quillet tes. Na zijn ontslag uit het sanatori um werd hij weer regelmatig door zijn grootvader bezocht. Hij werd daar zeer neerslachtig van. De ouders zijn bang dat hij zichzelf zal ver moorden, als hij zijn naam niet zou mogen veranderen. „Zijn moeder heeft mij huilend gevraagd aan de heren te verzoeken, dat Izak weer de naam van zijn grootvader mag krij gen", zo zei de heer Quillettes tot de afdeling voor bestuursgeschillen, die werd voorgezeten door dr. L. J: M. Beel. DODELIJKE ONGELUKKEN VRIESCHELOO. In Vriescheloo, gemeente Bellingwedde, is de 22-ja- rige Leendert Edens uit Bellingwol- de dodelijk verongelukt. De jonge man geraakte met zijn bromfiets uit een bocht, botste tegen drie bomen en sloeg tegen het wegdek. Hij was op slag dood. Het ongeluk gebeurde in de nacht van vrijdag op zaterdag. ARNHEM. De 64-jarige nachtpor tier A. ten Dam uit Dieren is in de vorige nacht in zijn woonplaats om het leven gekomen, toen hij met zijn fiets de Harderwijkerweg overstak en door een auto werd geschept. Hij liep bij de botsing hersenletsel op en was op slag dood. ZEIST. Toen de 59-jarige J. Stomp, administrateur van de Gere formeerde Kerk van Zeist, op zijn rijwiel de Woudenbergseweg in Zeist overstak werd hij door een passerende auto gegrepen en tegen het wegdek gesmakt. Met zwaar hersenletsel werd hij naar het Zeis ter ziekenhuis gebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. UITHUIZEN. De 55-jarige werk man J. Dob uit Uithuizen is bij een verkeersongeval in zijn woonplaats o mhet leven gekomen. Hij werd op een voorrangskruising met zijn fiets door een personenauto aangereden, doordat hij geen voorrang verleende De man is ter plaatse overleden. ERP. De zevenjarige Frans Kop pelman uit Erp is bij een verkeers ongeval in zijn woonplaats om hel leven gekomen. HUIZEN. Een van de twee perso nen, die bij een verkeersongeluk <>p Rijksweg 1 (Amsterdam-Hoevela ken) onder de gemeente Huizen om het leven zijn gekomen, blijkt de twintigjarige kapster mejuffrouw G. A. de Kruif uit Maarssen te zijn. Ze kwam om .toen de auto waarin ze zat, na een frontale botsing met een tegenligger in brand geraakte. ROTTERDAM. De 61-jarige schoonmaker M. Lagendijk uit Rot- terdag is vrijdagavond in de Maas stad bij het oversteken van de weg op een zebrapad door.een personen auto aangereden. Zwaar gewond werd hij overgebracht naar hel Zui derziekenhuis. Bij aankomst werd de dood geconstateerd. Voor de vrouw Ons huis is een voortdurende bron van gevaar. Dat is bewezen na een onderzoek in Duitsland. In het jaar 1968 bleken zich in de Bondsrepu bliek 11.500 gevallen met dodelijke afloop in huizen te hebben voorge daan. Over het algemeen gezien wordt in de lange tij van slachtoffers het grootste aantal gevormd door be jaarden, direct gevolgd door kinde ren die de leerplichtige leeftijd nög niet hebben bereikt. Uit de statis tieken is komen vast te staan, dat het in andere landen precies zo is als in Duitsland. De ongelukken met dodelijke afloop die thuis gebeuren vormen 30 pet. van het totale aantal fatale ongevallen. Waar het gevaar precies schuilt? Het zit in stopcon tacten, in slechte elektrische bedra dingen, in lekkende gasleidingen, in stelle trappen en niet goed sluitende ramen, in giftige schoonmaakmidde len, in bestrijdingsmiddelen voor in secten en ander ongedierte en in slecht trekkende schoorstenen. U ziet, ons huis is een terrein vol voet angels en klemmen. Houd daar re kening mee! Wat biedt de BEELDBUIS? MAANDAG 23 NOVEMBER. NED. I. Na de Woefs en de La maars Coronationstreet en na 't twee de journaal liedjes van Louis Davids gezongen door Jenny Arean, Tante Leen, Johnny Jordaan, Willy Alberti Frits Lambrechts en Piet Römer. Na de aklualiteiten van Achter het nieuws een nieuwe aflevering van de Gouddieven. In de aflevering toont inspecteur Cradock zich een volhou der. Hij heeft eigenlijk nog maar weinig succes geboekt, maar hij komt steeds dichter bij. Dit keer richt hij zijn aandacht voornamelijk op ac countant Oscroft, die bij de roof be trokken was en die achteraf in een niet zo beste verhouding met de ben de kwam te staan. Hij kan daarom de aandacht die Cradock aan hem besteedt best gebruiken. Maar de commissaris is niet de man om zich in de luren te laten leggen. Na het laatste nieuws rest ons alleen nog een Teleac programma met de cur sus Bijscholing voor huisartsen. NED. II. Na de Woefs en de La- maars en het agrarisch nieuws een aflevering uit de avonturen van Tom Sawyer. De knapen vinden de buit, die uit een zak geld besloot. Er komt een kink in de kabel en het lijkt er op de dat de knapen gescheiden zul len worden. Na hel journaal Memo randum van een dokter. Er komt een nieuwe dokter, een zekere dgkter White die specialist is in kinderziek ten. Hij slaat direkt aan het opereren en Finlay staat perplex van zijn des kundigheid. Toch lijkt de jonge pa tiënt niet builen levensgevaar want de hoge koortsen nemen niet af en het lijkt er op dat een bakterie de schuldige is en of Finley dat maar eens even wil uitzoeken. Hierna een waarschijnlijk uiterst interessante dokumentaire. Godfried Bomans be zocht zijn broer die in een trappis tenklooster zit en zijn zuster die al 40 jaar geestelijke is. Diverse vra gen, ook over de moderne katholie ke denkbeelden, zullen besproken worden. Tot slot van de avond de aktualiteitenrubriek Hier en Nu en de avondoverdenking. DINSDAG 24 NOVEMBER. NED. I. Na de belevenissen van de Woefs en de Lamaars, de Rare vo gels met weer een hele boel merk waardigheden. Ben is nog altijd spoorloos verdwenen en de Grauw kondigt zijn vertrek aan. Tot het journaal hippe muziek eri goede groe pen in Toppop. Na het tweede jour naal en weeroverzichl Peyton Place. Allerlei verwikkelingen .die de za ken echter niet oplossen. Nog steeds geen duidelijkheid rond de Webbers en nog geen opheldering over het vaderschap van 'Steven Cord. Betty doet een vreemde ontdekking in het huis. van haar werkgever. Vanavond in de idinsdagavondshow Nana Mous- kouri. In haar show ontvangt ze o.a. Harry Belafonte en haar eigen Griek se musici „Les Atheniëns". Ze zingt enkele van haar succesnummers evenals Harry Belafonte doet. Het is een goed gemaakte muziekshow met fijne bekende stukken. Tot slot van de dinsdagavond de aktualitei- ten van Avro's Televizier en het al lerlaatste journaal. NED. II. Na de Woefs en de La maars, het journaal. Den Haag van daag, Kunst signalering en weer een dolle show van Tommy Cooper. Na het journaal en weeroverzichl Mod DEN HAAG. Vorige week ontving premier De Jong (r.) de secretaris generaal van de Organisatie van Amerikaanse Staten en oud-bemid delaar van de V.N. op Cyprus, dr. Galo Plaza, die tijdens zijn verblijf in Nederland besprekingen voerde met enkele ministers. Squad. Moord op de universiteit is de titel van deze aflevering. Een student is vermoord en dat is na tuurlijk een prachtzaakvoor de jongelui. Ze duiken Ui de vrienden kring van de vermoorde en ontdek ken vreemde dingen. Uiteraard komt er een oplossing. Het Brandpunt- team kan voor enkele aktualiteiten zorgen voor we in de tijd terug gaan met „De klop op de deur". De tijd schrijdt voort en er doen zich be langrijke veranderingen voor in het Amsterdamse leven. Jan en Francien schaffen zich een auto aan en krij gen gezinsuitbreiding. Daarbij doen zich natuurlijk wat moeilijkheden voor met een iets moderne verpleeg ster. Ook op het sociale vlak blijft niet alles bij het oude zoals blijkt uit de aspiraties van de huishoudster Leen die er zeer Dolle Mina-achtige ideeën op nahoudt. Tot slot van de avond de tweede uit een reeks do- kumentaires van Marga Kerklaan. Onder de titel „Zelfs onkruid ver gaat" gaan we kijken naar de Ken- nemer duinen. MAANDAG 23 NOVEMBER. NED. I: 18.45 Woefs en Lamaars; 18.55 Journaal; 19.04 Coronation- street; 20.00 Journaal; 20.20 Louis Davids; 21.10 Achter het nieuws 21.35 De gouddieven; 22.25 Journaal. NED. II: 18.45 Woe/s en Lamaars; 18.55 Journaal: 19.04 Internationaal agrarisch nieuws; 19.30 Tom Sawyer; 20.00 Journaal: 20.20 Memorandum van een dokter; 21.10 Bomans in triplo22.15 Hier en Nu; 22.40 Inhet voorbijgaan; 22.50 Journaal. DINSDAG 24 NOVEMBER. NED. I: 18.45 Woefs en Lamaars; 18.55 Journaal; 19.04 De rare vogels; 19.30 Toppop; 20.00 Journaal; 20.20 Peyton Place; 21.10 Nana Mouskouri 22.05 Avro's Televizier magazine; 22.55 Journaal. NED. 11: IS.45 Woefs en Lamaars; IS.55 Journaal; 19.04 Den Haag van daag; 19.09 Kunstsignalering; 19.30 De dwaze wereld van Tommy Coo per; 20.00 Journaal20.20 Mod Squad 21.10 Braiidpunt Special; 21.35 De klop op de deur; 22.20 Zelfs onkruid vergaat; 22.50 Journaal. FEUILLETON De brief laat hij liggen. Demon stratief ongeopend. Ook na het speelkwatier. Hij ziet, dat de jongen er af en toe naar kijkt. Maar Evert doet net, of hij er geen erg in heeft. Pas als om kwart over twaalf alle kinderen weg zijn, snijdt hij de brief open en leest hem. Het is geen ver zoek, het is een soort eis: „Ik kan niet toestaan, dat u mijn zoon na schooltijd vasthoudt. Wij hebben hem hard nodig vanwege de hooi bouw. Zorgt u ervoor, dat hij prompt om vier uur weg kan. Daarom komt hij vanmiddag niet op school; de schaai moet ingehaald worden." De ondertekening is kennelijk die van boer Bijvank. Evert loopt van woede rood aan. Inplaats van naar huis te gaan, loopt hij de school uit naar Van Bragen. Die zit al aan tafel, maar joviaal als altijd nodigt hij hem binnen te ko men. Evert betreurt zijn ondoor dachtheid en excuseert zich, doch Van Bragen lacht. „Mijn mensen kunnen dag en nacht bij me terecht Evert. Wat is er aan do hand?" Met een paar woorden vertelt hij van het voorval op hel speelterrein en de straf, die hij ervoor heeft ge geven. „En dit is de reaktie van va der Bijvank," besluit hij, de brief overreikend. Het schoolhoofd leest hom cn knikt begrijpend. „Tja, jong, je hebt «egon een zeer been geschotp. Het is hooitijd enne.... er zit onweer in de lucht. Zo willen hel graag droog binnen hebben, dat kan ik begrij pen. Het hooi in de beig gaat broei en, als het er nat in komt en het wordt warm. En hooibroei kan brand veroorzaken. Vervelende zaak, ben ik mei je eens. Die uit latingen van Chris mag je natuur lijk niet zonder moer voorbijgaan, dat spreekt. Je hebt enkel een on gelukkig" tijdstip uitgekozen voor die straf." „Ja maar, meneer, die man is no ta bene lid van het schoolbestuur. Mij dunkt, dat je van zo iemand toch wel een beetje begrip mag ver wachten." „Evert, die Bijvank is een heel beste kerel, maar hij is in de eerste plaats boer. Bekijk het ook eens van, die kant, he? Hooi is veevoer, dat betrekkelijk weinig kost. Daar mee moeten ze de winter door. De man heeft zo'n twintig melkkoeien en nog wat kleinvee, pinken en vaar zen. En een stier. Als hij aan het eind van de winter voer moet bij kopen, is dat peperduur, vooral in deze jaren. Zo zetten ze alle zeilen bij om zoveel mogelijk goede kwali teit hooi op de berg te krijgen. Daarvoor werken ze van de prille ochtend tot het donker is. Met alle beschikbare krachten. Ook de kinde ren. Ja, Evert, je bent hier niet in de stad. Je zult je er bij neer moeten leggen. Het heeft mij verwonderd, dat er niet meer verzuimen zijn. In mijn klas mis ik vijf jongens al en kele dagen. Jij mag nog niet moppe ren." Evert krijgt do brief terug on bergt die op in zijn zak. „Ik zal u niet langer van uw eten afhouden. Dit moet ik eerst verwerken, me neer. Maar ik ben het er niel moe eens." „Goed. goed, we praten er nog wol eens over. In de komende vergade ring van het schoolbestuur zal ik deze kwestie ter sprake brengen, dat beloof ik je. De tijden veranderen een beetje en daar moeten de boer tjes ook maar eens rekening mee houden." Dinie bemerkt aan zijn gezicht, dat er nog altijd moeilijkheden zijn, wijselijk zwijgt ze, trots het feit, dat DOOR GERRIT FRANSSEN hij een kwartier te laat is. De volgende morgen is Chris weer present. Evert laat niets merken. Doch tijdens het speelkwartier kijkt hij af en toe naar de kinderen. En dan valt zijn oog op de kleine Greetje Alfers. Het kind slaat tegen de schoolmuuren kijkt toe naar het spel der anderen. Het is hem al eer der opgevallen, dat het kind zich vereenzelvigt. Het meisje is net een schuw vogeltje; de anderen bemoei en zich nauwelijks met haar. In de klas zit ze in haar eentje op de ach terste bank. Waarom eigenlijk? In een opwelling loopt hij bij de onderwijzers vandaan naar het meisje. Vlak voor haar blijft hij la chend staan. „Wat nou, Greet, waar om speel je niet mee?" Het kind kijkt hem met grote ogen aan, maar blijft zwijgen. „Houd je niet van touwtje sprin gen?" Een heftig ja-knikken is het ant woord. „Heb je zelf geen springtouw?" Ditmaal schudt het blonde hoofd je ontkennend. Hij weet niet, wat hij or mee aan moet. „Nou, loop dan toch maar een beetje rond. Greet. Dat hangen tegen do muur... daarvoor is het speelkwartier niet." Nog eens bangelijk kijkend doel ze enkele passen van de muur af. Wat goedhartig zegt hij: ,jKom na schooltijd maar oven bij me thuis aan. Greet. Misschien heb ik nog wel een springtouw voor je." Hij herinnert zich in het schuurtje een bos touw, overgebleven van de ver huizing, dat hij netjes opgerold aan een spijker heeft hangen. Daar is best een behoorlijk springtouw van te maken. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 5