CATASTROFEN IN DEZE EEUW Kring Schouwen-Duiveland kiest voor persoonlijk lidmaatschap Sint Nieolaas via Burghsluis naar Haamstede en Burgh Winkelweek te Nieuwerkerk ging van start Het executiegeval te Zijpe in mei 1940 I).- C.B.T.B. a <1.- C.A.V. Feestelijke intoelil in <le Westhoek ZIERIKZEE, 20-11. Op de vrijdag avond in het Huis van Nassau ge houden vergadering van de kring Schouwen-Duiveland van de C.B.T.B. West-Nederland en de Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging van de C'.B.T.B. G.A., is besloten te komen lot de figuur van het persoonlijk lid maatschap van de C.A.V. Voor de overgang van het lidmaatschap via de plaatselijke afdeling naar het per soonlijk lidmaatschap, was het nodig de bestaande statuten te wijzigen. Deze statuten werden bovendien aangepast aan de huidige tijd. In een Memorie van Toelichting t.a.v. de gewijzigde lidmaatschaps mogelijkheid, wordt er door het se cretariaat op gewezen, dat het be drijfsleven te maken heeft met gyo- Publiek keek toe BRUSSEL, 20-11. In de Belgi- f sche plaats Lier is donderdag- f avond, onder de ogen van een f groot aantal omstanders een f 50-jarige man verdronken in f zijn auto. De man was op een f druk kruispunt geslipt, met f zijn wagen tegen een boom f gebotst en de Nete ingereden, f De rflan deed, terwijl op de f kant tientallen mensen ston- f den toe te kijken, wanhopige f pogingen om zich uit de auto f te bevrijden. Dat gelukte hem f niet omdat het portier was j klem geraakt. Terwijl de man f vocht voor zijn leven stak nie- f mand van de toeschouwers f een hand uit. Toen de auto j drie kwartier later boven wa- f ter was gebracht trof men er j het lijk van de man in aan. WASHINGTON. 21-11. De jongste vloedgolframp is tot dusver de ern stigste van deze eeuw. In de loop van de 20ste eeuw deden zich de volgende catatrofen voor: 30.000 doden in 1902 op Martinique als gevolg van een aardbeving. 50.000 doden bij de aardbeving in San Francisco in 1904, 20.000 doden in Chili in 1906, eveneens bij een aard beving. Een aardbeving op Sicilië eiste in 1908 meer dan 100.000 doden en in 1915 verloren in Avezzano in Italië bijna dertigduizend mensen bij aardschokken het leven. Aan de grens tussen Oostenrijk en Italië kwamen in 1910 bij een lawine tienduizend militairen om. Ver volgens weer een reeks aardbevin gen: 180.000 doden in Kan-Soe (Chi na) in 1920, 150.000 doden in Tokio en Jokohama in 1923, 60.000 doden in Goetta (India) in 1935, 23.000 do den in het Turkse Erzincan in 1939, 30.000 doden in 1939 in Chili, 12.000 bij de ramp in Agadir (Marokko) in 1960 en tenslotte 50.000 slachtoffers by de nog vers in het geheugen lig gende aardbevingsramp op 31 mei van dit jaar in Peru, die hele dorpen van de aardbodem wegvaagde en waarbij naar schatting vijftigduizend mensen omkwamen. Het trieste record in de bekende geschiedenis heeft het jaar 1556 een langdurige aardbeving, gevolgd door overstromingen, eisten toen in Tsjen-Si en omgeving 830.000 men senlevens. Op deze kaart met de travalje aan de Ring van Noordwelle is het zo mer 1907, hetgeen aan de bomen duidelijk zichtbaar is. Die bomen de den het overigens maar goed in deze ook nu nog vrij redelijk bewaard gebleven Schouwse dorpsring. te en ingrijpende ontwikkelingen. Bedrijven die te klein zijn zoeken contact met anderen om samen de voordelen van een grotere aanpak te genieten. Fusies zijn aan de orde van de dag. Eén van de aspecten, die in het kader van de zich wijzigende omstandigheden (ook t.a.v. kosten besparende methodes) voltrekken, is de aandacht, die de verhouding le den van de C.B.T.B. en de afnemers verdient. De C.A.V. Schouwen-Duiveland is - gelijk bekend - gebouwd op leden vereniging t.w. de 13 plaatselijke af delingen van de Z.L.M. plus de af deling van de C.B.T.B. Boeren en tuinders van Schouwen-Duiveland zijn dus niet rechtstreeks lid van de C.A.V. te Zierikzee, maar via de plaatselijke vereniging c.q. standsor ganisatie. Deze opbouw vertoont met het veranderen van de tijd, bepaal de leemtes, die om aanpassing vra gen. „Meerdere coöperaties in Zeeland" - aldus de nota" - hebben in hun be ginfase deze situatie gekend. Op bij na alle plaatsen behoort ze tot het verleden of wordt er aan een om- een bijzonder belangrijke taak van bouw gewerkt" In het verleden was een bezonder belangrijke taak van de afdelingen het verzamelen en doorgeven van orders. Afnemende taak Thans is deze van veel geringer betekenis, omdat de C.A.V. - door middel van haar vertegenwoordigers -'deze taak praktisch heeft overge nomen. Ook het innen der fakturen is sterk in betekenis afgenomen door het giraal- en bankverkeer. Uit alles blijkt dat de afdelingen niet meer fungeren als een noodzakelijke tus senschakel. Bovendien is bij een ge voerde debiteurenadministratie bij de C.A.V. meer inzicht mogelijk in de stand van de debiteuren. Een nieuwe situatie zal lang niet zoveel kosten met zich brengen als de huidige vergoedingen, die de af delingen krijgen. Deze vergoeding bedraagt 1 procent over de aankoop door de leden van de plaatselijke afdeling. Hiermede is een bedrag gemoeid van f 30.000. Het bestuur vraagt zich af of deze uitgave voor de coöperatie verantwoord is. Zo zijn er nog een heleboel nade len, te technisch en ingewikkeld voor breder publiek. Feit is dat ook bij een eventuele inpassing in de nieuwe struktuur van Cebeco, de huidige vorm niet meer zinvol is en een rechtstreeks lidmaatschap kan de binding van het lid met de C.A.V. sterker maken. Het heeft ook gevol gen voor de uitoefenjng van het stemrecht. Aangenomen Na ampele diskussies kwam het vrijdag tot een stemming, waarbij bleek dat alle leden voor het voor stel van het bestuur waren, hetgeen impliceert dat op de komende C.A.V.- vergadering de C. B.T.B. positief zal stemmen voor het be-oogde persoon lijke lidmaatschap. De vergadering werd bijgewoond door voorzitter en directeur van de C.A.V. Na de pauze hield de secretaris van de C.B.T.B. West-Nederland, de heer E. Baerends een causerie, waarin hij de huidige problemen in land- en tuinbouw be lichtte. De vergadering stond onder voorzitterschap van de heer J. A. v. d. Bijl. Slachtoffer van hard drugs EDAM, 23-11. In de nacht van za- terdag op zondag is te Edam een 15- jarige jongen overleden ten gevolge van het gebruik van hard drugs. De jongen was uit een ziekenhuis weg gelopen waar hij als verslaafde was opgenomen. Zaterdagavond had hij zich op het toilet van een bar een in jectie gegeven, met noodlottig gevolg. Twee doden hij ongeluk met auto UTRECHT, 22-11, Op het hoogge- legen verkeersplein bij het zwembad De Hommel in Utrecht heeft een ver keersongeval zondagmorgen aan twee personen het leven gekost. De auto, waarin zij zaten reed op Rijks weg 2, richting Amsterdam ,en wil de op het verkeersplein afslaan rich ting Utrecht. Door nog onverklaar bare oorzaak reden zij echter recht door. De auto viel enkele meters van het talud en kwam in een sloot tot stilstand. TILBURG. In een ziekenhuis in Tilburg is zondag de 32-jarige A. Mols uit Oisterwijk overleden, die zaterdag in Tilburg door onbekende oorzaak met zijn personenatuo tegen een stilstaande vrachtauto reed. Zijn auto kwam grotendeels onder de vrachtwagen terecht. Programma met „allerlei dingen" NIEUWERKERK, 21-11. Ook dit jaar weer heeft de Middenstands vereniging „Nieuwerkerk" een groots programma opgezet om ook in Nieuwerkerk de Sint-Nikolaastijd niet onopgemerkt voorby te laten gaan. Traditioneel getrouw wordt van 23 november tot en met 5 de cember de „Winkelweek" gehouden. Zaterdagmiddag 21 november heb ben drumband en wandelaars van de wandelvereniging „De Vierbannen" deze winkelweek aangekondigd d.m. v. een rondgang door het dorp, waarbij ook een auto meereed die heel Nieuwerkerk op de winkelweek attent maakte. Op het programma staan vele aantrekkelijke dagattrakties. Zater dag 28 nov. zal om twee uur de El- vi drumband met majorettes een rondgang door het dorp maken en om 4 uur is er voor de jeugd een film in „Ons Dorpshuis". Het verde re programma luidt als volgt: Dinsdag 24 november: verkeers- spel: In iedere etalage is een ver- keerspuzzel aangeplakt. Oplossingen op volgorde inleveren. Donderdag 26 november: voor de meisjes: Het raden van de naam van een pop (eerste prijs is een pop) en voor de jongens: Het opstellen van een voetbalelftal uit de 20 top- spelers, waarvan de foto's in de eta lages liggen (eerste prijs een echte voetbal). Vrijdag 27 november: Het aantal watts van de gloeilampen, die in de etalages- liggen, optellen. Dinsdag 1 december: Bij iedere winkelier liggen gedeelten van een foto, bestaande uit vier stukken. Zoek bij elkaar en geef de naam op van de voorstelling op deze foto's. Het zijn er totaal vijf. Donderdag 3 december: Stel een slagzin samen uit de verschillende letters in de etalages. Om jeugdige fantasie Vrijdag 4 december: Er wordt een beroep gedaan op de fantasie van de jeugd! Voor de meisjes: Hoe denk je dat de mode zal zijn in het jaar 2000? Maak een tekening daarvan en le ver dit in met je leeftijd erbij. Voor de jongens: Hoe denk je dat een au to eruit zal zien in het jaar 2000? Maak ook hiervan'een tekening en lever die in met je leeftijd erbij. Alle deelnemers kunnen hun op lossingen inleveren 's avonds voor acht uur, op zaterdagen voor 7 uur bij G. Lindhout de melkboer of bij kapper D. Hendriks. De aan de winkelweek deelnemen de winkeliers zijn: G. Lindhout, .bloemisterij Van Dijke, *H. Kesteloo, M. Kik, mevr. Reinhout, C. A. Lie- vense, Jac. v. d. Wielen, Electro Lie- vense, J. de Braai, De Magneet, Y. T. Wandel, bakkerij Joh. Rotte, D. Hendriks. Meubelrama Cash en Car ry, A. P. de Bil, J. C. v. Felius, L. Stoutjesdijk, gebr. Clarisse, D. Hage. De prijzenschat is op het ogenblik te zien in de Kerkstraat, in het voormalig VéGé-pand. BURGHSLUIS, 21-11. De Ooster- schelde daverde zaterdagmiddag van het scheepsgeloei als vreugdeteken bij de komst van Sinterklaas in Burghsluis, waar de goede Sint, in nauwe samenwerking met de Mid denstandsvereniging „Burgh-Haam- stede", zyn zegetocht naar Haamste de en Burgh begon. Op het haventerrein van Burgh sluis had zich inmiddels een grote mensenmassa samengetrokken die hun kinderen de aankomst van de Spaanse kindervriend wilden tonen. Daar verschenen tevens een 50-tal versierde fietsen, die een bijzonder fleurig accent aan de feestelijke si tuatie gaven. De vreugde werd nog verhoogd door de komst van de Kon. Harmonie „Witte van Haemstede", die met drumband de wachtenden muzikaal genot brachten. Vlak voor de aankomst van de Sint kreeg elk kind een ballon, zodat het haven plateau een ongekende aanblik kreeg. Uit de richting Westbout dreunde toen reeds de scheepshoorn van een der sleepboten van de aannemers combinatie Van der Hoeven en Ver stoep (die het tweede eiland bou wen) die volop in de vlaggetjes de „Westenschouwen" met de Sint aan boord vooraf voer. Door het lage wa ter werd gebruik gemaakt van de drijvende ponton naast de steiger van de reddingsboot. Onderweg had Sint met zijn 5 zwarte Pieten al di verse zuigers en andex-e schepen be zocht zodat de stemming er al goed inzat. De harmonie zoi'gde bij het binnenvai-en voor vx-olijke Sinter klaaswijsjes. Op de havendijk stond een open auto gereed, die bestuurd door een zwarte Piet naar de menig te op het haventeiTein reed. Daar stapte de Sint uit, heinieuwde de kennismaking met het Midden- standsbestuur en wandelde onge dwongen tussen de kinderen, terwijl de Pieten hun pepernoten rijkelijk rondstrooiden. Stoet naar Haamstede Bux-ghsluis had toen het aandeel in de pret gehad. In een lange op tocht van auto's, waax-bij 3 Pieten te paard, werd naar Haamstede gere den, waar de Kon. Harmonie zich inmiddels weer voor de stoet had opgesteld. Voor het gemeentehuis werd halt gehouden. Daar wei-den al geruime tijd Sintei-klaasliedjes via luidspi-ekei-s het dorp ingespeeld. De voorzitter van de Midden standsvereniging, de heer J. Geleijn- se, heette Sinterklaas en zijn gevolg, de burgemeester, wethouders en- se cretaris, ouders en de vele kinderen hartelijk welkom. Hij dankte de bur gemeester voor de bereidwilligheid om Sint ten gemeentehuize te willen ontvangen. Burgemeester Everwijn was zeer vereerd met de komst van de hoge gasten. Het was hem opgevallen dat er ditmaal zoveel Pieten bij waren. In de gemeente waren geen schok kende dingen gebeurd. Een nieuwe raad en aanwas der bevolking zijn hoogtepunten. Klachten had de bur- Pieten hoog op de kajuit van het schip van Sint Nieolaas in de haven van Burghsluis.... (Foto: Ziei-ikzeesche Nieuwsbode). gemeester bijna niet, behalve dat de jongelui nog al eens schade aan richten aan de nieuwe plantsoenen. De bui-gemeester attendeei-de de Sint op de gevulde winkels en wens te hem een goede „verkenning, toe. Dank bx-acht hij aan de Kon. Harmo- nie voor de medewerking en voor de vele versierde fietsen, die zoveel kleur aan het feest gaven. Miniatuur-zwembad Sinterklaas wenste iedereen een prettige tijd toe en dankte vo r de geweldige ontvangst. Hij wekte de bui-gerij op om mee te doen aan de wedstx-ijden uit het feestboekje. De bui-gemeester werd gelukgewenst met zijn herbenoeming en ook de beide dames-raadsleden kx-egen de aandacht van de Sint. Het was hem x-eeds opgevallen bij zijn intocht en uit de Zierikzeesche Nieuwsbode die ook in Madrid verschijnt, dat er veel woningen bijkoxnen, nieuwe wegen wox-den aangelegd, een nieuw Post kantoor vei-scheeh, doch hij miste nog het zwembad aan de Juliana- sti-aat („Hoe zit dat bui-gemeester. U bent'.toch- een handig koopman"). De gi-ootste zwarte Piet las in dicht vorm' en in dialect zijn wensen voor Haamstede. en Burgh, waarin ook weer het zwembad werd genoemd. De andere Pieten overhandigden ten slotte een. miniatuur-zwembad aan de burgemeester die dankte voor het symbolisch geschenk en hoopte dat iedei-een er binnen redelijke tijd „te- x-echt" zal kunnen. De autoriteiten ontvingen een boterletter. Daai-na DEN HAAG, 21-11. Onder de 17 gevallen van executie, die plaats vonden in de mei-dagen van 1940, wordt bij een opsomming ook ge- Woning uitgebrand na explosie DEN HAAG, 22-11. Aan de Laak- weg in Den Haag is een woning uit- gebi-and, nadat zich daar tijdens af wezigheid van de bewonei-s een he vige explosie had voorgedaan. De re- checx-he stelt een ondei'zoek in naai de oorzaak van de explosie Volgens de schatting van de brandweer be- di-aagt de schade van woning en in boedel rond 25.000 gulden. HOORN. In het streekziekenhuis te Hoorn is dit weekeinde overleden de 57-jax-ige heer P. Kok uit Boven- karspel, die vrijdagmiddag door een pex-sonenauto wex-d aangereden. Het slachtoffex-, een Naco-contx-oleur, was uit een bus gestapt en wex-d toen door een passex-ende auto gegx-epen. noemd het executiegeval te Zijpe, waarvan onderstaande lezing wordt gegeven. Op 15 mei 1.940 wist een majoor machinist van de Koninklijke Mari ne, opvarende van Hr Ms Hydra, zwemmend de Schouwse wal te be-, reiken, nadat het schip op het Zijpe door vijandelijk vuur buiten gevecht gesteld was. Op Schouwen-Duive land had inmiddels het gex-ucht de ronde gedaan, dat de Duitsers het Zijpe wilden overzwemmen om het eiland te bezetten. De marineman werd onmiddellijk bij de bevelvoe- ï-ende officier van een bewakings- compagne, een i-eservekapitein, ge- bx-acht. Na het stellen van enkele vx-agen schoot de reservekapitein zelf of een van zijn ondex-geschikten de mai-ineman dood in de veronderstel ling met een Duitser of een spion te maken te hebben. De ax-x-ondisse- mentsi-echtbank in Den Haag sprak de x-eservekapitein in oktober 1942 vx-ij van de hem tenlaste gelegde doodslag, welke uitspraak later in hoger bei'oep door het gerechtshof in Den Haag bevestigd werd. De kapi tein wex-d in 1944 wegens vex-zets- activiteiten door de Duitsex-s gefusil- leex-d. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bex-oepen te Colijnsplaat G. E. Huizing, Haamstede; te Dinteloox-d A. van Brummelen, Hierden; te Bo degraven A. W. Kx-anenburg, Hooge- veen; te Rottei-dam-C (City-pasto raat) A. J. Hoorn, Vlaai-dingen. Aangenomen naar Max-ssum, Beet gum en Engelum dx*s. J. de Roo, kan didaat te Middelbex-t, die bedankte voor Rossum. Gei-eformeerde Kerken Aangenomen de benoeming tot hooglei-aar aan de theologische kweekschool van de universiteit te Stellenbosch (Zuid-Afrika) prof. dr W. D. Jonker, hoogleraar aan de Theologische Hogeschool te Kampen. Bedankt voor Nieuwendijk N. J. Goris, Zutphen. Gei-efox-meei'de Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Lincoln, Canada (Canadian Reformed Chux-chcs) A. Geelhoed, Hasselt. Christelijk Gereformecx-de Kerken Bex-oepen te Amsterdam-W, (voor de geestelijke verzorging van de koopvaardij met standplaats Ham burg) J. Manni, Boskoop, die dit be- roep heeft aangenomen. Tweetal te Papendx-echt J. van Axristel, Middelbux-g en Chr. Verha- ge, Den Haag-C. Gex-eformeex'de Gemeenten Bex-oepen te Gorkum Chr. v. d. Poel, Yerseke. Bedankt voor Nieuw-Beijex-land J. C. Weststrate, Meliskerke. De besluiten van ile Gereformeerde synode ZWOLLE, 21-11. De besluiten van de Gerefoxmeerde synode over de vei-ontrusting, die sterk de aandacht getx-okken hebben, zullen bespx-oken worden op een vergadex-ing van het „Confessioneel Gereformeei-d Be raad" tijdens een bijeenkomst op zateidag 12 december in Zwolle. De besluiten zullen worden toegelicht door de voorzitter van de synode, di\ P. G. Kunst. Ds. J. Ovcrduin zal deze besluiten beooidelen. In de middag- vergadering zal onder leiding van een forutn de vraag behandeld wor den. welke koers het „Confessioneel Gerefoi-meerd Bei-aad" in de situ atie in de Gereformeei-de Kerken moet varen. In dit forum zullen on der meer zitting hebben de assessor van de synode, en dr. B. ietveld. verti'ok het gezelschap naar Bui-gh waar de kinderen in de gi-ote zaal van Hotel „Het wapen van Bui-gh" hun wensen mochten kenbaar ïna- ken aan de Sint. Omsti-eeks 5 uur keex-de de rust ti-ug in de dorpen. Aan de haven werden 's middags de versierde fietsen beoordeeld en dat gaf de volgende uitslag te zien. Drie eerste prijzen van f 7,50 groot waren voor Madeion Pilaar, Marian Wijnvoort en Jolanda Dijkman. Elf prijzen van f 2,50 gingen naar: Inge borg Jonker, Jaapje Geleynse. Wou ter de Jonge. Paulien Wijnvoort, Lia Jonker, Anki de Bruine, Diana Flohil, Nico v. d. Bos, Marrie Hack. Leo Bom en Wilma Jonker. INGEZONDEN STUKKEN Heronderzoek afsluiting Oostersehelde Allereerst hulde aan burgemeester mr. C. Pijl Hogeweg van Reimex-s- waal, die een herondex-zoek wil la ten instellen" naar de al of niet wen selijkheid van afsluiting van de Oos- tei-schelde! Kan het zijn dat de dijkgraaf van het waterschap Schouwen-Duiveland die in zijn openingsrede op de ver gadering te Zierikzee vertelde dat de veiligheid van het gebied spoedige afsluiting van de gevaarlijke Oos tersehelde eiste, in nood zit, nu de stoi-men weer aankomen en zijn zee wering misschien nog geen 100 pro- cent is? Over het algemeen beschikken de polderbesturen over onvoldoende geld om de zeeweringen, de dijken en de dammen in optimale conditie te houden. Daarom is het noodzake lijk dat Rijkswaterstaat deze taak overneemt: dyken omhoog, zeewe ringen in orde brengen, paalhoofden op de stranden. Aan de Westex-schelde - waar in '53 ook velen zijn omgekomen - le ven de mensen achter de dijken, waarom dan niet aan de Ooster- schelde? Waax-om moet de Ooster- tei-schelde wèl wox-den afgesloten? Een stuk werkvex-schaffing? Weten de hei-en in Den Haag wel goed wat de Oostersehelde betekent en wat er omgaat? Weten ze wat voor inkomsten er komen uit de Oos tersehelde en wat daai-van in de schatkist komt? Naar de huidige ra ming kost het een miljard om de Oostex-schelde af te sluiten, geld, dat op de een of andex-e manier door de gemeenschap moet worden betaald. Als men nu weet dal de Ooster- terschelde op het ogenblik de kraam kamer is voor de gehele Noordzee, waar de garnaal, de tong. de schol en alle vissoorten hun bestaan be ginnen, waar de schaal- en schelp dieren goed leven, en waar nog en kele zeehonden te zien zyn, is het dan niet jammer om zo'n stuk natuur af te sluiten? Als Den Haag vindt dat het water moet vervuilen en de Oostersehelde een stinkend riool moet worden, moeten wij allen dat dan maar laten gebeuren? Moeten wü ja knikken, als de stranden en de duinen in betekenis afnemen? En als Zeeland straks gelijk wordt aan Pernis? Het Rampenfonds zal geen geld ge noeg hebben om alle mensen de noodzakelijke uitkeringen te doen. Een gi*oot deel van de visserij zal moeten gesaneerd (lees: zal moeten vei-dwijnen) en de rest moet dan maar naar de Waddenzee om de mosselvissex-ij te beoefenen? Vergeet het maar! De mogelijkheden voor de mosselen in de Waddenzee gaan naai de knoppen door de vei-vuiling. De gemeente Harlingen, waarvoor de mosselvisserij ook niet zonder bete kenis is, heefl een i-apport over die mosselcultuur laten maken, waaruit blijkt dal de vuilwatex-lozing in de Waddenzee deze cultuur nu reeds in gevaar bi-enrrt. Maar de watex-lozing neemt voortdurend toe. En daar zou men de Zeeuwen verder op mosselen willen laten vissen? Dan komen ze van de wal in de sloot. Moeten we clan niet zorgen (lat we de prachtige zoute Oostersehelde, die we hebben, ook behouden? Ieder werke er naar vermogen aan mee dat de Oostex-schelde open blijft en dal het bij ons niet wordt een dood, veroox-deold land. mondend aan een slijmei-ig moeras, waar eens ons Holland aan de Nooi-dzoe was. Hansweet. J. M. BAAS L - &f,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4