Sint Nicolaas maakte weer „joyeuse entree" te Zierikzee Zeer geslaagde tentoonstelling van vereniging „Vogelvreugd" Opnieuw aanslag op natuurschoon in de Westhoek: Kastanjebomen bij de „Brouwerij" worden gerooid Iets gewijzigde redaktie nota „eenheidsstuk" Brouwershaven Jaarvergadering hengelsportvereniging „Het Zijpe", Bruinisse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 23 november 1970 Nr. 20780 Bij uitzondering wat zon Vogels in Uraan beurs te Zierikzee Vergadering Vogelwacht BURGH, 21-11. Dc opkomst voor de vrijdagavond in hotel „Het Wapen van Burgh" gehouden vergadering van de Vogelwacht „Schouwen-Dui- veland" was maar matig, mogelijk een gevolg van het slechte weer. De voorzitter, de heer J. P. C. Boot hield een openingsrede van de volgende strekking: „Na de aantasting van houtopstanden in Renesse, (o.a. be schadiging van de „houtwallen"); het verminken van „Kraaijestein" en het landschap bij Westenschouwen, door wegenaanleg, gaat nu opeens de bijl ook in de groep kastanjebomen bü de „Brouwerij" aan de Weststraat te Haamstede. Deze groep vormde een ware bomenpoort als toegang tot de Prinses Beatrixschool met de er bij behorende weide. In dit Natuurbeschermingsjaar '70 is al dikwijls gewezen op de grote rol die vooral bomen met een flink uitgegroeide kroon in de luchtzuive ring spelen. Laat men niet aanvoeren dat luchtzuivering hier in Schou- wen's Westhoek overbodig is. Wie zich des zomers op een of andere wijze in de verkeersstroom tussen b.v. Burgh en Haamstede moet stor ten krijgt genoeg schadelijke dampen binnen. We kunnen de zuivering door ka stanjebomen vergelijken met die van beuken. 1 ha beukenbos (ongeveer 400 bomen) is in staat 680000 kg kool stof (roet) uit dc lucht te filteren. Bij een regenbui spoelt de vuiligheid er danaf en is het bos weer opnieuw in staat die hoeveelheid op te nemen. Tot de volgende regenbui enz. Het groepje bomen bij de „Brou werij" komt zo tot een zuiverend ver mogen telkens van ongeveer 1400 kg. Daarnaast is iedere groene plant en zeer zeker een boom met een bladér- massa als de kastanje, een belangrij ke producent van zuivere zuurstof. En bij de 26000 maal dat we per et maal ademhalen gaat het juist om die zuurstof. Dan speelt „het bos" een belangrij ke rol in de kringloop van het water. .En tenslotte kan in het onderhavige kastanjegeval nog worden gewezen op de grote honingproduktic tjjdens de bloei. Naast de opgesomde belangen gaat door het verdwijnen van deze bo men een fraai en historisch stukje Haamstede verloren, waartegen wij* hier - al helpt het helaas niet meer - ernstig protesteren". In dc raden De voorzitter wees voorts op de noodzaak van een vereniging met natuurbeschermende doeleinden, als de Vogelwacht en geregeld de raads- verslagen van de gemeenten in het werkgebied te bestuderen. Gelukkig komen er meer raadsleden naar vo ren die het grote belang van natuur bescherming gaan inzien. „Laten we ze in de gaten houden want over enkele jaren komen er weer verkie zingen." Voorzitter Boot stond, aan de hand van het laatste raadsverslag van de gemeente Westerschouwen nog even stil bij de toename van de waterwin ning uit het Schouwse duingebied. Hij herinnerde aan de droogte van 1959 toen dit probleem al ter sprake is geweest en vroeg zich nog eens af of het niet mogelijk is in tijden van overvloedige regenval water „op te sparen" in spaarbekkens. Tenslotte hoopte de voorzitter dat de „zuiveringsfabriek - pasteuriseer- inrichting" die in de buurt van de Koudekerkseweg - Brabers zal wor den gebouwd, geen schade zal be rokkenen aan het nabije vogelreser vaat van de Koudekerkse inlaag en dat, wanneer de riolering door deze inlaag wordt aangelegd (wanneer?) dit in ieder geval niet tijdens het broedseizoen zal gebeuren. We ko men op de lezing nog terug. HOOGEVEEN. Voor tienduizenden guldens aan rookwaar en -gerei is ontvreemd uit de grossierderij van de firma H. Steenbergen in Hooge- veen. De inbreker(s) had(den) zich toegang tot het pand verschaft door een ruit te vernielen. DEN HAAG. Met ingang van 1 ja nuari 1971 wordt het bedrag van het jaarinkomen, waarover maximaal de premie voor dc AOW/AWW wordt geheven, verhoogd van f 17.450 tot f 18.800. Aldus blijkt uit een Konin klijk Besluit, geplaatst in een don derdag uitgegeven staatsblad. Gemeenteraad Bruinisse BRUINISSE. 20-11. In de gemeen teraad van Bruinisse kwam op de agenda voor. het antwoord van b. en w. van Bruinisse op de door Brouwershaven in het licht gegeven nota over Brouwershaven in het kader van de gemeentelijke herinde ling. Alle leden verklaarden niet tc voelen voor het standpunt van Brou wershaven, om op Schouwen-Duive- land één gemeente te creeëren, maar zij vonden de reactie van b. en w. van Bruinisse te fel, aldus het standpunt van de heren Groeneveld (A.R.). mevr. Van Leeuwen-Sieling (Alg. Belang) en M. J. van dc Velde (lijst v. d. Velde). Dc heer Groeneveld had graag meer begrip voor Brouwershaven in het stuk van Bruinisse ontmoet en hij had zich gestoten aan sommi ge uitdrukkingen. Hij zag het stuk meer als een praatnota en kon met name begrip opbrengen voor wat door Brouwershaven word naar vo ren gebracht op hel gebied van de recreatie. Eén gemeente zal op dit gebied meer kunnen bereiken, dan zes afzonderlijke gemeenten. Me vrouw Van Leeuwen sloot zich bij het standpunt van de heer Groene veld aan. Zij was het er wel mee eens, dat Bruinisse niet met de an dere gemeenten tot één gemeente moet worden samengesmolten, maar toch had zij een meer positieve reac tie op dc Brouwershavensc nota. Ook de heer Van de Velde had aanstoot genomen aan enkele zinnen in het Bruinisser rapport. Standpunt b. cn w. Burgemeester Hokken verdedigde het standpunt van b. en w. Het is niet Bruinisse, maar Brouwershaven dat een verkeerde koers heeft inge slagen. Brouwershaven heeft het volste recht er anders over te den ken dan Bruinisse, maar Brouwers haven had de inhoud van zijn nota eerst samen met de andere gemeen tebestuurders in de vergadering van burgemeester, wethouders en secre tarissen moeten brengen. Dan had men er eerst daarover kunnen dis cussiëren. Wat betreft het gestelde over de gezamenlijke aanpak van de recre atieproblemen. Deze worden gebun deld in één groot schap van gemeen ten rond het Grevelingenbekken, het z.g. Recreatieschap Grevelingen bekken, de eenheid die daardoor wordt gevormd, is nog veel groter, dan Brouwershaven zegt na te stre ven, door het vormen van één ge meente op Schouwen-Duiveland. De gemeenteraad van Brouwers haven doet beweringen, zonder dat onder de bevolking van Schouwen- Duiveland een „haering" is gehou den. Hoe weet zij dan dat zij de me ning van de bevolking vertolkt. Na dat de heer Van de Velde gelegen heid had gekregen zijn bezwaren in een besloten vergadering naar vo ren te brengen, werd besloten de be zwaren van Bruinisse legen de Brouwershavense nota, wel ter ken nis te brengen van de genoemde in stanties, maar daarin enkele zinnen to wijzigen, of geheel weg te laten. schimmels pinkte menigeen een traan weg. Verrassing Op het Havenplein blies de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" (met drumband), o.l.v. de heer E. A. de Looff zich warm met enkele marsen, maar toen Sint op het plein uit de auto stapte, klonk het zoet vokaal van de traditionele 5-decemberlied- jes, met boven aan de „hitparade": Zie gipds.en dat was waar, want het Luitje had het net allemaal ge zien. Burgemeester Kastelein vond hel maar een mooi feest, temeer omdat Sint Nicolaas de aandacht richt op de ander. „Feitelijk zou dat het hele jaar zo moeten zijn". Na alvast de Sint bij voorbaat ge luk te hebben gewenst, herinnerde de heer Kastelein aan de feiten van het jaar te Zierikzee; feiten, die er niet om liegen: plan-West, Noord- havenpoort, jachthaven. De burgemeester kwam zelf met een verrassing en deelde mede, dat juist „deze week" de eerste twintig bejaardenwoningen zijn toegewezen, iets waarvan de kinderen niet onder steboven bleken, maar dat wel aan toonde hoe ook dit onderdeel van West opschiet. Toespraak Sint Sint Nicolaas gaf enkele specima van menselijke vriendelijkheid ten beste en dankte voor de goede wen sen. Heel wat Zierikzeese bijzonder heden waren al aan zijn oog voorbij gegaan, maar het mooiste vond Sint dat in 1971 waarschijnlijk de sport „Onderdak" komt, hetgeen zal bij dragen tot een betere leefbaarheid van Zierikzee en de regio. „Dat is wel een bijzondere gelukwens waard". Sint herinnerde ook aan de poging van de burgemeester de Ha ringvlietbrug tolvrij te krijgen. „Suc ces er mee" zei Sint, die zelf uiter aard nog geen toezegging kon doen. Tot de kindertjes van Zierikzee zei Sint de feestdag zo te vieren, dat zij zijn jaardag met een gerust hart te gemoet kunnen zien. Tot slot dankte Sint allen, die hem een zo warm en welluidend welkom hadden bereid. Sint had nog even een peuter op het platform bij zich laten komen, maar bleek toen nogal haast te heb ben om aan zijn rondgang te begin nen, die allerwege de aandacht trok. Hoogtepunten waren de bezoeken aan rust- en ziekenhuizen, waar pre sentjes wei-den uitgedeeld. De Sint is weer in 't land; zet de schoen maar klaar. ZIERIKZEE, 21-11. In de „Gra-an- beurs" werd vrijdag en zaterdag weer een zeer geslaagde tentoon stelling gehouden, georganiseerd door de vereniging „Vogelvreugd", die het woord „crescendo" in zgn vaandel bljjkt te hebben geschreven, want het aantal deelnemers sttfgt van jaar tot jaar en ook de kwalitiet van de aangevoerde vogels is voor uitgaande. Vooral blykt de vooruit gang bij dc parkieten, een teelt waarvan velen de smaak te pakken blijken te hebben gekregen. Zeer succesvol op deze expositie was de kweker de heer A. Blom- maert te Zierikzee, die een prachtige beker in ontvangst mocht nemen. Hij werd kampioen in de rubriek kanaries met een oranje-rood agaat. Ook werd hij kampioen in de klasse overjarigen van eigen kweek en in de open klasse. Hij won in totaal 17 prijzen. Drukke belangstelling op deze ten toonstelling, die ditmaal geen bijen toonde, omdat de ruimte nodig was voor de parkieten, blijkens toelich ting van de voorzitter de heer H. J. Bevelander. Bij de parkieten werd in de ru briek -overjarig, eigen kweek- kam pioen de heer P. Verwest te Zierik zee. Kampioen eigen kweek werd de heer. Schiettekatte te Zierikzee, die ook kampioen werd in de open klas se. Bij de grote parkieten werd win naar in de open klasse, de heer W. van Goethem te Zierikzee. Bij de tropische vogels werd in de open klasse kampioen de heer C. Boot te Renesse. Dc duiven Winnaars bij de duiven werden: J. Verwijs (overjarige doffers); H. v. d. Maas (overjarige duiven): B. Vis ser (jarige doffers); H. v. d. Maas (jarige duiven); C. Snijders (jonge doffers); C. J. Krijger (jonge duiven) H. v. d. Maas (jonge doffers, andere kleuren); A. Hagestein( jonge duiven, overige kleuren); J. Verwijs (mooiste oude doffer); H. v. d. Maas (mooiste oude duif); C. Snijders (mooiste jon ge doffer); H. v. d. Maas (mooiste jonge duif)- Keurmeester was de heer Van Roosendaal te Halsteren. De vogeltentoonstelling Werd ook bezocht door de districtscommissaris Zeeland de heer J. van der Walle te Hulst. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-HERTOGENBOSCH. In de Bra- banthallen te 's-Hertogbosch heeft burgemeester mr. G. van der Ven vrijdagavond de derde internatio nale vogelshow en tentoonstelling geopend, die is georganiseerd dooi de Bossche vogelvereniging „Wika- tro" en die ook zaterdag en zondag geopend was. HEERLEN. In Heerlen is zondag middag de 37-jarige Amerikaan C. M. - verbonden aan de Afcent in Brunssum - bij een verkeersongeval om het leven gekomen. DEN HAAG. Het Nederlandse Rode Kruis heeft via Genève van de Rode Kruis-gedelegeerde in Oost- Palcistan vernomen, dat de hulpver lening in het rampgebied redelijk op gang begint te komen. Teams van het Pakistaanse Rode Kruis zijn reedsvrijdag met medicamenten, de kens en voedsel doorgedrongen tot twee streken waar de nood bijzonder hoog is. DEN HAAG, 19-11. In een woning aan de Vlasakkerstraat in Den Haag zijn in de nacht van woensdag op donderdag de 56-jarige daar wonen de mej. M. F. H. A. Steijn en een kennis van de vrouw, de 32-jarige M. de Jong uit 's Gravenzande, dood aangetroffen door de hoofdbewoon ster. Ze werden gevonden in de keu ken waar drie pitten van het gas- toestel brandden. De politie ver moedt dat de als gebruikte gasbran ders in de hermetisch afgesloten keuken zuurstofgebrek hebben ver oorzaakt en dat de twee tengevolge daarvan zijn overleden. ZIERIKZEE, 21-11. Zijn leeftijd en de verre reis in aanmerking genomen, is Sint Nicolaas zaterdagmiddag opvallend fit en monter te Zierikzee ge arriveerd. Het was ook dit jaar weer een triomfantelijke intocht, die nog meer publiek trok dan anders. Traditionele plaats van aankomst was ook ditmaal het Luitje, waar*even na half twee bet motorschip „Valk' van de Visserijpolitie afmeerde, met aau boord de Sint met zijn zwarte knechten, allen voorzien van flink gevulde zakken lekkers. Eén van de Pieten droeg niet onplcchtig het dikke boek van St. Nicolaas, waarin het positief en ne gatief van de jeugd staat opgetekend. Éénmaal aan wal werd Sint hartelijk begroet door burgemeester D. VV. Kastelein en enkele bestuursleden van de Zierikzeese Ondernemerscentrale, o.w. de voorzitter de heer Bakker. Sint wordt door burgemeester D. W. Kastelein begroet bij zijn aankomst op het Luitje. Ter begroeting waren verder aanwezig bestuursleden van de Ondernemerscentrale. Links en midden: de heren H. Vorwerk en D. v. d. Doel. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Natuurlijk op dit heugelijk moment overal kindertjes. Kindertjes van de kleuterscholen, onder leiding van de onderwijzeressen met wat extra hulpkrachten en veel kindertjes op schouders en armen van pa's, die zelf ook weer het oude geloof in zich op voelden borrelen. Via de Nieuwe Haven' bewoog de daarna geformeerde stoet zich hierna naar het Havenplein, ingeleid door een bijzonder model getraind majo- rettenkorps uit Oude Tonge, dat lau weren oogstte op deze dag, die bij hoge uitzondering, ook al was het wel fris, enig zonlicht toeliet. Ter in leiding waren de Pieten al met strooigoed in de weer geweest en Sint zat vorstelijk in een fraaie, gesloten limousine, waarschijnlijk omdat een open wagen hem vorige keren wel eens een verkoudheid opleverde. Overigens toch een toenemende me chanisering van de Sinterklazerij. Bij de herinnering aan vroegere witte De heer A. Blovtmaert met de grote beker. JL U/Be UUWC UUIJ IV.U IIIIJIUCHHII. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). verband met deze verhogingen zal de contributie op f 15,moeten wor den gesteld.- De vergadering ging hiermee akkoord. In de pauze werd weer de jaarlijk se verloting gehóuden, met als prij zen kabeljauw, taai-ten en kippen. Evenals vorig jaar werd de heer P. van Eyk uit Pernis weer als kam pioen uitgeroepen: hij werd dit jaar met 7380 punten onbedreigd kampi oen. De wedstrijdleider de heer J. de Koning, wenste hem ge.Iuk en over handigde hem de wisselbeker. Naast dit trofee mocht hij ook een prachti ge barometer mee naar huis nemen. Ook voor de andere winnaar waren er prachtige prijzen. Rondvraag Bij de rondvraag wenste de heer W. in 't Veld een betere controle op de wedstrijdkaarten, door middel van een controlestrook. De heer C. in 't Veld vertoonde daarna een prachtige kleurenfilm van verschillende com petitiewedstrijden. Na deze filmvertoning werd de vergadering gesloten, maar men ging nog niet naar huis. Zeer smakelijk gekookte mosselen, in combinatie met vloerbrood, von den in grote hoeveelheden hun weg en men bleef nog enkele uren gezel lig bijeen. Uitslag De uitslag van de wedstrijd com petitie 1970 was: 1. P. van Eyck, Pernis, 7380 p.; 2. A. Jonker, Pernis, 5675 p.; 3. C. Bam- bach, Rotterdam, 5565 p.; 4. G. Ver- bruggen. Maassluis. 4840 p.; 5. J. B. Jonker, Pernis, 4395 p.; 6. J. Wis- meyer, Rotterdam, 3200 p.; 7. G. d£ Veth. Tilburg, 2820 p.; 8. P. Kapteyn, Capellc aan de IJsscl, 2440 p.; 9. Me vrouw Klop-Prooy, Bruinisse, 2265 p.; 10. C. van Aken, Rotterdam, 1515 p.; U.C. Klop. Bruinisse, 1460 p.: 12. Mevrouw Franken. Rotterdam, 1315 -p.; 13. W. Viskil, Rotterdam, 1195 p.; 14. R. van der Seydc, Rotterdam, 1190 p.; 15. A. Vermeulen, Rotterdam, 1075 p.; 16. C. Visser. Rotterdam, 900 p.; 17. K. Rosser, Spijkenisse. 795 p.; 18. J. Mol, Breda, 675 p.; 19. A. van Randwijk, Schiedam, 665 p.; 20. L. Bal, Bruinisse, 625 p. BRUINISSE. 21-11. Dc hengel- sportvcrcniging „Het Zjjpc" heeft vrijdagavond 20 november ccn op gewekte jaarvergadering gehouden. Na het welkomstwoord door dc voor zitter, dc heer Jac. Dcurloo, bleek dc rekening van de penningmeester, dc heer L. Bal met ccn batig saldo tc sluiten. Het jaarverslag van secretaris J. de Koning liet alle feiten uit het af gelopen verenigingsjaar nog eens dc revue passeren. Bij dc gehouden be stuursverkiezing moest hij wel voor de aandrang om als bestuurslid aan te blijven bezwijken. Ilij gaf zijn aanvankelijk voornemen of af te tre den op cn werd herkozen. De heer Stef Jumelct, eveneens niet herkiesbaar, bleef bij zijn be sluit. Hij zag zijn plaats ingenomen door de heer J. Klop, Bruinisse. In 1971 zullen weer vijf wedstrij den door de vereniging worden uit geschreven, maar dit keer zonder nachtwedstrijd. Dcltafcdcratic De heer De Vcth gaf daarna een verslag van de door hem bijgewoon de vergadering van de Deltafedera- tic. In het Grevelingenbekken zal na de afsluiting voor f 200.000 aan poot- vis worden uitgezet, waarvan de helft voor rekening van de Federatie komt. Er zal ccn forse verhoging van de bijdrage moeten plaats vinden. In 1971 f 3.- in 1972 f 5,— per lid. In De heer J. de Koning overhandigt de wisselbeker aan de kampioen van 1970, de heer P. van Eyk uit Pernis. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3