DE ZIERIKZEESCHE COURANT MATIGING LOONKOSTEN ESSENTIEEL VOOR JAAR 1971 Betoging in Gent Vechtpartij in Moordrecht President Sekoe Toeré wendt zich tot de Verenigde Naties Consumentenbond tegen verhoging van de specialistentarieven Executiezaken mei 1940 thans verjaard Bedrijfsresultaten mosselkwekerijen Oder-Neisse-grens tussen West-Duitsland en Polen Staking in Petten f ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken It, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lei. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar J 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) f 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Maandag 23 november 1970 127ste jaargang Nr. 20780 WAARIN OPGENOMEN In dit nummer: Sint Nicolnas op Schouwen-Duiveland IJl werk van het kabinet de groep leden van de S.E.R. voor gestane percentage van twaalf van de B.T.W. en het door een andere groep leden van de raad voorgestane percentage van dertien (in plaats van het door het kabinet voorgestelde percentage van veertien met ingang van 1 januari 1971.) afwijzen op grond van de door die twee groepen SER-Ieden aangewezen vervangende dekkingsmiddelen. Geen omvangrijker uitgaven verlaging Het kabinet acht het niet juist thans het pakket bijsturingsmaatre gelen te verzwaren. Dit betekent dat z.i. evenmin als een grotere belas tingverhoging thans en omvangrijker uitgavenverlaging in de nede ligt. (De S.E.R. had het Kabinet unaniem geadviceerd, in plaats van een verr mindering van overheidsuitgaven in 1971 van f 140 miljoen na te streven zoals het Kabinet aankondigde, te pogen een beperking van de stij ging van de overheidsuitgaven in 1971 met driehonderd miljoen gul den te bereiken. De S.E.R. acht (in meerderheid) het huidige moment niet geschikt over te gaan tot het invoeren van de door het kabinet aangekondigde investe ringsfaciliteit voor zelfstandigen. De bewindslieden van financiën herinneren in de nota aan de Twee de Kamer aan de belangrijke struc turele betekenis van dit instrument (zoals ook de minderheid van de S.E.R. op dit punt deed). Ze zijn van oordeel dat ook de invoering van de ze maatregel niet afhankelijk mag woi-den gesteld van de conjuncturele omstandigdheden. BRUSSEL, 22-11. In Gent hebben zondag enige duizenden mensen ge demonstreerd voor algemene amnes tie in België voor diegenen die na de oorlog wegens hun oorlogsverle den veroordeeld zijn. Naar schatting van de politie namen ongeveer 6.000 mensen aan deze betoging., deel. Op de Gentse vrijdagmarkt kwam- het tot een incident tussen de beto gers en een 200-tal tegenbetogers, waarbij een agent en een betoger licht gewond werden. MOORDRECHT, 22-11. Zuidmo- lukse en Nederlandse jongeren zijn zondagavond slaags geraakt in de kantine van de voetbalvereniging Moordrecht in Moordrecht. Drie Ne derlandse jongens raakten gewond, een van hen moest naar een zieken huis in Gouda worden overgebracht. De vechtpartij, die leidde tot ver nielingen in de kantine, veroorzaak te een gespannen toestand in Moor drecht. Van de auto van een arts, die in de kantine eerste hulp verleende werden de ruiten ingegooid. Een wa gen van de rijkspolitie werd zwaar beschadigd toen deze de Amboneese wijk binnenreed. De politiemensen wilden de kampraad vragen naar de kantine te komen om de toestand te bespreken. Eén agent raakte bij de aanval op de politieauto lichtgewond De politie probeerde zondagavond door overleg een rustiger sfeer te scheppen. Inval in Guinea Geen gehele overname van het S.E.R.-advies DEN HAAG, 22-11. Het Kabinet beschouwt matiging van de loonkos ten als een essentieel onderdeel van het hem voor ogen staande pakket bijsturingsmaati egelen voor 1971, Aldus blykt uit een nota die de be windslieden van financiën zondag avond aan de Tweede Kamer heb ben gezonden. De nota is met spe ciale koeriers zondagavond nog be zorgd aan de leden der vaste com missie voor financiën uit de Twee de Kamer. Minister Witteveen en staatssecre taris Grapperhaus delen in de nota o.m. mee dat het Kabinet ernstige aandacht heeft gewijd aan het advies dat de Sociaal-Economische Raad vrijdag 20 november j.l. heeft vast gesteld over dat pakket bijsturings maatregelen. Het kabinet heeft vast gesteld dat wat de beoordeling dei- algemene economise he omstandighe den en vooruitzichten aangaat, in grote lijnen overeenstemming bestaat tussen S.E.R. en Kabinet. Beide zien duidelijk gronden voor het nemen van bijsturingsmaatregelen. Ook over de daarmee te bereiken doelstellin gen verschillen de inzichten niet. De S.E.R. onderschrijft met name de opvatting van het kabinet dat de huidige inflatieproblematiek moet worden benaderd zowel via bestedin gen als via produktiekosten. Contact niet Stichting van de Arbeid Het Kabinet beschouwt matiging van de loonkosten als een essentieel onderdeel van het pakket. Het Kabi net stemt dan ook geheel in met de conclusie van de S.E.R. dat het reëel beschikbare looninkomen moet ach terblijven bij de verwachte stijging van de arbeidsproduktiviteit. Voor een nadere uitwerking van het op deze doelstelling gerichte beleid zal zo spoedig mogelijk contact worden opgenomen met de Stichting van de Arbeid. In de nota van de Tweede Kamer gaan de bewindslieden van finan ciën vooral in op de aanbevelingen, van de SER over de maatregelen die de inflatieproblematiek van de kant van de bestedingen benaderen. De minister en de staatssecretaris van financiën achten het echter niet juist alsnog het percentage van de belastingverhoging door middel van de zgn. „Wiebeltax" op vier te stel len (zoals de S.E.R. - in meerderheid - had geadviseerd). Het kabinet had in z(jn pakket büsturingsmaatrege len een percentage van drie voorge steld. De bewindslieden van financiën dolen voorts mee dat 't kabinet door DEN HAAG. 21-11. De Consumen tenbond heeft de minister van eco nomische zaken gevraagd er voor te zorgen dat de medische specialisten niet overgaan tot een verhoging van de tarieven voor particuliere patiën ten, die de „scheve verhouding" tus sen particuliere en fondstarieven in stand houdt. De bond vreest dat de specialisten tarieven aanzienlijk zullen worden opgetrokken, nu de ziekenfondsor ganisaties en de Landelijke Specia listenvereniging overeenstemming hebben bereikt over verhoging van de honoraria met negen procent, ter wijl ook nog discussie gaande is over een extra verhoging vanwege den op trekking van de loongrens. Het is beslist onjuist, zo stelt de consumen tenbond, de huidige tariefstelling voor particulieren te handhaven. De ze zijn voor derde klasse drie keer het ziekenfondstarief en voor tweede klasse tot zes keer het tarief voor ziekenfondspatiënten. De bond wijst op de zwakke onder handelingspositie van de individuele patiënten. Deze zou kunnen worden versterkt door iedereen in de gele genheid te stellen zich bij een vrij willig ziekenfonds aan te sluiten. De inkomensgrens bij de vrijwillige fondsen moet daarbij verdwijnen. DEN HAAG, 21-11. Tijdens de oor logsdagen van mei 1940 hebben zich zeventien gevallen voorgedaan waar in Nederlandse militairen of burgers door eigenmachtig optreden van Ne derlandse militairen om het leven zijn gekomen. Aldus is gebleken uit een onder zoek in de militaire en justitiële ar chieven. zo hebben de minister W. den Toom van defensie en mr C. H. F. Polak van justitie vrijdag in de Staten-Generaal meegedeeld. Vastgesteld is dat in vrijwel alle zaken die aan het licht kwamen en waarin de vermoedelijke dader be kend was, destijds een strafrechte lijk onderzoek is ingesteld. In ver schillende zaken is een veroordeling uitgesproken, in enkele ernstige za ken is echter uitdrukkelijk van ver volging afgezien op grond van het advies van een daartoe ingestelde commissie. Voorzover de zaken destijds niet zijn berecht, de identiteit van de ver moedelijke dader desondanks te ach terhalen is en deze bovendien nog in leven is, maken de wettelijke voor schriften inzake de verjaring van misdrijven strafvervolging thans on mogelijk, aldus de ministers. De langste verjaringstermijn, welke het wetboek van strafrecht kent, is 24 jaar. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De bewondering prijst, de liefde is stom. ABODJAN, 22-11. President Sekoe Tceré van Guinea heeft zondag de Verenigde Naties laten weten dat een over zee aangevoerde krijgsmacht, waarvan honderden Europese huur lingen deel uitmaken, zondagmorgen Conakry is binnengevallen met het doel z(jn regering omver tc werpen. De president zei in een radiotoe spraak dat buitenlandse schepen in de territoriale wateren van Guinea liggen en dat honderden Europese huurlingen van diverse nationaliteit in Conakry zijn. Een aantal huurlingen is gevan gen genomen, zo zei Sekoe Toeré la ter on de strijd duurt voort. De in vallers zijn volgens de Guinese pre sident voor het grootste deel uit Por tugees Guinea afkomstig. Radio-Conakry meldde dat de pre sident ook boodschappen heeft ge zonden aan Afrikaanse staatshoof den. Na de inval zond Radio-Cona kry marsmuziek uit, onderbroken door korte communiques. In een van deze communiques wordt gezegd dat „dit het kritieke ogenblik voor Guinea is en dat de Portugezen gekomen zijn om Guinea aan te vallen". Zondagmiddag maak te het radiostation bekend, dat een gevangen genomen huurling gezegd had dat de invasietroepen ongeveer 300 man sterk zijn en in zes schepen zijn aangevoerd. Heer en meester President Sekoe Toeré is de leider van de enige politieke partij van Guinea, de militant linkse Guinese Democratische Partij. Ondanks de vele berichten over aanslagen en po gingen tot moord is Sekoe Toeré al tijd onbetwist heer en meester ge bleven in Guinea. Toen Guinea in 1958 onafhanke lijk werd, was het het enige voorma lige Westafrikaanse gebied van Frankrijk dat de uitnodiging van De Gaulle afsloeg om toe te treden tol de Frans-Afrikaanse gemeenschap. Guinea lolt rond vier miljoen inwo ners. Het land is in hoofzaak een landbouwgebied buitenlandse valuta verdient het voornamelijk door de uitvoer van bauxiet. Het is de groot ste bauxietproducent van de wereld. BONN, 21-11. Meer dan 25 jaar na het einde van de Tweede Wereldoor log hebben de Westduitse Bondsre publiek en Polen een geschil bijge legd dat de verzoening tussen beide landen tot nu toe in de weg stond: In het het Duits-Poolse verdrag tot normalisering van de betrekkingen stellen Bonn en Warschau nu vast dat de Oder-Neisse-grens de west grens van Polen vormt. Dit is het kernpunt en het eerste artikel van het verdrag dat na lang durige onderhandelingen afgelopen woensdag door de ministers van bui tenlandse zaken Walter Scheel en Stefan Jedrichowsky werd gepara feerd en, dat vrijdag in Bonn en Warschau tegelijk werd gepubli ceerd. Bondskanselier Willy Brandt zal tussen 8 en 10 december naar de Poolse hoofdstad reizen om het do cument te ondertekenen. Wat het verdrag betreft: ter nade re definitie van de Poolse westgrens refereren beide partijen aan de be staande grenslijn langs de Oder en de Neisse zoals die is vastgesteld in hoofdstuk negen van de overeen komst van Potsdam. Verder verkla ren zij dat zij geen aanspraken heb ben op wederzijdse gebieden en dat ze die in de toekomst ook niet zullen doen gelden. Naast het artikel over de Oder- Neisse-grens bevat het verdrag nog vier artikelen, over het afzien van dreiging met en gebruik van geweld, over het blijven bestaan van vroe ger gesloten internationale overeen komsten en over het inwerkingtre den van het verdrag bij het uitwis selen van de ratificatieoorkonden. Busramp in Argentinië SANTÉ FE, 21-11. Zevenenveertig mensen zijn vrijdag om het leven ge komen toen een volle bus nabij de Argentijnse stad Santé Fe van een brug af in een snelstromende rivier reed. Voorbijgangers hebben vijf in zittenden kunnen redden. De bus verdween veertien meter onder wa- PETTEN, 20-11. Het personeel van Euratom Petten is vrijdagmid dag om twaalf uur voor de rest van de dag samen met de Euratomcen- tra in Italië, Duitsland en België in staking gegaan uit protest tegen het „onsamenhangend beleid van de Europese ministerraad betreffende het onderzoekprogramma, de onno dige wijziging van het statuut en de weigering om de vakbonden te er kennen als gesprekspartner". Sint Nicolaas is weer op Schouwen- Duiveldnd. Zdterdogmiddeg kwdm hü te Zierikzee, Haamstede en Re- nesse. Hier de Sint op het Haven- plein, wddr hij de kindertjes een hondje drukt. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). BEN HAAG, 20-11. Bij het Land- bcuw-Economisch Instituut is een publikatie verschenen over dc be drijfsresultaten van in Zeeland ge vestigde mosselkwekertferi in de aanveerseizoenen 1967/68 en 1968/69. Deze bedrijfsresultaten zijn bere kend voor 3 groepen kwekerijen, nl. WARSCHAU. Vorige week vond in de Poolse hoofdstad de parafering plaats van het Pools-Westduitse ver drag. Voor de Bondsrepubliek han delde minister van buitenlandse za ken Walter Scheel (l.), voor Polen de minister van buitenlandse zaken Stefan Jedrychowski (r.). Staande in het midden de Poolse premier Cxj- rankiewicz. kleinere, middelgrote en grotere be drijven! De gemiddelde bruto-op- brengst steeg met percentages, die varieerden van 29-36, bij kostenstij gingen van 9 tot 18 l/z. De gemiddelde netto-overschotten waren in 1968/69 aanzienlijk hoger dan in 1967/68, globaal was hierbij sprake van een verdubbeling. Het netto-overschot van de kleinere be drijven stegen iets meer dan dat van de grote bedrijven. In actereenvolgens de jaren 1966/ 67, 1967 68 en 1968/69 waren de net to-overschotten hoger bedrijf bij: kleinere bedrijven f 4.000, f 15.500 en f 36.600, middelgrote bedrijven f 29.900, f 16.900 en f 33.100. Grotere bedrijven f 70.700, f 51.000 en f 99.900. Thans definitief Verwachting tot dinsdagavond: Iets hogere temperaturen Vrij veel bewolking met voorname lijk in het westen af en toe regen of motregen; matige tot krachtige zui delijke wind; iets hogere tempera turen dan vandaag. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min.-temperaturen: 0 tot 5 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 24 nov. Zon op 8.19, onder 16.29. Maan op 3.11, onder 14.23. Laatste kwartier: 28 nov. (22.14). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 24 nov. 11.47 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 24 nov. 11.48 v.m. n.m. Doodtij: 23 nov.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1