DE ZIERIKZEESCHE COURANT Sleepbootje omgeslagen op Oude Maas Politie-organisaties zijn verontwaardigd Minister Nelissen waarschuwt voor handelsoorlog Minister Schut: „Opvolger wacht een gigantische taak" X Wegens heropening zaak kunt u deze week nog profiteren koopactie 10 gratis TUINMAN Tandarttsen: „Einde van geduld ten aanzien van fluoridering is nabij" Oost-Pakistan: Dodencijfer 150.000 Vrees voor enorme hongersnood groeit met het uur in getroffen Oost-Pakistan ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 20 iiovrmiior 1970 127ste jaargang Nr. 20779 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand f 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: De plasticzakken voor Zierikzee Zwartkruis. Twee opvarenden vermist VLAARDINGEN, 19-11. Op de Oude Maas ter hoogte van de Hei- nenoordtunnel in de gemeente Ba- rendrecht is donderdagavond om streeks 18.45 uur het motorsleep bootje Hendrik Klaas bij het slepen van zogenaamde modderbak, ge kapseisd. De twee opvarenden, de 31-jarige schipper D. Oudheusden en stuurman G. Mars, zijn totdus- verre vermist. De sleepboot Themi 2, die zich in de nabijheid bevond 'heeft nog kans gezien net omgeslagen schip uit de vaargeul te slepen naar de Baren- drechtse kant van de Oude Maas. Onmiddellijk na het ongeluk zijn de RP 25 van de rijkspolitie te water, te Vlaardingen, een schip van Rijks waterstaat en een sleepboot be gonnen met het zoeken naar de bei de vermisten. Ook een duiker werd Volgend jaar in België autogordels verplicht BRUSSEL, 19-11. De Belgische minister van verkeer, Bertrand, heeft donderdag in Brusel meege deeld,, dat voor het komende zomer seizoen veiligheidsgordels voor de voorste zitplaatsen in personenauto's verplicht gesteld zullen worden. Er is ruimschoots bewezen dat het ge bruik van gordels de gevolgen van aanrijdingen beperkt. Aldus de be windsman in de senaat. Aan het in voeren van de maatregel zal een voorlichtingscampagne vooraf gaan. Het aantal zware verkeersongeluk ken is het afgelopen jaar in België bijzonder toegenomen. ingeschakeld. Ondanks de intensie ve s'peuraktie was men er donder dagavond omstreeks 10.30 uur nog niet ïngeslaagd de vermisten te vin den. Hét verongelukte sleepbootje is eigendom van reder Kaptein uit Urk. Een bergingsvaartuig uit Maassluis heeft zich inmiddels naar dé plaats van het ongeluk begeven'. De'oor zaak van het ongeluk is onbekend. De politie meent dat het ruwe weer een rol heeft gespeeld. ROTTERDAM, 19-11. Tijdens een drukbezochte demonstratieve ver gadering van de afdeling Rotterdam van de Centrale van Politieorgani saties is donderdag een motie aange nomen, waarin de politiemensen hun diepe verontwaardiging uitspre ken over het feit dat de overheid slechts 500 gulden aan politiefunc tionarissen wil uitkeren. In de motie wordt gesteld dat de ze gratificatie, welke netto per man per dag niet meer dan één gulden bedraagt, ver beneden de verwach ting is gebleven en derhalve onaan vaardbaar is. Men vindt dat uit de overheidsvoorstellen op geen enkele wijze de bereidheid blijkt tot een wezenlijke verbetering van de posi tie van een ieder die, in welke func tie dan ook, bij de politie werkzaam ZIERIKZEE 21 nov. 8.27 v.m. 21.09 n.m. 22 nov. 9.26 v.m. 22.16 n.m. 23 nov. 10.38 v.m. 23.28 n.m. BROUWERSHAVEN 21 nov. 8.29 v.m. 20.59 n.m. 22 nov. 9.31 v.m. 22.07 n.m. 23 nov. 10.42 v.m. 23.16 n.m. Doodtij: 23 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Westeuropa bevindt zich van de oceaan afkomstige lucht, die wordt aangevoerd tussen een gebied van lage luchtdruk bij IJsland en een hogedrukgebied tus sen Afrika en de Azoren. Hierbij wordt het weer in ons land afwis selend bepaald door randstoringen van de depressie en ruggen van ho ge luchtdruk. Een dergelijke rug zorgde vrijdagochtend voor vrij zonnig weer, maar hij wordt weer door een randstoring gevolgd, die ons land waarschijnlijk in de nacht van vrijdag op zaterdag zal passe ren. Hierdoor nemen wind, bewol king en neex-slagkans tijdelijk weer toe, maar zaterdag zal een volgende rug geleidelijk weer voor een weers- verbetering zorgen. Daarbij zullen zaterdag de temperaturen ongeveer dezelfde 'waarden bereiken als vrij dag. Dader aanslag ontsnapt BONN, 19-11. Ekkeliard Weil, die dc aanslag pleegde op het Russische oorlogsmonument in West-Berlyn, en kort daarop gearresteerd werd, is donderdag ontsnapt en spoorloos ver dwenen. Op weg naar een verhoor rukte hij zich los van de politieman die hem bewaakte, rende een metro-in gang binnen en sprong vermoedelijk in een gereedstaande trein. Driig-sinokkelaars c in Iran gefusilleerd TEHERAN, 19-11. Een vuurpelo ton heeft in Teheran en Hermans ja j in hel westen van Iran vijf smok kelaars in verdovende middelen ter dood gebracht. Volgens de militaire aanklager in Teheran zijn om dezelf de reden nu reeds 60 personen ge- executeerd sinds' vorig jaar decem ber de nieuwe anti-drug-wet van kracht werd. Op grond van deze wet wordt een ieder die in Iran wordt gearresteerd met 2 kilo of meer opium of 10 gram of meer heroïne, morfine en cocaïne bij zich voor een militaire rechtbank gebracht en ter dood veroordeeld. DEN HAAG, 19-11. „Het is dui delijk, dat de handelspolitieke ont wikkeling in de verkeerde richting dreigt tc gaan of al is gegaan. Wij zijn dicht bij een handelsoor log gekomen en wanneer de belang rijkste landen de problematiek niet op uiterst zorgvuldige wijze behan delen ,zal dit zeker gebeuren. Tot nu> toe is gelukkig zorgvuldigheid be tracht en ik blijft dan ook hopen, dat we een crisissituatie met over en weer retaliatiemaatregelen kun nen vermijden". Dit betoogde don derdag in Den Haag de minister van economische zaken, mr. R. L. Ne lissen, in een rede. die hij uitsprak tijdens een bestuursvergadering van het centraal orgaan voor de econo mische betrekkingen met het buiten land. De bewindsman schetste in en kele grote lijnen de Nederlandse economische positie en de huidige situatie op het terrein van de inter- nationele samenwerking. Volkshuisvesting in de Tweede Kanier DEN HAAG. Prins Claus opende het congres ter gelegenheid van hel 25- jarig bestaan van het Nederlandse Genootschap voor Internationale Zaken, dat in Den Haag werd gehouden. De prins werd verwelkomd door de voor zitter, D. J. von Balluseck (r.) en de secretaris-generaal dr. L. G. M. Jaquet van het Genootschap. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De bewondering prijst, de liefde is stom. DACCA, 20-11. De vrees voor een hongersnood op enorme grote schaal in het door een cycloon en een vloedgolf getroffen Oost-Pakistan groeit in Dacca met het uur. Ho,ge functionarissen proberen de hulpactie naar het rampgebied op gang te krijgen. Van de grote hoe veelheden levensmiddelen, medica menten, dekens' en andere hulpgoe deren die uit alle delen van de we reld naar Oost-Pakistan zijn ge stroomd, is door een schreeuwend Verwachting tot zaterdagavond: Enkele buien Aanvankelijk veel bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien; morgen overdag van het zuidwesten uit ook verspreide opklaringen; ma tige tot krachtige zuidoostelijke wind, ruimend naar west; weinig verande ring in temperatuur. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: 2 tot 6 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 21 nov. Zon op 8.09, onder 16.42. Maan op onder 13.53. 22 nov. Zon op 8.11, onder 16.41. Maan op 0.50, onder 14.03. 23 nov. Zon op 8.13, onder 16.40. Maan op 2.00, onder 14.13. Laatste kwartier: 21 nov. (0.13). HOOGWATERSTANDEN DEN HAAG, 19-11. Minister ir. VV. P. Schut van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft donder dagavond in de Tweede Kamer, b(j de voortgezette behandeling van z\jn begroting gezegd, dat zijn opvolger in het volgend kabinet - bij zelf wil niet terugkeren - „een gigantische taak" wacht. Het huurprobleem, al dus ir. Schut, is de kern van alles. D ehuizen komen er, als de huren dat mogelijk maken, als het huur- patroon gezond is. Minister Schut zei, dat de regering de volkshuisvesting een onaantastba re prioriteit gegeven heeft. Voor 1971 wordt meer geld gevraagd en wordt meer gedaan dan voor 1970. (Adi'ertentie) van de o op de toch al lage prijzen bij: m TT"vnt/ï i "vr Alles voor uw woning J X Mol 17-19 - Zierikzee X J Telefoon (01110)2887 f „Snelle invoering is zaak van de eerste orde" UTRECHT. 20-11. De Nederlandse maatschappij tot bevordering der tanheelkunde acht snelle invoering van de drinkwaterfluoridering voor geheel Nederland een belang voor de volksgezondheid van de eerste orde. Zij stelt in een vrijdagavond tij dens de algemene vergadering in Utrecht aangenomen resolutie na drukkelijk vast, dat verder uitstel zal leiden tot consequenties waar voor zij de verantwoordelijkheid niet verder zal kunnen dragen. In navolging op haar resolutie van 1968. stelt de maatschappij weder- HAARLEM. De auteur W. Hornman heeft een exemplaar van zijn boek „De rode bisschop", handelend over Dom Helder Camera, aangeboden aan de bisschop van Haarlem, mgr. om met grote bezorgdheid vast, dat de tandheelkundige gezondheidstoe stand van de Nederlandse bevolking bijzonder ernstig is en op nog voort durend verslechtert als gevolg van een onjuist voedingpakket, de on- gebi'eidelde snoepgewoonten en de onvoldoende mondhygiëne. „Indien hiertegen niet spoedig ef fectiefs maatregelen worden getrof fen, dreigt de tandheelkundige ge zondheidszorg in 'haar totaliteit en daarmede de algemene gezondheids toestand van de Nederlandse be volking ernstig in gevaar te komen", aldus de resolutie. Meer uitgebreide en meer inten sieve tandheelkundige curatieve be handeling zal in deze geen oplos sing bieden. Het voorkomen van tandbedref is de enige juiste aan pak van dit probleem. Die oplossing zien de tandartsen in „de bij uitstek geschikt gevonden veilige en cffec- ciëntc methede" van het aanvullen van het fluorgehalte van het drink water tot het voor de cariesbestrij- ding noodzakelijke peil, aldus de re solutie. De ingediende amendementen - Van den Doel (P.v.d.A.), - Janssen (Groep Aarden), - Nypels (D'66) wees minister Schut van de hand. Het amendement Van den Doel was ge- ent op het K.V.P.-verkiezingspro- gramma, waarin staat, dat het wo ningbouwprogramma met tenminste 3.000 tot 4.000 woningen per jaar dient te worden opgevoerd. Voorge steld werd in het amandement reeds in 1971 met de opvoering te beginnen. Er is, aldus minister Schut, voor het opvoeren geen ruimte zeker als het met grote schokken gaat, zoals in het amendement wordt voorgesteld. Om dezelfde reden adviseerde minis ter Schut het amendement Nypels - in 1971 3000 gesubsidieede particu liere woningen meer in aanbouw ne men - niet te aanvaarden. Het kamerlid Janssens telde voor hogere bedragen voor de krotoprui ming uit te trekken. De bedragen, zo zei de minister, die nu voor krotop ruiming zijn opgevoerd, zijn redelijk. Minister Schut zei, dat de door stroming zich dc laatste jaren gunstig ontwikkelt. Hy wees een integrale heffing van iedereen, die lage woon kosten heeft, van de hand. Zo'n regeling, diq de doorstroming zou kunnen bevorderen, is ontzettend moeilijk uit te voeren. Minister Schut meende, dat eerst de huurharmonisa- tie, die hij heeft voorgesteld, moet worden doorgevoerd. Eerst dan kan wellicht nog een correctie plaatsvin den, als te goedkoop gewoond wordt. De minister deelde mee, dat hij overweegt een regeling van aanvul lende huursubsidies voor oude wo ningen toe te gaan passen, in geval van verbetering van een geheel com plex. Tot nu toe is, aldus minister Schut, bij de woningbouw niet gebleken, dat de financiering het struikelblok is. Dat is, ook voor de naaste toekomst, veel meer het bouwproces zelf. De minister wees in dit verband op de sterk gestegen bouwkosten: de laat ste drie jaar was er een staging met 30 procent. In het derde kwartaal van 1970 is de produktiviteit in de gehele bouw sector, dus ook bij de woningbouw, weer wat gestegen. DACCA, 19-11. De gouverneur van Oost-Pakistan heeft donderdag het officiële dodencijfer als gevolg van de vloedgolframp gesteld op 150.000. De Pakistaanse regering heeft de Liga van Rode-Kruisverenigingen la ten weten, dat zij vijf miljoen pond (ongeveer 43 miljoen gulden) nodig heeft voor de aankoop van dekens en kleding voor de overlevenden van de ramp. Volgens het Rode Kruis in Oost-Pakistan zijn er daar 2,5 mil joen daklozen. De Liga van Rode-Kruisverenigin gen heeft tot dusver van 27 landen toezeggingen voor hulp van in totaal 1,1 miljoen pond (bijna 9,5 miljoen gulden) ontvangen. tekort aan transportmiddelen nog niet de helft naar het rampgebied gezonden. In Dacca is donderdagavond een -bespreking op hoog niveau gehouden om te trachten de bergen interna tionale hulpgoederen die zich op het vliegveld van Dacca hebben opge stapeld naar de zwaar getroffen kustgebieden te krijgen. Als dit niet op zeer korte termijn mocht geluk ken dan moet er rekening mee wor den gehouden dat het schrikbeeld van een massale uithongering en epidemiën werkelijkheid zal worden Het officiële dodencijfer bedraagt op dit moment nog 150.000, maar plaatselijke bladen komen al met cijfers tussen de anderhalf en twee miljoen. Dit zou inhouden d^t deze ramp de grootste in de geschiedenis van de mensheid is. Het „record" staat nu nog op 900.000 doden bij de over stromingen van de Chinese Gele ri vier in 1887.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1